جاهای دیدنی شهرکرد

جاهای دیدنی شهرکرد؛ راهنمای سفر به بام ایران

معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرکرد با تصاویر

طبیعت زیبا در کنار مکان‌های تاریخی باعث شده‌اند شهرکرد به یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران تبدیل شود. ما در علی‌بابا قصد داریم بهترین جاهای دیدنی شهرکرد را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری و در ۹۷ کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است. این شهر مرتفع‌ترین مرکز استان در کشور عزیزمان ایران است و به همین دلیل «بام ایران» لقب گرفته است. شاید اگر از پدربزرگ و مادربزرگ‌هایتان درباره این شهر بپرسید با نام دهکرد از آن یاد کنند. قبل از سال ۱۳۱۴ این شهر دهکرد نامیده می‌شد. احتمالاً تصور می‌کنید که این شهر به دلیل سکونت قوم خونگرم کرد شهرکرد نام گرفته است اما اینطور نیست. در قدیم مردم چادرنشین را «کرد» می‌نامیدند و به دلیل چادرنشین بودن عموم مردم، این منطقه شهرکرد نام گرفته است.

شهرکرد زیبایی‌های زیادی دارد؛ چه این شهر مقصد بعدی سفر شماست چه در مسیرتان قرار گرفته است بهتر است با دیدنی‌هایش آشنا شوید.

۱- مسجد جامع شهرکرد

مسجد خان یا مسجد جامع شهرکرد در مرکز شهر و در خیابان ملت واقع شده است. مسجد جامع شهرکرد تنها مسجد چهار ایوانی استان است و حدود ۱۶۰ سال پیش توسط حاج محمدرضا خان ستوده بنا شده است. این مسجد دارای یک صحن بزرگ هفتصد متری، شبستان زمستانه و تابستانه و چندین رواق است. کاشی‌کاری‌های هفت‌رنگ و تزئینات گنبد با نقوش اسلیمی علاوه بر جنبه تاریخی مسجد، به زیبایی‌های آن نیز افزوده اند.

مسجد جامع شهرکرد - مکان های دیدنی شهرکرد

۲- مجموعه تاریخی قلعه چالشتر

چالشتر در شش کیلومتری شهرکرد یکی از دیدنی‌ترین شهر های استان چهارمحال و بختیاری است. قلعه چالشتر با قدمتی حدود ۱۲۰ سال یکی از مکان های دیدنی شهرکرد است که در این شهر واقع شده است. قلعه خدارحم خان در زمان سلطنت مظفرالدین شاه در دو طبقه بنا شده است. مجموعه تاریخی چالشتر و خانه ستوده تلفیقی از معماری ایرانی-اسلامی و اروپایی هستند که توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کنند.

یکی از جالب‌ترین داستان‌های این شهر مربوط به گریختن علی‌اکبر دلخدا در زمان جنگ جهانی اول به این شهر است. او در کتابخانه چالشتر تألیف کتاب‌های «امثال و حکم» و «لغت‌نامه دهخدا» را ادامه داد.

این مجموعه سه موزه دارد که هریک از آنها بخشی از فرهنگ و زندگی مردم این منطقه را به تصویر می‌کشند:

 • موزه کار و زندگی یا موزه مردم شناسی
 • موزه حمام
 • موزه آثار سنگی

قلعه چالشتراز جاهای دیدنی شهرکرد

۳- تنگ صیاد

پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده تنگ صیاد با ۲۷ هزار هکتار وسعت زیستگاه گونه‌های جانوری شاخص از جمله ۲۵ گونه پستاندار، ۷۰ گونه پرنده و ۲۶ گونه خزنده است. اگر ۱۵ کیلومتر از شهرکرد به سمت اصفهان حرکت کنید می‌توانید از مناظر زیبای این پارک دیدن کنید.

تنگ صیاد یکی از متنوع ترین مناطق حفاظت‌شده ایران است. با بازدید از این مکان دیدنی احتمالاً شاهد قوچ و میش، روباه، گرگ، شغال، کل و بز، گربه وحشی، پلنگ، کبک، عقاب، تیهو، لاک پشت، مار و وزغ خواهید بود. علاوه بر حیات‌وحش، شما می توانید از آب‌و‌هوای معتدل، تپه‌ها و دره‌های زیبا، چشمه‌های طبیعی، و درختان میوه لذت ببرید. درختان بادام، کوهی، مو وحشی، انجیر و آلبالوی کوهی در فصل بهار پذیرای شما خواهند بود.

البته باید بگوییم که اگر هوس شکار کرده‌اید این مکان مناسب شما نیست زیرا از سال ۱۳۴۹ هرگونه صید و شکار در تنگ صیاد ممنوع است. اما شما می توانید شب خود را در این پارک سحر کنید و از امنیت خود اطمینان داشته باشید چرا که پاسگاه هایی در اطراف پارک تعبیه شده است.

تنگ صیاد از مکان های دیدنی شهرکرد

۴- رودخانه بازفت

رود بازفت از جاهای دیدنی شهرکرد محسوب می‌شود. این رود که از سرشاخه‌های مهم رود کارون به شمار می‌رود از ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرکرد سرچشمه می‌گیرد و به سمت جنوب شرقی روان می‌شود. این رودخانه ۹۵ کیلومتر طول دارد و یکی از بکرترین جاهای دیدنی شهرکرد است. مسیر طولانی این رودخانه به شما این اجازه را می‌دهد تا در مکانی آرام و خلوت اتراق کنید و از بساط پیک‌نیک در کنار رودخانه لذت ببرید.

رودخانه بازفت در شهرکرد

۵- آبشار زردلیمه

در فاصله ۸۴ کیلومتری شهرکرد یکی از دیدنی‌ترین آبشار‌های استان چهارمحال و بختیاری زیبایی‌هایی ایران را به رخ گردشگران می‌کشد. این آبشار در کنار فضای سبز و خوش‌آب‌و‌هوا چند اثر تاریخی و باستانی مانند پل خداآفرین، پلکان دژپات، ایل باستانی و حجاری های شش هزارساله را در خود جای داده است. ارتفاع آبشار زردلیمه ۵۰ متر و با عرضی قریب به ۶۵ متر یکی از عریض ترین آبشارهای ایران است. توصیه می‌کنیم در فصل بهار به این مکان دیدنی سفر کنید و از زیبایی‌های طبیعت شهرکرد لذت ببرید.

آبشار زردلیمه از جاذبه های شهرکرد

۶- اماکن اسب‌سواری و چوگان

مراتع تالاب‌های گندمان، چغاخور، سولگان، آلونی، و حواشی دریاچه‌های فصلی مکان‌های مناسب برای اسب‌سواری و چوگان هستند. علاوه بر این‌ها، شما می‌توانید در دامنه‌های نسبتاً مسطح و کم‌ارتفاع امامزاده حمزه علی و دشت‌های فلارد لذت اسب‌سواری و بازی چوگان را تجربه کنید.

اسب سواری و چوگان در شهرکرد

۷- رودخانه زاینده‌رود

اصلی‌ترین سرچشمه رودخانه زاینده‌رود آبشار کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری و یکی از جاهای دیدنی شهرکرد است. تونل و سد کوهرنگ یکی از مکان های دیدنی شهرکرد است که برای انتقال آب کوهرنگ به زاینده رود ساخته شده‌اند. زیبایی و اهمیت این جای دیدنی در حدی است که در گذشته پشت اسکناس پنجاه ریالی از تصاویر این مکان استفاده می‌شد.

رودخانه زاینده رود از جاهای دیدنی شهرکرد

۸- تالاب سولقان

تالاب سولقان (سولگان یا سوله جان) دز نزدگی شهر گندمان و در فاصله ۷۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این تالاب با ۸ کیلومترمربع مساحت، یکی از زیباترین تالاب‌های ایران است. اگر به عشایر، پرندگان مهاجر، و گل‌های رنگارنگ علاقه‌مند هستید مطمئناً این تالاب می‌تواند یکی از گزینه‌های شما در سفر به شهرکرد باشد. سولقان مأمنی برای پرندگان مهاجر است تا در میانه سفر خود نفسی تازه کنند. حضور در میان این پرندگان و تماشای آسمان نیلی ایران می‌تواند لذتی سرشار برای شما داشته باشد.

تالاب سولگون از مکان های دیدنی شهرکرد

۹- زردکوه

زردکوه از انتهایی‌ترین قسمت غربی استان چهارمحال و بختیاری تا شرق استان خوزستان امتداد یافته است. این کوهستان حد فاصل دو رود کوهرنگ و بازفت است. از قله های معروف زردکوه می‌توان به شاه شهیدان، زرده، دوزرده، هفت‌تنان، کلونچین، چری و کینو اشاره کرد. اگر به کوهنوردی علاقه‌مند هستید و قصد سفر به شهرکرد را دارید، قله شاه شهیدان با ۴۱۵۰ متر ارتفاع گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

جاهای دیدنی شهرکرد - زردکوه

۱۰- منطقه جنگلی فلارد

در همسایگی شهر‌های لردگان، سمیرم و خان میرزا یکی زیباترین مناطق جنگلی ایران واقع شده است. منطقه جنگلی فلارد با ۲۰ هزار هکتار وسعت در ۱۵۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده است. اگر از طعم خاص پسته وحشی لذت می‌برید در محدوده ۱۰ کیلومتری مال خلیفه جنگلی از درختان پسته وحشی خواهید یافت. این میوه به دلیل دارا بودن خاصیتی روغنی، کاربرد های زیادی دارد. بهترین زمان سفر به این منطقه جنگلی اوایل تابستان است.

منطقه جنگلی فلارد از جاهای دیدنی شهرکرد

۱۱- پل زمان‌خان

در فاصله ۲۹ کیلومتری از شهرکرد یکی از ارزشمند‌ترین بناهای قدیمی استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است. پل زمان‌خان با دو دهانه ۳۰ متری و ارتفاعی حدود ۱۲ متر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده است. این پل با سه پایه سنگی طبیعی و معماری استوار خود یکی از زیباترین پل‌های خاورمیانه است. این پل در زمان صفویان ساخته شده است اما از آن زمان تا به حال سه مرتبه مورد مرمت قرار گرفته است.

پل زمان‌خان اکنون به محبوب‌ترین تفرجگاه اهالی شهر سامان و گردشگران این شهر تبدیل شده است. امکانات رفاهی مناسبی پیرامون پل ساخته شده و شما می‌توانید با خیال راحت از این مکان بازدید کنید. آب‌و‌هوای خنک شهرکرد باعث شده فصول بهار و تابستان بهترین زمان سفر به پل زمان خان باشد.

گشت‌و‌گذار در بازارچه محصولات محلی، تجربه هیجان‌انگیز رفتینگ، خوردن چای و به راه انداختن بساط پیک‌نیک، و عکاسی با لباس محلی کارهایی هستند که شما می‌توانید از انجام آنها لذت ببرید.

پل زمان خان از مکان های دیدنی شهرکرد

۱۲- قلعه دزک از جاهای دیدنی شهرکرد

روستای دزک در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرکرد یکی از قلعه‌های دوران ایلخانی را دل خود جای داده است. این قلعه یکی از زیباترین مکان های دیدنی شهرکرد است. هنرمندان زیادی در زیبایی این اثر تاریخی نقش داشته‌اند. معماری کاخ قلعه شباهت زیادی به قصر‌های اروپایی دارد. این بنا در ابتدا به عنوان دژ نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفته است اما با گذر زمان و تغییر اتاق‌ها و اضافه شدن تزئینات، حالا ما با یک کاخ قلعه زیبا روبرو هستیم. قلعه دزک در دو طبقه ساخته شده و شما در سفر به شهرکرد می‌توانید از تالار سفره‌خانه، اتاق آیینه و موزه دیدن کنید.

قلعه دزک از مکان های دیدنی شهرکرد

۱۳- شیرهای سنگی

ایل بختیاری برای پاسداشت دلاوران خود از دل سنگ مجسمه‌ای به شکل شیر با نقوش اسب و شمشیر روی قبر آنها می‌تراشیدند. قدیمی‌ترین شیر سنگی استان چهارمحال و بختیاری مربوط به دوره صفوی است. این شیر‌های سنگی نماد شجاعت، فروتنی، مردانگی و مهارت در جنگ و سوارکاری بودند. یکی از شاخص‌ترین مکان‌هایی که می‌توانید شیرهای سنگی را در آنجا تماشا کنید گورستان هفشجان در جنوب غربی شهرکرد است.

شهرکرد از دیدنی های شهرکرد

۱۴- مسجد اتابکان

مسجد اتابکان با قدمتی بیش از ۸۰۰ سال اولین مسجد ساخته‌شده در شهرکرد است. این مسجد از نظر معماری مطابق با معماری قرون اولیه اسلام ساخته شده است. مسجد اتابکان چندین مرتبه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. در زمان صفویان نمای مسجد با آجرکاری تزئین شد. این مسجد با نام هایی همچون درب امامزاده و مسجد امام صادق (ع) نیز شناخته می‌شود.

مسجد اتابکان از مکان های دیدنی شهرکرد

۱۵- امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون

حلیمه و حکیمه خاتون از نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند. در قرن هفتم هجری قمری، زمانی که اتابکان حاکم این منطقه بودند، ساختمانی بر روی قبور این امامزادگان احداث شد. در دوره مشروطه این ساختمان تخریب و بنای فعلی جایگزین آن شد. کاشی‌های هفت رنگ دوران قاجار و کتیبه های سنگی با اشعاری در مدح و معرفی این دو امامزاده از دیدنی‌های این مکان زیارتی هستند. با نگاه به تاریخ‌های حک شده روی سنگ قبور این امامزاده می‌توان فهمید که چرا این مکان تاریخی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پنجره‌های مشبک رنگی (اورسی) زیبایی خاصی به این امامزاده بخشیده‌اند.

امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون از جاهای دیدنی شهرکرد

۱۶- غار یخی چما

در نزدیکی روستای علیخان از توابع شهرستان کوهرنگ و در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد یک غار یخی اعجاب‌انگیز انتظار شما را می‌کشد. غار یخی چما یکی از نادرترین جاهای دیدنی شهرکرد است که از انباشت برف در گذر زمان تشکیل شده است. در فصل زمستان ارتفاع برف این منطقه به ۵۰ متر می‌رسد اما اگر قصد دارید در فصول گرما به این منطقه سفر کنید باید مراقب لایه‌های یخی نازک و سست باشید. این غار بزرگترین منبع آب شیرین ایران است و از یخ‌های آن چشمه‌ای از آب سرد تشکیل داده‌اند که نهایتاً به سد کوهرنگ می‌ریزد.

اسکی روی برف یکی از مهیج‌ترین ورزش‌ها چه برای افراد حرفه‌ای و چه برای گردشگران معمولی است. شما حتی می‌توانید در فصل تابستان از این تجربه لذت ببرید. اگر دوربین عکاسی به همراه دارید می‌توانید لحظه‌های پرنشاط خود را در کنار دهانه غار ثبت کنید، اما مراقب باشید که لیز نخورید.

غار یخی چما از مکان های دیدنی چما

۱۷- چشمه دیمه از جاهای دیدنی شهرکرد

اگر در فصل تابستان قصد سفر به یک جای خنک را دارید، شهرکرد و شهرستان کوهرنگ مقصد مناسبی برای شما است. چشمه دیمه یکی از مکان های دیدنی شهرکرد است که برای رسیدن به آن باید ۱۲۰ کیلومتر از شهرکرد به سمت شهرستان فارسان و شهر چلگرد حرکت کنید. آب خنک این چشمه یکی از مفیدترین آب‌های جهان است که مواد معدنی آن خواص درمانی دارند. جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه از جمله ویژگی‌های آب این چشمه به شمار می‌روند. دشت لاله‌های واژگون کوهرنگ نیز در نزدیکی این چشمه واقع شده است. اما اگر در فصل زمستان به شهر چلگراد سفر‌ می‌کنید پیست اسکی چلگرد مکان مناسبی برای تفریح شما است.

چشمه دیمه از دیدنی های شهرکرد

در مجموع شهرکرد را می‌توان یکی از آن شهرهای بی‌ادعا و پرجاذبه دانست که کمتر کسی به خودش زحمت بازدید از آن را می‌دهد. اما در صورتی که به این شهر زیبا و پر از دیدنی سفر کنید، دیگر هرگز از آن دل نخواهید کند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. M S D می‌گوید

  ممنون که استان شهرکرد را به مردم ایران می شناسانید

 2. علی می‌گوید

  سلام به تمام همنوعان ،باخیال راحت با اطمینان به سرزمین کشور قدرتمند ودارای امنیت ،ایران سفرکنید ،کسانی که چنین چیزی میگویند مردم را فریب می‌دهند انشاءالله سفر خوبی داشته باشید

 3. Mascha می‌گوید

  واقعا حیف و هزار بار حیف که وضعیت به گونه ای هست که نمیشه به ایران و بخصوص به این شهرها سفر کرد. ما دوست داریم به ایران سفر کنیم اما امنیت نداریم و دولت ما توسیه کرده محتاط باشیم.

  1. آناهیتا می‌گوید

   درود بر شما دلیلی برای احساس عدم امنیت وجود ندارد مردم ایران بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند از سفر به ایران و دیدن زیباییهاش و مردم مهربونش لذت ببریدی.