جنگل راش سوادکوه

جنگل راش سوادکوه با یک راهنمای سفر حسابی

گردشی میان درختان راش

اگر ذهنتان آشفته است، نیازی نیست کلاس مدیتیشن ثبت‌نام کنید. پیشنهاد می‌کنم به جای این کارها به دل جاده بزنید و مستقیم خودتان را به جنگل راش سنگده برسانید. یک بار هم که شده خودتان را وسط یک جنگل عمیق با درخت‌های بلند تصور کنید. چشمتان را ببندید تا صف درختان راش شما را در آغوش بگیرند و نور از بین شاخ‌وبرگ‌ها یواشکی پلک‌هایتان را نوازش کند. اینجا، جنگل راش سوادکوه، یکی از جاهای دیدنی مازندران است.

حتما می‌خواهید از من بپرسید جنگل راش سوادکوه کجاست؟ جنگل راش یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی سوادکوه است که به خاطر طبیعت بکر، پاییز‌های خوش آب‌ورنگ و آب‌وهوای خنکی که دارد، از نظر گردشگری اهمیت زیادی دارد. این جنگل در فاصله ۳-۴ ساعته تهران قرار گرفته و فرصت مناسبی برای افرادی است که به فکر یک سفر کوتاه خستگی‌درکن هستند.

در این مطلب از مجله گردشگری علی‌بابا شما را با جنگل راش و چگونگی یک طبیعت‌گردی شیرین آشنا خواهم کرد.

جنگل راش سوادکوه کجاست؟
جنگل راش در استان مازندران، در بخش دودانگه شهر ساری و نزدیک به روستای سنگده قرار گرفته است.
مسیر جنگل راش سوادکوه از تهران چطور است؟
مسیر تهران تا جنگل راش، جنگلی و کوهستانی است و فاصله‌ای حدود ۳۰۰ کیلومتر دارد.
جاهای دیدنی جنگل راش سوادکوه کجاها هستند؟
جنگل راش خودش به تنهایی دیدنی است اما در دل جنگل رودخانه و آبشاری به نام آبشار اوبن وجود دارد.
در بازدید از جنگل راش سوادکوه کجا اقامت کنیم؟
برای اقامت در جنگل راش هم می‌توانید با تجهیزات کامل در شهر کمپ کنید و هم می‌توانید در اقامتگاه‌های بومگردی و خانه‌های روستایی روستای سنگده اقامت داشته باشید.
بهترین فصل سفر به جنگل راش سوادکوه کدام است؟
بهترین زمان سفر به جنگل راش سوادکوه بین اواسط بهار تا اوایل زمستان است اما به‌طورکلی این جنگل به خاطر پاییزهای زیبا مشهور است.

معرفی کلی جنگل راش سوادکوه

جنگل راش یکی از جاذبه‌های گردشگری استان مازندران است که در فاصله ده کیلومتری روستای سنگده در سوادکوه قرار دارد. این جنگل بخشی از جنگل هیرکانی چند میلیون ساله شمال کشور است که به خاطر درخت‌های کمیاب راش و نحوه کنار هم قرارگرفتن آن‌ها معروف شده است.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

جالب است بدانید نام دیگر این جنگل، جنگل مِرسی‌سی است که در گویش مازندرانی (مرسی) یعنی درخت راش و (سی) قید مکان است. مرسی‌سی یعنی منطقه‌ای که درخت راش دارد که ترجمه همین اسم به فارسی جنگل راش است.

موقعیت جغرافیایی جنگل راش سوادکوه

جنگل راش در فاصله ۱۰۰ کیلومتری مرکز استان مازندران، ساری قرار گرفته است. این جنگل در بخش جنوبی دامنه دیواره زرجو و دشت بندبن است که در مسیر جاده سوادکوه است و جاده جنگلی آن در فاصله ۱۰ کیلومتری روستای سنگده آغاز می‌شود.

جنگل راش سوادکوه کجاست؟

جنگل راش یکی از جنگل‌های هیرکانی بسیار دیدنی استان مازندران است که در بخش دودانگه شهرستان ساری، دامنه توابع سوادکوه و در فاصله ۱۰ کیلومتری روستای سنگده قرار گرفته است. به همین‌خاطر خیلی‌ها این جنگل را به اسم جنگل راش سنگده می‌شناسند.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

آدرس جنگل راش سوادکوه: استان مازندران، بخش دودانگه، نزدیک به روستای سنگده

بهترین مسیر دسترسی به جنگل راش سوادکوه

جنگل راش در فاصله ۱۰۰ کیلومتری مرکز استان مازندران، یعنی ساری قرار دارد و فاصله آن از تهران هم حدودا ۳۰۰ کیلومتر است. برای کشف جاهادی دیدنی سوادکوه و جنگل راش باید به دل جاده فیروزکوه بزنید و به سمت ورسک، ارفع‌ده و شورمست حرکت کنید. بین شهرک صنعتی شورمست و پل سفید یک خروجی در سمت راست خود خواهید دید که باید وارد آن شوید.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

در طول این مسیر از کنار روستاهای وزملا، فلورد، درزیکلا عبور می‌کنید. ابتدای جاده خانقاه به چپ بپیچید و آنقدر به مسیر ادامه دهید تا به روستای سنگده برسید. فاصله روستای سنگده تا مسیر پیاده‌روی جنگل راش حدود ۱۰ کیلومتر جاده خاکی است.

این بخش با وسیله نقلیه شخصی عادی تقریبا یک ساعت و با نیسان و ماشین‌های شاسی‌بلند حدود نیم ساعت زمان می‌برد. پیشنهاد می‌کنم برای این مسیر از ماشین‌ها یا راهنماهای محلی کمک بگیرید.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

فارغ از تمام این توضیحات، شما می‌توانید به‌راحتی و بدون دغدغه می‌توانید از لوکیشن جنگل راش سنگده روی گوگل مپ استفاده کنید.

جنگل راش سوادکوه روی گوگل مپ

دلیل نام‌گذاری این جنگل چیست؟

همان‌طور که مشخص است اسم جنگل راش برگرفته از درختان راشی است که سراسر جنگل را فرا گرفته است. اگرچه این جنگل پوشش گیاهی متنوعی دارد، اما به خاطر اینکه یکی از منابع اصلی درخت راش بوده و زیبایی بی‌نظیر خود را مدیون این درخت‌هاست، به جنگل راش معروف شده است.

آب‌وهوای جنگل راش سوادکوه چطور است؟

به‌طورکلی آب‌وهوای جنگل راش خنک است؛ چراکه این جنگل در ارتفاعات سوادکوه قرار گرفته و آب‌وهوای نسبتا کوهستانی دارد. بهار این جنگل پر از درختان سبز سربه‌فلک‌‌کشیده و تابستان‌ها هم خنک و دوست‌داشتنی است. اینجا خبری از گرما و رطوبت ملال‌آور تابستان نیست، چون درختان شما را در خنکای سایه خود نگه می‌دارند.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

با همه این صحبت‌ها، پاییزهای جنگل راش چیز دیگری است. همه عاشق دیدن برگ‌ریزان پاییزی در دل جنگل هستند، درحالی‌که زمین تا بی‌نهایت با برگ‌های زرد و نارنجی و قرمز فرش شده و مه ملایمی پوست را خنک می‌کند.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

حالا برویم سراغ زمستان‌های جنگل راش! گرچه زمستان‌های جنگل زیبا و برفی است، اما به خاطر ارتفاعات و نیمه‌کوهستانی بودن منطقه، خیلی سرد و یخی است.

پوشش گیاهی و جانوری جنگل راش سوادکوه

جنگل راش سنگده یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی مازندران است که پوشش گیاهی خاص خود با بقیه جنگل‌ها فرق دارد. این جنگل پر از انواع درختچه، قارچ، بوته و درخت‌های سرخسدار، افرا، ملج، توکا، راش و… است که طبیعتا به خاطر درخت‌های راش شهرت پیدا کرده است.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

حالا چرا درخت راش؟ چون این درخت یکی از درختان کمیابی است که در ارتفاعات بالای ۲۰۰۰ متر رشد می‌کند و وجود جنگلی با این عظمت در منطقه نسبتا کم‌ارتفاعی مثل مازندران، اتفاق شگفت‌انگیزی است.

درختان راش در این جنگل، بخشی از جنگل هیرکانی هستند که به دوره ژوراسیک و ۴۰ میلیون سال قبل برمی‌گردد. این درخت زیبا که به درخت سایه‌پسند هم معروف است، شاخ‌وبرگ انبوهی دارد و خیلی منظم و یکدست در کنار هم رشد می‌کنند. درخت راش نسبت به آب‌وهوا حساس است و در نقاط نسبتا گرم حال بهتری دارد.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

ارتفاع درخت راش بسیار زیاد است و به ۳۵ متر می‌رسد. قطر این درخت حدود ۱.۵ متر است و معمولا عمری حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال دارد. جالب است بدانید درخت راش در جنگل‌های انبوده بین ۶۰ تا ۸۰ سالگی و در فضاهای باز بین سن ۴۰ تا ۵۰ سالگی به باردهی می‌رسد. بنابراین اگر در این جنگل چشمتان به میوه این درخت خورد، احتمالا سن‌وسالی از آن گذشته باشد.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

در رابطه با پوشش گیاهی این جنگل خیلی صحبت کردم، اما متاسفانه درباره پوشش جانوری آن اطلاعاتی در دسترس نبود به جز اینکه در این منطقه به خاطر جانوران وحشی، هیچ ویلای مسکونی وجود ندارد.

تجربه تفریحات مختلف جنگل راش سوادکوه

تفریحات جنگل راش سوادکوه حول محور خود جنگل می‌چرخد و خبری از تفریح‌های عجیب‌وغریب نیست. قرار است چند ساعتی با طبیعت خلوت کنید و استراحتی به روح و روانتان بدهید. در این بخش تفریحات مختلف جنگل راش را به شما معرفی خواهم کرد.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

البته تا یادم نرفته بگویم حواستان باشد این جنگل هیچ امکانات رفاهی مثل سرویس بهداشتی، فروشگاه و… ندارد و شما باید هر چیزی که برای اقامت در جنگل لازم دارید، از آب آشامیدنی گرفته تا خوراکی را از روستای سنگده یا از قبل تهیه کنید.

البته فکر می‌کنم در زمینه نبود امکانات باید به نیمه پر لیوان نگاه کنیم، همین ویژگی جنگل را بکر و خلوت نگه داشته است.

عکاسی از مناظر

ثبت زیبایی‌های وصف‌نشدنی جنگل، اولین چیزی است که در نگاه اول به ذهن هرکسی می‌رسد و این کار آنقدر جذاب است که آن را به عنوان یکی از تفریحات جنگل راش به شما معرفی می‌کنم.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

به هر سمتی که نگاه کنید، دیدنی‌های زیادی هست که باید در خاطراتتان حک شود. به قول خواننده معروف، فرهاد: «دیدنی‌ها کم نیست، من و تو کم دیدیم.»

دوچرخه‌سواری در جنگل راش

دوچرخه‌سواری یکی از تفریحاتی است که در جنگل راش سوادکوه می‌توانید سراغش بروید. البته در همان‌طور که قبلا گفتم، جنگل راش امکانات تفریحی و رفاهی ندارد! بنابراین اینجا محلی برای اجاره دوچرخه پیدا نمی‌کنید.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

پس دوچرخه و وسایل موردنیازتان را همراه خود بیاورید تا بتوانید در مسیر ناهموار جنگلی دوچرخه‌سواری کنید.

پیاده‌روی در دل درختان

با خودم فکر می‌کردم پیاده‌روی در جنگل راش را چه‌طور توصیف کنم که جز این شعر سهرا سپهری چیزی به ذهنم نرسید: «روشنی، من، گل، آب.»

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

پیاده‌روی در جنگل یکی از تجربه‌هایی ا‌ست که آن را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کنم. قدم زدن در دل جنگل با درخت‌های سرسبز جادویی راش، صدای پرندگان، نوای رودخانه‌ای که از میان جنگل می‌گذرد و هوای پاک و تمیزی که از بینی به اعماق ریه‌ها راه پیدا می‌کند، خلاصه‌ای از آن‌چیزی است که در پیاده‌روی تجربه خواهید کرد. فکر می‌کنم حالا دیگر متوجه منظور من از شعر سهراب شده باشید.

جنگل‌نوردی برای ورزشکاران

یک کتانی درست‌وحسابی بپوشید و وسایل طبیعت‌گردی خود را بردارید. جنگل‌نوردی در دنیای جنگل راش پر از شگفتی خواهد بود. مخصوصا اگر به شما این نوید را بدهم که با چند ساعت جنگل‌نوردی صدای آبشار اوبن را خواهید شنید.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

این آبشار که در جنگل راش سنگده پنهان شده، یکی از جاهای دیدنی سوادکوه ااست که از چشمه‌های طبیعی درست شده و در ادامه مسیر به رودخانه می‌رسد.

جاهای دیدنی نزدیک به جنگل راش سوادکوه

گرچه جنگل راش خودش به تنهایی برای یک سفر پربار کافی است اما حالا که تا اینجا سفر کرده‌اید، فرصت مناسبی است که سری به سایر جاهای دیدنی مازندران بزنید.

جاذبه‌های گردشگری در اطراف جنگل راش کم نیست و فکر می‌کنم نباید این فرصت را از دست بدهید.

دریاچه شورمست در ۲۹کیلومتری جنگل راش

دریاچه شورمست سوادکوه تنها دریاچه طبیعی این منطقه است که در دل جنگل‌های توسکا جا خوش کرده است. عرض این دریاچه بزرگ، تقریبا ۷۰ متر و به اندازه عرض زمین فوتبال و طول آن چیزی حدود ۳۰۰ متر، یعنی سه برابر این زمین است. دریاچه و طبیعت دیدنی اطراف آن، زیبایی پنهانی است که حتما باید آن را ببینید.

دریاچه شورمست

عکس از: سایت Google Maps

دریاچه شورمست به‌راحتی با ماشین شخصی در دسترس است و امکانات رفاهی نسبتا خوبی برای گردشگران دارد. در این دریاچه تفریحاتی مثل قایق‌سواری، ماهیگیری، پیک‌نیک و کمپینگ، دوچرخه‌سواری و… وجود دارد که یک روز آرام و دلنشین برای گردشگران فراهم می‌کند.

جنگل ارفع ده در ۴۳کیلومتری جنگل راش

جنگل ارفع ده یکی از جاهای دیدنی سوادکوه است که در نزدیکی جنگل راش قرار دارد. با دیدن هر دو جنگل، دیگر می‌توانید با خیال راحت به خانه برگردید و حجت سفر را بر خود تمام کنید.

جنگل ارفع ده

عکس از: سایت Google Maps

جنگل ارفع ده، جنگلی بکر با درخت‌های مختلف و پر از چشمه‌های طبیعی دیدنی است. بسیاری از طبیعت‌گردها هر سال این جنگل را برای کمپ‌های پاییزی خود انتخاب می‌کنند.

سایت ستاره‌نگری آلاشت

رصدخانه یا آسمان‌نمای آلاشت، تنها سایت ستاره‌نگری در استان‌های شمال ایران است که روی یکی از تپه‌های مرتفع شهر آلاشت سوادکوه تاسیس شده است.

سایت ستاره‌نگری آلاشت

عکس از: سایت Google Maps

این سایت امکانات مختلفی از جمله دو تلسکوپ چهارده و شش اینچی، ترازوی نجومی، پوسترهای اخترشناسی، آسمان‌نما و… دارد. اگر تماشای دنیای اسرارآمیز ستارگان را دوست دارید، حتما به این جاذبه گردشگری سر بزنید.

بهترین زمان بازدید از راش سوادکوه

جنگل راش سوادکوه مثل همه جنگل‌های دنیا در هر چهار فصل دیدنی است و حرفی برای گفتن دارد، اما به خاطر شرایط آب‌وهوایی و زیبایی جنگل، بهترین زمان برای سفر به جنگل راش اواسط بهار تا اوایل زمستان است. این بازه زمانی، بهترین زمان برای سفر یا پیک‌نیک خانوادگی و دوستانه است که همه برای تماشای این جنگل سر و دست می‌شکنند.

چنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

البته باید بگویم که جنگل راش به خاطر پاییزهای بی‌نظیرش معروف است و همه‌جوره به همه ثابت کرده که پاییز پادشاه فصل‌هاست.

تا اینجای کار حرفی از زمستان نزدم. راستش را بخواهید فصل زمستان، علی‌رغم زیبایی‌های زمستانه‌اش، برای سفر به جنگل راش کمی خطرناک است و در بازه پیشنهادی برای سفر نیست. یعنی اگر قصد دارید در این سه ماه به این جنگل سفر کنید، حتما باید تجربه طبیعت‌گرد حرفه‌ای و تجهیزات کافی داشته باشید.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

اقامت در جنگل راش سوادکوه

برای اقامت در جنگل راش دو گزینه پیش‌رو دارید. اولین گزینه که البته انتخاب ماجراجویانه‌ای هم هست، گزینه کمپ در دل جنگل است. اگر اهل طبیعت‌گردی و تحمل سختی‌های شیرین کمپ هستید، می‌توانید با تجهیزات کامل برای شب‌مانی در میان درختان انبوه راش آماده شوید.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

اگر اهل سفر‌های پردردسر نیستید، می‌توانید از گزینه دوم، یعنی اقامتگاه‌های بومگردی و خانه‌های روستایی در مناطق اطراف جنگل استفاده کنید.

اقامت داخل جنگل راش سوادکوه

کمپینگ تجهیزات خاصی نیاز دارد؛ مخصوصا اگر قرار باشد در یک جنگل بکر و دور از دسترس بمانید. البته اقامت در چنین جنگلی خطرات خاص خودش را دارد و بهتر است از قبل خودتان را برای چالش‌های طبیعت آماده کنید.

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

در این بخش لیستی از وسایل موردنیاز کمپ در جنگل در اختیارتان قرار می‌دهم تا بتوانید راحت‌تر سفر کنید.

آب آشامیدنیچادر ضدآبکیسه خواب مناسب
داروهای موردنیاز و کمک‌های اولیهشارژر موبایل و پاوربانکلباس مناسب فصل و لباس اضافی
تنقلاب و خوراکی برای وعده‌های غذاییکبریت و فندککارت شناسایی
پول نقدلوازم خوابپتوی مسافرتی
قاشق، چنگال و چاقوکوله مناسبکیسه زباله
زیراندازدوربین عکاسیکفش مناسب
انواع مسیریابوسایل بهداشتیضدآفتاب
باتوم کوهنوردیهدلایتسوت برای درخواست کمک

 

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به جنگل راش سوادکوه

در این بخش دو مورد از اقامتگاه‌های نزدیک به جنگل راش سنگده را به شما معرفی می‌کنم که در ده کیلومتری جنگل قرار دارد:

جنگل راش

عکس از: سایت Google Maps

اقامتگاه بومگردی دامون

اقامتگاه بومگردی دامون در روستای سنگده و در خارج از بافت روستایی قرار دارد و با ظرفیت پذیرایی ۶ نفر، از گردشگران پذیرایی می‌کند. این اقامتگاه سرویس فرنگی، حمام و آشپزخانه بوده و سیستم گرمایشی آن بخاری نفتی دارد.

اقامتگاه بومگردی کمربن

این واحد بوم‌گردی در تپه‌ای خارج از بافت روستایی و نزدیک به جنگل راش قرار گرفته که در فاصله یک ساعتی ساری است. از جمله ویژگی‌های اقامتگاه بومگردی کمربن می‌توان به سرویس بهداشتی، حمام شخصی، پارکینگ، نگهبان، لوازم آشپزی و… اشاره کرد.

توصیه‌هایی برای سفر به جنگل راش سوادکوه

 • جنگل راش می‌تواند برای طبیعت‌گردهای تازه‌کار خطرناک باشد، به همین خاطر تا جای ممکن گروهی به جنگل بروید و از راهنمای حرفه‌ای یا راهنماهای محلی کمک بگیرید تا از خطرات احتمالی در امان باشید.
 • با توجه به اینکه جنگل راش در ارتفاعات قرار گرفته و دسترسی به کمک‌های اولیه بسیار محدود است، اگر مشکل یا بیماری خاصی دارید این موضوع را در نظر داشته باشید.
 • قبل از سفر به جنگل، آمادگی بدنی کافی برای پیاده‌روی داشته و وسایل ضروری برای سفر را ببرید.

  جنگل راش

  عکس از: سایت Google Maps

 • تا جای ممکن سعی کنید در جنگل آتش روشن نکنید، چون ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری برای طبیعت داشته باشد؛ اما اگر مجبور به این کار شدید، هرگز چوب درختان را برای این کار نشکنید و در نهایت از خاموش شدن آتش مطمئن شوید.
 • حتما جی‌پی‌اس و انواع مسیریاب همراه داشته باشید.
 • برای اینکه بتوانید تجربه بهتری از سفر به جنگل داشته باشید، بهتر است طوری حرکت کنید که صبح اول وقت در جنگل باشید و از نور روز برای گردش استفاده کنید.

  جنگل راش

  عکس از: سایت Google Maps

زیر سایه درختان راش

فکر می‌کنم به اندازه کافی از جنگل راش گفتم و خواندید. حالا دیگر باید آماده سفر شوید، شنیدن کی بود مانند دیدن. این جنگل با درجه سختی پیاده‌روی متوسط پذیرای بسیاری از گردشگران است.

با چند ساعت پیاده‌روی در شیب ملایم، خودتان را وسط یک جنگل بزرگ می‌بینید که اطرافتان درخت‌های بلند راش، آسمان را روی زمین نگه داشته‌اند. اینجا شاهد صدها سال زندگی طبیعت هستید و می‌توانید برای لحظات کوتاهی بخشی از آن باشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. ناشناس می‌گوید

  خیلی قشنگه!!!واو!😲😲😲😲😲😲🤩🤩🤩🤩💋💋❤️❤️

 2. معصومه می‌گوید

  سلام چه جوری میتونیم ازتون کمک بگیریم

 3. هاشمی می‌گوید

  سلام اگر کسی خواست از جنگل راش یا مرسی سی بازدید کنه میتونم کمکش کنم.بسیار زیبا ست حتما دیدن کنید.

  1. حبیب می‌گوید

   سلام من خرداد ماه قصد سفر دادم به جنگل راش اگر ممکنه به پیام من پاسخ دهید