جزیره هرمز و راهنمای سفر به سرزمین کوه‌های رنگین‌کمانی

معرفی جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز

خلیج‌فارس، جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارد. از بندرها زیبایش و شب‌های زنده‌اش، تا جزایر ریز و درشتی که در فصل زمستان، گردشگران زیادی را برای تفریح به‌سمت خود می‌کشاند. چندسالی می شود که جزیره هرمز که در نزدیکی قشم واقع شده‌ است، طرفداران زیادی پیدا کرده‌ است. اگر دوست دارید یک سفر زمستانی به یکی از نقاط ایران داشته باشید، هرمز می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد. با ما در این مقاله مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا راهنمای سفر به این جزیره دوست‌داشتنی را باهم بخوانیم.

راه اول این است که از طریق اسکله شهید حقانی بندرعباس به این جزیره برسید که بیش از نیم ساعت (بسته به جَو آب‌وهوایی و وضعیت دریا) طول می‌کشد.
راه دوم هم این است که صبح زود از طرف جزیره قشم به اسکله شهید ذاکری بروید و با قایق‌موتوری با حدود نیم ساعت قایق‌سواری این جزیره زیبا برسید.

دره رنگین کمان، دره مجسمه، دره پرتغالی‌ها، جنگل حرا، جزیره هنگام، غار الهه نمک و…

رسوبات معدنی متفاوت در این منطقه از هرمز، باعث به‌وجود آمدن طیف رنگ‌های متفاوت شده‌اند. رنگ‌های قرمز، مشکی، نقره‌ای و زرد بیشترین رنگی است که در خاک دره رنگین‌کمان به چشم می‌خورد. این رنگ‌ها مانند فرشی طبیعی روی زمین گسترده شده و چشم‌ها را نوازش می‌دهد.

حرا یا مانگرو، گونه‌ای از گیاهان آب شور است که در بسیاری از نقاط خلیج فارس رشد کرده است. درختان حرا خاصیت جالبی دارند. آنها می‌توانند شوری را از آب بگیرند و درواقع یک آب شیرین‌کن طبیعی به حساب می‌آیند.

جزیره هرمز کجاست؟

جزیره هرمزه، جزیره‌ای در 42 کیلومتری خلیج‌فارس است. شکل این جزیره از روی نقشه، شبیه یک مخروط ناتمام است. فقط یکی از روستاهای هرمز ساکنانی دارد و کسی در باقی قسمت‌های آن زندگی نمی‌کند.

جزیره هرمز در حدود 8 کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد. جزیره هرمز ازنظر موقعیت استراتژیک کلید خلیج‌فارس است.

اگر می‌خواهید به جزیره هرمز برسید، دو راه پیش روی شماست. راه اول این است که از طریق اسکله شهید حقانی بندرعباس به این جزیره برسید که بیش از نیم ساعت (بسته به جَو آب‌وهوایی و وضعیت دریا) طول می‌کشد.

راه دوم هم این است که صبح زود از طرف جزیره قشم به اسکله شهید ذاکری بروید و با قایق‌موتوری با حدود نیم ساعت قایق‌سواری این جزیره زیبا برسید.

جزیره هرمز به‌خاطر خاک سرخش مشهور است. رسوبات زمین‌شناختی و مواد معدنی خاک هرمز، این جزیره را به بهشت زمین‌شناسان تبدیل کرده است. بلندترین نقطه جزیره هرمز 186 متر از سطح دریا فاصله دارد.

بهترین فصل برای مسافرت به هرمز، نیمه دوم سال است. اواسط پاییز تا اواخر زمستان که هوای مناطق خلیج‌فارس کاملا بهاری و مطبوع می‌شود، بهترین زمان برای تماشای هرمز دوست‌داشتنی است.

جاهای دیدنی هرمز کجاست؟

جزیره هرمز درست مانند جزیره کیش بستر بی‌نظیر شگفتی‌های طبیعی است. وقتی به هرمز سفر می‌کنید، باید بدانید که لیست بزرگی از دیدنی‌های بی‌نظیر در انتظار شماست. در ادامه جذاب‌ترین دیدنی‌های هرمز را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- دره رنگین‌کمان

جذاب‌ترین جاذبه جزیره هرمز، دره رنگین‌کمان است. رسوبات معدنی متفاوت در این منطقه از هرمز، باعث به‌وجودآمدن طیف رنگ‌های متفاوت شده‌اند. هرکسی از دیدن اینهمه رنگ روی خاک کنار هم شگفت‌زده می‌شود.

رنگ‌های قرمز، مشکی، نقره‌ای و زرد بیشترین رنگی است که در خاک دره رنگین‌کمان به چشم می‌خورد. این رنگ‌ها مانند فرشی طبیعی روی زمین گسترده شده است و چشم‌ها را نوازش می‌دهد. این دره مثل دره ستارگان از دیدنی‌های طبیعی منطقه است.

دره رنگین کمان هرمز

۲- قلعه پرتغالی‌ها

حتما می‌دانید که بندرعباس و منطقه تنگه هرمز، جزو اولین مناطق ایران بودند که به دام استعمار افتادند. پرتغالی‌ها با لشکرکشی به تنگه هرمز و تصرف آن قصد داشتند بر مناطق استراتژیک دنیا مسلط شوند. نتیجه این روند استعماری، اشغال هرمز به مدت طولانی بود. هنوز هم بقایای لشکر پرتغالی‌ها در بندرعباس، جزیره قشم و جزیره هرمز مشاهده می‌شود. یکی از این بقایا، قلعه پرتغالی‌هاست. بنایی جالب که از دوران استعمار پرتغال در خلیح فارس باقی‌مانده است. توپ‌ها و دیوارهای سنگی و مستحکم، اولین چیزی است که با ورود به قلعه پرتغالی ها توجهتان را جلب خواهد کرد.

در ورودی قلعه پرتغالی‌ها هم بازارچه‌ای محلی دایر است که بهترین مکان برای خرید سوغاتی هرمز محسوب می‌شود. می‌توانید صنایع دستی زنان هرمز، مانند سوزن‌دوزی‌های زیبا را با قیمت‌هایقلعه پرتغالی‌هاست مناسب از این بازارچه بخرید.

اگر گذارتان به قلعه پرتغالی‌ها خورد، بازدید آب‌انبار این قلعه را از دست ندهید.

قلعه پرتغالی‌ها از دیدنی های جزیره هرمز

۳- دره مجسمه در جزیره هرمز

اگر حدود نیم ساعت تا ساحل هرمز پیاده‌روی کنید، به منطقه‌ای می‌رسید که دره مجسمه نام دارد. عوارض زمین‌شناختی جالب سنگ‌های رسوبی و آهکی، باعث شده‌ است تا سنگ‌هایی که از دل آب سر برآورده‌اند مثل مجسمه‌های طبیعی شکل داشته باشند. شما می‌توانید بسته به خلاقیت دیدتان شکل حیوانات یا اشیا مختلف را در سنگ‌های فرم گرفته ببینید. این جزیره بهترین سوژه‌ها برای عکاسی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

دره مجسمه از جاهای دیدنی جزیره هرمز

۴- جنگل حرا

حرا یا مانگرو، گونه‌ای از گیاهان آب شور است که در بسیاری از نقاط خلیج‌فارس رشد کرده است. دسته‌ای از جنگل‌های حرای خلیج‌فارس در اطراف جزیره هرمز قرار گرفته‌اند.

درختان حرا خاصیت جالبی دارند. آنها می‌توانند شوری را از آب بگیرند و در واقع یک آب شیرین‌کن طبیعی به حساب می‌آیند. جنگل‌های حرا طاقت سرما را ندارند و در دمای کمتر از 5 دره سانتی‌گراد آسیب جدی می‌بینند. این درختان در حالت مد در آب فرو می‌روند و در جزر حتی می‌توانید ریشه‌های آنها را ببینید. می‌ توانید بعد از رسیدن به جزیره هرمز، از قسمت شمال شرقی آن سوار قایق‌موتوری شوید و از جنگل‌های حرا بازدید کنید.

جنگل حرا در هرمز

۵- جزیره هنگام و خاک‌های درخشان

بدون شک زیباترین ساحل ایران، ساحل نقره‌فام هنگام است. خاک ساحل هنگام به‌خاطر رسوبات مختلفی، به‌شکل براق و نقره‌ای به نظر می رسد. آب ساحل هنگام به‌خاطر وجود فیتوپلانکتون‌های آب، درشب درخشنده و رویایی هستند.

اگر به جزیره هرمز رفتید می‌توانید با اجاره یک قایق‌موتوری از ساحل هنگام و دلفین‌های بامزه‌ای که اطراف این جزیره پرسه می‌زنند، دیدن کنید. البته در اکثر مواقع اجازه دسترسی و پیاده‌شدن در این جزیره را نخواهید داشت. متاسفانه رفتار نامناسب گردشگران با خاک هنگام باعث شده‌ مسئولان محیط زیست استان هرمزگان، از ورود گردشگران به این ساحل زیبا جلوگیری کنند.

جزیره هنگام

۶- غار مراقبه یا الهه نمک

یکی از عجایب جزیره هرمز، غار مراقبه است. علت نامگذاری این غار، سکوت مثال‌زدنی این غار است. علت سکوت و آرامشی که در این غار وجود دارد، وجود بلور نمک در آن است. بلور نمک، سروصدای اضافی محیط را به خود جذب می‌کند که باعث می‌شود انرژی مثبتی در غار جریان داشته باشد. یادتان باشد که حتما به این غار سر بزنید و کلی انرژی بگیرید. البته پیمودن این غار کار سختی نیست و اگر به غارنوردی و صخره‌نوردی وارد نیستید، هوس غارنوردی نکنید!

این غار درست مثل تنگه چاهکوه یکی از زیباترین دیدنی‌های طبیعی است که حال عاشقان طبیعت را خوب خواهد کرد.

۷- غواصی در اطراف هرمز

یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌هایی که می‌توانید در جزایر خلیج‌فارس انجام دهید، غواصی است. اطراف هرمز به‌خاطر موقعیت مساعد آب و عمق دریا، یکی از مناسب‌ترین مکان‌های غواصی در خلیج فار به حساب می‌آید. مخصوصا برای افرادی که غواصی بلد نیستند و تجربه شنا در آب‌های آزاد را ندارند.

دیدن کف دریا، ماهی‌ها و مرجان‌های دریایی در عین جذابیت، بسیار آرامش‌بخش است. برای غواصی در اطراف هرمز باید یکی از تورهای نیم‌روزه غواصی در هرمز را رزرو کنید. همه تجهیزات غواصی به شما داده می‌شود و هر دو نفر با یک مربی وارد آب می‌شوند. نکته مهم اینکه مربی خانم‌های غواص هم خانم است.

غواصی در اطراف هرمز

۸- فرش خاکی در جزیره هرمز

هنرمندان جزیره هرمز با استفاده از خاک‌های رنگی این جزیره، اقدام به خلق آثار هنری متفاوتی می‌کنند. یکی از جذاب‌ترین این آثار فرش خاکی است که در جای‌جای ساحل هرمز به چشم می‌خورد. البته این کار از لحاظ زیست محیطی چندان درست نیست و به زیست‌بوم هرمز ضربه می‌زند؛ اما با رفتن به هرمز حتما به فرش‌های خاکی بر خواهید خورد.

فرش خاکی در ساحل

البته جاهای دیدنی قشم به همین‌ها خلاصه نمی‌شود. شما می‌توانید پارک زیتون قشم،

هزینه‌های سفر به جزیره هرمز

جدا از هزینه‌ای که باید برای رسیدن به بندرعباس یا قشم برای دیدنی جاهای دیدنی قشم بپردازید، سفر به هرمز یکی از کم‌هزینه‌ترین سفرهای شما خواهد بود. بسته به اینکه چقدر از بندرعباس فاصله دارید و با چه وسیله نقلیه‌ای خودتان را به این بندر می‌رسانید باید بین 100هزار تا 1میلیون تومان برای رفت‌و‌آمد به بندرعباس کنار بگذارید.

اما برای رسیدن به هرمز، باید چیزی حدود 20هزار تومان هزینه کنید. قیمت تفریح‌هایی که در هرمز برای خودتان در نظر می‌گیرید، بسته به کیفیت و کمیت قیمت‌ها متغیر هستند. مثلا برای اجاره یک‌ساعته موتور سه‌چرخه سی هزارتومان می‌پردازید و برای تور نیم‌روزه غواصی حدودا بین 100 تا 150هزار تومان در نظر بگیرید. اکثر مناطق دیدنی هرمز ورودی رایگان دارند و فقط برای بازدید از قلعه پرتغالی‌ها باید 2هزار تومان ورودی بدهید.

اقامت در هرمز مثل کیش بسته به کیفیت محل اقامت قیمت‌های متفاوت دارد. تنها هتل هرمز، برای هر شب اقامت از مسافران 160هزار تومان دریافت می‌کند. علاوه بر هتل، می‌توانید از هاستل‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی هرمز هم استفاده کنید. قیمت اقامت در این اقامتگاههای سنتی، از 50هزار تومان شروع می‌شود و بسته به امکانات گاه تا 300هزار تومان هم می‌رسد. البته شما می‌توانید در ساحل هرمز کمپ بزنید که رایگان هم هست. فقط رفت‌وامد آب هنگام جزر و مد را هم در نظر بگیرید.

هر وعده غذا در جزیره هرمز، دست‌کم 50هزار تومان هزینه‌ برمی‌دارد. توصیه می‌کنم حتما غذاهای دریایی را که با سس‌های محلی درست می‌شوند، امتحان کنید. سس‌های محلی که ساخته دست زنان هرمزی است، در ترکیب خود خاک سرخ هرمز هم دارد که طعم بسیار جالب و متفاوتی دارد.

چند توصیه برای سفر به هرمز

 • در سفر به هرمز حتما لباس‌های خنک زیاد به همراهتان داشته باشید. مخصوصا اگر در فصل‌های گرم‌تر سال به این جزیره سفر می‌کنید. پیاده‌روی‌های طولانی در این جزیره برای دیدن مناظر طبیعی، نیاز شما را به تعویض لباس افزایش می‌دهد.
 • برای کمپ‌زدن در ساحل هرمز، حتما میزان بالاآمدن آب در هنگام مد را از محلی‌ها بپرسید. ممکن است حواستان نباشد و هنگام مد، اتفاق ناخوشایندی برای خودتان یا وسایل الکترونیکی‌تان بیفتد.
 • پاوربانک در سفر از اوجب واجبات است. فراموش نکنید آن را خودتان به هرمز ببرید تا دربه‌در شارژر نشوید! سعی کنید حتما ضدآفتاب و کلاه لبه‌دار را هم در وسایلتان بگنجانید تا موقع برگشت از هرمز، تبدیل به زغال نشده باشید.
 • به‌هیچ‌وجه هوس نکنید قسمتی از خاک هرمز را به‌عنوان یادگاری با خودتان ببرید! با این کار طبیعت هرمز در طول چند سال نابود خواهد شد. ضمن اینکه این کار ممنوع هم است و در فرودگاه‌ بندرعباس اجازه نخواهید داشت خاک را با خودتان جایی ببرید.
 • و حرفی تکراری که در انتهای همه مقاله‌های مربوط به بوم‌گردی می‌گویم این است که: یادمان نرود که مردم روستاهای توریستی، بعد از بازدید ما هم قرار است به زندگی‌شان در آن روستاها ادامه بدهند. پس با محیط زندگی‌شان همان طوری برخورد کنیم که دوست داریم با محیط زندگی‌مان برخورد شود.
 • یادمان باشد که هر منطقه ایران، فرهنگ و سنت مخصوص به خودش را دارد. مهربانی و مهمان‌نوازی اقوام مختلف ایرانی، به ما مجوز دستکاری بافت فرهنگی و سنتی مناطق مختلف را نمی‌دهد. سعی کنیم تاجایی‌که می‌توانیم با فرهنگ و سنت اقوام ایرانی با احترام برخورد کنیم و به‌هیچ‌وجه شکل سنتی مناطق را به هم نزنیم.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه
 1. شقایق می‌گوید

  در حال حاضر قیمت رفت به هرمز از بندرعباس نفری ۶۳ هزار تومنه.

 2. رضا می‌گوید

  با ماشین شخصی امکان داره به جزیریه هرمز بریم ؟

  1. ایمان می‌گوید

   با ماشین میتونین برین قشم یا بندرعباس و بعد از این دو راه با قایق یا لنج برین

 3. حسن صادقی یونسی می‌گوید

  سلام و احترام
  از مطالب خیلی خوب و جغرافیایی شما بهره مند شدیم

 4. اکبر بیات می‌گوید

  سلام متشکرم اطلاعاتی که گذاشتید بسیار عالی است