پارک ملت

پارک ملت تهران؛ یک دنیا خاطره برای همه مردم پایتخت

معرفی تاریخی‌ترین و زیباترین پارک‌های تهران

یکی از روزهای خدا داشتم از یک مصاحبه کاری سنگین و سخت برمی‌گشتم، دلم می‌خواست یک جایی بود که می‌توانستم کمی خستگی در کنم و از رفت‌وآمد و هیاهوی زندگی در مردم لذت ببرم تا دوباره انرژی بگیرم. آخر می‌دانید من عاشق آن شوروشوق زندگی هستم که میان مردم موج می‌زند و این شوروشوق را فقط می‌توان بیرون از خانه دید. در یک آن، یادم آمد که در راه برگشت می‌توانم سری به پارک ملت تهران بزنم و از بازی رنگ‌ گل‌کاری‌ها و المان‌های عجیب و متفاوت آن لذت ببرم.

واقعا این پارک برای تمدد اعصاب بهترین انتخاب است، چون آ‌‌ن‌قدر بزرگ است که می‌توانید یک گوشه دنج پیدا کنید و از تنهایی خودتان لذت ببرید یا بروید سراغ یک بخش شلوغ و از بازی آدم بزرگ‌ها با گربه‌ها حظ کنید. خلاصه که سرتان را درد نیاورم، بدون معطلی سوار اتوبوس‌های خیابان ولی‌عصر شدم و درست مقابل در اصلی پارک پیاده شدم.

بقیه را اینجا نمی‌گویم تا با همراهی هم از دلبری‌های پارک برایتان بگویم. تقریبا موضوع را لو دادم پس در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا قرار است از بوستان ملت بگویم که برای ملتی بزرگ ساخته شده است.

پارک ملت کجاست؟
پارک ملت در خیابان ولی‌عصر و در تقاطع با ابتدای بزرگ‌راه نیایش قرار گرفته است.
چطور با مترو به پارک ملت برویم؟
نزدیک‌ترین متروی شهری به پارک ملت تهران، ایستگاه متروی طالقانی است. از این ایستگاه می‌توانید تاکسی بگیرید و خودتان را به پارک برسانید.
مساحت پارک ملت تهران چقدر است؟
مساحت پارک ملت ۳۴ هکتار است.
پارک ملت چه امکاناتی دارد؟
پارک ملت امکانات ورزشی و رفاهی کاملی دارد که از آن جمله می‌توان به پیست‌اسکی، زمین، بازی، زمین والیبال، زمین بدمینتون، میزهای تنیس، محوطه پیاده‌روی، رستوران کافه و دریاچه مصنوعی، نیمکت، آلاچیق، سرویس‌ بهداشتی، آبخوری و بسیاری امکانات دیگر است.

معرفی کلی پارک ملت

پارک ملت تهران یکی از جاهای دیدنی تهران است که از شرق به خیابان ولی‌عصر می‌رسد. برای اینکه بدانید این پارک چقدر بزرگ است محدوده آن را با خیابان‌های اطراف به شما معرفی می‌کنم. بوستان ملت تهران از شرق به خیابان ولی‌عصر، از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب، از شمال به ساختمان مرکزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و از جنوب به بزرگ‌راه نیایش می‌رسد.

جاهای دیدنی تهران

عکس از: سایت Irantravelguide

پارک ملت تهران در زمان پهلوی بوستان شاهنشاهی نام داشت و در زمان پادشاهی پهلوی دوم و به دستور فرح پهلوی در زمینی تقریبا بی‌آب‌وعلف ساخته شد. از زمان ساخت تا حالا بوستان ملت به یکی از جاهای دیدنی تهران تبدیل شده  است که هر روز افراد زیادی برای قدم‌زدن و گردش به آن می‌روند. ملت یکی از پارک های تهران است که محبوبیت زیادی دارد و به همین دلیل هم مراسم‌ها و جشنواره‌های مختلفی در آن برگزار می‌شود.

پاییز زیبای پارک

عکس از: سایت Intercaspian

نگاهی به تاریخچه پارک ملت

پارک ملت از پارک های تهران است که مساحتی حدود ۳۴ هکتار دارد و حدود ۲۳ هکتار آن چمن‌کاری و ۳.۲ هکتار آن هم درخت‌کاری شده است و بخش‌های گل‌کاری شده هم به ۲ هکتار می‌رسد.

پارک ملت تهران که در ابتدا زمینی بی‌آب و علف یا به عبارتی بایر بوده است، به دستور فرح پهلوی به بوستانی بزرگ تبدیل شد. برنامه ساخت این پارک در سال ۱۳۴۵ در دو مرحله شروع شد. در مرحله اول ساخت بوستان ملت آن بخشی از پارک ساخته شد که در راستای خیابان ولی‌عصر قرار دارد.

در آن زمان به این بخش از پارک «بلوار کنار جاده» می‌گفتند و بلواری بود که حدود ۱۰۰۰ متر در بَرِ خیابان بزرگ ولی‌عصر یا همان پهلوی سابق قرار داشت. این بخش از پارک در سال ۱۳۴۷ به بهره‌برداری رسید.

بهترین زمان بازدید از پارک

عکس از: سایت Wikipedia

مرحله دوم ساخت بوستان ملت تهران بر اساس طرحی از پارک‌سازی در انگلیس ساخته شد. این بخش با الهام از پارک‌های انگلیسی و در میان تپه‌های شمالی ساخته شد و در سال ۱۳۵۳ به بهره‌برداری رسید.

در این مرحله از ساخت پارک ملت تهران، جنگل‌کاری‌های سمت ساختمان صدا و سیما، گل‌کاری‌های سمت بزرگ‌راه نیایش و سئول و چمن‌کاری‌ها در بخش‌های مختلف انجام شد. در قسمتی از بوستان ملت تهران هم پردیس سینمایی ملت را ساختند که یکی از بزرگ‌ترین مراکز سینمایی در تهران است.

پارک ملت

عکس از: سایت Intercaspian

پارک ملت علاوه بر فضاهای متنوع و جذاب، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ورزش‌های گروهی است و اگر صبح‌ها وارد پارک شوید حتما خانم‌ها و آقایانی را خواهید دید که به‌صورت گروهی یا فردی در حال ورزش‌کردن‌ا‌ند.

گونه‌های گیاهی و جانوری پارک

اگر از آن دسته کسانی هستید که عاشق طبیعت و فضای پارک‌ها هستند، پس به نحوه درخت‌کاری و چمن‌کاری بوستان ملت تهران نیز توجه کرده‌اید؛ اما اگر فرصت این کار را نداشتید برای شما می‌گویم که پوشش گیاهی پارک چطور طراحی شده است.

گونه های گیاهی و جانوری پارک

عکس از: سایت Expattraveller

قسمت شمالی پارک ملت تهران بیشتر شامل درخت‌کاری است؛ اما در عوض قسمت جنوبی آن بیشتر شامل چمن‌کاری است. پوشش گیاهی غالب در بوستان ملت شامل درختانی مانند سدروس، صنوبر، نارون، انواع سرو، اقاقیا، بداغ، زبان گنجشک، ارغوان، بیدمجنون، تبریزی، یوکا، شمشاد، ترون و برگ‌بو است که در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارند. در پارک ملت تهران بیش از ۱۲۰ گونه درخت، درختچه و درخت میوه وجود دارد. ازجمله درختان میوه موجود در پارک سیب، توت، موز، زردآلو، به، هلو و خرمالو و انجیرند.

گل‌ها بخش دیگری از پوشش گیاهی پارک‌اند که بعضی از آن‌ها دائمی بوده و شامل گل‌های رعنا، کوکب، کردئوپیس، شمعدانی و گالانیا هستند. گل‌هایی مثل رز مینیاتوری، پیوندی، قلمه‌ای، حنایی و هفت‌رنگ زیبایی این پارک را چندین برابر کرده‌اند.

جاده ها و مسیرهای تندرستی

عکس از: سایت Expattraveller

از گیاهان سرزنده و زیبای پارک که بگذریم به گونه‌های جانوری موجود در پارک می‌رسیم. در بخش غربی پارک یک حیات وحش کوچک ساخته شده که در آن پرندگان و حیوانات مختلفی نگهداری می‌شود. از حیوانات باغ‌وحش کوچک پارک ملت تهران می‌توان به طاووس، مرغ عشق، فنچ، طوطی، شترمرغ و میمون اشاره کرد.

گشتی در بخش‌های مختلف و دیدنی‌های پارک ملت

پارک ملت تهران بخش‌های مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها یک جاذبه جذاب برای شما خواهد بود. در ادامه به معرفی این جاهای دیدنی پارک می‌پردازم؛ پس می‌توانید در بازدید خود از پارک به این دیدنی‌ها سر بزنید و لذت ببرید.

پارک ملت

عکس از: سایت Wikipedia

پردیس سینمایی ملت

پردیس سینمایی ملت یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی بوستان ملت است. پردیس سینمایی سازه‌های جالبی دارد و همین موضوع هم توجه مردم را به خود جلب می‌کند. این سینمای بزرگ، ۴ یا ۵ سالن امکانات کاملی دارد. با وجود چند سینما در کنار هم که هرکدام یک فیلم خاص را نمایش می‌دهند، انتخاب فیلم برای شما راحت می‌شود؛ چون می‌توانید فیلم دلخواه خود را از میان ۵ فیلم انتخاب کنید.

پردیس سینمایی پارک

عکس از: سایت Apochi

دریاچه مصنوعی پارک

دریاچه مصنوعی پارک ملت تهران در بخش شمالی قرار دارد و زیبایی خاصی به این بخش بخشیده است. این دریاچه مصنوعی میزبان آبزیان بسیاری شامل انواع ماهی، اردک و قورباغه است. در کنار دریاچه کافی‌شاپ و رستوران ساخته شده است که منظره بی‌نظیری به دریاچه دارند و می‌توانید همراه با لذت نوشیدن یک فنجان قهوه فرد اعلا، از جوش و خروش سطح آب دریاچه و وجود اردک‌هایی که تندتند به هر طرف شنا می‌کنند، لذت ببرید.

دریاچه پارک

عکس از: سایت Visitouriran

باغ‌وحش ملت

پارک ملت آ‌‌ن‌قدر بزرگ است که در بخشی از آن باغ‌وحشی ویژه کودکان و نوجوانان ساخته شده و این پارک را به یکی از جاهای دیدنی تهران تبدیل کرده است. باغ‌وحش پارک ملت تهران در نزدیکی دریاچه مصنوعی یعنی در قسمت غربی پارک قرار گرفته است و دسترسی راحتی دارد.

باغ وحش ملت

عکس از: سایت Seeiran

در این باغ‌وحش حیواناتی مثل مارال، شترمرغ، میمون، بزکوهی، گوزن شاخ‌دار، غزال، آهو، خرگوش و پرنده‌هایی مثل عقاب، قو، مرغابی، مرغ عشق، جغد، فنچ، طاووس و کرکس نگهداری می‌شود.

سینما ۴ بعدی

سینمای چهاربعدی پارک ملت در بخش غربی ساخته شده است و پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به آن بزنید. قبل از ورود به سینما باید بدانید که با یک سینمای عادی طرف نیستید و قرار نیست فقط یک فیلم ببینید. اگر به دنبال هیجان نیستید و فقط برای دیدن فیلم آمدید، بهتر است سری به پردیس سینمایی پارک بزنید، اما اگر دلتان یک فیلم خوب با چاشنی هیجان می‌خواهد، جای درستی را انتخاب کرده‌اید.

سینما 4 بعدی

عکس از: سایت Takhfifan

در سینمای چهاربعدی پارک ملت تهران افکت‌های زنده‌ای مثل پاشیدن آب، ضربه‌زدن به پاها و رعد و برق وجود دارد که آدرنالین خونتان را تا حد قهقهه‌هایی از روی شادی یا ترس بالا می‌برد.

زمین‌بازی کودکان

یکی از امکانات جالب و مهم پارک ملت تهران زمین‌های بازی کودکان است. یکی از این زمین‌های بازی در بخش غربی پارک قرار گرفته است و زمین بازی دوم هم در بلوار پارک و در کنار خیابان ولی‌عصر درست نبش اتوبان نیایش قرار دارد.

البته به غیر از زمین بازی کودکان در بخش‌های مختلف پارک می‌توانید وسایل ورزشی را ببینید که معمولا کسانی از آن استفاده می‌کنند که برای ورزش صبحگاهی به پارک ملت تهران می‌آیند.

خانه شطرنج یکی دیگر از امکانات ویژه بوستان ملت تهران است که عصرها می‌توانید پیرمردهایی را ببینید که در حال بازی در این خانه ورزشی‌اند.

جاده تندرستی و پیاده‌روی

جاده تندرستی و پیاده‌روی پارک ملت تهران در نزدیکی دریاچه مصنوعی و در میدان ورزش این بوستان قرار دارد. در این منطقه هر روز بین ساعت ۶:۱۵ تا ۷:۱۵ ایستگاه تندرستی برای علاقه‌مندان به ورزش گروهی با حضور یک مربی آن هم به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

جاده تندرستی و پیاده روی

عکس از: سایت Shafaf

جاده تندرستی یا «پیست تارتان» بوستان ملت در دو مسیر ساخته شده است و فضایی به طول ۶۵۰ متر دارد. این جاده از مواد خاصی ساخته شده و حالت ارتجاعی کمی دارد. خاصیت ارتجاعی این جاده باعث شده تا کسانی که مشکلات کمر و زانو دارند به‌راحتی بتوانند در آن پیاده‌روی کنند.

سردیس مشاهیر

روی پله‌ها و در کنار پلکان بزرگی که در پارک ساخته شده، سردیس‌هایی از مشاهیر و بزرگان کشور دیده می‌شود. این سردیس‌ها که طراحی فوق‌العاده ظریف و زیبایی دارند شامل سردیس حافظ، سعدی، فردوسی، نیمایوشیج و شهریارند.

سردیس مشاهیر

عکس از: سایت Intercaspian

از دیگر المان‌های هنری پارک ملت تهران می‌توان به مجسمه‌ امیرکبیر، مجسمه‌های دوستی و مجسمه زیبای مادر اشاره کرد. این مجسمه‌ها و سردیس‌ها نمونه‌های بسیاری خوبی برای تجلیل از بزرگان این سرزمین‌اند.

تندیس های پارک ملت

عکس از: سایت Intercaspian

قطار دودی

قطار دیزلی که در ضلع غربی پارک و روی یک سری ریل قرار گرفته است با نام «قطار دودی» شناخته می‌شود. این قطار دودی مسافران زیادی داشته که هر روز مسیر تهران به حرم شاه‌ عبدالعظیم را طی می‌کردند. چه داستان‌ها و چه خاطره‌هایی که پشت قلب آهنی این قطار جا خوش نکرده‌ است. این قطار دودی یادگار زمان ناصرالدین شاه قاجار است و قدمت آن به سال ۱۸۸۷ (م) (۱۲۶۵ ش) برمی‌گردد.

آبنمای میان دریاچه و آبنمای پله‌ای

در وسط دریاچه مصنوعی پارک ملت آب‌نمایی موزیکال ساخته شده است که در عصرها و با تاریک‌شدن هوا با آن نورپردازی زیبا، چشمان شما را خیره خواهد کرد. روی دریاچه پلی ساخته شده که به آب‌نما نزدیک است و با رفتن بالای پل می‌توانید دید بهتری به آب‌نما داشته باشید.

آبنمای دریاچه

عکس از: سایت Wikipedia

سازه تعاملی شهری

یکی دیگر از مهم‌ترین المان‌های هنری در پارک ملت تهران، سازه‌های تعاملی است که بین پارک و پردیس سینمایی قرار گرفته‌ است. این سازه‌های تعاملی توسط هنرمند بزرگی به نام‌ «مهدی کامبوزیا» و شاگردانش طراحی شده‌ است. نکته جالب توجه اینکه این سازه‌ها در بین ۳۲ اثر در سال ۲۰۱۷ (م) جایزه جهانی آرک‌دیلی را دریافت کرده‌اند.

سازه های شهری

عکس از: سایت Expattraveller

سازه‌های تعاملی پارک ملت تهران شامل چند تکه فولاد است که در خاک فرو رفته‌ است و بخش‌های بیرونی با استفاده از کابل‌های زیادی به یکدیگر متصل شده و در هوا معلق است. درباره این سازه هنری در اصل نحوه چیدمان و ایجاد تعادل برای معلق نگه‌داشتن سازه بسیار مهم است.

کافه و رستوران

تا آن‌جایی که من می‌دانم در کنار دریاچه مصنوعی پارک ملت تهران چند کافه و رستوران قرار دارد اما اطلاعات کاملی از نام و نوع غذایی که سرو می‌کنند در دسترس نیست. برای اینکه این مقاله کامل شود نیاز به کمک شما دارم، پس اگر در رستوران‌ها و کافه‌های داخل پارک خوراکی خوشمزه‌ای نوش‌جان کرده‌اید از نام و انواع غذاهای آن برای ما بگویید تا اطلاعات شما بتواند راهنمایی برای دیگر گردشگران باشد.

در پارک ملت چه تفریحاتی وجود دارد؟

پارک ملت تفریحات متنوعی در بخش‌های مختلف دارد که می‌توانید به‌صورت رایگان از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه بعضی از این تفریحات را معرفی و بررسی می‌کنم تا بار بعدی که به بوستان ملت می‌روید از این امکانات و تفریحات استفاده کنید.

جاهای دیدنی تهران

عکس از: سایت Expattraveller

پیاده‌روی و طبیعت‌گردی

پیاده‌روی و طبیعت‌گردی یکی از ساده‌ترین تفریحاتی است که می‌توانید در پارک ملت تهران داشته باشید. با این همه زیبایی که شامل درختان متنوع، گل‌کاری‌های زیبا، باغ‌وحش، زمین بازی، دریاچه مصنوعی و زمین ورزش است، جاهای زیادی برای پیاده‌روی خواهید داشت و می‌توانید از امکانات داخل پارک نیز استفاده کنید.

پیاده روی و سلامتی

عکس از: سایت Wikipedia

عکاسی از زیبایی‌ها

پارک ملت یکی از بهترین لوکیشن‌ها و مکان‌های عکاسی در تهران است. خیلی از جوان‌ترها و افراد مسنی که به این پارک می‌آیند، از لحظه‌های حضورشان در جاهای مختلف پارک عکس می‌گیرند تا این لحظه‌ها را ثبت کنند.

میدان گل ها

عکس از: سایت Expattraveller

درختان متنوع، گل‌کاری در بخش‌های مختلف و المان‌های شهری متفاوتی که در این پارک وجود دارد می‌تواند یکی از بهترین فرصت‌ها برای عکاسی باشد. پارک ملت لوکیشن‌های عکاسی فوق‌العاده‌ای دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و عکس‌های زیبایی برای پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود بگیرید.

پیک‌نیک و دورهمی در پارک

باتوجه‌به اینکه فضای سبز زیادی در بخش‌های مختلف پارک کار شده است و هزینه رسیدگی به آن‌ها نیز گران است، شاید مسئولان پارک اجازه چادرزدن را به مسافران گذری ندهند. اما می‌توانید در آلاچیق‌های پارک ملت تهران یک پیک‌نیک اساسی در کنار دوستان و خانواده داشته باشید.

برگزاری دورهمی‌های دوستانی در فضای دلنشین پارک می‌تواند یکی از بهترین تفریح‌ها باشد. با وجود امکانات متنوعی که این پارک بزرگ دارد، مطمئنم لحظات خوشی را خواهید داشت.

شکم‌گردی

در کنار دریاچه مصنوعی پارک چند رستوران و کافی‌شاپ وجود دارد که می‌توانید با سفارش غذاهای خوشمزه در آن دلی از عزا در آورید. باتوجه‌به اینکه این رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها در نزدیکی دریاچه‌اند، منظره زیبایی داشته و حتی ممکن است اشتهای شما چند برابر شود.

شکم گردی در پارک ملت

عکس از: سایت Apochi

در قسمت جنوبی پارک هم دکه‌های کوچکی وجود دارند که بیشتر تنقلات، بستنی و آبمیوه می‌فروشند. پس اگر دلتان یک شکم سیر از تنقلات متنوع و رنگارنگ می‌خواهد، سری به این سمت پارک بزنید.

قایق‌سواری روی دریاچه

روی دریاچه مصنوعی پارک ملت امکان قایق‌سواری هم وجود دارد. بنابراین در یک عصر زیبای بهاری که همراه خانواده برای تمدد اعصاب و پیک‌نیک به پارک ملت تهران رفتید می‌توانید قایق‌سواری روی دریاچه مصنوعی این پارک را نیز تجربه کنید و از کنار اردک‌ها رد شوید.

قایق سواری

عکس از: سایت Wikipedia

بازدید از باغ‌وحش

همان طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، پارک ملت تهران یک باغ‌وحش کوچک دارد که در آن حیوانات و پرندگانی مانند غزال، مارال، شترمرغ، گوزن شاخ‌دار، آهو، بزکوهی، خرگوش، میمون، عقاب، کرکس، فنچ، قو، مرغابی، مرغ عشق، طاووس و کرکس نگهداری می‌شود.

اسکیت‌ و اسکوترسواری

اگر عاشق سرعت هستید و ورزش‌هایی مثل اسکوتر و اسکیت‌سواری را دوست دارید باید به شما بگوییم که در مسیرهای مختلف پارک می‌توانید این ورزش جذاب را انجام دهید. سطح ورودی پارک ملت صیقلی است و همین شیوه ساخت باعث شده تا نوع کف برای اسکیت و اسکوتر مناسب باشد.

اسکیت و اسکوتر

عکس از: سایت Expattraveller

حتی در این بخش می‌توانید مسابقات ماشین کنترلی را هم برگزار کنید. اگر می‌خواهید در زمینی اختصاصی بازی کنید و مزاحم رفت‌وآمد رهگذران پارک نشوید، پیشنهاد می‌کنم وارد زمین اسکیت شوید و از امکانات پارک برای این بازی جذاب استفاده کنید.

استفاده از امکانات ورزشی پارک

در قسمت‌های مختلف پارک امکانات ورزشی مختلفی گرفته است که می‌توانید از آن‌‌ها استفاده کنید. این امکانات شامل پیست‌اسکیت، میز پینگ‌پنگ، تجهیزات ورزشی، زمین بدمینتون، میزهای شطرنج، فوتبال دستی، مسیر پیاده‌روی و زمین والیبال است.

امکانات رفاهی پارک ملت

عکس از: سایت Intercaspian

اگر به‌صورت گروهی قصد بازی دارید پیشنهاد می‌کنم ورزش‌هایی مثل والبیال، پینگ‌پنگ یا بدمینتون را انتخاب کنید؛ اما اگر می‌خواهید تنهایی ورزش کنید، پیاده‌روی و استفاده از تجهیزات ورزشی موجود در پارک می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

بازدید از نمایشگاه‌های موقت

در پارک ملت تهران به مناسبت‌های مختلفی نمایشگاه‌های موقت و محلی برگزار می‌شود. در این نمایشگاه‌ها که بیشتر شامل محصولات سنتی و هنری و دست‌سازند می‌توانید وسایل مختلفی پیدا کنید که با ظرافت تمام ساخته شده و بخشی از خانه شما را زیبا خواهد کرد.

جاذبه ها و مناسبت ها

عکس از: سایت Intercaspian

امکانات رفاهی پارک چیست؟

پارک ملت تهران برای رفاه گردشگران خود امکانات زیادی در نظر گرفته است که می‌خواهم در ادامه مطلب درباره آن‌ها صحبت کنم؛ پس همراه من باشید.

پارکینگ

پارک ملت تهران بَرِ خیابان ولی‌عصر قرار گرفته و بنابراین جای پارکی در این خیابان وجود ندارد. اینکه با خودروی خودتان به پارک بروید یک مزیت است چون می‌توانید وسایل پیک‌نیک و بازی را به‌راحتی همراهتان ببرید؛ اما با معضل جای پارک چه کنیم؟!

پارکینگ پارک ملت

عکس از: سایت Expattraveller

پارکینگ پردیس ملت یکی از پارکینگ‌های عمومی شهر تهران است که درست روبه‌روی پارک ملت قرار گرفته و می‌توانید برای بازدید از پارک، ماشین خود را در این پارکینگ بگذارید و با خیال راحت از امکانات و زیبایی‌های بوستان ملت لذن ببرید.

کافه‌، رستوران‌ و بوفه

کافه‌ و رستوران و بوفه از دیگر امکانات رفاهی پارک ملت است که در نزدیکی دریاچه مصنوعی و در بخش‌های مختلف پارک قرار گرفته‌ است؛ بنابراین اگر هوس خوردن غذایی خوشمزه پس از پیاده‌روی در پارک به سرتان زد و خواستید در کنار صدای گوش‌نواز پرندگان و بازی بچه ‌اردک‌ها در دریاچه، غذایی هم بخورید، پیشنهاد می‌کنم کافه و رستوران پارک را انتخاب کنید.

نیمکت و آلاچیق

پارک ملت تهران هم مانند هر پارک دیگری نیمکت و آلاچیق دارد. پس می‌توانید از این امکانات برای استراحت و حتی داشتن یک پیک‌نیک عالی استفاده کنید. پرندگان زیادی در پارک‌اند که با آوای خوش خود لحظات حضور در پارک را برای شما دلنشین می‌کند. فضا آ‌‌ن‌قدر جذاب هست که گاهی فراموش می‌کنید وقت رفتن به خانه است و باید از نیمکت و آلاچیق پارک دل بکنید.

باغ وحش تهران

عکس از: سایت Irna

نمازخانه

نمازخانه یکی از مهم‌ترین امکانات رفاهی برای کسانی است که در میانه روز یا در هنگام عصر از پارک رد می‌شوند و می‌خواهند نماز اول وقت بخوانند. پارک ملت دارای دو نمازخانه جداگانه برای بانوان و آقایان است که جزو اصلی‌ترین امکانات پارک است.

سرویس‌ بهداشتی و آبخوری

سرویس‌بهداشتی و آبخوری یکی دیگر از امکانات رفاهی است که در بخش‌های مختلف پارک ساخته‌ شده‌ است. فقط برای خوردن آب به علائم هشداردهنده توجه داشته باشید، شاید یکی از شیرهای آب برای آبیاری درختان و سیراب‌‌کردن آن‌ها ساخته شده باشد.

کلینیک گل و گیاه

پارک ملت نه‌تنها برای ما آدم‌ها که برای گل‌ها نیز جای جذابی است. تابه‌حال نام کلینیک گل و گیاه به گوشتان خورده بود؟! اگر نه که باید بگویم یک نمونه خاص آن را می‌توانید در پارک ملت تهران ببینید. در این کلینیک مشاوره برای نگهداری انواع گل و گیاه ارائه می‌شود، چیزی که بوستان ملت را متمایز از دیگر بوستان‌های شهر کرده است.

بازدید از پارک ملت در شب

از زیبایی‌های شب پارک ملت تهران نگویم که باید با چشمان خودتان آن‌ها را ببینید. نورپردازی و چراغانی‌هایی که در جاهای مختلف پارک اجرا شده، قدم‌زدن و ورزش‌کردن را برای شما لذت‌بخش خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های نورپردازی در پارک ملت مربوط به دریاچه مصنوعی است که آب‌نمایی موزیکال و پُرنور دارد.

پارک ملت در شب

عکس از: سایت Asriran

شاید شبِ بوستان ملت خلوت‌تر از روز آن باشد؛ اما هنوز هم می‌توانید در دل این تاریکیِ ساعات پایانی شب، هیاهوی زندگی را ببینید. از آب‌وهوای پارک همین بس که به‌دلیل وجود درختان متنوع و دریاچه مصنوعی، نسیم خنکی صورتتان را نوازش خواهد کرد و حس و حالی عجیب خواهید داشت.

پارک زیبای ملت

عکس از: سایت Asriran

بهترین زمان بازدید از پارک

در طول سال، در میان فصل‌های مختلف، در هر ساعتی از روز و شب می‌توانید از پارک ملت تهران بازدید کنید؛ بنابراین محدودیتی برای لذت‌بردن از زیبایی‌ها و امکانات ویژه این پارک وجود ندارد. هر فصلی از سال این پارک دلبری‌های خود را دارد. در فصل بهار که شهرداری و مسئولان پارک، گل‌های تازه‌به‌تازه را در بخش‌های مختلف می‌کارند، اولین چیزی که حس می‌کنید برخورد نسیمی آمیخته با بوی خوش گل به‌صورتتان است.

نوروز پارک ملت

عکس از: سایت Apochi

در فصل تابستان تقریبا تمام درختان لباسی از طیف‌های مختلف رنگ سبز پوشیده‌ و مانند لشکری شده‌ است که آماده نبرد با آلودگی هوای تهران است. از فصل پاییز نگویم که خش‌خش برگ‌ها زیر پاهایتان و نم‌نم باران روی صورتتان با شما کاری می‌کند که زمین و زمان را فراموش می‌کنید و اصلا یادتان می‌رود بالاخره که باید به خانه برگردید.

فصل زمستان اما با آن دانه‌های برفی که آهسته‌آهسته و بدون‌ سروصدا روی درخت‌ها و زمین می‌نشیند، صحنه‌های زیبایی را برای شما تداعی می‌کند که هوش از سرتان خواهد برد.

زمستان پارک ملت

عکس از: سایت Wikipedia

این همه گفتم تا به اینجا برسم که فرقی ندارد الان در کدام فصل از سال هستیم، همیشه برای شال و کلاه‌کردن و رفتن به پارک ملت تهران وقت هست؛ پس امروز و فردا نکنید.

پارک ملت کجاست؟

پارک ملت تهران در خیابان ولی‌عصر درست بعد از بزرگ‌راه نیایش قرار دارد.

پارک ملت تهران روی گوگل مپ

مسیر دسترسی به پارک چطور است؟

برای رفتن به پارک ملت روش‌‌های مختلفی وجود دارد و همه این‌ها به لطف موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد این پارک است. در ادامه تمامی روش‌هایی که می‌توانید خودتان را به پارک برسانید بررسی می‌کنم.

جاذبه ها و مناسبت ها

عکس از: سایت Intercaspian

  • با ماشین شخصی: از خیابان ولی‌عصر و بزرگ‌راه نیایش به پارک ملت تهران دسترسی خواهید داشت. چون با ماشین شخصی رفته‌اید پس از بزرگ‌راه نیایش بروید تا بتوانید ماشین خود را در پارکینگ پارک کنید.
  • با اتوبوس‌های تندرو: یکی از خوبی‌های قرارگیری پارک ملت بَرِ خیابان ولی‌عصر، امکان استفاده از خطوط اتوبوس‌های تندرو یا BRT است. درست مقابل پارک می‌توانید از ایستگاه ملت پیاده شوید و وارد پارک شوید، به همین راحتی.
  • با مترو شهری: نزدیک‌ترین متروی شهری به پارک ملت تهران، ایستگاه متروی طالقانی است. از این ایستگاه می‌توانید تاکسی بگیرید و خودتان را به پارک برسانید.
  • با تاکسی: از میدان ونک و از هر جای خیابان ولی‌عصر که سوار تاکسی‌های خطی یا گذری شوید می‌تواند درست جلوی درب اصلی پارک پیاده شوید.

پارک ملت تهران، پارکی برای همه ملت

پارک ملت تهران سال‌هاست که در راستای خیابان ولی‌عصر جا خوش کرده و پاتوق افراد مسن و جوانان بسیاری است. این پارک امکانات زیادی دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم؛ پس هر وقت که قدم در این پارک بگذارید از سر تا تَهِ آن با زیبایی‌هایی روبرو خواهید شد که روز شما را می‌سازند.

پارک زیبای تهران در پاییز

عکس از: سایت Wikipedia

درختان بلندقامت، گل‌کاری‌های رنگارنگ، حیات وحش متنوع، امکانات رفاهی و گردشگری مختلف ازجمله چیزهایی است که شما را شیفته و شیدای این پارک می‌کند. امیدوارم در این سفر مجازی که با بوستان ملت کردیم لذت کافی را برده باشید. اگر نظری درباره محتوای مقاله دارید یا به نظرتان چیزی جا مانده، حتما بگویید تا مطلب همه‌چیز تمام‌ شود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. ابراهیم می‌گوید

    پارکینگش فقط برای کسانی که بلیط سینما داره و نمیذارن بدون بلیط بری تو پارکینگ.