کوه کرکس

صعود به قله کوه کرکس و تجربه هیجان ناب

شگفتی‌های کوه کرکس

هنگامی که قله‌ای را فتح می‌کنید، آن قدر از توانایی‌های خود شگفت‌زده می‌شوید و به چنان آرامشی می‌رسید که شاید تجربه آن در هر سفری ممکن نباشد. این حس فوق‌العاده در کوه کرکس یعنی کوهی که حتی کرکس هم بالاتر از آن پرواز نمی‌کند، بسیار زیباست.

کوه کرکس کجاست؟

کوه کرکس در قسمت غربی شهرستان نطنز قرار گرفته است. شما می‌توانید از طریق خطوط هواپیمایی خود را به شهر اصفهان برسانید و از آن جا با سواری به سمت کوه کرکس بروید. یا اینکه با قطار و یا خودروی شخصی به نطنز بروید. پیش از شروع پیمایش، در روستای کشه فضایی برای پارک کردن خودرو وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

لوکیشن کوه کرکس روی گوگل مپ

چرا نام این کوه کرکس است؟

قبل از هر چیزی باید توضیح بدهیم که چرا نام این کوه را کرکس گذاشته‌اند. احتمالا اولین حدس همه ما وجود پرندگان کرکس در این ناحیه باشد که کاملا درست است.

یکی از دلایل نام‌گذاری کوه کرکس را به وجود کرکس‌های سیاهی نسبت می‌دهند که در اطراف آن دیده شده‌اند، اما علت دوم ماجرای جالبی دارد.

کوه کرکس

از نظر مردم محلی، کوه کرکس آن قدر بلند بوده که حتی کرکس هم قادر به بالاتر رفتن از آن نبوده است، اما کنار این دو، افسانه دیگری هم وجود دارد.

می‌گویند کرکسی جام آغشته به زهر شاه عباس را واژگون می‌کند و شاه عباس هم از شدت عصبانیت این پرنده را می‌کشد، ولی بعد از کرده خود پشیمان می‌شود و برای جبران، آرامگاهی بالای کوه کرکس برای این پرنده می‌سازد و از همین رو آن را کرکس می‌نامند.

آشنایی با مسیر صعود کوه کرکس

کوه کرکس ۳۸۵۰ متر ارتفاع دارد و تمرین خوبی برای کسانی است که تمایل دارند به قله‌های بالای ۴۰۰۰ متر صعود کنند. یکی از معروف‌ترین مسیرهای این کوه، مسیر جنوبی یا کشه است. اگر این مسیر را انتخاب کرده باشید، قبل رسیدن به این کوه باید فاصله‌ای را پیمایش کنید.

در مسیر خود به تعدادی درخت گردو می‌رسید که نشانه مسیر هستند. در زیر سایبان این درخت‌ها هم می‌توانید استراحت کوتاهی داشته باشید و نفسی تازه کنید.

کوه کرکس

چشمه کوچکی هم زیر آن جاری است. اگر آبی به صورت بزنید، حال و هوایتان عوض می‌شود. کمی بعد از آن هم راه شیب پیدا می‌کند و کوه‌نوردی شما آغاز می‌شود.

صعود به قله کرکس از مسیر کشه، بسته به سرعت شما بین ۵ تا ۷ ساعت زمان می‌برد. بنابراین می‌توانید در برنامه‌ای یک روزه به این کوه صعود کنید.

امکانات در مسیر صعود

البته بسیاری از کوه‌نوردان ترجیح می‌دهند در جان‌پناه استراحت کنند و صبح زود بالا بروند. تصمیم با شماست و باید بدانید که جان‌پناه خوبی هم در این قسمت از کوه کرکس بنا شده است که گنجایش به نسبت خوبی دارد.

کنار این پناه‌گاه، چشمه‌ای به نام کشه وجود دارد و می‌توانید قمقمه‌های خود را با آب گوارای آن پر کنید.

کوه کرکس

به علاوه، این مکان مجهز به سرویس بهداشتی هم هست، اما باید حتما دقت کنید در هر بار استفاده، قبل رفتن به سمت سرویس بهداشتی، باید یکی از آفتابه‌هایی را که کنار چشمه گذاشته شده، پر کنید و با خود داخل ببرید. بعد هم آفتابه خالی را به کنار چشمه ببرید تا همه از نظم آن استفاده ببرند.

شاید مسیر این کوه به اندازه کوه‌هایی چون علم‌‌کوه و آزادکوه سرسبز نباشد، اما جاذبه‌های خاص خودش را دارد. می‌توانید انواع گیاهان دارویی را ببینید و از بوی خوششان لذت ببرید. همچنین اگر کمی دقت کنید و شانس با شما یار باشد می‌توانید کل و بز یا گراز ببینید. منطقه حفاظت شده کرکس در واقع مامنی است برای این جانوران و ممنوعیت شکار سبب حفظ هرچه بیشتر گونه‌های ارزشمند آن می‌شود. انواع مار و آگاما هم در این منطقه دیده شده و برای علاقه‌مندان به خزندگان نکته جالبی است.

کوه کرکس

اما یکی از جاذبه‌های دیدنی این کوه لاله‌های واژگونی است که اگر شانس با شما یار باشد ممکن است موفق به دیدنشان شوید. همه این‌ها یک طرف و مناظر شگفت‌انگیزی که از بالای قله خواهید دید طرف دیگر. تمام منطقه زیر پای شما خواهد بود. آرم قله هم به شکل یک کرکس و بسیار زیباست. اگر علاقه‌مند هستید که مدرکی از صعود خود در دست داشته باشید، حتما با این تابلو عکس بگیرید تا در برگشت، با ارائه عکس و در ازای پرداخت مبلغ مشخصی، مدرک خود را از مسئول مربوطه جان‌پناه دریافت کنید.

کوه کرکس

با اینکه این کوه شهرت زیادی دارد، اما معمولا آن قدر شلوغ نمی‌شود که آزاردهنده باشد، به خصوص اگر زمان مناسبی را برای صعود انتخاب کنید، می‌توانید از خلوت بودن آن لذت ببرید. به جز مسیر جنوبی، صعود از مسیرهای دیگری هم ممکن است مانند  مسیر شمال شرقی یا اوره، مسیر شمال غربی یا بیدهند، و مسیر شرقی یا طامه.

تجهیزات لازم در صعود به قله کرکس

تجهیزات مورد نیاز برای صعود به قله کرکس بسته به زمان صعود می‌تواند کاملا متفاوت باشد اما به طور کلی پیشنهاد می‌شود، یک جفت باتوم یا عصای کوه‌نوردی، قمقمه آب، کلاه، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، داروهای ضروری، لباس گرم و کفش مناسب به همراه داشته باشید. در فصول سردتر سال هم ممکن است به کرامپون یا یخ‌شکن نیاز پیدا کنید. در کنار این‌ها، به قدر کافی آب و خوراکی برای ریزه‌خواری و تامین انرژی داشته باشید. اگر هم قصد اقامت دارید، کیسه خواب فراموش نشود.

کوه کرکس

نکات احتیاطی

مسیر صعود به قله کرکس با وجود پاکوب‌هایی که وجود دارد مشخص است اما حتما باید یا با یک راهنمای راه‌بلد سفر کنید و یا نقشه و فایل مسیر را به همراه داشته باشید چرا که در قسمت‌های خاصی ممکن است راه به دو قسمت تقسیم شود و شما را به بیراهه بکشاند.

با توجه به این که ارتفاع این کوه به نسبت دیگر قلل ایران آن قدر بالا نیست، احتمال ارتفاع‌زدگی هم کمتر است اما بهتر است با تنفس منظم و عمیق از بروز آن جلوگیری کنید و به یاد داشته باشید که در صورتی که کسی دچار ارتفاع‌زدگی شد و علائمی چون سرگیجه، تهوع و سردرد داشت، بهتر است با کم کردن ارتفاع، از بروز هر گونه حادثه‌ای جلوگیری کنید. همچنین بهتر است که زمان زیادی روی قله نباشید به خصوص اگر تجربه بودن در این ارتفاع را ندارید.

کوه کرکس

و در نهایت دقت کنید که به عنوان یک ورزشکار و کوه‌نورد مسئول، باید تمامی زباله‌هایی که تولید کرده‌اید را از کوه خارج کنید، پاکسازی مسیری که بدون جاده و امکانات است بسیار دشوار می‌باشد، بنابراین حتما و حتما زباله‌های خود را از محیط خارج نمائید. اگر هم بتوانید بخشی از زباله‌های محیط را پاکسازی کنید که ارزش کارتان چندین برابر می‌شود.

اقامت در نزدیکی کوه کرکس

همان‌طور که گفته شد، شما هم می‌توانید در داخل جان‌پناه اقامت کنید و هم این که از اقامت‌گاه‌های شهرهای اطراف چون نطنز استفاده نمائید. توجه بفرمائید که ممکن است به دلیل شلوغ بودن جان‌پناه مجبور شوید، بیرون از آن بخوابید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.