فرودگاه کرمانشاه

نگاهی به امکانات و خدمات فرودگاه کرمانشاه

معرفی فرودگاه بین‌المللی شهید اشرفی اصفهانی

کرمانشاه با کشور عراق هم‌مرز است و بسیاری از مسافرانی که قصد رفتن به عتبات عالیات را دارند، از طریق شهرهای این استان به عراق می‌روند. به‌دلیل عبور و مرور زیادی که از این شهر به سایر نقاط داخلی و خارجی وجود دارد، فرودگاه استان کرمانشاه با شرایط مناسبی ساخته شد. در حال حاضر فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی تنها فرودگاه غرب کشور محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید با هواپیما به این شهر سفر کنید، این مطلب از مجله گردشگری علی‌بابا را از دست ندهید؛ چراکه در ادامه به معرفی فرودگاه کرمانشاه خواهیم پرداخت.

آدرس فرودگاه کرمانشاه کجاست؟
 کرمانشاه، بلوار شهید کشوری، فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی
فرودگاه کرمانشاه به کدام شهرهای ایران پرواز دارد؟
این فرودگاه به شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، یزد، اهواز، شیراز، کرمان، گرگان، بندرعباس، عسلویه، ارومیه، دزفول، سیرجان، ایلام، بوشهر، چابهار، زاهدان و کیش پرواز مستقیم دارد.
فرودگاه کرمانشاه به کدام شهرهای خارجی پرواز دارد؟
از این فرودگاه می‌توانید به شهرهای خارجی مانند، نجف، بغداد، جده، سلیمانیه، دمشق، دبی، اتاتورک و استانبول بروید.
امکانات رفاهی و خدمات فرودگاه کرمانشاه شامل چه چیزهایی است؟
خدمات پزشکی، CIP، دفتر تاکسی‌رانی، غرفه‌های تجاری، باجه فروش بلیط، سرویس بهداشتی، اتاق سیگار، رستوران، کافی‌شاپ، آتش‌نشانی، عابر بانک و… از جمله امکانات این فرودگاه است.

ساخت فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه

ساخت این فرودگاه سال ۱۳۵۰ در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار شروع شد. فرودگاه کرمانشاه در محله مرادآباد قرار گرفته است و فاصله تقریبا کمی با مرکز شهر دارد. این مکان پس از گذشت حدود ۲۴ سال، یعنی سال ۱۳۷۴، به بهره‌برداری رسید. این فرودگاه در بخش شمال‌شرقی کرمانشاه واقع شده است.

فرودگاه بین‌المللی شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه، در ۱۰ سال ابتدایی تاسیس، یکی از اصلی‌ترین فرودگاه‌های کشور محسوب می‌شد. این فرودگاه را نمی‌توان فقط مختص استان کرمانشاه دانست، زیرا مسافرانی که قصد دارند با هواپیما به کردستان، ایلام و خرم‌آباد بروند، بلیط هواپیما کرمانشاه را رزرو می‌کنند و پس از رسیدن به این شهر، با اتوبوس یا خودرو به مقصد می‌روند.

همچنین مسافران عتبات عالیات، از این فرودگاه استفاده می‌کنند تا به شهرهای مرزی برسند، زیرا فرودگاه شهید اشرفی، نزدیک‌ترین فرودگاه به شهرهای هم‌مرز با عراق به‌شمار می‌رود. این فرودگاه، هشتمین فرودگاه پر رفت‌وآمد کشور محسوب می‌شود.  در سال‌های ۹۵ و ۹۶، میزان مسافران‌های ورودی و خروجی این فرودگاه تا حد زیادی افزایش یافت. این افزایش باعث شد فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی به یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های غرب کشور انتخاب شود.

طی چند سال گذشته، ساختمان این مکان بازسازی شده و به‌دلیل افزایش مسافرها، بخش‌های مختلفی به آن اضافه شده است. فرودگاه کرمانشاه، در موقعیت بسیار خوبی واقع شده است و به ‌همین‌ خاطر در هفته ۱۴۰ پرواز در آن انجام می‌شود. طی محاسبات انجام شده در سال ۲۰۱۶، می‌توان گفت ۵۴۰۶ پرواز در این فرودگاه صورت گرفته است.

توجه داشته باشید که این اطلاعات توسط فرودگاه شهید اشرفی یا هواپیمایی کشور اعلام نشده و به‌صورت تخمینی آن‌ها را گفته‌ایم.

فرودگاه کرمانشاه

اطلاعات فرودگاه

 • نام فرودگاه: بین‌المللی کرمانشاه
 • نوع فرودگاه: همگانی
 • ارتفاه از سطح دریا: ۱۳۱۱ متر
 • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: ۶ کیلومتر
 • کد یاتا: KSH
 • کد ایکائو: OICC
 • ترمینال: ۲ ترمینال مجزا
 • اطلاعات پرواز: ۱۹۹
 • تماس با اطلاعات پرواز فرودگاه: ۳۱۴۹۲۱۹۹- ۰۸۳
 • آدرس فرودگاه: کرمانشاه، بلوار شهیدکشوری، فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه
 • نشانی اینترنتی فرودگاه: airport.ir

کد یاتا (International Air Transport Association airport code) معمولا از ۳ حرف اسم فرودگاه گرفته می‌شود. برای مثال کد یاتا فرودگاه کرمانشاه، KSH، بیان می‌شود.

کد ایکائو (The International Civil Aviation Organization) سال ۱۹۴۴ توسط سازمان ملل متحد ارائه شد. این کد برای نظارت بهتر روی پروازها استفاده می‌شود و اکنون ۱۹۰ عضو دارد. اصلی‌ترین هدف سازمان ملل متحد برای به‌کارگیری این کد، حفاظت از محیط زیست بود. اگر فرودگاهی این کد را داشته‌ باشد، یعنی قوانین زیست‌محیطی سازمان ملل متحد را رعایت می‌کند.

این کدها در بلیط قید می‌شوند و برای نظم بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فرودگاه کرمانشاه و مقاصد پرواز

این فرودگاه پتانسیل بالایی دارد و همه‌روزه پروازهایی به مقاصد داخلی دارد. همچنین به خیلی از شهرهای کشور پروازهایی از این فرودگاه انجام می‌شود. از فرودگاه شهید اشرفی می‌توانید به شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، کرمان، بندرعباس، عسلویه، کیش و دیگر شهرهای داخلی بروید. همچنین این شهرها به کرمانشاه پرواز دارند و مسیر حرکت دوطرفه است. از جمله مقاصد بین‌المللی فرودگاه کرمانشاه می‌توان به نجف، بغداد، جده، سلیمانیه، دمشق، دبی، اتاتورک و استانبول اشاره کرد.

فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی

معرفی ترمینال های فرودگاه

فرودگاه کرمانشاه دو ترمینال مجزا دارد که پروازهای این فرودگاه از آن‌ها صورت می‌گیرد. یکی از این ترمینال‌ها به پروازهای داخلی، و ترمینال دیگر به مسیر پروازهای بین‌المللی اختصاص داده شده است. مانند دیگر فرودگاه‌ها، در ترمینال‌های این فرودگاه هم فضایی برای چک کردن بلیط، ویزا و پاسپورت وجود دارد و به‌طبع اگر مدارک یکی از مسافران مشکل داشته باشد، از پرواز منع خواهد شد.

آشنایی با امکانات رفاهی و پزشکی فرودگاه

در هر فرودگاه، امکاناتی برای آسایش بیشتر مسافران وجود دارد. احساس راحتی مسافران یکی از اصلی‌ترین اهداف هر فرودگاه است.  در فرودگاه کرمانشاه هم امکاناتی مانند غرفه‌های تجاری، دفتر تاکسی‌رانی، خدمات پزشکی، CIP، خدمات بسته‌بندی و… ارائه می‌شود که ما در ادامه به معرفی چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

غرفه‌های تجاری

در سالن انتظار این فرودگاه، تعدادی غرفه تاسیس شده است. در این غرفه‌ها، سوغات کرمانشاه، مواد غذایی، وسایل بهداشتی و… به فروش می‌رسد. غرفه‌های فرودگاه شهید اشرفی را می‌توان یک بازارچه دانست که همه وسایل مورد نیاز دردسترس مسافران قرار خواهد گرفت.

بنابراین در صورتی که پروازی از این فرودگاه داشته باشید، در طول انتظار برای انجام پرواز می‌توانید نیازهای اولیه خود را از همین غرفه‌ها تهیه کنید.

دفتر تاکسیرانی

این مرکز آماده ارائه خدمات به مسافران است تا بتواند آن‌ها را به مقاصد خود برسانند. در دفتر تاکسی‌رانی فرودگاه، خودروهای لوکس و معمولی آماده حمل‌ونقل مسافران هستند. این دفتر ساعت کار خاصی ندارد و مسافران در هر زمان از شبانه‌روز می‌توانند در آن تاکسی کرایه کنند.

بنابراین تفاوتی ندارد پرواز شما چه ساعتی به زمین بنشیند. در هر ساعتی هم که باشد، ماشین‌هایی هستند که می‌توانند به شما در رسیدن به مقصدتان کمک کنند.

فرودگاه کرمانشاه

بسته‌بندی بار

وجود برخی وسایل مانند ادکلن، اسپری، ترشیجات، شامپو، مواد آرایشی، الکل، آبلیمو و… ممکن است در روند پرواز اختلال ایجاد کند، به‌ همین ‌دلیل، مسئولان قبل از پرواز، مسافران را مجبوربه بسته‌بندی این وسایل می‌کنند. یک غرفه در فرودگاه کرمانشاه وجود دارد که با مراجعه‌به آن می‌توانید هزینه کمی پرداخت کرده و وسایل خود را به صورت کاملا حرفه‌ای بسته‌بندی کنید.

خدمات CIP

خدماتی مانند حمل چمدان، اینترنت پر سرعت، کتابخانه، انتقال مسافر از هواپیما تا سالن پرواز یا سالن تشریفات، پذیرایی از مسافران و… در اختیار افرادی ویژه قرار می‌گیرد. فرودگاه شهید اشرفی، مکان مخصوصی برای خدمات CIP ندارد و این خدمات در سالن اصلی ارائه خواهد شد.

امکانات پزشکی

یک کادر پزشکی مجرب در سالن فرودگاه کرمانشاه مستقر شده‌اند تا بتوانند درصورت نیاز، خدمات پزشکی را به مسافران ارائه کنند. غرفه خدمات پزشکی این فرودگاه ۲۴ ساعته بوده و امکاناتی برای مداوای سرپایی در آن وجود دارد.

شرکت‌های هواپیمایی مستقر در فرودگاه

ایران ایر، کاسپین، قشم ایر، زاگرس و ماهان از مهم‌ترین ایرلاین‌های ایران محسوب می‌شوند که در فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها همه روزه درحال جابجه‌ایی مسافران از مقصد و مبداهای مختلف هستند. از دیگر شرکت‌های هواپیمایی فعال در این فرودگاه می‌توان به ایران آسمان و ایران ایرتور اشاره کرد.

در فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه، امکان خرید بلیط حضوری وجود دارد. شما می‌توانید با خیالی آسوده چمدان‌های خود را ببنید و در این فرودگاه، به‌صورت حضوری، بلیط خریداری کنید.

امکانات فرودگاه کرمانشاه

آدرس و راه‌های دسترسی به فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی

این فرودگاه در فاصله ۶ کیلومتری از مرکز شهر کرمانشاه واقع شده است که در کمترین زمان می‌توانید خود را به آن برسانید. برای رفتن به فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی باید، وارد بزرگراه شهید کشوری شده و از خروجی فرودگاه بین‌المللی، از این بزرگراه خارج شوید. این مسیر، تنها راه رسیدن به فرودگاه شهید اشرفی است.

موقعیت فرودگاه کرمانشاه روی گوگل مپ

جمع‌ بندی

فقط یک فرودگاه در بخش غربی کشور وجود دارد و آن، فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی است که در کرمانشاه واقع شده است. ما سعی کردیم در این مطلب اطلاعاتی کافی درباره آن شرح دهیم. اگر تاکنون پروازی از این فرودگاه داشته‌اید، نظر خود را درباره آن با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. شیما رشیدی می‌گوید

  واقعا برای کرمانشاه حیفه که فرودگاه خوبی نداره، کیفیت پایینی برای خدمات در ایم فرودگاه ارائه میشه، مسئولان کلا با شهرهای کرد نشین کاری ندارن، این هم روش.

 2. علی می‌گوید

  مرسی از مطالب مفیدتون، البته سنندج و ایلام هم فرودگاه دارند. اما قطعا کرمانشاه به دلیل کلانشهر بودن و موقعیت خاص مرزی نقش قطب غرب ایران رو داره… هرچند فرودگاهی با این پتانسیل بالا میتونه توسعه بیشتری پیدا کنه که حداقل در حد استانداردهای بین المللی باشه.