کشتی یونانی کیش؛ داستان عروسِ به گِل‌نشسته

افسانه‌های کشتی یونانی: واقعیت یا اغراق؟

همواره تاریخ به ما ثابت کرده است که هیچ‌چیز همیشگی نیست. کشتی‌ها و هواپیماهای زیادی وجود داشتند که در زمان خود جز سازه‌های عظیم و بی‌نظیری محسوب می‌شدند؛ اما در اثر وقوع حوادثی دیگر نتوانستن به فعالیت خود ادامه داده و فقط نامی یا داستانی برای تعریف کردن از آن‌ها باقی مانده است. یکی از این دسته اتفاقات جالب درست در کشور خودمان رخ داده است؛ مجله علی بابا در این مطلب قصد دارد تا ماجرای جالب کشتی یونانی کیش را برای شما بازگو کند؛ در ادامه با ما همراه باشید.

یک نمونه از این کشی‌ها هم کشتی تایتانیک است که به جرات می‌توان گفت که کم‌تر کسی در سراسر جهان  نام کشتی تایتانیک و داستان غمگین آن را نشنیده باشد. این کشتی عظیم در اثر برخورد با کوه یخ با 1514 نفر از مسافران و خدمه غرق شد. اما قطعا تایتانیک اولین یا آخرین کشتی در دنیا نبود که بر اثر اتفاق متوقف شد و ممکن است در هر منطقه و در هر زمانی این حوادث وجود داشته باشد که هر کدام داستان شنیدنی و جذاب خود را دارد.

بله، این کشتی بسیار فرسوده شده است و اگر مورد مرمت مسئولین قرار نگیرد، امکان وداع این کشتی با جزیره کیش بسیار زیاد است. از طرفی مسئولین می‌گویند حفظ این کشتی هزینه‌ بسیار زیادی دارد، این در حالی است که کیش پردرآمدترین منطقه آزاد به لحاظ ورود گردش‌گر است. در هر صورت امید بر آن است که این سازه زیبا در جزیره کیش حفظ شود.

همان‌طور که در بالا اشاره شد دلایل مختلفی آورده شده است، اما منطقی‌ترین دلیل هوای مه‌آلود و عدم وجود فانوس‌های دریایی در این منطقه بوده است که باعث شده تا این کشتی برای همیشه در این مکان به گل بشیند.

این سازه زیبا در خیابان غروب کیش، میدان غروب و در نزدیکی پارک ساحلی غروب واقع شده است.

در گذشته به دلیل این که امکان بازدید از داخل کشتی با لوازم غواصی فراهم بود، مبلغی دریافت می‌شد، اما اخیرا به دلیل فرسایش کشتی و خطرناک بودن، این برنامه دیگر اجرا نمی‌شود و برای رفن روی عرشه و تماشای غروب هیچ هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌شود.

کشتی یونانی کجاست؟

کشتی یونانی یکی از جاذبه های گردشگری کیش به‌ حساب می‌رود. این کشتی در چهار مرداد 1345 در نزدیکی روستای باغو به گل نشست. کشتی یونانی که توسط شرکت ویلیام همیلتون در سال 1322 در گلاسکو ساخته شده بود بین مالکان انگلیسی و ایرانی مختلفی دست به دست شده بود و آخرین مالک آن یک شخص یونانی بود.

وزن این کشتی در هنگام ساخت 7061 تن و طول آن به بیش از 136 متر بوده است . نام‌های این کشتی به ترتیب ( امپایر ترومپت، نچرالیست، کوروش پارسی ، همدان و در آخر کولا اف) شد. علت به گل نشستن کشتی یونانی هنوز در پرده‌ای از ابهام است و نقل قول های زیادی برای آن وجود دارد.

افراد زیادی فکر می‌کنند که این کشتیِ پرتغالی‌ها است که در این شهر به گل نشسته و کشتی یونانی در شهر قشم قرار دارد، اما حقیت این است که این کشتی متعلق به یونان بوده که در جزیره کیش قرار دارد و در چند سال اخیر نیز تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری شده است.

آدرس کشتی یونانی کیش روی گوگل مپ

اگر بخواهیم آدرس دقیقی را از این سازه دیدنی که از جاهای تفریحی کیش محسوب می‌شود، برای شما بیان کنیم، کشتی یونانی در خیابان غروب کیش، میدان غروب و در پارک ساحلی غروب واقع شده است.

تاریخچه کشتی یونانی

همان‌طور که در بالا اشاره شد، این کشتی در سال 1322 توسط شرکت ویلیام هامیلتون در کشور اسکاتلند با وزن 7061 تن و طول 136 متر ساخته شده. ( درحال حاضر به دلیل پوسیدگی شدید وزن کم‌تری دارد) برای اولین بار در سال 1943 میلادی ( معادل با سال 1325 شمسی) توسط وزارت حمل و نقل جنگ در لندن این کشتی را خریداری کرد و نام آن را امپایر ترومپت نهاد.

پس از سه سال یعنی در سال 1946 این کشتی را شرکت کشتی بخار چارنت در لیورپول خریداری کرد و آن آن را به نچرالیست تغییر داد. این شرکت نیز پس از 13 سال استفاده از آن کشتی رابه ایرانیان لوید در لندن در سال 1959 فروخت و نام آن به کوروش پارسی تغییر کرد. پس از شش سال در سال 1965 توسط کشتی‌رانی ایران در خرم‌شهر این کشتی خریداری شد و این بار نام آن همدان شد.

پس از گذشت یک سال این کشتی برای آخرین بار به یک تاجر یونانی با نام پی فرانگولیس فروخته شد که ایشان نام کشتی خود را به کولا اف تغیر داد.

کشتی یونانی در زمان های قدیمدر تابستان سال 1345 هجری شمسی اهالی بومی روستای باغو با دیدن به گل نشستن یک کشتی بسیار بزرگ حسابی متعجب شده بودند (احتمالات و دلایلی برای این موضوع آورده شده که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت). کشتی یونانی که به ایران سفر کرده بود در حال بازگشت به سمت یونان بوده و در سواحل جزیره کیش به گل نشست.

پس از رخ دادن این اتفاق تلاش‌های بسیار زیادی برای فارغ کردن این سازه انجام شد که این تلاش‌ها 80 روز ادامه داشت، اما به دلیل وزن بسیار زیاد کشتی هیچ نتیجه‌ای به دنبال نداشت و فقط این فعالیت‌ها با هزینه‌های بالا روبه رو بود. پس گذشت 80 روز مسافران مجبور شدند تا کشتی را ترک کنند.

از طرفی بار کشتی نفت بود و ارزش بسیار زیادی داشت که به طور کامل تخیله شد و این کشتی تا به امروز در جزیره کیش ثابت ماند.

کشتی یونانی کیش در شبداستان‌های مختلف به گل نشستن کشتی یونانی

داستان و نقل قول‌های بسیار زیادی در مورد کشتی یونانی وجود دارد، به طور مثال برخی می‌گویند که ناخدای این کشتی عاشق یک دختر ایرانی می‌شود، اما خانواده این دختر با این موضوع مخالفت می‌کنند روزی ناخدا با دختر قرار می‌‎گذارد تا آن را با خود به یونان ببرد تا این کشتی به گل نشسته و این ازدواج اتفاق نمی‌افتد.

یکی دیگر از نقل قول‌های ذکر شده این است که صاحب کشتی درحال ورشکستگی مالی بسیار سنگینی بوده است، به همین دلیل با همکاری ناخدای کشتی و ملوانان این اتفاق را رقم می‌زنند تا بتوانند از شرکت‌های بیمه خسارت دریافت کنند. همچنین عده‌ای از بومیان این منطقه نقل کرده‌اند که ناخدای این کشتی تحت تاثیر مشروبات الکلی بوده و این حالت باعث رخداد این اتفاق شده است.

اما دلیل منطقی‌تر نسبت به سایر گفته‌ها وجود دارد و تعداد بیشتری درست بودن این موضوع را تایید کرده‌اند که هوا بسیار مه‌آلود بوده و به دلیل عدم وجود فانوس‌های دریایی کشتی به سمت جزیره آمده و این اتفاق رقم خورد است.

Greek Ship in Kishتفریحات و جاذبه های اطراف کشتی یونانی

به دلیل استقبال بالای مردم از این جاذبه گردشگری طی سال‌های اخیر امکانات تفریحی و خدمات بسیاری به این منطقه از جزیره کیش اضافه شد و در صورت بازدید از این مکان زیبا نه‌تنها می‌توانید روی عرشه این کشتی رفته و در آن‌جا از غروب آفتاب لذت ببرید بلکه از امکانات نزدیک این کشتی مانند پارک ساحلی با مساحت 60 هزارمتر مربع، کافه، آمفی‌تئاتر، رستوران‌های ایرانی و لبنانی، ایستگاه‌های کرایه اسکیت و… بهره‌مند شوید.

با توجه به امکانات ذکر شده و معرفی کشتی یونانی اگر به جزیره کیش سفر کردید، حتما از این منطقه زیبا و دلچسب دیدن کنید. در گذشته بازدید از داخل کشتی یونانی با لباس غواصی امکان‌پذیر بود، اما اخیرا به دلیل فرسایش بیش از حد کشتی این ویژگی جذاب دیگر امکان پذیر نیست.

با این حال برای بازدید از این کشتی مبلغی لازم به پرداخت نیست و اکثر بازدید کنندگان برای تماشای غروب آفتاب به این مکان زیبا می‌روند که فضای بسیار زیبایی برای عکاسی خلق می‌کند. این کشتی به معنای واقعی کلمه از جاهای دیدنی کیش محسوب می‌شود که گردشگران زیادی را به خود خیره کرده است.

Greek Shipهتل های نزدیک کشتی یونانی

یکی از لوکس‌ترین هتل‌های نزدیک به کشتی یونانی هتل پنج ستاره ترنج کیش است که در دو فاز هتل روی آب و هتل ساحلی ساخته شده است، اتاق‌های این هتل دارای بالکن اختصاصی و کف شیشه‌ای است که نمای بسیار زیبایی را از دریا به نمایش می‌گذارد و از قیمت بالایی نیز برخوردار است.

از دیگر موارد هتل کیش که به کشتی یونانی نزدیک هستند، می‌توان به هتل گامبرون کیش، هتل صدف کیش، هتل لوتوس کیش،هتل آنا ، هتل کوروش، هتل ایران، هتل پارس و هتل ویدا کیش اشاره کرد که تمامی هتل‌های ذکر شده از نظر کیفیت دارای استاندارد‌های لازم بوده و از کیفیت خوبی برخورداراند.

در نظر داشته باشید اگر با تور کیش به این منطقه سفر می‌کنید، حتما از راهنمایان تور بخواهید شما را به بازدید از این کشتی تاریخی مرموز و زیبا و همچنین اسکله تفریحی کیش ببرند.

هتل های نزدیک کشتی یونانیچرا باید از کشتی یونانی بازدید کنیم؟

این مکان درست مانند شهربازی کیش یک جای فوق‌العاده است. در فضای اطراف کشتی یونانی لحظه غروب آفتاب همان‌طور که در بالا ک نیز اشاره شد، یک فضای بسیار رمانتیک و در عین حال نوستالژی فراهم می‌شود. مردم قدیمی آن منطقه می‌گویند، ملوانان و کارکنان این کشتی وقتی متوجه شدند که دیگر نمی‌توانند آن را از گل فارغ کنند کشتی را به آتش کشیدند تا برای همیشه بتوانند آن را فراموش کنند.

بازدید از کشتی در کیشاین کشتی که به عروس یونانی نیز معروف است، در حالی‌ که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، سکوت کرده و این سکوت آن را زیباتر کرده است. از طرفی در این مکان شما می‌توانید با پرداخت هزینه ناچیزی از جاذبه‌های تفریحی مانند شترسواری هم لذت ببرید. در مجموع سفر به کیش همیشه پر از برنامه‌های جذاب تفریحی مانند بازدید از باغ پرندگان کیش و شهر زیرزمینی کاریز کیش است که هرگز تمامی ندارند.

همچنین اگر علاقه به عکاسی دارید، یکی از زیبا‌ترین مکان‌هایی که می‌توانید عکس‌های بسیار خاص و رمانتیک بگیرید، کشتی یونانی است که میل رفتن به این مکان را دوچندان می‌کند. اگر هم دنبال ثبت عکس‌های ساحلی هستید، پیشنهاد می‌کنم سری به ساحل مرجان کیش بزنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.