تالاب گندمان

تالاب گندمان؛ بهشت گمشده چهارمحال و بختیاری

آشنایی با تالاب گندمان بروجن

یک سوال عجیب بپرسم؟ به جادو اعتقاد دارید؟ اصلا باور دارید بعضی جاها خودبه‌خود جادویی و پر از آرامشی فراموش‌نشدنی هستند؟ تا به حال شده به جایی سفر کنید و بوها و رنگ‌ها و صداها چنان شما را محصور کنند که حتی نتوانید دوربینتان را برای عکاسی درآورید؟ برای من که با کتاب‌های فانتزی و جادویی بزرگ شدم، تالاب گندمان حکم همین مکان را داشت.

لک‌لک‌ها، اردک‌ها، لویی‌ها، بوی نم و صدای آب و گاهی جیغ یک پرنده آنقدر آرامش‌بخش و زیبا بود که انگار در دنیای دیگری بودم. دوست دارید در تجربه سفر به تالاب گندمان با من شریک باشید و شما هم آن را ببینید؟ پس همین حالا آماده سفر به تالاب گندمان شوید.

تالاب گندمان کجاست؟
تالاب گندمان در استان چهار محال و بختیاری، استان بروجن و در بخش شمال شرقی شهر کهن و قدیمی گندمان قرار گرفته است.
ماهیگیری در تالاب گندمان آزاد است؟
برنامه‌ ماهیگیری را برای بعد از خرداد یعنی فصل تخم‌ریزی ماهی‌های تالابی بچینید. اگر قبل از این زمان به منطقه بروید و هوای ماهیگیری به سرتان زده باشد، هم جریمه می‌شوید و هم دچار مشکل. شکار در تمام فصول در این منطقه ممنوع بوده و با بردن تفنگ شکاری به هوای شکار چند اردک خوش خط و خال خود را دچار مشکل قانونی نکنید.
آب‌وهوای تالاب گندمان چگونه است؟
آب و هوای تالاب گندمان در زمستان بسیار سرد و در تابستان گرم است. دمای آن در دی ماه تا منفی ۳۰ درجه و در تیر تا مثبت ۳۰ درجه متغییر است.

تالاب گندمان را بشناسید

تالاب گندمان بروجن بهترین جایی است که می‌توانید این حس را تجربه کنید. آرامش و زیبایی تالاب شما را غرق می‌کند. اگر دوست دارید تجربه‌ای متفاوت از طبیعت‌گردی داشته باشید، حتما به دیدن آن بروید. حالا می‌خواهید بدانید تالاب گندمان کجاست و چرا باید قبل از مرگ یک بارهم که شده آن را ببیند؟ پس این مطلب برای شما است.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

تالاب گندمان در استان چهارمحال و بختیاری، شهر بروجن و نزدیک شهری به اسم گندمان واقع شده است. این تالاب ۹۸۰ هکتاری حدود ۲۲۱۹ متر از سطح آب ارتفاع دارد و میزبان پرندگان و گیاهانی است که طبیعت اینجا را به زیبایی آراسته‌اند.

تالاب گندمان بروجن در فصول بارانی سال به مساحتی حدود ۷۰۰ هکتار آب میزبان پرندگانی چون عقاب، لک‌لک خاکستری، بالکان، ماهی‌هایی مانند ماهی سیاه و ماهی گورخری … است.

گیاهان منطقه آن دسته از گیاهانی هستند که به آب زیاد علاقه دارند. بنابراین بیشتر می‌توانید گیاهان آبدوستی مانند لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی و … را ببینید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

تالاب گندمان یکی از ۱۰ تالاب مهم و دیدنی ایران است و جزو محبوب‌ترین دیدنی‌های بروجن به حساب می‌آید. این تالاب قدیمی که روزگاری جایگاه شکار بهرام گور بود، حالا محل زندگی پرنده‌هایی است که گاهی به ندرت می‌توان در جاهای دیگر ایران آن‌ها را پیدا کرد. همین تنوع زیستی و گیاهی که در این مساحت جای گرفته، اهمیت آن را دوچندان کرده است.

تالابی که از آتش‌سوزی سال ۸۸ و خشکسالی‌های چند سال اخیر جان سالم به‌در برده و سرسبز‌تر و زیباتر از همیشه آماده بازیدکنندگانی است که می‌خواهند ساعاتی را از هیاهوی زندگی دور شوند.

تالاب گندمان کجاست؟

تالاب بین المللی گندمان در استان چهار محال و بختیاری شهر بروجن و در نزدیکی شهر گندمان قرار گرفته است. اگر می‌خواهید سری به جاهای دیدنی چهار محال بزنید، دید و بازدید از تالاب گندمان خالی از لطف نیست؛ اما این سوال پیش می‌آید که اصلا تالاب گندمان کجاست؟

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

رفتن به آنجا بسیار ساده است می‌توانید از تهران به چهار محال و بختیاری رفته و سپس به شهر بروجن بروید و از آنجا هم به شهر گندمان سفر کنید. تالاب و شهر گندمان تنها ۴ کیلومتر با هم فاصله دارند و از دو مسیر می‌توانید به آنجا بروید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

مسیر اول از راه جاده آسفالت شده گندمان به حسین آباد است. راه دوم یک جاده خاکی است که به اشکفت زلیخا رفته و از آنجا به تالاب می‌رود. در شرق تالاب جاده دیگری از حسین‌آباد وجود دارد که تالاب را دور می‌زند. اگر می‌خواهید گذری آن را ببینید این جاده عالی است. این راه به ضلع جنوبی تالاب رسیده و در انتها هم به روستا سفیدآباد می‌‌رسد.

لوکیشن تالاب گندمان روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به تالاب گندمان

در هر شهری از ایران که باشید، اولین جایی که برای رسیدن به تالاب گندمان باید بروید، استان چهار محال و بختیاری است. بهترین مسیر برای دسترسی به تالاب گندمان هم از جاده بلداجی گذشته و وارد بروجن می‌شود.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

در شهر بروجن می‌توانید تابلوی ورود به شهر گندمان را هم پیدا کنید. وقتی وارد شهر گندمان شدید، به خیابان مطهری بروید و تا زمانی برانید که به تابلوی جاده تالاب گندمان در سمت راست خود برسید. خیلی ساده و آسان وارد تالاب می‌‌شوید.

اگر می‌خواهید از تهران به تالاب گندمان سفر کنید، می‌توانید از مسیر بزرگراه چراغی استفاده کنید. بعد وارد بزرگراه کاظمی می‌شوید. وارد آزادراه خلیج‌فارس شده و همه مسیر را تا آزادراه امیرکبیر رانندگی می‌کنید. بعد از آن باید وارد آزادراه کنارگذر غربی اصفهان شوید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

از جاده اصفهان _ مبارکه _ بروجن عبور کرده و وارد بلوار امام رضا شوید. در ادامه مسیر از آن وارد شهر بروجن می‌شوید. جاده بروجن _ لردگان _ خوزستان را پیدا کرده و تا بلوار ولیعصر برانید. وارد بلوار آزادی شده و مستقیم به شهر گندمان بعد تالاب گندمان خواهید رسید.

شرایط آب و هوای تالاب گندمان

اگر عزمتان را جزم کرده‌اید و همین حالا می‌خواهید کوله‌پشتی‌ها را ببندید تا سری به تالاب گندمان بروجن بزنید، دست نگهدارید. بابا جان بی‌گدار که به آب نمی‌زنند. کمی صبور باشید. بگذارید از آب‌و‌هوای این منطقه حرف بزنم.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

از بخت خوب تالاب گندمان چهار محال و بختیاری در یک منطقه سرد و کوهستانی قرار گرفته و دورتادور تالاب‌ گندمان را هم رشته کوه کلار گرفته است. توده‌های هوای سرد خود را به اینجا می‌رسانند و زمستان‌های سرد و بارش‌های سنگین به ارمغان می‌آورند.

روزهایی هست که حتی آب تالاب یخ می‌زند و پرنده‌ها همگی آواره می‌شوند. این سرمای زمستانی گاهی به ۳۰ درجه زیر صفر هم می‌رسد، اما غمتان نباشد که این سرمای سخت بهاری فوق‌العاده به ارمغان می‌آورد.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

بارش برف در این منطقه بسیار سنگین است، اما متاسفانه طی سالیان گذشته، بارش باران کمی کمتر شده و همین هم باعث شده تا تابستان‌ها گرم‌تر از ده سال گذشته باشند. به طوری که بهار هوای خنک و مطبوع در انتظارتان است، اما امان از تابستان‌های گرم که دمای هوا به ۳۰ درجه بالای صفر می‌رود.

می‌ماند پاییز دوست داشتنی که اوایل پاییز تماشای برگ‌های زرد و پرندگان پاییزی منطقه خالی از لطف نیست. البته بارش‌های پاییزی معمولا باران هستند، ولی اگر اوایل یا نیمه‌های آذر شاهد بارش برف در ارتفاعات بودید، اصلا تعجب نکنید.

پوشش گیاهی و جانوری تالاب گندمان

اصلا مگر می‌شود بحث تالاب گندمان شود و در مورد جانوران و گیاهان منحصربه‌فرد آن صحبت نکنیم. قرن‌ها این تالاب شاهد هیاهوی پرندگانی است که از سرما به گرمای تالاب مهاجرت می‌کنند.

هرسال ۸ تا ۳۰ هزار پرنده به تالاب گندمان مهاجرت و در آنجا برای مدتی زندگی می‌کنند. پرندگانی مانند اردک، خوتگا، آگرت، حواصیل، فلامینگو، کشیم‌های کوچک و بزرگ، بوتیمار، خروس کولی، پرستوی دریایی، لک‌لک‌های کمیاب خاکستری و جغد تالابی از جمله معروف‌ترین پرندگانی هستند که در این تالاب زندگی می‌کنند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

بیشتر این پرنده‌ها از آسیای میانه یا از شمال اروپا و کشورهایی مانند فنلاند، نروژ، سوئد، روسیه و… به تالاب مهاجرت می‌کنند. کمیاب‌ترین گونه‌ای که تا به حال در آنجا بوده، لک‌لک‌های خاکستری، جغد تالابی و غاز پیشانی سفید بوده است.

گندمان و تالابش بخشنده‌تر از آن‌ هستند که تنها از پرندگان مراقبت کند. تالاب گندمان بروجن اقامتگاه حیوانات وحشی دیگری مثل شغال، گرگ، خرگوش و… است. در تالاب مارها، قورباغه‌ها، لاک‌پشت‌ها و وزغ‌ها هم زندگی می‌کنند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

اما صاحبان اصلی تالاب ماهی‌هایی هستند که به دور از هیاهوی سطح آب، زیر آب با دمای ملایم زندگی می‌کنند. بیشتر این ماهی‌ها از نوع ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه‌ماهی هستند.

مگر می‌شود در مورد تالاب گندمان برایتان پرچانگی کنم، ولی از گیاهان و گل‌های نم‌پسند و رطوبت‌دوستش حرف نزنم؟ اینجا بهشت گیاهانی است که عاشق آب زیاد هستند. تا چشم کار می‌کند زنبق‌های بنفش این طرف و آن طرف رویده‌اند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

لویی‌های بلند و نی‌ها اطراف تالاب و در بخش‌های کم‌ آب‌تر بلند بالا و پر از زیبایی ایستاده‌اند و بیدها محیط را دوست‌داشتنی کرده‌اند. این تالاب میزبان گیاهان و گل‌هایی مثل گیاهانی مثل بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش است. مردم بومی و محلی منطقه از بسیاری از این گیاهان استفاده می‌کنند. مثلا جوشانده زنبق می‌تواند التهاب پوستی را کم کند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

بیشتر گل‌ها و گیاهان اینجا خاصیت تزیینی دارند و گیاهان متاسفانه خوراک دام مردم می‌شوند. در طی سالیان اخیر سعی کرده‌اند مرغزار زیبای کنار تالاب را حفظ کنند تا زیست‌بوم جانوران وحشی مثل روباه و شغال، خرگوش و پرنده‌های مهاجر از بین نرود.

منبع آب تالاب گندمان

در تالاب گندمان تا چشم کار می‌کند آبی زلال آب است. اصلا همین زلالی و زیبایی آب تلاب بود که آن را به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی چهار محال تبدیل کرد.

تمام شکوه، آبادانی و زیبایی تالاب در آبی خلاصه شده که در آن جریان دارد. تالاب در حوزه آبگیر آق‌بلاغ قرار گرفته و بخشی از برف و بارانی که در طول سال در این منطقه می‌بارد، وارد این تالاب می‌شود.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

چندین چشمه به نام‌های گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد هم در حاشیه تالاب قرار دارند که تا حد زیادی آب تالاب را تامین می‌کنند. رودخانه آق‌بلاغ و بخشی از خروجی آب تالاب چغاخور نزدیک تالاب گندمان هم از منابع تامین آب به حساب می‌آیند.

تفریحات نزدیک تالاب گندمان

این همه آسمان و ریسمان بافتم و از این تالاب گفتم تا به اینجا برسم که آقا جان اگر مجرد هستید و دنبال تفریح تنهایی تالاب گندمان را در لیست سفرتان بگذارید. یک خانواده پرجمعیت دارید؟ باز تالاب گندمان همان جایی است که باید خانوادگی به آن سفر کنید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

شاید هم عاشق طبیعت‌گردی و ماهیگیری باشید و کلی دوست عاشق کمپینگ دارید. مهم نیست که چند نفر هستید و چرا به تالاب گندمان بروجن آمده‌اید، کلی تفریح به هیجان‌انگیزی دوچرخه‌سواری و به آرامی ماهی‌گیری در یک عصر طولانی در انتظارتان خواهد بود.

اما در ادامه به چند تفریح این تالاب اشاره می‌کنم.

– پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری

اولین و سالم‌ترین تفریح تالاب گندمان پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است. بوی ملایم آب همراه باد تمام سلول‌های بینیتان را پر کرده و در آرامش و سکوت تالاب غرق می‌شوید. اگر دوچرخه‌سواری را برای این منطقه انتخاب کردید، حتما از دوچرخه حرفه‌ای استفاده کنید و کلاه ایمنی همراه داشته باشید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

– پیک‌نیک در تالاب گندمان

آماده یک پیک‌نیک لذت‌بخش و به‌یادماندنی هستید؟ تالاب گندمان بهترین جا برای این است که یک زیرانداز بگذارید و دور هم جمع شوید و حرف بزنید و کنار طبیعت شگفت‌انگیز روستای گندمان و تالاب زیبایش از هوای عالی لذت ببرید. اگر برای تفریح خود چیزی نیاز داشتید، اول تالاب می‌توانید از سرویس بهداشتی آن استفاده کرده و چیزهای مورد نیاز خود را خریداری کنید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

– کوهنوردی

کوه کلار و چرو، نزدیک‌ترین کوه‌ها برای کوه‌نوردی در منطقه هستند. کوه‌ها ۳۲۰۰ متری دارند. اگر می‌خواهید از آن‌ها بالا بروید، با یک فرد بومی همراه باشید. چه چیزی لذت‌بخش‌تر از تماشای کل تلاب از بالای کوهی بلند. همه چیز زیر پایتان کوچک است. صدای باد و نور مستقیم خورشید بالای کوه، تجربه‌ای شگفت‌انگیز برایتان به ارمغان خواهد آورد.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

– ماهی‌گیری

برویم سراغ جذاب‌ترین تفریح این اطراف یعنی ماهی‌گیری. بعد از اواخر خرداد مجاز به ماهگیری در این منطقه هستید. چند ماهی تازه بگیرید و همان‌جا آن را کباب کنید. قول می‌دهم لذتش را هیچوقت فراموش نمی‌کنید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Irna

– گشت‌وگذار در طبیعت زیبای اطراف تالاب

کمی دوربین‌ها را کنار بگذارید و از زیبایی تالاب لذت ببرید. بگذارید طبیعت و رنگ سبز آن همه سلول‌های تشخیص رنگ چشمانتان را پر کند. بگذارید بوی ماهی و گیاهان سبز و آب تالاب سلول‌های مشامتان را پر کند و گشت‌وگذاری در طبیعت اطراف داشته باشید. مطمئنم از آن پشیمان نمی‌شوید. اگر فکر می‌کنید گم می‌شوید، حتما چند نفری بروید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

– تماشای پرندگان مهاجر تالاب

اصلا اصلی‌ترین تفریح این منطقه همین تماشای پرندگان است. حالا که این همه پرنده شگفت‌انگیز آنجا جمع شده‌اند، فرصت را غنیمت بشمارید و نگاهی به آن‌ها بندازید. زیبایی اعجازانگیزشان را ستایش کنید و از صدایشان لذت ببرید. شاید روزی تالاب برای همیشه خشک شده و دیگر این پرندگان شگفت‌انگیز را نتوانید جایی ببینید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

جاهای تفریحی و دیدنی نزدیک به تالاب گندمان

مگر طبیعت زیبای منطقه و شگفتی‌هایش به همین تالاب گندمان بروجن خلاصه می‌شود؟ خیر طبیعت برای شما کلی سورپرایز و جاهای دیدنی دیگر دارد. چند نمونه از آن‌ها را در ادامه معرفی می‌کنم.

– تالاب چغاخور

نزدیک تالاب گندمان، تالاب بین‌المللی چغاخور از جاهای دیدنی شهرکرد قرار دارد. تالابی که از نظر شگفتی و جذابیت در رقابت تنگاتگی با تالاب دوست‌داشتنی چغاخور است. اگر عاشق پرنده‌ها، طبیعت زیبا و پرنده‌نگری هستید، تالاب چغاخور مقصدی ایده‌آل برایتان خواهد بود. هر تفریحی که می‌توانستید در تالاب زیبای گندمان انجام دهید، در این تالاب هم وجود دارد.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

– آبشار تنگ زندان

آبشار تنگ زندان یا کردی کن با ارتفاع ۱۲۰ متر و دره‌ای به همین نام، از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری چهارمحال‌وبختیاری است. در دل یک صخره آب از این آبشار پایین آمده و به رودخانه‌های کره بس و سبزکوه وارد می‌شوند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

صدای پایین آمدن آب از کوه و هوای خنک اطراف آن، ارزش پیاده‌روی و بالاتر رفتن را خواهد داشت. اگر کوه‌نورد یا صخره‌نورد ماجراجویی هستید، آبشار تنگ زندان جایی است که عاشقش می‌شوید. البته حتما بهتر از من می‌دانید که با رعایت کامل ایمنی باید باشد.

– کوه و دریاچه کلار

ارتفاعات کلار بزرگ‌ترین دلیل وجود آبگیرهایی مثل گندمان، سوگلان، علی‌آباد، چغاخور و… است. این کوه با ارتفاع ۳۴۲۸ متری خود، سراسر زمستان پوشیده از برف است و در بهار برف‌ها آب شده و بخش بزرگی از آب آبگیرهای پایین خود را تامین می‌کند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

بر فراز خود کوه زیباترین دریاچه‌ای قرار دارد که تابه‌حال دیده‌اید. آبی سرد و شفاف و تمیز که از آب شدن برف‌های روی کوه به‌ وجود آمده است. مگر می‌شود از کوه کلار دیدن کردن و این دریاچه زلال و زیبا را ندید؟

– حمام شاه عباس

نه تنها تالاب شهر گندمان، بلکه خود شهر باستانی گندمان هم سراسر پر از آثار و مکان‌های دیدنی جذاب است. حمام شاه عباس گندمان یکی از شگفتی‌های معماری است که آثار وجود معماری اسلامی به طور کامل در آن دیده می‌شود.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Irbnnews

این بنا مرکز شهر گندمان و وسط شلوغی و ازدحام شهر است. دیدن کاشی‌های سفید روی دیوار و حوض کاشی آبی وسط آن تجربه‌ای جذاب خواهد بود.

– تپه باستانی گندمان

گندمان یکی از آن شهرهایی است که دیرزمانی پادشاهان ساسانی بخصوص بهرام گور زیاد به آنجا رفت‌وآمد داشتند. بین همه شهر و تالاب‌ها و کوه‌ها، تپه‌ای به قدمت ایران باستان قرار دارد که به تپه باستانی گندمان معروف است و به آن تپه بهرام گور گندمان هم می‌گویند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Wikimedia

این تپه جالب با شماره ثبت ۸۲۲۳ در سال ۸۲ به عنوان آثار تاریخی ایران ثبت ملی شده است. اگر عاشق تاریخ و آثار قدیمی هستید، حتما از این تپه دیدن کنید.

– بازار تاریخی چاربازار یا چاروازار

مگر می‌شود به یک شهر تاریخی سفر کرد و سری به بازار نزد؟ بازار تاریخی چاربازار یکی از قدیمی‌ترین بازارهای منطقه است. بازاری با معماری قدیمی و زیبا که سرشار از هیاهوی مردم و سوغاتی‌ها، آثار دستی و هنری عشایر و ایل بختیاری است. چاربازار که در زبان محلی به چاروازار معروف است، بهترین جایی است که می‌توانید از آن‌جا سوغاتی بخرید و برای خود چند یادگاری زیبا و هنری تهیه کنید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان بازدید از تالاب گندمان

تالاب گندمان جزو آن دسته از دیدنی‌های بروجن است که باید روزها صرف گشت‌وگذار در آن کنید. اگر می‌خواهید سری به این منطقه بزنید، پیشنهاد می‌کنم بهار در ماه‌های اردیبهشت و خرداد و اواخر تابستان و اوایل پاییز برای دیدن این منطقه به چهار محال و بختیاری سفر کنید.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

مراقب زمستان‌های سرد، سخت و طولانی منطقه باشید که جز برف و یخ و سفیدی چیز عایدتان نمی‌شود. اقامتگاه‌ها و هتل‌هایی با امکانات رفاهی متوسط رو به بالا در روستاهای اطراف تالاب و شهر گندمان وجود دارند. بعضی از آن‌ها ۲۴ ساعته هستند و می‌توانید آن را برای یک روز کامل رزرو کنید. هزینه‌ها بسته به فصل بازدید از تالاب و تعداد افرادی که همراه دارید و نوع هتل یا مهمان‌خانه‌ای که انتخاب می‌کنید هم متغییر است.

تالاب گندمان از گذشته تاکنون

بیایید به ۱ میلیون سال پیش برگردیم. رشته کوه‌های زاگروس پر از یخ و برف بوده و در دامنه خود تالاب‌ها و رودخانه‌هایی را پناه داده‌اند که حالا به عنوان میراثی از گذشته برای ما به ‌جا مانده است. جایی که هزاران سال بعد به زیستگاه‌هایی غنی برای پرندگان، ماهی‌ها، خزندگان و پستانداران تبدیل می‌شوند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

تالاب گندمان که یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های بروجن به حساب می‌آید، در کش‌وقوس تاریخ زمین در همان محدوده ۱ میلیون سال پیش به‌ وجود آمده و تا به امروز روزهای خوب و بد زیادی به‌خود دیده است. این تالاب در گذشته بسیار بزرگ بود و مساحت آن به چیزی حدود ۱۲۰۰ هکتار می‌رسید، اما حالا ۸ روستا اطراف آن قرار گرفته که همگی باهم بیشتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت دارند. تصرف زمین‌های اطراف تالاب حجم آن را به ۹۸۰ هکتار کاهش داده است.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

تالاب در بهترین روزهای خود به مساحت ۷۰۰ هکتار آب داشته و زیستگاه پرندگانی است که از اروپا و حوزه اسکاندیناوی و آسیای میانه و شرقی وارد این منطقه می‌شوند. تالاب گندمان سالیانه دوبار تالاب شاهد کوچ پرندگان به منظور ییلاق و قشلاق است. تالاب گندمان بروجن در چند قرن گذشته یک شکارگاه سلطنتی بوده و بهرام پنجم معروف به بهرام گور، پانزدهمین پادشاه سلسله ساسانی در اینجا به تفریح می‌پرداخت.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

علت نامگذاری تالاب هم شهری است که در بخش شمال‌شرقی آن قرار گرفته است. این تالاب نه‌تنها از نظر تاریخی بلکه از نظر زمین‌شناسی و زیست بومی بسیار مهم است. صدها سال است که این منطقه محل زندگی پرندگانی است که از شمال اروپا به ایران سفر می‌کنند و وارد تالاب می‌شوند. در کنار آن، یکی از مهم‌ترین منابع زغال‌سنگ‌ نارس یا تورب در عمق ۱۲ متری خاک وجود دارد. البته خدا آن روز را نیاورد که در اینجا آتش‌سوزی رخ دهد. اگر آتش به عمق ۱۲ متری و به این زغال‌سنگ‌های نارس برسد، باید بر

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

زغال‌سنگ می‌تواند سال‌ها بسوزد و تمام طبیعت منطقه را با خاک و خاکستر یکسان کند. سال ۱۳۸۸ یک آتش‌سوزی بزرگ در اینجا رخ داد و آسیب بسیار زیادی هم به منطقه وارد کرد؛ اما امروزه بیشتر این آسیب‌ها احیا شده‌اند.

اگر این تالاب از خشکی جان سالم به‌ در ببرد، هم ما می‌توانیم از دیدن آن لذت ببریم و هم می‌توانیم با افتخار داستان سفر به یکی از زیباترین تالاب‌های ایران را برای بچه‌هایمان تعریف کنیم و تازه آدرسش را هم به آن‌ها بدهیم تا کمی از زندگی شهری دور شوند و سری به طبیعت زیبای این منطقه بزنند. البته همان طور که گفتم، تمام این‌ها به شرطی است که تالاب به دلیل استفاده بی‌رویه کشاورزان از آب آن خشک نشود و به خاطر تغییرات آب‌وهوایی کره زمین زیست‌بوم آن از بین نرود.

اقامت در تالاب گندمان

مطمئنم آرزوی اقامت در تالاب گندمان را در سر دارید و چه کسی بدش می‌آید نزدیک تالابی به این زیبایی صبح از خواب بیدار شود و کوه‌های چرو و کلار را ببیند و صدای پرنده‌ها و قورباغه‌ها را بشنود. متاسفانه نمی‌توانید در خود تالاب اقامت داشته باشید. دورتادور تالاب زمین‌های کشاورزی و زمین‌های چرا است؛ اما حوالی تالاب گندمان می‌توانید در اقامتگاه‌هایی که نزدیک هستند، اقامت داشته باشید. ضمن این که برای دیدن تالاب ۳ یا ۴ ساعت زمان کافی خواهد بود.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

اقامت حوالی تالاب گندمان

اگر می‌خواهید صبح زود بیدار شوید و در خنکای روز به دیدن تالاب گندمان بروید، اقامت در حوالی تالاب ایده خوبی است. حوالی تالاب و در روستاهای اطراف می‌توانید در چادر بمانید. حتی می‌توانید از اقامتگاه‌های نزدیک آبگیر هم استفاده کنید. امکانات خوبی داشته و برای ۲۴ ساعت در اختیار شما هستند.

اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های نزدیک به تالاب گندمان

حالا که به یک مسافرت عالی آمده‌اید و می‌خواهید از آبگیر گندمان دیدن کنید، چرا اقامت در یک هتل یا بوم‌گردی نزدیک خود تالاب را امتحان نکنید. خوشبختانه هتل‌های ۲ ستاره تا ۵ ستاره با امکانات رفاهی برای شما وجود دارد.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

برخی از آن‌ها قیمت گرانی دارند؛ پس می‌توانید از اقامتگاه‌هایی استفاده کنید که نزدیک به تالاب هستند. این اقامتگاه‌ها قیمت ارزان‌تری نسبت به هتل‌ها دارند اما البته امکانات کمتری هم ارائه می‌کنند.

روستای کتک‌بالا که در فاصله کمی با این آبگیر قرار گرفته، مهمان‌پذیرهای خوب و تمیزی برای اقامت‌های یک‌شبه شما دارد و با قیمتی مناسب خدمات خوبی هم ارائه می‌کنند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

در همه اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌توانید غذاهای سنتی را در فهرست غذای آشپزخانه ببینید و از وعده‌های غذایی متنوع و خوشمزه لذت ببرید و در عین حال با چند دقیقه رانندگی کوتاه خود را به آبگیر برسانید و از سکوت و خلوت آن نهایت لذت را ببرید.

پوشش شبکه در تالاب گندمان

در خود تالاب گندمان به دلیل کوه‌های اطراف پوشش دهی برخی از اپراتورها مثل رایتل و ایرانسل ضعیف است؛ اما در روستاهای اطراف تالاب که تنها ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با تالاب فاصله دارند، آنتن‌دهی تمامی اپراتورها خوب بوده و اینترنت به خوبی کار می‌کند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

نکات مهم سفر به تالاب گندمان

مطمئنم با چیزهایی که در مورد این تالاب شنیدید، وسوسه شده‌اید حتما سری به این منطقه خوش آب‌وهوا بزنید. قبل از رفتن چند نکته را به خاطر بسپارید:

 1. تحت هیچ شرایطی به پرندگانی که می‌بینید غذا ندهید و به فکر شکار آن‌ها نباشید!
 2. در آب تالاب شنا نکنید.
 3. اگر به قصد کمپ می‌روید، چادر، لوازم کامل کمپ‌ زدن و… را به همراه داشته باشید، چون ۴ کیلومتر با شهر فاصله خواهید داشت.
 4. مراقب حیوانات بومی منطقه باشید و اگر یکی از آن‌ها را دیدید، آن‌ها را نترسانید.
 5. در فصل‌های گرم سال مراقب آتش باشید. اگر منطقه آتش بگیرد، صدها خرگوش، روباه، لاک‌پشت و… بی‌خانمان شده و بدتر در آتش می‌سوزند.

خطراتی که تالاب گندمان را تهدید می‌کند؟

۱ میلیون سال است که تالاب گندمان پر از آب و زیبا باقی مانده است، اما متاسفانه به دلیل کم‌آبی و مصرف بی‌رویه آب تالاب برای کشاورزی، بیشتر از ۸۰ درصد تالاب خشک شده و به زودی به سرنوشت دریاچه ارومیه مبتلا می‌شود.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

خطر خشکسالی بزرگ‌ترین خطری است که بیخ گوش این بهشت گمشده چهار محال و بختیاری است. همین بی‌آبی آتش‌سوزی را در فصل تابستان محتمل‌تر می‌کند. اگر به آنجا سفر کردید، حتما آتش را بعد از خود خاموش کنید و از انداختن ته‌سیگار در دل طبیعت خودداری کنید.

خطر بعدی، مربوط به شکارچیان غیرقانونی منطقه است. همه زیبایی طبیعت به حیواناتی است که در آن در تکاپو هستند. شکار آن‌ها تنها زیست بوم منطقه را تخریب می‌کند و چیزی جز یک زمین خشک و چند پرنده بی‌حال و غمگین مسافر برای تالاب نمی‌ماند.

تالاب گندمان

عکس از: سایت Google Maps

آخرین و بزرگ‌ترین مشکل هم مربوط به از بین رفتن مرغزارها و تبدیل آن به منطقه چرا و مسکونی است. اگر این زمین‌ها همین طوری نابود شوند، همان ۹۸۰ هکتاری هم که از تالاب بیچاره باقی مانده هم به خانه و چراگاه دام‌ها تبدیل می‌شود و از تالاب بروجن خاطره‌ای بیش نمی‌ماند.

چرا باید از تالاب گندمان بازدید کنید؟

عمیقا باور دارم در زندگی فرصت‌هایی برایمان پیش می‌آید که شاید دیگر هرگز آن را تجربه نکنیم. بازدید از تالاب گندمان یکی از این فرصت‌ها است. تالابی پر از شگفتی و زیبایی اما در معرض خطر. ممکن است این تالاب خشک شود و برای همیشه حسرت بازدید از آن را در دل داشته باشید.

در کنار این موارد کمی از فضای شهری دور شوید و بگذارید هیاهوی پرندگان اروپایی شما را در خود بگیرد و عبور یک اردک بازیگوش و جوجه‌هایش ذوق و شادی را حس کنید. گردش آزادانه ماهی‌ها را در آب ببنید. اینجا بهترین فرصت است تا هوای پاک و تمیز با مخلوطی از بوی طبیعت مشامتان را نوازش کرده و به شما این احساس را دهد که هیچ چیز در این لحظه مهم‌تر از لذت بردن از باد و حس خوبی که در طبیعت درجریان است نیست.

اگر این بار برنامه سفر به بروجن را داشتید، حتما از این تالاب دیدن کرده و از تفریحات عالی و جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ای که در انتظارتان است لذت ببرید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه

 1. علیمحمدی می‌گوید

  با سلام تالاب گندمان ارزش اکولوژیکی بالایی داشته و متاسفانه علیرغم مخالفت‌های محققین وصاحبنطران عرصه‌ زیست محیطی احداث جاده کمربندی اطراف تالاب انجام شد که این جاده خود دراینده نه چندان دور ذخیره گاه گیاهی و جانوران را با خطر کاهش امنیت غذایی و زیستگاه مواجه خواهد کرد و بخاطر تاثیرات پارامترهایی نظیر امواج صوتی آلوده و بالارفتن عناصر آلوده کننده خاک واب منابع بالادست بار شد منفی تکثیر وزاد و لد گیاهان وجانوران غالب و انقراض گونه مختص محیط مواجه خواهیم شد .

 2. حسن می‌گوید

  واقعا تالاب گندمان یکی از بهترین جاهای تفریحی ایران است ، به ما و خانواده در این مکان زیبا و سرسبز بسیارخوش گذشت

 3. اسکندری می‌گوید

  سلام،از نویسنده خواهش می کنم
  نامی از روستای نصیرآباد هم بنویسد
  تمام زباله های اطراف تالاب را اهالی نصیرآباد و بخصوص دهیار محترم جمع آوری میکنند
  در صورتی که گندمان هیچ نقشی در این تالاب ندارد
  فقط به اسم تالاب گندمان است،جناب نویسنده یک روز به روستای نصیرآباد سفر کنید واز نزدیک این صحنه ها را ببینید با تشکر.

  1. محمد می‌گوید

   فراموش نشه که نصیراباد و روستاهای دیگر یکی از روستاهای زیرنظر شهر گندمان هستند

 4. وحید می‌گوید

  سلام اگر در فصل بهار به این تالاب سفر کنید هیچ وقت زیبایی های آن را فراموش نمیکنید.

 5. حسین طاهر می‌گوید

  سلام ، واقعا دقیق نوشته ، تالاب بین‌المللی گندمان ، یک تالاب طبیعی و دست نخورده است ، بسیار زیبا ، زیبا ، زیبا و تفریح در آنجا دلنشین و بیاد ماندنی است