سفر به جزیره هرمز

راهنمای سفر به جزیره هرمز؛ خاک سرخ ایران

جزیره‌ای با دیدنی‌های بی‌شمار و تاریخی طولانی

زهرا هستم و قصد دارم امروز با شما سفر به جزیره هرمز را تجربه کنم، یک سفر مجازی! به نظر شما برای سفر به هرمز باید چه اطلاعاتی داشته باشیم؟ درباره آب‌وهوای جزیره بدانیم؟ با روش‌های رسیدن به هرمز آشنا باشیم؟ هتل‌ها و اقامتگاه های بوم گردی و رستوران های هرمز را بشناسیم؟

یا اینکه همه این‌ها یک طرف، داشتن لیستی کامل از جاهای دیدنی هرمز و جاذبه های گردشگری جزیره یک طرف؟ همراه من در مجله گردشگری علی‌بابا باشید تا به پاسخ تک‌تک این سؤال‌ها برسید.

جاهای دیدنی تاریخی جزیره هرمز کدام است؟
قصر بی بی گل و قلعه پرتغالی‌ها از جاهای دیدنی تاریخی جزیره هرمز به شمار می‌آیند.
بهترین رستوران های جزیره هرمز کدامند؟
‌ کافه گلک، کافه محلی بادیل، کافه ارگانیک کافه سلیدون و رستوران مش معصومه از بهترین رستوران های جزیره هرمز محسوب می‌شوند.
بهترین هتل های جزیره هرمز کدامند؟
هتل ساحل سرخ، هتل هرموز، اقامتگاه بوم گردی ماجرا و خندغ از بهترین اقامتگاه های هرمز هستند.

قبل از سفر به جزیره هرمز؛ آگاهی از اطلاعات ضروری

اگر می‌خواهید به این جزیره ناب جنوبی سفر کنید، قبل از هرچیز باید بدانید چه چیزی در چمدان خود بگذارید. بنابراین بررسی وضعیت آب‌وهوا به کارتان خواهد آمد.

آب‌وهوای جزیره هرمز

قبل از سفر به جزیره هرمز خوب است که درباره آب‌وهوای هرمز بدانیم تا با آگاهی و برنامه‌ریزی مناسب، برنامه سفر را بچینید. هرمز در جنوب ایران و همسایه بندرعباس و جزیره قشم است. اینجا هم مانند سایر نقاط جنوبی کشور تابستان‌های طولانی دارد و اغلب از زمستان در آن خبری نیست.

دمای هوای تابستان‌هایش و مخصوصاً ماه مرداد به بیش از ۴۶ درجه سانتی‌گراد و رطوبت هوا به بیشترین حد خود می‌رسد. در عوض آب‌وهوای جزیره هرمز در پاییز و زمستان و بهار معتدل است.

بهترین زمان سفر به جزیره هرمز

خوش آب و هوا باشد یا ارزان؟ مسئله این است!

بهترین زمان سفر به جزیره هرمزبهترین زمان سفر به جزیره هرمز برای همه یکسان نیست. یکی بهترین زمان را برابر با بهترین آب و هوا تعریف می‌کند و دیگری بهترین زمان سفر را با ارزان‌بودن مخارج سفر تخمین می‌زند. بنابراین اگر با گرمای هوا مشکل دارید، پیشنهادمان این است از اوایل پاییز تا اواخر فصل بهار را برای سفر به هرمز برنامه بچینید. در این ایام، اغلب هوا معتدل است.

اگر هم با گرمای هوای جزیره و رطوبت زیاد آن مشکلی ندارید، تابستان را برای سفر انتخاب کنید تا هم از خلوتی جزیره بهره ببرید و هم تجربه یک سفر ارزان به جزیره سرخ هرمز زیر دندانتان مزه کند.

فاصله تهران تا جزیره هرمز؛ هواپیما، قطار یا اتوبوس؟

راستش را بخواهید بی‌انصافی است که اغلب، فاصله تهران تا جاذبه‌های دیدنی ایران و حتی دنیا را برایمان محاسبه می‌کنند؛ اما خب چه می‌شود کرد؟ تهران پرجمعیت‌تر است و تهرانی‌ها بیشتر اهل سفرند؛ ازطرفی در چنین مقاله‌ای مجال آن نیست که تک‌تک شهرها را ردیف کنیم.

در این بخش باید یک نکته کلی را یادآوری کنم. هرمز، فرودگاه ندارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید هوایی از تهران به جزیره هرمز بروید، باید بلیط هواپیما تهران بندرعباس یا بلیط هواپیما تهران قشم را تهیه کنید.

ازطرفی ازآنجایی‌که مقصدتان یکی از جزایر دیدنی خلیج نیلگون همیشه فارس است، واضح است که با قطار و اتوبوس هم نمی‌شود مستقیم به هرمز برسید. با این حساب برای سفر به جزیره هرمز به شیوه زمینی باید به مقصد بندرعباس حرکت کنید و بعد از رسیدن به مقصد باید با شناورها یا اتوبوس‌های دریایی به‌سمت هرمز بروید.

بهترین زمان سفر به جزیره هرمزفاصله تهران تا بندرعباس با هواپیما

زمان لازم برای پیمودن فاصله تهران تا بندرعباس با هواپیما حدود یک ساعت و ۴۵ دقیقه است.

فاصله تهران تا قشم با هواپیما

زمان لازم برای پیمودن فاصله تهران تا قشم با هواپیما حدود ۲ ساعت است.

فاصله تهران تا بندرعباس با قطار

زمان لازم برای پیمودن فاصله تهران تا بندرعباس با قطار حدود ۲۰ ساعت است.

فاصله تهران تا بندرعباس با اتوبوس

زمان لازم برای پیمودن فاصله تهران تا بندرعباس با اتوبوس حدود ۱۶ ساعت است.

بهترین هتل های جزیره هرمز

من تجربه هرمزگردی را دارم؛ اما ازآنجایی‌که اقامتمان در قشم بود، تجربه‌ای از اقامت در اقامتگاه‌های جزیره هرمز را ندارم. با این حال حین تألیف این مقاله که جست‌وجو کردم، متوجه شدم در جزیره هرمز خبری از هتل های ۵ ستاره و ۴ ستاره نیست. اگر اشتباه می‌کنم و شما هتل ۴ و ۵ ستاره در هرمز می‌شناسید، برایم در انتهای مقاله کامنت بگذارید تا متن را اصلاح کنم.

هتل های ۳ ستاره جزیره هرمز

درصورتی‌که دنبال یک اقامت مقرون‌به‌صرفه هستید، هتل های ۳ ستاره هرمز را انتخاب کنید تا هم امکانات رفاهی کافی داشته باشید و هم پولتان در جیبتان بماند.

۱- سوئیت هتل ساحل سرخ

هتل ساحل سرخ هرمز، اولین هتلی است که به شما در سفر به جزیره هرمز معرفی می‌کنیم. این هتل که از هتل های ۳ ستاره جزیره هرمز است، امکانات نسبتاً خوبی دارد. امکانات این سوئیت‌هتل به تخت‌خواب، آشپزخانه و حمام جداگانه و امکانات رایج هتلی مانند تلویزیون و یخچال و اینترنت محدود می‌شود. خبر خوش اینکه در رستوران این هتل، غذاهای محلی و دریایی سرو می‌شود.

سوئیت هتل ساحل سرخلوکیشن هتل ساحل سرخ هرمز روی گوگل مپ

۲- هتل هرموز، اقامتگاهی مناسب در سفر به جزیره هرمز

هتل هرموز، یکی دیگر از هتل های ۳ ستاره جزیره هرمز است که در نزدیکی اسکله چندمنظوره جزیره واقع شده است. امکانات این هتل چیزی کمتر از امکانات رایج هتلی در ایران ندارد. در این هتل‌رستوران انواع غذای ایرانی سرو می‌شود و نزدیک‌بودنش به جاهای دیدنی هرمز، سفر به جزیره هرمز را برایتان خوشایندتر می‌کند.

لوکیشن هتل هرموز روی گوگل مپ

اقامتگاه های بومگردی جزیره هرمز

ماجرا، خندغ، کوتوک، دره شن ها، مادر حسن و… در لیست اقامتگاه های بومگردی جزیره هرمز قرار دارند. امکانات بیشتر این اقامتگاه‌ها و حتی معماری بناهایشان شبیه هم هستند. مزیت اقامت در اقامتگاه های بوم گردی هرمز آن است که تجربه هم‌کلامی با بومیان محلی را خواهید داشت، غذاهای محلی لذیذ جزیره را با بهترین کیفیت نوش جان می‌کنید و معمولاً هزینه اقامت ارزان‌تری را نسبت به اقامت در هتل پرداخت می‌کنید. همین‌هاست که سفر به جزیره هرمز را به‌یادماندنی‌تر می‌کند.

در ادامه اطلاعات ۲ اقامتگاه بوم گردی در هرمز را برایتان می‌گذارم، زحمت پیداکردن اطلاعات باقی اقامتگاه ها با شما، کافی است در اینترنت «اقامتگاه های بوم گردی هرمز» را جست‌وجو کنید.

۱- اقامتگاه بوم گردی ماجرا

جدیدترین اقامتگاه بوم گردی هرمز، ماجراست که در سال ۲۰۲۰ میلادی ساخته شد. سبک معماری این اقامتگاه متفاوت از سایر اقامتگاه های بوم گردی است. در ساخت کلبه های اقامتی این اقامتگاه از رنگ های تماشایی خاک هرمز استفاده شده است. تخت‌خواب و میز صندلی از امکانات این کلبه‌هاست و نزدیک‌بودنش به دریا و جاهای دیدنی جزیره هرمز، آن را به محلی مناسب برای تفریح و گردش تبدیل کرده است.

اقامتگاه بوم گردی ماجرا در هرمزافتتاح اقامتگاه بومگردی ماجرا قرار است در اردیبهشت ۱۴۰۰ انجام شود، دوست دارید اولین مهمان این میزبان زیبارو شما باشید؟ پس همین حالا خود را برای سفر به جزیره هرمز آماده کنید.

لوکیشن اقامتگاه ماجرا روی گوگل مپ

۲- اقامتگاه بوم گردی خندغ

اقامتگاه خُندِغ یکی از اقامتگاه های بوم گردی جزیره هرمز است که با ۲ اتاق ۷نفره و ۲ اتاق ۵نفره میزبان مهمانانش است. امکاناتی مثل تخت و تشک و پتو در هر اتاق به تعداد نفرات موجود است؛ اما سرویس بهداشتی این اقامتگاه با اتاق‌های دیگر اشتراکی است. ماهی سرخ‌شده و قلیه میگو دو غذای محلی پرطرفدار در منوی غذاهای این اقامتگاه است.

اقامتگاه بوم گردی خندغ در سفر به جزیره هرمزلوکیشن اقامتگاه خندغ روی گوگل مپ

جاهای دیدنی جزیره هرمز در سفر به جزیره هرمز

در سفر به هرمز وقت را تلف نکنید. برای تماشای جاهای دیدنی این جزیره اسرارآمیز هر چند روز هم که بمانید، کم است.

جاهای دیدنی تاریخی جزیره هرمز

شاید عجیب به نظر بیاید، اما دیدنی‌های تاریخی هرمز خیلی جذاب و پرطرفدارند، تقریبا به همان اندازه جاهای تفریحی و بازارها!

۱- قصر بی‌بی گل

نمی‌دانم داستان هفت خواهری را که در گذشته‌های دور به استان هرمزگان سفر کردند، شنیده‌اید یا نه؟! اما به‌باور بومیان جزیره هرمز، سال‌های دور، هفت خواهر به منطقه هرمزگان می‌روند و هرکدام بر بخشی از این منطقه حکومت می‌کردند. گویا بی‌بی گل و یک خواهر دیگرش در هرمز حکمرانی می‌کردند و هنوز آثاری از قصر بی‌بی گل در هرمز وجود دارد. به همین دلیل قصر بی‌بی گل در لیست جاهای دیدنی جزیره هرمز جا خوش کرده است.

قصر بی بی گل هرمزمسیر دسترسی

مسیر دسترسی به قصر بی‌بی گل هرمز فقط با ماشین شخصی یا ون‌های گردشگری امکان‌پذیر است.

آدرس: جزیره هرمز، غرب عمارت پرتغالی

ساعات و هزینه بازدید

ساعت دسترسی: شبانه‌روزی

هزینه بازدید: رایگان

لوکیشن قصر بی‌بی گل روی گوگل مپ

۲- قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی جزیره هرمز است. این قلعه خاکش سرخ است و مساحتش وسیع. ساخت قلعه به دوران استعمار جزیره توسط پرتغالی‌ها برمی‌گردد. به همین دلیل است که معماری‌اش در آن زمانی که امکاناتی نبوده، ذهنتان را به خود درگیر می‌کند.

نکته حیرت‌انگیز برای من در سفر به جزیره هرمز و حین بازدید از این قلعه، وجود انواع مرجان و صدف و موجودات دریایی در سقف قسمت‌های مختلف قلعه، همچون کلیسای قلعه بود.

قلعه پرتغالی ها در سفر به جزیره هرمزمسیرهای دسترسی

دسترسی به قلعه پرتغالی‌های هرمز فقط با ماشین شخصی یا ون‌های گردشگری میسر است.

آدرس: استان هرمزگان، شمال جزیره هرمز

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: ۸ صبح تا ۵ عصر

لوکیشن قلعه پرتغالی ها روی گوگل مپ

اماکن مذهبی در جاهای دیدنی جزیره هرمز

در این شهر زیبا از زیارت غافل نشوید. جاهای مذهبی هرمز هم فال است و هم تماشا. می‌توانید مراسم مذهبی مختلفی را در این مکان‌های معنوی ببینید.

۱- زیارتگاه خضر و مقام الیاس

در حین هرمزگردی‌تان اگر با تور هستید یا ماشین شخصی، یک بنای قدیمی با گنبد سبزرنگ برایتان خودنمایی می‌کند. اینجا یکی از مقدس‌ترین جاهای دیدنی جزیره هرمز برای بومیانش محسوب می‌شود. می‌گویند این مکان در گذشته‌ها محل عبادت حضرت خضر بوده و امروزه برای ما محلی برای حل مشکلات زندگی‌مان است. همچنین بین زیارتگاه و ساحل هرمز، یک سنگ سیاه رنگ دیده می‌شود که به مقام الیاس شهرت دارد.

زیارتگاه خضر و مقام الیاسمسیرهای دسترسی

برای بازدید از زیارتگاه خضر و مقام الیاس با ماشین یا ون به‌سمت شمال شرق جزیره بروید.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، ضلع شمال شرقی جزیره هرمز

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: شبانه‌روزی

هزینه بازدید: رایگان

لوکیشن زیارتگاه خضر روی گوگل مپ

موزه‌گردی در جاهای دیدنی جزیره هرمز

موزه هم از بخش‌های جالب توجه این جزیره دوست‌داشتنی است که فرهنگ منطقه را به بهترین شکل به نمایش گذاشته است.

۱- موزه دکتر نادعلیان؛ اینجا را در سفر به جزیره هرمز حتما ببینید

تا سال ۱۳۸۸ خبری از موزه دکتر نادعلیان نبود؛ ازاین‌رو می‌توان این موزه را در لیست جدیدترین جاهای دیدنی جزیره هرمز آورد. داستان تأسیس این موزه بسیار شنیدنی است. داستان از آنجا شروع شد که بانوان هرمزی با آنکه هنرهای بی‌شماری داشتند، منبع درآمد و جایی برای معرفی‌شان نداشتند. ازطرفی شنیده‌ها حاکی از آن است که محل امروزی موزه، پاتوقی برای معتادان بوده است.

در یک حرکت انسان‌دوستانه، دکتر نادعلیان که از بومیان افتخارآفرین جزیره بوده است، این مکان را بازسازی می‌کند. هدف او از این کار فراهم آوردن مکانی برای کمک به ترک اعتیاد معتادان و نمایش هنرهای چشم‌نواز بانوان هرمزی بود.

حالا موزه دکتر نادعلیان یکی از جاذبه‌های دیدنی هرمز محسوب می‌شود و البته جای مناسبی برای خرید سوغات جزیره هرمز محسوب می‌شود.

موزه دکتر نادعلیان؛ اینجا را در سفر به جزیره هرمز حتماً ببینید.مسیرهای دسترسی

برای رفتن به موزه نادعلیان هرمز می‌توانید با ماشین شخصی یا ون بروید. البته اگر اقامتگاهتان در سفر به جزیره هرمز جایی مانند اقامتگاه بوم گردی خندغ است، پیاده هم می‌توانید به اینجا بروید.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، شمال جزیره هرمز

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: از ۸ صبح تا ۱۰ شب

لوکیشن موزه دکتر نادعلیان روی گوگل مپ

جاذبه های گردشگری طبیعی جزیره هرمز

هرمز است و جاذبه‌های طبیعی آن. در این شهر زیبا می‌توانید به دل طبیعت بزنید و حیرت‌زده شوید.

۱- دره مجسمه ها

اگر تابه‌حال تجربه سفر به جزیره هرمز را نداشته باشید، شاید از شنیدن نام «دره مجسمه‌ها» در فهرست جاهای دیدنی جزیره هرمز کمی متعجب شوید. اینجا دره‌ای است که مجسمه‌ها در اطراف دره میزبان شما هستند، وهم‌برانگیز است مگر نه؟

از جایی که از ماشین پیاده می‌شوید تا زمانی که مسیر اصلی دره را بپیمایید و به ساحل برسید،‌ نمی‌دانم چقدر راه دارید. شاید یک ساعت، شاید کمتر، شاید هم بیشتر‍! آخر می‌دانید چیست؟ اینجا زمان مفهومی ندارد. از لحظه‌ای که پیاده‌روی را شروع می‌کنید تا آخر مسیر، سربه‌هوا و به‌دنبال کشف مجسمه‌هایی هستید که از فرسایش آب و باد بر فراز دره ایجاد شده است.

دره مجسمه ها در هرمزدو پیشنهاد برایتان دارم:

۱. اینجا را دسته‌جمعی و با حضور یک شخص بومی بروید، به‌هرحال دره‌ای‌ است که اگر تنها بروید و مشکلی برایتان پیش بیاید، فقط خدا باید به دادتان برسد!

۲. اگر خود یا همراهانتان مُسن هستید، پیاده‌روی در مسیر خاکی و گاهی سنگلاخ برایتان دشوار است یا کودکی به همراه دارید که زود خسته می‌شود، قید تماشای این جاذبه گردشگری طبیعی هرمز و پیمودن مسیرش را بزنید.

مسیرهای دسترسی

مسیر دسترسی به دره مجسمه ها با ماشین شخصی یا ون‌های مسافربری امکان‌پذیر است.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، جنوب غرب جزیره.

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: شبانه‌روزی

هزینه بازدید: رایگان

لوکیشن دره مجسمه ها روی گوگل مپ

۲- غار الهه نمکی

غار الهه نمک فیروزه ای که در میان بومیان به نام غار الهه نمکی شناخته می‌شود، یکی دیگر از جاهای دیدنی جزیره هرمز و البته از جاذبه های طبیعی آن است. این غار که بر اثر فعالیت‌های زمین‌شناسی در میان دره‌های هرمز ایجاد شده است، دهانه کم‌ارتفاعی دارد؛ به‌طوری‌که باید نشسته وارد غار شوید. پس از چند متر،‌ ارتفاع غار بیشتر می‌شود و می‌توانید بایستید. وجود رنگ‌های متنوع در دیواره‌های غار، قطعاً قدرت آن را دارد که تا چند دقیقه بدون پلک‌زدن نگاهشان کنید.

غار الهه نمکیمسیرهای دسترسی

برای رسیدن به غار الهه نمکی در سفر به جزیره هرمز باید از ماشین‌های شخصی یا ون گردشگری نیز استفاده کنید.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، جنوب شرق جزیره

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: شبانه‌روزی

هزینه بازدید: رایگان

لوکیشن غار الهه نمکی روی گوگل مپ

۳- دره رنگین‌کمان

خب! نوبتی هم باشد، نوبت بازدید از دره رنگین‌کمان جزیره هرمز است. مگر می‌شود اهل گردش باشید و بازدید از دره رنگین‌کمان را به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین جاهای دیدنی جزیره هرمز در برنامه‌تان نداشته باشید. به‌هرحال هرمز است و خاک رنگینش. بیشترین رنگی که در دره رنگین‌کمان به چشم می‌خورد، رنگ قرمز است که در کنار رنگ‌های سفید و زرد و… جلوه‌ای تماشایی خلق کرده‌اند.

دره رنگین کمانمسیرهای دسترسی

برای بازدید از این منطقه بهتر است از ماشین شخصی یا تورهای گردشگری استفاده کنید.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، جنوب غربی جزیره

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: شبانه‌روزی

هزینه بازدید: رایگان

لوکیشن دره رنگین‌کمان روی گوگل مپ

۴- فرش خاکی هرمز

شما هم آوازه فرش خاکی هرمز را شنیده‌اید؟ فرش خاکی که تمامش با خاک‌های رنگی جزیره به‌دست بومیان هرمزی طراحی می‌شود، یکی از جاهای دیدنی جزیره هرمز است که حتماً باید به دیدنش بروید. موعد برگزاری این جشنواره سالانه، همزمان با نوروز یا روز خلیج‌فارس در اردیبهشت است؛ بنابراین اگر می‌خواهید این هنرنمایی هرمزی‌ها را ببینید، برنامه سفر به جزیره هرمز را در همین ایام بچینید. پشتوانه طراحی فرش های خاکی هرمز، قدمت هزارساله هرمز، سنت‌ها و فرهنگ این جزیره است.

فرش خاکی هرمزمسیرهای دسترسی

ازآنجایی‌که در چند بخش جزیره، فرش خاکی هرمز طراحی می‌شود،‌ انتخاب‌های متنوعی پیش رو دارید. برای بازدید از یکی از این فرش‌ها بهتر است با ماشین شخصی یا ون به غرب جزیره بروید.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، غرب جزیره.

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: شبانه‌روزی

هزینه بازدید: رایگان

لوکیشن فرش خاکی قرمز روی گوگل مپ

۵- ساحل سنگ مرغان

سواحل هرمز بسیار تماشایی‌اند و هرکدام به دلیلی شهرت دارند. دلیل اینکه ساحل سنگ مرغان به یکی از جاهای دیدنی جزیره هرمز تبدیل شده این است که هر سال یکی از فرش های خاکی هرمز در این ساحل طراحی می‌شود.

مسیرهای دسترسی

برای دسترسی به ساحل سنگ مرغان خود را با ماشین شخصی یا ون به شمال شرق جزیره برسانید.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، شمال شرق جزیره.

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: شبانه‌روزی

هزینه بازدید: رایگان

آدرس روی گوگل مپ

آدرس روی نقشه ثبت نشده است.

۶- ساحل سرخ

همان طور که از نام این یکی از جاهای دیدنی جزیره هرمز برمی‌آید، قرار است با یک ساحل سرخ‌روی به‌یادماندنی روبه‌رو شوید. جالب است که بدانید بخشی از آب دریا که نزدیک به ساحل است،‌ به رنگ قرمز است. به همین دلیل اینجا قرار است رنگ دیگری از آب و خاک را ببینید.

پیشنهاد می‌کنم، کفش‌هایتان را در بیاورید، در ساحل قدم بزنید، با خاک سرخ هرمز خود را بیارایید و تا می‌توانید عکس‌های هنری خلق کنید.

ساحل سرخ در سفر به جزیره هرمزراستی! خوب است که خودمان را ملزم کنیم که در سفر به جزیره هرمز و بعد از تفریح در این ساحل، از این خاک خوش‌رنگ به‌عنوان یادگار سفر برنداریم.

مسیرهای دسترسی

مسیر دسترسی به خاک سرخ هرمز با ماشین‌های شخصی یا ون‌های گردشگری امکان‌پذیر است.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز،‌ جنوب جزیره

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: شبانه‌روزی

هزینه بازدید: رایگان

لوکیشن ساخل سرخ روی گوگل مپ

دشت آهوان

یکی از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی جزیره هرمز، دشت آهوان است. در این دشت می‌توانید رقص آزادانه آهوان را به تماشا بنشینید و قاب خاطره‌انگیز جست‌وخیز آهوان در مقابل چشمانتان را در ذهن ثبت کنید.

فقط باید حواستان باشد که ارتباطی مسالمت‌آمیز با آهوها برقرار کنید تا آن‌ها هم از دیدن انسان‌ها نترسند.

مسیرهای دسترسی

برای بازدید از دشت آهوان هرمز باید خود را با وسایل نقلیه شخصی یا ون‌های گردشگری به منطقه گیاهی هرمز برسانید.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، منطقه گیاهی جزیره.

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: شبانه‌روزی

هزینه بازدید: رایگان

۷- بازدید از ساحل لاکپشت ها در سفر به جزیره هرمز

یکی از مزایای سفر به جزیره هرمز در اواخر زمستان و اوایل بهار، دیدن لاک‌پشت‌های تخم‌گذار در ساحل است. جالب است بدانید که خلیج‌فارس میزبان ۵ نوع لاک‌پشت است که ۲ نوع از آن‌ها در ساحل لاک‌پشت‌های هرمز تخم‌گذاری می‌کنند.

درست است که ساحل لاک‌پشت‌ها مانند بسیاری دیگر از سواحل، تبدیل به یکی از جاهای دیدنی جزیره هرمز شده است؛ اما بهتر است گردشگران کمتر به بازدید این بخش از جزیره بروند تا طبیعت از ترس وجود انسان‌ها از کار خود باز نماند.

ساحل لاکپشت ها در سفر به جزیره هرمزمسیرهای دسترسی

برای رفتن به ساحل لاک‌پشت‌ها کافی است خود را به جنوب شرق جزیره برسانید.

آدرس: استان هرمزگان،‌ جزیره هرمز، جنوب شرق جزیره

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: شبانه‌روزی

هزینه بازدید: رایگان

لوکیشن ساحل لاکپشت روی گوگل مپ

۸- جنگل حرا

و اما آخرین جاذبه‌ای که می‌خواهم به‌عنوان جاهای دیدنی جزیره هرمز معرفی کنم، جنگل نام‌آشنای حرا یا همان مانگرو است. در خلیج‌فارس چند جنگل حرا وجود دارد، قشم، چابهار و هرمز برخی از مناطقی است که جنگل حرا را در خود جای داده‌اند. ویژگی مشترک این جنگل‌ها، وجود درخت‌های ۳ تا ۶متری، شاخ و برگ‌های سبز و روشن و زندگی در آب‌های شور است.

پیشنهاد می‌کنم قایق‌سواری در جنگل حرا را حتماً تجربه کنید.‌

جنگل حرامسیرهای دسترسی

برای بازدید از جنگل حرا هرمز باید خود را با وسیله نقلیه شخصی یا ون‌های گردشگری به شمال شرق جزیره برسانید و پس از آن با اجاره قایق به قلب جنگل بزنید.

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: از ۸ صبح تا ۵ عصر

هزینه بازدید: هزینه اجاره قایق به‌صورت فصلی متغیر است.

لوکیشن جنگل حرا روی گوگل مپ

بهترین مراکز خرید جزیره هرمز

بازارگردی در هرمز از رایج‌ترین کارهاست. اگر به این منطقه بروید و به بازارها سر نزنید، جای تعجب دارد.

۱- بازار جزیره هرمز

اگر در سفر به جزیره هرمز به‌دنبال بازاری هستید که بتوانید از آن سوغات هرمز بخرید، به بازار جزیره هرمز در نزدیکی قلعه پرتغالی‌ها بروید. بیشتر فروشنگان این بازار خانم‌های مهربان هرمزی هستند که مشغول به فروش نقاب‌های سوزن‌دوزی‌شده تا صنایع دستی ساخته شده با صدف‌ها هستند.

پیشنهادم این است که برای حمایت از کسب‌وکار این عزیزان و داشتن یادگاری از سفرتان حتماً خرید کنید؛ اما سراغ خرید خاک هرمز در آن شیشه‌های وسوسه‌برانگیز نروید. #نه_به_فروش_خاک_هرمز را عملی کنیم.

بازار جزیره هرمزمسیرهای دسترسی

با وسایل نقلیه شخصی یا ون های گردشگری به‌سمت قلعه پرتغالی‌ها در شمال جزیره هرمز بروید.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، در جوار قلعه پرتغالی‌ها

ساعات و هزینه بازدید

ساعت بازدید: از صبح تا عصر

هزینه بازدید: رایگان

لوکیشن بازار جزیره روی گوگل مپ

بهترین کافه و رستوران‌های جزیره هرمز

شکم‌گردی و تجربه طعم غذاهای جنوبی در سفر به هرمز ماندگارترین بخش است.

۱- رستوران خنجی زاده

رستوران خنجی زاده در هرمز غذاهای باکیفیت سنتی را سرو می‌کند. محیط تمیزی دارد و کیفیت غذاهای دریایی‌اش تا مدت‌ها زیر دندانتان باقی می‌ماند. ناگفته نماند که قیمت غذاها اقتصادی است.

رستوران خنجی زاده هرمز

لوکیشن رستوران خنجی زاده روی گوگل مپ

۲- غذاخوری خاله فاطمه و خالو شهریار

در غذاخوری خاله فاطمه و خالو شهریار که در دسته سفره‌خانه های سنتی هم جای می‌گیرد، سه وعده صبحانه و ناهار و شام سرو می‌شود. انواع غذای دریایی و ایرانی در منوی این غذاخوری وجود دارد.

لوکیشن غذاخوری خاله فاطمه گوگل مپ

۳- کافه گلک

کافه گلک با نام کافه سُرمه نیز شناخته می‌شود. سرمه از آن کافه‌های پرطرفدار در هرمز است که محیطش برای توریست‌ها بسیار جذاب است. در این کافه انواع نوشیدنی و غذاهای محلی سرو می‌شود. با این اوصاف شاید گلک، یکی از کافه‌هایی باشد که در سفر به جزیره هرمز حتماً باید به آن سر بزنید.

کافه گلک

لوکیشن کافه گلک روی گوگل مپ

۴- کافه صبورا

کافه صبورا که بخشی از هاستل صبوراست، تقریباً در محدوده میانی جزیره واقع شده است. کافه‌من این کافه بسیار خوش‌برخورد و مهمان‌نواز است. قطعاً نوشیدن یک نوشیدنی تگری در گرمای هرمز آن هم در این کافه حسابی کِیفتان را کوک می‌کند.

کافه صبورالوکیشن کافه صبورا روی گوگل مپ

۵- رستوران محلی بادیل

رستوران و کافه محلی بادیل کسب‌وکار گروهی یک خانواده است که در حیاط خانه‌شان از مهمانان پذیرایی می‌کنند. منوی غذایی متنوع نیست؛ اما معروف‌ترین غذاهای محلی و پرطرفدارترین غذاهای ایرانی در منویشان به چشم می‌خورد. به‌گفته کاربران، کیفیت غذای این سفره‌خانه خیلی خوب است.

لوکیشن رستوران بادیل روی گوگل مپ

۶- کافه ارگانیک کافه سلیدون

یکی از کافه و رستوران‌هایی که در هرمز مخاطبان خود را بسیار راضی نگه داشته است،‌ کافه ارگانیک کافه سلیدون است. این کافه در نزدیکی هتل ساحل سرخ هرمز قرار گرفته است؛ بنابراین اگر در سفر به جزیره هرمز در این هتل اقامت دارید، خیالتان از باب نوش‌جان‌کردن غذاهای لذیذ و ارگانیک راحت باشد.

کافه ارگانیک کافه سلیدونلوکیشن کافه ارگانیک روی گوگل مپ

۷- رستوران مش معصومه؛ توصیه‌شده در سفر به جزیره هرمز

رستوران مش معصومه در حقیقت یک رستوران سنتی است که با مدیریت یک خانم از بومیان هرمز رونق گرفته است. در این رستوران انواع غذای دریایی و ایرانی سرو می‌شود. گویا قلیه ماهی مش معصومه را یک بار هم که شده باید امتحان کرد!

رستوران مش معصومه؛ توصیه‌شده در سفر به جزیره هرمزدر آخر

امروز هرمز را باهم گشتیم، گاهی از تجربیات سفر کوتاه خودم به هرمز برایتان گفتم و گاهی توصیه‌ها یا پیشنهادهایی برای رونق هرمز و گردشگری‌اش کردم.

جزیره هرمز یک جزیره غنی و ثروتمند است؛ اما در ظاهر جزیره ذره‌ای از ثروت و رفاه دیده نمی‌شود. شاید بتوانیم با سفر به جزیره هرمز و حمایت از کسب‌وکارهای محلی‌شان اوضاع بومیان هرمز را کمی بهتر از آنچه هست، کنیم. نظر شما چیست؟ چطور می‌توان از مردمان صبور و قانع و بسیار مهمان‌نواز هرمزی حمایت کرد؟

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

25 دیدگاه

 1. مرضیه می‌گوید

  سلام ممنون از مطالب خوبتون.یه سوال داشتم با ویلچر (برای معلول ها)میشه به سواحل رنگی هرمز رفت؟؟

 2. مرتضی اولیاء می‌گوید

  با تشکر از اطلاعات خوبتان

 3. شهراد می‌گوید

  سلام آیا تو جزیره هرمز جایی نزدیک ساحل هست که بشه چادر زد و امنیت داشته باشه و روشنایی برای شب هم داشته باشه؟
  لطفاً تو ایمیل یا همین جا راهنماییم کنید

  1. ارش می‌گوید

   بله من رفتم
   ولی متاسفانه مردم محلیشون رفتار خوبی ندارن با مسافرها یکبار رفتم فکر نکنم دیگه گاهی دلم بخواد برم

 4. نسیم می‌گوید

  سلام بانو خدا قوت‌ .
  اطلاعات خیلی خوبی در اختیارمون قرار دادین قصد سفر به هرمز داریم و من دقیقا دنبال جایی میگشتم که خانمی محلی برای ما غذاهای بومی جزیره رو بپزه و بعد اجستجوی زیاد در اینترنت بالاخره فقط در یادداشت شما به چند مکان مورد نظرم دقیقا اشاره شده بود. امیدوارم بتونیم بریم و از این اطلاعات استفاده کنیم. من عاشق غذاهای دریایی هستم. بازم سپاسگزارم.

 5. دکتر گلمقانی می‌گوید

  سلام .خیلی ممنونم از زحماتی که به نگارش کرده اید واقعا بهره بردم .

 6. حسن اصلی می‌گوید

  سپاس از زحمات شما سرکار خانم کامکار، الان در حال رفتن به جزیره هستم ممنون از اطلاعات شما🌹🌹

 7. مصطفی می‌گوید

  مرسی خیلی خوب بود

 8. بهنوش می‌گوید

  سلام وقت بخیر ما برای هفته دوم عید میخوایم به هرمز سفر کنیم میخواستن ببینم از قبل برای رزرو جا باید اقدام کنیم یا مثل شهر های دیگه وقتی رسیدیم میشه جا پیدا کرد ؟
  و سوال بعدی اینکه چجوری اونجا میتونیم یه راهنما پیدا کنیم که بعضی از جاهایی که وارد نیستیم همراهیمون کنن

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 از اونجایی که فروردین ماه، جنوب کشور خیلی مسافر داره، پیشنهاد می‌کنیم از قبل رزرو کنین.

 9. کهکشان می‌گوید

  سلام برای تعطیلات نوروز قراره با ماشین شخصی بیایم بندرعباس هیچ اطلاعاتی ندارم فقط از اینترنت کمی خوندم ممنون میشم از مکانهایی که با ان در ارنباط هستیم برامون بگین وفکر میکنید چقدر هزینه میخواد ازخراسان رضوی هستم با دوتا بچه داریم شب میشه جایی چادر زد اونجا وچه جاهایی میشه چادر زد اصلا دوست ندارم سفر چندروزه رو صرف دنبال گشتن سوییت باشم ودوست دارم از طبیعت بهره ببریم زیر اسمون خدا میشه یا نه ممنون میشم راهنماییم کنید
  ایمیلم رو گذاشتم متشکر میشم اطلاعاتتون رو بامن در میون بزارید

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂 این مقاله میتونه شمارو راهنمایی کنه:
   https://www.alibaba.ir/mag/bandar-abbas-attraction/

 10. سحر می‌گوید

  هزینه تور هرمز؟

 11. مهدی می‌گوید

  عالی بود
  ممنونم از شما

 12. ملیحه می‌گوید

  مطالب عالی بود
  ممنون از به اشتراک گذرای آنها
  در اولین فرصت دویت دارم جزیره زیبای هرمز را ببینم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده. حتما بقیه مقاله‌هامونم در مورد هرمز، کیش و قشم بخونین

 13. کتایون می‌گوید

  با سلام بنده تصمیم دارم با قطار بیام بندر عباس تا به جزیره هرمز برم ایا تور و تیمی مورد نظر هست برای اونجا و ممنون میشم که بفرمایید چند روز برای اونجا اقامت در نظر بگیرم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 همکارهای ما باهاتون ارتباط می‌گیرن.

 14. حمید می‌گوید

  سلام ممنون بابت زحمات عالی بود

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام حمید عزیز 🙂
   سپاس از شما

 15. مهدی می‌گوید

  سلام خوبید بنده میخواستم بیام تهران و با قطار بیام بندرعباس بعدش هرمز البته دوستان زیادی داریم سوالاتی داشتم اینکه هزینه بلیط قطار تا بندرعباس چقدره و کرایه ماشین یا اتوبوس دریایی تا جزیره چقدره؟اینکه بعضی جاها نوشته بودین هزینه دیدار از فلان جا رایگانه منوط بر اجاره اتاق از بومگردیه؟ و اینکه هزینه اتاق گرفتن از مراکز بومگردی چنده یعنی روزی چند تومن هزینه شه ممنون میشم بزرگواری کنید و پاسخ سوالاتم رو ایمیل بزنید بینهایت ازتون سپاسگزارم چون میخوایم با دوستان بیایم جزیره هرمز و میخواستم یه براورد هزینه کنم چه قدر لازمه پول کنار بزارم برا این سفر و اخرین سوالم هم اینه که اونجا بیشتر خودمون غذا بپزیم یا بریم به اون رستورانها که نوشته بودین؟

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام مهدی عزیز 🙂
   آدرس ایمیل شمارو برای تیم مربوطه ارسال کردیم 🙂

 16. سینا می‌گوید

  مرسی خوب بود زهرا جون

 17. میهمان می‌گوید

  خیلی خوب بود ممنون🥰🤩

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   سپاس از همراهی شما