جاهای دیدنی گلپایگان

جاهای دیدنی گلپایگان یا شهر چهار اقلیم ایران

جاهای دیدنی گلپایگان را بهتر بشناسیم

جاهای دیدنی گلپایگان کم نیستند. وجب به وجب گلپایگان پر از داستان‌های تاریخی خوانده‌‌نشده است. سفر به گلپایگان مثل خواندن کتابی تاریخی است که در هر صفحه درسی به ما می‌دهد. برای بازدید از جاهای دیدنی گلپایگان باید چمدانتان را ببندید و به غرب استان اصفهان بروید. مهم‌ترین دیدنی های گلپایگان به سه دسته تاریخی، مذهبی و طبیعی تقسیم می‌شوند. به خاطر قدمت جاهای تاریخی تاریخی و بکر بودن جاذبه های طبیعی گلپایگان، این مقصد از نظر گردشگری اهمیت زیادی دارد.

لازم نیست که از گلپایگان و کباب‌های معروفش برایتان بگویم. لبنیات گلپایگان هم که دیگر نیازی به تعریف ندارند! پس از اول راهنمای سفر به گلپایگان می‌دانید که در مجله گردشگری علی‌بابا ماجراجویی لذت‌بخشی خواهید داشت!

گلپایگان کجاست؟
گلپایگان در غرب استان اصفهان قرار دارد.
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در گلپایگان کدام است؟
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در گلپایگان عبارتند از رودخانه گلپایگان، روستای کوچری گلپایگان، کوه الوند گلپایگان، تنگه غرقاب، غار یکه چاه، غار کوه سوخته صالح پیغمبر، غار کوه سوخته صالح پیغمبر، سد گلپایگان.
جاهای زیارتی و مذهبی گلپایگان کجاست؟
جاهای زیارتی و مذهبی گلپایگان عبارتند از مناره آجری گلپایگان، مسجد جامع گلپایگان، بازار تاریخی گلپایگان، ارگ تاریخی گوگد، امامزاده سیدالسادات، امامزاده هفده تن، بقعه امامزاده ابوالفتوح.
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی گلپایگان کدام است؟
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی گلپایگان عبارتند از پارک ساحلی، پارک هفده تن، پارک شهرداری، پارک جنگلی گلپایگان.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی گلپایگان کدام است؟
مسجد جامع گلپایگان؛ بازار تاریخی گلپایگان؛ مناره آجری سلجوقی؛ سنگ نگاره‌های تیمره؛ ارگ تاریخی گوگد؛ امامزاده هفده تن؛ قلعه تاریخی وداغ؛ امامزاده سیدالسادات و…

گلپایگان در یک نگاه

اولین ساکنان شهر تاریخی گلپایگان پیشینه‌ای هفت هزار ساله دارند. جاذبه های گردشگری گلپایگان تقریبا ۲۵۰ اثر تاریخی، فرهنگی و گردشگری هستند. ۲۹ اثر تاریخی این شهر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی گلپایگان؛ طبیعت‌گردی

برای فرار از شلوغی شهر، آلودگی هوا و سروصدا، طبیعت‌گردی در جاهای دیدنی گلپایگان بهترین انتخاب است. اگر در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنید، بد نیست بعضی وقت‌ها از روند خسته‌کننده زندگی شهری فاصله بگیرید و به دل طبیعت گلپایگان بزنید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Irna

لحظه‌ای خودتان را دور از استرس کاری و هوای آلوده تصور کنید: «منظره طبیعت سرسبز، بوی چمن‌های مرطوب و اکسیژن خالص!» همه این‌ها بدون شک یادآور آرامش محض در جاهای دیدنی گلپایگان هستند. اگر دنبال آرامش و تنفس هوای پاک هستید، طبیعت‌گردی در گلپایگان را از دست ندهید. در ادامه چند تا از جاذبه‌های طبیعت‌گردی گلپایگان را به شما معرفی می‌کنم.

– کوه الوند از جاهای دیدنی گلپایگان

کوه الوند یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که در شمال شهرستان گلپایگان قرار دارد. بلندترین قله این کوه کلنگ سیاه نام دارد. ارتفاع بلندترین قله ۳۱۱۱ متر است. برای لذت از طبیعت زیبا و آب و هوای کوه الوند از جاهای دیدنی گلپایگان حتما نباید کوهنورد باشید. همین که بخواهید کمی از شهر دور شوید و از شلوغی‌ها به دل کوه پناه ببرید کافی است!

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Irna

اگر خواستید طبیعت‌گردی در جاهای دیدنی گلپایگان را به معنای واقعی تجربه کنید، کوه الوند را به لیست برنامه سفرتان اضافه کنید. قبل از رفتن به کوه الوند با خود هر چیزی که لازم دارید ببرید. از آب و خوراکی گرفته تا تجهیزات لازم طبیعت‌گردی و کوهنوردی چون کوه الوند امکاناتی ندارد و طبیعتی بکر منتظرتان است.

برای بالا رفتن از کوه الوند گلپایگان، از جنوب و شمال، مسیرهای مختلفی در دسترس است. معروف‌ترین مسیر کوه الوند، مسیر جنوبی است که به چشمه خضر می‌رسد. پیشنهاد می‌کنم از مسیر جنوبی بروید تا بتوانید چشمه خضر که یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است را ببینید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Irna

جاده شمالی کوه الوند از جاهای دیدنی گلپایگان طولانی‌تر از بقیه مسیرها است. این جاده به خاطر منظره‌های زیبا، طرفداران زیادی دارد. جاده شمالی به زیارتگاهی در دامنه کوه الوند می‌رسد.

همچنین، مهم‌ترین جان‌پناه کوه الوند تخت رستم نام دارد. مردم محلی گلپایگان به تخت رستم «کول خران» می‌گویند.

آدرس کوه الوند

برای رفتن به کوه الوند باید به شمال غرب استان گلپایگان بروید.

لوکیشن کوه الوند روی گوگل مپ

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

– روستای کوچری در جاهای دیدنی گلپایپان

روستای سرسبز کوچری در دل کوه‌های سر به فلک کشیده و صنوبرهای چند ساله قرار داشت. متاسفانه در حال حاضر اثری از روستای کوچری باقی نمانده است!

سال ۱۳۸۹ بود که تصمیم انتقال آب آشامیدنی از سرشاخه‌های دز به شهرهای اطراف گرفته شد. دلیجان، ساوه، قم، خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیمور و سلفچگان شهرهای مورد نظر بودند. در نتیجه، تصمیم گرفتند در این روستا سد بسازند. سد کوچری از جاهای دیدنی گلپایگان در سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

در این روستا افراد زیادی سکونت داشتند که به خاطر ساخت سد کوچری، مجبور شدند کوچ کنند؛ چون باید خانه‌های آن‌ها تخریب می‌شد! این سد با وجود اینکه به خاطر تامین آب مردم ساخته شد، دلیل نابودی صدها درخت صنوبر کهنسال است! حالا سد کوچری تبدیل به یکی از دیدنی های گلپایگان شده است.

افراد زیادی برای تفریح آخر هفته‌ها به این منطقه می‌روند. بهترین زمان بازدید از سد کوچری از جاهای دیدنی گلپایگان اواسط بهار تا اواخر شهریور ماه است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

بهتر است بدانید که روزهای تعطیل در فصل‌های بهار و تابستان این منطقه خیلی شلوغ و ترافیک سنگین می‌شود. گردشگران از گلپایگان، خوانسار، خمین و شهرهای دیگر ایران برای دیدن طبیعت بکر و لذت از هوای تمیز به کوچری می‌روند. اطراف این منطقه بکر امکاناتی وجود ندارد، به همین دلیل باید هر چیزی که لازم دارید، با خود ببرید. از آب و غذا گرفته تا وسایل لازم برای کمپینگ یا پیک‌نیک!

این مجموعه گردشگری از جاهای دیدنی گلپایگان ۴۰ هزار مترمربع زیربنا دارد. جاذبه های دیدنی گلپایگان نزدیک کوچری عبارت هستند از:

 •  چشم‌انداز سد کوچری
 •  رودخانه اناربار
 •  دشت لاله‌های واژگون
 • روستای گردشگری هِنده
 • روستای عباس‌آباد
 • سنگ‌نگاره‌های تاریخی

آدرس روستای کوچری

سد کوچری در هشت کیلومتری جنوب غرب شهرستان گلپایگان قرار دارد.

لوکیشن روستای کوچری روی گوگل مپ

– روستای وانشان

روستای وانشان یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان است که هم طبیعتی زیبا و هم آثار تاریخی باارزشی دارد. این روستا در ارتفاعات قرار گرفته و آب‌وهوای خوبی دارد. روستای وانشان به زبان محلی به اسم وانشون معروف است. امامزاده ابوالفتوح سلیمان‌بن موسی‌بن جعفر و درخت هزار ساله آن از جاذبه‌های منحصر به فرد روستای وانشان هستند.

mappروستای وانشان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس روستای وانشان

آدرس روستای وانشان در ۱۲ کیلومتری جنوب شهرستان گلپایگان و ۱۵ کیلومتری شمال خوانسار است.

لوکیشن روستای وانشان روی گوگل مپ

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

– رودخانه گلپایگان در جاهای دیدنی گلپایگان

برای عوض کردن روتین تکراری زندگی بد نیست پیک‌نیک نیم‌روزی را کنار رودخانه گلپایگان تجربه کنید. از ماهیگیری گرفته تا دیدن اثر تاریخی و طبیعت‌گردی. همه جاهای دیدنی طبیعی گلپایگان جذابیت این منطقه را چند برابر کرده‌اند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

رودخانه گلپایگان، با نام‌های رودخانه اناربار، گل افشان، قمرود و رود قبله معروف است. این رودخانه از کوه‌های زاگرس در غرب اصفهان سرچشمه می‌گیرد. مسیر نهایی رودخانه گلپایگان دریاچه نمک است. اناربار مهم‌ترین رودخانه و از جاهای دیدنی گلپایگان است. چون جهت جریان آب آن رو به قبله است به آن «رود قبله» هم می‌گویند.

رود گلپایگان از ارتفاعات زاگرس، نزدیک به سرشاخه‌های زاینده رود و دز سرچشمه می‌گیرد. این رود اصلی‌ترین شبکه زهکش گلپایگان است. بیشه‌زارهای اطراف رودخانه از دربند کوچری تا انتهای دربند، پوشش گیاهی خاصی دارند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

اینجا پاتوقی عالی برای اوقات فراغت مردم گلپایگان و گردشگران است. تفریح جالب دیگری که می‌توانید در کنار رودخانه گلپایگان از آن لذت ببرید، ماهیگیری است. ماهیگیری از رودخانه گلپایگان هم فال است و هم تماشا چون هم لذت ماهیگیری را تجربه می‌کنید و هم بساط ناهارتان که ماهی کبابی تازه است برپا می‌شود!

آب رودخانه اناربار در این منطقه دائمی است. به همین دلیل همیشه انواع ماهی رودخانه‌ای و کپور ماهیان گیر می‌آید. این رودخانه پس از گذشتن از گلپایگان، لعل بار (اناربار) نامیده می‌شود.

اگر به این رودخانه از جاهای دیدنی گلپایگان رفتید سری هم به پل تاریخی قاضی زاهد بزنید. «پل قاضی زاهد»، با پایه‌های سنگی و طاق‌های آجری که یکی از دیدنی‌های تاریخی گلپایگان است، روی این رودخانه قرار دارد.

آدرس رودخانه گلپایگان

رودخانه گلپایگان در محله گلپایگان، خیابان معلم، بلوار معلم واقع شده است.

لوکیشن رودخانه گلپایگان روی گوگل مپ

– دریاچه سد گلپایگان

دریاچه سد گلپایگان یکی دیگر از دیدنی های گلپایگان است که قدمت آن به اوایل قرن چهاردهم می‌رسد. جالب است بدانید که دریاچه سد گلپایگان اولین سد مخزنی خاکی و اولین سد مدرن ایران است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

ساخت این سد از جاهای دیدنی گلپایگان از سال ۱۳۲۳ شمسی شروع شد و در سال ۱۳۳۶ به بهره‌برداری رسید. دریاچه سد گلپایگان مهم‌ترین منبع تامین آب کشاورزی زمین‌های گلپایگان است.

این سد روی رودخانه اناربار ساخته شده و از سطح زمین ۵۷ متر ارتفاع دارد. در زمان ساخت این سد تجهیزاتی وجود نداشت و به روش سنتی ساخته شده است. با این وجود، هنوز هم با گذشت این همه سال ایمنی و پایداری سد مورد توجه است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

دریاچه سد گلپایگان محل زندگی ماهی‌هایی مثل سوف، کپور، ماهی سفید رودخانه‌ای و قزل‌آلا است. ماهی سفید و قزل‌آلای سد گلپایگان را اگر بخورید می‌بینید که فرق ماهی طبیعی و ماهی پرورشی دقیقا چیست.

آدرس دریاچه سد گلپایگان

برای بازدید از دریاچه سد گلپایگان باید به ۱۸ کیلومتری جنوب غرب شهر گلپایگان، نزدیک روستای اختوان، جاده ویست بروید.

لوکیشن دریاچه سد گلپایگان روی گوگل مپ

– تنگه غرقاب در جاهای دیدنی گلپایگان

یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان تنگه غرقاب است. تنگه غرقاب با ترکیب تاریخ و طبیعت تبدیل برای من به یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان شده است. این تنگه در روستای غرقاب قرار دارد. واضح است که تنگه نام خودش را از این روستا گرفته است اما می‌گویند که افسانه‌ای پشت نام‌گذاری این روستا است!

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

داستان از این قرار است که زمانی پادشاهی با سپاه خود از کنار این منطقه عبور می‌کرد. ناگهان پادشاه متوجه چیزی مثل مناره می‌شود. به همین دلیل دستور می‌دهد برای تخلیه آب، دربند منطقه را باز کنند. وقتی آب تخلیه می‌شود خانه‌های روستایی را می‌بینند. از آن زمان نام روستا را غرقاب به معنی غرق در آب گذاشتند.

سنگ‌نگاره‌های تنگه غرقاب از جاهای دیدنی گلپایگان معروف‌ترین دیدنی‌‌های غرقاب گلپایگان هستند. البته در این روستا آثار تاریخی دیگری مثل قلعه‌های تاریخی و یک حمام تاریخی هم وجود دارد.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

طبیعت بکر و وجود سنگ نوشته‌های تاریخی دلیل‌های اصلی محبوبیت این جاذبه بین مسافرها هستند. البته بهتر است از همین الان بگویم که هر مسافری به دیدن جاذبه‌هایی مثل تنگه غرقاب علاقه ندارد چون سلیقه هر کسی فرق دارد.

آب و هوای روستای غرقاب از جاهای دیدنی گلپایگان نسبت به خود شهر گلپایگان خنک‌تر است. به همین دلیل می‌توانید در فصل تابستان هم به این روستا بروید. اما در کل بهترین زمان بازدید از تنگه غرقاب فصل‌های بهار، آخر تابستان و اوایل پاییز است. این فصل‌ها برای لذت بردن از طبیعت زیبا و آثار تاریخی ایدئال هستند. در این زمان هم هوا عالی است و هم مناظر طبیعی در زیباترین حالت هستند. تنگه غرقاب از موقعیت جغرافیایی خاصی برخوردار است و به آن ۴ اقلیم می‌گویند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

قدمت نقش برجسته و کتیبه‌های این روستا از ۷۰۰۰ سال پیش تا قرن ۸ هجری قمری تخمین زده شده است. کتیبه‌های سنگی تنگه غرقاب مهم‌ترین دیدنی های گلپایگان هستند. این کتیبه‌ها شامل نقش‌هایی از حیوانات مثل بز کوهی است. همچنین، کتیبه‌هایی به خط پهلوی، وقف نامه‌ای مربوط به زمان ساسانی و کتیبه‌هایی به خط کوفی را در این منطقه می‌توانید ببینید.

آدرس تنگه غرقاب

برای رفتن به تنگه غرقاب باید به بخش مرکزی استان گلپایگان، بلوار امام رضا (ع) و روستای غرقاب بروید.

لوکیشن تنگه غرقاب روی گوگل مپ

– غار قلعه جمال

یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان غار قلعه جمال است. بازدید از غار قلعه جمال را پیشنهاد نمی‌دهم چون این غار در دل کوه قرار دارد و رسیدن به دهانه ورودی غار سخت است. حتی افرادی که در صخره‌نوردی و کوهنوردی حرفه‌ای هستند ممکن است در غار گیر کنند. بازدید از غار قلعه جمال اصلا مناسب گردشگران نیست.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس غار قلعه جمال

غار قلعه جمال در کوه قلعه جمال در پنج کیلومتری جنوب ‌غرب گلپایگان قرار دارد.

لوکیشن غار قلعه جمال روی گوگل مپ

– غار یکه ‌چاه در جاهای دیدنی گلپایگان

غار یکه چاه یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان است که در استان محلات قرار دارد. ظروف و بقایای کشف‌شده نشان می‌دهد قدمت غار یکه چاه به زمانی می‌رسد که حتی مسیح هم به دنیا نیامده بوده، یعنی بیشتر از ۲هزار سال پیش!

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

این غار از جاهای دیدنی گلپایگان در ۲۵ آبان ۱۳۸۷ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید. متاسفانه غار در حال خراب شدن است و بازدید از آن توصیه نمی‌شود. برای بازدید از غار یکه چاه باید با متخصص غارنوردی مشورت کنید. در کل برای دیدن غارها باید با راهنمای باتجربه و تجهیزات کامل بروید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

این غار سنگی آهکی یک دهنه اصلی و یک دهنه فرعی دارد. وقتی از دهنه اصلی وارد می‌شوید به یک تالار بزرگ پر از استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌ها می‌رسید (اولی، رسوباتی هستند که از سقف آویزان می‌شود، مثل قندیل؛ دومی رسوباتی هستند که از کف بیرون می‌آیند). برای رسیدن به تالار دوم هم باید از یک راهروی خیلی باریک عبور کنید. در تالار دوم، استلاکتیت‌های پرده‌ای و سوزنی درخشان، هر بیننده‌ای را جادو می‌کنند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

آخر غار هم به خاطر فعالیت طبیعی استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌ها تندیسی زیبا درست شده است. اسم این تندیس را «نیایش» گذاشته‌اند. اگر تجربه دیدن غار یکه چاه از جاهای دیدنی گلپایگان را دارید خوشحال می‌شوم در آخر این مطلب با علی‌بابا به اشتراک بگذارید.

آدرس غار یکه‌چاه

غار یکه چاه در استان مرکزی، کوه‌های جنوب شرقی شهرستان محلات، دهستان باقرآباد، روستای یکه چاه قرار دارد.

لوکیشن غار یکه‌چاه روی گوگل مپ

– غار کوه سوخته صالح پیغمبر

غار سوخته صالح پیغمبر در روستای موته که یکی از مهم‌ترین مناطق حفاظت‌شده ایران است قرار دارد. موته پر از گیاهان خاص است. این منطقه که یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی گلپایگان است، زیستگاه آهو است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

پوشش جانوری موته از ۲۵ نوع پستاندار، ۸۸ نوع پرنده و ۲۵ نوع خزنده و پرنده تشکیل شده است. این غار روی کوه سوخته قرار دارد و به همین دلیل با این اسم شناخته می‌شود. غار سوخته صالح پیغمبر از جاهای دیدنی گلپایگان کنار قیف بزرگ روی کوه است و زمستان‌ها داخل غار پر از برف می‌شود. وقتی برف‌ها آب می‌شوند، داخل غار مثل چاه پر از آب می‌شود.

بازدید از این غار برای گردشگران امکان‌پذیر نیست.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس غار کوه سوخته صالح پیغمبر

غار سوخته صالح پیغمبر در نزدیکی روستای موته از توابع شهر میمه قرار دارد.

لوکیشن غار کوه سوخته صالح پیغمبر روی گوگل مپ

جاهای دیدنی گلپایگان: جاذبه‌های تاریخی

– مناره آجری

یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان مناره آجری است. گلپایگانی‌ها به مناره آجری، «میل گلپایگان» می‌گویند. این یادگاری دوره سلجوقیان، با ۱۸ متر ارتفاع از قرن پنجم هجری قمری تا به امروز شاهد فراز و فرود گلپایگان بوده!

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

نکته جالب در مورد مناره آجری از جاهای دیدنی گلپایگان این است که با وجود گذشت ۱۰۰۰ سال در مقابل زلزله و بلایای طبیعی همچنان سرپا مانده است! می‌گویند میل گلپایگان همزمان با مسجد جامع و بازار چهارسوق ساخته شده است.

مناره آجری از جاهای دیدنی گلپایگان دو راه پله مارپیچ با ۶۴ پله دارد که به سمت بالای مناره می‌رود. روی کتیبه آجری این اثر تاریخی به خط کوفی آیه‌هایی از قرآن نوشته شده؛ ولی هیچ تاریخی روی آن ثبت نشده است. بعضی از قسمت‌های این اثر ملی در سال ۱۳۱۷ با حفظ بافت تاریخی مرمت شده است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس مناره آجری

مناره گلپایگان یا میل گلپایگان در خیابان امام خمینی، سه راه آیت طالقانی، مقابل پارک فانوس قرار دارد.

لوکیشن مناره آجری روی گوگل مپ

– ارگ تاریخی گوگد

ارگ گوگد یکی از جاهای دیدنی گلپایگان است که بعد از بازسازی با حفظ معماری قدیمی، کاربری آن را به هتل تغییر دادند. البته بازدید از ارگ تاریخی گوگد بدون اقامت در هتل برای عموم امکان‌پذیر است ولی باید هزینه کمی بابت ورودی پرداخت کنید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

ارگ گوگد از جاهای دیدنی گلپایگان سازه‌ای خشتی آجری با قدمت ۴۰۰ ساله است. جاهای تاریخی همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. این ارگ به خاطر اینکه در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته، در گذشته به عنوان کاروان‌سرا از آن استفاده می‌کردند..

ارگ گوگد ۴ برج قرینه در ۴ طرف قلعه دارد. درِ ورودی ارگ برای زنان و مردان متفاوت است. در آن دوره، به درِ بزرگ‌تر مردکوب و به درِ کوچک‌تر زن‌کوب می‌گفتند.

وقتی وارد ارگ گوگد می‌شوید، کاملا می‌توانید حس کنید در گذشته این محل کاروانسرا بود.  ارگ به صورت دو طبقه ساخته شده و دور تا دور آن اتاق‌هایی با درب چوبی دارد. حیاط دلباز با حوض آبی و درختکاری‌های زیبا، جایی عالی برای نوشیدن یک فنجان چای و لذت بردن از تماشای منظره ارگ است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

در گوشه‌وکنار ارگ از جاهای دیدنی گلپایگان هم وسایلی قدیمی مثل ترازو، خمره و تخت‌های چوبی گذاشته‌اند. همچنین، در قسمت شرقی ارگ یک چاه به چشم می‌خورد که در گذشته این چاه را برای روزهای بی‌آبی آماده کرده بودند.

امکانات ارگ گوگد یا ارگ علیخانی گلپایگان

همان طور که گفتم در حال حاضر ارگ به عنوان هتل سه ستاره میزبان مسافران داخلی و خارجی است. کافی شاپ، رستوران، پارکینگ، سرویس بهداشتی و مغازه‌های سوغاتی فروشی بعضی از امکانات ارگ گوگد هستند.

آدرس ارگ تاریخی گوگد

آدرس ارگد تاریخی گوگد در شهر گوگد، خیابان آیت‌الله گلپایگانی قرار دارد.

لوکیشن ارگ تاریخی گوگد روی گوگل مپ

– کبوترخانه گلپایگان؛ دیدنی‌ترین جاهای دیدنی گلپایگان

کبوترخانه از جاهای دیدنی گلپایگان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری گلپایگان است که با معماری جالبش گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. کبوتر خانه‌ها در واقع پناهگاه و پاتوقی برای کبوتران هستند. ساختار کبوترخانه طوری است که پرندگان و حیوانات شکاری نمی‌توانند از سوراخ‌های کوچکش عبور کنند. در گذشته هدف از ساخت کبوترخانه جمع‌آوری فضولات پرندگان برای استفاده در کشاورزی به عنوان کود، دباغی و ساخت باروت بود.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

مصالح به کار رفته در ساخت کبوترخانه از جاهای دیدنی گلپایگان از خشت و آجر است. علت استفاده از این مصالح این است که لانه پرندگان در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه داشته می‌شد.

آدرس کبوترخانه گلپایگان

برای بازدید از کبوترخانه گلپایگان باید به ضامن‌آباد، جاده فقستان، خاکه علی‌آباد بروید.

لوکیشن کبوترخانه گلپایگان در گوگل مپ

اماکن مذهبی گلپایگان

– مسجد جامع گلپایگان

همه شهرهای ایران یک مسجد جامع دارند. از قدیم مردم در مسجد جامع دور هم جمع می‌شدند تا هم عبادت کنند و هم از اتفاقات مهم شهر خبردار شوند. مسجد جامع گلپایگان یکی از جاهای دیدنی گلپایگان است که مردم محلی به آن مسجد سلجوقی هم می‌گویند. این بنای تاریخی از مساجد مهم دوران سلجوقی است. سلجوقیان با الهام گرفتن از مسجد جامع گلپایگان، در شهرهای دیگر ایران، مسجدهای مشابه ولی بزرگ‌تر ساخته‌اند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

می‌گویند اول تاریخ ساخت مسجد را به خاطر نامی که روی کتیبه گنبد است، به سال‌های ۴۹۸ تا ۵۱۲، نسبت داده‌اند، یعنی دوران حکومت ابوشجاع محمدبن ملکشاه سلجوقی.

اما بعدا باستان‌شناسان کتیبه‌هایی در زیر کف شبستان پیدا کردند. آن‌ها متوجه شدند که مسجد به دستور ابونصر ابراهیم بن محمد بن ابراهیم بابا عبدالملک ساخته شده است.

وقتی قدم به داخل می‌گذاری اولین چیزی که نظرت را جلب می‌کند وسعت صحن مسجد است. در وسط صحن هم حوضی بزرگ به شکل مستطیل قرار دارد که رنگ آبی آسمان را مثل آینه‌ای درخشان در خود منعکس می‌کند. با دیدن شکوه گنبد بزرگ آجری و شبستان مسجد از خودت می‌پرسی که چگونه معمار آن دوره توانسته بدون امکانات چنین بنایی را با این همه ظرافت بسازد!

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

روی کتیبه‌های مسجد hc جاهای دیدنی گلپایگان و دیواره‌های آن نوشته‌هایی با خط کوفی دیده می‌شود که برای علاقه‌مندان به تاریخ جالب به نظر می‌رسد.

آدرس مسجد جامع گلپایگان

آدرس این مسجد در خیابان مسجد جامع گلپایگان و نزدیک مرکز شهر قرار دارد.

لوکیشن مسجد جامع گلپایگان روی گوگل مپ

– امامزاده هفده تن

یکی از جاهای دیدنی گلپایگان امامزاده هفده تن است که بسیار مورد توجه گردشگران مذهبی قرار دارد. اگر به اماکن مذهبی علاقه دارید، یا به معماری جاهای تاریخی علاقه دارید، بازدید از امامزاده هفده تن را از دست ندهید. در ادامه بهتر است کمی این بنای تاریخی مذهبی را توصف کنم و در مورد تاریخچه آن بگویم.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

وقتی به بنای امامزاده هفده تن hc جاهای دیدنی گلپایگان می‌رسید، محو گنبد فیروزه‌ای رنگش می‌شوی که سر به آسمان کشیده است. هشت ضلعی بودن بنای بقعه و نوع کاشی کاریِ جالبی که دارد، زیبایی خاصی به بنا داده است.

همچنین، چوب در ورودی منبت‌کاری شده با آیات قرآن و گل بوته‌هایی به شکل پنجره‌ای است. این منبت‌کاری از شاهکارهای بی‌نظیر محسوب می‌شود. منبت‌کاری چوب اثر هنر ظریف استاد عبدالحسین (پدر استاد علی آقا معظمی) است. کتیبه‌های داخل حرم به خط غیاث‌الدین علی جوهری شیرازی نوشته شده‌اند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Yjc

وقتی وارد حرم می‌شوید، دور گنبد می‌توانید کتیبه منظوم ارسی را ببینی که در چاپلوسی و مدح از شاه عباس اول صفوی نوشته شده است.

امامزاده هفده‌تن hc جاهای دیدنی گلپایگان از آثار معماری عهد صفویه است. قدمت امامزاده به قرن یازدهم هجری برمی‌گردد. این بنای نفیس تاریخی به دستور سردار امامقلی خان در زمان شاه عباس اول صفوی ساخته شد است.

امامزاده هفده‌تن در فهرست آثار باستانی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس امامزاده هفده تن گلپایگان

امامزاده هفده تن گلپایگان در خیابان هفده تن قرار دارد.

لوکیشن امامزاده هفده تن گلپایگان روی گوگل مپ

– بقعه‌ امامزاده سیدالسادات؛ دیدنی های گلپایگان

بعد از اینکه زیارتتان در امامزاده هفده تن تمام شد، اگر وقت کافی داشتید می‌توانید سر راه به زیارت بقعه امامزاده سیدالسادات از جاهای دیدنی گلپایگان بزنید. سبک معماری این بقعه انعکاسی از هنر و فرهنگ گلپایگانی‌ها است. وسط حیاط یک حوض مربعی شکل با آب نمایی سفید رنگ قرار دارد که اطراف آن کبوترها همیشه پرسه می‌زنند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

مساحت بقعه امامزاده سیدالسادات سه هزار متر مکعب است. بقعه امامزاده سیدالسادات از جاهای دیدنی گلپایگان و یادگار ایلخانیان است. قدمت بقعه به قرن هشتم هجری قمری می‌رسد.

برای ورود به بخش مرکزی ۴ درب با منبت کاری اصیل گلپایگانی وجود دارد. در قسمتی از بخش مرکزی امامزاده سنگ نوشته‌ای وجود دارد که تاریخ‌های ۱۱۵۰ و ۱۲۴۰ هجری را نشان می‌دهد. خطاطی «مهدی منصوری» هم در سال ۱۳۷۰ شمسی انجام شده است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

آرامگاه فرزندان امام موسی کاظم (ع) «اسحق و منصور و رضا» و فرزند امام علی النقی (ع) «یحیی» است که در سال ۲۰۴ هجری قمری به شهادت رسیدند در امامزاده «سید السادات» گلپایگان قرار دارد.

آدرس بقعه امامزاده سیدالسادات

امامزاده سیدالسادات در محله گلپایگان و در خیابان امام خمینی، خیابان سیدسادات قرار دارد.

لوکیشن بقعه امامزاده سیدالسادات روی گوگل مپ

– بقعه امامزاده ابوالفتوح

برای زیارت بقعه امامزاده ابوالفتوح سلیمان بن موسی‌بن‌جعفر باید به روستای وانشان بروید. این زیارتگاه یکی از آثار ملی ایران است. بقعه امامزاده ابوالفتوح در دوره صفویان و تقریبا در قرن دهم هجری ساخته شده است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

بالای بقعه از جاهای دیدنی گلپایگان کتیبه‌ای به شکل چهارگوش آجری دیده می‌شود. روی کتیبه نوشته شده امامزاده از نوادگان موسی پسر جعفر است. نوع سازه، مصالح به کار رفته در آن و سبک معماری بنای امامزاده ابوالفتح وانشان قدمت آن را نشان می‌دهد. بنای امامزاده یک گنبد دوازده ترک از نوع رگ دارد.

زیر ضریح یک صندوق چوبی منبت‌کاری‌شده دیده می‌شود که تاریخ ساخت آن مشخص نیست.

نقاشی و خوشنویسی با خط نستعلیق در زیر سقف چوبی داخل گنبدخانه کار استاد محمود نجار و استاد یوسف خوانساری است. درب قدیمی امامزاده ابوالفتوح هم شاهکار منبت کاری دوره شاه تهماسب صفوی است.

در طول چند دهه اخیر بنا بازسازی شده و امامزاده در حال حاضر ضریح تازه‌ای دارد. یکی از جاذبه‌های طبیعی امامزاده ابوالفتوح درخت کهنسال و تنومند آن است. اهالی روستای وانشان قدمت این درخت کهنسال را بالای هزار سال می‌دانند. این درخت در فهرست منابع طبیعی و ملی ایران ثبت شده است.

اگر برای زیارت بقعه شاهزاده ابوالفتوح از جاهای دیدنی گلپایگان به روستای وانشان رفتید، از جاذبه‌های طبیعی روستای وانشان و آثار تاریخی آن هم بازدید کنید. روستای وانشان هم مثل ابیانه محلی عالی برای گردشگری است. مهم‌ترین جاهای دیدنی روستای وانشان قلعه و ارگ تاریخی، غار، چشمه‌های آب و طبیعت زیبای آن است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس بقعه امامزاده ابوالفتوح

آدرس امامزاده ابوالفتوح (شاهزاده ابوالفتوح) در روستای وانشان (وانشون)، ۱۲ کیلومتری خوانسار، گلپایگان، استان اصفهان است.

لوکیشن امامزاده ابوالفتوح در گوگل مپ

جاهای تفریحی گلپایگان

– پارک ساحلی گلپایگان؛ دیدنی های گلپایگان

شاید اسم پارک ساحلی از جاهای دیدنی گلپایگان عجیب به نظر بیاید و از خودتان بپرسید: «مگه اصلا گلپایگان دریا داره که پارک ساحلی هم داشته باشه؟!» درست است که گلپایگان دریا ندارد، اما دلیل نام‌گذاری این پارک به علت وجود رودخانه اناربار یا لعل بار است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

پارک ساحلی گلپایگان یکی از جاهای دیدنی گلپایگان است که هنوز امکانات زیادی ندارد ولی برای یک پیک‌نیک نیم‌روزی و یا قدم زدن و نفسی تازه کردن انتخابی خوب است. امکانات پارک ساحلی گلپایگان که یکی از جاذبه های گردشگری گلپایگان است، عبارتند از سرویس بهداشتی، نمازخانه و آلاچیق در کنار رودخانه.

پارک ساحلی گلپایگان، با ۸ هکتار مساحت، مسیری برای دوچرخه سواری و اسکیت دارد و برای پیاده روی هم شرایط مناسبی دارد. بهتر است بدانید که رودخانه اناربار فصلی است و همیشه پرآب نیست.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

جاهای دیدنی گلپایگان که نزدیک به پارک ساحلی است عبارتند از پل تاریخی قاضی زاهد، سقاخانه ابوالفضل، مسجد حجت الاسلام، امامزاده سیدالسادات.

اگر حوصله و یا امکانات پیک‌نیک کردن را ندارید می‌توانید در یکی از رستوران های گلپایگان که در نزدیکی پارک هستند غذاهای مخصوص گلپایگانی نوش جان کنید. رستوران هفت‌خوان و کبابی تک‌هاشمی غذاهای خوبی دارند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس پارک ساحلی گلپایگان

برای بازدید از پارک ساحلی گلپایگان باید به بلوار کمربندی بروید. این پارک بین پل قاضی زاهد و پل آزادگان قرار دارد.

لوکیشن پارک ساحلی گلپایگان در گوگل مپ

– پارک جنگلی گلپایگان

پارک جنگلی گلپایگان یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان است. این پارک در هر فصل از سال زیبایی‌های خیره‌کننده خاص خودش را دارد. اما بهترین زمان برای تفریح در این پارک فصل بهار و تابستان است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

پارک جنگی از جاهای دیدنی گلپایگان ۴۰ هکتار مساحت دارد و به خاطر هوای پاک و منظره سرسبزش به بهشت گلپایگان معروف است.

آب‌نمای پارک جنگلی گلپایگان در دل کوه و دریاچه مصنوعی آن باعث خنک شدن هوای پارک جنگلی گلپایگان در روزهای گرم تابستان می‌شود. درختان پارک جنگلی گلپایگان عبارتند از این موارد:

 • کاج
 • سرو بادبزنی
 • چنار
 • نارون
 • اقاقیای معمولی
 • صنوبر
 • کبوده
 • سپیدار
 • اقاقیای چتری
 • بید مجنون
 • زیتون تلخ
 • پیچ امین‌الدوله تنومند
جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

امکانات پارک جنگلی گلپایگان

آلاچیق‌های چوبی، فضای کمپ مجهز به آشپزخانه، نگهبانی برای تامین امنیت مسافران و گردشگران، کتابخانه، رستوران، بوفه، کافی‌شاپ، نمازخانه، سرویس‌های بهداشتی، مسیر پیاده روی، پیست دوچرخه‌سواری، فضای بازی برای کودکان، محوطه ورزشی برای بزرگسالان، زمین بازی والیبال و بسکتبال و زمین چمن فوتبال است.

در فصل بهار و تابستان جشنواره‌های متعددی مثل جشنواره کباب گلپایگان و جشنواره لبنیات در این پارک جنگلی از جاهای دیدنی گلپایگان برگزار می‌شود. همچنین، این پارک غرفه‌های زیادی دارد که محصولاتی مثل صنایع‌دستی گلپایگان، خوراکی‌ و شیرینی‌های مخصوص گلپایگان و محصولات فرهنگی هنری را برای فروش می‌گذارند.

آدرس پارک جنگلی گلپایگان

پارک جنگلی که از دیدنی های گلپایگان است در جاده گلپایگان خوانسار، بلوار ولیعصر قرار دارد.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

لوکیشن پارک جنگلی گلپایگان در گوگل مپ

بهترین مراکز خرید گلپایگان

– بازار چهارسوق گلپایگان؛ جاهای دیدنی گلپایگان

بازار سنتی گلپایگان که به آن بازار چهارسوق از جاهای دیدنی گلپایگان هم می‌گویند قدمتی ۴۰۰ ساله دارد و به دوره سلجوقیان مربوط می‌شود. البته بعضی از محلی‌ها به بازار چهار سوق گلپایگان، بازار مسجد جامع هم می‌گویند چون در نزدیکی مسجد جامع قرار دارد.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت balad

این بازار از جاهای دیدنی گلپایگان درست بین دو اثر تاریخی سلجوقی مهم قرار گرفته و مثل یک راه ارتباطی بین مناره گلپایگان و مسجد جامع گلپایگان عمل می‌کند.

برای خرید سوغات گلپایگان، بازار سنتی بهترین محل است. در این بازار می‌توانید صنایع دستی، خوراکی‌های گلپایگان و یا هر چیز دیگری که می‌خواهید را با قیمت مناسب تهیه کنید.

هر قسمت از بازار گلپایگان مخصوص فروش یک چیز است. مثلا بازار گیوه دوزان، مسگرها، بازار کوزه‌گران، فرش‌فروشان و…

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت balad

بهتر است بدانید که بازار سنتی، یک بازار جدید و چند پاساژ هم دارد که می‌توانید سری هم به آنجا بزنید. بازار سنتی که از جاهای دیدنی گلپایگان است در سال ۱۳۸۴ در میان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ورودی این بازار از جاهای دیدنی گلپایگان دهانه بزرگ با طاق آجری دارد و سقف آن به شکل ضربدری است. اگر از معماری ایرانی سر در می‌آورید، حتما دیدن این بازار شما را به یاد سبک معماری سلجوقی می‌اندازد.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

البته بعد از سلجوقیان، صفویان تغییراتی در این بازار ایجاد کردند که هنوز رد پای آن‌ها دیده می‌شود. خیلی جالب است که سقف این بازار از جاهای دیدنی گلپایگان طوری ساخته شده تا هم از نور طبیعی برای روشنایی استفاده شود و هم اینکه هیچ گرما و سرمایی وارد فضای بازار نشود!

آدرس بازار چهار‌سوق گلپایگان

برای رفتن به بازار سنتی گلپایگان باید به خیابان مسجد جامع بروید.

لوکیشن بازار چهارسوق گلپایگان روی گوگل مپ

– مجتمع تجاری پارسیان

یکی از دیدنی های گلپایگان مجتمع تجاری پارسیان است. اگر می‌خواهید از جای مدرن‌تری خرید کنید، می‌توانید سری هم به مجتمع تجاری پارسیان از جاهای دیدنی گلپایگان بزنید. در این مجتمع تجاری انواع پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی بهداشتی و چیزهای دیگری می‌توانید تهیه کنید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

کباب سرای احمد هاشمی، سیتی کافه، بستنی سلطانی، کافه رستوران جردن، پارک شهرداری از جاذبه های شکم‌گردی گلپایگان هستند که بعد از خرید می‌توانید بروید.

آدرس مجتمع تجاری پارسیان گلپایگان

آدرس مجتمع تجاری پارسیان گلپایگان در بلوار سلمان فارسی، میدان بسیج است.

لوکیشن مجتمع تجاری پارسیان گلپایگان روی گوگل مپ

– مجتمع تجاری نگین

یکی از مراکز خرید مدرن گلپایگان مجتمع تجاری نگین از جاهای دیدنی گلپایگان است. در این مجتمع تجاری می‌توانید از مغازه‌های پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی، کیف و کفش خرید کنید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

دیدنی های گلپایگان و امکانات رفاهی نزدیک به مجتمع تجاری نگین عبارتند از سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع)، امامزاده هفده تن، پارک هفده تن، کافه، کبابی تک هاشمی، کبابی نون و ریحون، کبابسرای مهدی، پیتزا متین، لوازم تحریری، کتاب فروشی، بانک رفاه، بانک صادرات، داروخانه و عطاری.

آدرس مجتمع تجاری نگین گلپایگان

مجتمع تجاری نگین در میدان هفده شهریور، خیابان امام خمینی قرار دارد.

لوکیشن مجتمع تجاری نگین گلپایگان روی گوگل مپ

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

توصیه‌های علی‌بابا برای تجربه سفری خاطره‌انگیز به گلپایگان

 • برای طبیعت‌گردی در گلپایگان کفش و لباس مناسب بپوشید و آب و خوراکی همراه خود ببرید.
 • در سفر به گلپایگان کباب معروف گلپایگانی و لبنیات گلپایگان را از دست ندهید.
 • دیدنی های گلپایگان که خارج از شهر هستند امکانات رفاهی ندارند.
 • بدون راهنمای تور متخصص به غارهای گلپایگان نروید.
 • سوغات گلپایگان را از بازار تاریخی گلپایگان بخرید.
 • بهترین زمان سفر به گلپایگان فصل بهار است.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. محسن می‌گوید

  من به شهرهای مختلف سفر کرده‌ام. گلپایگان جاهای دیدنی زیادی ندارد. فقط لبنیات خوبی دارد.

 2. امان می‌گوید

  سلام
  ۱- کاش از تصاویر واقعی اماکن استفاده میکردید(در مورد تصاویر پاساژها)
  ۲- حسن حافظ یکی از محله های قدیمی و سرسبز گلپایگان است و روزانه بیش از چند هزار گردشگر از داخل و خارج شهرستان به این محله ی زیبا و سرسبز می روند، لطفا راجع بهش به مطالب اضافه کنید

 3. مسترنیوز می‌گوید

  کجاش خوبه بابا

 4. داود می‌گوید

  سلام ممنون از توضیحات خوب و تکمیلی ولی ای کاش ی مقدار هم اشاره میکردیدبدازساخت سدکوچری چه به سرمردمانش امد،اون همه وعده ای که دادن وبه دروغ اوارشان کردن ،چرا الان کسی نیست که بیادببینه واقعاچی به سرمردمان کشاورزوساده ومهمان نوازش آمده همه روبه روزسیاه نشاندن خداازشون نگذره امیدوارم اون سدخراب بشه همون‌جوری که زندگی ساکنان کوچری خراب شدوی روزخوش ندیدن وهیچ کسی بهشون جوابگونیست