باورتان می‌شود این پدیده‌های طبیعی در ایران باشند؟

باورتان می‌شود این پدیده‌های طبیعی در ایران باشند؟

اسم سفر خاص که به میان می‌آید نا خودآگاه یاد تورهای خارجی و گران‌قیمت می‌افتیم و فکر می‌کنیم حتما باید هزینه‌های زیادی کرد و چند ماهی دنبال ویزا دوید تا سفرمان دلچسب شود. در این پست ۷ مورد از پدیده‌های طبیعی کم نظیر ایران را معرفی می‌کنیم تا در تعطیلات آخر هفته و یا تعطیلات دو سه روزه‌ای که در طول سال پیش می‌آید با خیال راحت سفری مقرون به صرفه داشته باشید.

چمن متحرک چملیچملی_اذربایجان غربی_تکاب

چمن متحرک چملی جزیره‌ای پوشیده از نیزار است که روی برکه‌ای با عمق نا معلوم شناور است. این جزیره در واقع از به هم چسبیدن ریشه‌ی نی‌ها به وجود آمده و بدون ارتباط با زمین روی آب حرکت می‌کند.
این چمن که بزرگی آن به ۱۰۰ متر مربع ‌می‌رسد روی آب تغییر مکان می‌دهد ؛ مثلا اگر اول ماه به دیدن این چمن بروید می‌توانید روی آن سوار شوید و این در حالی است که اگر با اختلاف ۱۰-۱۵ روز دوباره به همین مکان بروید به علت حرکت چمن روی برکه به سمت ضلعی که ارتفاع نیزارهای آن به ۲ متر هم می‌رسد دسترسی به آن ممکن نیست. علت شناور بودن چمن چملی روی برکه به‌صورت دقیق مشخص نیست اما برخی از کارشناسان آن را تطابق با حرکت وضعی زمین و برخی عوامل طبیعی مثل وزش باد و جریان هوا می‌دانند.
چمن متحرک چملی یا « چملی گُلی» در زبان مردم محلی در ۱۵ کیلومتری شهر تاریخی تکاب( استان آذربایجان‌غربی) در مسیر روستای یولقون آغاج قرار دارد.

آلا داغلار

بله اینجا زمین است و ایران خودمان. کوه‌های آلاداغلار که در زبان ترکی به معنای کوه‌های رنگی است در شمال بزرگ‌راه زنجان-میانه و در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز قرار گرفته‌اند. وجود رنگ‌های قرمز، زرد، سفید و نارنجی در خاک این کوه‌ها این منطقه را بیشتر شبیه بوم نقاشی کرده تا قطعه‌ای از زمین.

اگر به دیدن آلاداغلار می‌روید دوربینتان را به هیچ وجه جا نگذارید. وجود روستاهایی در اطراف آلاداغلار و نمای خانه‌های پراکنده که با کاهگل قرمز ساخته شده‌اند این منطقه را بهشتی برای عکاسان و طبیعت گردان کرده است. مشابه کوه‌های آلاداغلار در استان گانسو در شمال کشور چین قرار دارد.


بیشتر بخوانید: عجایب پنج‌گانه‌ ایران


گل‌فشانچابهار_چشمه‌های گل فشان_سیستان و بلوچستان

به‌طور طبیعی از چشمه‌ها جوشش آب زلال انتظار می‌رود اما در چابهار چشمه‌هایی وجود دارد که به جای آب از آن‌ها گل می‌جوشد. این چشمه‌ها که به گل فشان معروف هستند در ۹۵ کیلومتری غرب بندر کنارک و در دشت کهیر نرسیده به روستای تنگ قرار دارند. از میان سه تپه کوچک گل‌فشان تنها یکی از آن‌ها مانند کوه آتشفشان فعال است و از آن به جای مواد مذاب گل بیرون می‌آید.از دهانه‌ی گل‌فشان فعال به طور متناوب و به‌فاصله یک دقیقه گل خاکستری رنگ همراه با صدایی شبیه ترکیدن حباب خارج و سمت دامنه سرازیر می‌شود.

تعداد کل گل‌فشان‌های زمین بیشتر از ۸۰۰ عدد نیست و بیش از نیمی از آ‌ن‌ها در منطقه‌ی ساحلی خزر و دریای عمان قرار گرفته است. گل‌فشان‌ها در فصل بارندگی فعالیت بیشتری دارند ودر کل دو نوع هستنید: یکی سرد و دیگری گل‌فشان‌های گرم که ناشی از آتش‌فشان‌ است.
هر چه از مدت زمان فعالیت گل‌فشان‌ها می‌گذرد فاصله و تناوب فوران گل زیادتر شده وغلظت گل افزایش پیدا می‌کند و به جای گسترش افقی به ارتفاع کوه‌های گل افشان افزوده می‌شود. مردم محلی از گل‌فشان‌ها برای گل درمانی و سفال‌گری و درمان کمردرد و دردهای مفصلی استفاده می‌کنند.گل‌فشان پیر گل در ۷۶ کیلومتری خاش مرتفع‌ترین کوه گل‌فشان در ایران است.

مریخ در ایرانکوههای مریخی

با دیدن این کوه ها فکر می‌کنید در لوکیشن فیلم‌های فضایی مثل سیاره‌ی سرخ و مریخی قرار گرفته‌اید. اگر عاشق فیلم‌های فضایی و نجومی هستید برای دیدن فضاهایی مشابه آن‌چه که در این فیلم‌ها می‌بینید لازم نیست تا ایالت یوتا و گرندکانیون سفر کنید کافی است سری به جنوب شرقی ایران و چابهار بزنید و با طبیعت فرا زمینی آن شگفت‌زده شوید.

اگر در جاده‌ی چابهار به سمت بندر گواتر ( ۴۰-۵۰ کیلومتری چابهار) حرکت کنید در سمت چپ کوه‌های مینیاتوری را می‌بینید و سمت راست خلیج فارس؛ جاده‌ای که در رویایی بودن می‌تواند از جاده‌های سرسبز شمال پیشی بگیرد.
کوه‌های مینیاتوری به دلیل رسوبی بودن و وضعیت فرسایشی متفاوت اشکالی شبیه ناهمواری‌های سطح مریخ دارند. در لابه‌لای این رسوبات بقایای بدن جاندارن دریایی مثل سخت‌پوستان و فسیل ماهی را می‌توان دید و این نشان می‌دهد که در گذشته این منطقه زیر آب بوده است.


بیشتر بخوانید: بدون سفر به این پنج مقصد ایران را ندیده‌اید


دودکش جن و تخت دیو_زنجان_جاذبه های طبیعی شگفت انگیز ایران_دود جن

دودکش‌ها و یا هودوها پدیده‌های طبیعی هستند که در اثر فرسایش طولانی خاک رس فشرده به‌وجود آمده‎اند. دودکش جن ستونی سر به فلک کشیده است که روی آن تخته سنگ مسطحی قرار گرفته و به آن ظاهری دودکش مانند داده است. محلی‌ها این پدیده را دودکش جن نامیده‌اند چون باور داشتند هر بنایی که ساخت آن برای انسان دشوار باشد کار جن‌هاست.هودوها در کشورهای دیگری مثل آمریکا، کانادا، صربستان و تایوان هم وجود دارند. دودکش جن در ۲۰ کیلومتری شهر ماهنشان و ۱۲۰ کیلومتری استان زنجان قرار دارد.

دودکش‌ها را که رد کنیم به قلعه‌ای بزرگ می‌رسیم که قلعه بهستان یا تخت دیو نام دارد. بیرون قلعه ردیفی از دودکش‌های به‌هم پیوسته و چند دودکش متفرق است و در قسمت پایین آن حفره‌هایی دیده می‌شود. گفته می‌شود که تاریخ قلعه به دوره‌ی ساسانی برمی‌گردد. فضای کلی قلعه به ۳ دسته شامل اتاق‌ها، دالان‌ها و راه‌پله‌ها تقسیم می‌شده‌ و با کندن کوه و تخلیه‌ی سنگ‌ها و رسوبات ساخته شده است.

برای دیدن تخت جن وارد آزادراه زنجان-تبریز شوید. ۳۵ کیلومتر که از زنجان دور شدید، خروجی ماه‌نشان را در منطقه‌ای به نام «نیک‌پی» خواهید دید و باید وارد این مسیر شوید. این جاده در ضلع جنوبی آزادراه است و ۶۰ کیلومتر که در آن برانید، قبل از ماه‌نشان به بهستان می‌رسید.

باداب سورتچشمه های باداب سورت_ ساری_ایران

در نگاه اول شاید باور نکنید که این چشمه‌های پلکانی نارنجی که انعکاس آسمان رنگ آن‌ها را به آبی تغییر می‌دهد در شمال ایران قرار دارد. چشمه‌های پلکانی باداب سورت که پس از همتای خود در ترکیه « پاموک کاله» دومین چشمه‌ی آب شوری است که ثبت جهانی شده است در شهرستان ساری، روستای سورت قرار دارد.


بیشتر بخوانید: الماس دریای نور کجاست؟


چشمه‌ی پر‌آب آداب سورت آب شور و استخر عمیقی دارد که برای آب تنی استفاده می‌شود. آب این چشمه برای درمان بیماری‌های پوستی و مفصلی و میگرن مفید است. چشمه‌ی دیگر باداب سورت آب ترش مزه دارد و رنگ آن از آبی به قرمز و نارنجی متفاوت است. جریان آب معدنی و رسوبی در طول‌ سال‌ها، در دامنه‌ی کوه حوضچه‌ها و طبقات پلکانی به رنگ‌های نارنجی و زرد و قرمز ایجاد کرده است. بهترین فصل برای دیدن این چشمه‌ها اردیبهشت‌ماه و هنگام طلوع و غروب خورشید است.

غار چماغار چما

غار یخی چما که مشابه آن فقط در کشورهایی مثل روسیه و ایسلند پیدا می‌شود یکی از زیباترین پدیده‌هایی طبیعی است که در کنار چندین جاذبه‌ی طبیعی دیگر استان چهارمحال و بختیاری می‌توانید تجربه کنید. ده سال بیشتر از عمر کشف این غار از سوی عشایر منطقه و معرفی آن به گردشگران نمی‌گذرد.

نشستن برف زمستان در تنگه‌ای صخره‌ای، زاویه تابش نور خورشید به تنگه و آب شدن برف‌ها در تابستان، باعث فرسایش قسمت پایین برف‌ها شده و به تدریج این غار یخی را در طول صدها هزار سال ایجاد کرده است. از زیر یخ‌های این غار چشمه‌ای با آب سرد در جریان است که نهایتا به سد کوهرنگ می‌ریزد. چما در حوزه‌ی روستای شیخ علیخان و در ۲۵کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ و در شمال غرب استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

بیشتر بخوانید:

۵ پیشنهاد ایرانگردی بدون خودروی شخصی

تزریق آدرنالین در تهران!

سیستان و بلوچستان، گوهر شناخته‌نشده‌ 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 دیدگاه

 1. نازننین می‌گوید

  این تصویر مربوط به آلاداغلار نیست مربوط به کوه های رنگین کمانی چین هست

  1. avatar-image
   Yousef می‌گوید

   کوه‌های رنگین کمانی در چین، ایالت‌های مختلف آمریکا، کانادا و ایران وجود دارند. ممنون از اطلاع رسانی شما، منظور از عکس نشان دادن کوه‌های رنگی بود.

 2. فائزه می‌گوید

  ممنون از این که مکان های با ارامش کمترین هزینه وزیباترین مکان های هیچ کجا نمیشه پیدا کرد قرار دادن ممنون میشم ادرس دقیق هر کدوم بزارین اگه از صحرا اطلاع دارین بزارین

  1. avatar-image
   Yousef می‌گوید

   سلام دوست عزیز. اسم شهرهایی که این جاذبه‌ها قرار دارن تو مطلب ذکر شده. از اونجایی که این جاذبه‌ها خیلی معروف هستند به هر کدوم از این شهرها تشریف ببرید بدون شک محلی‌ها شمارو به دیدن اونها راهنمایی می‌کنند.

 3. علی دائمی می‌گوید

  با سلام خدمت همکاران علی بابا
  خسته نباشید
  میتوان این مجله رو داشت یا نه
  اگه امکان داره بگین به چه روشی میشه ما هم صاحب این مجله مفید و جالب باشیم
  با تشکر

  1. avatar-image
   Yousef می‌گوید

   سلام. دوست عزیز مجله علی‌بابا فقط به صورت آنلاین منتشر میشه و شما می‌تونید مطالب رو در ادرس Mag.alibaba.ir مطالعه کنید. ممنون از همراهی شما.

 4. محمد علي كبريائي می‌گوید

  لطفا مکان کوهای رنگی بالا کجاست

  1. avatar-image
   Yousef می‌گوید

   دوست عزیز کوه‌های رنگین کمانی در نقاط مختلف دنیا از جمله ایران، چین، آمریکا و کانادا وجود دارند. یکی از کاربران اشاره کردند که این عکس متعلق به آلاداغلار نیست اما منبعی که از اون عکس برداشته شده اشاره کرده بود که این عکس متعلق به آلاداغلار است.

 5. Pooia bidmeshki می‌گوید

  عکس رنگارنگ بالایه پیچ از کجاست ؟
  میشه راهنمایی کنید

  1. بابک می‌گوید

   اونجا الا داغداره،در آزاد راه زنجان میانه و ۲۵کیلومتری شمال شرقی تبریز.

   1. avatar-image
    Yousef می‌گوید

    ممنون از اطلاعات دقیق شما.

 6. Pooia bidmeshki می‌گوید

  باورتان می‌شود این پدیده‌های طبیعی در ایران باشند؟
  علی بابا