جاهای بکر ایران

جاهای بکر ایران که کمتر کسی درمورد آنها شنیده است

قبول دارید که دیدن نقاط گمنام اما جذاب شهرها و کشورهای مختلف، حس خیلی خوبی دارد؟ منظورمان همان نقاطی است که کمتر کسی درباره‌شان می‌داند و هنوز پای انبوه مسافران و گردشگران به آن مکان‌ها باز نشده است. ایران از این نقاط جذاب، کم ندارد. انگار این کشور در شرق، غرب، جنوب و شمالش، دستانی پر برای غافل‌گیری دارد. جاهای بکر ایران که کمتر کسی درباره‌شان شنیده است و می‌توانند مقصد درجه یکی برای سفر بعدی‌تان باشد در این نوشته معرفی شده‌اند. اگر آدم متفاوتی هستید و در همه چیز، حتی انتخاب مقصدتان برای سفر هم دوست دارید که خاص و ویژه باشید، حتما این مکان‌ها را به خاطرتان بسپارید.

 

۱. قلعه کَرشاهی

قلعه کرشاهی از دیدنی های بکر ایران

تا اواخر دوره قاجار، قلعه کرشاهی از قلعه‌هایی به شمار می‌رفت که گروه‌های بدنام سارقان، فعالیت‌های خودشان را در آن سر و سامان می‌دادند. این قلعه خشتی، پنج برج مراقبت دارد و در بازدید از آن به راحتی می‌توانید تصور کنید که در روزهای اوجش، چه شکوه و عظمتی داشته است. قلعه کرشاهی که به قلعه دزدها هم معروف است در شهر ابوزیدآباد استان اصفهان قرار دارد.

زیر این قلعه، مسیرها و هزارتوهایی ساخته بوده‌اند که به کوهستان پشت بنا راه داشته است. در بیابان‌های اطراف قلعه کرشاهی هم درختان زیبای انار وجود دارند که هر گردشگری را برای چادر زدن در کنار آنها و در حوالی قلعه وسوسه می‌کنند. اگر اهل خوابیدن در طبیعت و کمپ زدن باشید حتما دراز کشیدن روی زمین کویری و خیره شدن به آسمان پرستاره شب را می‌پسندید. قلعه کرشاهی برای کسانی که به دنبال دیدنی ترین نقاط ایران و کشف مکان‌های خاص و کمتر دیده شده هستند، قطعا و حتما انتخابی ایده‌آل است.

۲. فیلبند

روستای فیلبند از دیدنی های بکر ایران

ترانه معروف و ریتمیک سال‌های نه چندان دور را به خاطر دارید که در آن خواننده محترم خواستار «همدم ستاره‌ها» شدن روی ابرها بود؟ اگر فیلبند را بشناسید دیگر به این بخش از ترانه به چشم یک خواسته رویایی و فانتزی نگاه نخواهید کرد. فیلبند زیبا در استان مازندران واقعا به شما اجازه می‌دهد که روی ابرها با ستاره‌ها همدم و هم‌کلام شوید.

فیل بند، روستایی در شهر بابل است. این روستا که از دیدنی ترین نقاط ایران به شمار می‌رود و به اندازه کلاردشت و نمک آبرود و نقاط پرطرفدار دیگر شمال معروف نشده است به شما منظره‌ای بی‌نظیر از زندگی روستایی را ارائه می‌دهد. دیدن روستایی‌هایی که در میان ابرهای سفید و تپل مشغول کار و زندگی روزانه هستند، شما را به یاد کارتون‌های دهه شصتی مثل هایدی می‌اندازد. تپه‌های سرسبز فیلبند و کلبه‌های روستایی آن، فرصتی جانانه برای گریز از زندگی شلوغ و پرسر و صدای شهری است.


همچنین بخوانید: زیباترین روستاهای ایران؛ سفر به طبیعتی بکر و دل‌انگیز


۳. روستای پامِنار

پامنار از جاهای دیدنی بکر ایران

پامنار از روستاهای شهر دزفول در جنوب خوزستان است. تنوع حیات وحش و گیاهان پامنار و دریاچه‌ای که از جمع شدن آب سد دِز جمع می‌شود، فضایی عالی برای سفر کردن و گشت و گذار فراهم می‌کند. پریدن در آب دریاچه و تنی به آب زدن هم که دیگر از وسوسه‌کننده‌ترین بخش‌های سفر به پامنار است. البته اگر سفرتان به پامنار در زمستان باشد، چنین ایده‌ای عملی نیست. آب دریاچه در زمستان‌های پامنار سرد است.

متأسفانه همیشه همه چیزهای خوب با هم جور نمی‌شوند. چرا؟ چون بهترین فصل برای رفتن به این روستا در زمستان است و اگر از طرفداران آب‌تنی باشید، چنین امکانی برای‌تان در سفری زمستانی وجود نخواهد داشت.

سکوت رویایی و آسمان پامنار، خستگی و دغدغه‌های‌تان را مانند یک قرص آرام‌بخش به صفر درصد می رساند. اگر در بهار راهی پامنار می‌شوید در اطراف دریاچه آن شاهد رویش گل‌های لاله خواهید بود. جذاب نیست؟‌ همه این‌ها برای گذاشتن این روستا در فهرست دیدنی ترین نقاط ایران کافی نیست؟

۴. تالاب شادگان

تالاب شادگان از جاه

خوزستان در فهرست دیدنی ترین نقاط کمتر دیده شده، حسابی دلبری می‌کند. علاوه بر پامنار که از آن صحبت شد، تالاب شادگان این استان هم یکی از زیباترین نقاط ایران است که تنوع جغرافیا و فرهنگ ایرانی را به رخ می‌کشد.

زندگی مردم شادگان که به زبان عربی صحبت می‌کنند از طریق تولید محصولات گوشتی و لبنی می‌گذرد. البته گردشگری هم یکی از منابع درآمدی‌ آنهاست که خیلی نمی‌توان روی آن حساب کرد.

قایق‌سواری در تالاب شادگان مثل گشت و گذار در یک فیلم سه بعدی مهیج است. چون در حالی که از فضای آرام و بکر تالاب لذت می‌برید، احتمال دارد یک بوفالو تصمیم به همراهی با قایق‌تان بگیرد یا یک یا چند پرنده مهاجر که البته به قول آن ترانه معروف عاشق و تنها هم نیستند، سکوت تالاب را بشکنند.

در حوالی تالاب هم خانه‌هایی با سقف‌های گرد وجود دارند که از  نِی و مواد طبیعی ساخته شده‌اند. تالاب شادگان بی‌شک از جاهای بکر ایران است.


همچنین بخوانید: جاهای دیدنی ایران در زمستان؛ انتخاب بین تابش خورشید و بارش برف با شما


۵. تنگه رَغِز

تنگه رغز از دیدنی های بکر ایران

آبشارهای دیدنی در ایران کم نیستند. اما اگر تا به حال نام تنگه رغز واقع در استان فارس به گوش‌تان نخورده است باید بگوییم که فرصت آشنایی با یکی از جالب‌ترین‌ها را از دست داده‌اید.

تنگه رغز مثل یک بهشت پنهان در کوهستان‌های جنوب استان فارس است. در منطقه فسارود این استان، تنگه اسرارآمیز رغز با آبشارهایی مرتفع در انتظار کسانی است که از سفرهای پرماجرا خوشش‌شان می‌آید.

با پای گذاشتن به تنگه رغز، سفری ۲.۵ کیلومتری برای‌تان شروع می‌شود. ابتدای مسیر، حرکت کردن و عبور از تنگه ساده است و با حوضچه‌های آبی شفاف رو به رو می‌شوید که از ریختن آبشارها به درون تنگه  درست شده‌اند.

اما با پیش رفتن به سمت تنگه و عمیق‌تر شدن آن، آبشارها بلند و بلندتر می‌شوند. بلندترین آبشار حدود ۶۵ متر ارتفاع دارد. در این قسمت از تنگه به مهارت و تجربه بیشتری در طبیعت‌گردی نیاز دارید و دیگر به سادگی نمی‌توان به سمت عمق آن پیش رفت.

فرقی نمی‌کند که حرفه‌ای هستید و به دل تنگه می‌زنید یا محتاطانه‌تر عمل خواهید کرد و در همان حوالی دهانه تنگه به گشت و گذار می‌پردازید؛ در هر حال، یکی از فراموش ‌ناشدنی‌ترین خاطرات و سفرهای‌تان به یکی از دیدنی ترین نقاط ایران رقم خواهد خورد.

۶. جنگل دالخانی

جنگل های دالخانی از دیدنی های بکر ایران

حتی اگر عاشق آب و هوای شمال و رطوبت آن هم باشید در تابستان‌هایی که دمای هوا به بالای ۳۵ سانتی‌گراد می‌رسد، عرق چسبناکی که روی بدن‌تان می‌نشیند از این عشق و علاقه تاحدی می‌کاهد.

اما مازندران زیبا، همیشه برنامه‌هایی برای غافل‌گیری دارد. یکی از این موارد، جنگل‌های دالخانی است.

با ورود به این جنگل‌ها در کوهستان‌های حوالی رامسر، دمای هوا حتی در تابستان به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند. در جنگل‌های دالخانی، اکسیژن خالص وارد ریه‌های‌تان می‌شود، هوا سبک است و در پوششی از مه می‌توانید از منظره‌های سبز و زیبا لذت ببرید.

در اطراف جنگل و در مسیر منتهی به آن با گاوهایی رو به رو خواهید شد که در جاده با خیال راحت پیاده‌روی می‌کنند و به هیچ وجه به نظر نمی‌آید که سرگردان باشند.

اهالی محلی آن منطقه هم شیر، عسل، نان و سبزی محلی برای فروش دارند که سر زدن به آنها قطعا خالی از لطف نیست. پس جنگل دالخانی را برای ورود به بهشتی خنک در تابستان فراموش نکنید.


همچنین بخوانید: بهترین جاهای دیدنی رامسر از جواهرده تا کاخ رامسر


۷. دره کال جنی

دره کال جنی از جاهای بکر ایران

اهل دیدن فیلم‌های وحشتناک هستید؟ از ماجراهای جن و پری خوش‌تان می‌آید؟ اگر پاسخ مثبت است، احتمالا خریدار داستان‌هایی هستید که حول دره کال جنی مطرح می‌شود.

این دره مرموز در طبس در استان خراسان جنوبی قرار دارد. جریان آب و فرسایش در طی قرن‌ها باعث به وجود آمدن کال جنی شده است. شکل و شمائل دره به گونه‌ای است که باور کردن تشکیل تدریجی و طبیعی آن کمی دشوار می‌شود.

به همین خاطر برخی مدعی‌اند که اجنه در روزهای باد و طوفان به سمت این منطقه سنگ‌ریزه‌هایی پرتاب می‌کنند و این شکل دره را به وجود می‌آورند. اما اگر اهل منطق باشید و از آن دسته افرادی هستید که حتی با تماشای فیلم جن‌گیر در یک خانه تاریک و خلوت هم هیچ ترسی به جان‌تان نمی‌افتد باید به دنبال دلایل دیگری در تشکیل این دره عجیب باشید.

مثلا این فرضیه که در روزگاران قدیم، رودی پرخروش در این منطقه در جریان بوده است و بر اثر سیلاب و فرسایش، دیواره‌های بلند دره به این شکل رسیده‌اند از سوی شما قابل اعتنا خواهد بود.

۸. دره هفت غار

دره هفت غار - از جاهای بکر ایران

دره هفت غار از شاهکارهای طبیعت است. این دره که در شمال غربی نیشابور قرار دارد، شامل هفت دره است که با پیمودن آنها به یک چشمه طبیعی خواهید رسید.

آب و هوای دره هفت غار بسیار دلنشین و مطلوب است. در بهار، باران زیادی در این منطقه می‌بارد و به همین خاطر با مناظری سرسبز و چشمه‌ای پرآب رو به رو خواهید بود.

دره‌های هفت‌غار، سرخ و زیبا هستند و البته خبری از غار در این منطقه نیست. بلکه با دره‌هایی رو به رو هستید که به هفت غار شهرت دارند. خاک این منطقه از جنس خاک رُس و آب چشمه طبیعی آن هم خنک و گواراست.

نیشابور با وجود آثار تاریخی و طبیعی‌اش از دیدنی ترین نقاط ایران است که نباید آن را در ایران‌گردی فراموش کنید.


همچنین بخوانید: عجایب پنج‌گانه‌ ایران


۹. دریاچه ارواح

دریاچه ارواح - دیدنی های بکر ایران

درختانی که از کمر شکسته‌اند در دریاچه‌ای باتلاقی و اغلب پوشیده از مه؛ اگر اهل سینمای وحشت باشید، توصیف این منظره شما را بی‌شک به یاد یکی از سکانس‌های فیلمی در ژانر وحشت می‌اندازد.

اما این منظره، توصیفی است از دریاچه ارواح در نزدیکی نوشهر استان مازندران. این روزها، داستان‌های اجنه و روح دیگر در میان آدم‌ها طرفداران زیادی ندارد. انواع و اقسام جنگ‌ها و جنایت‌هایی که آدمی‌زاد روی این کره خاکی انجام داده است،

دیگر جای ترس و وحشتی را از جن و روح باقی نمی‌گذارد. اما قدیم‌ترها، ساکنان حوالی دریاچه ارواح معتقد بودند که این مکان، طلسم‌شده و روح‌زده است. در هر حال، درختان داخل باتلاق و اطراف آن، مناظر خاص و جالب‌توجهی به وجود می‌آورند که دیدن آن می‌تواند به معنای بازدید از یکی از دیدنی‌ ترین نقاط ایران باشد.

۱۰. آبشار لوه

آبشار لوه - جاهای بکر ایران

آبشارهای زیبای متعددی در ایران وجود دارد. یکی از مواردی که شاید به اندازه زیبایی‌اش مشهور نشده، آبشار لوه است. این آبشار در آستانه پارک ملی گلستان قرار دارد. صدای آرامش‌بخش آب، صخره‌های سنگی و درختان سبز حوالی آبشار، مکانی درجه یک برای تمدد اعصاب و کسب آرامش است. آبشار لوه، ۷۵ متر ارتفاع دارد و مجاورت آن با جنگلی انبوه و سرسبز، تصویری ایده آل از یک طبیعت زیبا را می‌سازد.


در ادامه بخوانید: زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید


 

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه

 1. یک انسان عاقل می‌گوید

  چندین سال پیش گذری به دریاچه حلیمه جان واقع در میانه راه رشت از رودبار داشتم واقعا محشر بود
  مکانی بهشتی که تا سالها از آن یاد میکردم
  امسال اما گذری دیگر داشتم آنجا
  محشر کبری بود حتی دلم نیامد دست به آب دریاچه بزنم
  پس این فرهنگ طبیعت سپاسی کی برقرار می‌شود
  همه دم از فرهنگ می‌زنند و بس
  اما آدم فرهنگی نداریم

 2. کاتسومی می‌گوید

  اورامان تخت و دریاچه زریوار یکی از بهترین مناطق گردشگری در غرب ایران است

 3. امین می‌گوید

  بسیار عالی وشگفت انگیز

 4. سعید می‌گوید

  آبشار هفت چشمه و آبشار نوریان لرستان یکی از تمیزترین و بزرگترین آبشارها در ایران است

 5. حسن می‌گوید

  خیلی خوب بود خسته نباشید ولی متاسفانه در رابطه با عکس آخر ابشار لوه که پایاب آن با بطری های پلاستیکی پر شده است که واقعا درد آور بود به امید روزهای بهتر و اینکه مردم عزیز زباله های خود را در طبیعت رها نکنن.

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حسن عزیز 🙂
   متاسفانه بعضی از گردشگران هنوز در حین گردش به طبیعت آسیب میزنن