کال جنی

کال جنی؛ راهنمای سفری هیجان‌انگیز به کال جنی

هرچه فیلم ترسناک دیده‌اید فراموش کنید. برایتان هیجان جدیدی داریم. تاحالا به سفری مهیح به یکی از ترسناک‌ترین جاهای دیدنی ایران فکر کرده‌اید؟ اگر فکر نکرده‌اید، حتما اسم کال جنی را به ذهن‌تان بسپرید و تا انتهای این مقاله در علی‌بابا با ما همراه باشید.

کال جنی کجاست؟

کال جنی، یا دره جن‌ها دره‌ای در کویر طبس است. این منطقه در اطراف روستای میغان واقع شده است. کال جنی حدودا ۳۵ کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد. محلی‌ها اسم جنی را روی این دره گذاشته‌اند؛ علت این نامگذاری، افسانه‌های قدیمی و داستان‌های ترسناکی است که سینه به سینه از نسل‌های پیش به محلی‌ها منتقل شده است. آنها اعتقاد دارند که کال جنی محل زندگی اجنه و ارواح است.

کال در اصطلاح بومی‌های منطقه طبس، به معنای دره‌ای است که توسط جریان آب و سیلاب‌ها درست شده باشد. اعتقاد عجیب محلی‌ها به وهم‌انگیز بودن منطقه، به‌علاوه شکل عجیب دره باعث شهرت این منطقه شده است. شباهت جالب کال جنی با گرند کانیون در ایالات متحده هم توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

چطور خودمان را به کال جنی برسانیم؟

از خراسان جنوبی خودتان را به طبس برسانید. در جاده طبس به بشرویه، پس از آنکه به دوراهی استخر –شاعر رسیدید، جاده خاکی را انتخاب کنید. باید حدودا ۵ کیلومتر در جاده خاکی برانید تا به ابتدای دره‌ها برسید.

با توجه به کویری بودن کال جنی، بهترین زمان سفر به کال جنی، پاییز و زمستان است. در پاییز و زمستان آب و هوای این منطقه گرمای مطبوعی دارد که در نقاط دیگر ایران کمتر احساس می‌شود.

چرا باید کال جنی را ببینیم؟

کال جنی، یکی از دیدنی‌های جذاب ایران است. البته به خاطر نوع طبیعتش، کمتر شناخته شده و مورد توجه است. اصولا گردشگران عادی، جنگل، دریا و مناطق کوهستانی را بیشتر می‌پسندند. اما حساب کویر دوستان جداست. بسیاری از طبیعت‌گردها، عاشق سکوت و زیبایی کویر هستند. احتمالا اگر پیش یکی از آنها اسم کال جنی را بیاورید، با ذوق‌زدگی زیاد از تجربه سفر هیجان‌انگیزش به این منطقه برایتان حرف بزند. اما من به شما اطمینان می‌دهم که حتی اگر طبیعت‌گرد حرفه‌ای هم نباشید، سفر به کال جنی برایتان جذاب خواهد بود. دنبال دلیلش می‌گردید؟ در ادامه مقاله با گوشه‌ای از جذابیت‌های کال جنی آشنا خواهید شد.

۱. صخره های مرتفع

جاهای دیدنی کال جنی

ابتدای ورود به کال جنی، با دیدن چشمه آب و سرسبزی که برای منطقه به ارمغان آورده است، شگفت‌زده خواهید شد. احتمالا هیچکس با خودش فکر نمی‌کند که وسط کویر چنین منظره‌ای ببیند. نیزارهای بلند و درخت‌های درهم تنیده نخل که در ابتدای مسیر وجود دارند، به هرکسی که وارد شود، خوشامدگویی می‌کند.

اما جدای از آن، واقعیت این است که یکی از مهمترین جذابیت‌های کال جنی، شکل طبیعی آن است. صخره‌های فرسایشی که به دلیل عبور سیلاب و آب، طی سالیان دراز، به شکل کنونی‌شان رسیده‌اند. صخره‌های U شکل و V شکل که برای هر بازدیدکننده‌ای جذاب و پر رمز و راز خواهد بود. وقتی صدای باید لای صخره‌ها می‌پیچد، صدای زوزه‌ای موهوم پدید می‌آورد. زوزه‌ای که هیچ بعید نیست یکی از اصلی‌ترین نامگذاری دره جن‌ها توسط روستاییان منطقه باشد.

در میانه‌های مسیر، اگر سرتان را بالا بگیرید، جز شکاف مورب آبی رنگ، چیزی از آسمان نخواهید دید. درهم تنیدگی صخره‌های این منطقه، زیبایی دره جن‌ها را دوچندان می‌کند. بسیاری از طبیعت‌شناسان معتقدند کال جنی، شکل کوچک شده گرند کنیون در یوتا، واقع در ایالات متحده است. مخصوصا این شباهت با قسمتی به نام دره بلوجان این پارک ملی، شباهت زیادی دارد. حتما اسم گرند کانیون به گوشتان خورده است و می‌دانید که چه تعداد گردشگر در سال از آن بازدید می‌کند! امیدوارم قانع شده باشید که ارزش کال جنی چقدر زیاد است و چقدر به نسبت ارزشش، ناشناس مانده است.

۲. خانه گبرها

خانه گبرها در کال جنی

در میانه‌های مسیرتان به مرکز دره جن‌ها، به حفره‌ها، شیارها و فرورفتگی‌هایی برخورد خواهید کرد که بسیار شبیه به شکل طبیعی صخره‌های آن منطقه هستند. اما اشتباه نکنید. برخلاف انتظارتان، وجود این شکاف‌ها در میان صخره‌های کال جنی، کار دست طبیعت نیست. در مورد علت پیدایش آن، دو نظریه وجود دارد. نظریه اول بیان می‌کند که سالیان بسیار دور، زرتشتی‌های منطقه، برای فرار از دست سپاه اعراب، به این صخره‌ها پناه بردند تا بتوانند در این منطقه استتار کنند. اما نظریه دوم می‌گوید که این مناطق، محل چله‌نشینی زرتشیتی‌ها بوده است.

شکل این عوارض انسانی شبیه به چاه‌هایی به عمق ۷ تا ۸ متر است که در ارتفاع دومتری از سطح زمین کنده شده‌اند و به تالارهای زیر زمینی می‌رسند. در صورتی که هریک از دو نظریه باستان‌شناسان درست باشد، می‌توان قدمت این عوارض انسانی را در حدود ۱۴۰۰ سال تخمین زد. متوجه شدید که ارزش باستانی دره جن‌ها، در کنار ارزش طبیعی آن، چقدر بسیار بالاست؟

۳. حوضچه کال جنی

حوضچه کال جنی

یکی دیگر از جذابیت‌هایی که در هنگام بازدید از کال جنی نباید از دست بدهید، دیدن حوضچه‌ها و آبشارهای کوچک در انتهای مسیر دره‌ها است. این حوضچه‌ها در تابستان جان می‌دهند برای آب‌تنی.

در کنار حوضچه‌ها راه‌آب‌های کوچکی ایجاد شده‌اند که کار دست محلی‌ها است. آنها با این کار آب حوضچه‌ها را به سمت قنات‌های روستا هدایت می‌کنند. دیدن حوضچه‌های آب وسط آن صخره‌های بلند و درهم تنیده، یکی از زیباترین سوژه‌های عکاسی را به شما هدیه خواهد داد.

اگر به کال جنی رفتید

سفر به کال جنی

سفر به کویر، تکنیک‌های خاص خودش را می‌طلبد. اگر تازه‌کار هستید حتما از یک راهنما کمک بگیرید. سعی کنید لباس‌های خنک و راحت همراه خودتان داشته‌ باشید. از کفش‌هایی استفاده کنید که بتواند در پیاده روی طولانی‌مدت از پای شما محافظت کند. کفش‌های ورزشی‌ ساق‌دار و کفش‌های مناسب کوهنوردی، مناسب‌ترین گزینه برای مسافرت به کال جنی هستند.

کرم ضدآفتاب و مرطوب کننده‌ها را فراموش نکنید. استفاده از ضدآفتاب در مناطق کویری، از اوجب واجبات است. سعی کنید حتما آب کافی همراه خودتان داشته باشید.

به هیچ وجه بدون راهنما و بلد مسیر سعی نکنید وارد حفره‌های صخره‌ها شوید.

اگر قصد دارید در کال جنی کمپ بزنید، حتما کیسه خواب با خودتان داشته باشید. یادتان باشد که کویر خانه حشرات و مارهایی است که ممکن است بسیار خطرناک باشند. حواستان به آنها هم باشد.

و در آخر این نکته را فراموش نکنید که طبیعت کویر بسیار شکننده و آسیب‌پذیر است. بهترین گردشگر کسی است که کمترین آثاری از خود در طبیعت باقی نگذارد. به‌هیچ وجه چیزی را در کویر رها نکنید. حتما تمام زباله‌هایی که تولید کرده‌اید با خودتان به شهر ببرید. جان کلام اینکه با طبیعت مهربان باشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.