محله های استانبول

برای گشت‌وگذار، محله های استانبول را مثل کف دستتان بشناسید

هرکدام از محله های استانبول دقیقا چطور جایی برای زندگی و تفریح است؟

استانبول از مهم‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود؛ بی‌شک استانبول با تلفیقی از آب‌وهوای خوب، دو قاره‌ای‌بودن و تقسیم استانبول به بخش آسیایی و مرکزی یکی از زیباترین و با اصالت‌ترین شهرهای دنیاست. استانبول یکی از مقصدهای اصلی ما ایرانی‌ها برای تفریح و زندگی هم است. البته باید بگوییم آداب‌ورسوم و فرهنگ نزدیک به هم ایران با ترکیه، از اولویت‌های اصلی مسافران ایرانی برای سفر به قلب ترکیه است. این شهر به‌واسطه ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، یک شهر رویایی برای تفریح، گشت‌وگذار و البته فرصتی فوق‌العاده به‌منظور آشنایی با تاریخ کهن استانبول است.

احتمالا یکی از سوال‌هایی که ذهن شما را قبل از سفر با تور استانبول از علی بابا به چالش می‌اندازد، شناخت محله های استانبول از نظر تاریخی‌بودن، آشنایی با محله‌های قشر مرفه و شناسایی محله های ایرانی‌نشین استانبول است.

استانبول بالغ بر ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد که در ۳۹ منطقه متمرکز شده‌ است که در این محله‌ها از هر قشر و فرهنگ‌های مختلفی زندگی می‌کنند. اگر عزم سفر به ترکیه کرده‌اید، برای رزرو تور یا تهیه بلیط و هتل (سفر شخصی) به سامانه علی بابا مراجعه و تور مدنظرتان را در کمترین زمان با مطمئن‌ترین روش رزرو کنید.

محله های استانبول در بخش اروپایی

می‌توانیم بگوییم، استانبول قلب کشور ترکیه و پایتخت جاذبه‌های ترکیه است، به‌خصوص دو قاره‌ای‌بودن استانبول محبوبیت و شهرت این شهر اروپایی/آسیایی را دوچندان کرده است.

حال قصد داریم شما را با محله های استانبول که در بخش اروپایی متمرکز شده‌ است، آشنا کنیم. محله فاتح (مشهور به اسم محله سلطان احمد)، گالاتا، کارا کوی، بشیکتاش، کاگیتان، ساری پر و شیشلی از مهم‌ترین محله های استانبول در بخش اروپایی است.

محله سلطان احمد؛ از قدیمی‌ترین محله های استانبول

بازدید از محله سلطان احمد یکی از هیجان‌انگیزترین قسمت‌های تور استانبول است. راستی تا یادمان نرفته برای اطلاع از قیمت تور استانبول و رزرو تور، بلیط (هواپیما، قطار و اتوبوس) و هتل به سامانه علی بابا مراجعه کنید.

محله سلطان احمد در بافتی قدیمی از شهر استانبول واقع شده؛ بی‌تردید قدم‌گذاشتن در گوشه و کنار این محله شما را به دوران با شکوه حکومت عثمانی خواهد برد. اگر قصد رفتن به این منطقه تاریخی دارید، لازم است بگوییم قبل از غروب خورشید به آنجا بروید تا تصاویر کم‌نظیر و زیبایی از این محله به یادگار ثبت کنید.

محله سلطان احمد؛ از قدیمی ترین محله های استانبول

از جاذبه‌های تاریخی و مهم این منطقه می‌توان به مساجد (سلطان احمد و ایا صوفیه)، کاخ توپکاپی، بازار آراستا، باسیلیکا سیسترن و میدان اسب‌دوانی اشاره کرد.

آدرس محله سلطان احمد روی گوگل مپ

محله گالاتا؛ نقطه‌ای پرهیایو و بومی از محله های استانبول

محله گالاتا که اسم آن برگرفته از برج مشهور گالاتای استانبول است، در منطقه بیگ‌اوغلو قرار دارد. یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی این محله به نام برج گالاتا در کنار تنگه بسفر استانبول جلوه‌گری می‌کند. گالاتا یکی از پرجنب‌وجوش‌ترین محله های استانبول است که سکوت در آن معنایی ندارد، فرقی نمی‌کند روز باشد یا شب. هر زمان که به این محله بروید، می‌توانید ساعت‌ها در کنار مردم مهربان و بومی گالاتا وقت بگذرانید.

محله گالاتامحله گالاتا مکانی مناسب برای خرید سوغاتی‌های به‌مراتب ارزان‌تر از منطقه سلطان احمد است. پیاده‌روی در کوچه‌های باریک و سنگ‌فرش این محله یکی از لذت‌بخش‌ترین کارها در تور استانبول از علی بابا است. همان‌ طور که در محله قدیمی گالاتا قدم می‌زنید، بی‌شک رستوران‌ها و کافه‌های این منطقه نظر شما را جلب خواهد کرد که فرصتی عالی برای صرف استراحت و میل‌کردن یک نوشیدنی دل‌چسب در گالاتاست.

آدرس محله گالاتا روی گوگل مپ

محله کارا کوی؛ از مهم‌ترین محله‌های تاریخی استانبول

کارا کوی از محله‌های قدیمی استانبول است که در گذشته یکی از مهم‌ترین بنادر این شهر به شمار می‌رفت. بافت کارا کوی طی سال‌ها همچنان به‌شکل اولیه‌اش دست‌نخورده ماند، ولی در سال ۲۰۱۲ میلادی به بسیاری از ساختمان‌ها و بناهای این محله رنگ‌وروی تازه‌ای داده شده و بازسازی شد.

محله کارا کوی؛ از مهم‌ترین محله‌های تاریخی استانبولکارا کوی محله‌ای هیجان‌انگیز برای دوست‌داران گشت‌وگذار و کافه‌گردی است. اگر سری به این منطقه زدید، حتما به معروف‌ترین کافه کارا کوی (کافه کاراباتاک) بروید و با صرف یک نوشیدنی خستگی استانبول‌گردی را تنتان خارج کنید.

آدرس محله کارا کوی روی گوگل مپ

محله بشیکتاش؛ از معروف‌ترین محله های استانبول

بشیکتاش از آن دسته از محله‌هایی است که بی‌شک در طول سفرتان نام آن را بارها خواهید شنید و یا بهتر بگوییم کمتر کسی وجود دارد که در تور استانبول به بشیکتاش نرفته باشد. بشیکتاش نام یک تیم فوتبال محلی است که به‌دلیل محبوبیت این تیم نزد مردم، نام این محله به بشیکتاش شهرت دارد.

محله های استانبول

این منطقه در بخش اروپایی استانبول واقع شده و در نزدیکی محله‌های شیشیلی، ساری یر و کاگیتان قرار داد که با دسترسی آسان به‌وسیله مترو یا اتوبوس می‌توانید از این محله‌ها دیدن کنید.

از مهم‌ترین و معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی بشیکتاش می‌توانیم موزه نیرو دریایی، مسجد اورتا کوی، پارک یلدیز، کاخ دلمه باغچه و بازار محلی نام ببریم. بد نسیت بدانید، محبوبیت بیشتر این محله به‌واسطه وجود کروزسواری است، چراکه اغلب افراد به این نیت به بشیکتاش می‌روند.

آدرس محله بشیکتاش روی گوگل مپ

محله کاگیتان؛ از تفرجگاه‌های سلاطین دوره عثمانی

کاگیتان از قدیمی‌ترین محله های استانبول به حساب می‌آید. کاگیتانِ امروزی در گذشته یک منطقه جنگلی بود و سلطان‌های عثمانی به‌همراه خانواده برای تفریح و برگزاری مهمانی‌ها به این نقطه می‌رفتند. اکنون خبری از منطقه جنگی نیست و در دهه ۱۹۲۰ میلادی به‌دلیل موقعیت فوق‌العاده این منطقه و نزدیک‌بودن به گلدن هورن، کاگیتان به یک ناحیه صنعتی/کارخانه‌ای تبدیل شده است.

آدرس محله کاگیتان روی گوگل مپ

محله ساری یر؛ شمالی‌ترین محله استانبول

به‌واسطه جای‌گرفتن ساری یر در کنار آب، ماهیگیری یکی از تفریحات محبوب این منطقه است. ساری یر از موقعیت خاصی بهره‌مند بوده و میزبان بسیاری از شرکت‌های مهم و سفارت‌خانه‌های خارجی است. البته وجود خانه‌ها و ویلاهای لوکس، خود بهانه‌ای شده‌ است که مسافران تور استانبول از آن بازدید کرده و ساری یر را به نقطه‌ای توریستی تبدیل کنند.

محله ساری یرساری یر با موقعیتی کم‌نظیر یک محله ایده‌‌ئال برای گذراندن تعطیلات در کنار عزیزانتان است، البته ترافیک سنگین ساری یر را نباید فراموش کرد؛ پس با یک برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده به شمالی‌ترین و یکی از زیباترین محله های استانبول بروید.

آدرس محله ساری یر روی گوگل مپ

محله شیشلی؛ از محله‌های لوکس تور استانبول

قبل از هر چیزی با ورود به شیشلی وجود آسمان‌خراش‌های این منطقه مقابل چشمان شما خودنمایی می‌کنند. چه کسی فکرش را می‌کند این محله مدرن، در روزگاران گذشته محلی برای کشاورزی و شکار بوده است! بله درست خوانده‌اید، این محله در آغاز قرن گذشته با نفوذ فرانسه و سکونت فرهنگ‌های مختلف در این منطقه از شکل قبلی‌اش دور شد و به شیشلی امروزی تبدیل شد.

محله شیشلیگفتنی است یکی از مهم‌ترین عواملی که شهرت شیشلی را دوچندان کرد، مستقرشدن مرکز خرید معروف جواهر یا جواهیر است. از جاذبه‌های توریستی که در این محله جای گرفته‌ است موزه آتاتورک، مسجد تشویکیه، کاخ ایحلامور، موزه ارتش استانبول، پارم دموکراسی، کلیسای هولی اسپریت و مرکز خرید کانیون است.

آدرس محله شیشلی روی گوگل مپ

محله های استانبول در بخش آسیایی

بخش آسیایی استانبول قدیمی‌تر از قسمت اروپایی است، ولی در بخش اروپایی جاذبه‌های تاریخی بیشتری وجود دارد. قسمت آسیایی همانند بخش اروپایی از مکان‌های توریستی و خدمات رفاهی بهره‌مند است. آمار جرم‌ و جنایت در بخش آسیایی کم‎تر بوده و این موضوع نشان‌دهنده امنیت بیشتر بخش آسیایی است. از دیگر ویژگی‌های محله های استانبول در بخش آسیا می‌توان زیادتربودن فضای سبز و جمعیت کمتر نسبت به بخش اروپایی دانست.

محله های استانبول در بخش آسیاییمنطقه اسکودار؛ یکی از بزرگ‌ترین محله های استانبول

اسکودار از محله‌های پرجمعیت بخش آسیایی به‌شمار می‌رود که چیزی حدود نیم‌میلیون نفر در آن ساکن‌اند. اسکودار از غرب هم‌جوار تنگه بسفر و همسایه محله معروف امینونو است. اگر می‌خواهید با زندگی واقعی و آداب‌ورسوم مردم بومی ترکیه آشنا شوید، سری به منطقه بزرگ اسکودار بزنید.

آدرس منطقه اسکودار روی گوگل مپ

محله کادیکوی؛ محله‌ای شیک در بخش آسیایی

کادیکوی یا محله قاضی کوی، دیرینگی آن به‌واسطه شواهد نشان داده شده از کلیسای تاریخی مسیحیت به قرن پنجم برمی‌گردد. کادیکوی یکی دیگر از محله های استانبول است که در کنار دریا (دریای مرمر) قرار گرفته و این موضوع زیبایی‌های این محله را دو برابر کرده است. اگر دنبال محلی برای خرید لباس هستید، مزون‌های لباس مجلسی و لباس عروس متعددی با قیمت مناسب در کادیکوی وجود دارد.

محله های استانبول

آدرس محله کادیکوی روی گوگل مپ

محله کانلیکا؛ بندر ماهیگیری در کنار دو جاذبه معروف

کانلیکا یکی از بنادر ماهیگیری شهر استانبول است. این روستا بیشتر شهرت خود را مدیون ماست خوش‌مزه‌اش است. دو مکان توریستی این محله مسجد اسکندر پاشا و قهوه‌خانه اسماعیل آقا قطعا نظر شما را جلب خواهد کرد.

محله کانلیکاآدرس محله کانلیکا روی گوگل مپ

محله مودا؛ منطقه‌ای با فضای قدیمی و دیدنی

مودا درست روبه‌روی مساجد عثمانی استانبول واقع شده و چشم‌انداز زیبایی به بخش اروپایی این شهر دارد. پیشنهاد می‌کنیم اگر از قسمت اروپایی به آسیایی می‌روید، به‌وسیله کشتی به مودا بروید؛ از مزیت‌های استفاده از حمل‌ونقل دریایی لذت قایق‌سواری در دریا و رهاشدن از ترافیک سنگین استانبول است.

محله موداآدرس محله مودا روی گوگل مپ

محله چکور کوما؛ از منطقه‌های بومی و نماد فرهنگ ترک

چکور کوما از معروف‌ترین محله های بخش آسیایی استانبول است. از زیبایی‌های این محله می‌توان به موزه بی‌گناهی، ساختمان‌ها با معماری قدیمی، مغازه‌های عتیقه‌فروشی و کافه‌هایی با فضای دنج اشاره نمود.

محله آرناووت کوی استانبول؛ منطقه‌ای فوق‌العاده برای شب‌زنده‌داری

یکی از معروف‌ترین محله های استانبول که به‌دلیل تفریحات شبانه‌اش شهرت دارد، آرناووت کوی است.

محله آرناووت کوی استانبولاین محله درست در کنار تنگه زیبای بسفر واقع شده و وجود رستوران‌ها، کافه‌ها و خانه‌های قدیمی (متعلق به دوران عثمانی) این محله را به یکی از بهترین منطقه‌های بخش آسیایی تبدیل کرده است.

آدرس محله آرناووت کوی استانبول روی گوگل مپ

در سفر به استانبول به کوچه‌پس‌کوچه‌های این محله‌های زیبای شهر هم قدم بگذارید تا فرهنگ و آداب‌ورسوم این مردم را به‌خوبی لمس کنید. استانبول در بافت اصلی شهر فرهنگی جدا از جاهای دیدنی استانبول دارد که شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 دیدگاه

 1. باغستان نیوز می‌گوید

  فقط میدان تکسیم

 2. عرفان می‌گوید

  میدان استقلال توی کدوم محله س؟

 3. اجتمانو می‌گوید

  ممنون از این مطلب کاربردی

 4. kami می‌گوید

  بسیار عالی بود . لذت بردم

  حتما در سفر به استانبول از تمام این محله ها دیدن میکنم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   امیدواریم که سفر خوبی رو تجربه کنید.

 5. محمد می‌گوید

  ممنون از محتوا مفیدتون. من به دنبال خرید خانه در ترکیه بودم ولی نیاز داشتم تا با محله های مختلف آن آشنا شوم و سایت شما به من کمک بزرگی کرد. ممنون از محتوایتان

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد عزیز 🙂
   سپاس از شما

  2. خان عثمانی هههههههههههههههههه می‌گوید

   بدبخت خونه ها ارزون شد ههههههههههههههههههههههههههههههههههه

  3. ساحل معصومی می‌گوید

   سلام من ساحل هستم از شرکت ci global شرکت ما اصلیت ترک هست و در زمینه ساخت و ساز ملک و دکوراسیون فعالیت داریم.