Valley of Stars 7

دره ستارگان قشم؛ مکانی اسرارآمیز در خلیج‌فارس

معرفی همه دیدنی‌ها و زیبایی‌های دره ستارگان

جنوب ایران جاذبه‌های گردشگری و تفریحی زیادی دارد که هرکدام تاریخچه خاص خود را دارند. قشم را می‌توان یکی از جزایر بزرگ ایران معرفی کرد که به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و آب‌و‌هوای دلپذیر، سالانه میزبان گردشگران زیادی از ایران و سایر نقاط جهان است. سرزمین عجایب هفتگانه لقبی است که به این جزیره رویایی داده‌اند و یکی از این عجایب، دره ستارگان نام دارد.

این دره به‌دلیل زیبایی طبیعی منحصربه‌فردی که دارد، یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های طبیعی در سطح جهان محسوب می‌شود. شکل‌گیری دره ستارگان بدون دخالت انسان بوده و هنوز هم با یک بارندگی شدید، تغییر شکل می‌دهد و بر جذابیت‌های آن اضافه می‌شود. ما در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا قصد داریم شما را با دره ستارگان قشم آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

دره ستارگان کجاست؟
جنوب‌شرقی جزیره قشم، نزدیک روستای برکه خلف
دره ستارگان قشم به انگلیسی چطور نوشته می‌شود؟
Stars Valley یا Valley of Stars
شماره تلفن دره ستارگان قشم چیست؟
۰۹۳۰۳۸۹۵۴۵۷

تاریخچه دره ستارگان قشم

قدمت دره ستارگان قشم مثل تنگه چاهکوه حیرت‌آور بوده و به حدود ۲ میلیون سال قبل برمی‌گردد. بومیان این منطقه افسانه‌های مختلفی درباره این دره نقل می‌کنند که شنیدن برخی از آن‌ها، ترسناک و برخی دیگر هم جذاب‌اند. برخورد یک ستاره از آسمان با این نقطه از جزیره هرمز را می‌توان یکی از باورهای مردم بومی این منطقه درباره شکل‌گیری دره ستارگان دانست.

آن‌ها معتقدند پس از برخورد ستاره، شکافی بزرگ در دل زمین ایجاد شد و تمام ماسه‌هایی که در اثر برخورد به‌سمت بالا در حال حرکت بودند، در همان حالت تشکیل ستون‌هایی جذاب را دادند که هم‌اکنون مشاهده می‌شوند.

دره ستارگانزیبایی دره ستارگان و گسترش افسانه‌های نقل شده از سوی بومیان منطقه باعث شد پای زمین‌شناسان هم به قشم باز شود. در بررسی‌های انجام‌شده توسط محققان مشخص شد که علت اصلی شکل‌گیری این دره، فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشی از باد، باران و رگبارها بوده که در طول ۲ میلیون سال اتفاق افتاده و به حالت فعلی رسیده است.

البته این پایان ماجرای دره حیرت‌انگیز ستارگان قشم نیست و باید بدانید که این دره به‌عنوان بخشی از ژئوپارک قشم و آثار طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. بد نیست بدانید ژئوپارک قشم به‌دلیل آثار طبیعی فراوان و منحصر‌به‌فردی که دارد به‌عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه شناخته می‌شود. زمین‌شناسان معتقدند تمام اشکال این دره همانند ستون‌های شنی از دوران سنوزوئیک باقی مانده‌اند.

در فهرستی کامل‌تر می‌توانید جاهای دیدنی قشم را بشناسید.

دره ستارگان قشم

دلایل علمی ایجاد دره ستارگان

نتایج بررسی‌های انجام‌شده توسط زمین‌شناسان نشان می‌دهد آب‌های سطحی، رگبارهای فصلی و تندبادها باعث فرسایش این ناحیه و به‌وجودآمدن دره ستارگان شده‌اند. فلات اولیه در بخش شمالی این دره منحصر‌به‌فرد، دیده می‌شد که تقریبا دست‌نخورده باقی مانده است.

قشم بارندگی‌های شدید زیادی به خود نمی‌بیند، اما هنگامی که این اتفاق بیفتد، دره ستارگان به‌دلیل سست‌بودن لایه‌های ستون‌ها، دیواره‌ها و مخروط‌های نوک تیز دچار تغییرات جدی می‌شود و این تغییرات همیشگی توانسته نظر گردشگران را به خود جلب کند.

لایه‌های زیرین دیواره‌ها و ستون‌های دره ستارگان در مقایسه با لایه‌های نازک رویی از استحکام کمتری برخوردارند. در بررسی‌های انجام‌شده مشخص شده است لایه‌های رویی به‌دلیل وجود نوعی سیمان طبیعی، مقاومت بیشتری دارند. درصورتی‌که لایه‌های رویی از بین بروند، قطعا لایه‌های زیرین به‌سرعت دچار فرسایش می‌شوند و درنهایت شاهد تغییر شکل و ایجاد دره‌های کوچک و شکاف‌های مختلف خواهیم بود.

زمانی که به این منطقه سفر کنید، زیبایی حیرت‌انگیز ستون‌های شنی دره سحرآمیز ستارگان شما را شگفت‌زده خواهد کرد. این دره با میلیون‌ها سال فرسایش و اتفاقات نادر زمین‌شناسی شکل گرفته و در برابر چشمان ما خودنمایی می‌کند. مشابه این زیبایی را نمی‌توانید در هیچ جای ایران حتی جزیره کیش که ازنظر بافت مشابه قشم است، پیدا کنید.

دره ستارگان قشم

باورهای بومیان منطقه درباره دره ستارگان

در بخش تاریخچه این مقاله به یکی از باورهای مردم این منطقه درباره شکل‌گیری دره ستارگان اشاره کردیم، اما باورهای دیگری وجود دارند که بیان آن‌ها می‌تواند شنیدنی و جذاب باشد.

آیا به دنیای ارواح اعتقاد دارید؟ برخی از مردم این منطقه معتقدند پس از غروب آفتاب، صداهایی که از دره ستارگان به گوش می‌رسد مربوط به ارواحی بوده که از حضور انسان‌ها ناراحت‌اند. این باور قدیمی تا حدی برای مردم این منطقه جدی بوده که تحت هیچ شرایطی بعد از غروب آفتاب وارد این دره نخواهند شد.

دره ستارگان قشم

بررسی‌های انجام‌شده توسط محققان چنین چیزی را تایید نمی‌کند و آن‌ها علت بروز صدا را وزش باد در لابه‌لای ستون‌ها و دالان‌های دره ستارگان می‌دانند. اگر به دنیای ارواح اعتقادی ندارید و از این صداها نمی‌ترسید، بهتر است شب را در این منطقه سپری کنید تا در کنار آرامش شگفت‌انگیز آن بتوانید ستارگان را در آسمان با انگشتان خود بشمارید. تازه پس از غروب آفتاب شگفتی دره ستارگان آغاز می‌شود و شما منظره عجیبی از کهکشان را مشاهده خواهید کرد.

ستارگان به حدی در نزدیکی شما قرار دارند که احساس می‌کنید در یک دنیای دیگر هستید. این منظره شگفت‌انگیز می‌تواند بهترین سوژه برای عکاسان باشد تا بتوانند تصاویری حیرت‌انگیز ثبت کنند.

جاذبه های گردشگری قشمگروهی دیگر از مردم بر این باورند که فرازمینی‌ها باعث سقوط ستاره روی زمین شده‌اند. به‌دنبال آن، خاک و سنگ‌های برخواسته از زمین خشک و این دره و ستون‌های شنی ایجاد شده است. این دره به حدی شهرت پیدا کرد که «فیلم اژدها وارد می‌شود» با محوریت باورهای مردم محلی قشم ساخته شد و در سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد. لوکیشن این فیلم، دره ستارگان قشم بوده که در کنار نمایش مراسم‌های مردم بومی این جزیره به شرح داستان مدفون‌بودن یک موجود عجیب و غریب در زیر قبرستان این منطقه می‌پردازد.

آیا دره ستارگان قشم جن دارد؟

در طول سال‌ها بومیان داستان‌های زیادی درباره وجود جن در دره ستارگان قشم گفته‌اند؛ مثلا می‌گویند شب‌ها اینجا ارواح و اجنه رفت‌وآمد دارند یا حتی افرادی بودند که شنیدن صداهای عجیب و غریب در این مکان را گزارش داده‌اند. شاید به همین خاطر است که معمولا پیشنهاد می‌کنند گردشگران در شب به این دره نروند.

البته روی دیگر این سکه را هم باید از دانشمندان و اهل علم جویا شویم. این افراد معتقدند که صدای عجیب و غریبی که اینجا شنیده می‌شود به خاطر وجود حفره‌های ریزودرشت در صخره‌هاست و زمانی که باد بین این حفره‌ها به جریان درمی‌آید صدایی تولید می‌کند که برای گوش مردم آشنا نیست.

دیدنی های دره ستارگاندره ستارگان قشم در شب

اگر در آسمان شب دره ستارگان در این مکان باشید، قطعا تصاویری در ذهنتان ماندگار خواهد شد که هیچ‌جایی تکرارشدنی نیستند. دره ستارگان در شب آسمان پرستاره‌ای دارد؛ چون از مناطق شهری دور است و آلودگی نوری وجود ندارد.

همچنین اگر دوربین حرفه‌ای داشته باشید می‌توانید از درخشش ماه و ستارگان در بین صخره‌ها یا طلوع زیبای خورشید عکس‌های خوبی بگیرید.

موقعیت مکانی دره ستارگان قشم

دره ستارگان در جنوب‌شرقی جزیره زیبای قشم واقع شده و در نزدیک‌ترین فاصله با روستای برکه خلف قرار گرفته است. شما پس از طی‌کردن مسافت ۵ کیلومتر از قشم، خود را به ورودی دره ستارگان و روستای برکه خلف خواهید رساند. در ادامه وارد جاده خاکی خواهید شد که مستقیما شما را به این دره شگفت‌انگیز می‌رساند. این دره هم مانند قلعه پرتغالی ها یکی از زیباترین دیدنی‌هاست که دسترسی مناسبی هم دارد.

دره ستارگان قشم

آدرس دره ستارگان قشم روی گوگل مپ

بهترین زمان سفر به قشم و بازدید از دره

آب‌و‌هوای جنوب به‌ویژه جزیره هرمز در فصل تابستان بسیار گرم است و به همین دلیل می‌توان بهترین زمان سفر به قشم را در فصل‌های بهار و زمستان دانست. سفر به قشم و بازدید از دره ستارگان در فصل تابستان به‌دلیل گرمای زیاد هوا، نمی‌تواند لذت‌بخش باشد و به همین علت پیشنهاد می‌کنیم فصل‌های خنک را برای سفر به قشم انتخاب کنید.

درصورتی‌که تصمیم گرفتید در فصل تابستان به قشم سفر کنید، بهتر است لباس مناسب و نازک، کرم ضدآفتاب، عینک دودی و کلاه آفتابی را همراه داشته باشید.

شما می‌توانید برای مطلع‌شدن از زمان بازدید و هزینه ورودی دره ستارگان با شماره تلفن ۰۰۹۸۷۶۳۵۲۴۲۲۸۲ ژئوپارک قشم، تماس حاصل کنید. با این کار می‌توانید سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن‌ها را دریافت کنید تا بتوانید بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید.

Valley of Stars 4

وقت سفر رسیده…

جزیره قشم مثل کیش با تمام زیبایی منحصر‌به‌فردی که دارد، سرزمین عجایب هفتگانه ایران هم لقب گرفته است. دره ستارگان را می‌توان یکی از عجایب قشم معرفی کرد که افسانه‌های زیادی درباره آن به گوش می‌رسد.

شکل‌گیری دره و ستون‌هایی از شن با قدمت بیشتر از ۲ میلیون سال، ما را با یکی از شگفتی‌های جهان مواجه می‌کند. این دره که در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است، ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارد و می‌توان از آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نقاط گردشگری قشم یاد کرد.

دره ستارگان قشم

توصیه ما به شما این است در سفر خود به قشم، مثل پارک زیتون قشم بازدید از این دره زیبا و دیدنی را در اولویت قرار دهید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.