شاخص 7

بازی رنگ، طعم و نقش در سوغات کرمانشاه

سوغات خوراکی و دستی کرمانشاه و رسم‌های جالب‌شان...

شاید تا حالا به کرمانشاه نرفته باشید، اما حتما می‌دانید که وقتی نام این شهر می‌آید بیشتر افراد یاد خوشمزه‌های سوغات کرمانشاه می‌افتند. این شهر یکی از بهترین مکان‌ها برای خرید عصرانه‌های مقوی محسوب می‌شود. خوراکی‌های پرطرفداری مانند کاک، نان برنجی و نان خرمایی اصلی‌ترین سوغات کرمانشاه هستند. مردم این شهر سعی می‌کنند خوراکی‌ها یا صنایع دستی را با استفاده از مواد بومی و محلی تهیه کنند. آیا می‌خواهید با خوراکی‌ها و صنایع دستی کرمانشاه آشنا شوید؟ اگر علاقه به آشنا شدن با آن‌ها را دارید، این مطلب از مجله گردشگری علی‌بابا را مطالعه کنید.

سوغات خوردنی کرمانشاه کدام است؟
کاک، نان خرمایی، شیرینی بژی، نان برنجی، قاووت، نان برساق، نان شکری، برساق و روغن حیوانی سوغات خوراکی کرمانشاه محسوب می‌شوند.
بهترین شیرینی‌های کرمانشاه کدام است؟
شیرینی بژی، نان خرمایی و کاک
معروف ترین صنایع دستی کرمانشاه کدام است؟
قالی و جاجیم بافی، چرم سازی، گیوه دوزی و چپغ بافی معروف‌ترین صنایع دستی این شهر هستند.

سوغاتی‌های خوردنی کرمانشاه

از جمله خوراکی‌های کرمانشاه می‌توانیم به کاک، نان خرمایی، نان برنجی، نان شکری، شیرینی بژی و روغن حیوانی اشاره کنیم. بیشتر این خوراکی‌ها با استفاده از روغن کرمانشاهی تهیه می‌شوند و طعم و خواص زیادی دارند. اگر می‌خواهید با این خوراکی‌ها آشنا شواید، در ادامه با ما همراه باشید.

۱- شیرینی کاک در سوغات کرمانشاه

این شیرینی که در بیشتر شهرهای کشور یافت می‌شود، یکی از معروف‌ترین سوغات کرمانشاه است. این خوراکی خوشمزه، بین اهالی کرمانشاه و شیراز سوغاتی مشترک محسوب می‌شود، فقط با این تفاوت که شیرازی‌ها به آن یوخه می‌گویند.

شیرینی کاک در سوغات کرمانشاهشیرینی کاک با نوعی خمیر پخته می‌شود که برای تهیه آن باید از مقدار زیادی هل و گلاب استفاده کرد. خمیرها به ورقه‌هایی نازک تبدیل شده و دور هم پیچیده می‌شوند. برای تزئین شیرینی کاک می‌توان از پودر نارگیل، پسته یا بادام استفاده کزد. این خوراکی خوشمزه به تازگی در لیست آثار معنوی کشور ثبت شده است.

۲- نان خرمایی، مقوی‌ترین سوغات کرمانشاه

نان خرمایی یکی از خوشمزه‌ترین خوراکی‌های کرمانشاه است که در سرتاسر ایران طرفداران زیادی دارد. این سوغات در کرمانشاه نان خانقی نامیده می‌شود. افرادی که تازه نان خرمایی را خورده‌اند، معتقدند که بهترین شیرینی بوده که تاکنون میل کرده‌اند. در گوشه‌گوشه کرمانشاه نان خرمایی به وفوور یافت می‌شود.

نان خرمایی، مقوی‌ترین سوغات کرمانشاهاین خوراکی خوشمزه و مقوی حاوی مغز گردو، خرما، گلاب، کره و آرد گندم است. از خرماهای بومی کرمانشاه برای پخت این سوغات استفاده می‌شود. بیشتر مواد مورد نیاز برای پخت نان خرمایی بومی کرمانشاه است و به‌همین‌دلیل افراد زیادی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم، برای کارگاه‌های تولید آن کار می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم، هنگام سفر به کرمانشاه، چند بسته بیشتر نان خرمایی خریداری کرده و به دوستان خود هدیه دهید. می‌توانید این خوراکی را کنار خانواده همراه با چای میل کرده و از طعم کم‌نظیر آن لذت ببرید.

۳- نان برنجی

شاید برای‌تان جالب باشد که این سوغات کرمانشاه عمری حدود ۱۵۰ سال دارد. حتی شواهد نشان‌دهنده آن است که نان برنجی در زمان قاجار بسیار محبوب بوده و از سوغات این شهر محسوب می‌شده. این خوراکی پرطرفدار در بسیاری از شهرهای ایران پخته می‌شود، اما اصل آن برای کرمانشاه است.

نان برنجینان برنجی در دو نوع ساده و زعفرانی عرضه می‌شود. وقتی که می‌خواهید این خوراکی را میل کنید، خیلی حواستان جمع باشد، اگر کمی آن را با دست سفت فشار دهید به‌طور کامل خرد می‌شود. نان برنجی بیشتر در مراسمات شادی و مهمانی‌های خانوادگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴- نان شکری

برای تهیه بیشتر سوغات کرمانشاه از روغن حیوانی استفاده می‌شود. این روغن بسیار مقوی بوده و طعمی منحصربه‌فرد به خوراکی‌ها می‌دهد. نان شکری هم یکی از خوراکی‌هایی است که با این روغن تهیه می‌شود.

نان شکریاگر می‌خواهید بهترین طعم این شیرینی را بچشید، حتما نان شکری تهیه شده با روغن حیوانی را انتخاب کنید. این خوراکی با ترکیب تخم‌مرغ، آرد، پودر قند، روغن کرمانشاهی، زعفران دم کرده و هل پخته می‌شود.

۵- روغن حیوانی یکی از بهترین سوغات کرمانشاه

آب‌وهوای کرمانشاه بسیار خوب است، به‌همین‌دلیل دامداری و کشاورزی جز اصلی‌ترین مشاغل در آن محسوب می‌شود. بومیان کرمانشاهی به این روغن، روغن دان می‌گویند. زمانی‌که دامدارها شیر را از حیوانات می‌دوشند، آن را به‌قدری هم می‌زنند که روغن آن جدا شود. پس از آن روغن را در ظرف ریخته و حرارت می‌دهند.

روغن حیوانی یکی از بهترین سوغات کرمانشاهتایم حرارت دادن آن بسیار زیاد است، این کار را تا زمانی انجام می‌دهند که روغن کرمانشاهی آماده شود. گرفتن روغن از شیر کاری است فقط از دستان بومیان کرمانشاه برمی‌آید. این افراد به‌صورت تخصصی از کودکی با انجام این کار آشنا شده‌اند. توجه داشته باشید که هم زدن شیر باید در ظرفی خاص انجام شود.

روغن حیوانی یکی از اصیل‌ترین سوغات کرمانشاه است. این روغن کلسترول بالایی دارد و به‌همین‌دلیل پزشکان افراد مسن و کسانی که چربی خون زیادی دارند را از مصرف این روغن حیوانی منع می‌کنند.

۶- شیرینی بژی

این شیرینی بیشتر در استان‌های کردستان، ایلام، لرستان و کرمانشاه پخته می‌شود. شیرینی بژی ماندگاری بسیار زیادی دارد و به‌همین‌دلیل یکی از بهترین خوراکی‌ها برای سفر به‌شمار می‌رود. مصرف این خوراکی فصل خاصی ندارد و شما در ۴ فصل از سال می‌توانید آن را پخته و میل کنید.

شیرینی بژیاز جمله مواد اولیه شیرینی بژی می‌توان به آرد گندم، روغن حیوانی، شکر، رازیانه آسیاب شده، شیر و روغن سرخ کردنی اشاره کرد. برای نرم‌تر شدن این شیرینی، باید پس از پخت، آن‌ها را درون قابلمه ریخته و در آن را ببندید.

۷- نان برساق

بدون شک پرطرفدارترین سوغات هرمنطقه نان آن است. برساق نانی خوش عطر و خوشمزه است که همه عاشق آن خواهند شد. این سوغات کرمانشاه توسط زنان هنرمند این شهر پخته می‌شود و طعمی منحصربه‌‎فردی دارد. برساق در بخش‌های دیگری از کشور مانند لرستان و کردستان به‌عنوان نان بومی شناخته می‌شود.

نان برساقاین نان شیرین و روغنی بوده و می‌تواند عصرانه‌ای خوشمزه و مقوی برای دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی باشد. این خوراکی از ترکیب روغن حیوانی، نمک، زردچوبه، شیر، شکر، تخم‌مرغ و آرد با هم تشکیل شده است. این نان یکی از بهترین خوراکی‌ها برای افطار محسوب می‌شود، زیرا در عین مقوی بودن بسیار سبک است.

۸- قاووت مقوی‌ترین سوغات کرمانشاه

کرمانشاهی‌ها این خوراکی مقوی را پس از بدنیا آمدن کودک خود در کنار میوه و شیرینی به مهمانان تعارف می‌کنند. معمولا این پودر را در ظروف کوچک بستنی‌خوری ریخته و به مهمانان می‌دهند. قاووت از ترکیب موادی مانند آرد نخودچی، تخم گشنیز، رازیانه، تخم خرفه، سیاه‌دانه، تخم کتان، قهوه، تخم کاهو و… تشکیل می‌شود.

قاووت مقوی‌ترین سوغات کرمانشاهترکیب آسیاب شده این مواد، بمب انرژی کرمانشاه را می‌سازد. اهالی این شهر پودر پسته و بادام را به مواد گفته شده اضافه کرده و به مادر کودک می‌دهند. اگر میزان یکی پودرهای این خوراکی را زیاد کنید، رنگ آن تغییر خواهد کرد. برای مثال با اضافه کردن مقدار زیادی پودر پسته، قاووت رنگی سبز به خود می‌گیرد و درصورتی که میزان پودر کاکائو یا قهوه را افزایش دهید، رنگ آن قهوه‌ای خواهد شد.

صنایع دستی کرمانشاه

بیشتر صنایع دستی ایران در کرمانشاه یافت می‌شود. بومیان این شهر توانایی تولید قالی و جاجیم، موج بافی، چپغ بافی، گیوه، چرم سازی و… را دارند. سوغات کرمانشاه از کیفیت بالایی برخوردار هستند و جز بهترین محصولات دست‌ساز کشور محسوب می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با برخی از صنایع دستی کرمانشاه آشنا شوید.

۱- قالی و جاجیم

بومیان بسیاری از روستاها و شهرها کشور به قالی و جاجیم بافی مشغول بوده و هستند. کرمانشاه یکی از مناطقی از کشور است که هنوز این هنر در آن رواج دارد. برخی اهالی این استان به‌صورت خانگی و کارگاهی درحال‌ انجام این هنر اصیل ایرانی هستند. قالی‌های بافته شده توسط اهالی کرمانشاه بسیار زیبا و خوش نقش‌ونگار بوده و طرفداران زیادی دارد. درحال حاضر در بسیاری روستاهای دینور، بیستون، صحنه و کنگاور دار قالی برپا است.

قالی و جاجیم۲- موج بافی

صنایع دستی تولیدی با این نوع بافت بیشتر به شکل زیرانداز، سجاده و پرده تولید می‌شود. بیشتر تولیدکنندگان، محصولات موج بافی را برای بومیان کرمانشاه تولید می‌کنند. موج باقی در اصطلاح به معنای رختخواب پیچ است که با استفاده از پشم تولید می‌شود. کارگاه‌های تولید این سوغات کرمانشاه بیشتر در شهرهای اورامانت، جوانرود، اسلام‌آباد غرب و گیلان غرب واقع شده‌اند. با مراجعه‌به بازهای محلی کرمانشاه می‌توانید محصولات تولید شده با موج بافی را خریداری کنید.

موج بافی۳- چپغ بافی

این هنر مخصوص بومیان کرمانشاه است و در دیگر نقاط کشور مشاهده نمی‌شود. محصولات چپغ بافی با استفاده از نی ساخته می‌شود. همانطور که می‌دانید، عشایر در چادر زندگی می‌کنند و دیواره‌های چادرها با استفاده از نی‌های تو خالی تزئین می‌شود. در زبان محلی به این نی‌ها چپغ می‌گویند.

چپغ بافیهنرمندان با استفاده از چندین نی و عبور نخ از بین آن‌ها، اشیای زیبایی را می‌سازند. رنگ نخ‌ها در چپغ بافی باعث تشکیل طرح و نقش‌های مختلف می‌شود. ساخت محصولات این هنر به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد، هرچه زمانم بیشتری برای ساخت آن‌ها صرف شود، اشیا ساخته شده ظریف‌تر خواهد شد. ساخته‌های چپغ بافی حتی برای حصار برای دام‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴- گیوه

هنوز هم افراد زیادی از گیوه به‌عنوان کفش روزانه استفاده می‌کنند. این کفش یکی از سوغات کرمانشاه است که در این شهر به وفوور یافت می‌شود. به‌جرات می‌توان گفت، این استان از معدود مناطق کشور است که در آن گیوه دست‌ساز را می‌توان خرید. این کفش‌های مقاوم در استان‌های دیگری مانند اصفهان و فارس نیز ساخته می‌شوند.

گیوه کرمانشاهمتاسفانه گیوه بافی درحال‌حاضر طرفداران کمی دارد و در بیشتر مناطق کشور به‌طورکامل فراموش شده است. در کرمانشاه ۵ گیوه یافت می‌شود که برای نام بردن آن‌ها می‌توان به گیوه تخت لاستیک، گیوه تخت آجیده، گیوه ابریشمی، زیر پارچه‌ای و تخت چرمی اشاره کرد. بسیاری از گردشگران این کفش‌ها را برای استفاده از دکور می‌خرند. پیشنهاد می‌کنیم از این کفش‌ها خریداری کنید تا گیوه بافی جانی دوباره بگیرد.

۵- چرم سازی

به‌دلیل شرایط جغرافیایی منحصربه‌فرد کرمانشاه، چرم سازی در این منطقه انجام می‌شود. از چند سال گذشته تا کنون، کرمانشاه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین شهرهای این هنر شناخته می‌شود. درحال حاضر خانم‌های کرمانشاهی چرم سازی را به‌عناون یک شغل انتخاب کرده‌اند و آن را انجام می‌دهند. چرم کرمانشاه در همه شهرهای ایران زبان زد است.

چرم سازی در کرمانشاهانواع زین، کیف، کفش و دیگر محصولات چرمی در این شهر ساخته می‌شود. چرم مورد استفاده در محصولات این منطقه کیفیت بسیار زیادی دارد و فروشندگان این اطمینان را به شما خواهند داد که از خرید آن پشیمان نخواهید شد.

۶- ساز و آلات موسیقی در سوغات کرمانشاه

یکی‌دیگر از سوغات کرمانشاه، سازهای ساخته شده در آن است. در این شهر سازهایی مانند تمبک، دف، سنتور و… تولید می‌شود. این ابزار را می‌توانید با قیمتی مناسب و کیفیتی خوب در کرمانشاه خریداری کنید. بیشتر سازهای موجود در فروشگاه‌های کرمانشاه دست‌ساز هستند و با استفاده از محصولات بومی ساخته شده است.

ساز و آلات موسیقی در سوغات کرمانشاه۷-  فرش

به‌جرات می‌توان گفت که این شهر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای تولید کننده فرش در کشور است. در کرمانشاه انواع فرش‌های ماشینی و دست‌باف با طرح و نقش‌های مختلف قابل خریداری است. افراد زیادی برای خرید هدیه‌هایی خاص، فرش‌های دست‌باف کرمانشاهی را خریداری می‌کنند. همچنین هنرمندان این شهر تابلو فرش‌هایی با ابعاد مختلف را می‌سازند و آن‌ها را به علاقه‌مندان می‌فروشند. این تابلو فرش‌ها برای تزئین استفاده می‌شود.

کدام یک از سوغات کرمانشاه را تجربه کرده‌اید؟

با توجه‌به توضیحات داده شده می‌توان نتیجه گرفت که کرمانشاه یکی از شهرهای کشور است که سوغات زیادی دارد. اگر تاکنون تجربه میل کردن خوراکی‌های کرمانشاهی یا استفاده از سوغات کرمانشاه را داشته‌اید، نظر خود را درباره بهترین فروشگاه‌ها برای خرید و ویژگی‌های آن‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. Reza می‌گوید

    بهترین سوغات کرمانشاه فقط نان برنجی رضا
    برای اینکه بتونین خرید کنین اسم نان برنجی رضا رو در اینستا گرام سرچ کنید