آبشار تنگ زندان

آبشار تنگ زندان چهار محال و بختیاری و تجربه طبیعت‌گردی

طبیعت‌گردی در دل آبشار تنگ زندان

یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران، استان چهارمحال و بختیاری است که به آن «بام ایران» هم می‌گویند. آبشار تنگ زندان از جاذبه‌های دیدنی این استان در منطقه حفاظت‌شده سبز کوه قرار دارد. حالا که می‌دانید آبشار تنگ زندان کجاست می‌خواهم کمی بیشتر در مورد آن برای شما بگویم.

مثلا اینکه مشخصات آبشار چیست و بهترین زمان سفر به چهارمحال و بختیاری برای دیدن آبشار و زیبایی‌های اطراف آن چه زمانی است. در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا سفری داریم به زیباترین و بلند‌ترین آبشار چهارمحال و بختیاری، جایی که به دلیل صعب‌العبور بودن بکر و دست‌نخورده باقی مانده است.

آبشار تنگ زندان کجاست؟
آبشار تنگ زندان در استان چهارمحال و بختیاری و در منطقه حفاظت‌شده سبز کوه قرار دارد.
مسیر آبشار تنگ زندان از تهران چطور است؟
مسیر آبشار تنگ زندان بیشتر خاکی است و برای عبور از آن باید ماشین آفرود داشته باشید. مسیر طولانی است و اگر خواستید از تهران بروید باید حداقل ۳ روز را برای این کار در نظر بگیرید.
آب‌وهوای آبشار تنگ زندان چگونه است؟
آبشار تنگ زندان آب‌وهوایی مطبوع دارد که در فصل بهار و آخرای تابستان به اوج خود می‌رسد. به دلیل وجود رودخانه، آبشار و فضای سبز، اینجا خنک و دلچسب است.
بهترین فصل برای سفر به آبشار تنگ زندان چه فصلی است؟
بهترین زمان برای سفر به آبشار تنگ زندان از اردیبهشت ماه تا اواخر شهریور است.

مشخصات آبشار تنگ زندان

در دل رشته کوه زاگرس، دره‌ای عمیق و بزرگ در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد که به آن دره تنگ زندان می‌گویند. به همین دلیل هم یکی از بکرترین جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری، آبشار تنگ زندان است.

آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Anobanini

مردم محلی به این آبشار، «کِرودی کُن» یا «آبشار دودی» هم می‌گویند. این آبشار زیبا حدود ۱۲۰ متر ارتفاع دارد و به دلیل قرارگیری در دره‌ای چشم‌نواز به آن «دره تنگ زندان» هم می‌گویند.

آبشار تنگ زندان درست از دل یک صخره بیرون می‌ریزد. حجم آب آن بسیار زیاد است و با شدت به صخره‌ها می‌خورد. ریزش آب آبشار در پایین‌دست باعث ایجاد مه غلیظی می‌شود که ظاهری رویایی به آن داده است. فکر می‌کنم به همین خاطر هم به آن آبشار دودی می‌گویند.

آشنایی با آبشار تنگ زندان چهارمحال و بختیاری

عکس از: سایت Bestlike

این مه از دور شبیه دود سفید رنگی است که دورتادور آبشار را گرفته است. این آبشار از دل صخره‌ای سخت بیرون می‌آید و در مسیر خود باعث سرسبزی بسیاری می‌شود.

آبشار تنگ زندان در ادامه مسیر به رودخانه «کره بس» و «سبز کوه» می‌ریزد. نمی‌دانم آب آبشار از چشمان کدام الهه سرازیر می‌شود. من همیشه تصور می‌کنم کسی زیر زمین در حال گریه‌کردن است و از اشک چشمان اوست که آبشارها و چشمه‌ها شکل می‌گیرند. حالا نمی‌دانم کدام الهه زمینی در دره تنگ زندان گریه می‌کند.

آبشار دره تنگ زندان چهارمحال و بختیاری

عکس از: سایت Eghtesadonline

آبشار تنگ زندان یکی از پُرآب‌ترین و بلندترین آبشارهای ایران است که در استان چهارمحال و بختیاری و در منطقه حفاظت شده سبز کوه از میان سنگ‌ها راه خود را پیدا کرده است. همان‌طور که گفتم آبشار ارتفاعی حدود ۱۲۰ متر دارد و وقتی در کنار آن قرار می‌گیرید و می‌خواهید به بالا یا محل شروع ریزش آب نگاه کنید؛ تازه متوجه اندازه آن خواهید شد.

آب آبشار تنگ زندان عامل مهمی در سرسبزی و زیبایی منطقه است. این آب گوارا بدون چشم‌داشت حیوانات این حوالی را سیراب می‌کند و باعث به وجود آمدن منطقه‌ای سرسبز اطراف آن شده است. آبشار تنگ زندان از یک منطقه مشخص سرازیر می‌شود و پایین جویی از آب را ایجاد کرده که راه خود را به رودخانه باز می‌کند. آب همیشه جریان دارد، انگار که منبع ایجاد آن تمام‌نشدنی است.

عکس آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Irandeserts

آبشار تنگ زندان کجاست؟

همانطوری که در بخش قبلی گفتم، آبشار تنگ زندان و دره تنگ زندان از جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری، در منطقه حفاظت شده سبز کوه قرار دارند. این منطقه حفاظت شده مساحتی حدود ۵۴ هزار هکتار دارد و یکی از بکرترین مناطق در بخش غربی ایران است.

دره تنگ زندان در منطقه حفاظت شده سبز کوه، بین شهرستان‌های لردگان، بروجن و اردل واقع شده و چشم‌اندازی طبیعی به جنگل و کوهستان دارد.

موقعیت جغرافیایی آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Irandeserts

این منطقه جای خیلی خوبی برای کوهنوردان و صخره‌نوردان است. در دره تنگ زندان مجموعه‌ای از زیبایی‌های طبیعی قرار دارد که شامل کوهستان، آبشار، رودخانه و گیاهان سرسبز و گونه‌های جانوری است.

آبشار تنگ زندان که یکی از جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری است حدود ۱۰ آبشار مرتفع را در آغوش خود جا داده است. از جمله مهم‌ترین این آبشارها می‌توان به آبشار دره عشق، تونل کوهرنگ، آبشارهای آتشگاه و تنگ زندان اشاره کرد.

محیط اطراف آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Iribnews

آبشار تنگ زندان درست در فاصله ۵۵ کیلومتری از شمال لردگان و بین دیوارهای سنگی بلند یا همان صخره‌ها و در دل دره تنگ زندان واقع شده و یکی از بلندترین و پُرآب‌ترین آبشارهای ایران است. این آبشار خروشان منطقه سبز کوه را از کوه هزار دره در بخش مرکزی منطقه زاگرس جدا می‌کند.

آبشار دره تنگ زندان

عکس از: سایت Khabarfoori

جالب است که آبشار تنگ زندان ارتفاعی حدود ۲۶۰۰ متر دارد و یکی از مرتفع‌ترین کوه‌های چهارمحال و بختیاری است. این منطقه به دلیل بافت خشن و نبود راه مال‌رو حتی برای عبور عشایر هم مناسب نیست و شاید به همین دلیل باشد که بکر و دست‌نخورده باقی مانده است.

لوکیشن آبشار تنگ زندان روی گوگل مپ

دره تنگ زندان چطور جایی است؟

آبشار تنگ زندان یک دره عمیق ۲۶۰۰ متری است که در منطقه حفاظت‌شده سبزکوه بین شهرستان‌های لردگان، اردل و بروجن در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است. این دره به دلیل صعب‌العبور بودن به‌عنوان یکی از خشن‌ترین دره‌های استان شناخته می‌شود.

ارتفاع دره زیاد است و حداقل ۴۲ کارگاه فرود و ۸ مرحله پرش برای دره‌نوردی دارد. مسیر سخت است و هر کسی نمی‌تواند آن را طی کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنم اگر صخره‌نورد حرفه‌ای هستید، دره تنگ زندان را انتخاب کنید. شیب دره آنقدر زیاد هست که حتی عشایر هم نمی‌توانند از این منطقه عبور کنند.

آبشار تنگ زندان چندین آبشار زیبا را در میان گرفته و به همین دلیل هم منطقه‌ای سرسبز است. این دره چشم‌اندازی از کوهستان، آبشار، دره و رودخانه دارد و یکی از زیباترین جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری به حساب می‌آید.

آبشار تنگ زندان چهارمحل و بختیاری از نمای نزدیک

عکس از: سایت Neshanmap

با توجه به اینکه منطقه آبشار تنگ زندان مسیر خیلی سختی برای عبور دارد و بعضی جاها صعب‌العبور و حتی غیرقابل عبور می‌شود، پس بهتر است همراه خودتان کودکان و افراد سالمند و خانم‌های باردار را نبرید.

برای اینکه به دره تنگ زندان برسید، دو مسیر دارید. یکی از آن‌ها از فرخ شهر، بروجن، گندمان، گردنه مروارید، کنارک سفلی، منارک علیا، مورچگان و وستگان گذشته و مسیر دیگر هم از شهرک، طالقانک، شمس‌آباد، خراجی، شلمزار و گهرو می‌گذرد.

چرا به تنگ زندان کِرودی کُن می‌گویند؟

به آبشار تنگ زندان آبشار «کِرودی کُن» هم گفته می‌شود. در زبان محلی «کِر» به معنای «مه و تار» و «دی» به معنای «دود» است. پس کِرودی کُن می‌شود «مه دود مانند». علت این نامگذاری همان مه غلیظ پایین آبشار است. اگر در قسمت‌های قبلی نخوانده باشید، آبشار تنگ زندان از ارتفاع ۱۲۰ متری روی صخره‌ها می‌ریزد.

آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Irandeserts

وقتی آب از چنین ارتفاعی آن هم با حجمی که تنگ زندان دارد به زمین می‌رسد در اثر برخورد با صخره‌ها به شکل پودر درآمده و در نتیجه در پایین‌دست مه و دود غلیظی ایجاد می‌شود. به خاطر همین مه غلیظ و قطرات ریز آب است که نمی‌توان در نزدیکی آبشار قرار گرفت.

عکس آبشار تنگ زندان چهارمحال و بختیاری

عکس از: سایت Neshanmap

آب‌وهوای آبشار تنگ زندان

آبشار تنگ زندان و منطقه اطراف آن به دلیل ریزش آب خنک و دلنشین است. آب‌وهوای این منطقه با وجود رودخانه، آبشارهای زیاد و فضای سرسبز، خنک و کمی مرطوب است.

در فصل بهار و تابستان هوای اینجا عالی است و می‌تواند یک گردش فوق‌العاده در هوایی خنک برای شما باشد.

آب و هوای دره تنگ زندان

عکس از: سایت Anobanini

اما در فصل زمستان کمی سرد می‌شود و به دلیل اینکه بخش‌هایی از آبشار و اطراف آن یخ می‌زند، رفت‌وآمد هم سخت و گاهی غیرممکن است. اگر می‌خواهید به این آبشار پُرآب و زیبا بروید بهتر است فصل بهار یا تابستان را انتخاب کنید.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار تنگ زندان

تا حالا بیشتر از ۲۷۲ گونه گیاهی در منطقه سبز کوه شناسایی شده که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توانم به گون کتیرایی، زالزالک، ارس، بلوط، گون گزی، گندمیان، بادام، کیکم، گوش بره و دافنه شن اشاره کنم.

پوشش گیاهی آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Twitter

پوشش گیاهی این منطقه متراکم و خیلی متنوع است به همین دلیل هم زیستگاه مناسبی برای جانوران خواهد بود. تا به امروز حدود ۲۱ گونه خزنده، ۲۴ گونه پستاندار، ۱۲ گونه ماهی و ۴ گونه دوزیست در این منطقه شناسایی شده است.

همه این‌ها به آب آبشار و رودخانه‌های که به خاطر آن شکل گرفته وابسته هستند. منطقه اطراف آبشار تنگ زندان جای خیلی خوبی برای زندگی این جانوران است چون به دور از مزاحمت انسان‌ها و در آرامش زندگی می‌کنند.

طبیعت آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Wisgoon

از گونه‌های جانوری منطقه سبز کوه می‌توانم به انواع چکاوک، بز، گربه وحشی، انواع گنجشک، جغد، هدهد، کفتار، کبوتر چاهی، خرس قهوه‌ای، کبک، کبوتر کوهپایه‌ای، راسو، پلنگ، کبک دری، سنجاب ایرانی، شغال، خفاش، تشی، شنگ، عقاب طلایی، گراز، زاغی، خرگوش، کلاغ نوک زرد، گرگ، مار پلنگی، انواع مارمولک، کلاغ ابلق، خارپشت، سارگپه، مار جعفری، انواع لاکپشت، شترمار، افعی، مار قیطانی و تیرمار اشاره کنم.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Rahnama-safar

همان‌طور که می‌بینید تنوع جانوری منطقه اطراف آبشار تنگ زندان و منطقه حفاظت‌شده سبز کوه زیاد است.

شنا در آبشار تنگ زندان

آبشار تنگ زندان و چشمه آب سفید از سرچشمه‌های اصلی رودخانه ونک هستند. رودخانه ونک تنها رودخانه این منطقه حفاظت‌شده است که رودخانه کره‌بس به آن می‌پیوندد و رودخانه‌ای بزرگ‌تر تشکیل می‌شود.

شنا در آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Rokna

کنار آبشار که نمی‌توانید شنا کنید، چون شدت برخورد آب روی صخره‌ها زیاد است و علت آن هم حجم آب و ارتفاع آبشار است. پس بهترین انتخاب برای شنا می‌تواند رودخانه‌های اطراف باشد که آبی زلال و خروشان دارند.

حس‌وحال آبشار تنگ زندان

وقتی کنار آبشار تنگ زندان قرار می‌گیرید تازه متوجه ارتفاع و حجم ریزش آب خواهید شد. آب زلال و گوارا است و به دلیل برخورد با صخره‌ها به شکل پودر در می‌آید پس تصور می‌کنید که انگار کسی آن بالا نشسته و با یک اسپری بزرگ دارد آب آبشار را اسپری می‌کند.

عکس آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Borna.news

وقتی به کنار آبشار بروید مه و دود غلیظی اطراف شما را می‌گیرد و نمی‌توانید نزدیک خود را ببینید. هوای خوب، آب خنک، صدای آبشار و صدای پرنده‌هایی که برای خوردن آب آمده‌اند همگی در کنار هم می‌تواند بهترین لحظات را برای شما بسازد.

حس آزادی و حس خوب دوری از هیاهوی شهر، ناخودآگاه خنده روی لباهایتان می‌آورد. از این حس آزادی نهایت استفاده را ببرید و اگر می‌توانید چند ساعتی را کنار آبشار بگذرانید.

تفریحات رایج در جوار آبشار تنگ زندان

خب یکی از جذابیت‌های آبشار تنگ زندان در واقع تفریحات جذابی است که در این منطقه وجود دارد. البته به خاطر مسیر سخت، امکانات رفاهی در نزدیکی آبشار وجود ندارد و باید خودتان برای ساختن لحظات خوب دست‌به‌کار شوید.

کمپینگ

کمپینگ یکی از جذاب‌ترین تفریحات این منطقه است. شما می‌توانید همراه خودتان وسایل کمپینگ را ببرید و در کنار آبشار آن‌ها را سوار کنید. یادتان باشد مسیر سخت است و نباید وسایل زیادی با خودتان ببرید.

آبشار دره تنگ زندان

عکس از: سایت Neshanmap

فکر کنید که یک زیرانداز پهن کرده‌اید و روی آن دراز کشیده‌اید، چشمانتان را ببینید و به صدای برخورد آب آبشار تنگ زندان روی صخره‌ها گوش دهید، مطمئنم لبخندی بزرگ روی صورتتان شکل می‌گیرد. هوای خوب که به همراه مه و قطرات آبشار صورتتان را نوازش کرد خنکای منطقه را زیر پوستتان احساس می‌کنید. حالا وقت آن است که تنی به آب بزنید و شادی خود را کامل کنید.

عکاسی

عکاسی از منطقه سبز کوه و آبشار تنگ زندان که یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری است، بهترین تفریح شما می‌شود. کنار آبشار بروید و از دوستانتان بخواهید از شما عکس بگیرند جوری که کل آبشار در عکس باشد.

عکاسی از آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت balad

به این شکل می‌بینید که در کنار آن شبیه آدم‌ کوچولوها هستید. عکاسی از طبیعت، غروب زیبا، عکاسی از حیوانات مختلف و پرنده‌ها و خصوصا آبشار و صخره‌های اطراف آن بهترین تفریح شما می‌شود.

کوهنوردی

کوهنوردی یکی از تفریحاتی است که می‌توانید در دره تنگ زندان و آبشار تنگ زندان داشته باشید. البته باید بگویم این منطقه خیلی پستی‌بلندی دارد و عبور از آن برای کوهنوردان هم سخت است. پس اگر با این رشته ورزشی آشنا نیستید و وسایل لازم را ندارید، اصلا برای این کار اقدام نکنید.

آبشار تنگ زندان چهارمحال و بختیاری

عکس از: سایت Anobanini

پیشنهاد می‌کنم از صخره‌های آبشار بالا بروید و وقتی به بلندای آن رسیدید از منبع اصلی آبشار عکس بگیرید. دره تنگ زندان یکی دیگر از جاهایی است که می‌توانید دره‌نوردی را در آن امتحان کنید. اینجا سخت و صعب‌العبور است پس خیلی مواظب باشید.

اقامت در آبشار تنگ زندان

در نزدیکی آبشار محلی برای اقامت گردشگران در نظر گرفته نشده، پس باید کمپ بزنید. اگر با خودتان چادر آورده‌اید می‌توانید شب را در کنار آبشار بمانید. اگر وسایل کمپینگ ندارید لازم است سریع‌تر و قبل از تاریکی هوا به یکی از روستاهای اطراف بروید. باید توجه کنید که در کنار و نزدیکی آبشار محل صافی برای برپا کردن چادر نیست و باید کمی دورتر کمپ بزنید.

اقامت حوالی آبشار تنگ زندان

همان‌طور که اشاره کردم، در محل آبشار تنگ زندان جایی برای اقامت گردشگران در نظر گرفته نشده و به همین دلیل هم باید با خودتان چادر داشته باشید.

اقامت در آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت ehrnews

مسیر آبشار و دره تنگ زندان سخت است و نمی‌توانید با خودتان وسایل زیادی ببرید پس بهترین کار بردن وسایل ضروری است. این وسایل می‌تواند شامل چادر، روشنایی، آب آشامیدنی، کیسه خواب و مواد خوراکی باشد.

اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک آبشار

نزدیک‌ترین شهر و روستا به دره تنگ زندان و آبشار تنگ زندان، بروجن و گندمان هستند. در این روستاها می‌توانید برای اقامت یکی از خانه‌ها را اجاره کنید.

اقامت در اقامتگاه های نزدیک آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Boomex

نزدیک‌ترین هتل به این منطقه گردشگری نیز در شهرکرد قرار دارد و برای رسیدن به آن باید قبل از غروب آفتاب حرکت کنید. نزدیک‌ترین اقامتگاه و همین‌طور نزدیک‌ترین امکانات رفاهی مثل سرویس بهداشتی و رستوران در «گندمان» هستند.

بهترین زمان بازدید از آبشار تنگ زندان

بهترین زمان بازدید از آبشار تنگ زندان، از اردیبهشت تا آخرهای شهریور است. شاید در این مدت منطقه دره تنگ زندان شلوغ باشد، اما در ماه پاییز و زمستان اصلا نمی‌شود این طرف‌ها رفت.

در این دو فصل هوا سرد است و به دلیل وجود آبشار و پاشش آب، دیواره‌های صخره‌ها یخ می‌زنند و در نتیجه برای عبور خطرناک خواهند بود.

آبشار زیبای تنگ زندان چهارمحال و بختیاری

عکس از: سایت Eneshat

بازدید از آبشار و دره تنگ زندان و منطقه حفاظت‌شده سبز کوه هزینه‌ای ندارد اما باید توجه کنید که چون این منطقه حفاظت‌شده است باید با اداره محیط زیست هماهنگ کنید. اگر با تورهای گردشکری به این منطقه می‌روید دیگر نیازی به دریافت مجوز نیست.

بهترین مسیر دسترسی به آبشار تنگ زندان

برای رسیدن به آبشار تنگ زندان و منطقه حفاظت‌شده سبز کوه، دو مسیر اصلی وجود دارد. مسیر اول از شهرک، طالقانک، شمس آباد، خراجی، شلمزار، گهرو و وستگان می‌گذرد.

بهترین مسیر دسترسی به آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Shayanews

مسیر دوم هم از شهرهای فرخ‌شهر، بروجن، گندمان، گردنه مروارید، کنارک صفلی، منارک علیا، مورچگان و وستگان می‌گذرد. کل مسیر از بروجن تا وستگان، حدود ۳۰ کیلومتر است و جاده خاکی مسیر دسترسی به آبشار تنگ زندان انتهای آبادی وستگان و در کنار آخرین خانه آبادی درست قبل از پل در سمت چپ قرار دارد.

البته طبق گفته افرادی که اخیرا از این مسیر استفاده کرده‌اند، جاده آسفالت شده است.

به جاده که رسیدید، مسیر خودتان را ادامه بدهید تا به رودخانه‌ای فصلی برسید. این رودخانه در تابستان کم‌آب یا خشک است. از رودخانه عبور کنید تا به باغ‌های سیب برسید. پس از ۱۸ کیلومتر رانندگی، تازه تابلوی زردرنگ منطقه حفاظت‌شده سبز کوه را می‌بینید. سمت چپ مسیری وجود دارد، وارد آن شده و حدود ۲۳ کیلومتر دیگر رانندگی کنید.

در طول مسیر و خصوصا در انتهای آن مسیرهای انحرافی زیادی وجود دارد؛ پس باید با دقت برانید و در همان مسیر اصلی بمانید. در طول مسیر هر دو راهی که دیدید به سمت راست برانید. وقتی تمام شد باید بقیه مسیر را پیاده بروید.

دره تنگ زندان

عکس از: سایت Googel-map

انتهای جاده خاکی یک کوه سمت چپ خود می‌بینید که دامنه‌ای کم‌شیب سمت راست دارد. از بین این دو بخش کمی به سمت راست حرکت کنید تا در انتهای آن به بالای تپه اول برسید. در اینجا باید به سمت پایین و سمت راست بروید تا به تپه دوم برسید.

از تپه دوم هم پایین بروید تا در سمت چپ یک مسیر یا راه کوچک و پُر از شیب را ببینید. این راه در واقع ابتدای مسیر دره تنگ زندان است. در ادامه به یک مسیر پاکوب می‌رسید و جلوتر از آن یک ایوان سنگی را می‌بینید. وارد ایوان شوید و پس از آن به سمت راست بروید.

وقتی به تعدادی بوته و یک درخت رسیدید به سمت راست حرکت کنید تا بعد از آن به سنگ کعبه برسید. سنگ کعبه به شکل مکعب بوده و دارای یک شکاف است.

شرایط آب و هوایی آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Anobanini

مسیر اصلی آبشار تنگ زندان از دامنه‌های جنوبی منطقه حفاظت‌شده سبز کوه می‌گذرد. در این منطقه خط گسله وجود دارد و بریدگی رودخانه کره‌بس هم باعث شده که شیب زیاد باشد. از دامنه جنوبی دو مسیر برای رسیدن به آبشار وجود دارد. یکی از این مسیرها به بالادست آبشار می‌رسد و از سمت رستم آباد می‌گذرد و مسیر بعدی از پایین‌دست است و از سمت روستای گزستان خواهد بود.

هر دو مسیر سخت هستند، اما برای عبور از رودخانه بازفت در مسیر گزستان نیاز به وسایل و ابزار دارید. البته از دامنه‌های شمالی با شیب ملایم هم می‌توانید صعود کنید.

وضعیت جاده آبشار تنگ زندان به چه شکل است؟

بیشتر مسیر دسترسی به آبشار تنگ زندان خاکی است و بخش زیادی از مسیر را هم باید پیاده‌روی کنید. بنابراین بهتر است ماشین آفرود یا شاسی‌بلند داشته باشید.

مسیر ناهموار است و بیشتر جاده‌های انحرافی دارد که باعث می‌شود راه را گم کنید. اگر همان‌طور که در بخش مسیر دسترسی به آبشار تنگ زندان گفتم مسیر را ادامه دهید، به زودی به آبشار می‌رسید.

موقعیت مکانی آبشار تنگ زندان

عکس از: سایت Irandeserts

توصیه‌هایی برای سفر به یادماندنی در آبشار تنگ زندان

 • برای عبور از مسیر سخت آبشار تنگ زندان به تجهیزات سنگ‌نوردی و آمادگی جسمانی بالا نیاز دارید.
 • برای اینکه به آبشار نزدیک شوید باید با خودتان پانچو داشته باشید چون آب از ارتفاع زیادی روی صخره‌ها می‌ریزد به شدت به اطراف می‌پاشد.
 • تنگ زندان منطقه‌ای با شیبی تند است که مسیری لغزنده و صعب‌العبور دارد. در اینجا پرتگاه هم می‌بینید، پس همراه خودتان کودکان و افراد سالمند را نبرید.
 • اطراف منطقه آبشار تنگ زندان حیوانات وحشی زیادی هستند که باید مراقب آن‌ها باشید. این حیوانات بیشتر گرگ، خرس، مار و پلنگ هستند.
 • حوالی دره‌های عمیق این منطقه، هوا خیلی زود تاریک می‌شود؛ پس اگر خواستید بیشتر بمانید باید با خودتان وسایل روشنایی ببرید.
 • بخش بیشتر مسیر، موبایل آنتن ندارد و آخرین جایی که آنتن دارید، روستای معدن است.
 • در مسیر دسترسی به آبشار تنگ زندان ممکن است هر لحظه صخره‌ها ریزش کنند و مسیر بسته شود، پس خیلی مراقب باشید.
 • برای بازدید از منطقه سبز کوه نیاز به هماهنگی با اداره محیط زیست است. چون تنگ ‌زندان، سبز کوه و دامنه‌های جنوبی آن و همین‌طور کوه هزار دره جزو مناطق حفاظت‌شده چهارمحال و بختیاری هستند. البته اگر با تورهای گردشگری و کوهنوردی می‌روید دیگر نیازی به گرفتنن مجوز نیست چون آن‌ها از قبل برای مجوز اقدام کرده‌اند.
 • اگر می‌خواهید کوهنوردی و صخره‌نوردی کنید باید وسایل لازم شامل هارنس دره‌نوردی، درای بگ، پیرانا، کارابین اضافه و وت‌سوت همراه داشته باشید. از دیگر وسایل مورد نیاز برای صعود گروهی به ۲ حلقه طناب ۵۰ متری، ۲ حلقه طناب ۲۰ متری و ۳۰ متری، تسمه، وسایل صعود، ست رول کوبی و حلقه نیاز دارید.
 • با خودتان آب آشامیدنی و غذای کم حجم ببرید. غذا باید کالری بالایی داشته باشد چون مسیری طولانی را خواهید داشت.
دره تنگ زندان در گوگل مپ

عکس از: سایت Iribnews

آبشار تنگ زندان بلندترین آبشار ایران در چهارمحال و بختیاری

آبشار تنگ زندان در دل منطقه حفاظت‌شده سبز کوه خفته است. این آبشار حدود ۱۲۰ متر ارتفاع دارد و بلندترین آبشار چهارمحال و بختیاری است. از جمله جاذبه‌های اطراف این آبشار می‌توانم به دره تنگ زندان و منطقه حفاظت‌شده سبز کوه اشاره کنم.

همان‌طوری که اشاره کردم، مسیر دسترسی به آبشار سخت است و فراز و نشیب زیادی دارد، بنابراین باید آمادگی جسمانی لازم را داشته باشید. امیدوارم که از دیدن این منطقه بکر و دست‌نخورده لذت ببرید و با رفتن زیر مه آبشار روحتان تازه شود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 دیدگاه

 1. اکبربیدوند می‌گوید

  سلام و احترام
  بنده بهمراه پسرم و برادرم در تاریخ ۵مرداد۱۴۰۲ برای دیدن ابشار تنگ زندان مراجعه کردیم .
  لازم دانستم چند نکته هم به جهت اصلاح مطالب فوق و هم به جهت راهنمایی دوستان عرض کنم .
  از روستای وستگان به طرف روستای معدن و در ادامه تا شهر کرد ، این جاده کلا اسفالت شده و دیگر خاکی نیست هر چند اصلا نیازی به مراجعه به روستای معدن ندارید .
  بعد از حدود ۲۰ الی ۲۳ کیلومتر که از روستای وستگان خارج شدیددر سمت چپ جاده یک ساختمان که شبیه سوله ساخته شده معرف به تعاونی ،تابلو زرد رنگ سبز کوه (زنگ زده و روش نوشته شده چشمه سفید) دیده میشود که از همینجا وارد جاده خاکی تنگ زندان میشوید .
  من با خودرو پراید این جاده خاکی که حدود ۱۸ کیلومتر سربالایی و دست انداز میباشد را بسختی طی کردم در طول مسیر خودروهای سمند و پراید عشایر هم دیده میشد اما اگر در مورد خودریتان حساس هستید توصیه نمیکنم با خودرو سواری بروید.
  نکته خیلی مهمتر اینکه دسترسی این آبشار برخلاف سایر آبشارها با یک فرود حدود ۲.۰۰۰ متری بسیار سخت وخطرناک شروع میشود
  که برای افرادی مثل ما که صرفا ماهی یکبار طبیعتگردی یا کوهنوردی میکنیم بسیار سخت بود .
  با وجود کوله های سنگین و خستگی زیاد تا سنگ کعبه(تقریبا دو سوم مسیر) بیشتر نتونستیم بریم و مجبور شدیم برگردیم.
  با تشکر
  اگر سوالی بود درخدمت ۰۹۳۷۳۱۳۶۸۴۱

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام اکبر عزیز 🙂
   مطلب رو اصلاح کردیم.
   ممنون که تجربه ارزشمندتون رو با مخاطبان مجله علی‌بابا درمیون گذاشتید.

 2. محمدرضا می‌گوید

  سلام، هتل نزدیکتر هم در شهر بروجن مرکز شهرستان بروجن وجود دارد، گندمان هم شهر هست ولی روستاهای وستگان، مورچگان، کنرک علیا و سفلی، نصیر آباد هم از روستاهای نزدیک هستند. 🌹

 3. محمد می‌گوید

  همینا بودن که اب نداشتن

  1. امید می‌گوید

   آره همونای که بهت آب میدن تشنه ای نمیری

  2. جونقان می‌گوید

   مگه این آبشار مال جوشقان نیست؟ چرا لقمه را دور دهان پیچیدیم واز بروجن آدرس میدین؟

 4. کوروش می‌گوید

  سلام ، من این آبشار را رفتم ، مسیرش سخت هست اما نه اونقدر که در این مقاله گفته شده