جنگل حرا در چابهار؛ جنگلی در دل آب‌های دریای عمان

هنگامی که حرف از تعطیلات به میان می‌آید، ناخودآگاه ذهن گردشگران به سمت شمال ایران می‌رود، شاید چون زیبایی جنوب ایران تا حدی ناشناخته مانده است. چابهار یکی از مناطق بکر و فوق‌العاده جذاب جنوب ایران است. جنگل حرا را می‌توان به عنوان شگفت‌انگیزترین جاذبه گردشگری چابهار معرفی کرد که در گواتر قرار دارد. ما در این مطلب از مجله علی بابا قصد داریم شما را با دیدنی های بی‌نظیر جنگل حرا چابهار آشنا کنیم. با ما همراه شوید.

اطلاعاتی درباره جنگل حرا چابهار

قبل از آن که بخواهیم اطلاعاتی درباره این جنگل زیبا در اختیارتان قرار دهیم، بهتر است بدانید که جنگلی به همین نام در جزیره قشم ایران هم وجود دارد.

این جنگل در استان سیستان و بلوچستان و در 120 کیلومتری شهر چابهار قرار دارد. باید بدانید برای سفر به این نقطه دیدنی با جاذبه‌های گردشگری بسیار زیاد، لازم است خود را برای سفر به نقطه سفر مرزی ایران و پاکستان آماده کنید که البته جایی برای ترس وجود ندارد و امنیت آن، تضمین شده است.

جنگل حرا چابهار

هنگامی که شمال کشور را برای سفر انتخاب کنید، جنگل را در یک سو و دریا را در سوی دیگر خواهید یافت، اما هنگامی که به گواتر سفر کنید، جنگل را درون دریا خواهید دید!عجیب‌تر آنکه  این خلیج زیبا و درختان سرسبز در دل کویر و شن‌های روان قرار دارند.

زمانی که در مسیر رفتن به گواتر قرار دارید، باور نخواهید کرد که با چنین صحنه‌های زیبایی مواجه شوید، اما حقیقت همان است که در تصاویر می‌بینید. نام دیگر جنگل حرا، مانگرو بوده و دارای مساحتی در حدود 350 هکتار است. بد نیست بدانید که بخشی از آن هم در خاک پاکستان قرار دارد.

صحنه‌های دیدنی جنگل حرا

جز و مد آب دریای عمان یکی از صحنه‌های دیدنی و فوق‌العاده جذابی‌ست که در این جنگل زیبا می‌توان مشاهده کرد، اما یک تفاوت مهم با جزر و مدهایی دارد که در جنوب ایران مشاهده می‌شود و آن هم مشاهده تاج درختانی است که هنگام مد به زیر آب رفته و هنگام جزر از آب خارج می‌شوند.

این جنگل از درخت و درختچه‌هایی تشکیل شده که در مرداب‌های نواحی گرم رشد می‌کنند و با این که در آب شور قرار دارند، اما آب را شیرین کرده و از آن تغذیه می‌کنند. هنگامی که از کنار این درختان عبور کنید، گل‌های زیبا و معطر در کنار میوه‌هایی به شکل بادام توجه را به خود جلب خواهد کرد. میوه درختان جنگل حرا واقعا خوشمزه بوده و عطر دلپذیر گل‌های آن هم می‌تواند لحظات روح‌بخشی را برای شما رقم بزند.

جنگل حرا چابهار

در فصل‌های بهار و تابستان، زنبورها برای تهیه عسل از شهد این گل‌های معطر استفاده خواهند کرد؛ می‌توانید کندوهای آن‌ها را که سرشار از عسل تازه و خوشبو است را در لابه‌لای درختان مشاهده کنید.

هنگامی که وارد این جنگل شوید، شاید نخستین سوالی که برای شما ایجاد شود این است که این شیوه تکثیر این درختچه‌ها چگونه است؟ باید بگوییم روش تکثیر درختچه‌ها فوق‌العاده است! دانه‌ها روی درخت مادر رشد می‌کنند و پس از مدتی خود را جدا کرده و در آب قرار قرار می‌گیرند؛ واقعا حیرت‌انگیز است و چیزی برای گفتن باقی نمی‌گذارد.

جنگل حرا چابهار

مشاهده دلفین‌هایی که از دریای عمان وارد خلیج می‌شوند، یکی از صحنه‌های دیدنی در جنگل حرا است که می‌تواند جذابیت این نقطه گردشگری را افزایش دهد. همچنین پرواز فلامینگوها و پرندگانی همانند عقاب ماهیگیر و پلیکان هم توانسته به جذابیت این جنگل زیبا اضافه کند.

قایق‌سواری در جنگل حرا

جنگل حرا چابهار به عنوان یکی از مناطق گردشگری فوق‌العاده زیبای کشور به حساب می‌آید و قطعا امکاناتی هم برای گردشگران در نظر گرفته شده که از جمله آن‌ها می‌توان به امکان قایق‌سواری اشاره کرد. با اینکه نمی‌توانید مکان خاصی برای خرید خوراک پیدا کنید، اما بازار گشت‌و‌گذار در خلیج و مسیر‌های پر از پیچ‌و‌خم آن، داغ است.

شما می‌توانید با کرایه یک قایق به گشت و گذار در این جنگل بروید و مکان‌های دیدنی آن را از نزدیک ببینید. همانطور که در قسمت قبل هم گفته شد، می‌توان دلفین‌ها را در این خلیج مشاهده کرد، اما حرکت قایق‌ها باعث فرار آن‌ها خواهد شد و اگر می‌خواهید دلفین‌ها را از نزدیک ببینید، باید مدت زمانی را صبر کنید.

هنگامی که با قایق به میان آب بروید، مشاهده درختان و درختچه‌هایی که درون آب به حیات خود ادامه می‌دهند، جذابیت زیبایی را مقابل چشمان شما به تصویر می‌کشد و می‌تواند برای عکاسی هم سوژه بسیار خوبی به حساب آید. البته بهترین زمانی که باید به این منطقه بروید، هنگام طلوع و غروب آفتاب است. زاویه نور خورشید می‌تواند صحنه‌هایی جذاب خلق کند که تصویربرداران حاضر هستند برای ثبت آن‌ها، زمان زیادی را به انتظار بنشینند.

بهترین زمان سفر به گواتر

جنوب کشور و علی‌الخصوص استان سیستان و بلوچستان، همواره دارای آب‌و‌هوای گرم و خشک هستند و به همین علت می‌توان تمام فصل‌ها را برای سفر مناسب دانست، اما در حالت کلی باید زمستان و بهار را بهترین فصل برای سفر به این ناحیه و گشت و گذار در جنگل فوق‌العاده زیبای حرا به حساب آورد. بد نیست بدانید چابهار را می‌توان برگرفته از عبارت چهار بهار هم دانست که نشان‌دهنده آب‌و‌هوای فوق‌العاده آن است.

جنگل حرا چابهار

وجود فرودگاه در چابهار سبب شده تا امکان رفتن به این منطقه جذاب و دیدنی در سریع‌ترین زمان، امکان‌پذیر باشد.

سخن پایانی

جنگل حرا چابهار یکی از زیباترین مناطق جنوبی ایران به شمار می‌رود. مشاهده درختان و درختچه‌هایی که درون آب قرار دارند و با ارتفاع 5 الی 10 متر سر از آب بیرون آورده‌اند، واقعا خارق‌العاده است.

جنگل حرا چابهار

این جنگل مکانی عالی برای زندگی عقاب ماهیگیر، فلامینگو و حتی دلفین‌ها به حساب می‌آید که از دریای عمان وارد خلیج گواتر می‌شوند. هنگام عبور از مسیرهای پر از پیچ‌و‌خم این خلیج زیبا و عبور از میان درختچه‌هایی که درون آب قرار دارند هم شگفت‌زده خواهید شد. در صورتی که قصد دارید در در یک محیط خشک و کم آب، مکانی زیبا و خارق‌العاده را با پوشش گیاهی سبز و سرشار از آب ببینید، این جنگل می‌تواند مکانی ایده‌آل باشد.

اگر تجربه‌ای از سفر به این جنگل‌های خارق‌العاده دارید، حتما آن را با ما درمیان بگذارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.