مراکز خرید کردستان

مراکز خرید کردستان از پاساژهای مدرن تا بازارچه های مرزی

معرفی مراکز خرید کردستان

به کردستان رفته‌اید؟ نوای موسیقی اصیل کردی و ضرب پای مردان رقصان روی زمین، و پیراهن‌های رنگین و زیبای زنان کرد. این‌ها تصاویری است که هنگام فکر کردن به کردستان به ذهن می‌رسند. علاوه بر آن طبیعت شگفت‌انگیز و کوه‌های سربه‌فلک کشیده ‌هم است که هر گردشگری را به خود جذب می‌کند. اما در چند سال اخیر مردم مراکز خرید کردستان را هم شناخته‌اند و خرید از این مراکز هم دلیلی مضاعف شده که برای تفریح و خرید به این شهر زیبا سفر کنند. اگر با همه مراکز خرید کردستان آشنایی ندارید یا نمی‌دانید برای خرید از بانه کردستان به کدام بازار بروید با این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید.

معروف‌ترین بازارهای کردستان کدام است؟
استان کردستان بازارهای زیادی دارد که از جمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به بازار تاناکورا و بازار سنتی سنندج اشاره کرد.
بازارهای مرزی کردستان چه نام دارند؟
شهرهای مرزی کردستان یعنی بانه و سقز شهرستان‌هایی هستند که در آن بازارهای مرزی زیادی پیدا می‌شود. از میان این بازارها پاساژ بهشت بانه از همه معروف‌تر و بزرگ‌تر است.
بهترین شهر کردستان برای خرید چه شهری است؟
اگر می‌خواهید به خرید لوازم خانگی بپردازید بانه بهترین شهر برای خرید است. خرید از بانه یعنی اجناس خارجی را با قیمت کمتر تهیه می‌کنید. اما برای خرید پارچه محلی خود شهر سنندج و شهر بیجار هم انتخاب‌های خوبی هستند.

بازارها و پاساژهای کردستان: هر آنچه بخواهید با قیمت مناسب

مراکز خرید کردستان تنوع خیلی زیادی دارد. اما جذاب‌ترین نکته درباره بازارهای این شهر این است که اکثر اوقات چیزهایی در آن‌ها می‌بینید که هیچ‌جای دیگر ایران پیدا نمی‌شود. اجناسی که برخی افراد فکر می‌کنند ارزش خریدن ندارد و برای برخی گنجی است شناخته نشده و نادیده.

مراکز خرید کردستانیکی از دلایل اصلی این تفاوت نزدیکی استان کردستان به مرز است که ورود اجناس خارجی را به این شهر ممکن و راحت‌تر کرده. در ادامه با برخی از این بازارها آشنا می‌شویم و می‌بینیم هر کدام از آن‌ها چه شگفتی را برایمان در چنته دارد.

البته می‌توانید در مقاله جداگانه، همه بازارهای مرزی را بشناسید.

۱- بازار سنندج

هر کدام از شهرهای ایران بازارهای سنتی و قدیمی خاص خود را دارد و برای اینکه با فرهنگ و تاریخ آن شهر آشنا شوید اول باید این بازارها را ببینید. بازار سنندج هم یکی از مراکز خرید این شهر است که به تمامی فرهنگ کردی را به شما نشان می‌دهد.

اولین نکته خود سازه بازار است، بازاری تودرتو با سقف گنبدی که خریداران و فروشندگان را از گرما و سرما محافظت می‌کند. این ساختمان از دوران صفویه به‌جای مانده و از همان زمان محل خرید و فروش و جریان زیبای زندگی بوده است.

مراکز خرید کردستاناولین چیزی که هنگام ورود به بازار سنندج چشمان شما را خیره به خود خواهد کرد پارچه‌های رنگی آویزان از سقف است. در واقع این پارچه‌ها بازار را طوری تزیین کرده‌اند که گویی به داخل چادری قدم می‌گذارید که برای جشنی باشکوه آماده شده است. این‌ها پارچه‌های لباس کردی زنانه است که اگر بخواهید طی چند ساعت برای شما تبدیل می‌شوند به پیراهنی فاخر و زیبا و اتفاقا از سوغات سنندج هم است.

بعد از رنگ‌های زیبای پارچه، عطر ادویه‌ها خاص کردستانی به مشام شما می‌رسد. ادویه حقیقتا پدیده‌ای شگفت‌انگیز است. می‌دانید چرا؟ چون هر کدام از شهرهای ایران و هر کدام از کشورهای جهان ترکیب خود را دارد. استشمام این عطر تا ابد شما را به یاد بازار سنندج در استان کردستان خواهد انداخت.

آدرس بازار سنندج: کردستان، سنندج، خیابان انقلاب

بازار سنندج روی گوگل مپ

۲- بازار تاناکورا از مراکز خرید کردستان

تابه‌حال اسم تاناکورا به گوشتان خورده؟ تاناکورا در واقع به اجناسی می‌گویند که به‌صورت دست دوم یا نو از خارج از ایران وارد می‌شود. این اجناس معمولا در عدل‌های ۱۰۰ کیلویی به‌صورت پرس شده به ایران می‌رسند و هر چیزی ممکن است در آن‌ها پیدا شود. برخی لباس‌های ممکن است کاملا دست نخورده و از برندهای معروف دنیا باشند و برخی از آن‌ها ممکن است مخدوش باشد.

بازار تاناکورادر واقع نکته‌ای که بازار تاناکورا را این قدر هیجان‌انگیز می‌کند همین است که نمی‌دانید قرار است چه چیزی پیدا کنید. البته تمام بازار فقط لباس نیست. انواع کفش، عینک طبی و آفتابی، وسایل و ابزارآلات ورزش، لوازم برقی، و از همه مهم‌تر عروسک و اسباب‌بازی هم در این بازار پیدا می‌شوند. بازار تاناکورا از ۱۰ صبح تا ۷ شب باز است و در اطراف آن پارکینگ عمومی هم پیدا می‌شود.

آدرس بازار تاناکورا: سنندج، خیابان شهدا، پایین تر از میدان کارگر

بازار تاناکورا روی گوگل مپ

۳- پاساژ کردستان

اگر می‌خواهید یکی از مراکز خرید کردستان که در بهترین خیابان شهر است را انتخاب کنید پاساژ کردستان حتما مقصد شماست. این پاساژ انواع پوشاک کیش و برند را عرضه می‌کند و عصرها پاتوق پاساژ گردی جوانان شهر است. یکی از بخش‌های پاساژ کردستان به رستوران غروب اختصاص دارد که بهترین غذاها و نوشیدنی‌های شهر را می‌توانید در آن میل کنید.

پاساژ کردستانالبته این را به‌خاطر داشته باشید که پاساژ کردستان به داشتن قیمت‌های بالا معروف است که اگر مبلغ کالا برایتان اهمیت ندارد این مرکز خرید را انتخاب کنید. نکته دیگر اینکه پاساژ کردستان از ۹ صبح تا ۱۰ شب باز است ولی روزهای پنجشنبه و جمعه ممکن است خیلی شلوغ شود.

آدرس پاساژ کردستان: سنندج، خیابان پاسداران

پاساژ کردستان روی گوگل مپ

۴- بازارچه مرزی مریوان از مراکز خرید کردستان

مریوان شهری مرزی است که در ۱۲۵ کیلومتری سنندج قرار دارد. این شهر مرزی به‌خاطر بازار مرزی شناخته شده که در ۱۵ کیلومتری شهر قرار دارد. اگر به‌دنبال وسایل برقی و الکترونیکی هستید به‌راحتی می‌توانید وسایل لوازم خود را از این بازار تهیه کنید. اما این نکته را به‌خاطر داشته باشید این بازارچه مرزی یکی از مراکز خرید کردستان است که کیفیت و اصالت آن را نمی‌توان تضمین کرد.

بازارچه مرزی مریوانپس اگر به مریوان رفتید که مناظر زیبا و جاهای دیدنی مریوان را ببینید، حتما سری هم به بازارچه مرزی مریوان بزنید. ولی مراقب باشید که حتما کالای اصل بگیرید. البته از پارچه‌های زیبای مریوان هم غافل نشوید. کفش‌های زیبای محلی را که دست‌ساز مردم پرتلاش کردستان است را هم می‌توانید به‌عنوان سوغات تهیه کنید. این بازارچه زیبا از صبح تا شب باز است و باید بدانید که روزهای تعطیلات رسمی و تعطیلات نوروز خیلی شلوغ می‌شود.

آدرس بازارچه مرزی مریوان: ۱۵ کیلومتری شهر مریوان

بازارچه مرزی مریوان روی گوگل مپ

اگر لوکیشن این بازارچه را دارید برای ما هم بفرستید!

۵- مرکز تجاری صدف

مرکز تجاری صدف یکی از مراکز خرید کردستان در مرکز این استان یعنی سنندج است. در این مرکز خرید می‌تواند انواع پوشاک و منسوجات را تهیه کنید. علاوه بر پوشاک، انواع سوغات کردستان را هم می‌توانید در این مرکز تجاری خریداری کنید. یکی از جالب‌ترین نکات درباره مرکز تجاری صدف این است که فرصتی پیدا می‌کنید با مردم کرد زبان محلی صحبت کنید و از خون‌گرمی و لهجه زیبای آن‌ها لذت ببرید.

مرکز تجاری صدفنکته دیگر درباره مرکز تجاری صدف این است که این مرکز روزهای جمعه تعطیل است. این را هم به‌خاطر داشته باشید که مردم کردستان به‌شدت به اصول دین مقید هستند و هنگام نماز‌های پنج‌گانه تمام فروشگاه‌های مرکز تعطیل می‌شود. برای همین اگر به هنگام عصر یا ظهر به مرکز تجاری صدف می‌روید حواستان به این نکته باشید.

آدرس مرکز تجاری صدف: سنندج، بلوار پاسداران

مرکز تجاری صدف روی گوگل مپ

۶- بازار سرتپوله سنندج

این بازار از قدیمی‌ترین بازارهای سنندج محسوب می‌شود. بازار سرتپوله در مسیر کاروان‌های سقز به کردستان عراق قرار داشته و برای همین در زمان قدیم رونق این بازار خیلی بیشتر از این روزها بود. امروزه، بخشی از بازار به‌خاطر فعالیت‌های راهسازی تخریب شده اما بخش‌های باقی‌مانده در سال ۱۳۷۵ به‌ثبت ملی در آمد.

بازار سرتپوله سنندجمی‌توانید حدس بزنید در این بازار چه چیزهایی را می‌توانید تهیه کنید؟ البته، سوغات! از مهم‌ترین سوغات کردستان می‌توان به پارچه‌های زیبای لباس محلی و کفش‌های زیبای دست‌ساز محلی اشاره کرد. زیورآلات زنانه هم یکی دیگر از سوغاتی‌هایی است که می‌توان در این بازار تهیه کرد. نهایتا اینکه انواع ادویه‌جات و چاشنی‌های مخصوص کردستان را هم می‌توان در این بازار پیدا کرد.

آدرس بازار سرتپوله سنندج: سنندج، محله سرتپوله

۷- بازار بیجار از مراکز خرید کردستان

بازار بیجار هم یکی دیگر از مراکز خرید کردستان است که قدمت آن به دوران صفویه بازمی‌گردد. این بازار در طول دوران چندین بار در طول جنگ‌ها تخریب شده و دوباره بازسازی و مرمت شده است. این بازار از تیمچه‌های مختلف تشکیل شده و بخش‌هایی از آن هنوز ساختمان قبلی خود را حفظ کرده‌اند.

بازار بیجارهمان طور که از اسم بازار برمی‌آید، بازار بیجار در شهر بیجار قرار دارد. این بازار از دیرباز محل تهیه مایحتاج مردم بیجار بوده است. اما علاوه بر آن، یکی از بهترین چیزهایی که می‌توانید در بازار پیدا کنید فرش است. فرش‌های دست‌بافت این بازار همه حاصل زحمت زنان و مردان کرد است که روزها و ماه‌های برای تهیه آن‌ها مشغول بوده‌اند. بازار بیجار در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی قرار گرفته و امروزه در حال مرمت شدن توسط کارشناسان میراث فرهنگی است.

آدرس بازار بیجار: استان کردستان،شهر بیجار،خیابان شهید اردلان

بازار بیجار روی گوگل مپ

۸- بازار نازک کاران تخته نرد

تابه‌حال تخته نرد بازی کرده‌اید؟ اگر تخته نرد باز حرفه‌ای باشید، کیفیت و شکل و طرح تخته برایتان اهمیت زیادی دارد. استان کردستان و شهر سنندج مرکز بازی تخته نرد در کشور است و این بازی در فرهنگ کردستانی اهمیت زیادی دارد. بازار نازک کاران تخته نرد سنندج یکی از مراکز خرید کردستان است که در آن می‌توانید زیباترین و ظریف‌ترین تخته نردهای دنیا را پیدا کنید.

بازار نازک کاران تخته نردعلاوه بر تخته نرد، تابلوهای چوبی زیبایی هم در این بازار ساخته می‌شوند. فقط کافی‌ست که پا به این بازار بگذارید تا بوی چوب گردوی تازه و صدای اره و سمباده معرق‌کاری شما را به دنیایی دیگر ببرد. نکته جالب این است که این تابلو‌ها و تخته‌ نردهای نفیس در شهرهای دیگر ایران قیمت خیلی خیلی بالایی دارد، اما در بازار نازک کاران تخته نرد می‌توانید آن‌ها را با قیمت خیلی مناسب‌تری پیدا کنید.

آدرس بازار نازک کاران تخته نرد: سنندج، خیابان شهدا، جنب پارک شهدا، راسته بازار نازک کاران تخته نرد

بازار نازک کاران تخته نرد روی گوگل مپ

۹- بازار قدیمی سقز

اگر به منطقه اورامانات سفر کرده‌اید احتمالا شهر سقز را هم می‌شناسید. یا اینکه ممکن است فقط تپه‌ها و درختان زیبای این شهر را دیده باشید. در این صورت، یکی از مراکز خرید کردستان که حتما باید ببینید بازار قدیمی سقز است. این بازار هم دقیقا مثل بقیه بازارهای کردستان پر است از پارچه‌های زیبای کردی زنانه و مردانه و البته کفش‌هایی که در این بازار می‌توانید بخرید از بهترین‌های کردستان است.

سقز از مراکز خرید کردستانبازار قدیمی سقز از قدیمی‌ترین بازارهای شهر است و معماری قدیمی آن از سال‌های دور به جای مانده است. اما بخش‌هایی از راسته اصلی بازار در طی سال‌ها بازسازی شده حالت قدیمی خود را از دست داده است. با وجود قدیمی بودن، بازار قدیمی سقز هنوز هم یکی از اصلی‌ترین مراکز اقتصادی و تجاری شهر است.

آدرس بازار قدیمی سقز: استان کردستان، مرکز سقز

۱۰- بازار بزرگ آفتاب درخشان بانه

بانه یکی دیگر از شهرهای کردستان است که در سال‌های اخیر برای عرضه لوازم خانگی خارجی و ارزان معروف شده است. این روزها یکی از مراکز خرید کردستان که حتما باید از آن بازدید کنید این بازار است. بازار بزرگ آفتاب درخشان بانه بیشتر از دو هزار متر مساحت دارد و پارکینگ آن ۵۰۰ خودرو را در خود جای می‌دهد.

بازار بزرگ آفتاب درخشان بانهیک طبقه از این بازار به لوازم برقی و لوازم خانگی اختصاص پیدا کرده و در دو طبقه دیگر این مرکز خرید می‌توانید پوشاک تهیه کنید. فروشگاه‌های این پاساژ هم اجناس خود را به‌صورت تکی عرضه می‌کنند و هم به‌صورت عمده است. قیمت‌های این پاساژ بهترین قیمت‌های تمام کشور است، اما این ارزانی ممکن است با ریسک‌هایی هم همراه باشد. پس موقع خرید حواس خود را حسابی جمع کنید.

آدرس بازار بزرگ آفتاب درخشان بانه: استان کردستان، بانه، بلوار ورزش، روبروی ورزشگاه تختی

بازار بزرگ آفتاب درخشان روی گوگل مپ

۱۱- پاساژ خدری در بانه

اگر قصد خرید از بانه را داشته باشید، احتمالا اسم پاساژ خدری بانه را شنیده‌اید. این پاساژ یکی از قدیمی‌ترین‌های شهر است و کسانی که قصد خرید جهاز دارند ابتدا به این پاساژ مراجعه می‌کنند. چرا؟ چون که پاساژ خدری مرکز تهیه انواع ظروف چینی و آرکوپال است. به‌علاوه لوازم خانگی و لوازم بهداشتی هم از محصولاتی است که در این پاساژ پیدا می‌شوند.

پاساژ خدری در بانهیکی از جالب‌ترین نکاتی که باید درباره خرید از بانه در ذهن داشته باشید فرهنگ کسب‌وکار کردی است. مردم شریف بانه به کسب روزی حلال و خرید و فروش عادلانه اعتقاد راسخی دارند. برای همین قیمت‌های مراکز خرید بانه کاملا منصفانه است اما نمی‌توان انتظار تخفیف گرفتن از آن‌ها را هم داشت.

آدرس پاساژ خدری بانه: استان کردستان، بانه، میدان پانزده خرداد، بلوار شهدا

پاساژ خدری بانه روی گوگل مپ

۱۲- پاساژ پاسارگاد بانه

پاساژ پاسارگاد یکی از مراکز خرید بانه است که در ابتدای شهر قرار دارد و هنگام ورود به بانه اولین مرکز خریدی است که می‌بینید. این پاساژ یکی از ساختمان‌های مدرن شهر است و سه طبقه دارد. دو طبقه این مرکز خرید به لوازم خانگی اختصاص دارد و در طبقه سوم می‌توانید انواع پوشاک تهیه کنید.

پاساژ پاسارگاد بانهبهترین برندهای لوازم خانگی مانند ال‌جی و سامسونگ و بهترین پوشاک خانگی و مجلسی را می‌توانید در این پاساژ پیدا کنید. محلی‌ها این مرکز خرید را پاساژ شوی هم می‌نامند، پس اگر خواستید از مردم بانه آدرس بگیرید ممکن است مجبور شوید از این نام استفاده کنید.

آدرس پاساژ پاسارگاد: استان کردستان‌، بانه، بلوار سقز، پایین‌تر از بلوار توحید

پاساژ پاسارگاد روی گوگل مپ

۱۳- پاساژ گلستان

حالا وقت آن رسیده که به خرید لوازم آرایشی بپردازید. برای خرید لوازم آرایش و لباس بهتر است در میان مراکز خرید کردستان پاساژ گلستان بانه را انتخاب کنید. این مرکز خرید چهار طبقه دارد و دو طبقه از آن به لوازم آرایش و لباس اختصاص داده شده است. دو طبقه دیگر هم خانه انواع برند‌های لوازم خانگی است. پاساژ گلستان قیمت‌های خیلی مناسبی دارد و اجناسی که در آن پیدا می‌شود را می‌توانید به‌راحتی پیدا کنید.

پاساژ گلستانآدرس پاساژ گلستان بانه: استان کردستان، بانه، بلوار سقز، پایین‌تر از پاساژ پاسارگاد

پاساژ گلستان روی گوگل مپ

۱۴- پاساژ طنین بانه

مراکز خرید بانه کم نیستند. هر کدام از آن‌ها هم پر است از فروشگاه‌‌هایی که لوازم خانگی، لوازم آرایشی، و پوشاک می‌فروشند. پاساژ طنین هم یکی از همین مراکز خرید است. این پاساژ چندطبقه هم در نزدیکی پاساژ پاسارگاد و پاساژ گلستان قرار دارد و در مسیر خرید خود به‌راحتی می‌توانید به آن برسید.

پاساژ طنین بانهیکی از بهترین نکات درباره مرکز خرید طنین این است که وقتی در تعطیلات، مخصوصا تعطیلات نوروز، که بانه خیلی شلوغ است و تعداد گردشگران در حال خرید به هزاران نفر می‌رسد، این مرکز خرید انتخاب خوبی است. تعداد مراکز خرید کردستان به شما این امکان را می‌دهد که در میان این همه شلوغی آزار نبینید و ازدحام جمعیت مانع از خرید شما نشود.

آدرس مرکز خرید طنین: استان کردستان، شهر بانه، بلوار ورزش، بالاتر از پاساژ عزیزی، کوچه پشت پاساژ گلستان

مرکز خرید طنین روی گوگل مپ

اگر لوکیش مرکز خرید طنین را دارید با ما به اشتراک بگذارید.

۱۵- پاساژ بهشت بانه

اگر می‌خواهید خرید از بانه را در مکانی لوکس‌تر و راحت‌تر امتحان کنید حتما به پاساژ بهشت بانه بروید. این مرکز خرید تا ۱۴ طبقه تجاری و اداری از بزرگ‌ترین مراکز خرید بانه است. پارکینگ این مجموعه هم به شما کمک می‌کند نگران امنیت خودروی خود هنگام خرید نباشید. علاوه بر لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، و پوشاک لوازم بیشتری را هم می‌توانید در این پاساژ پیدا کنید.

پاساژ بهشت بانهاز جاذبه‌های این مرکز خرید می‌توان به فروشگاه‌های صنایع دستی و تزیینی اشاره کرد. این فروشگاه‌ها فرصت مناسبی است که سوغات‌هایی را از دست‌سازهای استان کردستان پیدا کنید. نهایتا اینکه مرکز خرید بهشت چندین کافه و رستوران هم دارد که اگر از خرید خسته شدید می‌توانید به آن‌ها پناه ببرید.

آدرس پاساژ بهشت بانه: استان کردستان، بانه، بلوار شهرداری، نبش خیابان خیابان قادرخان زاده

پاساژ بهشت بانه روی گوگل مپ

حرف آخر

خلاصه اینکه کردستان هر آنچه از یک تعطیلات بی‌نظیر بخواهید را دارد. کوهستان‌های سربه‌فلک کشیده و جنگل‌های زیبا، مردم خون‌گرم و میهمان‌دوست و البته سوغات خوش‌آب‌ورنگ و به‌یادماندنی. مراکز خرید کردستان هم در این میان طرفداران زیادی دارند که از جای‌جای کشور به این استان زیبا می‌آیند. به‌خاطر نزدیکی به مرز و فراوانی اجناس خارجی با کیفیت ولی ارزان استان کردستان و شهر بانه انتخاب‌های خوبی برای خرید لوازم منزل و پوشاک است.

برای همین اصلا تردید نکنید و سفر بعدی خود را به مقصد کردستان برنامه بریزید. نکته آخر اینکه اگر با خودروی شخصی به کردستان می‌روید فراموش نکنید که در میان راه توقف کرده و از باغ‌های کنار جاده میوه بگیرید. لذتی بالاتر از آن نیست که توت‌فرنگی تازه را از باغ‌دار گرفته و آن را با آب چاه بشویید و همان جا میل کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. حسن می‌گوید

    سلام ،بنده چند سال پیش با خانواده سفری داشتیم به شهر مریوان ، بعد از گشت و خرید از بازار ، موقع برگشتن ، بین اینهمه ماشین پلاک منطقه ، ماشین مارو گفت بزن بغل و کل ماشین مارو بازرسی کردن ، درصورتیکه خانواده بودیم و حتی بچه کوچیک تو ماشین بود، چیز خاصی هم نخریده بودیم که شک برانگیز باشه، خیلی از رفتنم پشیمونم ، گفتم کاشکی میرفتیم بانه