Cover

قلعه جنی کیش؛ حقیقت چیست؟

آیا این قلعه واقعا تسخیر شده است؟

در همین ابتدای مقاله بهتر است بگوییم، اگر اهل هیجان و ترس و آدرنالین بالا نیستید، پس همین الان صفحه را ببندید. اما اگر خیلی شجاعید و به مکان‌های مرموز و خوفناک علاقه دارید، با مجله گردشگری علی‌بابا باشید تا سری به قلعه جنی کیش و افسانه‌های آن بزنیم. برای تجربه ترس و هیجان، لازم نیست که حتما فیلم‌های ترسناک ببینید. با دیدن و شنیدن از مکان‌های رازآلود می‌توانید این حس را تجربه کنید. قصه‌ها، افسانه‌ها و خرافه‌های محلی از مکان‌های وهم‌آور و خوفناک هم به‌نوعی این هیجان را در شما به وجود می‌آورند. یکی از این مکان‌ها قلعه جنی کیش است.

قلعه جنی در گذشته چه کاربری داشته؟
این قلعه قبلا پاسگاه ژاندارمری و مقر نیروهای نظامی بوده و ازآنجاکه موقعیت و دید مناسبی داشته، از آن به عنوان محل نگهبانی و دیدبانی استفاده می‌شده است.
آدرس قلعه جنی در کیش کجاست؟
در جاده جهان، نرسیده به کشتی یونانی و قبل از آخرین میدان، می‌توانید این قلعه را ببینید.
آیا امکان بازدید از قلعه جنی در حال حاضر وجود دارد؟
درب‌های ورودی قلعه با بلوک‌هایی مسدود شده اما از فاصله باریک بین آنها می‌توان به ساختمان وارد شد. در این بنا نگهبانی وجود ندارد که شما را برای ورود به این قلعه منع کند.
آیا داستان‌هایی که در مورد قلعه جنی روایت می‌شود حقیقت دارد؟
اتفاقاتی که در قلعه جنی رخ داده و داستان‌هایی که درباره آن روایت می‌شود، چه بسا که زاییده ذهن و خیال مردم باشد. اما به هر حال این افسانه‌ها در بین مردم محلی کیش رایج است.

آشنایی با قلعه جنی کیش

در جزیره کیش قلعه‌ای کوچک و متروکه در نزدیکی کشتی یونانی قرار گرفته که افسانه‌هایی را در دل خود حبس کرده است. شاید هنگام سفر به جزیره کیش، حتی نام آن را هم نشنیده باشید. این مکان به قلعه جنی کیش معروف است. بازدید از این قلعه در شب واقعا رعب و وحشت ایجاد می‌کند. هیچ‌کس از مردم محلی حاضر نیستند در این بازدید شما را همراهی کنند. آنها معتقدند این قلعه توسط جن‌ها تسخیر شده است.

این قلعه مانند شهر زیرزمینی کاریز کیش از دیدنی‌های تاریخی جزیره است. بازدید از آن مثل خانه بومیان کیش شما را با فرهنگ و زندگی مردم گذشته جزیره آشنا خواهد کرد.

قلعه جنی کیشوقتی به غروب خورشید نزدیک می‌شویم و آسمان را تاریکی فرا می‌گیرد، قلعه جنی کیش به محل وهم‌انگیزی و وحشت‌آوری تبدیل می‌شود. صداهایی که از چاه آب نزدیک قلعه شنیده می‌شود و زوزه وزش باد، ترس این منطقه را بیشتر و بیشتر می‌کند. نام قلعه و ذهنیتی که به‌طور ناخواسته درباره آن به وجود می‌آید، باعث می‌شود که برای ورود به این محدوده احتیاط کنید.

شاید هم ترس بر شما غلبه کند و هرگز حاضر به دیدن این قلعه نشوید. اتفاقاتی که در قلعه جنی رخ داده و داستان‌هایی که درباره آن روایت می‌شود، چه‌بسا که زاییده ذهن و خیال مردم باشد. اما به‌هرحال این افسانه‌ها در بین مردم محلی کیش رایج است. به‌دلیل همین داستان‌ها، درب‌های ورودی قلعه جنی کیش با بلوک‌هایی مسدود شده اما از فاصله باریک بین آنها می‌توان به ساختمان وارد شد.

بنای قلعه مستطیل‌شکل است و دو بارو دارد. بر روی این باروها، برای محافظت از تک‌تیراندازها، سوراخ‌هایی مربع‌شکل تعبیه شده است. همچنین دورتادور قلعه، مانند باغ پرندگان کیش در بالای دیوارها، مکان‌هایی برای نگهبانی و نشانه‌گیری، وجود دارد. این بنا در دو طبقه ساخته شده و حیاط و باغچه کوچکی در وسط آن دیده می‌شود. Kish Jen Castleحالا بیابید آدرس دقیق و لوکیشن این قلعه را باهم ببینیم و سپس افسانه‌های مردم محلی را درباره قلعه جنی کیش بررسی کنیم و بفهمیم چرا این قلعه شوم و نفرین‌شده و خوفناک است. باز هم پیشنهاد می‌کنیم اگر احساس می‌کنید به اندازه کافی شجاعید، خواندن این مقاله را ادامه دهید و قصد بازدید از این قلعه را داشته باشید.

قلعه جنی کیش کجاست؟

در سفر به کیش برای رسیدن به قلعه جنی، باید به‌سمت جاده جهان بروید. نرسیده به کشتی یونانی و قبل از رسیدن به آخرین میدان در نزدیکی کشتی، می‌توانید این قلعه را ببینید. شاید از دید مسافران پنهان شده باشد، چون شهرت کشتی یونانی مردم را به خود جذب می‌کند. ازطرفی چون این قلعه به‌خاطر افسانه‌های محلی طرد شده است، چندان اسمی از آن نخواهید شنید. اما ما این قلعه را برای طرفداران هیجان و ترس معرفی می‌کنیم.

یکی از باورها و وقایع که بین مردم محلی درباره قلعه جنی کیش رایج است، مربوط به چهار سربازی می‌شود که باید شب را تا صبح در پاسگاه کشیک می‌دادند. صبح روز بعد وقتی که کارکنان وارد پاسگاه شدند، صحنه‌ای عجیب دیدند که هرگز انتظارش را نداشتند. معلوم نبود شب گذشته چه اتفاقی برای سربازان افتاده بود که هر ۴ نفر با بدنی سرد و چهره‌های بهت‌زده و سیاه روی زمین افتاده و مرده بودند.

آدرس قلعه جنی روی گوگل مپ

در اینجا لوکیشن قلعه جنی کیش را هم قرار داده‌ایم تا در صورت تمایل، دسترسی راحت‌تری به آن داشته باشید.

اگر می‌خواهید درباره مردم کیش بیشتر بدانید، مقاله نگاهی به ساکنان جزیره کیش از قبل میلاد تا قرن ۲۱ را بخوانید.

افسانه‌های محلی درباره قلعه

داستان‌های ترسناک بسیاری از محلی‌ها نقل می‌شود که این قلعه را در جن‌ها تسخیر کرده‌اند و نباید به آن وارد شد. در ادامه چند نمونه از این داستان‌ها را نقل می‌کنیم. این ساختمان مخروبه نه‌چندان بزرگ، در واقع پاسگاه هنگ مرزی و محل خدمت سربازان و درجه‌داران ژاندارمری بوده است. همین داستان‌ها برای خیلی از افراد دلیلی بود که این قلعه را جزو جاهای تفریحی کیش به حساب بیاورند.

اواسط دهه ۴۰ بود که گزارش‌های مکرری در رابطه با مشاهده جن در این پاسگاه ارائه شد و پرسنل آن مجبور به تخلیه پاسگاه شدند و تا‌به‌حال هم به همین صورت رها و به قلعه جنی کیش معروف شده است. پرسنل پاسگاه بر این باور بودند که اجنه قلعه را تسخیر کرده است و آن را در تصرف خود دارند. به‌خصوص در شب که صدای خش‌خش و همهمه از داخل و اطراف قلعه شنیده می‌شد، این حرف‌ها را تصدیق می‌کرد. افسانه های محلی درباره قلعه جنی کیشیکی از باورها و وقایع که بین مردم محلی درباره قلعه جنی کیش رایج است، مربوط به چهار سربازی می‌شود که باید شب را تا صبح در پاسگاه کشیک می‌دادند. صبح روز بعد وقتی که کارکنان وارد پاسگاه شدند، صحنه‌ای عجیب دیدند که هرگز انتظارش را نداشتند. معلوم نبود شب گذشته چه اتفاقی برای سربازان افتاده بود که هر ۴ نفر با بدنی سرد و چهره‌های بهت‌زده و سیاه بر روی زمین افتاده و مرده بودند.

پس از آن اتفاق دیگر کارکنان پاسگاه حاضر به ماندن در آنجا نبودند. اما افسران مافوق و مسئولان، این قضیه را باور نمی‌کردند اجازه تخلیه پاسگاه را نمی‌دادند. آنها ترس و وحشت پرسنل را بی‌دلیل می‌دانستند. با گذشت زمان، این ترس و وحشت نه‌تنها کم نشد، بلکه روزبه‌روز بر آن افزوده می‌شد. تا جایی که دیگر مسئولان پاسگاه نتوانستند مقاومت کنند و به بهانه قدیمی‌بودن ساختمان، آن را تخلیه و پاسگاه را به مکان دیگری منتقل کردند.

داستان دیگری نیز درباره این قلعه از جاهای دیدنی کیش در بین مردم محلی روایت می‌شود. از آنجایی که این قلعه در مسیر کشتی یونانی قرار دارد، معمولا راننده‌های تاکسی بعد از غروب خورشید، در این مسیر منتظر مسافر هستند. یکی از این رانندگان بعد از اینکه مدتی منتظر مسافران می‌مانند، شروع به حرکت می‌کند و به‌سمت قلعه جنی می‌رود. او بی‌خبر از همه‌جا به قلعه جنی کیش می‌رسد و از شانس بدش، درست آن موقع، زمان عروسی اجنه بوده است.

jen castle inside

راننده جن‌ها را که به‌جای پا، سُم داشتند، در لباس‌های بلند و سفیدرنگ می‌بیند. از ترسش ماشین را خاموش می‌کند و سرش را پایین می‌اندازد. او مجبور می‌شود چندساعتی را همان‌جا ساکت و بی‌حرکت بماند تا عروسی تمام شود. بعد از تخلیه پاسگاه، داستان و خاطرات زیادی از قعله جنی روایت شده است.

اما مشخص نیست کدام یک واقعیت و کدام زاییده ذهن و تخیل مردم است. بعضی از گردشگران و مردم که در ساعات تاریکی و نیمه‌های شب به این مکان وارد شده‌اند، تجربه‌هایی را تعریف می‌کنند که با عقل جور در نمی‌آید! تجربه‌ای مثل دیدن اشخاص یا موجوداتی که از حضور بازدیدکنندگان ناراضی بودند. همچنین جو سنگین قلعه، فضا را برای آنها وهم‌انگیز کرده بود. این داستان‌ها آن‌قدر در بین مردم پیچیده و رواج پیدا کرده که به جزئی از باور آنها تبدیل شده است.

حتی خلوت‌ترین بخش‌های ساحل مرجانی کیش یا اسکله تفریحی کیش در تاریکی نیمه‌شب هم به این اندازه وهم‌آلود نیستند و باعث هیجان و ترس گردشگران و مسافران کیش نمی‌شوند.

قلعه را خوب شناختید؟

داستان‌های مرتبط با قلعه جنی و پاسگاه ژاندارمری، باعث شده که بسیاری از مردم ماجراجو و گردشگران علاقه‌مند به هیجان و ترس، به این قلعه جذب شوند. گرچه این قلعه و داستان‌هایش ناشناخته و مرموز هستند، اما درعین‌حال سوژه خوبی برای افزایش آدرنالین به حساب می‌آیند. البته هرکسی جرئت بازدید از این قلعه را ندارد. پس توصیه می‌شود اگر بسیار شجاع هستید، در رزرو بلیط کیش و سفر بعدی خود به جزیره، بازدید از این قلعه را نیز در برنامه خود قرار دهید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 دیدگاه

 1. آرش جهان افروزیان می‌گوید

  من ساعت سه شب وارد شدم رفتم روی پشت بام و از تیر آهن پوسیده اتاق آخر پایین اومدم . چند نفر دیگه بیرون موندن . اعتقادی ندارم .خبری هم نیست و نبود . ممکنه بخاطر تعداد این احساس داشتم ولی در کل داخل مخروبه بود و بدلیل کوچیک بودن اتاق ورودی و محوطه جای ترسناکی نبود

 2. ماهان می‌گوید

  من قراره ۲ هفته بعد به جزیره کیش سفر کنم
  درباره قلعه جنی هم خیلی کنجکاو شدم که ببینم چیه
  در کل این چیزا شایعس و واقعیت نداره

  1. Banoo می‌گوید

   رفتی کیش؟الان هفت ماه گذشته… رفتی قلعه؟اگ رفتی توضیح بده…

 3. محسن اقایی نسب دهبارز می‌گوید

  قعله دگه نیست تخریبش کرون

 4. مگي می‌گوید

  سلام خسته نباشید باید این موضوع رو اول بهتون بگم که در نزدیک کی های قلعه جنی شاندیز پروژه داشت با کلی داربست دوستان عزیزی که مسخره میکنید باید این رو بدونید موجودات فرا زمینی با آهن الات مشکل دارن اینجا تخلیه شده من سالی که رفتم توش دیدم همین ادم های بی فرهنگ گاو رو در و دیوار یادگاری نوشتن ایرانی های عوضی بی فرهنگ محیطش چیز بدی نداشت اتفاقا و من هر دو طبقه رو هم دیدم همسرم داخل نیومد چون قبل از پروژه شاندیز رفته بود از سراسر ایران مرتاض ها و کسایی که تو علوم غریبه اشراف داشتن میرفتن اونجا همسرم تعریف میکرد بیرون قلعه جنی دو نفر اومدن از اصفهان یکیشون به همسرًمن گفت فقط اومدیم این و ببینیم بریم مرد اصلی کنار دیوار ها راه رفته و بعد گفته من نمیرم تو تسخیر شده بهتون پیشنهاد میکنم شما هم نرید جلوی همسرش زنگ میزنه به استادش میگه من نمیتونم . دوستای عزیزی که مسخره میکنید تا پانزده سال قبل همه این ها بودن اما بعد از پروژه شاندیز همش تخلیه شده حالا باز مسخره کنید شما یادگاری رو بنا ها نویسید هم عزیزید و مورد اخر وقتی از قلعه جنب اومدم بیرون بی نهایت حس سبکی داشتم یعنی نمیتونم بهتون بگم چقدر رها بودم ساعت دقیق رفتم ٣ بود ساعت نزدیک ۴

 5. اواگرجی می‌گوید

  من بارها تو هر سفر رفتم با اینکه هیچ چیز خاصی ندیدم اما باز از هیجان رفتم هیچ خبری نبود

 6. soodi می‌گوید

  تموم شد؟!…… تاثیرگذاربود:!

 7. Maswdjhan می‌گوید

  سلام همین جمعه شب رفتم تا صبح کله صحر همونجا بالا گرفتم خابیدم چند جن چه عرض کنم کره خر هم نبودن گرفتمشون اینقد زدمشون گفتن گوه خوردیم

 8. مهدی می‌گوید

  دیشب و پریشب چند بار رفتم تنها هم رفتم هیچ خبری نیست به فاصله نزدیکی ازشم داره ساخت و سازهای انبوهی میشه به فاصله ده بیست متری

 9. بازدید کننده می‌گوید

  رفتم و شب هم بود
  ترسی نداشتم اولش ولی بعدش همش ترس هم بیشتر میشد تا اینکه با دوستام زدیم بیرون چیزی هم ندیدیم فقط چند تا صدا ترسناک شنیدیم
  اخر هم فهمیدیم چیزی نبود یکی از دوستان جاهل بنده داشتیه صدا در می اورده اونم جلو ما و ما متوجه نمی شدیم متأسفانه

 10. کوروش می‌گوید

  سرگرمی بی مزه ای بود

 11. فرهاد می‌گوید

  هیچ جنی وجود ندارد من تمام مناطق که معروغ به جن بودن رفتم و تنها تا صبح مانددم ولی چیزی ندیدم

  1. Dro می‌گوید

   داش من رفتم داشت =/

   1. ... می‌گوید

    فک کنم از موتوری جنس گرفتی

   2. Dro می‌گوید

    هرهر:/

  2. مریم می‌گوید

   من که به دختر ترسو ام رفتم هیچی نداشت اصلا ترس نداشت

 12. سام می‌گوید

  عالی بود نوشته هاتون خیلی لذت بردم انگار که در لحظه به این مکان ها رفته باشم خوشحال میشم بازم از نوشته هاتون بخونم و البته اگر صفحه شخصی در شبکه های اجتماعی دارید برای خوانندگان مطالبتون معرفی کنید تا بتونن به اون مراجعه کنند