آبشار زرد لیمه

آبشار زرد لیمه چهارمحال و بختیاری زیبای خفته در میان دره لیمه

طبیعت‌گردی حوالی آبشار زرد لیمه

آنقدری که گردشگران و مسافران به استان‌های مهم و گردشگری ایران لطف داشته‌اند که هر طرف سرتان را برگردانید حداقل یک کیسه زباله می‌بینید. من نمی‌دانم مگر جمع‌ کردن زباله‌هایی که خودمان درستش کردیم چقدر سخت است. خلاصه بگذریم از این گِلِگی. اگر دنبال یک جای بکر و دست‌نخورده هستید، می‌خواهم شما را به جایی ببرم که بهار همین سال آنجا بودم. مسیر خیلی سخت بود. از همین الان بگویم که اگر حال پیاده‌روی طولانی ۱۰ تا ۱۲ ساعته را ندارید، اصلا به سمت آبشار زرد لیمه نروید.

اگر می‌خواهید بدانید آبشار زرد دیلمه کجاست باید بگویم که در دل کوه‌های زاگرس و در انتهای دره لیمه در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. تصاویر آبشار زرد لیمه که در سفرهای گردشگران قبلی گرفته شده زیاد است، آن‌ها را برایتان می‌گذارم تا بدانید چه بهشتی است. در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا با من همراهی کنید تا همه زیبایی‌های این منطقه را برایتان توصیف کنم.

آبشار زرد لیمه کجاست؟
آبشار زرد لیمه در استان چهار محال و بختیاری در بخش جنوبی شهرستان اردل واقع شده است.
مسیر آبشار زرد لیمه از تهران چطور است؟
برای رسیدن به آبشار زرد لیمه از تهران باید به سمت شهرکرد بروید. از شهرکرد مسیر روستای اردل و سپس روستای کاج را در پیش بگیرید. از روستای کاج به سمت روستای رستم‌آباد بروید و از مسیر جنوب روستا وارد جنگل شوید. در ادامه به سمت بازفت حرکت کرده و از گردنه چری عبور کنید. پس از عبور از این گردنه به روستای گزستان می‌رسید که تازه اول مسیر پیاده‌روی است. بعد از ۱۰ تا ۱۲ ساعت پیاده‌روی به آبشار می‌رسید.
آب‌وهوای آبشار زرد لیمه چگونه است؟
آبشار زرد لیمه آب‌وهوایی گرمسیری دارد و می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای قشلاق عشایر باشد.
بهترین فصل برای سفر به آبشار زرد لیمه چه فصلی است؟
بهترین زمان سفر به آبشار زرد لیمه از ۱۵ فروردین تا آخر اردیبهشت است.

چرا باید به آبشار زرد لیمه سفر کنید؟ (زیبایی های آبشار زردلیمه)

آبشار زرد لیمه یکی از جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری است که در ۸۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد. این آبشار در شهرستان اردل، بین کوه‌های زاگرس و در انتهای دره لیمه و در کنار رودخانه بازفت است. آبشار زرد لیمه یکی از عریض‌ترین و بزرگ‌ترین آبشارهای ایران است. عرض این آبشار ۶۵ و ارتفاع آن ۴۰ متر است. یکی از مشکلاتی که برای دیدن این آبشار با آن روبرو هستید، راه دسترسی به آن است. برای دسترسی به آبشار باید از صخره‌ها بالا رفته و راهی پُر پیچ‌و‌خم را طی کنید. همین موضوع هم یکی از اصلی‌ترین دلایل بکر بودن این منطقه است. شاید دست کمتر گردشگری به اینجا رسیده است.

آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Alibaba

آبشار با خودش سرسبزی را به این منطقه آورده و می‌توانید چند رشته آب را ببینید که از میان درخت‌ها عبور کرده و مانند گیسوان زیبای یک دختر کرد به زمین می‌ریزند. دور تا دور آبشار را درختانی سرسبز در بر گرفته‌اند به طوری که فکر می‌کنید کسی اینجا این درختان را برای طواف آبشار کاشته است. آبشار زرد لیمه فاصله خیلی کمی با رود بازفت دارد و آب آن هم به رود می‌ریزد. این آبشار در دامنه کوه است و رسیدن به آن کار هر کسی نیست.

اگر دقت کنید می‌بینید که اطراف آبشار در فاصله‌ای بیشتر می‌توانید درختان و بوته‌های سبزی را ببینید که با فاصله از هم رشد کرده و زندگی می‌کنند اما درختان دور آبشار آن را سخت در آغوش گرفته‌اند مثل یک خانواده که از فرزند عزیزش مراقبت می‌کند. رود بازفت پُر آب است پس اگر خواستید از آن عبور کنید یا در آن شنا کنید خیلی مراقب باشید.

آبشار لیمه اردل

عکس از: سایت Alibaba

چرا زرد لیمه؟

زرد لیمه یک واژه محلی است و درباره معنی آن نظرهای مختلفی وجود دارد. کلمه «زرد» در گویش محلی مردم این منطقه (منطقه اردل) به معنی «ارتفاع و بلندی» و همین‌طور به معنی «منطقه‌ای سرسبز» است. واقعا که این نام برازنده آبشار است، چون همان‌طور که گفتم به لطف وجود آبشار، درختان سرسبزی در اینجا روییده‌اند و برای خودشان زندگی می‌کنند.

آبشار اردل

عکس از: سایت Alibaba

کلمه «لیمه» هم به معنی «دره و پایین» است. بنابراین آبشار «زرد لیمه» می‌شود «دره‌ سرسبز» یا «بلندی در میان پستی». البته برخی از محلی‌ها زرد لیمه را از مسیر آبشار می‌دانند به این مفهوم که از ارتفاع و بلندی سرسبزی به پایین می‌ریزد.

منطقه پایین‌دست آبشار تبدیل شده به یک منطقه گرمسیری که محلی مناسب برای قشلاق عشایر است. بالای دره هوایی سرد دارد و ییلاق عشایر است. البته به آبشار زرد لیمه، آبشار بوبنه هم می‌گویند و محلی‌ها این نام را روی آبشار گذاشته‌اند.

معنی زرد لیمه

عکس از: سایت Chtn

آب و هوای آبشار زرد لیمه

همه ما می‌دانیم که باید بر اساس شرایط آب‌هوایی برنامه سفر خودمان را تنظیم کنیم. آب‌وهوای اردل تقریبا شبیه آب‌وهوای تهران است با یکی دو درجه دمای پایین‌تر. گفتم که مردم محلی و عشایر از این منطقه به‌عنوان قشلاق استفاده می‌کنند پس طبیعی است که آب‌وهوای گرمی داشته باشد.

آب و هوای زرد لیمه

عکس از: سایت Wikipedia

در بهار، آبشار بوبنه هوایی کمی خنک دارد و این خنکی به لطف آبشار و درختان است. اما در تابستان اینجا هوا گرم و شرجی است چون رطوبت آبشار بالاست و باعث ایجاد یک هوای شرجی می‌شود. در پاییز و زمستان هوای این منطقه معتدل و سرد است. با وجود این، عشایر از این منطقه به‌عنوان قشلاق استفاده می‌کنند.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار زرد لیمه

طبیعت اطراف آبشار بوبنه در فصل بهار و تابستان بسیار زیبا و سرسبز است. آبشار صدای پُرخروشی دارد که شما را مجذوب خود خواهد کرد. من که در این شرایط چشمانم را می‌بندم و به صدای اطراف گوش می‌دهم. صدای ریزش آب از ارتفاع روی سنگ‌ها و صدای وزش باد میان درخت‌ها و برگ‌های درخت بلوطی که کف می‌زنند. شاید به نظرتان عجیب برسد، اما من وقتی برگ درخت‌ها در اثر وزش باد به هم می‌خورند، تصور می‌کنم کف می‌زنند.

آبشار زرد لیمه اردل

عکس از: سایت Alibaba

بیشتر پوشش اطراف آبشار شامل درختان بلوط است. ناسلامتی اینجا در بین کوه‌های زاگرس قرار دارد و طبیعی است که پوشش گیاهی غالب آن، بلوط باشد. از دیگر درختان این منطقه می‌توان به صنوبر و بادام وحشی اشاره کرد. در این منطقه گیاهان مختلفی روییده که ارزش دارویی دارند و محلی‌ها و عشایر از آن‌ها استفاده می‌کنند.

گون یکی از مهم‌ترین گیاهان مرتعی است که در اطراف آبشار و در کنار مزرعه‌های جو و گندم اهالی روییده است. پوشش گیاهی پُرتراکم اطراف آبشار عامل مهمی در گم کردن راه است پس اگر به‌عنوان گردشگر به این منطقه سفر می‌کنید حتما با راهنما بروید.

ویژگی های آبشار زرد لیمه

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آبشار زرد لیمه زیبایی و طبیعتی است که در اطراف آن شکل گرفته است. آبشار بوبنه یکی از بزرگ‌ترین و عریض‌ترین آبشارهای چهارمحال و بختیاری است. این آبشار ارتفاعی حدود ۴۰ متر داشته و عرض آن ۶۵ متر است. عرض زیاد این آبشار نشان می‌دهد که پُرآب است.

ویژگی‌های آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Irna

برای دسترسی به این آبشار باید از صخره‌ها بالا بروید و از راهی پُرپیچ و خم رد شوید. مسیر سخت و صعب‌العبور است اما ارزش دیدن را دارد. آبی که از آبشار بوبنه جاری می‌شود در واقع یکی از سرچشمه‌های رود کارون است. اطراف آبشار جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد که در بخش بعدی در مورد آن‌ها صحبت می‌کنم.

دیدنی‌های آبشار زرد لیمه

آبشار زرد لیمه زیبایی‌ها و دیدنی‌های زیادی را در گرداگرد خود دارد. این دیدنی‌ها شامل دره، رودخانه، روستا و چشمه‌سارهای زیبا هستند. در این بخش از مقاله می‌خواهم در مورد این دیدنی‌ها کمی صحبت کنم تا برای سفر آماده شوید. با آشنایی با این دیدنی‌هاست که می‌توانید یک برنامه عالی برای سفر بچینید.

دیدنی‌های آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Alibaba

دره لیمه

دره لیمه یکی از جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری است که آبشار زرد لیمه در دل آن جا گرفته است. این دره پوششی گیاهی از درختان بلوط، صنوبر و گون دارد که بر زیبایی آن اضافه کرده‌اند. پایین دره به رودخانه بازفت می‌رسد که آب خروشانی داشته و آبیِ آب آن دیدنی است. آب رودخانه خنک است و می‌توانید در آن شنا کنید اما باید خیلی مراقب باشید چون آب بازفت خروشان است.

دره لیمه اردل

عکس از: سایت Irna

جنگل‌های سرسبز

آبشار زرد لیمه زیبایی‌های زیادی را در اطراف خود دارد که یکی از آن‌ها جنگل‌های سرسبز است. اگر به دیدن آبشار رفتید حیف است که سری به جنگل‌های این منطقه نزنید. جنگل‌ها زیبایی خاصی دارند و شما را شیفته خود می‌کنند. غالب پوشش گیاهی این جنگل‌ها درختان بلوط هستند هر چند که می‌توانید میان آن‌ها درختان صنوبر را هم پیدا کنید. من اگر جای شما بودم بعد از دیدن آبشار به سمت جنگل می‌رفتم و اجازه می‌دادم هر آنچه در چنته دارد را برای من رو کند.

جنگل‌های لیمه

عکس از: سایت Irna

کوهستان‌های مرتفع

یکی دیگر از دیدنی‌های اطراف آبشار زرد لیمه، کوهستان‌های مرتفع هستند. این کوهستان‌ها آبشار را احاطه کرده‌اند و دارای مسیری سخت و صعب‌العبور هستند. جاهایی از کوهستان هست که فقط برخی از حیوانات می‌توانند از آن عبور کنند و حتی راه مال‌رویی هم برای عبور ما آدم‌ها ندارد. این کوهستان‌های مرتفع را باید از دور نگاه کنی یعنی جایی کنار آبشار که می‌تواند یک دید فوق‌العاده داشته باشد.

کوه‌های اطراف آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Asriran

رودخانه زیبای منطقه

یکی از رودهای زیبای منطقه که جزو دیدنی‌های آبشار زرد لیمه و از جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری است، رودخانه بازفت است که آبشار بوبنه در کنار آن قرار گرفته است. این رود زیبا و خروشان از روستا‌ها و از کنار چشمه‌های زیادی می‌گذرد و اگر زبان داشت حتما داستان‌های مختلفی از مسیر عبور خود برای گفتن داشت.

این رود خروشان یکی از رودهای اصلی استان است که منبع تامین آب کشاورزی مردم روستاهای مختلف بوده و بدون آن حیات مردم و حیوانات و گیاهان معنایی ندارد.

رودخانه اردل

عکس از: سایت Isna

اثر تاریخی باستانی معروف به پلکان اشکانی پل خداآفرین

پل خداآفرین روی رودخانه بازفت ساخته شده و بیشتر عشایر از آن استفاده می‌کنند. این پل که بیشتر برای عبور و مرور عشایر است در فصولی که مردم برای چادر زدن به آن طرف رود می‌روند خیلی کاربردی می‌شود. همان‌طوری که قبلا هم گفتم منطقه آبشار زرد لیمه یک منطقه گرمسیری است که می‌تواند قشلاق خوبی برای عشایر باشد. پس طبیعی است که عشایر منطقه از این پل برای عبور از رودخانه و رسیدن به قشلاق استفاده کنند.

پل خدا آفرین اردل

عکس از: سایت Alibaba

تفریحات رایج در جوار آبشار زرد لیمه

شما می‌توانید تفریحات مختلفی را حوالی این آبشار تجربه کنید. در ادامه این تفریحات را بیشتر بشناسید.

۱- کوهنوردی

کوهنوردی یکی دیگر از کارهایی است که می‌توانید در اطراف آبشار بوبنه انجام دهید. همان‌طوری که گفتم، آبشار بر روی دامنه کوه شکل گرفته و حتی برای دیدن آن هم باید کوهنوردی کنید پس این ورزش یکی از واجبات دیدن آبشار خواهد بود.

کوهنوردی در آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Borna

۲- شنا در آبشار زرد لیمه

در کنار آبشار زرد لیمه می‌توانید تنی به آب بزنید و شنا کنید. اگر رودخانه را برای شنا ترجیح می‌دهید هیچ جای نگرانی نیست چون در نزدیکی آبشار رودخانه بازفت قرار دارد که محلی مناسب برای کمپ زدن و شنا کردن است. شنا واقعا یکی از تفریحات مورد علاقه من است چون در هر سفری که دارم تقریبا دلم می‌خواهد وارد آب شوم و از زلال زیبای آن لذت ببرم.

تفریحات آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Balad

۳- پیاده‌روی اطراف آبشار

اینجا خیلی امکان پیاده‌روی وجود ندارد چون منطقه کوهستانی است اما می‌توانید روی پله‌های باستانی دژپات پیاده‌روی کنید. این پله‌ها مهم‌ترین محل عبور ایل عشایر منطقه هستند و تمام گردشگران نیز باید از آن عبور کنند تا به مقصد اصلی خود برسند. در نزدیکی پل خداآفرین، قسمتی از دیوار تراشیده و حجاری شده است. این پلکان سنگی اهمیت زیادی برای اهالی دارد و در کنار آن هم کتیبه‌ای قیمتی شکل گرفته است.

پیاده‌روی در آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Alibaba

۴- عکاسی از طبیعت سرسبز

عکاسی یکی از جذاب‌ترین کارهایی است که می‌توانید در نزدیکی آبشار زرد لیمه انجام دهید. در کنار آبشار، درختان سرسبز بلوط و در کنار کوهپایه و رود بازفت می‌توانید عکس‌هایی زیبا بگیرد. پلکان دژپات را فراموش نکنید و اگر توانستید روی این پله‌های تاریخی مهم هم عکس بگیرید. با عکس گرفتن است که می‌توانید زیباترین لحظات سفر خود را ثبت کنید.

عکاسی در آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Picofile

جاهای دیدنی اطراف آبشار زرد لیمه

در حوالی آبشار زرد لیمه جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد که دیدن آن‌ها روح‌ شما را تازه می‌کند. تنوع این جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری در نزدیکی آبشار بوبنه زیاد است و باید مفصل در مورد آن‌ها صحبت کنم. پس تا پایان داستان جاهای دیدنی اطراف آبشار با من همراهی کنید.

جاهای دیدنی اطراف آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Picofile

۱- رودخانه بازفت

رودخانه بازفت یکی از سرشاخه‌های اصلی رود کارون است. این رودخانه از ارتفاعات زردکوه در شهرستان کوهرنگ سرچشمه می‌گیرد. رود خروشان بازفت در ادامه مسیر خود به سد کارون ۴ رسیده و در نهایت به کارون می‌پیوندد. رود بازفت حدود ۹۵ کیلومتر طول داشته و دبی سالانه آن ۲۰۸۷ میلیون مترمکعب است.

رودخانه بازفت اردل

عکس از: سایت Yjc-news

بازفت از جمله اصلی‌ترین سرچشمه‌های کارون است که از استان چهار محال و بختیاری عبور می‌کند. این رودخانه از کنار روستاها و چشمه‌های زیادی می‌گذرد که بر زیبایی آن اضافه کرده‌اند. من که می‌گویم به هر جای رود رسیدید که عمق کمی داشت و جریان آن از جوش و خروش افتاده بود، تنی به آب بزنید.

۲- ایل راه باستانی دزپارت

یکی از آثار باستانی و تاریخی استان چهار محال و بختیاری، دژپات است. دژپات یک جاده پلکانی است که قدمت آن به دوره هخامنشیان برمی‌گردد. این جاده کاربردهای زیادی داشته که از آن جمله می‌توان به کاربرد اقتصادی، نظامی و سیاسی اشاره کرد. پلکان دژپات در دل سخت‌ترین مسیر در میان تنگه‌ها و دره‌ها ساخته شده تا بتواند عبور از ابن منطقه را برای مردم و عشایر آسان کند. این جاده زیبای سنگی در نزدیکی دره و آبشار زرد لیمه قرار دارد.

ایل راه باستانی دزپات

عکس از: سایت Eneshat

۳- جره اطراف آبشار زرد لیمه

در اکثر رودخانه‌هایی که از میان دو کوه و به عبارتی از دره می‌گذرند، خصوصا در رود کارون، سنگی را مانند رکاب سوراخ‌ کرده‌اند و بندی به دو طرف سوراخ بسته‌اند و طرف دیگر را هم به سوراخ مقابل بسته‌اند. طناب از آب می‌گذرد و دو شاخه‌ای چوبی زیر آن با طناب بسته شده‌ است.

جره اردل

عکس از: سایت Mehrnews

اگر شخصی بخواهد از میان آب رود عبور کند با استفاده از این سنگ از این طرف کوه به طرف مقابل می‌رود. سنگ طوری ساخته شده که مثل تاب است و بواسطه طناب‌ها که به آن بسته شده سنگ را به طرف دیگر می‌کشند. البته بعضی از افراد به دلیل مهارت بالایی که دارند بدون نیاز به کمک و با کشیدن طناب می‌توانند از این طرف به آن طرف بروند. در زبان محلی به این وسیله «جُره» گفته می‌شود.

۴- پل بهشت آباد

پل بهشت آباد یکی از پل‌های مهم منطقه است که در ۶ کیلومتری اردل قرار گرفته و قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این پل مهم و زیبا توسط حسینقلی خان بختیاری و بر روی رودخانه بهشت‌آباد ساخته شده است. طول این پل حدود ۲۰ متر و ارتفاع آن از سطح آب رودخانه، ۷ متر است. پل بهشت آباد دارای بدنه و پایه‌هایی از سنگ است و طاق‌های آن از آجر ساخته شده. این پل در انتهای صخره‌های «درکش ورکش» قرار دارد.

پل بهشت آباد اردل

عکس از: سایت Alibaba

۵- دره عشق اطراف آبشار زرد لیمه

دره عشق یکی از زیباترین جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری است. در این دره آبشارهایی زیبا و خروشان و چشمه‌های آب معدنی وجود دارد. پوششی از جنگل‌های بلوط این دره را در بر گرفته و معماری روستا هم جذابیت خاصی به دره بخشیده است. این دره آنقدر زیبا هست که به آن دره عشق می‌گویند و من هر چه بگویم مثل شنیدن کی بود مانند دیدن خواهد بود.

دره عشق اردل

عکس از: سایت Tasnimnews

رودخانه کارون از این دره یعنی دره عشق عبور می‌کند. عبور جریان آب رودخانه کارون از میان صخره‌ها، دره‌ها و گودی‌های مختلف و رسیدن آن به شالیزارهای منطقه، زیبایی آن را دو چندان کرده است. گردشگرانی که به این منطقه می‌آیند از دیدن پوشش سبز و مخملی آن شگفت‌زده خواهند شد. جاذبه اصلی روستا، آبشار دره عشق است. این آبشار آبی زلال داشته و ۱۰۰ متر ارتفاع دارد.

۶- چشمه سرداب رستم‌آباد

چشمه سرداب رستم آباد جزو پُرآب‌ترین چشمه‌هایی است که کوه‌های زاگرس در دل خود جای داده‌اند. یکی از ویژگی‌های جالب این چشمه، سرد بودن آب آن در تمامی فصل‌های سال است. پس حتی اگر در فصل تابستان هم به چشمه سرداب رستم‌آباد بروید باز هم با آبی سرد مواجه می‌شوید که مو به تنتان سیخ می‌کند.

چشمه سرداب رستم آباد

عکس از: سایت Akharinkhabar

نام سرداب واقعا برازنده این چشمه است چون همان‌طور که گفتم آب آن سرد است و آب سرداب هم که همیشه سرد. این چشمه با این دمای پایین آب به‌عنوان سردترین چشمه استان چهار محال و بختیاری شناخته می‌شود. آب چشمه سرداب رستم‌آباد از طریق آب شدن برف‌ها و در طول زمستان تامین می‌شود و شاید همین موضوع هم باعث سرد بودن آب آن است.

۷- شهرستان اردل، منطقه‌ای تاریخی و زیبا

شهرستان اردل یکی از جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری است که رودخانه بازفت و آبشار زرد لیمه را در خود جای داده است. اردل به دلیل آب‌وهوای خوب یکی از مراکز مهم ییلاق عشایر استان است. عشایر «ایل هفت لنگ بختیاری» به این منطقه می‌آیند تا تابستان گرم را در خنکی سپری کنند.

شهر اردل

عکس از: سایت Alibaba

شهرستان اردل ۱۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و همان‌طوری که در یکی از مقاله‌ها توضیح دادم به ازای هر ۱۰۰۰ متر، ۶.۱ درجه هوا خنک‌تر می‌شود. پس می‌توان انتظار داشت که این منطقه خنک‌تر از جاهای دیگر استان باشد. از جمله مناطق دیدنی شهرستان اردل می‌توان به چشمه مولا، روستای آلیکوه، چشمه سرداب رستم‌آباد، چشمه شلیل، چشمه سرخون و دشت اردل اشاره کرد.

۸- تالاب زیبای سولقان

تالاب سولقان یکی از جاذبه‌هایی طبیعی استان چهار محال و بختیاری است که در ۷۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این تالاب در مسیر شهرکرد به ایذه قرار گرفته و دارای دو بخش شرقی و غربی است. تالاب غربی با نام «تالاب ولگان» شناخته می‌شود. یکی از شگفتی‌های این تالاب گل‌های رنگارنگی است که در آن می‌روید.

تالاب سولقان اردل

عکس از: سایت -Yjc-news

تالاب سولقان در مسیر عشایر قرار دارد و آن‌ها برای رسیدن به مقاصد چادر زدن خود از نزدیکی این تالاب عبور می‌کنند. تالاب سولقان کم‌عمق است و به همین دلیل هم به محلی مناسب برای مرغان آبی و پرنده‌های مهاجر تبدیل شده‌ است. البته در سال‌های گذشته به دلیل بهره‌برداری غیراصولی از آب این تالاب، تعداد پرنده‌های مهاجر کم شده است. نمی‌دانم ما داریم چه بلایی سر این طبیعت می‌آوریم.

۹- چشمه دیمه حوالی آبشار زرد لیمه

چشمه دیمه یکی از چشمه‌های اصلی است که آب زاینده‌رود را تامین می‌کند. این چشمه که در میراث طبیعی استان چهار محال و بختیاری به ثبت رسیده یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم است. آب این چشمه دارای مواد معدنی و املاح مفیدی بوده و بسیار گوارا هم هست. اطراف چشمه سرسبز و زیباست و آن را به محلی مناسب برای پیک‌نیک تبدیل کرده ‌است. یکی از مواردی که این منطقه را جذاب کردن امکان دیدن چادرهای عشایر است که در طبیعت برپا شده‌اند.

چشمه دیمه اردل

عکس از: سایت Bamnews

۱۰- کتیبه دژپات، سنگ حجاری شده ۶ هزار ساله

پله‌هایی در صخره‌های این منطقه ساخته شده که به آن «پلکان جاده دزپات» می‌گویند. با توجه به اینکه این قسمت از مسیر صعب‌العبور است آن را به صورت پلکانی ساخته‌اند و حتی می‌توانید کتیبه‌ای را روی دیوار ببینید. جاده دژپات در دوره‌های تاریخی مختلف، کاربردهای زیادی داشته است که از آن جمله می‌توان به کارکرد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و نظامی اشاره کرد.

جاده دژپات اولین جاده‌ای است که در این مسیر سخت ساخته شده و به آن «جاده ابریشم کوچک» یا «پنهان‌ترین جاده کوه‌های ایران» هم می‌گویند. اگر می‌خواستید از این جاده عبور کنید نیاز به راهنما دارید، یک وقت خودتان تنهایی نروید.

کتیبه دژپات اردل

عکس از: سایت Eneshat

کتیبه دژپات که به آن کتیبه «هفشجان» هم می‌گویند در کوه جهان بین و در مسیر جاده دژپات قرار دارد. قدمت این کتیبه به هزاره ۴ پیش از میلاد برمی‌گردد. کتیبه دژپات روی بخش صیقلی و صخره‌ای کوه حک شده و در مرداد ۱۳۸۱ هم به ثبت ملی رسیده است. واقعا نمی‌دانم در آن زمان‌‌های دور، مردم چطور بدون امکانات الان می‌توانستند پله‌هایی با این دقت بسازند و در کنار آن کتیبه‌ای زیبا داشته باشند. کتیبه انقدر خوب مانده که می‌توانید بخشی از آن را به‌راحتی بخوانید.

سنگ حجاری شده اردل

عکس از: سایت Tansnimnews

۱۱- روستای گزستان بازفت

روستای گزستان بازفت مسیری سخت و صعب‌العبور دارد. این روستا یکی از جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری است که بافتی زیبا و سنتی دارد. بیشتر پوشش گیاهی روستا شامل درختان بلوط است و این روستا در واقع یکی از مسیرهای اصلی کوچ عشایر به ییلاق و قشلاق خواهد بود. جالب است بدانید که عشایر خودشان این مسیر سخت و صعب‌العبور را انتخاب می‌کنند چون کوتاه‌تر است.

روستای گزستان

عکس از: سایت Jahannews

۱۲- چشمه مولا در روستای آلیکوه

چشمه مولا در نزدیکی روستای آلیکوه از توابع شهرستان اردل چهار محال و بختیاری قرار دارد. این چشمه حدود ۸۰ کیلومتر با شهرکرد فاصله داشته و یکی از جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری است. در اطراف این چشمه طبیعتی زیبا شکل گرفته و همین موضوع هم چشمه را به یکی از جاهای دیدنی اردل تبدیل کرده است. در نزدیکی این چشمه امکانات رفاهی شامل سکو برای نشستن و سرویس بهداشتی وجود دارد.

۱۳- سینی‌سواری در گزستان بازفت

یکی از راه‌های اصلی که عشایر برای رسیدن به مقصد خود از آن عبور می‌کنند دره‌های سخت و صعب‌العبور و رودخانه بازفت در منطقه گزستان است. طبق سنتی دیرینه، عشایر برای عبور از رودخانه از چند مشک باد شده استفاده می‌کنند که به آن «سینی» می‌گویند. جالب است بدانید که این مشک‌ها مانند قایق عمل می‌کنند با این تفاوت که پارو ندارند و برای عبور از رودخانه، عشایر پا می‌زنند.

سینی‌سواری در گزستان بازفت

عکس از: سایت Irna

۱۴- دشت اردل

دشت اردل یکی دیگر از جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری است که در شهرستان اردل قرار دارد. این دشت زیبا در فصل بهار مملو از گل‌‌های وحشی می‌شود. جالب است بدانید که در چند سال گذشته و برای زنده و شاداب نگه داشتن این دشت، طرح انتقال آب به دشت انجام شده است. بنابراین این دشت آبیاری می‌شود تا سرحال و شاداب بماند. ای کاش می‌شد برای همه دشت‌های زیبای ایران این کار را کرد. آن وقت بود که زیبایی و سرسبزی تمام ایران را فرا می‌گرفت.

دشت اردل

عکس از: سایت Irna

۱۵- چشمه‌های باغ رستم اردل

باغ رستم یکی از جاذبه‌های گردشگری است که در بخش میانکوه شهرستان اردل قرار دارد. این چشمه‌ها به روستای بهشت آباد نزدیک هستند و اگر به دیدن این روستا رفتید می‌توانید برای بازدید از چشمه هم اقدام کنید. باغ رستم چندین آبشار و چشمه‌سار دارد که باعث سرسبزی این منطقه شده‌اند.

چشمه‌های باغ رستم اردل

عکس از: سایت Alibaba

بهترین زمان برای بازدید از چشمه‌های باغ رستم اردل همان فصل بهار است یعنی درست زمانی که همه چیز اینجا سبز و خرم است و چشمه‌ها پُر آب هستند. برای دسترسی به چشمه‌های باغ رستم اردل باید از جاده شهرکرد به شلمزار و سپس جاده اردل عبور کنید. در ۸ کیلومتری اردل، تابلوی تفرجگاه باغ رستم را می‌بینید که در ابتدای یک راه فرعی قرار دارد.

۱۶- آبشار تنگ زندان اردل

دره تنگ زندان سبزکوه بین شهرستان‌های بروجن، لردگان و اردل قرار دارد. این دره یکی از زیباترین آبشارها را در خود جای داده که به آن آبشار تنگ زندان اردل می‌گویند. محلی‌ها به آبشار تنگ زندان اردل، «آبشار کردی کن» هم می‌گویند. این آبشار در ۵۵ کیلومتری شمال لردگان و درست بین دیواره‌های سنگی بلند در دل دره عمیق تنگ زندان قرار دارد. آبشار تنگ زندان ارتفاعی حدود ۱۲۰ متر داشته و در دو مرحله ۵۰ متری و ۷۰ متری از صخره‌ها سرازیر می‌شود.

آبشار تنگ زندان اردل

عکس از: سایت Alibaba

۱۷- آبشار معدن اردل

آبشار معدن اردل یکی از آبشارهای پُر آب منطقه کوهستانی اردل است. علت نامگذاری این آبشار، واقع شدن آن در نزدیکی روستایی به نام اردل است. این روستا در میان صخره‌های کوهستانی قرار گرفته و در دل خود آبشاری خروشان به نام معدن را جای داده است.

آبشار معدن اردل

عکس از: سایت Alibaba

بهترین زمان بازدید از آبشار زرد لیمه

آبشار زرد لیمه یکی از جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری است و آب‌وهوایی نسبتا خوب دارد. اینجا تابستانی گرم دارد و شاید برای بعضی از شما سفر خیلی هم راحت نباشد. اما بهار زرد لیمه چنان آب و هوای خوشی دارد که می‌توانید ساعات دلچسبی را در نزدیکی آبشار داشته باشید. از ۱۵ فروردین تا آخر اردیبهشت می‌تواند برای سفر به آبشار بوبنه بهترین زمان باشد.

هوا خنک است و طبیعتی سرسبز و زیبا دور تا دور آبشار را فرا گرفته و صدای پرنده‌ها شما را شیفته خواهد کرد. در این زمان است که گل‌های وحشی در هر طرف روییده و تصویری زیبا از آبشار می‌سازند. البته چون همه گردشگران همین زمان یعنی ۱۵ فروردین تا آخر اردیبهشت را برای سفر انتخاب می‌کنند شاید این زمان آبشار شلوغ باشد. پس اگر به دنبال خلوتی این منطقه هستید می‌توانید زمان دیگری را انتخاب کنید.

نکات بازدید از آبشار زرد لیمه (سختی های آبشار زرد لیمه)

مسیر دسترسی به آبشار زرد لیمه خیلی سخت است و به عبارتی می‌توان گفت صعب‌العبور است. باید از مسیرهایی بروید که امکان بردن ماشین وجود ندارد و نیازمند پیاده‌روی طولانی است اما مطمئن باشید ارزشش را دارد. اگر دلتان هوس دیدن آبشار بوبنه را کرده باید بگویم که بیشتر از یک کوله‌پشتی با خودتان نبرید، شما که نمی‌خواهید وسط‌های مسیر به دلیل سنگینی کوله خود خسته شده و ادامه ندهید. وسایل زیادی همراهتان نبرید چون واقعا نیازی به آن‌ها نخواهد بود.

جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری

عکس از: سایت iFilm

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از آبشار زرد لیمه

برای بازدید از آبشار زرد لیمه باید چندین ساعت پیاده‌روی کنید آن هم در مسیری سخت. پس مناسب‌ترین وسایلی که می‌توانید همراه خود ببرید آب آشامیدنی، کفشی مناسب برای پیاده‌روی و صخره‌نوردی، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و کمی خوراکی خواهد بود. سعی کنید صبح زود به سمت آبشار بروید، یعنی همان دم‌دم‌های صبح که هوا هنوز روشن نشده و خنک است. اگر این موقع حرکت کنید می‌توانید مدتی را در کنار آبشار استراحت کرده و دوباره عصری برگردید.

اقامت در آبشار زرد لیمه

برای اقامت در آبشار چند گزینه پیش‌روی شماست که شامل چادر زدن و یا اجاره اتاق‌های خانه‌های روستایی است. در ادامه بیشتر در مورد این موضوع توضیح می‌دهم.

– اقامت در محل آبشار

آبشار زرد لیمه در یک طبیعت بکر و دست‌نخورده قرار دارد و به دلیل سخت بودن مسیر، هیچ امکانات رفاهی برای آن در نظر گرفته نشده. پس هر چیزی که نیاز دارید را باید با خودتان ببرید. البته در اطراف آبشار می‌شود چادر زد. فقط کافی است وسایل لازم را داشته باشید. اگر خواستید در کنار آبشار اقامت کنید با خودتان چادر و دیگر وسایل کمپینگ را ببرید.

آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Yjc news

– اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک آبشار

در اطراف آبشار زرد لیمه اقامتگاهی وجود ندارد بنابراین اگر می‌خواهید این حوالی اقامت کنید باید با خودتان چادر ببرید. البته امکان اقامت در روستاهای اطراف مثل اردل وجود دارد و می‌توانید یکی از خانه‌های روستایی یا یکی از اتاق‌های خانه‌های روستایی منطقه را اجاره کنید. من خودم عاشق خانه‌های روستایی خصوصا خانه‌هایی هستم که در مناطق دورافتاده ساخته شده‌اند. هر طور که شده در سفرم به جاهای مختلف سعی می‌کنم یکی از این خانه‌ها را اجاره کنم.

آبشار زرد لیمه کجاست؟

آبشار زرد لیمه در استان چهار محال و بختیاری در بخش جنوبی شهرستان اردل واقع شده است.

لوکیشن آبشار زرد لیمه روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به آبشار زرد لیمه

برای دسترسی به آبشار زرد لیمه چهار محال و بختیاری باید از شهرکرد به سمت شهرستان اردل حرکت کنید. بعد از اینکه به شهرستان اردل رسیدید باید به سمت روستای کاج بروید. از روستای کاج هم باید به سمت رستم‌آباد حرکت کرده و وقتی به رستم‌آباد رسیدید از مسیر جنوب روستا و از میان جنگل عبور کنید.

آبشار زرد لیمه

عکس از: سایت Iranparadise

به این ترتیب به نزدیکی بازفت خواهید رسید. اینجا که رسیدید از گردنه چری عبور کرده تا وارد روستای گزستان شوید. از این منطقه باید پیاده‌روی را شروع کنید. از جنگل که عبور کردید، با پیمودن ۱۰ ال ۱۲ ساعت به آبشار می‌رسید. فقط باید بدانید که این ۱۰ تا ۱۲ ساعت را باید پیاده‌روی کنید. پس آماده یک پیمایش سنگین باشید.

آبشار زرد لیمه، آبشاری در میان درختان بلوط

آبشار زرد لیمه یکی از جاهای دیدنی چهار محال و بختیاری است که به آن آبشار بوبنه هم می‌گویند. این آبشار از جمله جاذبه‌های گردشگری مهم و بکر شهرکرد است. آبشار بوبنه در دره لیمه قرار دارد و طبیعی زیبا و سرسبز در اطراف آن شکل گرفته. این آبشار به دلیل سختی و صعب‌العبور بودن مسیر، بکر و دست‌نخورده باقی مانده پس اگر شما هم به این آبشار رفتید حواستان باشد آن را همان‌طوری که هست تحویل گردشگران بعدی دهید. اجازه ندهید کیسه‌های زباله این منطقه را آلوده کند.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه

 1. رضا می‌گوید

  راهنما آبشار زردلیمه از راه آسان وراحت وراحت

 2. مصطفی می‌گوید

  سلام ،من بختیاری هستم، این متن نام آبشار را اشتباه معنی کرده، دو کلمه زرد و لیم در زبان محاوره ما وجود دارد، مثال: کوه زرده، یا زرد کوه، به منعی بلندترین کوه، پس معنی زرد در نام آبشار همان بلند است، نه بلندترین، کلمه «لیم» بیشتر برای تقسیم سبزی جات و ادویه جات استفاده می‌شود، مثل: هفت لیم خورشتی، یعنی هفت نوع سبزی خورشتی یا ادویه هفت لیم، یعنی یک ادویه که از ترکیب هفت نوع ادویه ساخته شده است، پس مثل کلمه «زرده» که با اضافه شدن«ه» معنی بزرگترین رو داده، کلمه «لیمه» هم معنی نوع ترین یا خاص ترین رو تولید میکند، پس معنی اصلی کلمه« زرد لیمه» میشه خاص ترین بزرگ، یا بزرگ منحصربه‌فرد

 3. ل می‌گوید

  سلام من اهل منطقه نامبرده هستم
  بعضی عکس ها برای دیگر مناطق است
  در ضمن از راه اردل دهستان دیناران منطقه دنگان ماشین رو ست و لازم نیست این همه ساعت پیاده روی بروید نهایتا یکی دو ساعت پیاده روی دارد

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   در صورتی که تصاویر زیبایی از این منطقه دارید، می‌تونید تصاویرتون رو برای ما ارسال کنید تا با نام خودتون در مجله گردشگری علی‌بابا منتشر کنیم.

  2. تنهای تنها می‌گوید

   همه فقط ترس .وحشت نوشتند در مورد آبشار دمت گرم اینجوری آرامش میدی طرف جرات کنه بزنه به جاده

  3. امیر می‌گوید

   سلام از دنگان برای رسیدن به آبشار باید شنا کرد؟