جاهای دیدنی کاشان

آشنایی با جاهای دیدنی کاشان با عکس و آدرس

با جاهای دیدنی کاشان آشنا شوید

همه شنیده‌ایم که اصفهان نصف‌جهان است، اما جاهای دیدنی کاشان هم با قدمت ۷۵۰۰ساله‌ گنجینه‌ای از اولین تمدن‌های انسانی است که چیزی از سنت و فرهنگ دیرینه اجدادمان کم ندارد. باغ فین، خانه طباطبایی ها، آبشار نیاسر، عمارت عباسیان، منزل عامری‌ها و حمام سلطان امیر احمد همگی جاهای دیدنی کاشان است که گشت‌وگذار در آن‌ها می‌تواند حسابی هر آدم اهل دلی را سر ذوق بیاورد.

جاذبه های گردشگری و دیدنی‌های کاشان بسیار زیاد است. شاید بتوان گفت خانه‌های تاریخی کاشان آن‌قدر دیدنی است که حتی بافت خشتی یزد هم در برابر آن‌ها سر تعظیم فرود می‌آورد. در این ‌راهنما از مجله گردشگری علی‌بابا سری به مکان های گردشگری کاشان ‌می‌زنیم و عطر گل و گلاب را در کوچه‌های قدیمی آن نفس می‌کشیم.

جاهای دیدنی تاریخی کاشان کدام است؟
حمام فین، خانه عباسیان، خانه طباطبایی‌ها، خانه بروجردی‌ها، خانه احسان، مدرسه آقابزرگ و حمام فین از جاهای دیدنی تاریخی کاشان است.
جاهای دیدنی کاشان در بهار کدام است؟
مراسم گلاب‌گیری در بهار کاشان خیلی معروف است. می‌توانید بهار به قمصر کاشان بروید و این مراسم را ببینید.

جاهای دیدنی تاریخی کاشان برای سفر به گذشته‌ها

همانطور که گفتم کاشان از تاریخی‌ترین شهرهای ایران است. بناهای تاریخی این شهر با قصه‌هایی که پشت آن‌هاست، از مرموزترین و بهترین جاهای دیدنی کاشان به حساب می‌آید.

۱- باغ فین کاشان؛ عمارتی بهشتی در جاهای دیدنی کاشان

باغ فین یکی از زیباترین جاهای دیدنی کاشان است که خیلی به فرهنگ و معماری ایرانی نزدیک است. این بنا قدمت زیادی دارد و بنا بر نوشته‌های تاریخی، جمشید پادشاه ایرانی حکم ساخت آن را صادر کرده است.

جاهای دیدنی کاشان - باغ فین

زیبایی این باغ از جاهای دیدنی کاشان توجه پادشاهان زیادی را جلب کرده است تا جایی که در زمان فرمانروایانی «آل‌بویه» و «ایلخانان» بر وسعت آن افزوده شده است. در این بین پادشاهانی هم بوده‌اند که دست به مرمت آن زده‌اند. شاید برای شما جالب باشد که باغ فین یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های ثبت‌شده در یونسکو است.

باغ فین کاشان روی گوگل مپ

۲- حمام فین؛ محل آخرین نفس‌های امیرکبیر

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی کاشان که توجه بسیاری به آن می‌شود، دو حمام این شهر است. یکی از این حمام‌ها در جنوب باغ فین قرار دارد که با نام حمام فین شناخته می‌شود. بنا بر مدارک تاریخی این حمام به فرمان فتحعلی شاه ساخته شده و مخصوص اشراف‌زاده‌ها بوده است.

دیدنی های کاشان - حمام فین

حمام دیگری هم در این بخش قرار دارد که در عهد صفویان برای خدمه ساخته شده بود. بنابراین عمر حمام خدمه بیشتر از حمام اشراف‌زاده‌هاست. در خزینه حمام خدمه، هفت کاشی وجود دارد که مورخان گفته‌اند عمر ۵۰۰ساله دارد. جالب است بدانید که امیرکبیر در این جا به قتل رسید. مرگ او ناگوارترین حادثه تاریخی است که در تاریخچه این بنا ثبت شده است.

حمام فین کاشان روی گوگل مپ

۳- حمام سلطان امیر احمد؛ مجلل‌ترین حمام سلطنتی در جاهای دیدنی کاشان

حمام سلطان امیر احمد هم یکی از شاهکارها و جاهای دیدنی کاشان است که جذابیت آن کمتر از حمام فین نیست. این بنای هنری در بافت تاریخی کاشان جای گرفته است، بنابراین بعد از دیدن آن به‌راحتی می‌توانید به خانه بروجردی‌ها، خانه عباسیان و خانه طباطبایی‌ها هم بروید. در جوار این حمام، امامزاده‌ای هم قرار دارد که نام خود را به این حمام بخشیده است.

حمام سلطان احمد - جاهای دیدنی کاشان

این حمام با کاشی‌های آبی و طلایی و گچ‌بری‌های بسیار زیبا و هنرمندانه‌ای که دارد هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. حالا به این ویژگی‌ها نقاشی‌های زیبای دیواری، شیشه‌های رنگی و سقف‌های طاقی هم اضافه کنید و ببینید چه محشری می‌شود.

علاوه بر معماری و تزیینات داخلی، پشت بام این مکان از جاهای دیدنی کاشان هم به انواع طرح‌ها و رنگ‌ها مزین شده است. در یک کلام می‌توانیم بگوییم که این حمام ساخته شده برای عکاسی‌های ناب و حرفه‌ای. پس در سفر به کاشان به‌هیچ‌وجه آن را از قلم نیندازید.

حمام سلطان امیر احمد روی گوگل مپ

۴- بازار سنتی کاشان، بوی جدید و نگاره های قدیم در جاهای دیدنی کاشان

یکی از جاهای دیدنی کاشان بازار سنتی آن است. این بازار در سال ۱۳۵۵ به ثبت رسیده و جزء آثار ملی به حساب می‌آید. به‌گفته مورخان و باستان‌شناسان قدمت این بازار بزرگ و با شکوه به زمان صفویان برمی‌گردد. بازار سنتی کاشان در نزدیکی شاهراه‌های تجارتی باستانی قرار گرفته که نشان می‌دهد در عهد باستان رونق زیادی داشته است.

جاذبه های گردشگری کاشان - بازار

این بازار بنای گسترده‌ای دارد که شامل بخش‌‌های زیادی ازجمله مسجد میدان میرعماد، کاروان‌سرای میرپنج، زغالی‌ها، غفارپور، رباط، بروجردی‌ها، نراقی‌ها، تیمچه امین‌الدوله، در بازار میانچال، تیمچه بخشی، تیمچه سیدآقا، تیمچه صباغ، آب‌انبار بالا بازار و در زنجیر، حسینیه سوراخ ریسمان، مسجد کفش‌دوزک‌ها، مسجد بالا بازار و مسجد طمقاچی‌ها می‌شود.

درون بازار از جاهای دیدنی کاشان هم افراد زیادی مشغول به کارند. مثلاً ابتدای آن در اختیار آهنگران و رنگرزی‌هاست و در قسمت‌های دیگر هم می‌توانیم کفش دوزها، خیاط‌ها و پارچه‌فروش‌ها را ببینیم که با اشتیاق مشغول فروختن اجناس خود هستند.

بازار سنتی کاشان روی گوگل مپ

۵- قمصر کاشان؛ گلاب گلابِ کاشونه…

حتما اسم قمصر کاشان را درباره گلاب‌گیری کاشان زیاد شنیده‌اید. جایی که به‌خاطر گلاب خوش‌عطروبویش زبان زد خاص و عام است. این مکان چشم‌نواز از جاهای دیدنی کاشان در فصل بهار مهمان گل‌های محمدی است که با رنگ صورتی یک دست و عطر خارق‌العاده‌ای که دارد، فضای آرامش‌بخشی را فراهم کرده تا گردشگران زیادی برای دیدن آن روانه قمصر کاشان شوند.

گلاب کاشان

قمصر کاشان روی گوگل مپ

۶- شهر زیرزمینی نوش‌آباد؛ از جاهای دیدنی کاشان

از مکان های توریستی کاشان شهر زیرزمینی نوش آباد است. همان طور که از نام آن پیداست، این منطقه اسرارآمیز در عمق چهار تا هجده‌متری سطح زمین قرار دارد. محققان می‌گویند این بنای تاریخی پیش از ظهور اسلام به‌دست انسان‌های باستان به‌منظور استفاده‌های نظامی و دفاعی ساخته شده است.

شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی از جاهای دیدنی کاشان در نوش‌آباد واقع شده که نزدیک شهر کاشان است. این شهر سه طبقه دارد که طبقات آن را اتاق‌ها، تونل‌ها، راهروها، چاه‌ها و … تشکیل داده است. چاه‌های قائم، این طبقات را به هم وصل می‌کند. خیلی‌ها این شهر زیرزمینی را با نام شهر اویی نیز می‌شناسند.

شهر زیرزمینی نوش‌آباد روی گوگل مپ

جاهای دیدنی مذهبی کاشان

این شهر در گذشته یکی از مراکز اصلی زرتشتیان و مسلمانان بوده است. به همین خاطر هم می‌توانید مساجد و آتشکده‌های جالبی را در آن ببینید که از جاهای دیدنی کاشان به حساب می‌آید.

۱- مسجد جامع کاشان در جاهای دیدنی کاشان

یکی از قدیمی‌ترین مناطق و جاهای دیدنی کاشان، مسجد جامع این شهر است که بر اساس اسناد تاریخی به درخواست صفیه خاتون ساخته شده که دختر مالک اشتر بوده و در عهد سلجوقیان زندگی می‌کرده است. از آنجایی که این مسجد قدمت فوق‌العاده طولانی دارد، توسط پادشاهانی مانند «عبدالرزاق‌خان» و «کریم‌خان زند» تعمیر و مرمت شده است.

مسجد جامع کاشان

این مکان مذهبی از جاهای دیدنی کاشان تکه‌ای از هنر اصیل ایرانی است. چون به هر دیوار آن که نگاه کنید طرح‌های زیبای کاشی‌کاری و نوشته‌های کم‌نظیری می‌بینید که توسط استادان خوش‌نویس معروفی مانند «عبدالکریم» و «ابن محمدحسین محمدکاظم اصفهانی» روی دیوارها حک شده است.

مسجد جامع کاشان روی گوگل مپ

۲- مسجد و مدرسه آقابزرگ از جاهای دیدنی کاشان

مدرسه و مسجد آقابزرگ هم یکی از جاهای دیدنی کاشان است که حتما باید آن را از نزدیک ببینید. این سازه بزرگ و زیبا در عهد قاجار ساخته شده و احداث آن تا زمان بر تخت‌نشستن ناصرالدین شاه طول کشیده است. گفتنی است که یک فرد خیر به نام «حاج محمدتقی خانبان» در ساخت این بنای باارزش، کمک مالی زیادی کرده است.

مسجد آقا بزرگ کاشان

مجموعه آقابزرگ بخش‌های مختلفی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توانیم به شبستان‌ها، صحن مرکزی، سردر، هشتی ورودی و مقصوره اشاره کنیم. در ساخت این بنا از طراحی هوشمندانه و معماری دقیقی استفاده شده، به‌گونه‌ای که در تابستان‌های داغ، هوای خنک و مطبوعی در گنبدخانه می پیچد و حال آدم را جا می آورد.

یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این مجموعه از جاهای دیدنی کاشان سادگی تزیینات آن است که با تلفیق هنرهای اصیل مانند کنده‌کاری چینی، گچ‌بری، مقرنس‌کاری، گره‌چینی آلت، کاشی‌کاری و نقاشی به‌شکل هنرمندانه‌ای روی این بنا کار شده است، با این وجود به‌هیچ‌وجه در آن زیاده‌روی دیده نمی‌شود. حوض بزرگ، آب‌نما، گودال باغچه و فضای سرسبز اطراف آن زیبایی و طراوت مسجد آقابزرگ را چندین برابر کرده است.

مسجد و مدرسه آقابزرگ روی گوگل مپ

۳- آتشکده نیاسر معبد زرتشتیان در جاهای دیدنی کاشان

همان طور که می دانید آتشکده محلی برای عبادت زرتشتیان بوده و این مکان امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری کاشان تبدیل شده است. این عبادتگاه زیبا در ارتفاعات نیاسر کاشان جای گرفته و بر اساس نوشته مورخان ساخت آن در عهد ساسانیان انجام شده است.

آتشکده نیاسر کاشان

این سازه کهن از جاهای دیدنی کاشان با نام «چهار قاپو» و «چهار دروازه» نیز شناخته می‌شود. آتشکده نیاسر با وجود قدمت زیادی که دارد، در میان آثار تاریخی به مرمت زیادی نیاز ندارد و همچنان سرپاست.

آتشکده نیاسر روی گوگل مپ

۴- مسجد صفوی میرعماد از جاهای دیدنی کاشان

این مسجد تاریخی که برای دوره سلجوقی‌هاست، چیزی حدود چند قرن قبل ساخته شده است. مسجد صفوی در جنوب میدان فیض و کنار بازار بزرگ شهر ساخته شده است. مسجد صفوی از جاهای دیدنی کاشان هم سردر هم محراب مربعی‌شکل و هم چهار ایوان داشته است. در حال حاضر هرچند همه این بخش‌های بنا وجود دارد، اما چندان جلال و شکوهی از گذشته در آن باقی نمانده است.

جاهای دیدنی مسجدجالب است بدانید محراب قدیمی این مسجد در موزه اسلامی برلین آلمان نگهداری می‌شود.

جاهای دیدنی طبیعی کاشان برای طبیعت‌گردی

هرچند بُعد تاریخی این شهر خیلی پررنگ است، اما دلیل نمی‌شود چند جای دیدنی طبیعی نداشته باشد. مطمئن باشید جاهای دیدنی کاشان آن‌قدر متنوع است که همه با هرسلیقه‌ای دست خالی از آن برنمی‌گردند.

۱- تپه های سیلک کاشان، قبرستان عصر باستان در جاهای دیدنی کاشان

یکی از بناهایی که تمدن اولیه ایرانی‌ها را منعکس می‌کند، همین تپه های سیلک کاشان است این مکان زیبا یکی از مناطق دیدنی کاشان است که دیدن آن خالی از لطف نیست. این تپه محل دفن انسان‌های عصر باستان است که به دو گروه الف و ب تقسیم شده است. بنا بر شواهد و اسناد تاریخی مقبره‌های الف ۳۵۰۰ سال و مقبره‌های ب حدود ۳۰۰۰ سال قدمت دارد.

تپه سیلک مناطق دیدنی کاشان

این تپه‌ها در زمان‌های دور، محلی برای عبادت ایرانی‌ها بوده است. در ساختمان این سازه از گل و سفال استفاده شده است. این بنای طبیعی و تاریخی پس از راه‌افتادن سیل سر از خاک بیرون آورد و ارزش خود را به رخ همگان کشید.

تپه های سیلک کاشان روی گوگل مپ

۲- غار نیاسر؛ همان غار سوراخ رئیس

یکی از مناطقی که در سفر به جاهای دیدنی کاشان دیدن آن را به شما توصیه می‌کنیم غار نیاسر است. این غار اعجاب‌انگیز عمری ۲۰۰۰ساله دارد و بر اساس اسناد تاریخی حکاکی‌های زیبای آن توسط انسان‌ها صورت گرفته است تا محلی برای برپایی مناسبت‌های مذهبی باشد. البته این یکی از فرضیاتی است که توسط مورخان مطرح شده است.

غار نیاسر کاشان

غار نیاسر با نام غار سوراخ رئیس نیز شناخته می‌شود. در دورن این غار راه‌های باریک و تودرتویی وجود دارد که همیشه باعث تعجب گردشگران می‌شود.

غارنیاسر روی گوگل مپ

۳- کویر ابوزید آباد؛ سفری با آفرود در دل کویر

اگر به بیابان و کویرگردی علاقه‌مند باشید، می‌توانید در سفر به کاشان سری هم به کویر ابوزید آباد بزنید. این منطقه از نظر جغرافیایی در بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ در شمال ابوزید آباد و شمال شرقی کاشان قرار دارد. در این کویر زیبا چندین بنای باستانی زیرزمینی هم وجود دارد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

کویر ابوزیدآباد

شما در این کویرگردی از جاهای دیدنی کاشان می‌توانید از کاروان‌سرای صفوی و شهر زیرزمینی نوش‌آباد هم دیدن کنید. علاوه بر آن می‌توانید به روستای تاریخی ابیانه هم بروید که قدمتی ۲۰۰۰ساله دارد. همچنین می‌توانید سری به قلعه کرشاهی و کوه یخاب هم بزنید. چنانچه تصمیم داشتید به این سفر کویری بروید، باید در فصل زمستان و پاییز این کار را انجام دهید.

کویر ابوزیدآباد در گوگل مپ

۴- آبشار نیاسر از جاهای دیدنی کاشان در دل طبیعت

این آبشار در شهر نیاسر نزدیک کاشان قرار دارد. آبشار نیاسر تقریبا ۲۵ متر ارتفاع دارد. مقدار آب آبشار در فصل زمستان و بهار بیشترین و در پاییز و تابستان به کمترین حد خود می‌سد.

جاهای دیدنی کاشانچیزی که این آبشار را منحصربه‌فرد می‌کند بدنه رسوبی و آهکی آبشار است. در آب این آبشار مقداری آهک وجود دارد که در طول سال‌های طولانی به‌صورت لایه‌لایه و به‌شکل قندیل روی هم انباشته شده و شکل و شمایل خاصی به این آبشار داده‌ است.

آب‌وهوای نیاسر از جاهای دیدنی کاشان مخصوصا در بخش‌های نزدیک با آبشار زمین تا آسمان با کاشان و شهرهای اطرافش فرق دارد. هر چقدر که کاشان منطقه‌ای گرم و خشک و کویری است، در عوض نیاسر آب‌وهوای سرد و کوهستانی دارد.

آبشار نیاسر روی گوگل مپ

۵- کوه کرکس؛ جاذبه طبیعی کاشان

کوه کرکس از جاهای دیدنی کاشان از رشته کوه‌های مرکزی ایران به حساب می‌آید. این کوه در بخش غربی نطنز قرار گفته است و ارتفاع خیلی زیادی دارد. به طوری که حتی علی‌رغم قرارگیری در یک منطقه نیمه‌خشک و کویری، روی کوه بیش از نصف سال پر از برف است و هوای خیلی سردی دارد.

جاهای دیدنی کاشانچیزی حدود ۳۰۰هزارهکتار مساحت کلی این کوهستان عظیم‌الجثه است. با وجود چنین آب‌وهوایی حیواناتی مثل بز، قوچ، میش، پلنگ، کفتار، روباه، گرگ، شغال و… در این منطقه زندگی می‌کنند.

خانه‌های تاریخی کاشان؛ شاهکارهای معماری سنتی در جاهای دیدنی کاشان

کاشان خانه‌های تاریخی زیادی دارد که هرکدامشان زیبایی‌های خاص خودش را دارد. در اینجا چندتا از این بناهای تاریخی را به شما معرفی می‌کنیم تا بازدید از آن‌ها را در برنامه سفرتان بگنجانید.

۱- خانه تاریخی احسان؛ یک هتل خارجی

اولین خانه‌ای که در کاشان ساخته شد، همین جاست. فردی به نام حاج میرزا آقا احسان صاحب این خانه از جاهای دیدنی کاشان بوده است. خانه احسان در سال ۱۳۸۰ توسط مهندس محمد مروج حسینی خریداری و تعمیر شده است. تالار فیلم، تئاتر، سالن اجتماعات، کتابخانه، کارگاه سفالگری، کرایه دوچرخه و… همگی از امکانات رفاهی این مجموعه به حساب می‌آید.

خانه تاریخی احسان جاهای دیدنی کاشان

این بنا موزه‌ای هم دارد که در آن از آثار منوچهر شیبانی هنرمند عصر معاصر نگهداری می‌شود. از طریق خانه احسان می‌توانید به جاهای دیدنی کاشان همچون خانه تاریخی اشرافی، کوشک صفی، خانه منوچهری و تیمچه امین‌الدوله بروید.

خانه تاریخی احسان روی گوگل مپ

۲- خانه طباطبایی ها در جاهای دیدنی کاشان

یکی از شاهکارهای معماری ایرانی را می‌توانید در همین خانه طباطبایی ها ببینید. این عمارت فوق‌العاده زیبا نزدیک به ۲۰۰ سال قدمت دارد و شامل سه بخش اندرونی، بیرونی و مخصوص خدمه است که هرکدامشان با تزیینات مجللی که دارد، جلوه شاهکاری به خود بخشیده و هر گردشگری را مجذوب این‌همه شکوه و زیبایی خود می‌کند. اطلاعات کامل‌تر این خانه را می‌توانید در مقاله همه چیز درباره خانه طباطبایی های کاشان بخوانید.

خانه طباطبایی ها - خانه های تاریخی کاشان

خانه طباطبایی ها روی گوگل مپ

۳- خانه بروجردی‌ها؛ داستان عشقی پاک

بناها و ساختمان‌های تاریخی شهر کاشان زیباترین معماری ایرانی را دارد. یکی از جذاب‌ترین آن‌ها هم خانه بروجردی‌هاست که شباهت زیادی به خانه طباطبایی‌ها دارد. البته پشت این شباهت هم داستان جالبی است.

خانه بروجردی ها کاشان

پسر آقای بروجردی عاشق و دلباخته دختر آقای طباطبایی می‌شود و به خواستگاری می‌روند. اما آقای طباطبایی شرط می‌گذارد که اگر دختر او را می‌خواهند باید یک عمارت زیبا مانند خانه خودش، برای دختر دلبندش بسازند و این‌گونه می‌شود که این بنای زیبا را می‌سازند. داستان کامل‌تر این خانه و عشق جذاب را می‌توانید در مقاله خانه بروجردی های کاشان بخوانید.

این بناهای باشکوه همواره محلی برای جذب گردشگران ایرانی و خارجی بوده است که قدمت آن به دوران قاجار برمی‌گردد. جالب است بدانید که در این خانه‌ها بادگیرهایی گنبدی‌شکل وجود دارد که در زمان قدیم آن را با نام کلاه‌فرنگی می‌شناختند.

خانه بروجردی ها روی گوگل مپ

۴- خانه عباسیان؛ زیباترین بنای ایرانی اسلامی

خانه عباسیان معماری اصیل و فوق‌العاده هنرمندانه‌ای دارد و همیشه میزبان گردشگران ایرانی و خارجی زیادی است. زیبایی این بنا به حدی است که توانسته عنوان جایزه زیباترین بنای ایرانی – اسلامی را به‌دست آورد. شما می‌توانید در زمان بازدید از خانه عباسیان سری هم به رستوران آن بزنید و ضمن مشاهده این اثر هنری فاخر غذای دلخواه‌تان را هم نوش جان کنید.

خانه عباسی ها کاشان

جالب است بدانید که فیلم‌برداری برخی از فیلم‌ها و سریال‌های ماندگار مانند مسافر ری، ملاصدرا، خانه‌ای در تاریکی و جابربن‌حیان در این بنا انجام شده است. خانه عباسیان در سال ۱۳۷۷ مرمت شد. از آن سال در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

خانه عباسی روی گوگل مپ

۵- خانه مرشدی؛ چای‌خانه‌ای دنج در جاهای دیدنی کاشان

این خانه زیبا، عمری ۲۵۰ساله دارد و در سال ۱۳۹۴ نیز به طور کامل مرمت شده است. به‌گفته مورخان این خانه‌ها مخصوص افراد ثروتمند بوده و این را می‌شود از لوازم تزیینی گران‌قیمت اتاق‌ها متوجه شد.

خانه مرشدی کاشان

این خانه علاوه بر موقعیت خوبش، یک حوض ۱۵۰متری نیز دارد که می‌توانید علاوه بر استراحت در این مکان، از زیبایی و خنکای آن در فصل گرما لذت ببرید. در قسمت چای‌خانه هم انواع شربت‌ها و دمنوش‌های سنتی در اختیار شما قرار می‌گیرد که نوشیدن آن‌ها جان تازه‌ای به آدم می‌دهد.

خانه مرشدی روی گوگل مپ

۶- خانه عامری ها در جاهای دیدنی کاشان

این استراحتگاه سنتی در زمان زندیه ساخته شده است. درون آن چندین خانه قرار دارد که از طریق راه‌های ارتباطی به هم وصل می‌شود. این مکان وسیع، بلندترین بادگیر را در مقایسه با بادگیرهای کاشان دارد و از سال ۱۳۹۳ به‌عنوان یک مهمان‌سرای ۵ ستاره در اختیار مسافران قرار گرفته است. حمام، بانک، رستوران و دکه‌های فروش صنایع‌دستی از دیگر امکانات رفاهی این مجموعه است.

خانه های دیدنی کاشان - خانه عامری

خانه عامری ها روی گوگل مپ

اقامتگاه ها و هتل های سنتی کاشان

حالا که با خانه‌های تاریخی کاشان آشنا شدید، بد نیست چند تا از هتل‌ها و اقامتگاه‌های سنتی این شهر را هم بشناسید. تصور اینکه در یکی از جاهای دیدنی کاشان اقامت کنید، بسیار جذاب است.

۱- هتل سنتی منوچهری

این هتل سنتی و زیبا هم محل استراحت شما را فراهم می‌کند و هم با هنر و قدمت ۴۰۰ ساله‌اش شما را حسابی به وجد می‌آورد و از آن جایی که به بازار کهن کاشان هم نزدیک است، هم فال است و هم تماشا.

هتل منوچهری کاشان

هتل سنتی منوچهری در سال ۱۳۹۰ مرمت شده و علی رغم تغییرات مدرن، همچنان شکل سنتی خود را حفظ کرده است. در این هتل آب انباری وجود دارد که امروز محل برگزاری مراسم‌ها و سخنرانی‌هاست.

هتل سنتی منوچهری روی گوگل مپ

۲- اقامتگاه سنتی صادقی چیزی از جاهای دیدنی کاشان کم ندارد

یکی از هتل‌های معروف که اتفاقا از جاهای دیدنی کاشان هم هست، اقامتگاه صادقی نام دارد. این بنا در سال ۱۳۷۰ توسط آقای صادقی خریداری شد و پس از یک مرمت ۸ساله امروزه به‌عنوان یک اقامتگاه سنتی شناخته می‌شود. این بنا برخلاف هتل‌های دیگر، حمام و سرویس بهداشتی عمومی دارد.

اقامتگاه سنتی صادقی

اقامتگاه سنتی صادقی روی گوگل مپ

۳- هتل سنتی نگین از جاهای دیدنی کاشان

این هتل تاریخی هم حدود ۲۵۰ سال قدمت دارد که یک خانواده خیرخواه آن را اداره می‌کنند و درآمد آن را به کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست اختصاص می‌دهند. معماری خاص این بنا موجب شده تا از گرما و سرما در فصول مختلف در امان باشید.

هتل سنتی نگین

جالب اینجاست که هتل سنتی نگین علاوه بر امکانات مجهز و مدرن خود همچنان نمایانگر فرهنگ باستان ایرانیان است، از این رو گردشگران زیادی علاقه دارند، در آن اقامت داشته باشند. این هتل می‌تواند هم‌زمان پذیرای ۱۰۰ گردشگر باشد.

هتل سنتی نگین روی گوگل مپ

۴- اقامتگاه سنتی مهینستان در جاهای دیدنی کاشان

این بنای زیبا در اواخر عهد قاجار ساخته و در سال ۱۳۹۲ به‌طورکامل مرمت شده است. ویژگی‌های موجود در بازسازی بنا آن را به یکی از شیک‌ترین هتل‌های کاشان تبدیل کرده است. علاوه بر تماشای تلفیق زیبای فرهنگ باستانی و مدرن ایرانی می‌توانید از گشت رایگان شهری آن نیز بهره‌مند شوید. غرفه‌‌های صنایع‌دستی، صندوق امانات، خشک‌شویی و خدمات تعویض ارز نیز از دیگر امکانات رفاهی این هتل زیباست.

مکان های دیدنی کاشان - خانه مهینستان

اقامتگاه سنتی مهینستان روی گوگل مپ

۵- اقامتگاه خانه ایرانی با اصالت

یکی از جاهای دیدنی کاشان که محل مناسبی برای اقامت هم هست، اقامتگاه سه ستاره خانه ایرانی نام دارد که قدمت آن حدوداً به ۲۵۰ سال می‌رسد. این هتل پنج اتاق با نام‌های بالاخانه، پرده‌سرا، نهان‌خانه، خانه‌سرا و خلوت‌سرا دارد. اگر عاشق عکس گرفتنید در اتاق آینه، سفره‌خانه و کنار حوض، این کار را انجام دهید تا ببینید چه عکس‌های محشری می‌شود.

اقامتگاه خانه ایرانی کاشان اصفهان

اقامتگاه خانه ایرانی روی گوگل مپ

۶- اقامتگاه بوم‌گردی خانه ماجون

این اقامتگاه در شرق کاشان و در روستای مرق قرار دارد که بخش کوهستانی کاشان به حساب می‌آید. پس طبیعی است که چنین منطقه‌ای آب‌وهوای دلپذیر، رودخانه، چشمه و باغ میوه هم داشته باشد و یک مکان رویایی را به وجود آورد.

اقامتگاه بوم گردی ماجون

شما در کنار اقامت در این مکان زیبا و چشم‌نواز می‌توانید از مشاهده آثار تاریخی مرق نیز لذت ببرید. اما لازم است بدانید که اقامت در این مرکز، در فصول گرم سال مناسب نیست، چون امکانات سرمایشی آن تنها یک پنکه است.

اقامتگاه بوم‌گردی خانه ماجون روی گوگل مپ

درنهایت چطور جاهای دیدنی کاشان را شناختید؟

با اینکه جاهای دیدنی کاشان خیلی زیاد است، اما اکثر آن‌ها نزدیک به هم است و شما با سفر دو روزه هم می‌توانید از همه آن‌ها دیدن کنید. سفر بدون سوغات صفا ندارد، ما در یک مقاله دیگر مجله علی بابا، سوغات کاشان را به‌طورکامل معرفی کرده‌ایم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. شریعت پناهی می‌گوید

  ممنون از اطلاعات خوب و مفید.
  با سپاس فراوان

 2. زهرا می‌گوید

  من نمیدونستم کاشان انقد جاهای دیدنی داره
  عالی بود

 3. مرتضی می‌گوید

  توضیحات کامل و خیلی خوبی بود سپاس از شما . دستتون درد نکنه .

 4. حسین عبدالهی نصرآبادی ازتهران می‌گوید

  انجمن توسعه سفیدشهر کاشان
  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآباد کویرکاشان (نصرآبادیهای مقیم تهران)

  باسلام-قابل توجه گردشگران ازآثارتاریخی و باستانی شهر دارالفضل سفیدشهر(نصرآبادکویر) در۱۷کیلومتری شمال کاشان بازدید نمائید و لذت ببرید
  ۱-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون س واقع درمحله زیارت سفیدشهر
  ۲-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم ع واقع در دشتهای سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات
  ۳- آب انبار تاریخی سفیدشهر
  ۴-قلعه های تاریخی ملک اباد -سفید -رضاآباد-قاسم ابادو وزیر
  ۵-دشت زیبای کویر درشمال سفیدشهر
  ۶-پار ک زیبای زنده یادباقری ورودی شهر سفیدشهر
  ۷-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد-وکیل
  ۸-شهرزیرزمینی ومهرکده نرسه سفیدشهر
  ۹-قدمگاه علی ع سفیدشهر
  ۱۰-دشتهای وسیع وزیبای پنبه و طالبی و باغهای پسته سفیدشهر
  ۱۱-دشتهای وسیع وزیبای کشت گل محمدی برای اولین باردرسفیدشهر
  ۱۲-جنگلبانی شهیددستغیب (درختان دست کاشت کویری ) دردل کویردرشمال سفیدشهر
  ۱۳-ساختمان تاریخی چهل دختران زیارت
  ۱۴-مسجد تاریخی زیارت
  ۱۵-روستای تاریخی وکویری تقی آبادسفیدشهر

  باتشکر-مهندس حسین عبدالهی نصرآبادی
  انجمن توسعه سفیدشهر (نصرآبادیهای مقیم تهران)