ترسناک ترین مکان های ایران

ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران را بشناسید

معرفی 13 مورد از ترسناک‌ترین جاهای دیدنی ایران

آدم‌های ماجراجو همیشه دنبال کشف‌ چیزهای جدید و مهیج هستند. به همین دلیل برای این دست از افراد سفر به مکان‌های اسرارآمیز و ترسناک قطعا می‌تواند یکی از گزینه‌های هر برنامه سفری باشد. بسیاری ترجیح می‌دهند به جای سر زدن به مقاصد و جاذبه‌های عادی، به مکان‌هایی بروند که یکی از اصلی‌ترین غرایز ما انسان‌ها یعنی ترس را در وجودشان بیدار می‌کند. اگر از علاقه‌مندان به ژانر وحشت باشید، قطعا می‌دانید که بسیاری از مخلوقات این ژانر از مکان‌های عجیب و اسرارآمیزی سر در آوردند. از خانه‌ها، عمارت‌ها و کاخ‌های تسخیر شده تا قلعه‌ها، زندان‌ها و شکنجه‌گاه‌ها، اردوگاه‌های کار اجباری و حتی بیمارستان‌های روانی متروک از این دست هستند که ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران هم از همین نوع فضاها هستند.

سفر به این مکان‌های مرموز و دلهره‌آور زیرمجموعه‌ بخشی از گردشگری است که به آن «گردشگری وحشت» یا «گردشگری سیاه» گفته‌ می‌شود. سالانه میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا به این مکان‌های ترسناک سر می‌زنند. خوشبختانه کشورمان ایران از حیث داشتن مکان‌های اسرارآمیز و ترسناک تاریخی و طبیعی بسیار غنی است. مهم نیست به کدام قسمت از کشور سفر کنید، حتما می‌توانید مکانی خارق‌العاده و مرموز و البته ترسناک را پیدا کنید. در این مقاله مجله گردشگری سفرهای علی‌بابا به معرفی برخی از این مکان‌های ترسناک در کشور خودمان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

۱- تالاب ارواح، مازندران

اگر فیلم «مرده شریر» یا همان «کلبه وحشت» را تماشا کرده باشید، قطعا نمای آغازین فیلم که از یک تالاب وهمناک و مرموز شروع می‌شود، از یاد نبرده‌اید. خوشبختانه برای آن‌هایی که همواره خیال سفر به مکانی تسخیر شده به آن سبک را داشتند، دریاچه‌ای در نوشهر، مازندران وجود دارد که با وجود فضای وهم‌آلود و همیشه غرق در مِه و بخار هوا شباهت غریبی به تالاب فیلم کلبه وحشت دارد.

دریاچه ارواح که نام حقیقی آن «دریاچه ممرز» یا «ملا کلا» است، فضای بسیار مرموزی دارد. درختان و بوته‌های اطراف دریاچه ظاهری کاملا متمایز دارند و زلالی آب آن هم سبب شده که پژواک درختان را درون آب ببینید که منظره‌ا‌ی جادویی به وجود آورده است. ولی آنچه باعث شده دریاچه ارواح حال‌وهوای مخوفی داشته باشد، وجود شمار زیادی از درختان مرده و البته مِه مرموزی است که در زمان زیادی از سال جنگل و دریاچه را فرا گرفته است.

به همین جهت دریاچه ظاهری بسیار وهم‌انگیز پیدا کرده و محلی‌ها هم عقیده دارند، این جنگل از دیرباز محل زندگی ارواح مردگان بوده است. ترکیب صدای زوزه‌ باد در میان شاخ و برگ درختان و ادغام آن با صدای حشرات، پرندگان و جانوران دیگر باعث می‌شود گردش شبانه نزدیک این دریاچه و حوالی آن به سر کمتر کسی بزند!

ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران۲- غار قاتل، کرمانشاه

گاهی سفر به برخی مکان‌های اسرارآمیز و ترسناک حتی برای حرفه‌‌ای‌ها هم به قیمت جان تمام می‌شود. غار پرآو در استان کرمانشاه، یکی از آن دست مکان‌های خطرناکی است که تا به حال جان بسیاری از افرادی را که به آن سفر کردند، گرفته و به همین دلیل هم به «غار قاتل» شهرت پیدا کرده است. گفته می‌شود، غار قاتل تا به حال جان پنج تن از غارنوردانی را که قصد کاوش آن داشته‌اند، گرفته است.

غار قاتل برخلاف بسیاری از غارها که به صورت افقی هستند، کاملا عمودی است و برای رسیدن به دهانه‌ آن باید به ارتفاع ۳ هزار متری کوه پرآو صعود کرد. این غار صعب‌العبور و ترسناک برای اولین بار توسط کاوشگران انگلیسی و لهستانی کاوش شد. پس از آن در سال‌ ۱۳۷۰ بود که غارنوردان ایرانی هم توانستند با وجود موانع و دشواری‌ها به انتهای آن برسند.

پس از آن کاوش‌های زیادی از سوی غارنوردان بی‌شماری انجام گرفت. طی همین هجوم غارنوردان به آن بود که دست‌کم پنج تن جان خود را هنگام درنوردیدن غار از دست دادند تا اسم غار قاتل روی آن بماند. رفتن به غار قاتل تنها برای غارنوردان حرفه‌ای آن هم در فصول گرم سال امکان‌پذیر است.

ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران۳- ریگ جن سمنان از ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران

به جرات می‌توان گفت کویر ریگ جن شگفت‌انگیزترین و ترسناک‌ترین مکان‌ ایران است. این منطقه‌ کویری با تپه‌های شنی گسترده‌اش در جنوب سمنان قرار دارد. با وجود گرمای طاقت‌فرسا و همینطور وجود تل‌ماسه‌ها که عبور وسایل نقلیه را تقریبا ناممکن می‌کند، کمتر کسی آگاهانه به این کویر بی‌آب و علف می‌رود.

مردم محلی عقیده دارند که ریگ جن، نفرین شده و مأمن ارواح پلید و اجّنه و دیوان و پریان است. وجود باتلاق‌های نمکی که هر جنبده‌ای را می‌بلعد باعث شده به این منطقه‌ کویری «مثلث برموادی ایران» هم لقب دهند.

با وجود خطرات زیاد و اتفاقات و بلاهای ریز و درشتی که برای بسیاری از مسافران ریگ جن رخ داده، باز هم این کویر مرموز مقصد بسیاری از گردشگران ماجراجو خصوصا علاقه‌مندان به آسمان شب و نجوم است. بسیاری راهی ریگ جن می‌شوند تا در سکوت و شب‌های پرستاره‌ کویر به تماشای آسمان بنشینند. بسیاری از افراد هم که دنبال هیجان و تجربیات دلهره‌آور هستند، ریگ جن را مقصدی ایده‌آل برای گردش‌های ترس خود می‌دانند.

ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران۴- دره ارواح، قشم

دره ستارگان قشم از ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران به «دره ارواح» هم شهرت یافته است. همچنین به سبب آنکه به ساختمان ویرانه‌ای شباهت دارد، مردم محلی به آن «استار افتیده» یا «استاره کفته» می‌گویند که هر دو به معنای ستاره‌ افتاده است. با وجود بکری و زیبایی دره ستارگان، بسیاری که به آن سر زدند، این دره را مکانی مبهوت‌کننده و مخوف دانسته‌اند. دره ارواح قشم در نزدیکی روستای برکه خلف قرار دارد. دره ارواح با غروب آفتاب و تاریکی هوا جلوه هراس‌آوری و مرموزی به خود می‌گیرد.

ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران

بسیاری از افرادی که شب‌ها به دره رفته‌اند، از شنیدن صدهای عجیب و دلهره‌آور در میان صخره و تل و تپه‌های خاکی آن گفته‌اند. چنانچه از نامگذاری دره ستارگان هم هویداست، به عقیده مردم محلی، ستاره‌ای از آسمان فرود آمده و پس از برخوردی مهیب با زمین، موجب برخاستن خاک و خشکیدن آن در هوا شده تا این دره با تپه‌های مرعوب‌کننده‌اش شکل بگیرد. با وجود این افسانه‌ی زیبا،‌ دانشمندان عقیده دارند که فرسایش حاصل از وزش بادهای موسمی طی میلیون‌ها سال موجب تشکیل دره ستارگان شده است.

با وجودی که گردش شبانه در چنین دره‌ای دلخواه هر گردشگر ماجراجویی است، ولی بازدیدهای گروهی از دره ارواح تنها تا نزدیکی‌های غروب ادامه دارد و پس از آن دست‌کم هیچ‌کدام از مردم محلی به این دره نمی‌روند. به عقیده مردم، شب‌ها ارواح و اجّنه در دره گشت‌وگذار می‌کنند و هر آدمیزادی که بخواهد آرامش آن را به هم بزند، به شدت مجازات می‌شود.

با وجودی که مردم محلی گردشگران را از شبانه سر زدن به دره ارواح برحذر می‌کنند، ولی تماشای ستارگان و آسمان شب در این دره یکی از بهترین تجربه‌هایی است که می‌توانید در تمام عمرتان داشته باشید. پس اگر از بابت ارواح و اجّنه ترسی ندارید، حتما سری به دره ارواح بزنید.

۵- قنات قصبه، گناباد

قنات قصبه در بخش مرکزی شهرستان گناباد در جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد. قنات قصبه، قدیمی‌ترین و عمیق‌ترین کاریز و قنات جهان نیز به حساب می‌آید. ولی آنچه باعث شده نام آن در میان فهرست ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران قرار بگیرد، افسانه‌ها و باورهای مخوفی است که از قدیم پیرامون آن وجود داشته است. در واقع، بنا به افسانه‌های محلی، این قنات عمیق را انسان‌ها حفر نکرده‌اند، بلکه ساخت آن تنها به دست از ما بهتران ممکن بوده است.

ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران

افسانه‌های زیادی نیز پیرامون نام قدیم گناباد وجود دارد. از دانسته‌ها چنین بر می‌آید که نام این شهر باستانی در قدیم چیز دیگری بوده، برخی آن را گُن‌آباد (گون به معنای دیو بنابراین دیو آباد) و برخی نیز گناه‌آباد دانسته‌اند.

در مورد ساخت قنات قصبه افسانه‌ها بسیار است. در حالی که به باور مردم محلی کار حفر این قنات بسیار عمیق، تنها به دست دیوها و اجّنه ممکن بوده، ناصر خسرو قبادیانی، جهانگرد شهیر ایرانی، عنوان می‌کند، پس از آنکه در جنگ دوازده رخ، برخلاف میل کیخسرو، امپراتور ایران پیران ویسه (از پهلوانان تورانی) کشته شد، امپراتور دستور داد تا به کفاره‌ گناهان چند کاریز در منطقه ساخته شود. در روایتی دیگر احداث قنات قصبه گناباد را به دستور بهمن از سلاطین قدیم ایران دانسته‌اند. در مورد قدمت قنات قصبه هم اطلاع درستی در دست نیست، ولی برخی قدمت آن را همزمان با دوران هخامنشیان دانسته‌اند. به هر حال پیشینه‌ این قنات هرچه باشد، یکی از شگفتی‌های معماری قدیم ایران است که با وجود ابعاد عجیب و ترسناکش می‌تواند مقصدی جالب برای جویندگان هیجان و ترس باشد.

۶- دره کال جنی طبس از ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران

در شمال شهرستان طبس استان خراسان جنوبی، دره‌ای با زیبایی حیرت‌انگیز و البته به شدت مخوف و وهم‌انگیز وجود دارد که در میان مردمان محلی به «دره‌ جن‌ها» نیز مشهور است. کال جنی یا دره جن‌ها با وجود تپه‌ها و صخره‌های فرسایشی خود، با هر متر و معیاری مکانی خوفناک به حساب می‌آید. به همین دلیل هم از قدیم نام کال جنی را روی آن گذاشته‌اند که به عقیده مردم محلی، اینجا مکان زندگی اجّنه و دیوان بوده است.

این دره‌ی بسیار زیبا دارای نقوش و نگارها و دیواره‌های بلندی است که بر اثر جاری شدن سیلاب‌ها و همچنین بر اثر فرسایش حاصل از وزش باد به وجود آمدند. در میان دیواره‌های این دره ۳۵ کیلومتری، دالان‌ها و حفره‌هایی نیز ساخته شده که زمان احداثشان به دوران سلسله ساسانیان باز می‌گردد. این بناهای کهن به همراه ظاهر عجیب و وهم‌ناک دره باعث شده تا کال جنی به مکانی پر رمز و راز بدل شود.

دره کال جنی۷- جنگل جیغ، مشهد

در نزدیکی شهر مشهد، جنگل بسیار مرموزی وجود دارد که تمام کلیشه‌های ژانر وحشت را یک‌جا دارد. اگر شب‌ها از این جنگل عبور کنید، می‌توانید صدایی را بشنوید که به هیچ چیزی جز جیغ شباهت ندارد. به این جهت هم به جنگل سربرج مشهد،‌ نام «جنگل جیغ» را داده‌اند. افرادی هم سعی کرده‌اند سر از معمای این صداهای وهم‌آور و خوفناک در بیاورند.

گروهی از کارشناسان که برای پرده‌ برداشتن از معمای جنگل جیغ به منطقه رفته بودند، در پایان تحقیقات خود اعلام کردند، آنچه باعث ایجاد این صداهای ترسناک در جنگل می‌شود، احتمالا حاصل از صدای انبوه ملخ‌هایی است که در فصول بارانی به این جنگل پناه می‌برند.

جنگل جیغ

طول عمر این نوع ملخ‌ها چهل روز است، به همین دلیل این صدای جیغ در فصول بارانی به مدت چهل‌ شبانه‌روز به گوش می‌رسد. با این وجود، همچنان مردم محلی این فریادهای عجیب و هراس‌آور را به از ما بهتران یعنی اجّنه و ارواح نسبت می‌دهند. فرقی نمی‌کند کدام روایت را پذیرفته‌ باشید، سفر به این جنگل واقعا تجربه‌ ترسناکی است و با وجودی که سالانه هزاران گردشگر راهی این جنگل می‌شوند، ولی تا به حال کمتر کسی به سرش زده شب‌ها تنهایی سری به جنگل جیغ بزند!

۸- گورستان شهریئری، اردبیل

گورستان شهریئری، یکی از کهن‌ترین محوطه‌های باستانی کشور است که در شهرستان مشگین‌شهر استان اردبیل قرار دارد. محوطه باستانی شهریئری دارای ۳ بخش دژ، نیایشگاه و قوشا تپه است. قدمت قلعه و نیایشگاه به میانه‌‌ هزار دوم پیش از میلاد و قدمت قوشا تپه هم به هزاره هفتم پیش از میلاد باز می‌گردد.

شهر یئری اردبیل

ولی آنچه باعث شده یئری در میان ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران قرار بگیرد، گورهای باستانی است که در آن کشف شدند. اولین بررسی‌های جامع از این محوطه را چارلز بِرنی، باستان‌شناس بریتانیایی در سال ۱۳۵۶ انجام داد. بِرنی قدمت اکثر گورها که مشتمل بر ۴۵۰ گور می‌شدند را هزاره سوم قبل از میلاد دانست. بعدا باستان‌شناسان ایرانی در سال ۱۳۸۲ به سرپرستی دکتر نوبری حفاری‌هایی را در محوطه انجام دادند و بر درستی نظریه‌ی برنی صحه گذاشتند.

با توجه به قلعه و نیایشگاه و آثار دیگری که در این محوطه کشف شده، این منطقه دست‌کم از هزاره‌ ششم پیش از میلاد دارای سکنه بوده است. روی اکثر سنگ‌ قبرهای گورستان یئری نقوش مختلفی حّکاکی شدند، ولی روی برخی از سنگ قبرها هم نقوشی از چهره‌های انسان حّکاکی شدند که اصلا دهان ندارند. نقوش و سنگ‌قبرهای مرموزی که گویی رازی از تمدن گمشده‌ باستانی را در خود دارند.

۹- قلعه آدم‌خوار، اردبیل

قلعه آدمخوار یا بوینی یوغون یکی از جاذبه‌های پر رمز و راز کشور است. این قلعه متروک که از دیرباز مأمن افسانه‌ها و قصه‌های بسیاری بوده، در نزدیکی دهکده کور عباسلو از توابع شهرستان نیر استان اردبیل واقع است. بر اساس یکی از افسانه‌هایی که پیرامون قلعه بوینی یوغون وجود دارد، مردمانی که قرن‌ها قبل از آن بازدید کردند، به طرز کاملا اسرارآمیزی ناپدید شدند. از آنجایی که هیچ‌وقت مشخص نشده چه بر سر آنان آمده، مردم محلی می‌گفتند که قلعه آنان را بلعیده و از همان زمان هم نام قلعه آدمخوار روی آن مانده است.

ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران

یکی از دلایلی که به افسانه‌ها و داستان‌های عجیب و ترسناک پیرامون قلعه دامن زده، دیوارهای بلند آن است که گاه ارتفاعشان به ۳۰۰ متر (بالاتر از سطح زمین) نیز می‌رسد و دیوارهای سنگی به ضخامت بیش از ۵ متر است که موجب استحکام باورنکردنی این قلعه باستانی شده بود.

بنابراین این برج‌وباروها و استحکامات باعث شده بودند تا قلعه کاملا نفوذناپذیر شود و همین نیز باعث می‌شده کسانی که به قلعه می‌رفتند یا از سوی دیگر راهی آن شوند یا اینکه در این مکان گم می‌شدند و دیگر راهی برای خروج نمی‌یافتند. به همین جهت این باور به وجود آمد که نیروهای فراطبیعی موجب گم شدن بازدیدکنندگان قلعه می‌شده است.

قدمت قلعه آدمخوار به بیش از ۴۵۰۰ سال قبل باز می‌گردد و آثاری از دوران‌های مختلف از عصر مفرغ و سلسله اشکانیان تا همین دوران اسلامی در آن یافته شده است. اگر هیچکدام از افسانه‌های پیرامون قلعه باور نکرده باشید، باز هم در سفرتان سری به بوینی یوغون بزنید، چون بازدید از محوطه‌ی باستانی پررمز و راز تجربه‌ای است که کمتر فرصت آن پیش می‌آید.

۱۰- قلعه جنی کیش از ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران

قلعه جنی در جزیره کیش حقیقتا یکی از ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران است. این قلعه‌ مخروبه و متروک که در نزدیکی کشتی یونانی قرار دارد، از آن دست مکان‌هایی است که گویی از دلِ فیلم‌های وحشتناک بیرون آمده باشد. بی‌جهت هم نیست که هیچکس دوست ندارد شب‌ها تنهایی به آنجا برود.

کافی است زمانی که آفتاب غروب می‌کند و هوا رو به تاریک می‌رود، به قلعه بروید تا تجربه‌ دسته اولی از یک قلعه تسخیر شده پیدا کنید. ترکیبی از اصوات وهمناک و مرموز از صدای چکه‌ آب از چاه آب نزدیک قلعه تا پیچیدن صدای باد در محوطه قلعه و البته صدای حشرات و جانوران شب‌زی، باعث می‌شود هر کسی حتی شجاع‌ترین آدم‌ها هم در قلعه جنی زهره‌ترک شود!

قلعه جنی کیش

این دژ یا قلعه قدیمی روزگاری پاسگاه هنگ مرزی بوده و سربازان و درجه‌داران ژاندارمری در آن به انجام وظیفه می‌پرداختند. ولی از اواسط دهه ۱۳۴۰ جای خود را به ساختمان جدید ژاندارمری داد تا به صورت ویرانه‌ای متروک در بیاید. بسیاری از مردم محلی عقیده داشتند که دستور تخلیه این قلعه به دلیل وحشت از اجّنه بوده است. همین هم باعث شده تا بسیاری باور پیدا کنند، قلعه جنی در محاصره جن‌هاست و بنابراین کسی هم شب‌ها جرأت نزدیک شدن به آن را ندارد.

در این میان حتی برخی از پرسنل پاسگاه هم عنوان کرده بودند که قلعه در تصرف اجّنه است و بسیاری نیز از شنیدن صدای خش‌خش و همهمه را در درون کوریدور و اتاق‌های قلعه جنی گفته‌اند. در یک مورد حتی جنازه چهار نفر از سربازان شیفت شب شب صبح روز بعد در حالی پیدا شد که کاملا با چهره‌هایی وحشت‌ کرده خشکشان زده بود.

بسیاری این واقعه را کار اجّنه یا موجوداتی دانسته‌اند که از حضور آدم‌ها در آنجا ناراضی بودند. از آن زمان به بعد، ترس عجیبی در دل پرسنل پاسگاه افتاد تا جایی که بعدها حتی مسئولان و افسران مافوق هم زیربار تخلیه پاسگاه رفتند و این مکان را برای همیشه رها کردند و از آن زمان تا به امروز، افسانه‌ها و داستان‌های زیادی از قلعه جنی نقل شده است. راست و دروغ را نمی‌توان به راحتی از هم سوا کرد، شاید بهتر باشد خودتان سری به قلعه جنی بزنید تا سر از کارش در بیاورید!

۱۱- باغ سنگی، سیرجان

در شهرستان سیرجان در جنوب استان کرمان، باغی وجود دارد که از درختان آن به جای میوه، سنگ آویخته‌اند. ماجرای این باغ اسرارآمیز به دهه ۱۳۴۰ باز می‌گردد. صاحب باغ درویش خان اسفندیارپور بوده که گفته می‌شود، ناشنوا و لال بوده و زمین‌های کشاورزی زیادی داشته است.

ماجرای باغ سنگی هم به دوران اصلاحات ارضی باز می‌گردد که به موجب آن درویش خان بسیاری از زمین‌هایش را از دست داد و همین باعث آشفتگی و ناراحتی‌ او شد. درویش خان پس از این ماجرا تصمیم گرفت در اعتراض به این مسئله دیگر کشاورزی نکند و بگذارد درختان باغش کاملا خشک شوند. او بعدا درختان خشکیده را در چاله‌هایی کاشت و از آن‌ها سنگ‌هایی آویزان کرد. برخی از اعضای خانواده درویش خان اعتقاد دارند، از آنجایی که او نمی‌توانسته صحبت کند، برای اعتراض دست به این کار زده است.

باغ سنگی

یکی دیگر از عجایب باغ درویش خان سنگ‌های یک شکل و یکنواختی هستند که بر روی درختان آویزان شدند. همین هم باعث شده تا ابهامات زیادی در مورد منشأ این سنگ‌ها به وجود بیاید. اینکه آیا سنگ‌ها از همین حوالی آورده شدند؟ یا اینکه درویش خان سنگ‌ها از مناطق دور به اینجا آورده است؟ برخی عقیده دارند درویش خان این سنگ‌ها را در جایی پیدا کرده و به اینجا آورده، برخی نیز می‌گویند که خود او این سنگ‌ها را به این شکل در آورده است. به هر حال بسیاری درویش خان را حین سوراخ کردن سنگ‌ها و آویختنشان دیده‌اند.

درویش خان تنها به آویختن سنگ اکتفا نکرد، بلکه لاستیک‌های پنچر شده، فنر، آیینه شکسته و خلاصه هر وسیله جالبی که می‌دید را نیز به شاخه‌های درختان آویزان کرد. گفته می‌شود، درویش خان از میوه‌های سنگی و درختان باغش همچون درختان و میوه‌های واقعی نگهداری می‌کرد و حتی به نشانه‌ی هر واقعه‌ای همچون فوت یکی از اقوام سنگی به درختان آویزان می‌کرده است.

به عقیده برخی، درویش خان باغ سنگی را در خواب دیده و صبح که بیدار شده شروع به ساخت آن کرده است. بعضی هم عقیده دارند که درویش خان بعد از ماجرای اصلاحات ارضی به جنون رسیده و این کارش هم از روی همین دیوانگی و جنون بوده نه آنکه بخواهد اعتراضی داشته باشد. به هر حال، هرچه در سر درویش خان بوده، حاصل کار او باعث شده تا باغی نامیرا با منظره‌ای مخوف و پررمز و راز داشته باشیم که تا همین حالا یعنی سال‌ها پس از مرگ صاحبش همچنان از میان نرفته و بسیاری را به شهرستان سیرجان می‌کشاند تا باغ سنگی را از نزدیک تماشا کنند.

۱۲- قبرستان جن‌ها، چابهار

در جنوب استان سیستان‌وبلوچستان و در روستای تیس چابهار، قبرستانی عجیب وجود دارد که مردم محلی عقیده دارند محل دفن اجّنه بوده است. روستای تیس از هزاران سال قبل دارای سکنه بوده و رد آن را می‌توان دست‌کم از ۲۵۰۰ سال قبل از جمله از روایات فتوحات اسکندر مقدونی که از آن به نام «تیز» نام برده شده گرفت. در دوران اسلامی هم از آن به نام‌های «تزیا» یا «تسی» یاد شده است. تیس در گذشته مرکز تجارت شکر در مکران (بلوچستان) بوده است.

ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران

شهرت فعلی تیس از ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران به دلیل وجود آثار تاریخی متعدد از جمله قلعه پرتغالی‌ها، آرامگاه سید غلام‌رسول، فیل‌بند و مسجد جامع تیس است. ولی در میان آثار تاریخی تیس، قبرستان مرموز ۲۵۰۰ ساله‌ای به چشم می‌خورد که محلی‌ها به آن «جن سنط» می‌گویند که در زبان بلوچی همان گورستان جن را معنی می‌دهد. ابعاد عجیب و باورنکردنی سنگ قبرها باعث شده تا بسیاری به این عقیده برسند که در این محل دیوها یا اجّنه دفن شدند.

نکته دیگر حفر قبرها در میان صخره‌های سنگی است که باعث ابهامات زیادی شده است. اینکه چه کسانی و چطور چنین گورستان منظمی را آن هم هزاران سال قبل ساخته‌اند؟ سوالاتی هستند که کسی تا به حال جوابی برایشان پیدا نکرده است.

به هر حال، ظاهر مخوف و پر رمز و راز قبرستان باعث شده تا مردم محلی به این باور برسند که این گورستان متعلق به اجّنه است و حتی بسیاری گفته‌اند که شب ها صدای همهمه و مویه و زاری اجّنه را بر سر گور از دست‌رفتگان خود شنیدند. به همین جهت، وقتی که غریبه‌ای بخواهد شب‌ها به قبرستان برود، مردم محلی نه تنها اصلا همراهی‌اش نمی‌کنند، بلکه عاجزانه از او می‌خواهند از خیر رفتن به قبرستان جن‌ها بگذرد.

۱۳- دخمه زرتشتیان یزد از ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران

دخمه که به آن «برج خاموشان» و «برج سکوت» نیز گفته می‌شود، گورستان زرتشتیان بوده که تا همین حدود ۴۰۰ سال قبل از آن استفاده می‌شده است. زرتشتیان از دیرباز اموات خود را بر اساس آداب و سنن مذهبی خود در دخمه‌ها می‌گذاشتند تا طعمه لاشخورها و کرکس‌ها شوند.

ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران

این دخمه‌ها در خارج از شهرها و روستاها ساخته می‌شدند تا وزش باد آلودگی‌ها را به شهر نبرد. در وسط دخمه هم چاهی وجود داشته که به آن «استودان» گفته می‌شد و استخوان‌های باقیمانده از اجساد را داخل آن می‌ریختند. محوطه دخمه مرتبا طی مراسم خاصی جارو و ضدعفونی می‌شد تا برای استفاده‌های بعدی آماده شود.

دخمه تاریخی یزد در منطقه صفائیه در جنوب شرقی یزد قرار دارد. دخمه زرتشتیان یزد دارای دو عمارت سنگی مدور برج مانند است. دخمه قدیمی‌تر «مانکجی هاتریا (زرتشتی هندی‌الاصل)» و دخمه دیگر هم «گلستان» نام دارد. ساخت دخمه گلستان به دوران قاجاریه باز می‌گردد. دخمه گلستان ۲۵ متر قطر و ۶ متر از سطح تپه ارتفاع دارد. دخمه مانکجی هم ۱۵ متر قطر دارد. زرتشتیان به دخمه‌ها دادگاه نیز می‌گفتند که به معنای دادگاه ایزدی یا دادگاه محاسبه اعمال است.

به باور زرتشتیان مرگ سلاحی برای مبارزه با اهریمن است. بنابراین اجساد نیز باید در جایی قرار بگیرند که در آن اهریمن نیز حضور دارد. طی سده‌های اخیر دخمه‌ها دیگر مورد استفاده قرار نگرفتند و منسوخ شدند. ولی گذشته‌ی پررمز و رازشان، هاله‌ای مخوف و مبهوت‌کننده به این گورستان‌ها داده که بازدید از آن خصوصا بعد از غروب آفتاب و تاریکی هوا خالی از لطف نیست.

جاهای دیدنی مرموز و ترسناک ایران کم نیستند، اما برای سفر به این مناطق باید ابتدا آمادگی کافی داشته باشید. اگر اهل هیجانات چنین جاهایی نباشید، نه تنها از سفر لذت نمی‌برید، بلکه تجربه ناخوشایندی هم خواهد بود.
اگر شما هم تجربه‌ای از سفر به این جاهای ترسناک ایران دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

44 دیدگاه

 1. سونیک پرایم🦔 می‌گوید

  یا ابوالفضل بچه من مال یزد_منطقه صفائیه هستم! جایی که دخمه زرتشتیا توش هست!پس یعنی صفائیه…

 2. یاسمن می‌گوید

  سلام بچه ها بنده در گناباد زندگی میکنم و قنات قصبه اش اصلا جای ترسناک نیست و کلی آدم هم به تحقیق رفتن و گفتن اینجا فقط یک جای زیر زمینی است .
  من بهتون پیشنهاد میکنم حتما به قنات قصبه گناباد سر بزنید

 3. Yasin می‌گوید

  سلام
  من اهل سمنانم و ۳ بار به ریگ جن رفتم
  اتفاقا شبش خیلی پر ستاره و قشنگ بود حتی از چادر مسافرتی استفاده نکردیم
  پیشنهاد میکنم برین و لذت ببرین

 4. H می‌گوید

  آقا سینا مگه شیطان پرستی تفریحه که بگی چجوری شیطان پرست شیم؟این افکارو نکن ضرر داره برات پرستش شیطان گناه بسیار بزرگیه

 5. علی می‌گوید

  ارواح مردگان به برزخ میره نه زمین.حرف های مردم محلی علمی نیست و مشخصه خرافاته،مثل برخورد ستاره بااون منطقه. مگه مردم منطقه تو ناسا کار میکردن؟یا زمان برخورد ستاره اونجا بودن؟یا قلعه آدم خوار!شاید در اثر یک جنگ یاکوچ اجباری بخاطر قحطی در منطقه باشه یا دلایل منطقی دیگه.اگر چیز غیر طبیعی هم باشه در درجه آخر میشه به وجود اجنه در اون منطقه رسید نه ارواح.از قدیم مردم بیشتر مناطق در جهان بخاطر ظاهر ترسناک برخی مناطق و نداشتن عدم آگاهی داستانهای خرافی و افسانه های عجیب بهم می بافتند.اما تعداد کمی از این مناطق هست که حضور اجنه نه ارواح در اون حقیقت داشته باشه.

  1. مالمیر می‌گوید

   منم خیلی دوست دارم تجربه کنم

 6. ابوالفضل می‌گوید

  من خودم قلعه ی جنی رفتم تنهایی

 7. مهدی می‌گوید

  woow چقدر جاهای جالبی داره ایران . من عاشق اینجور جاهام . مخصوصا اون جنگل جیغ و تالاب ارواح و دوست داشتم اگه واقعا عکسا واقعی باشن . یکی پا کار باشه ی تور سافاری جور کنه اکیپی بریم تو دل ترس . خداییش زندگی ارزش سکون و یکجا نشستنو نداره . موفق باشید دوستان

 8. فرشته می‌گوید

  مدتیه یکی تو ذهنم حرف میزنه خیال کردم جنه فهمیدم اشکان تفنگسازان مجری شبکه تماشاست کمکم کنید ایمیل به اسم پسرمه

  1. . می‌گوید

   سلام خانم فرشته
   احتمالا اون سیگنال تله پاتی هستش که شما می‌شنوید و توسط ادراک درک میکنید

 9. yawsi می‌گوید

  دقت به هر مسئله‌ای خیلی مهمه
  الان دقت کنید همه‌ی اینا تئوری هستش یعنی هم میتونه واقعی باشه هم میتونه شایعه باشه اغا
  تا خودت با چشم خودت نبینی نمیتونی بگی واقعی هستش یا نه پس بهتر به همین زودی نه باور کنیم نه هم بگیم مزخرفه چون هر چیزی توی این دنیا ممکنه

 10. yawsi می‌گوید

  دوستانی که فکر میکنن این چیز ها وجود نداره باید بگم در اشتباهید خوب میشه ادم با اتفاقاتی که دور و برش میوفته رو راست باشه درسته بعضی از این مکان ها واقعا تسخیر یا نفرین شده نیستن و یه سری توضیحات علمی براشون وجود دارن اما بعضی از این مکان ها هیچ کس !! حتی دانشمندان براشون هیچ توضیح علمیی ندارن . و مکان هایی که اتفاقات عجیب در اون رخ میده و بعضی ها بعد از رفتن به اون مکان ها یا گم شدن یا سرانجام شون مرگ بوده وبا این حال هیچ کس براش هیچ توضیحی نداره که به چه دلیل این اتفاق میوفته بعد اون وقت شما میخواین بگین این مکان سالمه و هیچ مشکلی نداره و همش مزخرفه ؟!

  1. نیلوفر می‌گوید

   بله من خودمم اهل سیرجان هستم و باغ سنگی وجود داره،جای ترسناکی هست و کمترکسی تنها اونجا میره

   1. لکستانی می‌گوید

    باغ. سنگی خطر نداره توسط پیرمرد ناشنوا و کر لال ساخته شده.. در همون باغ محیطی کردش کری وجود داره.. اتاق واسه احاره هست شب کنار طبیعت بمون بچه های سازنده باغ سنگی بوم کردی درست کردن مسافزان اسکان. میذن

  2. لکستانی می‌گوید

   دوست عزیز غاری که ذر ارتفا ۳۰۰۰متری وجود داره.. ارواح محلی واسه استراحت انتخاب کردن که دست انسان بش نرسه.. حالا انسانهای کنجکاو دست توی کار طبیعت میبره.. روحهای سرکردانم اجازه نمیذن محل استراحتشون پاتق انسان بشه.. غار قاتل از او غارهای است بسیار خطر ناک است نباید رفت.. بری داخل حتیی ممکته جنازه هم پیدا نشه..

 11. حمید مرادی می‌گوید

  یعنی خوراک فیلم برداری و احضار روح هست باید دست بکار بشیم یه گروه تشکیل بدم

  1. M می‌گوید

   منم میام 😂

   1. مالمیر می‌گوید

    منم خیلی دوست دارم تجربه کنم

  2. fatii می‌گوید

   منم میام

 12. GAMER می‌گوید

  اگه واقعی چرا تو نقشه ها چیزی از اینا نیست

  1. yawsi می‌گوید

   دوست عزیز تو نقشه وجود داره اما نمیان که تو نقشه نبویسن مکان تسخیر شده‌ی فلان فلان یا مکان نفرین شده‌ی این شهر و …..
   معمولا اسم واقعی اون مکان ها رو مینویسن نه اسمی که این مکان ها به اون معروفن

 13. ملیحه می‌گوید

  نباید جایی که ناپاک و مرموزه پا گذاشت تو شهرستان فریمان یک روستای متروکه وجود داره اگه بری اونجا اجنه ها شب میان سراغت و خفه ات میکنن مادر بزرگ من زمانی که بچه بوده واس بازی با دوستاش رفتن اون روستای متروکه اکثرشون همون شب میمیرن. مادربزرگم میگه وقتی شب چراغ روشنایی نفتی رو خاموش کردیم و همه به خواب رفتن یک مرد خیلی هیکلی و وحشتناک درو با لگد زد و باز کرد و جلوی در وایساده بود و گفت من از همون روستا اومدم. میخواسته مادربزرگ منو خفه کنه و مادربزرگم اون قدر بلند فریاد زده همه بیدار شدن و دیدن مادربزرگم از حالت طبیعی خارج شده دعایی شده سریع یک آخوند میارن رو سرش تا صب دعا خوندن بعدم بردنش پیش دعانویس کم کم حالش خوب شده و تعریف کرده که همچین اتفاقی افتاد. هیچوقت به اینجور مکان‌ها نرید خطرناکه. اونجا نمیاد سراغتو هر وقت تنها بشین میاد

 14. Exorcist slayer می‌گوید

  سلام دوست عزیز میشه گفت بعضی از جن انقدر قوی هستن که فقط با قران نمیره
  واسه جن های عادی میشه ازقران و ۳ ایه و ۴ تا شمع و … استفاده میشه
  واسه جن های سرسخت یا قوی در بعضی از مواقع باید قربانی باشه

  1. مهدی می‌گوید

   متاسفم برا افکار پریشانت

 15. Keyvan می‌گوید

  بنده خودم جن گیرم😂😂😂😂😂😂
  خیلی خندیدم…مارا خنداندی با این مزخرفات.

 16. سینا می‌گوید

  من یه فرد عادیم چه جوری میتونم شیطان پرست بشم؟
  وارد این کار شم؟!

 17. ميلاد می‌گوید

  من زاده همون روستایی هستم که قلعه آدمخوار توش هست استان اردبیل و اینکه بله یه سری راه های داخل قلعه رو بستن و نگهبان گذاشتن درحد خیلی معمولی میشه داخل قلعه گشت وگذار کرد و یه چیز خیلی جالب که ذکر نکردید یه حوض آب بالای قلعه هست که عمقش رو هنوز نتونستن پیدا کنن

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام میلاد عزیز 🙂
   چقدر جالب!
   ممنون که این موضوع رو به اشتراک گذاشتید.

 18. ناشناس می‌گوید

  پسر عموی خالم سر قضیه ریگ جن ناپدید شد

 19. 🌛مهدیه🌜 می‌گوید

  همش دروغه بابا
  من با خانواده ام بیشتر اون جاها رو رفتیم هیچی نشد الان هم سالمیم🥱🥴

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مهدیه عزیز 🙂
   شجاعتتون تجسین‌برانگیزه.

 20. ميترا رضایی می‌گوید

  همه الکیه اگه بود من صد درصد رفته بودم تحقیق کردم وجود نداره اگه داره چرا کسی اونجا قرآن نمیزاره که جن و ….. بره رد کارش

  1. Br می‌گوید

   اره تو راس میگی

  2. yawsi می‌گوید

   دوست عزیز مکان هایی که تسخیر یا نفرین میشن توست ارواح هستش و قدرت این ارواح زیاد تر از اونی هستش که بشه با کلمه های قران به اونا غلبه کرد

   1. Mohammad می‌گوید

    و توام انگار قدرت قرآن و خدا رو دست کم گرفتی

  3. fatii می‌گوید

   ماهم خونمون جن داره ولی عادی شده برا ما مثله خانواده شدیم

 21. لیندا🌺 می‌گوید

  روح واجنه خیلی ترسناکن آدمای اون منطقه
  پیشنهاد میکنم به هیچ وجه به اون مناطق نرین
  تعجب کردم😐

 22. لیندا🌺 می‌گوید

  چه بد

 23. لیندا🌺 می‌گوید

  باورم نمیشد این همه جا ترسناک باش
  احتمالا نفرین شدن اینا
  یا قدیمین

  1. yawsi می‌گوید

   اره خیلی جالبن

 24. لیندا🌺 می‌گوید

  چه عجیب ایران خیلی جای جنی داره

  1. ꍏ꒒ꍟꈤ♥︎ می‌گوید

   ارهـــ♥

  2. نیلوفر می‌گوید

   اره من از سیرجانم و باغ سنگی واقعا جن داره،،،وباید بگم ک جزیره هرمزم رفتم،و اونجا فرااااااوان جن داره،طوری ک واسه مردمش عادی هس،به چشمشون میاد،کمی تحقیق کنین یا سفرکنین به اونجا واستون تعریف میکنن

  3. سونیک پرایم🦔 می‌گوید

   دیقا جاهایی که تو عقلم هم نمی گنجید من یزدی هم نمی دونستم ص
   شهرم جاهای ترسناکی داره