تجربه سفری هیجان‌انگیز با تفریحات آبی قشم

تفریحات آبی قشم که واقعی هستند و آن‌هایی که افسانه شده‌اند...

دریا را حتی وقتی در فیلم و تصویر هم می‌بینم، دلم آب‌بازی می‌خواهد؛ حالا مگر می‌شود که تا چند قدمی دریا در این جزیره بروم و خودم را از تفریحات آبی قشم محروم کنم؟ همین شد که تصمیم گرفتم همه تفریحات آبی جزیره قشم را با قیمت و توضیح برایتان بیاورم تا اگر روزی خواستید دل به دریا زده و بروید، حداقل بدانید که چه چیزی در انتظار شماست.

باید غیرممکن باشد که کسی به قشم سفر کند و یک یا چند مورد از این تفریحات را امتحان نکند. پس با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با این تفریحات مهیج، با آگاهی بیشتر، برای سفرهای احتمالی‌تان در آینده برنامه‌ریزی کنید.

پاراسل، جت اسکی، شاتل سواری، غواصی و قایق سواری

بله، قشم مجهزترین و بهترین مراکز آموزش غواصی را دارد و در این حوزه به صورت تخصصی و حرفه‌ای در تمام طول حوزه به آموزش و تربیت مربی می‌پردازد.

در بهار 1400، هزینه بلیط جت اسکی قشم مبلغ 250 تا 300 هزار تومان است.

برای کسب اطلاعات در مورد سایر جاذبه‌های جزیره قشم، در مجله گردشگری علی‌بابا در کنار شماییم.

آیا می‌دانید با سفر به قشم چه تفریحات آبی مهیجی در انتظار شماست؟

این روزها، سفر به سواحل قشم مانند گذشته نیست که به تفریحات ساده با قایق و آب بازی در کنار ساحل خلاصه شود! امروزه امکان تجربه تفریحات دریایی متنوعی را در سواحل این جزیره زیبا داریم. از هیجان پاراسل و شاتل و جت اسکی گرفته تا غواصی و سفر به اعماق دریا و دیدن ماهی‌های رنگارنگ، مرجان‌ها و هزار و یک دیدنی دیگر که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

پرواز بر فراز خلیج فارس با پاراسل قشم

شاید با پاراسل آشنا نباشید و برایتان سوال شود که تفریح پاراسل چگونه است. بیایید اول با این تفریح هیجان‌انگیز که یکی از جذاب‌ترین تفریحات آبی قشم به شمار می‌آید، آشنا شویم. به نوعی چتر که به یک قایق موتوری وصل می‌شود، پاراسل گفته می شود که ما سوار آن می‌شویم و پرواز بر فراز دریا را تجربه می‌کنیم.

داستان از این قرار است که بعد از این که سوار پاراسل شدیم، قایق موتوری حرکت می‌کند و به همراه آن پاراسل اوج می‌گیرد و چترسواری ما بر فراز آب‌های خلیج فارس آغاز می‌شود.

پاراسل قشمتجربه پاراسل در قشم به واسطه قرار گرفتن این جزیره در خلیج فارس، تجربه‌ای کم نظیر است؛ چرا که زمانی که چتر به پرواز در می‌آید، می‌تواند تا حدود 150 تا 300 متر (معادل یک برج 50 تا 100 طبقه) از سطح آب فاصله بگیرد و از این ارتفاع می‌توانیم منظره‌ای شگرف از جزیره قشم، خط افق خلیج فارس و دریای بی‌کران را ببینیم.

این تفریح آبی جذاب را می‌توانیم به صورت تکی، دو و یا سه نفره انجام دهیم و لذت و هیجان آن را با دوستان و خانواده خود شریک شویم. نکته بسیار جالب اینجاست که حتی کودکان 5 تا 10 ساله هم می‌توانند از لذت این پرواز بهره‌مند شوند. مواردی که برای این کودکان باید مدنظر قرار داد، عبارتند از پوشیدن جلیقه نجات، حداکثر 90 متر ارتفاع و مدت پرواز کمتر از 6 دقیقه.

هزینه بلیط استفاده از این تفریح جذاب در بهار سال 1400 مبلغ 150 هزار تومان است.

قایق سواری و شوق تماشای رقص دلفین‌ها

سواحل قشم، از زیباترین سواحل ایران هستند که با بهره‌گیری از تفریحات آبی قشم می‌توانیم، این شگفتی‌ها را بهتر ببینیم. قایق سواری یکی از این تفریحات دریایی جزیره قشم است که به واسطه آن می‌توان جنگل‌های حرا و گاهی شنای دلفین‌ها در میان آب‌های خلیج فارس را از نزدیک دید.

قایق سواری در تفریحات آبی قشمقایق سواری با قایق‌های تندرو، هیجان بالایی را برای شما به ارمغان می‌آورد؛ مخصوصا زمانی که به سرعت از روی موج‌های دریا عبور می‌کنید و قایق از سطح آب فاصله می‌گیرد. پیشنهاد می‌شود که این تفریح را دسته جمعی با دوستان و یا اعضای خانواده انجام دهید؛ تا هیجان دریاگردی وهمچنین شوق تماشای دلفین‌ها را با شوخی و شادی‌های دوستانه تلفیق و خاطره ای به یاد ماندنی برای خود ثبت کنید.

سوار شدن به قایق‌ها هیچ محدودیت سنی ندارد، فقط کافی است از جلیقه نجات استفاده کنید. اما یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر دریا طوفانی باشد و یا آب و هوا مساعد نباشد، سفر با این قایق‌ها را از سر بیرون کرده و آن را به وقت دیگری موکول کنید.

هزینه بلیط سرویس‌های قایق سواری در بهار 1400 برای بازدید از جاذبه‌های جزایر اطراف قشم، حدودا مبلغ 400 هزار تومان است.

شاتل سواری قشم، یک تجربه هیجان‌انگیز

باز هم پای یک قایق موتوری پر سرعت در میان است که با خود هیجان و لذت را به همراه می‌آورد. در شاتل سواری بر موج‌های خلیج همیشه فارس، یک قایق پلاستیکی با سیم‌های ضخیم به انتهای یک قایق موتوری متصل می‌شود که با حرکت قایق موتوری، قایق پلاستیکی هم با سرعت بر روی امواج بالا و پایین می‌رود که همین نوسان، هیجانی لذت بخش آمیخته با ترس را به همراه دارد.

شاتل سواری قشمیادتان باشد که در کنار جلیقه نجاتی که می‌پوشید و کلاهی که بر سر می‌گذارید، طناب‌هایی که به عنوان دستگیره به شاتل متصل هستند را محکم گرفته و رها نکنید چرا که ممکن است راننده قایق موتوری به هیچ وجه قصد کم کردن سرعت را نداشته باشد و در آب بیفتید.

اما اصلا نگران نباشید چرا که با وجود جلیقه نجاتی که می‌پوشید، حتی اگر شنا هم بلد نباشید، به صورت شناور روی آب می‌مانید. پس با خیال راحت از لحظات شاد شاتل سواری در سواحل قشم لذت ببرید.

شاتل سواری را می‌توان به صورت یک یا چند نفره تجربه کرد؛ اما با افزایش تعداد نفرات، به خاطر سنگین‌تر شدن تیوب، از لذت و هیجان آن کاسته می‌شود. هزینه بلیط آن هم در بهار 1400، مبلغ 80 هزارتومان برای هر نفر است.

سفر به اعماق خلیج فارس در مجهزترین مراکز غواصی

زیر آب دنیای دیگری است که دیدن شگفتی‌های آن، هر انسانی را به وجد می‌آورد. این شگفتی‌ها، با تجربه ناب شنا در کنار ماهی‌ها و سایر جاندارانی که در زیر آب زندگی می‌کنند، پرشورتر و جذاب‌تر می‌شود. درست حدس زدید! غواصی یکی از آن تفریحات آبی قشم است که ما را به یک مهمانی در دنیای جدید می‌برد.

مراکز غواصی در تفریحات آبی قشمدر این مهمانی 40 دقیقه‌ای انواع شقایق‌، حلزون، اسفنج، عروس دریایی، نرم‌تنان، صدف‌ها، مرجان‌ها، ماهی‌های تزیینی و انواع و اقسام آبزیانی که در آب‌های خلیج فارس زندگی می‌کنند و همیشه از پشت دیواره‌های آکورایوم دیده‌ایم، را از نزدیک می‌بینیم.

تفریحات آبی جزیره قشمغواصی یکی از پرطرفدارترین تفریحات دریایی جزیره قشم است و می‌توان افرادی را دید که فقط به قصد غواصی کردن در آب‌های خلیج فارس، راهی این جزیره می‌شوند؛ چرا که آب شفاف و زلال آن، لذت تماشای این زیبایی‌ها را دو چندان می‌کند.

در جزیره قشم سایت‌های غواصی زیادی وجود دارند که به شما در این سفر دریایی کمک می‌کنند. برای دیدن این همه شگفتی اصلا نیازی نیست که شناگر باشید، چرا که با چند دقیقه آموزش توسط مربیان باتجربه و استفاده از لباس غواصی و کپسول اکسیژن، به راحتی می‌توانید در آب‌های کم عمق شناور شوید.

این سفر رویایی به اعماق دریا در بهار 1400، مبلغ 300 هزار تومان هزینه دارد. به خاطر داشته باشید که قشم بزرگ‌ترین مرکز غواصی ایران است؛ پس به راحتی از این تفریح شگفت‌انگیز چشم پوشی نکنید.

مراکز غواصی هم در ایام کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجازه فعالیت دارند.

جت اسکی قشم

در میان تفریحات دریایی قشم، جت اسکی هم تفریحی جذاب است که هر کس می‌تواند آن را متناسب با روحیاتش، به صورت سرعتی و یا آرام تجربه کند. جت اسکی، موتوری آبی است که بر روی آب شناور می‌ماند و به صورت تک، دو و گاها سه سرنشین استفاده می‌شود.

جت اسکی قشماز جمله مواردی مهمی که در این تفریح باید به آن توجه کرد، گردشگرانی هستند که وزن بالایی دارند و باید از جت اسکی‌های تک نفره استفاده کنند. همچنین به دلیل حفظ امنیت و امکان بروز حادثه در سرعت‌های بالا و دور زدن، محدودیت سنی حداقل 20 سال برای استفاده تک نفره از جت اسکی وجود دارد. در صورت استفاده از این تفریح مفرح، مبلغ 250 تا 300 هزار تومان (در بهار 1400) به عنوان هزینه باید پرداخت کنید.

چهار مورد از جذابترین تفریحات آبی که در قشم افسانه‌ای بیش نیستند!

اگرچه همین تفریحات دریایی که تا الان گفتیم، به اندازه کافی جذاب هستند ولی شاید بر اساس اطلاعات سایت‌های مختلف، انتظار داشته باشید که هیجان فلای بورد، اسکوتر زیردریایی، بنانا و اسکی روی آب را هم در سواحل زیبای قشم تجربه کنید. اما واقعیت چیزی غیر از این است! با من همراه باشید تا در ادامه، اطلاعات جالب‌تری در مورد تفریحات دریایی جزیره قشم به دست آورید.

با پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند، به سادگی آب خوردن می‌توان از طریق اینترنت به انواع و اقسام اطلاعات دسترسی پیدا کرد. کافیست قصد سفر داشته باشیم و یا بخواهیم با جاذبه‌های گردشگری شهری آشنا شویم؛ جستجو در گوگل، اولین و سریع‌ترین راهی است که امتحان می‌کنیم. اما نتایج این جستجوها تا چه اندازه درست و قابل اعتمادند؟

جواب دادن به این سوال، کار آسانی نیست؛ چرا که اغلب بر این باوریم که اطلاعات درستی دریافت می‌کنیم؛ مگر این که خلاف آن ثابت شود!

به دنبال کسب اطلاعات درستی در خصوص تفریحات آبی قشم بودم که با موارد جالب و قابل تاملی روبرو شدم که به اشتراک گذاشتن آن، خالی از لطف نیست.

با سرچ تفریحات آبی قشم، سایت‌های زیادی به ما پیشنهاد می‌شود که همگی با هیجانی وصف‌ناپذیر از تفریحات مهیج و جاذبه‌های آبی سواحل زیبای قشم سخن می‌گویند. پرواز بر فراز خلیج فارس با فلای بورد و پاراسل، موج سواری بر آب‌های نیلگون با شاتل و بنانای قشم، جت اسکی و اسکی روی آب و سفر به عمق دریا با غواصی و اسکوتر زیردریایی، همه از جمله آن تفریحات جذاب و لذت‌بخش هستند که در نتایج دیده می‌شوند. اما آیا واقعا همه این تفریحات شگفت‌انگیز، در قشم وجود دارند و یا فقط قصه و داستانی در صفحات وب هستند؟

بعد از آشنایی با این تفریحات دریایی، به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد قیمت، محدودیت‌ها و شرایط استفاده از آن‌ها در ایام کرونا رفتم. پیشنهاد می‌کنم که شما هم نتایج این پرس‌وجو‌ها را در ادامه بخوانید تا آگاه‌تر شوید.

در جزیره قشم، کلوپ‌هایی وجود دارند که خدمات مربوط به تفریحات دریایی را ارائه می‌دهند. پس از تماس با چند مورد از این کلوپ‌ها متوجه شدم بخشی از ورزش‌ها و تفریحاتی که به عنوان جاذبه‌های قشم معرفی می‌شوند، به لحاظ اقتصادی و وضعیت آب‌وهوای این جزیره زیبا، امکان سرویس‌دهی‌ ندارند!

و این‌جا بود که باور درست بودن این اطلاعات نقض شد! جالب است که بدانید با توجه به وضعیت آب و هوایی قشم، بهترین زمان سفر به این جزیره زیبا، اوایل آذرماه تا اوایل فروردین است و در سایر ماه‎‌های سال به علت شرجی بودن آب و هوا، گردشگران زیادی به آن‌جا سفر نمی‌کنند.

بنابراین به لحاظ اقتصادی، هزینه خرید و نگهداری از لوازم و وسایل مربوط به تفریحات آبی گران قیمت مانند فلای بورد و اسکوتر زیردریایی برای کسبه آن‌جا مقرون به صرفه نیست.

بنابراین پس از بررسی‌های بیشتر و پرس‌و‌جو از کلوپ‌های تفریحات آبی به این نتیجه رسیدم که در قشم خبری از فلای بورد، اسکوتر زیردریایی، بناناسواری، اسکی روی آب و پارک آبی فوق‌العاده لوکس نیست!

اما با وجود این که این تفریحات را در جزیره قشم نداریم، آشنایی با آن‌ها خالی از لطف نیست. بنابراین در ادامه به صورت مختصر به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

تجربه ای متفاوت از سفر به دریا با اسکوتر زیردریایی

شاید شما یکی از آن کسانی باشید که در عین این که سفر به اعماق دریا و از نزدیک دیدن آبزیان را دوست دارید، به هر دلیلی غواصی و شنا بلد نیستید. اصلا نگران نباشید؛ چرا که می‌توانید با استفاده از تکنولوژی‌هایی مثل اسکوتر زیردریایی، در میان حبابی از اکسیژن این سفر رویایی را تجربه کنید.

اسکوتر زیردریایی در قشماسکوتر زیردریایی وسیله ای شبیه به موتور است که یک کپسول اکسیژن به آن متصل شده و به وسیله آن می‌توانید زیر آب تنفس کرده تا قادر باشید مدت زمان بیشتری را در طبیعت بکر و زیبای دریا سپری کنید. شما با استفاده از این موتور زیردریایی می‌توانید سفری تک نفره به عمق آب داشته و از تماشای آبزیان رنگارنگ، مرجان‌ها و هزار و یک دیدنی جذاب دیگر در اعماق دریا لذت برده و حتی با آن‌ها سلفی بگیرید.

برای تجربه این تفریح شگفت‌انگیز، نیازی به آموزش شنا و غواصی ندارید، چرا که معمولا یک مربی باتجربه در مسیر این سفر همراه شماست. تنها محدودیت‌هایی که برای استفاده از اسکوتر زیردریایی وجود دارد این است که در صورتی که ناراحتی قلبی، فشار خون و یا بیماری‌های تنفسی دارید، به خاطر حفظ سلامتی تان، از لذت اسکوترسواری زیر دریا چشم پوشی کنید.

لذتی فراموش نشدنی با اسکی روی آب

اسکی روی آب هم یکی دیگر از آن تفریحات دریایی هیجان‌انگیز است که فقط کافیست اسکی مخصوص را به پا کنید و طناب متصل به قایق را محکم بگیرید. با حرکت قایق موتوری و کشیده شدن روی آب گویی که بر روی آب می‌دوید.

اسکی روی آبیادتان باشد که قرار است در مدت زمانی که روی آب هستید، طناب متصل به قایق را به گونه ای بگیرید که تعادل‌تان حفظ شود؛ پس برای انجام این تفریح باید دستانی پرقدرت داشته باشید.

آنچه باید از تفریح لاکچری فلای بورد بدانید

خیلی خوب بود اگر در میان تفریحات آبی قشم، حق انتخاب پرواز بر فراز خلیج فارس با فلای بورد را هم داشتیم. با روش پرواز پاراسل که آشنا شدیم و اما در مورد فلای بورد می‌توان گفت که از آن تفریحات دریایی است که تجربه آن جسارت و شهامت زیادی می‌طلبد.

در این تفریح، پاها بر روی تخته‌ای قرار می‌گیرد که به وسیله‌ یک لوله قطور آب به یک دستگاه جت اسکی متصل شده است. با حرکت جت اسکی بر روی دریا، آب با فشار بسیار زیادی به درون لوله رفته و از خروجی‌های تخته‌ای که پاها روی آن فیکس می‌شود، به سرعت بیرون می‌زند و این روال باعث می‌شود که بتوان با قدرت آب در هوا به پرواز درآمد. مسئله مهم، داشتن مهارت برای کنترل این تخته برای حفظ تعادل است.

فلای بوردنکته قابل توجه در مورد تفریح فلای بورد این است که علاوه بر جرأت و جسارت، به بودجه زیادی هم نیاز دارد چرا که از لوکس‌ترین تفریحات دریایی محسوب می‌شود.

شاید گران بودن این تفریح و جسارت لازم برای امتحان کردن آن باعث شود که در همان لحظه اول از آن چشم‌پوشی کنید؛ اما این را نادیده نگیرید که تجربه آن، چنان هیجان و لذتی به همراه دارد که حتی حرکت آدرنالین در خون را حس خواهید کرد و آن لحظه است که به خود می‌گویید ارزشش را داشت.

بنانا سواری یکی از مفرح‌ترین تفریحات آبی

بناناسواری تفریحی شبیه به شاتل سواری است با این تفاوت که سرعت و بالطبع هیجان بیشتری در انتظار شماست. در این تفریح جذاب، افراد به صورت تکی و یا چند نفره بر روی یک موز بادی سوار می‌شوند و یک قایق بادی با سرعت زیاد آن‌ها را بر روی آب به حرکت در می‌آورد.

تفریحات آبی قشمیکی از جذابیت‌های شاتل و بنانا سواری مربوط به لحظه تغییر مسیر است؛ زیرا با دور زدن ناگهانی حفظ تعادل و غلبه بر نیروی گریز از مرکز، سخت می‌شود و این امکان که قسمتی از بدن به زیر آب برود و یا حتی فرد، درون آب بیفتد، وجود دارد که برای کسانی که شنا بلدند بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود و کسانی هم که شنا بلد نیستند با وجود جلیقه نجات، خطری تهدیدشان نمی‌کند.

سواحل قشم

بزرگ‌ترین جزیره ایران، سواحل و کرانه‌های زیادی را به خود اختصاص داده است. از ساحل‌های صخره‌ای, ماسه‌ای و گلی گرفته تا سواحل جنگل‌های حرا. برخی از این سواحل زیبا و رویایی عبارتند از:

  • ساحل زیتون
  • ساحل نقره ای
  • ساحل روستای شیب دراز
  • ساحل سوزا
  • ساحل روستای سلخ
  • ساحل روستای مسن
  • ساحل سیمین
  • ساحل دوستکو
  • سواحل جزایر ناز

سخن پایانی در مورد تفریحات آبی قشم

تفریحات آبی قشم به قدری مهیج و جذاب هستند که سخن گفتن راجع به هر کدام از این تفریحات، آن طور که باید و شاید هیجان و حق مطلب را ادا نمی‌کند. در این مقاله به معرفی تفریحات دریایی جزیره قشم پرداختیم.

از شاتل‌سواری که هیجان و لذت خود را مدیون قایق‌های موتوری پرسرعت است، گفتیم تا پرواز بر فراز خلیج نیلگون فارس با پاراسل و همچنین سفر به اعماق آب‌های زلال خلیج فارس با غواصی که توصیف زیبایی و شگفتی آن در کلمات نمی‌گنجد. همه این تفریحات دریایی مهیج با جت اسکی تکمیل شدند.

همچنین گفتیم که تفریحاتی چون فلای‌بورد، اسکی روی آب، اسکوتر و بناناسواری، برخلاف آن‌چه در مراجع اینترنتی مختلف مطرح شده، در قشم سرویس‌دهی نمی‌شوند.

در این مقاله تلاش کردیم، اطلاعات درست و جامعی در خصوص تفریحات دریایی قشم در اختیارتان قرار دهیم اما در پایان از شما می‌خواهیم که اگر اطلاعات بیشتری پیرامون تفریحات آبی قشم دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.