متروی اصفهان و چالش‌های مدرنیته در شهرهای تاریخی

به‌روزترین ساعات کار و نقشه متروی اصفهان

طرح متروی اصفهان یکی از اولین ایده‌های ساخت قطار شهری است که در ایران مطرح شد؛ اما متاسفانه به دلایل مختلف علی‌الخصوص تاریخی بودن این شهر و وجود آثار باستانی زیاد در آن، اجرا و پیاده‌سازی آن، با مسائل و مشکلات فراوانی روبرو شد. چرا که این امکان وجود داشت که لرزش‌های ایجاد شده در هنگام عبور مترو از زیر مناطق تاریخی و حفاری در این بخش‌ها، آسیب جدی به آن‌ها وارد کند.

با وجود همه این مسائل در حال حاضر بخشی از متروی اصفهان در حال ارائه خدمات به مسافران است و سایر خطوط آن در حال ساخت و یا طراحی هستند.

ساعت کاری متروی اصفهان در تابستان 1400، از ساعت 6.15 صبح تا 9 شب است. البته زمانی که به لحاظ شیوع کرونا، وضعیت شهر قرمز شود، این زمان به بازه 6.15 صبح تا 6 عصر کاهش پیدا می‌کند.

در حال حاضر و تا این لحظه، یعنی تیرماه 1400، تنها خط فعال متروی اصفهان، خط 1 است که از شمال تا جنوب اصفهان کشیده شده است.

متاسفانه هیچ یک از ایستگاه‌های خط 1 که در حال حاضر فعال هستند، پارکینگ ندارند.

در این مقاله با نقشه متروی اصفهان، خطوط مترو، وضعیت فعال بودن یا نبودن، جدول زمان‌بندی و هزینه بلیط آن، آشنا می‌شویم. البته اگر به عنوان یک مسافر می‌روید حتما راهنمای سفر به اصفهان را بخوانید.

نقشه متروی اصفهان

اگرچه متروی اصفهان هنوز به طور کامل راه‌اندازی نشده اما دیدن نقشه آن خالی از لطف نیست. در این نقشه، 3 خط از خطوط متروی درون شهری را می‌بینید که شمال اصفهان به جنوب (رنگ آبی) و شرق شهر را به غرب (رنگ قرمز) وصل کرده و همچنین با استفاده از ایستگاه‌های مشترک، بخش جنوب غربی شهر (رنگ سبز) هم با سایر بخش‌ها مرتبط شده است.

در این نقشه مسیر خطوط را ببینید تا به سراغ معرفی دقیق‌تر این خطوط برویم.

نقشه متروی اصفهانبا خطوط متروی اصفهان آشنا شویم

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای خطوط متروی اصفهان، به منظور پوشش کامل درون‌شهری، 3 خط و برای پوشش برون‌شهری، 4 خط طراحی شده است. اما متاسفانه فقط یکی از این خطوط فعال و به مسافران شهری، سرویس‌دهی می‌کند.

با ما همراه باشید تا در ادامه با همه این خطوط، ایستگاه‌ها، وضعیت فعالیت و برنامه زمانی خطوط فعال آشنا شوید.

خط 1: قدس- دفاع مقدس (پایانه صفه)

تنها خط فعال متروی اصفهان، خط یک است که با 20.2 کیلومتر و تعداد 20 ایستگاه، شمال تا جنوب اصفهان را به هم متصل می‌کند. البته ناگفته نماند که این خط به خاطر عبور از کنار چهارباغ عباسی و سی و سه پل، یکی از پرچالش‌ترین خطوط متروی اصفهان بود که با تلاش فراوان، به گونه‌ای طراحی و پیاده‌سازی شد که سلامت آثار باستانی را تحت تاثیر قرار ندهد.

جاهای دیدنی اصفهان را چقدر می‌شناسید؟

ایستگاه‌های خط 1 به صورت زیر است:

 1. قدس
 2. بهارستان
 3. گلستان
 4. شهید مفتح
 5. شهید علیجانی
 6. جابر
 7. پایانه کاوه
 8. شهید چمران
 9. شهید باهنر
 10. شهدا
 11. تختی
 12. امام حسین (دروازه دولت)
 13. انقلاب
 14. سی و سه پل
 15. دکتر شریعتی
 16. آزادی (دروازه شیراز)
 17. دانشگاه
 18. کارگر
 19. کوی امام (خوابگاه دانشگاه اصفهان)
 20. دفاع مقدس (پایانه صفه)

در میان ایستگاه‌های خط 1، دو ایستگاه میدان امام حسین و آزادی، ایستگاه‌های تقاطعی هستند که به ترتیب با خطوط دو و سه تلاقی دارند.

حرکت قطار خط 1 از ایستگاه قدس ساعت 6.15 دقیقه آغاز و پس از حدود 37 دقیقه به پایانه صفه می‌رسد. زمان‌بندی قطار برگشت یعنی از پایانه صفه به سمت قدس هم به همین صورت است. جزئیات برنامه خط 1 متروی اصفهان را در جدول زیر ببینید.

خط 1: قدس- دفاع مقدس (پایانه صفه)اما به طور کلی ساعت کاری خطوط متروی اصفهان از 6.15 صبح تا 9 شب است که بسته به شرایط کرونا و قرار گرفتن اصفهان در وضعیت قرمز، این ساعت به 6 صبح تا 6 عصر تغییر پیدا می‌کند.

در حال حاضر متروی اصفهان در روزهای تعطیل سرویس‌دهی نمی‌کند.

خط 2: خمینی شهر- دارک

خط 2 به خط شرقی غربی معروف است که از خمینی شهر شروع شده و پس از عبور از خیابان اشرفی اصفهانی، به ایستگاه مشترکش با خط یک، یعنی دروازه دولت می‌رسد و بعد از عبور از اطراف میدان نقش جهان به خیابان حافظ رفته و به سمت شرق اصفهان ادامه پیدا می‌کند.

خط 2: خمینی شهر- دارک مترو اصفهان
عکس از راضیه یعقوبی

عملیات ساخت این خط بلافاصله بعد از اتمام خط 1 به صورت جدی آغاز شد؛ اما این پروژه هم چالش‌های تاریخی برای عبور از اطراف میدان نقش جهان داشت که در نهایت منجر به تغییر مسیر شد.

خط 2: خمینی شهر- دارکاین خط 22 ایستگاه دارد که هنوز به مرحله استفاده توسط مسافران نرسیده است. ایستگاه‌های این خط شامل موارد زیر هستند.

 1. خمینی شهر
 2. ماربین
 3. شمس تبریزی
 4. پیام نور
 5. رهنان
 6. صمدیه
 7. جاوان
 8. کهندژ
 9. شهید خرازی
 10. کاشانی
 11. خلجا
 12. امام حسین (دروازه دولت)
 13. فلسطین
 14. نقش جهان
 15. امام علی
 16. ابن سینا
 17. قدس
 18. شاهد
 19. لاله
 20. عمان سامانی
 21. عاشق اصفهانی
 22. زینبیه
 23. دارک (شهید غفاری)

که تنها ایستگاه دروازه دولت که محل تلاقی با خط 1 است، افتتاح شده و ایستگاه‌های کهندژ، خرازی، کاشانی و شاهد تا دارک در حال ساخت هستند و متاسفانه سایر ایستگاه‌ها در مرحله طراحی باقی مانده‌اند.

خط 3: میدان آزادی- هفت تخت رستم (کوه دنبه)

خط سوم متروی اصفهان از میدان آزادی، که به دروازه شیراز معروف و محل تلاقی خط 1 و 3 است، شروع می‌شود و پس از عبور از خیابان دانشگاه، ارتش به سمت هفت تخت رستم یا کوه دنبه حرکت می‌کند.

خط 3: میدان آزادی- هفت تخت رستم (کوه دنبه) متروی اصفهانایستگاه‌های خط 3 به صورت زیر هستند:

 1. میدان آزادی
 2. حکیم نظامی
 3. ارتش
 4. سیمین
 5. چهارباغ فردوس
 6. کشاورز
 7. قائمیه
 8. هفت تخت رستم (کوه دنبه)

به غیر از ایستگاه آزادی که با خط 1 مشترک است، سایر ایستگاه‌ها در حال طراحی هستند.

متروی برون شهری اصفهان

شرکت قطار شهری اصفهان به منظور رفاه حال مسافران برای تردد به شهرهای اطراف، برنامه راه‌اندازی متروی برون شهری اصفهان را در دستور کار خود قرار داده است. خطوط متروی اصفهان برای بخش برون شهری در حال حاضر موارد زیر را شامل می‌شود:

متروی اصفهان- زرین شهر

جاده اصفهان، زرین‌شهر از مسیرهای پرترددی است که به بهبود کیفیت سیستم حمل و نقل عمومی نیازمند است. برای حل این مسئله خط جدیدی از متروی اصفهان پیشنهاد داده شد که در کنار خط 3، مسیر میدان آزادی به سمت زرین‌شهر را پوشش دهد.

برنامه به این صورت است که این خط از میدان آزادی، شروع شود و بعد از عبور از فلاورجان، ایمانشهر و فولادشهر به زرین شهر برسد. اما این‌جا آخر راه نیست؛ چرا که مسیر این مترو ادامه دارد و بعد از خارج شدن از زرین‌شهر، به کارکنان ذوب آهن هم، سرویس‌دهی می‌کند.

متروی اصفهان- شاهین شهر

خب به سراغ متروی شهر پر شور و هیجان شاهین‌شهر برویم. مسیر متروی اصفهان برای تردد مسافران شاهین شهر از ابتدای خط 1، یعنی قدس، شروع می‌شود و بعد از عبور از ایستگاه‌های مختلف داخل شهر، به سمت شاهین‌شهر می‌رود.

متروی اصفهان- شاهین شهراین خط به سرعت در حال ساخت است و انتظار می‌رود که در سال 1400 افتتاح و آماده ارائه خدمات به مردم شود.

متروی اصفهان- بهارستان

بهارستان یکی از نزدیک‌ترین شهرهای اصفهان است که افراد زیادی هستند که به دلایل مختلف مانند بالا بودن هزینه اجاره در شهر اصفهان، شلوغی شهر و دلایل دیگر، به سکونت در بهارستان روی می‌آورند؛ اما شغل آن‌ها در شهر اصفهان قرار دارد و ناچار به تردد در این مسیر هستند.

اگرچه برای تردد در این مسیر به صورت دائمی، وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و تاکسی وجود دارد؛ اما راه‌اندازی متروی این مسیر، راحتی زیادی برای ساکنین این منطقه هدیه می‌آورد.

اصفهان- بهارستاناین خط از انتهای خط 1، یعنی پایانه صفه، شروع و بعد از عبور از سپاهان شهر به سمت بهارستان می‌رود. این مترو در حال حاضر در مراحل آخر ریل‌گذاری است که انتظار می‌رود تا پایان سال 1400 آماده ارائه خدمات و سرویس‌دهی شود.

متروی بهارستان- مجلسی

مجلسی یکی دیگر از شهرهای اصفهان است که اگرچه فاصله زیادی، حدود 50 کیلومتر با اصفهان دارد، اما طرح ساخت متروی بین شهری آن ارائه شده است.

این خط در صورت ساخت و راه‌اندازی از ایستگاه بهارستان آغاز و بعد از گذر از ده سرخ، زیباکنار و مبارکه به سمت مجلسی حرکت می‌کند.

بلیط متروی اصفهان

مسافران می‌توانند برای استفاده از خدمات متروی اصفهان از اصفهان کارت استفاده و هزینه 1600 تومان را پرداخت کنند.

بلیط متروی اصفهان
عکس از راضیه یعقوبی

آن چه در مورد مترو اصفهان گفتیم

در این مقاله در مورد خطوط متروی اصفهان و چالش‌ها و مسائل پیش رو برای تاخیر در راه‌اندازی خطوط مختلف صحبت کردیم. با خواندن مقاله متوجه می‌شوید که تنها خط فعال در مترو اصفهان، خط 1 است و با ایستگاه‌ها، برنامه زمان‌بندی و ساعت کاری قطارهای آن آشنا می‌شوید.

در خصوص تاخیر در راه‌اندازی سایر خطوط هم متوجه می‌شوید که وجود آثار باستانی فراوان و ضرورت حفظ آن‌ها، نیاز به طراحی‌های همه جانبه برای پیاده‌سازی متروی درون شهری اصفهان دارد. اما با وجود همه مشکلات، مسئولان این حوزه در حال تلاش هستند که این مسائل را به بهترین شکل ممکن حل کنند به گونه‌ای که ضمن راه‌اندازی خطوط مترو، آسیبی به آثار باستانی وارد نشود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه
 1. مریم می‌گوید

  ۱۴۰۱ شد و هنوز خط های دیگه افتتاح نشدن

 2. درنا می‌گوید

  ای کاش یه مسیرم برا باغ رضوان میگذاشتید

 3. مجیدسیناحسینی می‌گوید

  خیلی وخیلی خوب
  مردوم راهتند
  بهتر اتوبوس هاست

  1. مجیدسیناحسینی می‌گوید

   خیلی خیلی خیلی خوب
   مردم راحت شدند
   اینجوری زوترمی رسند به کارشو