دریاچه زریوار

دریاچه زریوار، نگین فیروزه‌ای کردستان

دریاچه زریوار، یکی از زیباترین و چشم‌نوازترین دریاچه‌های ایران و جاهای دیدنی کردستان است که در استان کردستان قرار دارد. این دریاچه، به‌دلیل بیضی‌شکل‌بودن و رنگ فیروزه‌ای آب آن، به نگین فیروزه‌ای کردستان معروف است.

دریاچه زریبار، در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است. شما دریاچه زریوار با دیدن زیبایی‌های آن، حسی از آرامش و شگفت‌انگیزی را تجربه می‌کنید. حالا وقت آن رسیده تا با ما در مجله علی‌بابا برای آشناشدن با این مکان جذاب همراه باشید.

دریاچه زریوار کجاست؟
دریاچه زریوار در استان کردستان، شهرستان مریوان، در فاصله ۳کیلومتری شهر مریوان و ۱۲۵کیلومتری سنندج واقع شده است. این دریاچه در میان رشته‌کوه‌های زاگرس قرار دارد و یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ایران است.
بهترین زمان بازدید از دریاچه زریوار چه موقعی است؟
بهترین زمان بازدید از دریاچه زریوار فصل بهار و تابستان است. در این فصول، هوا معتدل و دلپذیر می‌شود و می‌توانید از زیبایی‌های دریاچه به بهترین شکل لذت ببرید.
کدام جاذبه‌های گردشگری به دریاچه زریوار نزدیک است؟
در نزدیکی دریاچه زریوار، جاذبه‌های گردشگری نظیر: بازارچه مرزی باشماق، پارک ملت مریوان، روستای ژیوار، شهربازی مریوان و… وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها  بازدید کنید.
دریاچه زریوار چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟
دریاچه زریوار امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی نظیر: نمازخانه، پارکینگ، آلاچیق، فروشگاه، رستوران و کافه وجود دارد.
در بازدید از دریاچه زریوار کجا اقامت کنیم؟
در اطراف دریاچه زریوار گزینه‌های اقامتی مختلفی وجود دارد. اگر می‌خواهید از طبیعت زیبای دریاچه و اطراف آن لذت ببرید، می‌توانید در اقامتگاه‌های بوم‌گردی اطراف دریاچه اقامت کنید. این اقامتگاه‌ها در محیطی سنتی و بکر قرار دارد و تجربه‌ای متفاوت و لذت‌بخش را برای شما رقم خواهد زد.

مشخصات دریاچه زریوار

دریاچه زریوار، در میان رشته‌کوه‌های زاگرس قرار دارد. تالاب زریوار، طولی حدود ۳ کیلومتر و عرضی حدود ۱.۵ کیلومتر دارد. عمق این تالاب، حدود ۱۰ متر و مساحت آن هم حدود ۲۰ کیلومترمربع است.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

قدمت دریاچه زریبار، به دوره‌های پیش از تاریخ برمی‌گردد. بعضی از کارشناسان معتقدند که این دریاچه، به‌دلیل زمین‌لرزه‌ای در این منطقه ایجاد شده است. دریاچه زریوار، جاذبه‌های طبیعی و گردشگری زیادی دارد. این جاذبه‌ها عبارت‌ است از:

– آب زلال و فیروزه‌ای دریاچه

– کوه‌های سرسبز اطراف دریاچه

– جزایر متحرک دریاچه

– زیستگاه‌های جانوری و گیاهی متنوع

دلایل مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد دریاچه زریوار یک دریاچه دائمی است. یکی از این دلایل این است که دریاچه در یک منطقه کوهستانی قرار دارد و از آب چشمه‌ها و رودخانه‌های اطراف تغذیه می‌شود.

این منابع آبی به‌طور مداوم آب دریاچه را تأمین و از خشک‌شدن آن جلوگیری می‌کنند. دلیل دیگر این است که دریاچه زریوار در یک منطقه بارانی قرار دارد.

میانگین بارندگی سالانه در منطقه مریوان به حدود ۷۰۰ میلی‌متر می‌رسد. این بارندگی‌ها هم به تأمین آب دریاچه کمک می‌کند.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

البته در بعضی از سال‌ها، به‌دلیل خشک‌سالی یا سایر عوامل طبیعی، سطح آب دریاچه زریوار کاهش می‌یابد؛ اما این کاهش سطح آب معمولا موقتی است و با بارندگی‌های بعدی، سطح آب دریاچه به حالت عادی برمی‌گردد.

بنابراین، باتوجه‌به دلایل ذکرشده، می‌توان گفت که دریاچه زریوار یک دریاچه دائمی و احتمال خشک‌شدن آن در آینده بسیار کم است.

محیط اطراف دریاچه زریوار، پوشیده از درختان و پوشش گیاهی متنوع است که منظره‌ای زیبا و چشم‌نواز را ایجاد می‌کند.

همچنین، در اطراف دریاچه زریوار و روستاها و مناطق گردشگری متعددی وجود دارد که بازدید از آن‌ها  را پیشنهاد می‌کنم.

دریاچه زریوار کجاست؟

دریاچه زریوار در استان کردستان، شهرستان مریوان در فاصله ۱۲۵کیلومتری از شهر سنندج قرار دارد.

این دریاچه از سمت شمال به روستای زریوار، از سمت جنوب به روستای کانی‌زری، از سمت غرب به روستای کوله‌رش و از سمت شرق به روستای شمشیربند منتهی می‌شود.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

آدرس و گوگل‌مپ دریاچه زریوار

استان کردستان، شهرستان مریوان، بخش مرکزی، دهستان سرشیو، روستای زریوار

لوکیشن دریاچه زریوار روی گوگل‌مپ

بهترین مسیر دسترسی به دریاچه زریوار

بهترین راه دسترسی به دریاچه زریوار، استفاده از خودرو شخصی یا اتوبوس است. برای دسترسی به دریاچه از تهران، باید از طریق جاده تهران – سنندج به‌سمت مریوان حرکت کنید.

بعد رسیدن به شهر مریوان، باید از میدان آزادی به‌سمت جاده دریاچه زریوار بروید. این مسیر حدود ۱۲۵ کیلومتر است و حدود ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

برای دسترسی به دریاچه زریبار، نیازی به پیاده‌روی نیست. جاده دسترسی به دریاچه آسفالت است و امکان تردد با خودرو شخصی یا اتوبوس وجود دارد.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

بهترین وسیله‌نقلیه برای بازدید از تالاب زریوار، خودرو شخصی است؛ چون می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز به دریاچه بروید و به‌راحتی در اطراف آن تردد داشته باشید.

در صورت نداشتن خودرو شخصی، می‌توانید از اتوبوس‌های بین‌شهری استفاده کنید. اتوبوس‌های تهران – مریوان روزانه از پایانه‌های غرب، شرق و بیهقی تهران حرکت می‌کنند. پس از رسیدن به مریوان، می‌توانید از اتوبوس‌های محلی به‌سمت دریاچه زریوار بروید.

– فاصله مریوان تا دریاچه زریوار

فاصله مریوان تا دریاچه زریبار حدود ۳ کیلومتر است. این مسیر را می‌توان با خودرو شخصی یا اتوبوس در ۶ دقیقه طی کرد.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

– فاصله سنندج تا دریاچه زریوار

فاصله سنندج تا دریاچه زریوار حدود ۱۲۵ کیلومتر است که این راه را می‌توان با خودرو شخصی، اتوبوس در ۱ ساعت و ۱۲ دقیقه طی کرد.

– فاصله تهران تا دریاچه زریوار

تهران تا دریاچه زریوار، حدود ۵۹۹ کیلومتر فاصله دارد و طی این مسیر با خودرو شخصی حدود ۶ ساعت و ۲۴ دقیقه طول می‌کشد.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

– فاصله همدان تا دریاچه زریوار

فاصله همدان تا دریاچه زریوار، حدود ۲۸۹ کیلومتر است و طی این مسیر با خودرو شخصی حدود ۳ ساعت و ۲۴ دقیقه زمان لازم دارد.

بهترین زمان بازدید از دریاچه زریوار

بهترین زمان بازدید از دریاچه زریبار، فصل‌های بهار و تابستان است. در این فصل‌ها، آب‌وهوا معتدل می‌شود و شما می‌توانید از تمام امکانات تفریحی دریاچه استفاده کنید.

دمای هوا در این فصل‌ها، حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. در فصل پاییز، آب‌وهوا  سرد می‌شود و در فصل زمستان دریاچه یخ می‌زد.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

هزینه سفر به دریاچه زریوار در فصل‌های پاییز و زمستان، نسبتا کمتر از فصل‌های دیگر است؛ زیرا در این فصل‌ها، تعداد گردشگران کمتر می‌شود و قیمت‌ها هم کمتر می‌شود. در این فصل‌ها، شما می‌توانید به ‌دلیل خلوتی دریاچه، از آرامش و زیبایی آن لذت ببرید.

طبیعت اطراف دریاچه در فصل‌های بهار و تابستان، بسیار زیبا و سرسبز می‌شود. در این فصل‌ها، می‌توانید از پیاده‌روی در اطراف دریاچه و تماشای مناظر طبیعی لذت ببرید.

اگر قصد دارید از تمام امکانات تفریحی دریاچه زریوار استفاده کنید، تابستان بهترین زمان برای سفر خواهد بود. در تابستان، می‌توانید از قایق‌سواری، شنا، ماهیگیری و سایر تفریحات آبی لذت ببرید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

اگر قصد دارید از شلوغی دریاچه در فصل تابستان جلوگیری کنید، نوروز می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در نوروز، هنوز هوا گرم نشده و دریاچه خلوت است.

در نهایت، انتخاب بهترین زمان برای سفر به دریاچه زریوار، به سلیقه و شرایط شما بستگی دارد.

– دریاچه زریوار در بهار

دریاچه زریوار مریوان در فصل بهار، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ایران است. در این فصل، طبیعت اطراف دریاچه، سرسبز و خرم می‌شود.

درختان و گیاهان، شکوفه می‌زنند و مناظری زیبا و چشم‌نواز ایجاد می‌نمایند.آب دریاچه در این فصل، زلال و فیروزه‌ای می‌شود و این رنگ، زیبایی دریاچه را دوچندان می‌کند.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

جاذبه‌های طبیعی دریاچه زریوار مریوان در بهار شامل:

– آب زلال و فیروزه‌ای دریاچه

– طبیعت سرسبز و خرم اطراف دریاچه

– شکوفه‌های درختان و گیاهان

شما در بازدید از دریاچه زریوار در فصل بهار، حسی از آرامش و شادی را تجربه می‌کنید. شما  می‌توانید از زیبایی‌های طبیعی دریاچه و محیط اطرافش لذت ببرید و خاطرات خوشی را برای خود رقم بزنید.

– دریاچه زریوار در زمستان

دریاچه زریوار در فصل زمستان، منظره‌ای متفاوت و زیبا دارد. در این فصل، دریاچه یخ می‌زند و سطح آن، پوشیده از برف می‌شود. جاذبه‌های طبیعی دریاچه زریوار در زمستان عبارت‌ است از:

– دریاچه یخ‌زده

– پوشش برفی اطراف دریاچه

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

شما با حضور کنار دریاچه زریوار در زمستان، حسی از آرامش و سکوت را تجربه می‌کنید.  شما  می‌توانید از زیبایی‌های طبیعی دریاچه بهره‌مند شوید و لحظات شادی را در آن سپری کنید.

در مجموع این دریاچه زریوار در هر فصلی، زیبایی‌های خاص خود را دارد. اگر قصد سفر به این دریاچه را دارید، می‌توانید باتوجه ‌به  سلیقه خود بهترین زمان را انتخاب کنید.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه زریوار

پوشش گیاهی دریاچه زریوار مریوان، متنوع و غنی است. در اطراف دریاچه، درختان و گیاهان مختلفی ازجمله: بلوط، زالزالک، ارس، بید، گز، نی، لویی، علف هفت‌بند، لاله واژگون، شقایق و… می‌رویند.

وجود درختان بلند و سرسبز در اطراف دریاچه، منظره‌ای زیبا و چشم‌نواز ایجاد کرده است. این درختان، علاوه بر زیبایی، نقش مهمی در حفظ آب‌وهوای منطقه دارند.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

دریاچه زریوار، زیستگاه انواع پرندگان، ماهی‌ها و آبزیان است. گونه‌های جانوری این دریاچه عبارت‌ است از:

– پرندگان: اردک، غاز، قو، چنگر، درنا، حواصیل، فلامینگو، کاکایی، خوتکا، سنقر، عقاب و شاهین و…

– ماهی‌ها: کپور، قزل‌آلا، ماهی‌های بومی و…

– آبزیان: خرچنگ، حلزون، کرم‌ها و…

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

دریاچه زریوار، از نظر زیست‌محیطی اهمیت زیادی دارد. این دریاچه، زیستگاه انواع جانوران و گیاهان است و نقش مهمی در حفظ تنوع زیستی منطقه دارد.

چرا شنا در دریاچه زریوار ممنوع است؟

شنا در دریاچه زریوار، به دلایل زیر ممنوع است:

دریاچه زریوار عمق زیادی دارد و جریان آب در آن تند است؛ بنابراین شنا در این دریاچه، خطر غرق‌شدن دارد. علاوه‌براین آب دریاچه زریوار، به‌دلیل آلودگی‌های انسانی و صنعتی، آلوده است و شنا در آب آلوده، می‌تواند باعث بیماری‌های مختلفی شود.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

از طرفی این کار می‌تواند باعث تخریب زیستگاه جانوران و گیاهان در این دریاچه شود.

در حال حاضر شنا در این دریاچه، به‌طور کامل ممنوع است؛ اما در گذشته، شنا در بعضی از مناطق آن مجاز بود. محدودیت‌های شنا در دریاچه زریبار به شرح زیر است:

  • شنا در تمام مناطق دریاچه زریوار، ممنوع است.
  • در صورت مشاهده افراد متخلف، با آن‌ها برخورد قانونی خواهد شد.
  • مسئولیت هر حادثه ناشی از شنا در دریاچه زریوار، بر عهده خود فرد است.
دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

با رعایت این موارد، می‌توانید از سفر خود لذت ببرید و به حفظ این جاذبه گردشگری ارزشمند کمک کنید.

دلیل نام‌گذاری دریاچه زریوار یا زریبار

نام دریاچه زریوار از دو واژه زری به معنای دریا و پسوند بار یا وار تشکیل شده است. در زبان کردی، ترکیب این دو واژه دریاچه معنا می‌دهد.

به روایتی دیگر، نام اصلی این دریاچه زیراوبار بوده است که در زبان کردی «به معنای آب کف کنار» است. ازآنجایی‌که آب این دریاچه از چشمه‌های کناری آن تأمین می‌شود، نام زریبار را می‌توان تغییریافته این نام دانست.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Wikimedia

در مجموع، وجه تسمیه دریاچه زریوار، به‌احتمال‌زیاد به‌دلیل آب زلال و فیروزه‌ای‌رنگ آن است که از چشمه‌های اطراف تأمین می‌شود.

داستان شهر زیر دریاچه زریوار

یکی از داستان‌ها ی محلی درباره دریاچه زریبار، داستان شهر زیر دریاچه است. طبق این داستان، در گذشته، در محل کنونی دریاچه زریوار، شهری آباد با مردمانی نیکوکار زندگی می‌کرد. حاکم این شهر، مردی ظالم و ستمگر بود که مردم را آزار می‌داد.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

روزی، درویشی همراه همسرش از نزدیکی شهر عبور می‌کرد؛ مأموران حاکم، درویش را دستگیر و به شهر آوردند. آن‌ها  درویش و همسرش را اذیت کردند و حتی دُم الاغ درویش را کندند.

درویش، از ظلم حاکم و مأموران او به ستوه آمد و به کوهی در نزدیکی شهر رفت و به رازونیاز با خدا پرداخت. او از خدا خواست که شهر را با آب یکسان کند و مردم ظالم آن را نابود کند.

خداوند دعای درویش را مستجاب کرد و دریاچه زریوار پدید آمد. شهر و مردم آن زیر آب فرو رفتند و تنها قبر درویش در کنار کوه باقی ماند. بعضی از مردم محلی معتقدند که هنوز هم می‌توان صدای زنگوله‌های گوسفندان و صدای مردم شهر را از زیر آب دریاچه شنید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

افسانه دیگری که درباره دریاچه زریوار وجود دارد، افسانه گنج پنهان زیر دریاچه است. طبق این افسانه، در زیر دریاچه، گنجی پنهان شده که کسی آن را نیافته است.

بعضی از مردم محلی معتقد هستند این گنج، به حاکم ظالم شهر تعلق دارد که در داستان قبلی به آن اشاره شد. آن‌ها  می‌گویند که حاکم، گنج را زیر دریاچه پنهان کرد تا دست کسی به آن نرسد.

بعضی دیگر معتقدند که این گنج، متعلق به مردم شهر است که در زیر آب فرو رفت. آن‌ها  می‌گویند مردم شهر، گنج خود را در زیر دریاچه پنهان کردند تا از دست دشمنانشان در امان بماند؛ اما هنوز هیچ‌کس موفق به یافتن این گنج نشده و این افسانه، همچنان میان مردم محلی زنده است.

جاهای دیدنی اطراف دریاچه زریوار

شما می‌توانید علاوه‌بر دیدن دریاچه زریوار از جاهای دیدنی اطراف آن هم بازدید کنید.

– بازارچه مرزی باشماق

بازارچه مرزی باشماق، یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین بازارچه‌های مرزی ایران حساب می‌شود که در مرز ایران و عراق قرار دارد.

این بازارچه در فاصله ۱۰کیلومتری غرب دریاچه زریوار است. ویژگی‌های منحصربه‌فرد بازارچه مرزی باشماق عبارت‌ است از:

– تنوع بالای کالاها و اجناس ازجمله پوشاک، لوازم‌خانگی، مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی و…

– قیمت‌های مناسب و ارزان

– حضور فعال فروشندگان و خریداران ایرانی و عراقی

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Balad

بازدید از بازارچه مرزی باشماق تجربه‌ای متفاوت و هیجان‌انگیز است. در این بازارچه، می‌توانید تنوع فراوان کالاها و اجناس را با قیمت‌های مناسب و ارزان بخرید؛ همچنین می‌توانید با فرهنگ و آداب‌ورسوم مردمان دو کشور ایران و عراق آشنا شوید.

– پارک ملت مریوان

پارک ملت مریوان، یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌های ایران شناخته می‌شود که در مرکز شهر مریوان واقع شده و در فاصله ۳کیلومتری دریاچه زریوار قرار دارد. پارک ملت مریوان مکان مناسبی برای تفریح و استراحت حساب می‌شود. در این پارک، می‌توانید از امکانات رفاهی و تفریحی متنوع استفاده کنید و از آب‌وهوای مطبوع و دلپذیر لذت ببرید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

ویژگی‌های منحصربه‌فرد پارک ملت نزدیک دریاچه زریوار شامل:

– وجود امکانات رفاهی و تفریحی متنوع ازجمله: شهربازی، استخر، رستوران و کافی‌شاپ و…

– آب‌وهوای مطبوع و دلپذیر

– روستای ژیوار

روستای ژیوار، یکی از زیباترین روستاهای پلکانی ایران حساب می‌شود که در نزدیکی دریاچه زریوار واقع شده است. این روستا، در فاصله ۵کیلومتری دریاچه زریوار قرار دارد.

بازدید از روستای ژیوار تجربه‌ای متفاوت و آرامش‌بخش است. در این روستا می‌توانید از معماری پلکانی زیبا و طبیعت بکر و سرسبز لذت ببرید؛ همچنین می‌توانید از آب چشمه‌های آب‌معدنی برای درمان بیماری‌های خود استفاده کنید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

ویژگی‌های منحصربه‌فرد روستای ژیوار عبارت‌ است از:

– معماری پلکانی

– طبیعت زیبا و بکر

– وجود چشمه‌های آب‌معدنی

– شهربازی مریوان

شهربازی مریوان یکی از بزرگ‌ترین شهربازی‌های غرب ایران شناخته می‌شود که مرکز شهر مریوان واقع شده است. شهربازی مریوان مکان مناسبی برای تفریح و هیجان است. در این شهربازی می‌توانید از وسایل بازی متنوع و مهیج استفاده کنید و از آب‌وهوای مطبوع و دلپذیر لذت ببرید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

این شهربازی در فاصله ۳کیلومتری دریاچه زریوار قرار دارد. ویژگی‌های منحصربه‌فرد شهربازی مریوان شامل:

– وجود وسایل بازی متنوع و مهیج

– آب‌وهوای مطبوع و دلپذیر

– روستای دره تفی

روستای دره تفی، یکی از زیباترین روستاهای کردستان است و در نزدیکی دریاچه زریوار قرار دارد. بازدید از روستای دره تفی تجربه‌ای متفاوت و آرامش‌بخش حساب می‌شود. در این روستا می‌توانید از طبیعت بکر و سرسبز لذت ببرید؛ همچنین می‌توانید از آبشارهای متعدد و چشمه‌های آب‌معدنی برای درمان بیماری‌های خود استفاده کنید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

این روستا در فاصله ۱۰کیلومتری دریاچه زریوار واقع شده است. ویژگی‌های منحصربه‌فرد روستای دره تفی عبارت‌ است از:

– طبیعت زیبا و بکر

-وجود آبشارهای متعدد

-وجود چشمه‌های آب‌معدنی

امکانات تفریحی دریاچه زریوار

در حوالی این دریاچه می‌توان تفریحات مختلفی را تجربه کرد، این امکانات تفریحی عبارت‌ است از:

– کمپینگ

کمپینگ، یکی از بهترین راه‌ها برای تجربه طبیعت و آرامش است. در اطراف دریاچه زریوار چندین منطقه مناسب برای کمپینگ وجود دارد. در این مناطق می‌توانید چادر خود را بر پا کنید و از شب‌های پرستاره و صبح‌های دل‌انگیز لذت ببرید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

کمپینگ در دریاچه زریوار مریوان تجربه‌ای متفاوت و هیجان‌انگیز برای شما خواهد بود. در این منطقه می‌توانید از طبیعت زیبا و بکر لذت ببرید و شب‌های آرام و دل‌انگیزی را سپری کنید.

– عکاسی

تالاب زریوار، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ایران حساب می‌شود. در اطراف این دریاچه می‌توانید مناظر طبیعی بی‌نظیری را مشاهده کنید.

عکاسی از این مناظر تجربه‌ای لذت‌بخش و ماندگار برایتان خواهد بود. عکاسی در دریاچه زریوار تجربه‌ای خلاقانه و سرگرم‌کننده است. در این منطقه می‌توانید از مناظر طبیعی زیبا و بکر عکس‌های بی‌نظیری بگیرید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

– طبیعت‌گردی

طبیعت‌گردی در اطراف تالاب زریوار، یکی از بهترین راه‌ها برای آشنایی با این منطقه است. در اطراف این دریاچه، چندین مسیر طبیعت‌گردی وجود دارد که شما را به دل طبیعت بکر و سرسبز می‌برند.

طبیعت‌گردی در دریاچه زریوار تجربه‌ای آرامش‌بخش و لذت‌بخش حساب می‌شود. در این منطقه می‌توانید از طبیعت زیبا و بکر لذت ببرید و از هوای پاک و سالم بهره‌مند شوید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

– قایق‌سواری

قایق‌سواری، یکی از تفریحات محبوب در دریاچه زریوار است که می‌توانید از قایق‌های موتوری و پدالی استفاده کنید و از مناظر اطراف لذت ببرید.

قایق‌سواری در دریاچه زریوار تجربه‌ای هیجان‌انگیز و لذت‌بخش خواهد بود و شما می‌توانید از مناظر زیبای دریاچه و اطراف آن لذت ببرید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

– ماهیگیری

ماهیگیری یکی از تفریحات سنتی در دریاچه زریوار است. در این دریاچه، چندین گونه ماهی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها  ماهیگیری کنید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

ماهیگیری در دریاچه زریوار تجربه‌ای آرامش‌بخش و لذت‌بخش است. در این منطقه می‌توانید از طبیعت زیبا و بکر لذت ببرید و از صید ماهی لذت ببرید.

شنا در دریاچه زریوار یکی از تفریحات محبوب در این منطقه حساب می‌شود. آب دریاچه زریوار شیرین و شفاف است و برای شنا مناسب خواهد بود. بااین‌حال، شنا در دریاچه خطراتی هم دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– عمق زیاد آب در بعضی نقاط دریاچه

-جریان‌های آبی تند

– وجود حیوانات وحشی در اطراف دریاچه

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

به همین دلیل، توصیه می‌شود که هنگام شنا در دریاچه زریوار نکات ایمنی زیر را رعایت کنید:

– در مناطق کم‌عمق و دور از جریان‌های آبی تند شنا کنید.

-به همراه دوستان یا خانواده شنا کنید تا در صورت بروز مشکل کمک بگیرید.

-از شنا در شب یا هنگام تاریکی هوا خودداری کنید.

-به حیوانات وحشی در اطراف دریاچه توجه داشته باشید و از نزدیک‌شدن به آن‌ها  اجتناب کنید.

باتوجه‌به  این موارد، خواهید توانست بهترین سفر را تجربه کنید و از ثانیه‌های آن لذت ببرید.

امکانات رفاهی دریاچه زریوار

دریاچه زریوار یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی ایران است که امکانات رفاهی متنوعی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. این امکانات عبارت‌ است از:

– پارکینگ

در اطراف دریاچه زریوار چندین پارکینگ وجود دارد که می‌توانید خودروی خود را در آن‌ها  پارک کنید. این پارکینگ‌ها در نزدیکی دریاچه قرار دارند و دسترسی به دریاچه را آسان می‌کنند.

 -نمازخانه

در اطراف تالاب زریوار یک نمازخانه وجود دارد که می‌توانید برای اقامه نماز از آن استفاده کنید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

 -سرویس بهداشتی

در اطراف دریاچه چندین سرویس بهداشتی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها  استفاده کنید. این سرویس‌های بهداشتی در نزدیکی دریاچه قرار دارند و دسترسی به آن‌ها  آسان خواهد بود.

 -آلاچیق

در اطراف دریاچه زریوار چندین آلاچیق وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها  برای استراحت و استفاده از امکانات رفاهی مانند برق و آب استفاده کنید.

 -فروشگاه

در اطراف تالاب زریوار چندین فروشگاه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای خرید مواد غذایی، نوشیدنی و سوغاتی استفاده کنید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

– رستوران

در اطراف دریاچه چندین رستوران وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها  برای صرف غذا استفاده کنید.

– کافه

در اطراف دریاچه زریوار چندین کافه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها  برای صرف نوشیدنی و میان‌وعده استفاده کنید. این کافه‌ها در نزدیکی دریاچه قرار دارد و دسترسی به آن‌ها  آسان است.

در حال حاضر، مسئولان استان کردستان در حال‌ توسعه امکانات رفاهی دریاچه زریوارند.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

با تکمیل طرح‌ها، امکانات رفاهی دریاچه زریوار به‌طور شایان ‌توجهی بهبود خواهد یافت و تجربه بازدید از این دریاچه برای گردشگران لذت‌بخش‌تر خواهد شد.

گزینه‌های اقامتی اطراف دریاچه زریوار

در سفر به دریاچه زریوار می‌توانید گزینه‌های اقامتی مختلفی را تجربه کنید.

اقامت حوالی دریاچه زریوار

در اطراف تالاب زریوار گزینه‌های اقامتی مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها  استفاده کنید. این گزینه‌ها شامل:

– کمپینگ و شب‌مانی حوالی دریاچه زریوار

یکی از گزینه‌های اقامتی محبوب در اطراف تالاب زریوار، کمپینگ است. در اطراف این دریاچه، چندین منطقه مناسب برای کمپینگ وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها  چادر خود را بر پا کنید و از طبیعت زیبا و بکر لذت ببرید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

برای اقامت در محل دریاچه، نیاز به مجوز خاصی ندارید. بااین‌حال، توصیه می‌شود که قبل از اقامت در محل، با مسئولان محلی هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. برای کمپینگ در دریاچه زریوار، نیاز به وسایل و تجهیزات زیر دارید:

-چادر

-کیسه‌خواب

-وسایل پخت‌وپز

-آب آشامیدنی

-غذا

-وسایل بهداشتی

-لوازم روشنایی

-دارو و لوازم کمک‌های اولیه

کمپینگ در دریاچه زریوار تجربه‌ای متفاوت و هیجان‌انگیز است. در این تجربه، می‌توانید از طبیعت زیبا و بکر دریاچه و اطراف آن لذت ببرید و شب‌های آرام و دل‌انگیزی را سپری کنید.

– اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستای زریوار

روستای زریوار، یکی از زیباترین روستاهای پلکانی ایران است که در نزدیکی دریاچه زریوار قرار دارد. در این روستا چندین اقامتگاه بوم‌گردی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها  اقامت کنید.

این اقامتگاه‌ها در محیطی سنتی و بکر قرار دارد و تجربه‌ای متفاوت و لذت‌بخش را برای شما رقم خواهد زد.

  • اقامتگاه بوم‌گردی نشینگه بنار

اقامتگاه بوم‌گردی نشینگه بنار، یکی از بهترین اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستای زریوار است. این اقامتگاه در فاصله ۵کیلومتری دریاچه زریوار قرار دارد و دارای ۱۰ سوئیت ۶۰ و ۸۰متری است.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

سوئیت‌های این اقامتگاه به‌صورت کف‌خواب و با سرویس بهداشتی ایرانی – فرنگی و حمام اختصاصی مجهز است. امکانات اقامتگاه بوم‌گردی نشینگه بنار شامل:

– رستوران

– کافه

– آلاچیق

– پارکینگ

– سرویس بهداشتی

قیمت اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی نشینگه بنار به نوع اتاق و فصل سفر بستگی دارد.

  • اقامتگاه بوم‌گردی ژیوار

اقامتگاه بوم‌گردی ژیوار، یکی دیگر از اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستای زریوار است. این اقامتگاه در فاصله ۵کیلومتری دریاچه زریوار قرار دارد و ۱۰ اتاق ۴ تخته و ۶ تخته دارد. اتاق‌های این اقامتگاه مجهز به‌ کف‌خواب و با سرویس بهداشتی ایرانی – فرنگی و حمام اختصاصی است.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

امکانات اقامتگاه بوم‌گردی ژیوار عبارت‌ است از:

– رستوران

– کافه

– آلاچیق

– پارکینگ

– سرویس بهداشتی

قیمت اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی ژیوار هم به نوع اتاق و فصل سفر بستگی دارد. در روستای زریوار اقامتگاه‌های بوم‌گردی دیگری هم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها  استفاده کنید. این اقامتگاه‌ها شامل:

– اقامتگاه بوم‌گردی تالاب

– اقامتگاه بوم‌گردی هورامان

– اقامتگاه بوم‌گردی ژیوار ۲

نزدیک دریاچه زریوار تعدادی هتل وجود دارد که می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای اقامت گردشگران باشد. در ادامه بعضی از این هتل‌ها و شرایط آن‌ها  را به شما خواهیم گفت:

  • هتل زریوار

هتل زریوار، یکی از بهترین هتل‌های نزدیک دریاچه زریوار است. این هتل در سال ۱۳۸۴ افتتاح شده و ۴۲ اتاق و سوئیت دارد. هتل زریوار در بلوار دریاچه زریوار واقع شده و چشم‌انداز زیبایی از دریاچه دارد.

این هتل امکاناتی نظیر: رستوران، کافی‌شاپ، سالن کنفرانس، استخر، سونا و جکوزی دارد.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

  • مهمان‌سرای جهانگردی مریوان

مهمان‌سرای جهانگردی مریوان، یکی دیگر از هتل‌های نزدیک دریاچه زریوار است. این هتل در سال ۱۳۷۱ افتتاح شده و ۲۵ اتاق و سوئیت دارد.

مهمان‌سرای جهانگردی مریوان، در جنب دریاچه زریوار واقع شده و چشم‌انداز زیبایی از دریاچه دارد. این هتل امکاناتی نظیر: رستوران، کافی‌شاپ و سالن کنفرانس دارد.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

  • هتل نوروز مریوان

هتل نوروز مریوان، یکی دیگر از هتل‌های نزدیک دریاچه زریوار است. این هتل در سال ۱۳۹۲ افتتاح شده و ۴۰ اتاق و سوئیت دارد. هتل نوروز مریوان در بلوار نوروز واقع شده و چشم‌انداز زیبایی از کوه‌های اطراف دارد.

این هتل امکاناتی نظیر رستوران، کافی‌شاپ، استخر، سونا و جکوزی دارد.

در هنگام انتخاب هتل یا اقامتگاه نزدیک دریاچه زریوار، عوامل مختلفی نظیر: موقعیت مکانی، امکانات، قیمت و کیفیت خدمات را باید در نظر بگیرید.

دریاچه زریوار

عکس از: سایت Google Maps

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی در دریاچه زریوار

دریاچه زریوار یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی کشور است که می‌تواند تجربه‌ای به‌یادماندنی را برای شما رقم بزند. برای اینکه سفری لذت‌بخش و خاطره‌انگیز به این دریاچه تجربه کنید، توصیه‌های زیر را در نظر داشته باشید:

وسایل و تجهیزات لازم

– لباس و کفش مناسب

– کرم ضدآفتاب

– عینک‌آفتابی

– کلاه

– آب آشامیدنی

– غذا و میان‌وعده

– لوازم بهداشتی شخصی

– وسایل عکاسی

برای اینکه از زیبایی‌های دریاچه در بهترین حالت لذت ببرید، بهتر است در ساعات اولیه صبح یا اواخر عصر به دریاچه بروید.

در این ساعات، هوا خنک‌تر است و نور خورشید کمتر است. برای اینکه سفری ایمن و لذت‌بخش به دریاچه زریوار داشته باشید، نکات زیر را رعایت کنید:

– در مناطق ممنوعه آتش روشن نکنید.

– به طبیعت آسیب نرسانید.

– در طبیعت زباله نریزید.

– در صورت بروز هرگونه مشکل، با مسئولان محلی تماس بگیرید.

آب زلال و فیروزه‌ای دریاچه، کوه‌های سرسبز اطراف دریاچه و مناظر طبیعی زیبای اطراف، هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند و به همین علت است که این مکان به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی مریوان شناخته می‌شود. با رعایت این نکات می‌توانید سفری به‌یادماندنی به دریاچه زریوار داشته باشید و از زیبایی‌های این دریاچه لذت ببرید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.