روستای هجیج

روستای هجیج کرمانشاه؛ روستایی پلکانی در دل کوهستان

شاید برایتان این سؤال مطرح شود که هجیج کجاست؟ هجیج، روستایی پلکانی در شهرستان پاوه استان کرمانشاه است. روستای هجیج به‌دلیل طبیعت زیبا، معماری منحصربه‌فرد و فرهنگ غنی خود، یکی از زیباترین جاهای دیدنی کرمانشاه شناخته شده است.

روستای هجیج با آب‌وهوای معتدل و طبیعت سرسبز خود، فضایی دلنشین و آرامش‌بخش را برای گردشگران فراهم می‌کند. خانه‌های این منطقه، به‌صورت پلکانی و روی دامنه کوه ساخته شده‌ است و سقف‌های شیروانی دارد. این روستا را به نام‌های «هیجیج بزرگ»، «هیجیج سفلی»، «هیجیج بالا» و «هیجیج نودشه» هم شناسند.

چشمه‌های پرآب، رودخانه خروشان سیروان، غارهای طبیعی روستای هجیج، تنها چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری این روستا است. هجیج که یکی از پرطرفدارترین دیدنی‌‌های کرمانشاه است، به‌دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، سالانه میزبانی گردشگران زیادی از سراسر ایران را به عهده دارد. روستای هجیج به‌علت طبیعت سرسبز، معماری خاص، آب‌وهوای معتدل و… بین گردشگران حسابی محبوب شده است. با ما در مجله علی‌بابا همراه باشید تا زیبایی‌های این روستا را به شما هم بگوییم.

روستای هجیج کجاست؟
روستای هجیج در فاصله ۲۵کیلومتری شهر پاوه و ۱۲۳ کیلومتری کرمانشاه واقع شده است. این روستا در میان دره‌ای سرسبز و در دامنه کوه‌های شاهو قرار دارد.
مسیر روستای هجیج از تهران چطور است؟
اول باید از تهران باید به شهر کرمانشاه سفر کنید. مسیر تهران تا کرمانشاه حدود ۷۰۰ کیلومتر است و حدود ۸ ساعت طول می‌کشد. پس از رسیدن به کرمانشاه، باید به‌سمت شهر پاوه حرکت کنید. از پاوه تا هجیج ۲۵ کیلومتر راه در یک جاده کوهستانی در پیش دارید.
آب‌وهوای روستای هجیج چطور است؟
آب‌وهوای روستای هجیج معتدل کوهستانی است. تابستان‌های آن معتدل و خنک و زمستان‌هایی سرد و برفی دارد.
آیا در روستای هجیج امکان اقامت در خانه‌های محلی وجود دارد؟
در روستای هجیج امکان اقامت در خانه‌های محلی وجود دارد. خانه‌های محلی روستا بسیار زیبا و سنتی بوده و فضایی گرم و صمیمی دارد.
بهترین زمان برای سفر به روستای هجیج چه زمانی است؟
بهترین زمان برای سفر به روستای هجیج فصل بهار و تابستان است. در این فصل‌ها، هوا معتدل و دلپذیر می‌شود و می‌توانید از طبیعت زیبا و دیدنی روستا لذت ببرید. در فصل بهار، شکوفه‌های درختان روستا زیبایی خاصی به آن می‌بخشند و در فصل تابستان، می‌توانید از آب‌تنی در رودخانه سیروان لذت ببرید.

روستای هجیج کجاست؟

روستای هجیج، در ۳۴کیلومتری شهر پاوه و ۱۲۳کیلومتری کرمانشاه، در میان کوه‌های شاهو واقع شده است. هجیج از سمت شمال به روستای نودشه، از سمت غرب به روستای سپیدار، از سمت جنوب به روستای تنگیسر و از سمت شرق به روستای نوسود منتهی می‌شود.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

شهرهای بزرگ و روستاهای اطراف روستای هجیج عبارت‌ است از:

– شهر پاوه (۳۴ کیلومتر)

– شهر کرمانشاه (۱۲۳ کیلومتر)

– روستای نودشه (۱ کیلومتر)

– روستای سپیدار (۱۱ کیلومتر)

– روستای تنگیسر (۱۴ کیلومتر)

– روستای نوسود (۱۶ کیلومتر)

آدرس: استان کرمانشاه، شهرستان پاوه، بخش نوسود، روستای هجیج

لوکیشن روستای هجیج روی گوگل‌مپ

مسیر دسترسی به روستای هجیج

برای رسیدن به روستای هجیج کرمانشاه، می‌توانید از طریق جاده کرمانشاه به پاوه و سپس از جاده پاوه به نودشه و هجیج اقدام کنید. این مسیر حدود ۲ ساعت و نیم طول می‌کشد. در حال حاضر، راه آسفالته تا روستای هجیج کشیده شده و دسترسی به این روستا آسان است.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

برای رسیدن به جاده کرمانشاه به پاوه، می‌توانید از میدان آزادی کرمانشاه به‌سمت شمال حرکت کنید. پس از طی مسافت حدود ۲۰ کیلومتر، به جاده کرمانشاه – پاوه خواهید رسید. برای رسیدن به جاده پاوه به نودشه و هجیج، پس از ورود به شهر پاوه، به‌سمت شمال حرکت کنید. پس از پیمودن مسافت حدود ۱۵ کیلومتر، به روستای نودشه خواهید رسید. از نودشه تا هجیج، حدود ۱ کیلومتر فاصله است.

برای رسیدن به روستای هجیج از تهران، باید از طریق جاده تهران به کرمانشاه و سپس از جاده کرمانشاه به پاوه و نودشه و هجیج اقدام کنید که این مسیر حدود ۷ ساعت زمان می‌برد. برای رسیدن به جاده تهران به کرمانشاه، می‌توانید از بزرگ‌راه تهران – کرج به‌سمت شمال حرکت کنید.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

بعد از طی مسافت حدود ۲۰۰ کیلومتر، به کرمانشاه خواهید رسید. برای رسیدن به جاده کرمانشاه به پاوه، پس از ورود به شهر کرمانشاه، راهی سمت شمال شوید و پس از پیمودن مسافت حدود ۲۰ کیلومتر، به جاده کرمانشاه – پاوه خواهید رسید و همانند مسیر بالا حرکت خواهید کرد تا به هجیج برسید.

برای سفر با خودرو شخصی، هر دو مسیر کرمانشاه به پاوه و تهران به کرمانشاه مناسب است. جاده کرمانشاه به پاوه کمی کوتاه‌تر از جاده تهران به کرمانشاه است؛ اما جاده تهران به کرمانشاه کمی خلوت‌تر است.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

برای سفر با اتوبوس، تنها مسیر موجود، مسیر کرمانشاه به پاوه است. این مسیر را شرکت‌های مسافربری مختلفی از تهران و سایر شهرهای ایران حمایت می‌شود.

نزدیک‌ترین فرودگاه به این روستا، فرودگاه کرمانشاه است که در فاصله ۵۰کیلومتری روستای هجیج قرار دارد. نزدیک‌ترین ایستگاه قطار هم به روستای هجیج، ایستگاه راه‌آهن کرمانشاه شناخته می‌شود که در فاصله ۵۵کیلومتری هجیج واقع شده است.

جاهای دیدنی روستای هجیج

روستای پلکانی هجیج علاوه‌بر خانه‌های روستایی زیبا، جاهای دیدنی و بناهای تاریخی دیدنی جالبی هم دارد. این روستا به‌دلیل قرارگرفتن در دل کوه، طبیعتی زیبا و بکر در اطراف خود دارد که فرصت مناسبی را برای طبیعت‌گردی فراهم می‌کند. با طبیعت‌گردی در گزینه‌های زیر می‌توان لحظه‌های بی‌نظیری را تجربه کرد:

– مسجد جامع

مسجد جامع هجیج، یکی از قدیمی‌ترین مساجد این روستاست که در دوره صفویه ساخته شد. این مسجد، معماری زیبا و منحصربه‌فردی دارد که از نظر تاریخی بسیار ارزشمند است و قدمت و فرهنگ غنی این روستا را به نمایش می‌گذارد.

Google Maps مسجد جامع 2 1

عکس از: سایت Google Maps

مسجد جامع هجیج در مرکز روستا و در کنار رودخانه سیروان قرار گرفته که یک شبستان بزرگ و یک ایوان کوچک دارد. سقف شبستان، با تیرهای چوبی و پوشش شیروانی پوشانده شده است. دیوارهای مسجد از سنگ و خشت ساخته شده‌ است و تزیینات ساده‌ای دارد. مسجد جامع هجیج در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

– کوسه هجیج

کوسه هجیج، یکی از جاذبه‌های مذهبی روستای پلکانی هجیج به شمار می‌رود که در میان مردم این منطقه، بسیار محترم است. این مکان در واقع، آرامگاه سید عبیدالله فرزند امام موسی کاظم(ع) است که به کوسه هجیج شهرت دارد.

روستای هجیج

عکس از: سایت Kermanshah Farhang

بر اساس روایتی، سید عبیدالله در زمان خلافت هارون‌الرشید به‌همراه برادرش اسماعیل برای تبلیغ اسلام به منطقه اورامانات می‌آید. پس از مرگ هارون‌الرشید، سید عبیدالله و برادرش به پاوه می‌آیند و در آنجا ساکن می‌شوند.

سید عبیدالله به‌دلیل علم و معنویت خود، در میان مردم پاوه و روستاهای اطراف محترم می‌شود. پس از مرگ وی، در روستای هجیج به خاک سپرده می‌شود. آرامگاه کوسه هجیج در مرکز روستا و در کنار رودخانه سیروان قرار گرفته است.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

این آرامگاه، یک ساختمان سنگی دارد که در سال ۱۳۸۷ ساخته شده و در داخل این ساختمان، قبر سید عبیدالله و برادرش اسماعیل قرار دارد. مردم روستای هجیج کرمانشاه هر ساله در روز ۲۵ذی‌الحجه، مراسمی به نام «کوسه خوانی» برگزار می‌کنند. در این مراسم، مردم با خواندن اشعار و نوحه‌هایی، به سوگواری سید عبیدالله می‌پردازند.

– کوه شاهو

کوه شاهو، یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین کوه‌های ایران است که در شمال غربی استان کرمانشاه و جنوب استان کردستان قرار دارد. این کوه، از رشته‌کوه‌های زاگرس است و بلندترین قله آن به نام «حویژ خانی» ۳۳۹۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کوه شاهو، طبیعت زیبا و چشم‌نوازی را دارد و از جنگل‌های بلوط و زالزالک و درختچه‌های کوهستانی پوشیده شده است.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

چشمه‌های متعددی در دامنه‌های این کوه وجود دارد که می‌توان به چشمه بل، چشمه هه ره ره، چشمه کانی تره و چشمه تنگیسر اشاره کرد. کوه شاهو از نظر گردشگری اهمیت زیادی دارد و مقصدی محبوب برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی و کمپینگ حساب می‌شود.

لوکیشن کوه شاهو روی گوگل‌مپ

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

– چشمه بل

چشمه بل، یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های هورامان و غرب ایران است که در دوکیلومتری روستای هجیج پاوه از توابع شهرستان پاوه و در فاصله کمی از رودخانه سیروان واقع شده است و آب آن پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری می‌دهد و به رودخانه می‌ریزد.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

چشمه بل ویژگی‌های زیر را دارد:

 • پرآبی: حجم آب خروجی این چشمه حدود ۵۰ لیتر در ثانیه است.
 • ارتفاع: چشمه بل در ارتفاع ۱۷۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد.
 • آبشار: آب چشمه بل پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری با ارتفاع حدود ۱۵ متر می‌دهد.

چشمه بل، در دوکیلومتری روستای هجیج واقع شده است. برای دسترسی به این چشمه، باید از روستای هجیج به‌سمت رودخانه سیروان حرکت کنید. پس از طی مسافت کوتاهی، به چشمه بل خواهید رسید.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

– چله‌خانه

چله‌خانه، یکی از بناهای تاریخی روستای هجیج پاوه است که در زیرزمین مسجد جامع هجیج قرار گرفته و قدمت آن به سده دوم هجری قمری می‌رسد. این مکان، فضایی کوچک و محصور به نظر می‌رسد که در گذشته محلی برای عبادت و ریاضت‌کشیدن صوفیان بوده است.

چله‌خانه هجیج ویژگی‌های زیر را دارد:

 • موقعیت: چله‌خانه، در زیرزمین مسجد جامع هجیج قرار گرفته و این موضوع، نشان‌دهنده اهمیت این بنا در نزد مردم روستاست.
 • ساختمان: این بنا از ملات سنگ و گل ساخته شده که قدمت و اصالت این بنا را نشان می‌دهد.
 • کارکرد: چله‌خانه هجیج در گذشته، محلی برای عبادت و ریاضت‌کشیدن صوفیان بوده و این موضوع اهمیت این بنا در نزد صوفیان را به نمایش می‌گذارد.
روستای هجیج

عکس از: سایت Isna

برای بازدید از چله‌خانه، باید به روستای هجیج پاوه سفر کنید. پس از ورود به روستا، می‌توانید به مسجد جامع هجیج مراجعه و چله‌خانه را در زیرزمین این مسجد مشاهده کنید.

– حوض پیر

حوض پیر، یکی از دیدنی‌های کرمانشاه است که در مرکز روستای هجیج و در کنار رودخانه سیروان قرار دارد. حوض پیر، یک حوض قدیمی است که قدمت آن به قرن‌ها پیش می‌رسد و دو جوی جداگانه زنانه و مردانه دارد. ویژگی‌های این حوض عبارت است از:

 • موقعیت: حوض پیر، در مرکز روستا و در کنار رودخانه سیروان قرار گرفته و این موضوع باعث شده تا آن همیشه پرآب باشد.
 • ساختمان: این حوض از سنگ و ساروج ساخته شده که این موضوع قدمت و استحکام آن را نشان می‌دهد.
 • کارکرد: حوض پیر در گذشته، محلی برای وضو و استفاده روزانه مردم روستا بوده است. امروزه همچنان مردم روستا از این حوض استفاده می‌کنند؛ همچنین مکانی محبوب برای گردشگران به شمار می‌رود.
روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

برای بازدید از حوض پیر، باید به روستای هجیج پاوه سفر کنید. پس از ورود به روستا، می‌توانید به مرکز آن بروید و حوض پیر را در کنار رودخانه سیروان مشاهده کنید.

– سد داریان

سد داریان، در فاصله ۲۵کیلومتری شمال غربی پاوه قرار دارد. داریان، یک سد خاکی با هسته رسی است که بر روی رودخانه سیروان ساخته شده و از پی، ارتفاعی ۱۶۹متری دارد که این ارتفاع آن را به یکی از بلندترین سدهای خاکی ایران تبدیل کرده است. سد داریان، در سال ۱۳۹۴ بهره‌برداری شد و کاربردهای متعددی دارد.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

این سد علاوه بر تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی، برای تولید برق و کنترل سیلاب نیز استفاده می‌شود. این سد با ایجاد دریاچه‌ای زیبا، مقصدی محبوب برای گردشگرانی است که به این منطقه سفر می‌کنند. برای بازدید از سد داریان، باید به روستای هجیج کرمانشاه سفر کنید. این سد، در فاصله کمی از روستا قرار گرفته و برای رسیدن به آن، شما می‌توانید از خودروی شخصی یا تاکسی استفاده کنید.

لوکیشن سد داریان روی گوگل‌مپ

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

– رودخانه سیروان

رودخانه سیروان، یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین رودخانه‌های ایران است که در شمال غربی استان کرمانشاه و جنوب استان کردستان قرار دارد. این رودخانه از رشته‌کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسیری طولانی و پرپیچ‌وخم، وارد کشور عراق می‌شود.

سیروان از دو رودخانه اصلی قشلاق و گاوه‌رود تشکیل می‌شود و در مسیر خود رودخانه‌های دیگری مانند: لیله، لوشه، زمکان و دشت حر را هم به خود می‌افزاید. طول رودخانه سیروان حدود ۳۷۰ کیلومتر و وسعت حوضه آبریز آن، حدود ۱۷ هزار کیلومترمربع است. سیروان، به رودخانه دیاله می‌پیوندد و سپس وارد رودخانه دجله می‌شود و در نهایت به خلیج‌فارس می‌ریزد.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

سیروان از نظر اقتصادی و گردشگری اهمیت زیادی دارد؛ چراکه این رودخانه، منبع آب مهمی برای کشاورزی و صنعت منطقه حساب می‌شود. برای سفر به رودخانه سیروان، باید به استان کرمانشاه سفر کنید.

برای دسترسی به سیروان، می‌توانید از راه‌های زمینی یا هوایی استفاده کنید. اگر راه زمینی را انتخاب می‌کنید، باید از طریق شهرهای کرمانشاه، پاوه یا نودشه به این رودخانه سفر نمایید و اگر راه هوایی را برمی‌گزینید، باید به فرودگاه کرمانشاه سفر کنید و سپس از آنجا با خودروی شخصی یا تاکسی به رودخانه سیروان بروید.

لوکیشن رودخانه سیروان روی گوگل‌مپ

آب‌وهوای روستای هجیج

روستای پلکانی هجیج، در منطقه اورامانات و در ارتفاع ۱۷۵۰متری از سطح دریا قرار گرفته و آب‌وهوای آن معتدل کوهستانی است. تابستان‌های هجیج، آب‌وهوایی معتدل و خنک دارد. میانگین دمای هوا در این فصل، حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد و رطوبت هوا نسبتا کم است و شرجی نیست.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

زمستان‌های هجیج سرد و برفی و میانگین دمای هوا، حدود ۵ درجه سانتی‌گراد و رطوبت هوای آن نسبتا زیاد است و احتمال دارد گاهی اوقات هوا شرجی شود. روستای هجیج پاوه در بهار، زیبا و دلپذیر می‌شود. هوا در این فصل، معتدل و مطبوع و میانگین دمای آن به ۱۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. رطوبت هوا نیز نسبتا کم است و شرجی نیست.

روستای هجیج کرمانشاه، در پاییز رنگارنگ و دیدنی می‌شود. هوا در این زمان، خنک و دلپذیر و میانگین دمای آن به ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. رطوبت هوا در پاییز نسبتا کم است و شرجی نیست. به‌طورکلی، آب‌وهوای روستای هجیج معتدل و مطبوع و برای گردشگرانی که به‌دنبال آب‌وهوای خنک و دلپذیرند، مقصدی محبوب است.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

در نهایت بهترین زمان برای سفر به روستای هجیج، فصل بهار و پاییز است. در این فصل‌ها، هوا معتدل و مطلوب است و گردشگران می‌توانند از زیبایی‌های طبیعی روستا لذت ببرند.

دلیل نام‌گذاری روستای هجیج

درباره وجه تسمیه روستای پلکانی هجیج، نظرات مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند که این نام از واژه «هَجّ» گرفته شده که به معنای «کوه» است؛ بنابراین، هجیج به «کوهستان» یا «محل کوهستانی» معنی می‌شود.

بعضی دیگر معتقدند که این نام از واژه «هَجِیج» گرفته شده که به معنای «تکه‌های سنگ» است؛ بنابراین، هجیج به «محل پر از تکه‌های سنگ» معنی می‌شود. نظریه دیگری نیز وجود دارد که باور دارد این نام از واژه «هُجَیج» گرفته شده که به معنای «جشن» یا «شادی» است. در نتیجه، هجیج به «محل جشن و شادی» معنی می‌شود.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

به نظر می‌رسد که نظریه اول، یعنی اینکه نام هجیج از واژه «هَجّ» گرفته شده، منطقی‌تر باشد. این نظریه، با موقعیت جغرافیایی روستای هجیج نیز سازگار است. روستای هجیج در دامنه‌های کوه زاگرس قرار گرفته است.

به همین دلیل می‌توان گفت که این روستا در محل کوهستان یا محل کوهستانی قرار دارد. وجه تسمیه روستای هجیج، نشان‌دهنده قدمت و فرهنگ غنی این روستاست. این نام نشان می‌دهد که این روستا از گذشته‌های دور محل سکونت انسان‌ها بوده و مردم آن، با طبیعت اطراف خود ارتباط نزدیکی داشته‌اند.

معماری روستای هجیج

روستای هجیج، یکی از زیباترین دیدنی‌های کرمانشاه است که به‌دلیل معماری پلکانی و منحصربه‌فرد خود، به «ماسوله سنگی» شهرت دارد. خانه‌های هجیج به‌صورت پلکانی روی دامنه‌های کوه ساخته شده‌ است و پشت‌بام هر خانه، حیاط خانه همسایه است. این خانه‌ها، به‌شکل مربع یا مستطیل است. خانه‌های هجیج معمولا یک یا دوطبقه دارد و در برخی موارد تا سه ‌طبقه هم ساخته شده است.

روستای هجیج

عکس از: سایت Isna

این خانه‌ها از سنگ و چوب، دیوارهای آن‌ها از سنگ و ملات و سقف آن‌ها هم از چوب بنا می‌شود. سقف خانه‌های روستای هجیج، برای جلوگیری از نفوذ آب و برف به‌شکل شیروانی و از چوب تشکیل شده‌ است. پنجره‌های خانه‌های این روستا، برای جلوگیری از ورود سرما و گرما کوچک و مستطیلی ساخته شده است.

این خانه‌ها، کاربری‌های مختلفی دارد. برخی از آن‌ها مسکونی و برخی دیگر به‌عنوان انبار یا کارگاه استفاده می‌شود. ویژگی‌های معماری روستای هجیج عبارت‌ است از:

 • پلکانی‌بودن: خانه‌های هجیج به‌صورت پلکانی بر روی دامنه‌های کوه ساخته شده است. این نوع معماری، به‌دلیل کمبود زمین در این منطقه انجام شده است.
 • استفاده از سنگ و چوب: خانه‌های روستای هجیج از سنگ و چوب ساخته شده‌ است. این مواد در این منطقه به‌وفور یافت می‌شود و در برابر سرما و گرما مقاوم است.
روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

معماری روستای هجیج از نظر تاریخی و فرهنگی اهمیت زیادی دارد. این نوع معماری، نشان‌دهنده قدمت و فرهنگ غنی این روستاست و در جذب گردشگران نیز نقش مهمی دارد.

جاهای دیدنی نزدیک به هجیج

– دریاچه زریوار

دریاچه زریوار، یکی از دیدنی‌ترین دیدنی‌های کرمانشاه است که در فاصله ۳کیلومتری شهر مریوان و ۲۵کیلومتری روستای هجیج قرار دارد. این دریاچه، از نظر تاریخی و فرهنگی اهمیت فراوانی دارد. زریوار در گذشته محل سکونت انسان‌ها بوده و امروزه نیز از جاذبه‌های گردشگری مهم منطقه اورامانات شناخته می‌شود. دریاچه زریوار ویژگی‌های زیر را دارد:

 • داشتن حدود ۲۵۰ هکتار مساحت
 • دارای عمقی به‌طور متوسط ۳ متر
 • معتدل و کوهستانی‌بودن آب‌وهوای اطراف دریاچه
 • زیستگاه‌بودن انواع گیاهان و جانوران
روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

دریاچه زریوار از نظر اقتصادی و گردشگری اهمیت بسیاری دارد و منبع آب مهمی برای کشاورزی و صنعت منطقه است. دریاچه زریوار تا روستای هجیج حدود ۲۵ کیلومتر فاصله دارد که می‌توان با خودروی شخصی یا تاکسی آن را طی کرد.

لوکیشن دریاچه زریوار روی گوگل‌مپ

– شهر پاوه

شهر پاوه، یکی از شهرهای تاریخی و زیبای استان کرمانشاه است که در فاصله ۱۱۲کیلومتری شهر کرمانشاه و ۲۵کیلومتری روستای هجیج، در منطقه اورامانات قرار دارد. شهر پاوه ویژگی‌های زیر را دارد:

 • موقعیت جغرافیایی: شهر پاوه، در ارتفاع ۱۵۴۰متری از سطح دریا واقع شده و در دامنه‌های کوه آتشگاه قرار گرفته است.
 • آب‌وهوا: آب‌وهوای این شهر معتدل کوهستانی است. تابستان‌هایی معتدل و خنک و زمستان‌هایی سرد و برفی دارد.
 • جمعیت: جمعیت شهر پاوه حدود ۲۵ هزار نفر است.
 • زبان: زبان مردم شهر پاوه کردی سورانی است.
روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

شهر پاوه تا روستای هجیج حدود ۲۵ کیلومتر فاصله دارد که می‌توان این فاصله را با خودروی شخصی یا تاکسی طی کرد.

– روستای اورامانات

روستای اورامانات یا هورامان تخت، یکی از زیباترین دیدنی‌های کرمانشاه است که در منطقه اورامانات، بین دو استان کردستان و کرمانشاه قرار دارد. روستای اورامانات در ارتفاع ۱۷۵۰متری از سطح دریا واقع شده و آب‌وهوایی معتدل و کوهستانی دارد.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

تابستان‌های این روستا، معتدل و خنک و زمستان‌های آن سرد و برفی است. روستای اورامانات جمعیتی حدود ۱۵۰۰ نفر دارد و مردم آن، به زبان کردی سورانی صحبت می‌کنند. فاصله روستای اورامانات تا روستای هجیج حدود ۵ کیلومتر است. این فاصله را می‌توان با پیاده‌روی یا خودروی شخصی طی کرد.

امکانات تفریحی روستای هجیج

– عکاسی

عکاسی در روستای هجیج یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحاتی است که می‌توانید در این روستا تجربه کنید. زیبایی‌های طبیعی و فرهنگی روستای هجیج، سوژه‌های بی‌نظیری را برای عکاسی فراهم می‌کند. یکی از زیباترین نماهای روستای هجیج، معماری پلکانی آن است. خانه‌های روستا به‌صورت پلکانی روی دامنه‌های کوه ساخته شده است و منظره‌ای بی‌نظیر را ایجاد کرده است. عکاسی از این نما، یکی از بهترین راه‌های ثبت زیبایی‌های روستای هجیج است.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

عکاسی از این طبیعت، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را برای شما رقم خواهد زد. مردم روستای هجیج، مردمی مهمان‌نواز و مهربان‌اند. آن‌ها با لباس‌های محلی خود، منظره‌ای زیبا و رنگارنگ را خلق می‌کنند و عکاسی از مردم روستا، فرصتی برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم این مردم است.

– گشت‌وگذار در طبیعت

یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی که می‌توانید در روستای هجیج پاوه انجام دهید، پیاده‌روی در میان کوچه‌های سنگ‌فرش‌شده آن است. این کوچه‌ها با دیوارهای سنگی و خانه‌های پلکانی، جلوه‌ای بی‌نظیر و منحصربه‌فرد ایجاد کرده‌ است.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

با قدم‌زدن میان این کوچه‌ها، می‌توانید از نزدیک با زندگی مردم روستا آشنا شوید و از زیبایی‌های طبیعی آن لذت ببرید. صدای آبشارها، صدای پرندگان و عطر گل‌های وحشی، حسی از آرامش و لذت را به شما منتقل می‌کند. اگر به‌دنبال یک تفریح آرامش‌بخش هستید، می‌توانید در طبیعت روستای هجیج پیک‌نیک کنید.

اطراف روستا، مکان‌های مناسبی برای پیک‌نیک وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. با پیک‌نیک در طبیعت هجیج، می‌توانید از زیبایی‌های طبیعی این روستا لذت ببرید و لحظات خوشی را در کنار خانواده و دوستان خود سپری کنید.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

اگر به کوه‌نوردی علاقه دارید، می‌توانید در کوه‌های اطراف روستای هجیج کوه‌نوردی داشته باشید. این کوه‌ها مناظری زیبا و چشم‌نواز دارند که می‌توانند لذت کوه‌نوردی را برای شما، دوچندان کنند. با کوه‌نوردی در کوه‌های اطراف روستای هجیج، می‌توانید از مناظر زیبای روستا و منطقه اورامانات لذت ببرید و هیجان کوه‌نوردی را تجربه کنید.

گشت‌وگذار در طبیعت روستای هجیج، تجربه‌ای منحصربه‌فرد و فراموش‌نشدنی برای شما رقم خواهد زد. این روستا با طبیعت زیبا، معماری پلکانی و مردمان مهمان‌نواز، میزبان گردشگران از سراسر ایران است.

– رستوران‌گردی

رستوران‌گردی، در روستای پلکانی هجیج تجربه‌ای لذت‌بخش و به‌یادماندنی است. در این روستا، رستوران‌های مختلفی وجود دارد که غذاهای محلی و سنتی را با طعمی بی‌نظیر سرو می‌کنند که معروف‌ترین آن‌ها عبارت‌ است از:

 • رستوران هجیج: این رستوران، یکی از معروف‌ترین رستوران‌های روستای هجیج است که غذاهای محلی و سنتی مانند: کباب، خورشت، آش و انواع نان‌های محلی را سرو می‌کند.
 • رستوران هورامان: این رستوران هم غذاهای محلی و سنتی را با طعمی لذیذ سرو می‌کند.
 • رستوران بل: این رستوران در نزدیکی آبشار بل قرار گرفته و غذاهای محلی و سنتی را با چشم‌اندازی زیبا از آبشار سرو می‌کند.
روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

رستوران‌گردی در روستای هجیج، تجربه‌ای متفاوت و خاص است. در این روستا، رستوران‌ها در فضایی سنتی و باصفا قرار گرفته‌ است. فضای بیرونی رستوران‌ها با گلدان‌های پر از گل تزیین شده است و صدای پرندگان در فضای رستوران طنین‌انداز است.

هنگامی که در یکی از رستوران‌های هجیج مشغول صرف غذا هستید، می‌توانید از تماشای مناظر زیبای روستا لذت ببرید. خانه‌های پلکانی روستا با دیوارهای سنگی و سقف‌های چوبی، منظره‌ای بی‌نظیر را به وجود آورده‌ است. اگر قصد سفر به روستای هجیج را دارید، حتما به رستوران‌های این روستا بروید و تجربه‌های جدید و به‌یادماندنی را به دست آورید.

امکانات رفاهی روستای هجیج

روستای هجیج امکانات رفاهی مناسبی در اختیار شما گردشگران قرار می‌دهد. این امکانات به شرح زیر است:

 • پارکینگ: در هجیج، پارکینگ‌های عمومی و خصوصی وجود دارد که می‌توانید خودروی خود را در آن‌ها پارک کنید. این پارکینگ‌ها در نزدیکی مرکز روستا قرار گرفته است و فضای مناسبی دارد.
 • سوپرمارکت: در روستای هجیج، سوپرمارکت‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید مایحتاج خود را از آن‌ها تهیه کنید. این سوپرمارکت‌ها انواع موادغذایی، نوشیدنی‌ها، لوازم بهداشتی و آرایشی و سایر مایحتاج را عرضه می‌کنند.
روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

 • درمانگاه: در این روستا، یک درمانگاه عمومی وجود دارد که در صورت نیاز می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید. این درمانگاه مجهز به پزشک، پرستار و سایر کادر درمانی است و می‌تواند خدمات اولیه پزشکی را به شما ارائه دهد.
 • داروخانه: در روستای هجیج یک داروخانه وجود دارد که می‌توانید داروهای ضروری خود را از آن بخرید. این داروخانه انواع داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی و سایر محصولات دارویی را عرضه می‌کند.
 • رستوران: در هجیج رستوران‌های مختلفی وجود دارد که غذاهای محلی و سنتی را با طعمی بی‌نظیر سرو می‌کنند.
 • کافی‌شاپ: هجیج کافی‌شاپ‌های مختلفی دارد که می‌توانید نوشیدنی‌های گرم و سرد را در آن‌ها میل کنید.
روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

در مجموع، روستای هجیج امکانات رفاهی نسبتا خوبی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. بااین‌حال، بهتر است قبل از سفر به این روستا، از امکانات رفاهی موجود در آن مطلع شوید.

اقامت در روستای هجیج

برای اقامت در روستای هجیج، مخاطب گزینه‌های مختلفی پیش رو دارد که عبارت‌ است از:

 • اقامتگاه‌های بوم‌گردی: هجیج، یکی از مناطق گردشگری محبوب در ایران است و به همین دلیل تعداد زیادی اقامتگاه بوم‌گردی در آن وجود دارد. این اقامتگاه‌ها در خانه‌های قدیمی و سنتی روستا بازسازی شده‌ است و امکانات مختلفی مانند: اتاق‌های مجهز، حمام، سرویس بهداشتی، رستوران و کافی‌شاپ ارائه می‌دهد.
 • مهمان‌سراها: در هجیج چند مهمان‌سرا نیز وجود دارد که امکاناتی چون: اتاق‌های مجهز، حمام و سرویس بهداشتی و رستوران را ارائه می‌دهد.
روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

 • چادرزدن: در هجیج امکان چادرزدن در برخی از مناطق وجود دارد؛ البته باید توجه داشته باشید که این مناطق، اغلب امکاناتی مانند سرویس بهداشتی و حمام ندارد.
 • اقامت در خانه‌های محلی: در هجیج تعداد کمی از خانواده‌های محلی اقدام به اجاره دادن خانه‌های خود به مسافران کرده‌اند. این گزینه برای افرادی که می‌خواهند تجربه‌ای متفاوت از زندگی در یک روستای بکر داشته باشند، مناسب است.

در نهایت، انتخاب گزینه مناسب برای اقامت در هجیج به بودجه و سلیقه و انتظارات مسافر بستگی دارد.

سوغات روستای هجیج

سوغات روستای هجیج هم خوراکی‌های معروف و هم صنایع‌دستی مختلف از جمله گردو، انار، شیره انگور، عسل، گیوه، جاجیم، سفال و… هستند. در سفر به روستای هجیج، می‌توانید از سوغاتی‌های این روستا بخرید و از غذاهای محلی آن لذت ببرید.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی در روستای هجیج

برای سفر به‌یادماندنی در روستای هجیج، باید وسایل مختلفی از جمله لباس و کفش مناسب، کرم ضدآفتاب و لوازم شخصی همراه داشته باشید تا سفر مطمئنی را تجربه کنید.

علاوه بر این موارد، در سفر به این روستا یادتان باشد:

 • روستای هجیج مناظری زیبا و بکر دارد؛ بنابراین، حتما از طبیعت زیبای روستا لذت ببرید و در آن پیاده‌روی کنید.
 • جاذبه‌های گردشگری روستا مانند: مسجد جامع، حمام قدیمی، قلعه تاریخی و چشمه‌های آب گرم را ببینید.
 • مردم محلی روستای هجیج بسیار مهمان‌نوازند. حتما با مردم محلی روستا آشنا شوید و از تجربیات آن‌ها درباره روستا بپرسید.

بهترین زمان بازدید از روستای هجیج از نظر زمان روز، صبح زود یا عصرهنگام است. در این زمان‌ها، هوا خنک‌تر و ازدحام جمعیت کمتر می‌شود. بدیهی است که برای بازدید از هجیج نیازی به پرداخت ورودی نیست. امیدواریم این توصیه‌ها به شما کمک کند تا سفری به‌یادماندنی به روستای هجیج داشته باشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه

 1. سامان می‌گوید

  روستای هجیج فوق العاده شاخصه اصلی جهت ثبت جهانی گردشگری رادارد مسؤلان مربوطه استان و کشوری جهت ثبت اقدامات لازم را بدون وقفه انجام دهند هم برای کشور وهم برای استان و منطقه اقتصاد شکوفایی ایجاد می‌کنه ولی مشکل کشور تحریم هست بالاتر آز تحریم بی عدالتی وبی لیاقتی وبی توجهی ازمسولان تصمیم گیری در سطوح بالاست

 2. کابوک می‌گوید

  هجیج ، دریاچه ای بنا شده بر سد داریان و مابین کوههای شاهو.
  بسیار بسیار زیبا.روح پرور و جانفزا
  با مردمانی اصیل.نجیب.شریف و دارای بن مایه های غنی کوردی

 3. کابوک می‌گوید

  کابوک می‌گوید

  منطقه ی گردشگری هجیج و دریاچه ی بسیار بسیار زیبای احداث شده بر روی سد داریان. با مردمانی اصیل و شریف و بن مایه های فرهنگی غنی قوم کرد را به همه ی دوستداران طبیعت و ایران دوستان توصیه میکنم.بنده تابستان پارسال از آن منطقه دیدن کردم .بغایت فرح بخش و جانفزا و روح نواز

 4. کابوک می‌گوید

  منطقه ی گردشگری هجیج و دریاچه ی بسیار بسیار زیبای احداث شده بر روی سد داریان. با مردمانی اصیل و شریف و بن مایه های فرهنگی غنی قوم کرد را به همه ی دوستداران طبیعت و ایران دوستان توصیه میکنم.بنده تابستان پارسال از آن منطقه دیدن کردم .بغایت فرح بخش و جانفزا و روح نواز

 5. هبه می‌گوید

  آرامگاه سیدعبیدالله (س)، (کوسه هجیج) درمکان مسجدجامع هجیج هست بنای جداگانه ای نداردآرامگاه ایشان ، ممنون

 6. هبه می‌گوید

  چراازسمت نودشه ادرس دادین؟ ازخودپاوه که راحتتره چطورمسافرازنودشه بره هجیج؟ مگه میشه یه دورقمری بایدبزنه اونم اول بایدبره نوسود(بعدازاینکه رسیدبه پاوه )بعدازنوسودازگردنه نودشه بره نودشه بعدبرسه هجیج!!! عجب !!! درحالیکه بعدازپاوه جاده چندراه میشه سمت راست میره هجیج ونودشه مستقیم نوسودومرزشوشمی چپ باینگان دیگه نیازی نیست مسافرتانودشه بره هجیج قبل ازنودشه هست موفق باشید