جاهای دیدنی کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه؛ سرزمین تاریخی ایران

معرفی جاذبه‌‌های گردشگری کرمانشاه

تاحالا کرمانشاه رفته‌اید؟ اگر بله، برای گردش و تفریح؟ یا فقط از این شهر زیبا گذر کرده‌اید؟ به هر حال این شهر زیبا را اکثرا فقط با طاق‌بستان و بیستون می‌شناسند. اما جاهای دیدنی کرمانشاه خیلی بیشتر از این حرف‌ها هستند. کرمانشاه جاذبه‌های تاریخی، مذهبی، و طبیعی زیادی دارد که می‌تواند تعطیلات بی‌نظیری را برای شما رقم بزند.

مخصوصا در ماه‌های اول بهار و اول پاییز به کرمانشاه بروید و از هوای بی‌نظیر این شهر لذت ببرید. حالا که بحث سفر به کرمانشاه شد، با این مقاله از مجله گردشگری علی بابا همراه باشید تا غربی‌ترین شهر ایران را بهتر بشناسید.

جاهای دیدنی طبیعت کرمانشاه کدامند؟
از میان جاهای دیدنی کرمانشاه اگر بخواهید چند تا را انتخاب کنید، حتما به سراغ غار قوری قلعه، سراب نیلوفر، و تالاب هشیلان بروید.
جاهای تاریخی کرمانشاه کدامند؟
جاهای تاریخی کرمانشاه خیلی بیشتر از آنی هستند که بتوانید در یک روز ببینید. اما بازدید از محوطه تاریخی بیستون و آثار تاریخی طاق بستان باید بالای هر لیستی باشد.
بیستون کرمانشاه کجاست؟
بیستون شهری در ۳۵ کیلومتری شرق کرمانشاه است که محوطه تاریخی بیستون در آن قرار دارد. از جاذبه‌های دیدنی بیستون می‌توان به سنگ‌نگاره بیستون، مجسمه هرکول، فرهاد تراش، و کاروانسرای بیستون اشاره کرد.
بهشت بابا کرمانشاه کجاست؟
بهشت بابا در استان کرمانشاه، شهرستان صحنه و بخش دینور واقع شده است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

اگر بخواهیم در یک کلام کرمانشاه را تعریف کنیم، باید بگوییم شهر داستان‌های عاشقانه و تاریخی. برای همین هم اولین جایی که در این شهر باید ببینید جاذبه های تاریخی کرمانشاه است. جاهایی مانند بیستون، طاق بستان، و معبد آناهیتا از اولین موارد در هر لیست گردشگری این شهر هستند. اما هنگام گردش در این شهر تاریخی نباید از جاذبه ‌های طبیعی کرمانشاه هم غافل شوید.

استان کرمانشاه از شرق تا غرب آب‌وهوای کاملا متفاوتی دارد. برای همین هم بازدید از مناطق معتدل‌تر استان یعنی شهر صحنه و مناطق گرم‌سیری استان یعنی شهرهای قصر‌شیرین و گیلان‌غرب را نباید فراموش کنید. البته جاذبه های مذهبی کرمانشاه هم کم نیستند. مسجدهای کرمانشاه نمونه‌های بی‌نظیری هستند از معماری و سنت‌های چندصد ساله ایرانی. تکیه‌ها هم علاوه بر جنبه مذهبی، جنبه‌ای تاریخی دارند که مانند دفتر خاطرات دوره‌های مختلف را نشان می‌دهند.

بازارهای کرمانشاه هم حتما باید در لیست جاهای دیدنی کرمانشاه که حتما باید ببینید باشند. از تاریکه بازار شهر کرمانشاه گرفته، تا بازار مرزی جوانرود و بازار قصر شیرین. هر کدام از این بازارها جنبه‌ای از فرهنگ و سبک زندگی کرمانشاهی را به شما نشان می‌دهند که از دیدن آن پشیمان نخواهید شد.

طاق بوستان تاریخی

 

 جاهای دیدنی کرمانشاه در بهار و عید

اگرچه که هر فصلی زیبایی‌های خودش را دارد؛ اما بهار همیشه حال‌وهوای دیگری دارد و زیبایی‌هایش دوچندان می‌شود. به‌ویژه که تعطیلات نوروز را هم زیر بغلش زده و به یک مجمع‌الخوبان تمام‌عیار تبدیل شده است. به همین خاطر به‌طور اختصاصی در این بخش از جاهای دیدنی کرمانشاه در بهار صحبت خواهیم کرد.

گوردخمه های کرمانشاه، اتاقک‌هایی در دل کوه با داستان‌های ناگفته

گوردخمه از جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه ، حفره‌ای است که مردم ایران باستان در دل کوه می‌کنده‌اند تا درگذشت‌گان خود را به همراه داشته‌های او دفن کنند. این گور دخمه‌ها معمولا برای چند نفر طراحی شده‌اند. گور دخمه‌ها در دوران ماد‌ها و هخامنشیان به محبوبیت زیادی داشتند.

این پدیده‌های عجیب در کرمانشاه زیاد دیده‌ می‌شوند. شگفت‌انگیز‌ترین بخش آن این است که چطور انسان‌های باستانی بدون هیچ ابزار یا ماشینی موفق به کندن چنین اتاق‌هایی در دل کوه شده‌اند.

جاهای دیدنی کرمانشاه

گوردخمه های کرمانشاه داستان‌های زیادی را در مورد تاریخ چند هزارساله این شهر برای باستان‌شناسان تعریف کرده است. این داستان‌ها سبک زندگی و عقاید ایرانیان باستان را برای ما مشخص می‌کنند. در ادامه می‌توانید لیست گوردخمه‌های کرمانشاه را ببینید:

 • اسحاق وند
 • دکان داوود
 • صحنه دربند
 • روانسرا
 • شمس آباد
 • دیره
 • سان رستم
 • برد عاشقان
 • برناج

مجسمه هرکول، یک کشف اتفاقی ارزشمند

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه در بهار، مجسمه هرکول است. این مجسمه که قدمتش به دوران اشکانیان و سلوکیان می‌رسد، به‌طور اتفاقی در یک ساخت‌وساز جاده‌ای در سال ۱۳۳۰ کشف شد. اگرچه این مجسمه در حین خاک‌برداری دچار آسیب در قسمت‌های مختلف شده است، اما همچنان به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند.

یکی از نکات جالب درباره مجسمه هرکول این است که سر این مجسمه به دلیل اینکه دوبار موردسرقت قرار گرفته بود، نهایتا به گنجینه میراث فرهنگی منتقل شد و سری که در حال حاضر روی بدن هرکول دیده می‌شود، به دست هنرمندان امروزی و از جنس سنگ آهک که هم‌جنس با همان سر بوده ساخته و جایگزین شده است.

 

مجسمه هرکول روی گوگل مپ

 

جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان

معمولا برای بازدید از جاهای دیدنی کرمانشاه محدوده زمانی خاصی نمی‌توان تعیین کرد؛ اما بعضی وقت‌ها برای بعضی انتخاب‌ها مناسب‌ترند که چند نمونه از این جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان را در ادامه خواهیم داشت.

۱- طاق بستان، یک بنای تاریخی تمام‌عیار

حالا که وارد شهر کرمانشاه شده‌اید، از اولین جاهای دیدنی کرمانشاه که باید ببینید بلوار طاق بستان و سنگ‌نگاره معروف طاق بستان در انتهای آن است. تابستان هم که می‌توان گفت بهترین زمان برای بازدید از این بنای تاریخی است. احتمالا عکس بلوار طاق بستان را این طرف و آن طرف زیاد دیده‌اید، اما دیدن خود بلوار، با درختان سر به فلک کشیده و محوطه‌ی بزرگ پیاده‌روی و بازی صفای دیگری دارد. بعد از اینکه بلوار را تا انتها بالا رفتید، به سنگ نگاره طاق بستان می‌رسید.

مجموعه تاریخی طاق بستان شکارگاه پادشاهان ساسانی بوده است. درست است که حالا این منطقه در دل شهر قرار دارد، اما از رودخانه خروشان طاق بستان، درختان باستانی آن، و سنگ‌نگاره نقش شده در دل کوه می‌توان دید که این مکان استحقاق شکارگاه شاهان شدن را داشته است.

جلوی سنگ‌نگاره طاق بستان یک دریاچه مصنوعی ساخته‌اند که زیبایی این اثر تاریخی را دوچندان می‌کند. در روزهای آفتابی می‌توان انعکاس سنگ‌نگاره را روی سطح درخشان و زلال آب دید و شب‌ها هم نورپردازی زیبای محوطه این اثر تاریخی را حسابی دیدنی کرده است.

بعد از اینکه بازدیدتان از محوطه تاریخی تمام شد، می‌توانید در امتداد رودخانه جلو رفته و یکی از رستوران‌های سنتی طاق بستان را انتخاب کنید. یکی از خوشمزه‌ترین دنده‌ کباب‌های عمرتان در این رستوران‌ها انتظارتان را می‌کشد.

طاق بستان کرمانشاه

طاق بستان روی گوگل مپ

۲- روستای سفید برگ، یک بهشت تابستانی در دل کرمانشاه

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان، روستای سفید برگ است که چیزی حدود ۱۵ دقیقه با جوانرود کرمانشاه فاصله دارد. این روستا که بین کردهای عزیز به «بهشت گمشده زمین» معروف است، در زمان سومریان پایتخت تابستانه به حساب می‌آمده. این روستا که در دل سه کوه قرار دارد، با آب‌وهوای بسیار خوبی که در فصل گرما دارد، به یکی از پرطرفدارترین گردشگاه‌های تابستانی تبدیل شده است.

روستای سفید برگ روی گوگل مپ

 

جاذبه های تاریخی کرمانشاه

همان طور که اشاره شد، جاذبه های تاریخی کرمانشاه به همراه داستان‌هایی می‌آیند که از کودکی از بزرگ‌تر‌ها شنیده‌ایم. داستان شیرین و فرهاد که به خاطر آن کوه بیستون کنده‌شد، داستان پادشاهان ایران باستان که نماد عدل و عدالت بوده‌اند، و داستان شیر مردان و شیر زنانی که جان خود را برای دفاع از خاک خود فرا کرده‌اند.

۱- محوطه تاریخی بیستون یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که شما را به قلب تاریخ می‌برد

بیستون علاوه‌بر محوطه تاریخی، یکی از جاذبه های طبیعی و البته جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه محسوب می‌شود. برای همین اولین جایی که در کرمانشاه می‌بینید، می‌تواند به یک پیک‌نیک به خاطر ماندنی برای شما تبدیل شود.

محوطه تاریخی بیستون شامل آثار تاریخی زیادی از دوره‌های مختلف است. این آثار تاریخی شامل کتیبه‌ بیستون، مجسمه هرکول، نقش مهرداد اشکانی، فرهاد تراش، پل ساسانی، کاروانسرای ایلخانی، کاروان‌سرای شاه‌عباسی و پل صفوی می‌شود.

کتیبه بیستون به دستور داریوش اول به مناسبت آغاز حکومت او بر امپراتوری ایران در سال ۵۲۱ قبل از میلاد مسیح کنده‌کاری شد. می‌توانید از پله‌هایی که سازمان میراث فرهنگی برای بازدید گردشگران نصب کرده‌اند بالا بروید. بعد از ۲۵۰۰ سال، نقش داریوش اول با تیر و کمانش را در دل کوه ببینید و به تاریخ برجسته و پرشکوه ایران فکر کنید.

بعد از بازدید از آثار محوطه تاریخی بیستون، وقت آن رسیده زیر سایه درختان کاج کوهپایه کمی استراحت کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک زیر‌انداز و یک لیوان چای داغ است. عطر چای با عطر درختان همیشه سبز شما را به دنیایی می‌برد که نظیر آن را کمتر جایی دیده‌اید.

محوطه تاریخی بیستون

محوطه تاریخی بیستون روی گوگل مپ

۲- کاروانسرای بیستون، محل اقامت مسافران از دوران صفوی تا به حال

کاروانسرای بیستون یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه است که قطعا ارزش دیدن دارد. اگر قصد اقامت در بیستون را دارید، ماندن در کاروانسرای بیستون یکی از تجربیاتی است که به این زودی‌ها فراموشتان نمی‌شود.

کاروانسرای شاه عباس صفوی در سال ۱۰۷۲ هجری قمری ساخته شد. این کاروانسرا در سال ۱۳۹۴ دوباره به کاربرد اصلی خود یعنی جای دادن به مسافران بازگشت. امروزه این کاروانسرا یکی از بهترین جاهای تاریخی کرمانشاه و البته جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان است که در آن هم می‌توان اقامت گزید و هم خود را به آغوش صدها ساله تاریخ ایران انداخت.

کاروانسرای شاع عباسی بیستون را امروز بیشتر به نام هتل لاله بیستون می‌شناسند. اما روح این کاروانسرا هیچ گاه تغییر نکرده است. اگر شبی را در یکی از ۱۶ اتاق این کاروانسرا به صبح رساندید، احتمالا صدای مسافران خسته را از پس قرن‌ها خواهید شنید که با بیم و امید در مورد برنامه سفرشان سخن می‌گویند. درست مانند خود شما!

جاهای دیدنی کرمانشاه

کاروانسرای شاه عباسی بیستون روی گوگل مپ

۳- طاق گرا، یکی دیگر از دیدنی های کرمانشاه از دوران ساسانی

برای دیدن طاق گرا باید راهی جاده کرمانشاه سرپل ذهاب شوید، چون این مکان از جمله جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه است. باستان‌شناسان دقیقا نمی‌دانند هدف از ساختن طاق گرا چه بوده است، ولی از آنجایی که دروازه زاگرس یکی از نام‌های طاق گرا است، ایده ایستگاه مرزبانی از سایر احتمالات قابل قبول‌تر است.

طاق گرا یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است که به راحتی می‌توانید ببینید. فقط کافی ا‌ست بعد از ایست بازرسی کرمانشاه-سرپل‌ ذهاب کمی توقف کرده و ۵۰۰ متر پیاده از جاده اصلی خارج شوید. آنجاست که طاق گرا را می‌بینید که بعد از هزاران سال باد و طوفان همچنان استوار باقی مانده است.

متاسفانه با دیدن طاق گرا به این نتیجه می‌رسید که سازمان میراث فرهنگ احتمالا باید از این بنای تاریخی بیشتر محافظت می‌کرد. جای‌جای این بنای زیبا با خطوط زشت یادگاری‌های مردم پوشیده‌ شده است. این یادگاری‌ها بعضا صدمات جبران‌ناپذیری هم به خود بنا وارد آورده‌اند.

طاق گرا

طاق گرا روی گوگل مپ

۴- زیج منیژه، افسانه‌ای هزار ساله در سرپل ذهاب

داستان عاشقانه بیژن و منیژه را احتمالا از شاهنامه می‌شناسید. محلی‌ها اعتقاد دارند منیژه برای مدتی در این قلعه اقامت داشته است. برای همین هم به آن زیج منیژه می‌گویند. کلمه زیج به معنای رصدخانه یا تماشاگه است. اما باستان‌شناسان اعتقاد دارند زیج منیژه بیشتر اقامت‌گاه بین‌راهی بوده است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

زیج منیژه یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه محسوب می‌شود که از یک قلعه مستطیل شکل با راهروهایی در اطراف آن تشکیل شده است. این قلعه از چندین اتاقک تشکیل شده که طاق آنها حالت گهواره‌ای دارد. می‌توانید ساعت‌های میان راهرو‌ها و اتاقک‌های زیج قدم بزنید و فراز و نشیب‌های داستان‌های بیژن و منیژه را به خاطر بیاورید.

زیج منیژه روی گوگل مپ

۵- حمام حاج شهباز خان، یادگاری از یکی از بزرگان شهر

در لیست آثار ملی ایرانی، از حمام حاج شهباز خان به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان نام برده شده است. حاج شهباز خان پسر منوچهر خان بیگلر بیگی یکی از بزرگ‌ترین مردان کرمانشاه در دوران قاجار بود. حاج شهباز خان دو حمام عمومی در محله‌های اصلی شهر در آن زمان ساخت که خدمت بزرگی به مردم شهر بود.

حمام حاج شهباز خان

بخش‌های مختلف این حمام گچ‌بری‌ها و تزئینات زیبایی دارند که گرم‌خانه و خزینه این حمام قدیمی را تزئین کرده‌اند. بخش‌های سربینه حمام نقاشی‌های زیبایی دارند که دیدن آنها خالی از لطف نیست. حمام حاج شهباز خان دقیقا در دل بافت قدیمی شهر قرار دارد. برای همین هم در میان بازدید از جاذبه‌های تاریخی شهر می‌توانید حمام حاج شهباز خان را ببینید.

۶- موزه های کرمانشاه، داستان تاریخ و فرهنگ کرمانشاهی از دل تاریخ

نمی‌شود از جاهای دیدنی کرمانشاه حرف زد، اما از موزه‌ های کرمانشاه چیزی نگفت. از موزه مردم شناسی گرفته تا خانه‌های بزرگان شهر که بعدا تبدیل به موزه شده‌اند. آشنایی کامل با موزه های کرمانشاه یک روز کامل گشت‌وگذار در محله های قدیمی شهر را می‌طلبد. البته این شهرگردی کاملا ارزشش را دارد چون اشیائی که در این موزه‌ها می‌بینید، احتمالا به صدها یا حتی هزاران سال پیش بازمی‌گردند.

موزه‌ های کرمانشاه را می‌توان در جای‌جای شهر پیدا کرد. البته بیشتر آن‌ها در مرکز شهر و بافت قدیمی قرار دارند. در ادامه فهرست این موزه ها را می‌بینید. می‌توانید این لیست را در دست بگیرید و یکی یکی آنها را در شهر پیدا کنید.

 • موزه میراث باستانی
 • موزه شهدای کرمانشاه
 • موزه و نمایشگاه تمبر
 • موزه دفاع مقدس
 • موزه پارینه سنگی زاگرس
 • موزه سنگ طاقبستان
 • موزه و دبیرستان کزازی
 • موزه صنایع دستی کرمانشاه
 • موزه جانوری
 • موزه مردم شناسی کرمانشاه
 • موزه پوشاک و زیورآلات
 • موزه تاریخ طبیعی کرمانشاه
 • موزه خط و کتابت

موزه های تاریخی کرمانشاه

۷- دیگر جاذبه های تاریخی کرمانشاه

طاق بستان و گوردخمه‌ها هم از اصلی‌ترین جاذبه های تاریخی کرمانشاه هستند که بالاتر درباره آن‌ها صحبت کردیم.

مناطق بکر کرمانشاه، ترکیبی از کوه و آب و دشت

کرمانشاه در منطقه خشک و کوهستانی کشور واقع شده است. برای همین هم هر جا که آب یا چشمه‌ای وجود داشته باشد، یکی از جاذبه‌ های طبیعی کرمانشاه محسوب می‌شود. البته این جاهای دیدنی کرمانشاه بسته به شهرستانی که در آن قرار دارند حال و هوای متفاوتی هم دارند. برای همین باید چند روزی را به طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی بگذرانید تا تمام این دیدنی‌ها را ببینید.

۱- تالاب هشیلان، از جاذبه های دیدنی کرمانشاه که به معنی لانه مارهاست

نترسید!‌ مارهای زیادی در تالاب هشیلان وجود ندارند. اما نام این تالاب از زبان اصیل کردی می‌آید و به معنای لانه مارهاست. رفتن به تالاب هشیلان می‌تواند زدن یک تیر با دو نشان باشد. یعنی با دیدن این جاذبه طبیعی کرمانشاه هم فرصت شنا در یکی از خنک‌ترین و زیباترین آب‌های کرمانشاه را خواهید داشت و هم انواع پرنده‌های مهاجر و بومی را خواهید دید. همه این‌ها قطعا تالاب هشیان را به یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه تبدیل می‌کند.

به خاطر داشته باشید هر آنچه برای خوردن و آشامیدن نیاز دارید، از شهر با خود ببرید؛ چون این منطقه بکر طبیعی امکانات تفریحی ندارد و به حالت طبیعی خود حفظ شده است. پیشنهاد علی بابا این است که در یکی از ماه‌های پاییز یا بهار به تالاب هشیلان بروید تا هم از خورشید کم جان این فصل‌ها استفاده کنید و هم هوا به اندازه کافی خنک باشد.

تالاب هشیلان

البته اگر شناگر ماهری هستید، حتما لباس شنا هم به خاطر داشته باشید، چون این تالاب آنقدر عمیق و بکر هست که تجربه شنا در طبیعت وحشی را به شما القا کند. بهتر است تنهایی به تالاب هشیلان نروید، چون آب تالاب مملو از گیاهان آبی است که ممکن است هنگام شنا برایتان مشکل به وجود بیاورند. به هر حال ماجراجویی در طبیعت خطرات خود را هم به همراه دارد!

تالاب هشیلان روی گوگل مپ

۲- غار قوری قلعه یکی از جاذبه های طبیعی کرمانشاه با ۶۵ میلیون سال قدمت

وقتی می‌خواهید نام یکی از غارهای معروف ایران را به خاطر بیاورید احتمالا فقط به یاد غار علیصدر در همدان می‌افتید. اما کرمانشاه هم یکی از شگفت‌انگیز‌ترین غارهای نه تنها ایران، بلکه خاورمیانه را دارد.

غار قوری قلعه یا غار قوری قلا در جاده کرمانشاه پاوه یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است که به هیچ عنوان نباید از دست بدهید. این دیدنی باورنکردی که جز جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان هم هست، بزرگ‌ترین غار آبی در کل خاورمیانه است. جایی که بازدید از آن احتمالا بهترین خاطرات سفر را در ذهنتان ثبت خواهد کرد.

هنگام ورود به غار ابتدا تصاویری را از تالار‌های سنگی قوری قلعه خواهید دید که با توضیحات راهنمای غار همراه هستند. بعد که مسیر پیاده‌روی در غار را آغاز کردید، می‌توانید خودتان این جاذبه‌ها را از نو کشف کنید. البته اگر دلتان می‌خواهد یک خبره تمام نکات دیدنی در مورد غار راه برایتان توضیح دهد، می‌توانید با یکی از راهنماها همراه شوید و مسیر غار را تا انتها با او بروید.

غار قوری قلعه

البته چند نکته را در مورد غار قوری قلعه باید به خاطر داشته باشید. اول اینکه برای ورود به غار مبلغی را به عنوان ورودی باید پرداخت کنید. دوم اینکه چه تابستان به دیدن این غار زیبا بروید و چه زمستان، حتما باید لباس گرم به همراه داشته باشید.

چون دمای داخل غار در تمام فصول سال ثابت و بین ۷ تا ۱۱ درجه است. در تابستان دمای پاوه گهگاه به ۴۰ درجه هم می‌رسد. حالا تصور کنید که از گرمای طاقت‌فرسای تابستان پاوه به خنکای غاری زیبا و تاریک پناه آورده‌اید! واقعا دل کندن از چنین جایی سخت است!

نکته آخر اینکه در اطراف غار یک بازار محلی هم برای گردشگران برپا شده که در آن انواع غذاها و صنایع دستی پاوه به فروش می‌رسد. این صنایع دستی شامل وسایل بازی و تزیینی کنده‌کاری شده‌ای هستند که به دست هنرمندان روستایی ساخته شده‌اند. مطمئن باشید نظیر این آثار را با چنین قیمتی هیچ جای کشور پیدا نخواهید کرد.

غار قوری قلعه روی گوگل مپ

۳- غار پرآو از جاهای دیدنی کرمانشاه مخصوص ماجراجویان

اگر غارنورد یا صخره نورد حرفه‌ای نیستید، به داخل غار پرآو نروید! غار پرآو خطرناک‌ترین و عمیق‌ترین غار عمودی ایران است. به علاوه، دمای هوای غار هم به شدت سرد است، بین ۱ تا ۳ درجه سانتی‌گراد. این یعنی برای ورود به غار پرآو هم تجهیزات صخره‌نوردی کامل می‌خواهید، و هم لباس ضد آب و ضد سرما.

اما نکته جالب اینجاست که غار پرآو چند دقیقه از مرکز شهر بیشتر فاصله ندارد. این واقع این غار در دل همان کوهی است که بر فراز شهر سایه افکنده و هر روز از پنجره اتاقتان آن را می‌بینید. برای همین هم دیدن این غار از نزدیک می‌تواند تجربه‌ای فراموش نشدنی برای شما باشد.

اما اگر غارنورد حرفه‌ای هستید، می‌توانید با یکی از راهنمایان غار پرآو تماس بگیرید و به همراه آنها تا اعماق غار نفوذ کنید. رفتن تا انتهای غار و بازگشت حدودا یک هفته طول می‌کشد و شما باید برای این یک هفته آذوقه و تهجیزات کامل را داشته باشید.

غار پرآو

غار پرآو از جمله جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه است که تا به حال جان ۵ تن از غارنوردان حرفه‌ای را گرفته. مرک این افراد اکثرا به خاطر قدیمی بودن تجهیزات و تخلیه انرژی به خاطر سختی کار و پایین بودن دما بوده. برای همین باید بدانید که غار پرآو با کسی شوخی ندارد.

اگر فقط به قصد کنجکاوی به منطقه چالابه و دهانه غار پرآو می‌روید، توصیه ما این است که بساط کباب را با خودتان ببرید و در نزدیکی غار روزی خوب به همراه خانواده و دوستان سپری کنید.

غار پرآو روی گوگل مپ

۴- پارک کوهستان، بام شهر کرمانشاه

یکی دیگر از کوه‌هایی که سایه خود را بر شهر شهر کرمانشاه افنکده کوه میوله است. این کوه محوطه تاریخی طاق بستان از یک سو، و دانشگاه رازی کرمانشاه از سوی دیگر در کوه‌پایه‌های خود دارد. اما وسط این دو پارک کوهستان است که شاید از بهترین جاذبه‌های طبیعی کرمانشاه باشد.

تصور کنید که یه روز جمعه صبح زود قصد رفتن به پارک کوهستان را کرده‌اید. در این صورت انتخاب‌های شما خیلی زیاد هستند. می‌توانید کفش کوهنوردی به پا کرده و حدود یک ساعتی کوه میوله را بنوردید تا به بالای آن برسید. می‌توانید در محوطه پارک روی چمن‌ها بساط صبحانه را بر پا کنید.

جاهای دیدنی کرمانشاه

می‌توانید یکی از کافه‌ها و رستوران‌های پارک را انتخاب کرده و صبحانه خود را آنجا میل کنید یا چند دور در جاده‌های سربالایی پارک پیاده‌روی کرده و از هوای تازه کوهستانی و ورزش صبح‌گاهی سبک لذت ببرید. حتی می‌توانید همه این کارها را با هم انجام دهید!

به هر حال پارک کوهستان از زیباترین جاذبه‌های طبیعی شهر کرمانشاه است که صبح‌ها و هنگام غروب آفتاب بهترین گزینه برای گذراندن اوقات در طبیعت محسوب می‌شود. جالب‌ترین نکته در مورد پارک کوهستان این است که انتخاب نوع فعالیت شما کاملا با خودتان است. اگر غذا به همراه دارید، می‌توانید آن را در کوهستان صرف کنید، یا در میان درختان خوش‌عطر کاج، یا روی چمن‌های پارک، یا حتی کنار آبشار مصنوعی بالای پارک.

پیشنهاد علی‌بابا این است که پیاده‌روی خود را از اواسط بلوار زیبای طاق‌بستان شروع کرده تا محوطه تاریخی پیش بروید. بعد از دیدن آثار باستانی طاق‌بستان راه خود را ادامه داده و تا پارک کوهستان پیاده بروید. و نهایتا در پارک غذایی میل کنید و چند ساعتی را از فضای پارک و منظره شهر از آن بالا لذت ببرید.

پارک کوهستان روی گوگل مپ

۵- غار دو اشکفت، اولین خانه‌های ساکنان کرمانشاه

خوب حالا که تا پارک کوهستان آمده‌اید، دلتان نمی‌خواهد خانه‌های قدیمی نئاندرتال‌های زاگرس را ببینید؟

غار دو اشکفت از جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه است که رفتن به آن اصلا سخت نیست. در واقع بعد از رسیدن به بالای پارک کوهستان، فقط کافی‌ست ۲۰ دقیقه کوه‌نوردی کنید تا به غار برسید. باستان شناسان اشیاء باستانی زیادی را از این دو غار کشف کرده‌اند که نشان‌دهنده سکونت انسان‌های اولیه در این غارها بوده‌است.

غار دو اشکفت

به علاوه، کوه‌نوردی تا این غارها یعنی می‌توانید از آن بالا کل شهر را زیر پاهای خود داشته باشید. ورودی غارها فضای نسبتا مسطح‌ی دارد که می‌توانید آنجا کمی استراحت کرده و قبل از پایین آمدن غذایی میل کنید. به هر حال این یکی از جاذبه‌های طبیعی کرمانشاه است که به خاطر در دسترس بودن به راحتی می‌توانید از آن بازدید کنید.

غار دو اشکفت روی گوگل مپ

۶- باغ گل ها، یکی از جاذبه‌های طبیعی کرمانشاه که به بهشت می‌ماند

کرمانشاه بعد از اصفهان بزرگ‌ترین باغ گل های کشور را دارد. این باغ زیبا در سال ۱۳۹۳ افتتاح شد و از‌ آن موقع پذیرای بازدید کنندگان گل‌دوست است.

در این باغ می‌توانید بخش‌های مختلف باغ گل های فرانسوی، باغ گل های انگلیسی، باغ گل‌ های ایتالیایی، و باغ گل های ژاپنی را ببینید. راه رفتن در میان گل‌های این باغ، مخصوصا در اردیبهشت ماه که هر منظره‌ای جلوه‌ای بهشتی دارد می‌تواند از زیباترین بخش‌های سفرتان به کرمانشاه باشد.

باغ گل‌ های کرمانشاه برای کودکان امکانات آموزشی دارد. برای همین هم وقتی با فرزندان دلبند خود به این باغ می‌آیید می‌توانید نکته‌های جالبی را در مورد گل‌ها و روش نگه‌داری به آنها بیاموزید. به علاوه مجموعه باغ گل ها پارکینگ هم دارد برای همین لازم نیست نگران خودروی خود باشید.

فقط دو ساعتی را برای دیدن این جاذبه طبیعی کرمانشاه وقت بگذارید. به همراه خانواده در میان گل‌های بهشتی باغ قدم بزنید. با عکس‌های زیبا و رنگی خاطره سفر خود را برای همیشه ثبت کنید. و برای خودتان و خانواده و دوستان روزی به یاد ماندنی را رقم بزنید!

باغ گل های کرمانشاه روی گوگل مپ

 

۷- آبشار پیران (آبشار ریژآو)؛ بلندترین آبشار ایران

اگر اهل کوه‌پیمایی، عکاسی و آدمِ تجربه‌های جدید هستید، سفر به آبشار پیران کرمانشاه مخصوص خودتان است! آبشار پرآب پیران، بلندترین آبشار ایران است که از شکاف کوه‌های باابهت زاگرس سر بیرون آورده است و در فصل بهار و تابستان، طبیعت خارق‌العاده سر پل ذهاب را چشم‌نوازتر از قبل می‌کند.

مردم کرمانشاه به این آبشار، «ریژآو» هم می‌گویند. ریژآو در زبان کردی یعنی محل سرریز شدن آب.

آبشار پیران

عکس از: سایت Google Maps

شکل ظاهری آبشار پیران طبقه‌طبقه است و با ۲ طبقه بلند و ۱ طبقه کوتاه تقریباً ۱۸۰ متر ارتفاع دارد؛ یعنی چیزی حدود نصف برج میلاد تهران. اگر از بالای این آبشار به پایین نگاه کنید، جز صدای آبشار، چیزی از طبقه آخر مشخص نیست؛ چون در بین شاخ و برگ درختان پنهان مانده‌ است؛ اگر هم از پای آبشار به بالا نگاه کنید دو طبقه اول تقریباً دیده نمی‌شود.

در نزدیکی آبشار امکانات رفاهی خوبی مثل پارکینگ، رستوران، آلاچیق، سرویس بهداشتی و… هم تدارک دیده شده است و می‌توانید با خیال راحت ساعات طولانی را در طبیعت باصفای پیران و خنکای آبشار بگذرانید.

آبشار پیران

عکس از: سایت Google Maps

برای رسیدن به بالای آبشار، بعد از رفتن به سر پل ذهاب باید به سمت جاده ریژآو حرکت کنید و مسیرتان را به سمت روستای ژالکه ادامه بدهید. با عبور از داخل روستا به بالای آبشار می‌رسید.

در تمام مسیر تابلوهای راهنما، راه آبشار را به شما نشان می‌دهند ولی برای اطمینان، می‌توانید از نقشه گوگل مپ نیز استفاده کنید.

آبشار پیران روی گوگل مپ

۸- روستای گُلین

به شنیدن و دیدن داستان‌ها و آثار تاریخی علاقه دارید؟ به دشت‌ها و کوهستان‌های سرسبز و رودخانه‌ای روان و باغات پر از میوه چطور؟ مجموعه‌ای از همه این‌ها را در گُلین کرمانشاه ببینید!

روستای گلین

عکس از: سایت Fardanews

در مسیر گیلانغرب به سر پل ذهاب، منطقه‌ای آباد به طول ۲۰ کیلومتر وجود دارد که به گلین معروف است. گلین از چند روستای کوچک و بزرگ به اسم‌های سرباغ، شاهمرادی، نجار و… ساخته شده که هر کدام داستان‌ها و جذابیت‌های خاص خودشان را دارند و از دیدنی‌ترین جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه هستند؛ اما همین را بگویم که گلین قدمتی چند هزار ساله دارد؛ این را از یادگاری‌های تاریخی مثل قلعه گرگین و کتیبه فرهادکن که در این منطقه باقی مانده است، متوجه می‌شویم.

روستای گلین

عکس از: سایت Rokna

به قول کرمانشاهی‌ها روستای گلین در بهار و تابستان بهشت کرمانشاه است، ولی اگر در پاییز به گلین بروید، لذت چشیدن طعم انار گلین و قدم زدن در کوچه‌باغ‌های مدفون در رنگ‌های پاییزی هم نصیبتان می‌شود.

روستای گلین روی گوگل مپ

۹- روستای سراب صحنه؛ تفرجگاه اعیانی شاهان قاجاری

در شهرستان صحنه که حدود ۱ ساعت از کرمانشاه فاصله دارد، دره‌ای به اسم سراب صحنه یا دربند صحنه، یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی کرمانشاه قرار گرفته است که پاتوق آخرهفته‌های مردم کرمانشاه است.

سراب صحنه

عکس از: سایت Deltapayam

این منطقه با داشتن یک آبشار کوچک، چند چشمه و یک رودخانه بزرگ، مناطق جنگلی و کوهستانی و میوه‌های جنگلی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی کرمانشاه است و به همین خاطر است که از قدیم‌الایام شاهان قاجاری برای تفریح و گشت‌گذار حتماً چند روزی را در سراب صحنه اتراق می‌کردند.

سراب صحنه

عکس از: سایت Deltapayam

با اینکه سراب صحنه در بهار و تابستان حسابی غلغله است و گردشگران زیادی این فصول را برای گردش انتخاب می‌کنند، اما اگر به هوای دیدن تصاویر خیال‌انگیزتری قدم به سراب صحنه می‌گذارید، من پیشنهاد می‌کنم پاییز و زمستان سراب را از دست ندهید.

تفرجگاه سراب صحنه روی گوگل مپ

سراب های دیدنی کرمانشاه، واقعیت‌های چشم‌نواز

۱- سراب نیلوفر، از جاذبه های طبیعی کرمانشاه

سراب نیلوفر یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان است که می‌تواند یک روز زیبا و آرام در طبیعت را برای شما رقم بزند. محوطه اطرف این سراب حالت پارک مانند دارد. آلاچیق‌هایی با منقل آماده برای این تعبیه شده‌اند که بتوانید به راحتی بساط کباب را به راه بیندازید.

سراب نیلوفر

بعد از صرف ناهار هم می‌توانید در اطراف دریاچه قدم بزنید و از منظره آب و گل‌های نیلوفر شناور روی آن لذت ببرید. البته اگر اهل شنا در طبیعت هستید، نزدیکی‌های سراب این امکان برای شما فراهم است. اما حواستان باشد که در پاییز و زمستان آب‌های کرمانشاه خیلی سرد هستند.

سراب نیلوفر روی گوگل مپ

۲- سراب قنبر

سراب قنبر برای قدیمی‌های کرمانشاه، یادآور دوران بچگی و خانه‌تکانی و شستن فرش‌ها و گلیم‌ها در لب آب و گشت‌وگذار خانوادگی در کوچه‌باغ‌هاست.

با اینکه خیلی از آن باغ‌ها و فضاهای روستایی جای خودشان را به ساختمان‌های شهری داده‌اند، اما حس و حال سراب تغییر نکرده است و هنوز هم تعدادی از تپه‌ها، باغ‌ها و چشمه سراب قنبر در میان شهر زنده هستند و نفش می‌کشند.

سراب قنبر

عکس از: سایت Irna

اگر نمی‌خواهید برای طبیعت‌گردی خیلی از شهر دور شوید، سراب قنبر را، آن هم در فصل پاییز، به شدت پیشنهاد می‌کنم.

سراب قنبر روی گوگل مپ

جاذبه های مذهبی کرمانشاه

مانند هر شهر دیگری در ایران جاذبه های مذهبی کرمانشاه هم ترکیبی از مذهب، تاریخ و هنر شهر هستند. برای همین هم حتی اگر علاقه ای به بازدید از دیدنی‌های مذهبی ندارید، دیدن کاشی‌کاری‌های هنرمندانه و تاریخ چند صد ساله این جاهای دیدنی کرمانشاه خالی از لطف نیست. اگر هم مذهبی هستید و دیدن این جاذبه‌ها برایتان جالب است که فبها!

۱- کلیسای قلب مقدس از جاذبه‌های مذهبی کرمانشاه با قدمت بیش از ۱۰۰ سال

کلیسای قلب مقدس مسیح در کرمانشاه در سال ۱۲۹۳ ساخته شد. این کلیسا ساختمانی ساده داره که با پنجره‌های طاق دار و یک صلیب روی دیوار جلویی تزئین شده. از همان ۱۰۰ سال پیش تا به حال کلیسای قلب مقدس مسیح محل جمع شدن مسیحیان کرمانشاه در روزهای تعطیل بوده. برای همین این کلیسا برای بازدید عموم باز نیست.

باغ گل ها

کلیسای قلب مقدس روی گوگل مپ

۲- تکیه معاون الملک، نماد جاذبه های مذهبی کرمانشاه

از هر کرمانشاهی که بپرسید مهم‌ترین جاذبه مذهبی استان کرمانشاه کدام است حتما ابتدا تکیه معاون الملک را نشان خواهد داد البته که تکیه معاون الملک را می‌توان جز جاهای دیدنی کرمانشاه در تابستان نیز دانست. این تکیه در دوران قاجار ساخته شده و معماری و تزئینات آن احتمالا نفس‌تان را بند خواهد آورد.

تکیه معاون الملک را در ابتدا برای برگزاری مراسمات عاشورا و تاسوعا ساخته بودند. اما بعدها بخش‌های دیگری را هم به آن اضافه کرده و سایر مراسمات مذهبی را هم در آن برپا کردند. نکته شگفت‌انگیز در مورد این تکیه کاشی‌های آن است. کاشی‌های برجسته و نیمه برجسته سقف، دیوارها، و سقاخانه این تکیه همه از رنگ‌های طبیعی ساخته شده‌اند که در نوع خود در دنیا نظیر ندارد.

جاهای دیدنی کرمانشاه

به علاوه نقاشی‌های دیواری تکیه معاون الملک که با کاشی نقش شده‌اند نشان دهنده جنگ‌های مهم صدر اسلام هستند. این نقاشی‌ها آنچنان جزئیات زیادی دارند که می‌توانید ساعت‌ها به آنها خیره بمانید و غرق دنیای هنرمندانه آنها شوید.

نکته جالب در مورد تکیه معاون الملک این است که نقاشی‌های دیواری و کاشی‌های این بنا تنها به اتفاقات مذهبی بسنده نکرده‌اند. در میان نقاشی‌های امامان و پیامبران می توانید داستان‌های شاهنامه، داستان‌های اساطیری ایرانی، و حتی نقش تخت جمشید را هم پیدا کنید. این نکته به خودی خود کمک می‌کند تار و پود فرهنگ و هنر ایرانی را در جان مذهب کرمانشاه بهتر ببینید.

تکیه معاون‌الملک روی گوگل مپ

۳- تکیه بیگلر بیگی، ترکیبی از مذهب، فرهنگ، و هنر

یکی از جالب‌ترین نکات در مورد فرهنگ کرمانشاهی این است که شیعه و اهل سنت در آن به صلح و صفا با هم زندگی می‌کنند. شاید اصلا به همین خاطر باشد که از صدها سال پیش تکیه‌ها چنین نقش مهم‌ی در زندگی روزمره کرمانشاهی ایفا می‌کرده‌اند.

تکیه معاون الملک

تکیه بیگر بیگی از جاذبه‌های مذهبی کرمانشاه است که در آن می‌توانید رد پای تاریخ و مذهب را در کنار هم ببینید. اولین جایی که باید در این تکیه ببینید اتاق آینه آن است که از شگفتی‌های معماری کرمانشاهی محسوب می‌شود.

بعد به سراغ حیاط باصفای تکیه بروید. در کنار حوض آبی و بزرگ تکیه، کاشی‌های دیواری هم خواهید دید که تماشای آنها خالی از لطف نیست. بعد هم می‌توانید به دیدن موزه خط و کتابت در دل تکیه بروید که شما را قدم به قدم از نقاشی‌های دیواری غارها توسط انسان‌های اولیه، تا قرآن‌های نفیس و دست نوشته در دل تاریخ کرمانشاه جلو می‌برد.

تکیه بیگلر بیگی روی گوگل مپ

بازارهای کرمانشاه

مگر می‌شود به کرمانشاه رفت و سوغاتی نخرید! مگر می‌شود نان برنجی و کاک خوشمزه کرمانشاهی را داغ و تازه امتحان نکرد! تازه، لباس‌های رنگی و زیبای کردی و ادویه جات تازه و خوش‌عطر کوهی را بگو! برای دیدن همه این شگفتی‌ها باید به خیابان‌های قدیمی کرمانشاه بروید و از میان بازارهای تاریک و پیچ‌ در پیچ شهر رد شوید.

۱- بازار نان برنجی، عطر خوش شیرینی و روغن دان

روغن دان یا همان روغن حیوانی کرمانشاهی یکی از اصلی‌ترین دلایل خوشمزگی نان برنجی اصل کرمانشاه است. برای همین هم یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که حتما باید از آن بازدید کنید بازار نان برنجی شهر است.

خوبی موقعیت بازار نان برنجی کرمانشاه این است که از سایر بازارهای شهر خیلی دور نیست و در یک صبح بهاری و با چند ساعت پیاده‌روی می‌توانید همه بازارهای کرمانشاه را با هم ببینید. در این بازار هر کجا که می‌روید نان برنجی تازه است که به شما تعارف می‌شود.

بازار نان برنجی

علاوه بر نان برنجی، کاک و نان خرمایی از شیرینی‌هایی هستند که در کرمانشاه با عطر و طعم ویژه‌ای تهیه می‌شوند. شاید این شیرینی‌ها را در شهرهای دیگر امتحان کرده باشید، اما مطمئن باشید این شیرینی‌ها چیزی دیگر هستند.

بازار نان برنجی کرمانشاه روی گوگل مپ

۲- بازار سنتی کرمانشاه یا تاریکه بازار از جاهای دیدنی کرمانشاه برای خرید پارچه و ادویه

درست روبروی بازار نان برنجی، بازار سنتی کرمانشاه را خواهید دید. از کجا بازار را بشناسید؟ از درهای چوبی و بزرگ آن، و از فروشگاه‌های ادویه فروشی که در دو طرف درب ورودی بازار قرار دارند.

حالا که بازار را پیدا کردید، وارد شوید و خود را به دل پارچه‌های رنگی و ادویه‌جات خوش عطر بسپارید. در سمتی از بازار، انواع پارچه لباس کردی را در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف خواهید دید. خوبی این بازار این است که خیاطان زبردست بازار خود پیراهن را همان روز برایتان آماده می‌کنند. جلیقه و سایر تزئینات لباس کردی را هم می‌توانید آماده از بازار تهیه کنید.

جاهای دیدنی کرمانشاه

البته از لباس‌های کردی مردانه هم نباید غافل بمانید! دوخت این لباس‌ها کمی بیشتر طول می‌کشد. ولی مدل‌های آماده آنها موجود است و به راحتی می‌توانید آنها را تهیه کنید. کفش گیوه هم از صنایع دستی کرمانشاه است که در این بازار می‌توانید آن را با بهترین کیفیت برای زنان، مردان، و کودکان تهیه کنید.

بازار سنتی کرمانشاه روی گوگل مپ

حرف آخر

سفر به کرمانشاه می‌تواند ترکیب هیجان انگیزی از طبیعت‌‌گردی، موزه‌گردی، و بازدید از جاهای دیدنی تاریخی و مذهبی کرمانشاه باشد. در کنار آب و هوای بی‌نظیر این استان در ماه‌های فروردین، اردیبهشت، مهر، و آبان، میهمان نوازی و خوشرویی کرمانشاهی‌ها هم سفرتان را بی‌نهایت خوشایند خواهد کرد. برای همین معطل نکنید. بار سفرتان را ببندید و لیست جاهای دیدنی کرمانشاه که می‌خواهید ببینید را آماده کنید. سفر به خیر.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 دیدگاه

 1. ریحانه می‌گوید

  خیلی قشنگ و کامل و دقیق بود..حتما به عنوان راهنمای سفر ذخیره می کنم
  سپاس 💚

 2. ناشناس می‌گوید

  دمتوون گرم متاسفانه خیلی از سایت ها اطلاعات غلطی راجع کرمانشاه میگن ولی بهترین فصل سفر به کرمانشاه فصل پاییز اسفند و فروردین هست بعد اون هم یا هوا گرمه یا سرد از تابستان گرفته که از ۴۰ تا ۴۵ درجس و جز گرم ترین شهر ها می ریم و از زمستان هم که مثبت ۱۷ تا منفی ۱۳ درجس ممنون

 3. الماس آبی می‌گوید

  بهتر ین سلام ها بر الهام بانو بهترین درود ها بر شما و قلمتان
  هیچ وقت اینگونه کامل و جامع کسی جان مطلب را عنوان نکرده بود
  حتی من کرمانشاهی اینقدر ناشناخته هایش را ندیده بودم ♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

 4. امین می‌گوید

  بسیار عالی افرین

 5. شلیکا می‌گوید

  دو مسجد تاریخی نظام و معتمد و حمام نظام در کوچه های کنار تکیه بیگلربیگی

 6. عاطفه می‌گوید

  عاااااالی

 7. زهرا ایمانی خوشخو می‌گوید

  خیلی زیبا و عالی بود ممنونم

 8. بهار می‌گوید

  خیلی زیبا بود بسیار سپاسگذارم 🙏🏼💐

 9. یزدان می‌گوید

  دمتون گرم خانم ناصری! از خوندن خط به خطش من و مادرم لذت بردیم!

 10. علی می‌گوید

  ممنون خیلی عالی بود!