مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول؛ هم‌جواری شگفت‌انگیز اسلام و مسیحیت

راهنمای گردش در مسجد ایاصوفیه

استانبول بزرگ‌ترین شهر جهان است که در دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. جاذبه‌ های گردشگری فراوان استانبول آن را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در کشور ترکیه تبدیل کرده است. همین موضوع امکانات و امنیت فراوانی را برای گردشگران مهیا کرده است. یکی از مهم‌ترین دیدنی‌ها برای مسلمانان و حتی غیرمسلمانان بدون شک مساجد تاریخی استانبول است که هر یک باورها و معماری‌های تاریخی در ادوار گذشته را به نمایش می‌گذارد. مسجد ایاصوفیه نیز یکی از این مساجد تاریخی در استانبول است که بسیاری از گردشگران آن را نماد کشور ترکیه می‌دانند که از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه به شمار می‌رود.

در این مقاله از این مسجد محبوب، ایاصوفیه خواهیم گفت که اگر قصد سفر به استانبول را دارید بتوانید تاریخچه، آدرس مسجد ایاصوفیه استانبول، قیمت بلیط مسجد ایاصوفیه و هرآنچه برای بازدید از این بنای تاریخی نیاز دارید را بدانید و خود را بهتر برای سفر به این شهر زیبا و بازدید از این مسجد تاریخی آماده کنید.

وجه تسمیه مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه که با نام‌های هاگیا صوفیا و حاجیا صوفیا نیز شناخته می‌شود یکی از پربازدیدترین دیدنی‌های استانبول و جهان از منظر هنر و تاریخ است. ایاصوفیه درحقیقت به معنای حکمت خداست. جالب است بدانید که در قرن ششم این بنای تاریخی را به‌عنوان هشتمین شگفتی جهان معرفی کرده‌اند.

مسجد ایاصوفیه با بیش از یک هزار و ۴۰۰ سال قدمت به‌عنوان یکی از تاریخی‌ترین بناهای موجود در استانبول شناخته می‌شود که زلزله‌ها، جنگ‌ها و تاریخ بسیاری را به خود دیده است. این بنای تاریخی که پیوندی میان مسیحیت و اسلام به شمار می‌رود، نه‌تنها به‌خاطر قدمت بلکه به‌خاطر معماری منحصربه‌فردش در ترکیه و حتی جهان شهرت دارد و سالانه میزبان گردشگران بسیاری از سراسر جهان است.

در ادامه به‌ترتیب موارد زیر را در این مسجد تاریخی از جاهای دیدنی استانبول بررسی خواهیم کرد تا با این شگفتی جهان بیشتر آشنا شوید:

۱. تاریخچه مسجد ایاصوفیه

۲. معماری مسجد ایاصوفیه

۳. موقعیت و دسترسی به مسجد ایاصوفیه

۴. قیمت بلیت مسجد ایاصوفیه

تاریخچه مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه فعلی درحقیقت یک کلیسای بزرگ بوده که در سال‌های ۵۳۲ تا ۵۳۷ با نام کلیسای بزرگ شهر به‌دستور کنستانتین اول بنا شده است. این بنا به‌دست ۱۰ هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر ۱۰۰ استاد باشی تکمیل شده است. این کلیسا یک گنبد، کوزه مرمر، ایوان غربی و مدخل، سرسرای بالا، لژ مخصوص ملکه و درب مرمر دارد و جالب است بدانید که بسیاری از تزیینات همچون کوزه مرمر و ستون‌های این بنا از نقاط مختلف جهان آورده شده است. این کلیسا تا پیش از ساخت کلیسای جامع در سیویل به‌مدت یک هزار سال بزرگ‌ترین کلیسای جهان بوده است که دوران‌های تاریخی پرفرازونشیب بسیاری را به خود دیده است.

موزه هنر مدرن استانبول؛ نگاهی جدید به شهر خوش‌رنگ‌ولعاب ترکیه

پس از تصرف استانبول به‌دست عثمانی‌ها به‌دستور سلطان محمد دوم این کلیسا به مسجد ایاصوفیه استانبول تغییر کاربری داد که همین تغییر کاربری اثرات ویژه‌ای بر روی معماری آن گذاشته است. برای مثال پس از فتح به‌دست عثمانی‌ها، سلیمان اول دستور داد تا نقاشی‌ها و نگارگری‌های داخل ایاصوفیه را بپوشانند که نماز جمعه در آنجا خوانده شود.

این بنا در طول تاریخ با هجوم و تخریب بسیاری روبه‌رو شده است و چندین بار بازسازی و ترمیم شده است. مشهورترین مرمت آن به‌دستور سلیم دوم به‌دست خواجه معمار سنان آغا، نابغه معماری دوران عثمانی صورت گرفته است. در این مرمت، نمادهای عصر اسلامی به این بنای تاریخی افزوده شد.

در حال حاضر نیز این مسجد دیگر کاربری به‌عنوان مسجد ندارد و در آن نماز برپا نمی‌شود. پس از اعلام آغاز جمهوری ترکیه در زمان حکومت آتاتورک این مسجد به موزه تبدیل شد و هم‌اکنون موزه مسجد ایاصوفیه نام دارد که یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان به شمار می‌رود. در مجله علی بابا درباره سایر موزه های استانبول بخوانید.

فضای داخلی مسجد ایاصوفیه

معماری مسجد ایاصوفیه

این مسجد را باارزش‌ترین اثر باقی‌مانده از دوره بیزانس در ترکیه می‌دانند که معماری شگفت‌انگیز رومیان را به ارث برده است. این بنا که حدود ۶ هزار مترمربع مساحت دارد، کاملا از آجر ساخته شده و با مرمر پوشانده شده است، ۱۰۷ ستون و ۹ درب دارد. بزرگ‌ترین درب اصلی این مسجد را برای ورود پادشاه با چارچوب برنزی و قاب مرمر طراحی کرده بودند.

ردپای دوران را در موزه باستان شناسی استانبول دنبال کنید  

در ساختار بنا تدبیر هوشمندانه‌ای برای هماهنگی طاق‌ها و ستون‌ها به‌کاررفته ‌است. ۴ ستون بزرگ از سنگ خارای مصری، ۴ طاق بالا را نگه داشته‌ا است و گنبد بزرگ این مسجد بر روی آن‌ها قرار گرفته است. درحقیقت بسیاری از ویژگی‌های معماری حال حاضر این مسجد همچون گنبد، مناره، محراب، ستون‌ها و تزیینات قرآنی پس از تغییر کاربری به این مسجد اضافه شده است. گنبد ایاصوفیه از سطح زمین ۵۵متر ارتفاع دارد و قطر آن ۳۱متر است که از محبوب‌ترین نمادهای این مسجد برای گردشگران به شمار می‌رود. برخی ارتفاع بالای گنبد را نماد معلق‌بودن و نزدیکی به آسمان و خدا می‌دانند.

در تمامی فضاهای مسجد آیات قرآنی و خط عثمانی درکنار برخی تصاویر باقی‌مانده از حضرت مریم و حضرت عیسی(ع) دیده می‌شود. این مسجد همچنین کاشی‌کاری‌های مشهور بسیاری از زمان کلیسابودن خود همچون سونو (حضرت مریم و مسیح)، مسیح و لوئی ششم، دو فرشته و … دارد که از شگفتی‌های این مسجد به شمار می‌رود.

این بنای تاریخی که از شاهکارهای معماری در استانبول نامیده می‌شود، ویژگی‌های معماری و تزیینات داخلی بسیاری دارد که توصیف کردنی نیست و تنها باید آن‌ها را با چشم دید. پس اگر قصد سفر به استانبول را دارید، حتما در فهرست دیدنی‌های خود نام این مسجد را اضافه کنید و از تماشای آن در هنگام نور آفتاب زمانی که نور از پنجره‌های بی‌نظیر مسجد به درون می‌تابد، لذت ببرید.

معماری مسجد ایاصوفیه استانبول

موقعیت و دسترسی به مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه در مرکز شهر استانبول قرار دارد که همین موضوع موجب راحتی دسترسی به آن می‌شود و آن را جزو گزینه‌های اول بازدید قرار می‌دهد. چراکه در کنار آن دیدنی‌های بسیار دیگری نیز وجود دارد که سفر به مرکز شهر امکان بازدید از همه آن‌ها را برای گردشگران ممکن می‌کند.

نحوه رفتن به مسجد ایاصوفیه استانبول از طریق تمامی وسیله‌های نقلیه عمومی امکان‌پذیر است. چندین ایستگاه اتوبوس و تراموای استانبول در منطقه سلطان احمد برای دسترسی گردشگران فراهم شده است. مسجد ایاصوفیه مترو نیز دارد که در همین منطقه واقع شده و امکان دسترسی گردشگران به مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد و کاخ و موزه توپکاپی را مهیا کرده است. همچنین گردشگران می‌توانند از تاکسی برای رسیدن به این منطقه استفاده کنند.

مسیر دسترسی به ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول روی گوگل مپ

مسجد ایاصوفیه استانبول در نزدیکی کاخ توپکاپی، محله سلطان احمد واقع در منطقه اروپایی قرار دارد که می‌توانید محل دقیق آن را بر روی نقشه زیر ببینید:

اگر با تور استانبول به این مسجد بروید، نگران پیداکردن مسیر نخواهید بود. در کنار این مسجد، هتل‌های بسیاری نیز وجود دارد که گردشگران می‌توانند با اقامت در آن‌ها دسترسی سریع‌تری به این مسجد داشته باشند. پس اگر قصد اقامت در نزدیکی این مسجد را دارید، نگران نباشید چراکه هتل‌ها و هاستل‌های بسیاری در نزدیکی آن، آماده خدمت‌رسانی به مسافران هستند.

از این منطقه برای رسیدن به آکواریوم استانبول مسیر چندان پیچیده‌ای پیش روی شما نیست و می‌توانید با چند خط تاکسی به این منطقه برسید.

فاصله میدان تکسیم تا مسجد ایاصوفیه

از میدان تکسیم (تقسیم) تا مسجد ایاصوفیه حدود ۵ کیلومتر فاصله است که با استفاده از تراموا و تاکسی یا ماشین شخصی حدود نیم ساعت زمان می‌برد. تراموا (قطارهای برقی زمینی) هر پنج دقیقه در ایستگاه‌های این دو محل مسافرگیری می‌کند پس اگر یک تراموا را از دست دادید، نگران نباشید که خیلی زود تراموای دیگری مسافرگیری خواهد کرد.

اگر هم پیاده سفر می‌کنید، گشت و گذار در این مسیر با پای پیاده بسیار لذت‌بخش خواهد بود. حدود یک ساعت طول می‌کشد تا از میدان تکسیم به مسجد ایاصوفیه برسید اما اگر در طول مسیر علاقه‌مند به عکاسی و بازدید از بافت مرکزی و تاریخی این منطقه باشید، قطعا زمان بیشتری را در راه خواهید بود. در فاصله میدان تکسیم تا مسجد ایاصوفیه، جاذبه‌های گردشگری دیگری همچون مسجد سلیمانیه، مسجد شاهزاده و برج گالاتا قرار دارد که بازدید از آن‌ها نیز پیشنهاد می‌شود. در نقشه زیر این مسیر را می‌توانید ببینید.

قیمت بلیت مسجد ایاصوفیه

قیمت بلیت مسجد ایاصوفیه برخلاف پارک آبی استانبول برای بازدیدکنندگان چندان گران‌قیمت نیست. ساعت‌های بازدید از این موزه همه‌روزه در ایام پاییز و زمستان از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر و در ایام بهار و تابستان از ۹ صبح تا ۷ شب است که بلیت تنها تا یک ساعت قبل از اتمام ساعت به بازدیدکنندگان فروخته می‌شود. ورودی برای کودکان زیر ۱۲ سال رایگان است و تنها برای ورود به حرم مسجد ایاصوفیه کودکان بالای ۶ سال نیازمند خرید بلیت هستند. همچنین اگر قصد عکاسی در این مسجد را دارید باید به قوانین عکاسی از موزه‌ها پایبند باشید و در برخی قسمت‌ها عکاسی تنها با دردست‌داشتن مجوز امکان‌پذیر است.

در هر یک از هتل های استانبول هم که اقامت داشته باشید، امکان خرید آنلاین بلیت مسجد ایاصوفیه از طریق وبسایت این مسجد در دسترس است. اگر قصد رزرو بلیت برای بازدید از این موزه را دارید، کافی است تا به وبسایت (https://ayasofyamuzesi.gov.tr/en) سری بزنید و بلیت خودتان را آنلاین سفارش دهید. همچنین اطلاعات کامل این مسجد را می‌توانید در همین وبسایت پیدا کنید.

قیمت بلیط مسجد ایاصوفیه استانبول

در نهایت

اگر قصد بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول را دارید، به شما پیشنهاد با تور استانبول ارزان به این شهر سفر کنید. همچنین بهتر است پیش از سفر درباره تاریخ و معماری این بنای تاریخی بیشتر بخوانید و حتما از راهنمایان گردشگری در مسجد بخواهید تا شما را به سفر در زمان دعوت کنند و گذشته هیجان‌انگیز این بنا را برایتان شرح دهند. اگر هم قبلا از این بنای تاریخی دیدن کرده‌اید، تجربه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. ملک روزبه صدری می‌گوید

    در اینکه این مسجد بی نظیره و وقتی به عنوان کلیسا ساخته میشه بهترین کلیسای زمانه ی خودش بوده
    ولی متوجه نمیشم چرا از پیوند بین اسلام مسیحیت یا همجواری صحبت میکنید 🤣
    مسلمونا موفق شدن دهن مسیحیا رو سرویس کنن کشتن و شکستشون دادن سرزمین رو برداشتن برا خودشون باقی را یا مسلمان کردن یا کشتن بعدم کلیسا رو تبدیل کردن به مسجد برای یادآور شدن شکوه و عظمتشون