جاهای دیدنی شمال ایران

مرداب دیوک مازندران؛ تابستانی‌ترین مقصد در جنگل کلاردشت

جاذبه‌های دیدنی مرداب دیوک را از دست ندهید

سوال من این‌جاست: یکی که تهران زندگی می‌کند، دلش کمی هیجان و ترس بخواهد باید کجا برود؟ لطفا نگویید شهربازی چون من یکی که اصلا هیجان خاصی در شهربازی احساس نمی‌کنم. یک روز این سوال را از دوستم پرسیدم. همان هفته بار سفر بستیم و بدون اینکه مقصد را بدانم، نشستم در ماشینش و کمی بعد رسیدیم کلاردشت. فکر می‌کردم همین‌جا بمانیم اما ادامه داد و در روستایی به اسم پیمبور، کنار مردابی که می‌گفتند مرداب دیوک است، نگه‌داشت. حالا بگذارید بگویم چرا مرداب دیوک را به شهربازی ترجیح می‌دهم.

اینجا جان می‌دهد برای پیاده‌روی و تصور خودت وسط یک فیلم ترسناک. در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا می‌خواهم از تجربه مرداب دیوک رفتنم بگویم.

مرداب دیوک کجاست؟
مرداب دیوک در استان مازندران، شهرستان کلاردشت و در نزدیکی روستای پیمبور واقع شده است.
بهترین زمان سفر به مرداب چه وقت است؟
انتخاب بهترین زمان سفر به مرداب دیوک بیشتر بستگی به شرایط شما دارد. اینجا از عجایب کلاردشت است و در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد، من که می‌گویم چهارفصل را انتخاب کنید.
چطور به مرداب دیوک دسترسی داشته باشیم؟
برای رفتن به مرداب دیوک که یکی از جاهای دیدنی مازندران است باید از جاده چالوس به سمت کلاردشت بروید. بعد از ۵ کیلومتر از اول جاده عباس‌آباد به یک سه راهی می‌رسید، شما از سمت راست بروید. بعد از روستای پیشنبور، لش‌سر و بازارسر وارد جاده روستای پیمبور می‌شوید. کمی بعد از روستا جاده آسفالته تمام می‌شود و بعد از ۱.۵ الی ۲ ساعت پیاده‌روی به مرداب دیوک یکی از جاهای دیدنی کلاردشت می‌رسید.

معرفی مرداب دیوک

مرداب دیوک مثل فیلم‌های اسرارآمیزی است که در آن حادثه‌ای عجیب و ترسناک اتفاق می‌افتد. اینجا پُر از درختانی است که دست خزه‌ها اسیر شده‌اند و دارند خفه می‌شوند، درخت‌هایی که در جاهای مختلف روییده‌اند و به دلیل بکر بودن منطقه کسی هنوز فرصت نکرده تغییری در ظاهر خدادادی‌شان بدهد.

تنه درختانی که در بخش‌های مختلف اطراف مرداب روی زمین افتاده‌اند بر هیجان داستان اضافه می‌کنند که چرا در این منطقه بکر که کمتر آدمی مزاحم آرامش درخت‌ها شده و تازه درخت‌ها هم مناسب چوب‌بری نیستند، این همه درخت نقش زمین شده است.

مرداب دیوک

عکس از: سایت Eskannews

درخت‌ها قدیمی هستند و جنگلی وهم‌آلود را دور تا دور مرداب دیوک ایجاد کرده‌اند. گاهی تصور می‌کنی داخل مرداب چیز باارزشی است که درخت‌ها این‌طوری آن را دوره کرده‌اند.

مرداب دیوک که یکی از جاهای دیدنی کلاردشت است بیشتر اوقات مه‌آلود بوده و همین موضوع باعث می‌شود وقتی وارد محوطه مرداب می‌شوید با دیدن ظاهر آن کمی مو به تنتان سیخ شود. اینجا قرار است منظره‌های عجیبی ببینید پس خودتان را برای یک جای متفاوت آماده کنید.

معرفی مرداب دیوک

عکس از: سایت Namehnews

سطح مرداب پوشیده از خزه سبز رنگی است و اصلا نمی‌توان سطح آب را دید. اگر مثل من قوه تخیلتان قوی باشد و هزارتا فیلم ترسناک دیده باشید، حتما در یک آن تصور می‌کنید هیولایی قرار است از زیر خزه‌ها بیرون بیاید. الان به این حرف من می‌خندید اما وقتی خودتان پا به مرداب دیوک گذاشتید تازه می‌فهمید قوه تخیل آدم چه کارها که نمی‌تواند بکند.

چهره مه‌آلود و اسرارآمیز مرداب دیوک باعث شده این منطقه میان گردشگرانی که به دنبال هیجان هستند، محبوب شود. پوشش جنگلی خودرو، خزه‌هایی که هر جا رسیده‌اند خانه کرده‌اند، مه غلیظ و مردابی که آن‌قدر ساکن و ساکت است که تصور می‌کنید زمین چمن است، همه این‌هاست که مرداب دیوک را به یکی از بکرترین جاهای دیدنی مازندارن تبدیل کرده است.

آب و گلبرگ های پاییزی

عکس از: سایت Namehnews

گونه‌های گیاهی و جانوری حوالی مرداب

اگر می‌خواهید شب را در مرداب دیوک بمانید، خیلی مراقب باشید چون بعضی از گردشگران مارهای خطرناک و سمی در این حوالی دیده‌اند و بعضی از آن‌ها هم رد پاهایی را دیده‌اند که شبیه جاپای گرگ است. می‌دانم قدم زدن با پای برهنه چه حال خوش و عجیبی دارد اما برای امنیت خودتان هم که شده هیچ‌وقت با پای برهنه اطراف مرداب دیوک قدم نزنید. چون هم مارها هستند و هم گیاهی به‌نام گزنه.

جاهای دیدنی کلاردشت

عکس از: سایت Eskannews

اطراف مرداب پُر از گیاه گزنه است. گزنه یکی از گیاهان دارویی است که کاربردهای زیادی دارد اما مشکل اصلی اینجاست که اگر دست‌تان به آن بخورد حداقل باید ۵ دقیقه سوزش شدید آن را تحمل کنید و ممکن است حتی دستتان ورم کند. قارچ‌های مختلفی اطراف مرداب و در کنار ریشه درخت‌ها روییده‌اند اما هیچ‌وقت از آن‌ها نخورید چون مشخص نیست که سمی هستند یا نه.

تجربه تفریحات اطراف مرداب

یکی از جذاب‌ترین تفریحات مرداب دیوک، قدم زدن بین درختان جنگل و عکاسی است. اگر مثل من به سکون و سکوت طبیعت علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم یک صندلی روبروی مرداب بگذارید و آرامش آن را تماشا کنید.

مرداب ترسناک دیوک

عکس از: سایت Setare

اگر در فصل زمستان به مرداب دیوک می‌روید، بهترین تفریح شما می‌تواند برف‌بازی با دوستانتان باشد. کمپ زدن، پختن غذایی سالم روی آتش، شب ماندن در چادر و صبح با صدای پرنده‌ها بیدار شدن یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحاتی است که در مرداب دیوک می‌توانید تجربه کنید.

تجهیزات موردنیاز و نکات احتیاطی در سفر به دیوک چیست؟

برای رفتن به مرداب دیوک باید یک سری وسایل و تجهیزات همراهتان باشد. اگر می‌خواهید اینجا کمپ بزنید، باید با خودتان چادر، کیسه خواب و تجهیزات دیگر سفر را ببرید. راستی اینجا کمی با آبادی فاصله دارد، پس اگر می‌خواهید مدتی در حوالی مرداب دیوک بمانید با خودتان خوراکی ببرید. کفش مناسب جنگل‌نوردی هم که از واجبات است چون بخشی از مسیر را باید پیاده‌روی کنید.

تجهیزات سفر موردنیاز

عکس از: سایت Istock

پیشنهاد می‌کنم همراه با دوستان‌تان به این منطقه سفر کنید تا سفر امن‌تری داشته باشید. هر چند این منطقه خطراتی ندارد و تا به حال وجود حیوان وحشی گزارش نشده است؛ اما خب احتیاط شرط عقل است.

بخشی از مسیر کاملا خاکی است که در فصل بهار و پاییز و زمستان گلی می‌شود پس بهتر است با ماشین آفرود به مرداب دیوک بروید. در طول مسیر امکانات رفاهی وجود ندارد، پس در اولین فرصتی که پیدا کردید و اولین مرکز خریدی که دیدید، هر چیزی که نیاز دارید را بخرید.

گونه های گیاهی و جانوری

عکس از: سایت Setare

بهترین زمان سفر به مرداب چه وقت است؟

مرداب دیوک در دل جنگل‌های کلاردشت قرار دارد و در نتیجه دور از انتظار نیست، بهاری زیبا و چشم‌نواز داشته باشد. در فصل بهار، زمین و زمان این منطقه پوشیده از سبزه و جوانه‌هایی هستند که به امیدی سر از خاک درآورده‌اند.

مرداب دیوک

عکس از: سایت Namehnews

درخت‌ها تازه به تازه جوانه زده‌اند و برگ‌های ریزی که مانند کودکان به مادرشان چسبیده‌اند روی شاخه درختان روییده‌اند. اینجا در فصل بهار همه چیز تازه است، هوایی که نفس می‌کشید، درختانی که می‌بینید و آوازی که از هر طرف به گوشتان می‌رسد.

اگر به دنبال فصلی هستید که مرموز بودن این منطقه به حد اعلا برسد، باید فصل پاییز را انتخاب کنید. اما قول بدهید اگر شب ماندید و کمی ترسیدید خاطره بدی از سفر نسازید. ترس بخشی از هیجان قدم گذاشتن به محوطه مرداب دیوک است پس آن را به جان بخرید.

دیدنی های شمال

عکس از: سایت Namehnews

مرداب دیوک در جنگل‌های کلاردشت استان مازندران واقع شده پس باید انتظار پاییز و زمستانی سرد را داشته باشید. اگر می‌خواهید در خلوتی به این مطقه سفر کنید، خب طبیعی است که فصل پاییز و زمستان بهتر است؛ اما لباس گرم را فراموش نکنید تا سرما نخورید.

در فصل بهار و تابستان اینجا شلوغ‌تر است چون همه به دنبال سرسبزی هستند و از زیبایی‌های پاییز غافل. اگر دنبال این هستید که راه‌ها خلوت باشد و زود به مرداب دیوک برسید، باید بگوییم که تابستان فصل سفر است و مسیرها شلوغ، اما از لحاظ آب‌وهوایی بهترین زمان سفر است.

[hihd ndnkd alhg hdvhk

عکس از: سایت Namehnews

مرداب دیوک کجاست؟

استان مازندران، شهرستان کلاردشت، نزدیکی روستای پیمبور

مرداب دیوک روی گوگل مپ

مسیر دسترسی به مرداب چطور است؟

برای رسیدن به این همه زیبایی که تا اینجای مطلب از مرداب دیوک گفتیم، باید از جاده چالوس به سمت کلاردشت بروید. وقتی در مسیر جاده چالوس به شهر مرزن‌آباد رسیدید، به سمت کلاردشت و سپس به سمت عباس‌آباد حرکت کنید. اینجا باید حدود ۵ کیلومتر از اول جاده عباس‌آباد برانید تا به یک سه‌راهی برسید. شما از سمت راست بروید و مسیر روستای پیشنبور را ادامه دهید.

مسیر دسترسی

عکس از : سایت Amlakderakhshan

با عبور از روستاهای لش‌سر و بازارسر وارد جاده‌ای می‌شوید که به سمت روستای پیمبور می‌رود. کمی بعد از روستا، جاده آسفالته تمام می‌شود و باید ماشین خود را اینجا و در نزدیکی ایستگاه گاز پارک کرده و باقی مسیر را پیاده‌روی کنید. البته اگر ماشین شما آفرود است می‌توانید جاده خاکی را هم با ماشین بروید.

اگر در ابتدای جاده خاکی پارک کنید، بین ۱.۵ تا ۲ ساعت پیاده‌روی و جنگل‌نوردی دارید تا به مرداب دیوک برسید. برای اینکه راحت بتوانید مرداب را پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنم از یک راهنما یا افراد محلی کمک بگیرید.

مسیر دسترسی به مرداب

عکس از: سایت Seeiran

اقامت نزدیک مرداب چطور است؟

نزدیک‌ترین روستا به مرداب دیوک، روستای پیمبور است. اگر نمی‌خواهید اطراف مرداب کمپ بزنید، شاید بتوانید یکی از اتاق‌های روستایی را اجاره کنید. انتخاب بعدی شما برای اقامت می‌تواند اقامتگاه‌های بومگردی کلاردشت باشد.

اقامت نزدیک مرداب دیوک

عکس از: سایت Amazonaws

مرداب دیوک جایی شبیه سریال‌های ترسناک و رازآلود

مرداب دیوک یکی از جاهای دیدنی مازندران و کلاردشت است که با درختانی پوشیده از خزه احاطه شده است. اینجا آنقدر سکوت حکم‌فرماست که می‌توانید صدای باد را بشنوید که میان درختان بازیگوشی می‌کند. مرداب همان‌طور که گفتیم پوشیده از خزه درختان است و سکونی عجیب و رازآلود دارد. این مرداب از آن جاهای دیدنی کلاردشت است که کمتر گردشگری به آن سفر کرده و به همین دلیل هم بکر مانده است.

جاذبه های گردشگری

عکس از: سایت Setare

پس اگر شما هم به مرداب دیوک رفتید، به ترکیب طبیعی آن دست نزنید و چیزی از وسایل و زباله‌های خود را جا نگذارید تا بقیه هم مثل شما از قدم زدن میان زیبایی‌های این منطقه لذت ببرند و طبیعت هم نفسی از سر راحتی بکشد. اینجا بیشتر مواقع مه‌آلود است و همین مه باعث شده تا مرداب رازآلود و هیجان‌انگیز باشد. امیدوارم از دیدن این همه تفاوت و شگفتی لذت ببرید و از تجربه سفرتان به مرداب دیوک برای ما بگویید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. رضا می‌گوید

    ضمن سپاس از گزارش خوبتان .مرداب دریوک درسته نه دیوک .لطفا اصلاح بفرمایید.دریوک به معنی دریای کوچک