تنگه هایقر

تنگه هایقر، زیباترین گرند کنیون ایران

تنگه هایقر شگفت‌انگیزی میان کوه‌های زاگرس

تنگه هایقر یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی فارس است که در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان فیروزآباد قرار دارد. دره هایقر به‌عنوان زیست‌بوم طبیعی ایران شناخته می‌شود و همین موضوع باعث اهمیت آن در صنعت گردشگری شده است. اگر شما هم عاشق جاذبه‌های گردشگری طبیعی و طبیعت‌گردی هستید، توصیه می‌کنیم حتما بازدید از تنگه هایقر را در فهرست مقاصد سفر خود قرار دهید.

عظمت و زیبایی طبیعی دره هایقر هر بیننده‌ای را جادو می‌کند! گرند کنیون ایران میلیون‌ها سال عمر دارد و حاصل تغییرات زمین و آب‌وهواست. این دره همچون محافظی برای جلوگیری از ورود دشمنان به ایران عمل می‌کرد و شاهد رویدادهای تاریخی زیادی بوده است. اگر دوست دارید سرگذشت دره هایقر را بدانید و با مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و تفریحات این منطقه آشنا شوید در ادامه با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید.

تنگه هایقر کجاست؟
دره هایقر در استان فارس و ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر فیروزآباد قرار دارد. فاصله شیراز تا تنگه هایقر حدود ۲ ساعت است.
بهترین زمان بازدید از تنگه هایقر چه موقعی است؟
بهترین زمان بازدید از تنگه هایقر اواسط فصل بهار و شهریور و تا اواسط پاییز است.
کدام جاذبه‌های گردشگری به تنگه هایقر نزدیک است؟
جاذبه‌های گردشگری فیروزآباد در نزدیکی تنگه هایقر قرار دارد. بعضی از جاذبه‌های گردشگری نزدیک به تنگه هایقر عبارت است از: کاخ اردشیر بابکان، قلعه دختر فیروزآباد، شهر گور، منطقه پادنا، پل مهر نسه، نقش‌برجسته تنگاب، نقش‌برجسته پیروزی اردوان، چهارطاقی جبل انارویه، چهارطاقی کنار سیاه، چشمه حنیفقان، تنگ خرقه، روستای رودبال، سد تنگاب و جنگل‌های بادام کوهی.
تنگه هایقر چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟
تنگه هایقر هیچ امکاناتی ندارد؛ اما در نزدیکی تنگه می‌توانید در اقامتگاه‌های بوم‌گردی یا چادرهای عشایری اقامت کنید. امکانات تفریحی تنگه شامل طبیعت‌گردی و لذت‌بردن از تماشای طبیعت است.
در بازدید از تنگه هایقر کجا اقامت کنیم؟
در بازدید از دره هایقر یا سد هایقر می‌توانید در چادرهای عشایری یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی نزدیک به تنگه اقامت کنید.

مشخصات تنگه هایقر

تنگه هایقر از جاهای دیدنی فیروزآباد است که طبیعت بکر و منحصربه‌فردی دارد. این تنگه بین بخشی از ارتفاعات کوه‌های زاگرس قرار گرفته و در انتهای آن رودخانه‌ای به نام رودخانه قره آغاج یا سکّان جریان دارد. طول تنگه هایقر که به آن دره هایقر و سد هایقر هم می‌گویند حدود ۸ کیلومتر است و عمق آن به ۴۵۰ متر می‌رسد. جالب است بدانید که آب رودخانه جاری در این دره پس از عبور از مناطق مختلف در انتها به خلیج‌فارس می‌ریزد.

تنگه هایقر فیروزآباد

عکس از: سایت Tabnakjavan

این تنگه از جاذبه‌های طبیعی تاریخی محسوب می‌شود و شاهد رویدادهای تاریخی زیادی بوده که از مهم‌ترین آن‌ها جنگ بین عشایر قشقایی و انگلیسی‌هاست. دلیل خاص‌بودن این منطقه شباهت زیادش به گرند کنیون معروف آمریکا است. دیواره‌های صخره‌ای شگفت‌انگیز با میلیون‌ها سال عمر، صدای دل‌نشین رودخانه و پرنده‌های زیبا هر بیننده‌ای را محو خود می‌کنند.

تنگه هایقر کجاست؟

دره هایقر یا سد هایقر از جاهای دیدنی فیروزآباد است و در ۳۵ کیلومتری جنوب این شهر قرار دارد. فیروزآباد در گذشته با اسم‌های «گور» یا «اردشیرخوره» به معنی «شکوه اردشیر» شناخته می‌شد. برای سفر به فیروزآباد باید به ۱۱۰ کیلومتری جنوب شیراز سفر کنید. فیروزآباد از شهرهای تاریخی ایران است و جاذبه‌های تاریخی زیادی را در دل خود جا داده است.

دره هایقر

عکس از: سایت Google Maps

دره هایقر هم از زیباترین جاذبه‌های گردشگری فیروزآباد به شمار می‌رود که به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و قدمت آن، جذابیت زیادی دارد. تنگه هایقر بین دو طرف کوه‌های زاگرس محصور است و بستر عبور آب‌های رودخانه قره آغاج یا سکّان است. عمق دره هایقر حدود ۴۵۰ متر است و طول آن بین ۸ تا ۱۴ کیلومتر تخمین زده شده است.

آدرس تنگه هایقر

تنگه هایقر در استان فارس، شهرستان فیروزآباد، ۳۵ کیلومتری جنوب غرب فیروزآباد، بعد از روستای رودبال واقع شده است.

لوکیشن تنگه هایقر روی گوگل‌مپ

بهترین مسیر دسترسی به تنگه هایقر

برای بازدید از این جاذبه طبیعی بی‌نظیر باید اول به شیراز و از آنجا به فیروزآباد بروید. وقتی به فیروزآباد رسیدید، بعد از طی مسافتی حدود ۲۵ کیلومتر وارد مسیر فرعی قیرهنگام فیروزآباد می‌شوید. بعد از روستای رودبال، وقتی تابلوی سد هایقر را دیدید، باید سد را هم رد کنید. بعد از ردکردن سد، می‌توانید تنگه را ببینید.

مسیر تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

اگر مبدا سفر شما تهران است، پیشنهاد می‌دهیم که بلیط هواپیما تهران شیراز را از علی‌بابا بخرید و با پرواز شیراز به‌راحتی سفر کنید. از شیراز هم با خودرو سواری یا اتوبوس می‌توانید به فیروزآباد بروید. اگر سفر هوایی انتخاب شما نیست، می‌توانید بلیط قطار تهران شیراز بگیرید و سفر به شیراز با قطار را تجربه کنید. خرید بلیط اتوبوس تهران شیراز هم یکی دیگر از گزینه‌های شما برای سفر است.

تنگه هایقر فارس

عکس از: سایت Google Maps

اگر دوست دارید، با ماشین شخصی سفر کنید همین الان بگویم که مسیر طولانی است و توصیه می‌کنم که در یکی از شهرهای بین راه حتما استراحت کنید. با هر خودرویی می‌توانید به این منطقه بروید؛ ولی بهتر است بدانید که در تنگه تلفن همراه آنتن نمی‌دهد. همچنین، برای رسیدن به داخل تنگه حدود ۲ ساعت پیاده‌روی دارید؛ پس باید کفش راحت بپوشید. قبل از سفر حتما وضعیت آب‌وهوا و شرایط جاده را بررسی کنید.

فاصله شیراز تا تنگه هایقر

از شیراز تا تنگه هایقر با خودرو سواری حدود ۲ ساعت و نیم طول می‌کشد؛ البته باتوجه‌به اینکه در مسیر چقدر توقف کنید یا اینکه مسیر خلوت باشد یا ترافیک باشد ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا برسید.

مسیر شیراز تا تنگه هایقر

برای اینکه از شیراز به هایقر بروید، باید اول خودتان را به شهرستان فیروزآباد برسانید. برای رفتن به فیروزآباد باید از شیراز به سمت جنوب بروید و ۱۰۰ کیلومتر طی کنید. وقتی به فیروزآباد رسیدید، وارد جاده فیروزآباد به قیر می‌شوید و بعد به منطقه جبل انارویه می‌رسید.

وقتی روستای امامزاده یا دهویه را رد کردید، وارد یک فرعی می‌شوید و با دنبال‌کردن تابلوهای رهنما به تنگه هایقر می‌رسید. از فیروزآباد تا مسیرهای دوراهی فرعی حدود ۲۲ کیلومتر مسافت است. در مسیر هم یک مجتمع گردشگری برای اقامت شبانه وجود دارد. مسافت شیراز تا تنگه هایقر تقریبا ۱۴۷ کیلومتر و حدودا ۲ ساعت و نیم است.

اگر برای سفر محدودیت زمانی ندارید، پیشنهاد می‌دهیم در یکی از اقامتگاه‌های فیروزآباد اقامت کنید و جاهای دیدنی فیروزآباد را هم در این سفر ببینید. فیروزآباد از شهرهای تاریخی ایران است و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی ارزشمندی دارد.

فاصله تهران تا تنگه هایقر

مسافت تهران تا تنگه هایقر با خودرو شخصی حدود ۹۹۰ کیلومتر و بین ۱۱ تا ۱۳ ساعت راه است. بهترین راه برای رفتن از تهران به هایقر این است که با هواپیما یا قطار به شیراز بروید و از آنجا به‌صورت زمینی به شهرستان فیروزآباد و تنگه هایقر بروید.

تنگه هایقر کجاست؟

عکس از: سایت Google Maps

اگر دوست ندارید، سوار اتوبوس یا تاکسی شوید بهترین راه برای شما این است که با قطار به شیراز بروید و ماشین خود را هم با قطار ببرید. وقتی به شیراز رسیدید می‌توانید چند روزی را در شیراز بمانید و از جاذبه‌های گردشگری شیراز لذت ببرید. از آنجا هم با ماشین خودتان می‌توانید به فیروزآباد بروید و جاهای دیدنی فیروزآباد را ببینید.

مسیر تهران تا تنگه هایقر

برای رفتن به دره هایقر از تهران راه‌های مختلفی دارید. مسیر تهران تا تنگه هایقر با خودرو سواری بدون توقف حدود ۱۱ تا ۱۳ ساعت طول می‌کشد. در مسیر تهران تا تنگه هایقر از شهرهای قم، کاشان، اصفهان، شهرضا، شیراز و فیروزآباد عبور می‌کنید.

آسان‌ترین و سریع‌ترین راه برای رسیدن به تنگه هایقر از تهران سفر با هواپیماست؛ البته خب سفر با هواپیما هم خوبی‌ها و بدی‌های خودش را دارد که ممکن است انتخاب هر مسافری نباشد. اگر علاقه‌ای به سفر هوایی ندارید، می‌توانید بلیط قطار تهران شیراز بگیرید و با قطار سفر کنید. در نظر داشته باشید که بعد از رسیدن به شیراز باید با اتوبوس یا ماشین به فیروزآباد و از آنجا به سد هایقر بروید.

برای کسانی که دوست دارند در سفر با خودرو شخصی جاهای دیدنی فارس ببینند، بهترین راه این است که بلیط قطار تهران شیراز را بگیرند و با استفاده از خدمات حمل خودرو با قطار، ماشین خودشان را هم ببرند.

فاصله تهران تا تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

وقتی به شیراز برسید ماشین را تحویل می‌گیرید و بقیه مسیر را با ماشین خودتان می‌توانید ببرید. از خوبی‌های حمل خودرو با قطار این است که مسیر تهران تا شیراز را در قطار استراحت می‌کنید و وقتی برسید دیگر خسته نیستید؛ همچنین، از خوبی‌های دیگر این است که هرجا دوست داشته باشید می‌توانید بروید و دردسرهای معطلی برای پیداکردن تاکسی را ندارید.

فاصله اصفهان تا تنگه هایقر

برای رفتن از اصفهان به تنگه هایقر می‌توانید هوایی و زمینی بروید. برای رفتن از اصفهان به هایقر دو مسیر دارید: یکی حدود ۵۵۱ کیلومتر و دیگری حدود ۶۲۹ کیلومتر که بدون توقف بین ۷ ساعت و نیم تا ۹ ساعت طول می‌کشد.

بهتر است که بلیط هواپیما اصفهان شیراز بگیرید و از آنجا با اتوبوس به فیروزآباد بروید؛ همچنین می‌توانید بلیط قطار اصفهان شیراز تهیه کنید و با قطار بروید. اگر دوست داشتید، با استفاده از خدمات حمل خودرو با قطار می‌توانید ماشین خود را همراهتان ببرید.

بهترین زمان بازدید از تنگه هایقر

استان فارس آب‌وهوای گرم و خشکی دارد و به همین دلیل در تمام فصل‌ها بازدید از جاهای دیدنی فارس امکان‌پذیر است؛ اما بهترین زمان بازدید از دره هایقر هم از نظر دمای هوا و هم از نظر زیبایی طبیعت اردیبهشت است. در این فصل این جاذبه در بهترین حالت خود قرار دارد. رودخانه پر از آب است و پوشش گیاهی در زیباترین حالت قرار دارد.

بهترین زمان دیدن تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

اگر دوست دارید در تعطیلات نوروز به دره هایفر سفر کنید، بهتر است بدانید که جمعیت زیادی از گردشگران در انتظار شما هستند؛ پس اگر از آن دسته افرادی هستید که از شلوغی بیزارید و به‌دنبال آرامشید، بهتر است که بی‌خیال بازدید از سد هایقر در تعطیلات شوید.

برای فرار از شلوغی و لذت‌بردن از آرامش تنگه بهترین زمان ماه‌های خرداد و مهر است. در این دو ماه هم هوا خوب است و هم خبری از شلوغی گردشگران نیست. در نتیجه می‌توانید در آرامش کامل از طبیعت زیبای دره لذت ببرید.

تنگه هایقر در بهار

بهترین زمان بازید از دره هایقر فصل بهار است. در بهار این منطقه هوای خیلی خوبی دارد، پوشش گیاهی در سرسبزترین حالت خود بوده و رودخانه پر از آب است. در فصل بهار فقط ممکن است آب رودخانه خیلی خنک باشد و نتوانید تنی به آب بزنید. هر چقدر از زیبایی این منطقه در بهار برایتان بگوییم کم گفته‌ایم. تماشای مناظر زیبای طبیعت، گوش‌دادن به صدای آب رودخانه و آواز پرندگان خاطره‌ای فراموش‌نشدنی از سفر به استان فارس را برایتان رقم می‌زند.

تنگه هایقر

عکس از: سایت Hamshahrionline

تنگه هایقر در زمستان

ازآنجایی‌که تنگه هایقر کوهستانی است، فصل زمستان زمان مناسبی برای بازدید از این جاذبه نیست. درست است که استان فارس آب‌وهوای گرم و خشکی دارد؛ اما مناطق کوهستانی در فصل زمستان هوای بادی و سوز زیادی دارد. در نتیجه، بازدید از تنگه هایقر در زمستان را اصلا توصیه نمی‌کنیم.

دلیل نام‌گذاری تنگه هایقر

داستان‌های مختلفی درباره دلیل نام‌گذاری تنگه هایقر وجود دارد. بعضی‌ها می‌گویند دره هایقر نماد مقاومت استان فارس در مقابل دشمنان بوده و زمانی که عشایر شجاع دشمنان را می‌کشتند با فریادِ کلمه «هایقر» خبر پیروزی در مقابل دشمنان را به مردم می‌رساندند.

تنگه هایقر یعنی چه؟

عکس از: سایت Google Maps

مردم محلی می‌گویند که هایقر به معنی کشتن و نابودکردن است و در دوره‌ای که انگلیسی‌ها حمله می‌کنند، در این مکان بین قشقایی‌ها و انگلیسی‌ها جنگ می‌شود. وقتی قشقایی‌ها انگلیسی‌ها را از بین می‌برند و در جنگ پیروز می‌شوند، با صدای بلند «های‌قر» سر می‌دهند و پایان جنگ را اعلام می‌کنند.

داستان دیگری که مردم محلی فیروزآباد تعریف می‌کنند، این است که در دوره‌ای اواخر تابستان وقتی عشایر به این منطقه کوچ کرده بودند، باران سیل‌آسا گله گوسفندان را با خود می‌برد. چوپانان برای اینکه به بقیه هشدار بدهند و درخواست کمک کنند، شروع به فریاد «های‌قر» کردند. «های‌قر» از ترکیب «های» کلمه‌ای اشاره‌ای و «قر» به معنی نابودی تشکیل شده است.

تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

بعضی دیگر هم می‌گویند که در شب عروسی وقتی کاروان عروس از کناره این دره رد می‌شدند، عروس به داخل دره می‌افتد و می‌میرد، به همین دلیل از آن موقع اسم اینجا را دره هایقر به معنی دره مرگ و نابودی می‌گذارند. از آن موقع این دره با اسم‌های عروس پرت‌شده، عروس‌کش و گلین اوچان هم شناخته می‌شود.

شکل‌گیری تنگه هایقر و شباهت آن به گرند کنیون

تنگه هایقر بخشی از کوه‌های زاگرس است. این ژرف‌دره یا کنیون به‌صورت طبیعی به‌خاطر عملکرد زمین و با گذشت میلیون‌ها سال با قرارگرفتن در معرض فرسایش باد و باران ایجاد شده است. موقعیت جغرافیایی منطقه رودخانه‌ای در انتهای دره به وجود آورده است. آب رودخانه قره آغاج یا سکّان به‌مرورزمان با ایجاد فرسایش عمق دره را بیشتر کرده است.

دلیل شگل‌گیری تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

دیواره‌های جذاب هایقر هم در اثر فرسایش طبیعی به‌شکل پلکانی در آمده است. این دره را از نظر جغرافیایی، ساختار و ظاهر به گرند کنیون آمریکا تشبیه می‌کنند. گرند کنیون یا ژرف‌دره به دره‌های کشیده و عمیق می‌گویند که دیواره‌های آن پرشیب است و در بیشتر موارد کف آن رودخانه جاری است. دره هایقر هم به‌عنوان گرند کنیون ایران شناخته می‌شود.

پوشش گیاهی و جانوری تنگه هایقر

پوشش گیاهی و جانوری منطقه متنوع بوده و این دره محل زندگی پرندگان و حیوانات زیادی است؛ همچنین، گونه‌های گیاهی مثل درخت بنه، الوک یا بادام کوهی، ارژن، گل گاوزبان و انواع دیگر در اینجا پیدا می‌شود. محیط‌زیست هایقر بی‌نظیر است و حیات وحش کمیابی دارد. به همین دلیل اگر به بازدید از این جاذبه طبیعی رفتید، از محیط زیست حفاظت کنید و زباله‌های خود را آنجا نریزید.

همچنین، با ایجاد سروصدا باعث ترس حیوانات نشوید. فراموش نکنید که طبیعت خانه حیوانات و جانوران است و این شما هستید که وارد حریم خصوصی آن‌ها شده‌اید. لطفا در رودخانه به‌هیچ‌وجه زباله نریزید. حتی زباله‌های میوه هم زمان زیادی طول می‌کشد تا در طبیعت تجزیه شود.

تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

 

جاهای دیدنی اطراف تنگه هایقر

اطراف تنگه هایقر جاهای دیدنی تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد. اگر زمان کافی دارید، پیشنهاد می‌دهم که حتما سری هم به دیدنی‌های اطراف تنگه هایقر بزنید. در کل جاهای دیدنی استان فارس زیاد بوده و به همین دلیل بهتر است که برنامه‌ریزی خوبی برای مدیریت زمان و بازدید از بهترین جاهای دیدنی فارس داشته باشید.

تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

اگر زمان کافی دارید، پیشنهاد می‌کنم اول چند روزی را در شیراز بمانید و جاذبه‌های گردشگری شیراز را ببینید و بعد به فیروزآباد بروید. یکی دو شب هم در فیروزآباد بمانید تا بتوانید جاذبه‌های گردشگری فیروزآباد را ببینید. در ادامه چند تا از بهترین جاهای دیدنی تنگه هایقر را به شما معرفی می‌کنیم:

– کاخ اردشیر بابکان

یکی از جاهای دیدنی نزدیک به تنگه هایقر کاخ اردشیر فیروزآباد است که حتما پیشنهاد می‌کنم آن را ببینید. این کاخ یکی از جاهای دیدنی فارس است که به‌خاطر قدمت تاریخی اهمیت زیادی دارد. کاخ اردشیر بابکان یا کاخ اردشیر پاپکان به اسم آتشکده اردشیر هم شناخته می‌شود. اگرچه از این اثر تاریخی ارزشمند به‌خوبی محافظت نشده است؛ اما اگر به جاهای تاریخی علاقه دارید، حتما از بازدید آن لذت خواهید برد.

کاخ اردشیر بابکان

عکس از: سایت Google Maps

قدمت ساخت کاخ اردشیر بابکان به سال ۲۲۴ پس از میلاد مسیح می‌رسد. این قلعه به دستور اردشیر بابکان، بنیان‌گذار شاهنشاهی ساسانی، ساخته شده است.

آتشکده اردشیر ۳ گنبد دارد و باتوجه به نوع طراحی و معماری آن، بیشتر شبیه به مکانی برای اجتماعات و پذیرایی از مهمانان پادشاه است. تالارهای داخل کاخ تودرتو است و با وجود اینکه بیش از ۱۸۰۰ سال از زمان ساخت آن می‌گذرد؛ اما گچ‌بری‌های داخل آن هنوز سالم مانده است.

تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

جالب است که در بیرون از کاخ اردشیر بابکان چشمه‌ای طبیعی وجود دارد که آب گوارای آن از زیرزمین می‌جوشد. از این آب برای تامین آب نوشیدنی کاخ استفاده می‌کردند. کاخ اردشیر بابکان سال ۲۰۱۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

مسافت دره هایقر تا کاخ اردشیر بابکان فیروزآباد تقریبا ۴۴ کیلومتر است و با ماشینِ سواری ۵۰ دقیقه طول می‌کشد به آنجا برسید.

– قلعه دختر

یکی از جاهای دیدنی فیروزآباد که از آثار تاریخی ارزشمند استان فارس است، قلعه دختر نام دارد. برای بازدید از قلعه دختر فیروزآباد باید به ۶ کیلومتری جاده فیروزآباد به شیراز بروید. این قلعه در سه سطح و در دامنه کوه ساخته شده است. براساس منابع تاریخی احتمال دارد که قلعه دختر فیروزآباد به دستور اردشیر ساسانی در اواخر دوران اشکانیان ساخته شده باشد.

فاصله تنگه هایقر تا قلعه دختر

عکس از: سایت Google Maps

قلعه دختر فیروزآباد از جاهای دیدنی فارس است و در نزدیکی کاخ اردشیر قرار دارد. اگر به بازدید از کاخ اردشیر رفتید، حتما سری هم به قلعه دختر بزنید. برای واردشدن به قلعه دختر فیروزآباد باید از پله‌های مارپیچ استفاده کنید که به حیاط اصلی می‌رسد.

تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

در سه طرف حیاط اتاق‌هایی با طاق ضربدری وجود دارد. یک طرف دیگر حیاط به تراسی می‌رسد که ساختمان اصلی کاخ روی آن قرار دارد. ایوان بزرگ این قلعه ۱۴ متر پهنا و ۲۳ متر طول دارد. برای دسترسی به قلعه، با وجود تله‌کابین، باید از ۹۸۰ پله بالا بروید.

مسافت دره هایقر تا قلعه دختر فیروزآباد حدود ۴۶ کیلومتر راه است که تقریبا ۵۰ دقیقه طول می‌کشد.

– منطقه پادنا

منطقه شکار ممنوع پادنا یکی از جاهای دیدنی فارس و از جاذبه‌های گردشگری نزدیک به تنگه هایقر است که ۴۰ هزار هکتار مساحت دارد. همان‌طور که از نام آن پیداست، در این منطقه به‌هیچ‌وجه حق شکار ندارید. منطقه پادنا زیستگاه گیاهان و جانوران ارزشمندی است و محلی عالی برای طبیعت‌گردان محسوب می‌شود.

پادنا

عکس از: سایت Google Maps

دره تنگ ریگان، روستای تنگ ریگان، منطقه تفریحی بابازرنگ، غار دنگزلو، منطقه قره بولاق و روستای خفر چند نمونه از جاهای دیدنی پادناست.

پادنا در واقع پای قله دنا قرار دارد و موقعیت مکانی آن دلیل نام‌گذاری آن است. این جاذبه در دامنه شرقی زاگرس و در مرز استان‌های اصفهان، کهگیلویه و چهارمحال‌وبختیاری است.

فاصله دره هایقر تا پادنا

عکس از: سایت Google Maps

چند نمونه از حیات وحش منطقه شکار ممنوع پادنا: بز، قوچ، میش، گراز، گرگ، کفتار، گربه وحشی، آهو، روباه، شغال، کبک، تیهو، کبوتر جنگلی، قمری، دارکوب، هدهد، سبز قبا، کلاغ زاغی، پرندگان شکاری و گونه‌های دیگر از پستانداران و پرندگان.

پوشش گیاهی منطقه پادنا شامل انواع درختان جنگلی، پسته وحشی، درخت بادام وحشی، زیتون، ارس، ارژن، زالزالک، گیاهان مرتعی، سرو کوهی، کنگر و گونه‌های دیگر درختان و گیاهان است.

– شهر گور

شهر باستانی گور که اسم‌های دیگر آن اردشیرخوره یا فیروزآباد قدیم است، در شهرستان فیروزآباد قرار دارد و از جاهای دیدنی فارس است. قدمت شهر گور به اوایل قرن سوم میلادی (سال‌های ۲۰۱ الی ۳۰۰) می‌رسد.

دیدنی‌های نزدیک تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

شهر گور فیروزآباد به دستور اردشیر بابکان ساخته شده است؛ ولی در حال حاضر خرابه‌ای بیش از آن باقی نمانده و از جاهای متروکه محسوب می‌شود. این شهر در دوره آبادی خود از ۴ دروازه اصلی تشکیل شده بود و مقر بناهای حکومتی و محل اقامت درباریان بود. شهر فیروزآباد امروزی حدود ۳ کیلومتر با شهر باستانی گور فاصله دارد.

این شهر هنگام تاسیس به‌صورت رسمی با عنوان «اردشیرخوره» معرفی شد که در اساطیر ایرانی به معنی موهبت یا فروغ ایزدی است. همچنین، در منابع تاریخی آمده که این شهر با عنوان «گور» به معنی گودال هم شناخته می‌شد. دلیل اینکه نام آن را گور به معنی گودال گذاشته‌اند این است که نمای شهر از بالا به‌شکل دایره‌ای است.

فاصله تنگه هایقر تا شهر گور

عکس از: سایت Google Maps

ساختار فیروزآباد قدیم طوری بود که ایلامی‌ها هرگز نتوانستند به آن نفوذ کنند. باستان‌شناسان می‌گوید که اردشیر بنای شهر گور را حدود سال ۲۲۴ میلادی به نشانه قدرت در مقابل آخرین پادشاه اشکانی ساخته ‌است.

از دره هایقر تا شهر تاریخی گور حدود ۴۱ کیلومتر مسافت است که باتوجه به ترافیک و مقدار توقف در بین مسیر حدود ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت طول می‌کشد.

امکانات تفریحی تنگه هایقر

تفریحات تنگه هایقر هم مثل چشم‌انداز آن خاص است. در واقع تفریحات این منطقه مرتبط با طبیعت است و بیشتر مناسب آن دسته از افرادی است که به طبیعت‌‌گردی علاقه دارند. برای لذت‌بردن از زیبایی‌های دره هایقر باید مسیر زیادی را طی کنید؛ همچنین، برای رسیدن به تنگه باید با امکانات کامل سفر کنید. از صخره‌نوردی گرفته تا قایق‌سواری را می‌توانید در اینجا تجربه کنید. برخی از امکانات تفریحی دره هایقر به ترتیب زیر هست:

– صخره‌‌نوردی و کوهنوردی

همین اول بگویم که صخره‌نوردی و کوهنوردی در اینجا کار هرکسی نیست و نیازمند آمادگی جسمانی، امکانات و تجهیزات است. به همین دلیل، توصیه می‌کنم که با تور به بازدید از تنگه هایقر بروید؛ چون تور هایقر راهنمای سفر حرفه‌ای دارد و راهنمای سفر از خطرهای منطقه و بهترین مسیرها کاملا آگاه است. برای رسیدن به پایین تنگه انتخاب مسیر درست و بدون خطر بسیار مهم است.

صخره نوردی در تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

– قایق‌سواری

در رودخانه قره آغاج یا سکّان قایق‌های مخصوصی را برای گردشگران فراهم کرده‌اند؛ البته بهتر است بدانید که در هر فصلی نمی‌توانید قایق‌سواری کنید. قایق‌سواری در رودخانه دره هایقر یکی از جالب‌ترین تفریحاتی است که می‌توانید در این سفر تجربه کنید.

تنگه هایقر ایران

عکس از: سایت Google Maps

– کمپینگ

بیشتر مسافرانی که به بازدید از دره هایقر می‌روند، از علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی هستند و به‌صورت گروهی و با تور هایقر سفر می‌کنند. برای کمپینگ در تنگه هایقر نباید به‌تنهایی سفر کنید؛ همچنین نیازمند امکانات و تجهیزات برای اقامت شبانه هستید. حتی اگر تابستان را برای کمپینگ انتخاب کردید، باز هم باید لباس گرم، کیسه‌خواب، پتو و هر چیزی که برای شب‌مانی نیاز دارید، همراه داشته باشید.

گرند کنیون ایران

عکس از: سایت Hamshahrionline

اگرچه کمپینگ سختی‌های خودش را دارد؛ ولی خاطره‌ای فراموش‌نشدنی از سفر را برایتان رقم می‌زند. تماشای طلوع و غروب خورشید و آسمان پر از ستاره و مهتاب درخشان در این منطقه از لذت‌بخش‌ترین تفریحات است.

– عکاسی

اینجا بهترین لوکیشن برای عکاسی محسوب می‌شود. اگر به عکاسی علاقه دارید، در این منطقه سوژه‌های فوق‎العاده زیبایی برای عکاسی و فیلم‌برداری خواهید داشت. عکاسی از مناظر طبیعت یکی از تفریحاتی است که ساعت‌ها هم برایش وقت بگذارید باز هم کم است.

دره هایقر فیروزآباد

عکس از: سایت Google Maps

ثبت طلوع و غروب خورشید یکی از تجربیات لذت‌بخش و فراموش‌نشدنی شما از این سفر خواهد بود؛ همچنین، اگر از آن دسته افرادی هستید که لحظات سفرتان را با عکس‌های جذاب در اینستاگرام ماندگار می‌کنید، در اینجا می‌توانید خاص‌ترین و به‌اصطلاح اینستاگرامی‌ترین عکس‌ها را بگیرید!

– طبیعت‌گردی

یکی از اصلی‌ترین تفریحات تنگه هایقر طبیعت‌گردی است. برای خلاص‌شدن از انرژی‌های منفی زندگی روزانه پراسترس و گرفتن انرژی همه ما نیاز داریم که گاهی اوقات به دل طبیعت پناه ببریم. تنفس هوای پاک، گوش‌دادن به جریان آب رودخانه و شناکردن در این دره از تفریحات پرطرفدار است؛ البته دقت کنید شناکردن در فصل پر باران و سرما خطرناک است؛ پس باز هم تاکید می‌کنم که با تور هایقر و راهنمای سفر حرفه‌ای و متخصص آن منطقه سفر کنید.

تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

امکانات رفاهی تنگه هایقر

تنگه هایقر منطقه‌ای بکر است و هیچ امکاناتی ندارد. به همین دلیل باید با خود آب، غذا و خوراکی، چراغ‌قوه، لباس گرم و هرچه لازم دارید، ببرید. اگر به چیزی نیاز داشتید، باید از فیروزآباد تهیه کنید و بعد به‌سمت تنگه بروید؛ همچنین، در اینجا تلفن همراه آنتن نمی‌دهد؛ پس تنها برای بازدید از تنگه نروید.

تنگه هایقر

عکس از: سایت Irna

مسیر خیلی پرپیچ‌وخم است و باید صبح زود راهی سفر شوید. قبل از سفر شرایط آب‌وهوا را بررسی کنید؛ چون در مواقعی که بارندگی شدید است، مسیر را می‌بندند.

اقامت در تنگه هایقر

برای اقامت در تنگه هایقر گزینه‌های زیادی ندارید. به همین دلیل بهتر است که به‌خاطر محدودیت محل اقامت قبل از سفر، اقامتگاه خود را رزرو کنید. در نزدیکی تنگه چند اقامتگاه بوم‌گردی است که می‌توانید در آنجا بمانید؛ همچنین، در این منطقه به گردشگران چادرهای عشایری را برای اقامت شبانه اجاره می‌دهند.

تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

کمپینگ و شب‌مانی حوالی تنگه هایقر

برای کمپینگ می‌توانید در کنار چادرهای عشایری چادر بزنید؛ البته اگر اجازه بدهند! به نظر من کمپینگ را باید با گروه طبیعت‌گردان حرفه‌ای یا تورهای مخصوص طبیعت‌گردی تجربه کنید؛ چون تجربه و مطلع‌بودن از شرایط منطقه و خطرات آن برای داشتن سفر خوب شرط اول است. به افرادی که برای اولین بار به تنگه هایقر سفر می‌کنند و تجربه اقامت در چادر را ندارند، کمپینگ را توصیه نمی‌کنم مگر اینکه با تور سفر کنند.

تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

برای کمپینگ و شب‌مانی در نزدیکی تنگه هایقر باید همه‌چیز با خود ببرید. از چادر و پتو و کیسه‌خواب گرفته تا مواد غذایی.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی فیروزآباد

جاذبه‌های گردشگری فیروزآباد اهمیت زیادی از نظر گردشگری دارد؛ چون گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند، اقامتگاه‌های متعددی دارد.

اقامت‌گاه‌های بومگردی اطراف تنگه هایقر

عکس از: سایت Google Maps

بعضی از بهترین اقامتگاه‌های بوم‌گردی فیروزآباد عبارت است از:

اقامتگاه بوم‌گردی و عشایری ایل یوردی هایقر در کیلومتر ۲۴ خروجی فیروزآباد به قیر و کارزین، فرعی سد هایقر، ۳ کیلومتر بعد از تاج سد قرار دارد. این کمپ عشایری و بوم‌گردی نزدیک‌ترین اقامتگاه به دره هایقر است که با هدف تجربه سبک زندگی عشایری در دره هایقر می‌توانید برای اقامت انتخاب کنید. اینجا می‌توانید در اتاق یا چادرهای عشایری بمانید.

اقامتگاه بوم‌گردی بهشت جاوید فیروزآباد انتخابی دیگر برای اقامت شبانه است. بهتر است بدانید که سرویس بهداشتی و حمام در این دو اقامتگاه به‌صورت مشترک است و امکانات در اینجا بسیار محدود است.

اگر دوست ندارید در اقامتگاه‌های بوم‌گردی بمانید، می‌توانید هتل‌های شهر فیروزآباد را برای اقامت شبانه انتخاب کنید. برای اطلاع دقیق از قیمت هتل‌های فیروزآّباد و رزور هتل در فیروزآباد می‌توانید به سایت علی‌بابا مراجعه کنید.

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی در تنگه هایقر

 • جاده پرپیچ‌وخم است و نزدیک به دره خیلی سربالایی می‌شود. اگر رانندگی در سربالایی برایتان سخت است، بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید.
 • اگر با خودرو شخصی سفر می‌کنید، از راهنمای سفر بومی بخواهید برای بازدید از تنگه شما را همراهی کند.
 • بازدید از این جاذبه برای افرادی که پیاده‌روی را دوست ندارند یا برایشان سخت است، توصیه نمی‌شود.
 • حتی اگر تابستان سفر می‌کنید، حتما لباس اضافه و لباس گرم همراه داشته باشید.
 • برای تجربه زندگی عشایری، اقامت در چادرهای عشایری بهترین انتخاب است.
 • یک کوله‌پشتی سبک بردارید و وسایل ضروری‌تان را در آن قرار دهید.
 • لطفا به محیط‌زیست آسیب نرسانید و زباله‌های خود را آنجا رها نکنید.
 • اگر وزش باد شدید است، هرگز لبه پرتگاه نروید.
 • رانندگی در این جاده شب‌ها و در شرایط آب‌وهوایی نامساعد سخت است.
 • برای اقامت شبانه بهتر است در اقامتگاه‌های بوم‌گردی بمانید.
 • سفر به این منطقه برای افرادی که با کودک سفر می‌کنند، مناسب نیست.
 • اگر از ارتفاع می‌ترسید بی‌خیال بازدید از این تنگه شوید.
 • برای عکس‌گرفتن یا تماشای دره به لبه پرتگاه نروید.
 • در این منطقه هیچ اپراتور تلفن همراهی آنتن ندارد.
 • تنگه هایقر منطقه‌ای بکر است و امکاناتی ندارد.
 • ضدآفتاب و کلاه و عینک آفتابی را فراموش نکنید.
 • فصل زمستان برای بازدید از تنگه مناسب نیست.
 • مراقب حیوانات و جانوران خطرناک باشید.
 • کفش راحت و مناسب پیاده‌روی بپوشید.
 • آب و خوراکی همراه داشته باشید.
 • سفر به‌تنهایی توصیه نمی‌شود.
 • در رودخانه زباله نریزید.
 • با تور هایقر سفر کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. وطن پرست می‌گوید

  زنده باد استان فارس.
  استان فارس یکی از بهترین استان های ایران برای زندگی و گردشگری هست. این استان استانی ۴ فصل هست که جای جای آین استان زیبایی هایی نهفته است.
  امیدوارم مسئولین یکم رسیدگی کنند.

 2. اکبری می‌گوید

  درود ..دوستداران طبیعت زیبای تنگه هایقر می‌توانند در شهر قیر اقامت کنند . و از شهر قیر به بالای سد هایقر بروند ومناظر فوق العاده دیدن کنند
  ضمنا برای رفتن به داخل و عمق دره بایستی از طرف شهر قیر وارد شوند .من حاضرم در این مورد کمک کنم به دوست داران طبیعت . جای خواب .سرویس رفت و برگشت . نهار فوق العاده خوشمزه محلی شهر قیر . سایر امکانات . ممنون

 3. زهرا هاشملو می‌گوید

  با نهایت تشکر وسپاسگزاری از این مطالب فوق العاده مفید جذاب وزیبا همراه با عکسهای چشمگیر ..لطفا خوانندگانتون رو از این دست مطالب جالب بی نصیب نگذارید ..خدا پشت وپناهتون …