دریاچه شورمست

دریاچه شورمست: تاجی بر سر کوه‌های مازندران

آدرس دریاچه شورمست، بهترین زمان سفر و ماهیگیری

مسیری که برای رسیدن به دریاچه شورمست قرار است طی کنید پر از پیچ‌وتاب و پستی و بلندی است، اما دقیقا زمانی که چشمتان به این دریاچه زیبا بیفتد خواهید گفت «ارزشش را داشت!» از کجا می‌دانیم؟ کافی‌ست چند مورد از نظرات در مورد دریاچه شورمست را بخوانید تا خودتان هم به این نتیجه برسید. خب حالا بیایید امروز در مجله گردشگری علی‌بابا ببینیم که چه چیزی این دریاچه را اینقدر جذاب و زیبا کرده است.

نکات سفر به دریاچه شورمست در زمستان چیست؟
آب و هوای دریاچه شورمست در زمستان سرد است و باید لباس گردا بردارید. حتما از سالم بودن ماشین شخصی‌تان و داشتن زنجیر چرخ مطمئن شوید.
آیا ماهیگیری در دریاچه شورمست مجاز است؟
ماهیگیری در دریاچه شورمست با استفاده از قلاب آزاد است.
نظرات در مورد دریاچه شورمست چیست؟
از نظر گردشگران، دریاچه شورمست به خاطر وجود کوهستان و جنگل بسیار زیباست، مخصوصا در فصل پاییز.
روستای شورمست کجاست؟
استان مازندران، شهرستان سوادکوه. فاصله تهران تا روستای شورمست حدودا ۲۰۰ کیلومتر است.
مسیر دریاچه شورمست چه جاذبه‌هایی دارد؟
در مسیر دریاچه شورمست جاذبه‌هایی مثل پل ورسک، دریاچه سد برنجستانک، تپه باستانی گردکوه، روستای آلاشت، برج تاریخی لاجیم، مزار چند امام‌زاده وقلعه تاریخی کنگلو وجود دارد.

دریاچه شورمست کجاست؟

احتمالا می‌دانید که دریاچه شورمست یکی از جاهای دیدنی مازندران است. اگر می‌خواهید با ماشین شخصی به این دریاچه بروید، باید به سمت سوادکوه بروید. برای اینکه در مسیریابی راحت باشید، ما مسیر تهران سوادکوه را روی گوگل مپ برای شما گذاشته‌ایم.

آدرس دریاچه شورمست

قبل از اینکه آدرس دقیق دریاچه را به شما بدهیم بهتر است بدانید که فاصله تهران تا دریاچه شورمست حدودا ۲۰۰ کیلومتر است و با توجه به شرایط راه، تقریبا ۳ ساعت زمان می‌برد.

خب اگر از تهران راه افتادید، از جاده فیروزکوه به سمت قائم‌شهر بروید. وقتی ۶۵ کیلومتر از فیروزکوه رد شدید (و پل ورسک را پشت سر گذاشتید) به شهر پل سفید خواهید رسید. در مرکز همین شهر، یک جاده آسفالته به سمت شورمست وجود دارد. اگر این مسیر را در پیش بگیرید، به یک پل کوچک خواهید رسید و تقریبا ۵ کیلومتر بعد از این پل، یک دوراهی پیش روی شما قرار می‌گیرد. سمت راست این دوراهی به سمت روستای شورمست و سمت چپ، به سمت دریاچه می‌رود.

Shurmast Lakeآب و هوای دریاچه شورمست

همانطور که در ابتدا گفتیم، دور تا دور دریاچه کوه و کوهستان است و به همین خاطر در فصل زمستان، هوای آن سرد است و اگر تجهیزات مناسبی نداشته باشید تجربه خوبی از این دریاچه در ذهنتان نخواهد ماند.

آب و هوای دریاچه شورمست در مازندران

در عوض اگر در فصل تابستان به سمت این دریاچه بروید، خنکای کوهستانی و نسیم دریاچه باهم ترکیب می‌شوند تا آب و هوایی دلنشین ایجاد کنند. در کل به نظر ما بهترین زمان سفر به شورمست، در فصل بهار و تابستان است، اما اگر کمی روحیه ماجراجویی دارید و می‌خواهید طبیعت آتشین پاییز در اطراف دریاچه را ببینید، حتما لباس گرم و تجهیزات به اندازه کافی با خودتان بردارید.

دریاچه شورمست در زمستان

به خاطر شرایط فیزیکی (کوهستان‌ها و آب و هوای کلی استان مازندران)، آب و هوای دریاچه شورمست در زمستان سرد است و حتما باید لباس گرم همراه خودتان داشته باشید. از طرف دیگر اگر بتوانید از مسیر عبور کرده و خودتان را به دریاچه برسانید، منظره نفس‌گیری در انتظار شما خواهید بود.

آب و هوای دریاچه شورمست در زمستانحتما یادتان باشد که در کنار لباس گرم و تجهیزات شخصی، ماشینتان را هم بررسی کنید و زنجیر چرخ بردارید. اگر هم لاستیک‌های ماشین شما نیاز به تعویض دارد حتما این کار را بکنید چون مسیر دریاچه شورسمت پر از پیچ‌وخم است.

امکانات رفاهی دریاچه شورمست

پیشنهاد ما این است که شما هر چیزی که برای سفر لازم دارید را با خودتان ببرید تا خیالتان راحت باشد، اما اگر باز هم چیزی کم آوردید یا دست خالی رفتید، می‌توانید از امکانات رفاهی شورمست استفاده کنید که شامل این موارد می‌شود:

 • رستوران
 • سوپرمارکت
 • سرویس بهداشتی
 • پارکینگ (به همراه هزینه ورودی برای هر ماشین)

اقامت در دریاچه شورمست

اگر فضای اطراف دریاچه را ببینید به احتمال زیاد دلتان می‌خواهید که حداقل برای یک شب اینجا اقامت داشته باشد. حالا اینجا دو راه پیش روی شماست:

 • کمپینگ و چادر زدن اطراف دریاچه: اگر تجهیزات لازم را دارید، می‌توانید روی سکوهای آماده شده چادر زده و یک شب عجیب را اطراف دریاچه تجربه کنید. البته بهتر است بدانید که برای استفاده از این سکوها باید هزینه‌ای را هم پرداخت کنید.
 • اجاره ویلا در اطراف دریاچه: اگر هیچ چادر و تجهیزاتی با خودتان نبرده‌اید باز هم می‌توانید با اجاره یکی از ویلاهای اطراف دریاچه، شب را همان‌جا بگذرانید.

تفریجات دریاچه

درست است که منظره زیبای دریاچه و طبیعت کنار آن به اندازه‌ای زیبا هستند که بتوانند شما را سرگرم نگه دارند اما باز هم راه‌های دیگری برای وقت گذراندن در دریاچه شورمست وجود دارد که می‌توانید بخوانید:

 • قایق‌سواری
 • اسکی روی آب
 • تاب‌بازی
 • اسب‌سواری
 • دوچرخه‌سواری

تفریحات شورمستماهیگیری در دریاچه شورمست

ماهیگیری در دریاچه شورمست یکی از تفریحاتی است که هم برای گردشگران و هم برای محلی‌ها جذابیت دارد. اگر خودتان قلاب ماهیگیری دارید می‌توانید مشغول صید شوید و اگر شانس با شما یار باشد، شاید ماهی هم گرفتید.

ماهیگیرییک موضوع مهم را به خاطر داشته باشید: شنا در دریاچه شورمست ممنوع است.

مسیر دریاچه شورمست

تا اینجا برایتان از دریاچه شورمست گفتیم و دیدنی‌های جذابش. یادتان باشد که با سر زدن به شورمست فقط دریاچه‌ای زیبا را نمی‌بینید و بعد از پایان تفریح لازم نیست سریع بازگردید. چرا؟ چون این دریاچه در نزدیکی مکان‌های دیدنی مختلف دیگری هم قرار دارد و با رفتن به سمت آن می‌توانید انتخاب‌های دیگری هم برای ادامه گشت‌وگذارتان داشته باشید. از جمله مکان‌های دیدنی نزدیک به شورمست باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریاچه سد برنجستانک؛ در مسیر خود از سوی دریاچه شورمست به سمت قائمشهر، دریاچه سد برنجستانک هم وجود دارد که برای دیدن آن از شورمست باید یک ساعت رانندگی کنید.
 • تپه باستانی گردکوه؛ این تپه در قائمشهر قرار دارد و در دسته آثار ملی به ثبت رسیده است. فاصله این تپه ۲ هزار و ۵۰۰ ساله با شورمست تقریبا یک ساعت است.
 • روستای آلاشت؛ فاصله دریاچه شورمست تا این روستا هم حدود یک ساعت است.

علاوه بر اینها پل ورسک، برج تاریخی لاجیم، مزار چند امام‌زاده، قلعه تاریخی کنگلو و دیدنی‌های طبیعی بسیاری وجود دارد که می‌توانید بعد از ملاقات با دریاچه شورمست به آنها سری بزنید. برای رسیدن به دریاچه باید رانندگی‌تان خوب و خودرویتان کاملا روبه‌راه باشد. در غیر این صورت ممکن است در مسیر رسیدن به شورمست کمی با مشکل دچار شوید و طی‌کردن مسیر سربالایی برایتان آسان نباشد.

دریاچه شورمست در زمستان

چه کارهای دیگری در شورمست ممکن است؟

باید در اینجا نکته بسیار مهمی را درباره شورمست برایتان بگوییم؛ دریاچه شورمست از آن مکان‌های طبیعی بکر نیست که سکوت و خلوتی عجیب در آن دیده می‌شود. یعنی در بیشتر اوقات سال مثلا تابستان‌ها و بهار با رفتن به آن باید منتظر جمعیتی باشید که برای تفریح آمده‌اند و بیشتر آن‌ها هم خانواده‌هایی هستند که غذایشان را آماده کرده‌اند و راهی دریاچه شده‌اند.

البته اینها به معنای آرام نبودن حوالی دریاچه نیست. با وجود جمعیت هم فضای دریاچه و جنگل به گونه‌ای است که می‌توانید در آنجا با بهره‌مندی از زیبایی طبیعت آرامش کسب کنید. ولی لازم بود تا در جریان باشید که در روزهای تعطیل و تابستان‌ها شورمست خلوت و خالی نیست.

زیبایی دریاچه شورمست

در آخر

فاصله دریاچه شورمست تا تهران حدود ۲۰۰ کیلومتر است. یعنی راه زیادی از پایتخت به سمت دریاچه وجود ندارد. پس اگر به دنبال ترتیب‌دادن سفری جذاب اما کوتاه و نزدیک به تهران هستید، شورمست را به خاطر بسپارید.

اگر از شهرهای دیگر هم راهی این منطقه می‌شوید که باید به شما بگوییم، جذابیت‌های زیادی در حوالی دریاچه و مناطق نزدیک به آن در انتظارتان خواهد بود. شیفتگان عکاسی هم باید بدانند که تقریبا در تمام فصل‌های سال، امکان خلق کادرهای جذاب و فوق‌العاده برای تصویربرداری از دریاچه وجود دارد. شورمست پرشور را ببینید. واقعا زیباست.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.