سورتمه تالش

سورتمه تالش، لذت سواری مارپیچ در دل جنگل

با آغاز فصل بهار و تولد دوباره سرسبزی، پیکان سفرها به‌سوی طبیعت نشانه می‌رود. بیشتر افراد هم به‌دنبال مکان‌های زیبا و بکر برای گذراندن اوقات فراغتشان‌اند و به‌سمت طبیعت شمال کشور و استان گیلان می‌روند. جایی که قرار است سورتمه تالش را با ترکیبی بی‌نظیر از جهانی سبز و خرم و هیجانی خالص از نزدیک ببینند.

این سورتمه یکی از متفاوت‌ترین تجربه‌های زندگی هر مسافر گیلان است؛ پس اگر شما هم می‌خواهید لذت یک سواری پرسرعت و پرهیجان در دل جنگل را به لیست تجربیاتتان اضافه کنید، این تفریح جانانه را از دست ندهید.

ما هم در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا به معرفی سورتمه تالش پرداخته‌ایم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

سورتمه تالش کجاست؟
سورتمه تالش در استان گیلان، شهر تالش قرار دارد و برای رفتن به آنجا باید از مسیر میدان امام علی، به‌سمت انتهای خیابان جعفر طیار، پارک سیاهداران حرکت کنید.
ساعت کاری سورتمه تالش چه زمانی است؟
سورتمه تالش گیلان در نیمه اول سال از ۱۰ صبح تا ۸ شب و در نیمه دوم سال از ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر باز است.
بهترین زمان برای سورتمه‌سواری در تالش چه فصلی است؟
سورتمه تالش در تمام فصل‌ها فعال است و دیدن آن در هر فصل زیبایی خاص خود را دارد؛ باوجوداین فصل بهار بهترین زمان بازدید از سورتمه است.
فاصله سورتمه تالش تا رشت چقدر است؟
سورتمه تالش تا شهر رشت ۱۰۲ کیلومتر فاصله دارد که با حدود ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه رانندگی به آنجا می‌رسید.
شماره تماس سورتمه تالش کدام است؟
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سورتمه تالش می‌توانید با شماره ۰۱۳۴۴۲۲۶۷۷۵ تماس بگیرید.

سورتمه تالش، لذت سواری در دل جنگل‌های ایران

احتمالا شما هم با شنیدن کلمه سورتمه یاد فیلم‌های هالیوودی می‌افتید که در زمان کریسمس، بابانوئل سوار بر آن از این شهر به آن یکی می‌رود و گوزن‌های زیبا و جوان آن را حمل می‌کنند؛ اما متأسفانه باید به شما بگوییم که سورتمه واقعی این شکلی نیست.

سورتمه ریلی تالش

عکس از: سایت NeshanMap

البته خودتان را ناراحت نکنید. سورتمه تالش هیچ‌چیز کم از آن تصورهای زیبا ندارد و نشستن در اتاقک‌های متحرک آن حتما تجربه جالبی خواهد بود. این سورتمه در بام تالش و در منطقه کوهی سیاهداران قرار دارد و یکی از متفاوت‌ترین جاهای دیدنی تالش محسوب می‌شود.

از جذابیت‌های دیگر سورتمه تالش گیلان هم نزدیکی آن به پارک جنگلی سیاهداران است. یک توصیه خیلی جدی برای شما داریم، هنگام رفتن به سورتمه تالش چشمانتان را خوب باز کنید؛ چون ممکن است در طول مسیر چشمتان به گوزن قرمز ایرانی هم بیفتد و یکی از گونه‌های زیبای حیات‌وحش را از نزدیک ببینید.

آشنایی با سورتمه تالش

سورتمه ریلی تالش ۱۰۵۵ متر طول دارد و در جنگل‌ سیاهداران قرار گرفته است. این سورتمه مسیر یک کیلومتر و ۵۵متری را با سرعت تقریبا ۴۰ کیلومتر بر ساعت طی می‌کند. واگن‌های سورتمه تالش به‌صورت تک‌نفره و دونفره طراحی شده است و بدون کابین است که به شما اجازه می‌دهد، در طول حرکت، نوازش باد روی صورتتان را حس کنید.

سورتمه در گیلان

عکس از: سایت Google Maps

سورتمه تالش گیلان یکی از مجهزترین و مدرن‌ترین سورتمه‌های ایران است که با استفاده از علم روز و اصول مهندسی دقیق در سال ۱۳۸۹ با همکاری یک شرکت آلمانی به نام ویگاند ساخته شده است.

اگر برایتان جالب است از مسیر این سورتمه بدانید، باید به شما بگوییم با سوارشدن در سورتمه هم مسیر لیفت یا ریل مستقیم پیش رویتان خواهد بود و هم در پیچ‌وخم مسیر مارپیچ یا ریل غیرمستقیم قرار می‌گیرید و از فضای سبز دورتان نهایت لذت را می‌برید.

سورتمه تالش

عکس از: سایت NeshanMap

با نشستن بر صندلی‌های سورتمه تالش از یک طرف چشم‌انداز جنگلی با درختان سربه‌فلک‌کشیده و از سمت دیگر، بستر پهن دریای آبی شما را شگفت‌زده خواهد کرد. درضمن مسیر مارپیچ معمولا در بین جوان‌ترها طرفداران بیشتری دارد؛ چون هیجان بیشتری تزریق می‌کند.

اگر می‌خواهید سوار سورتمه تالش شوید، حواستان باشد که ظرفیت آن محدود است و نباید وزن سرنشینان سورتمه بیشتر از ۱۲۰ کیلوگرم شود؛ همچنین حتما فردی که وزن بیشتری دارد، باید در صندلی عقب بنشیند تا تعادل دستگاه حفظ شود. کنترل سرعت و ترمز هم توسط نفری که در عقب واگن نشسته انجام می‌شود.

سورتمه تالش کجاست؟

سورتمه تالش در قسمت جنوب شرقی شهر تالش و در نزدیکی جنگل‌های گیسوم و سیاهداران قرار گرفته و همین موضوع باعث شده این سورتمه یکی از جاذبه‌های پرطرفدار در بین جاهای دیدنی گیلان باشد.

آدرس سورتمه تالش: استان گیلان، شهر تالش، میدان امام علی (ع)، بالاتر از سه‌راه دکتر طاهری، انتهای خیابان جعفر طیار، پارک سیاهداران

لوکیشن سورتمه تالش روی گوگل‌مپ

سورتمه تالش کجاست؟

عکس از: سایت Google Maps

مسیر دسترسی به سورتمه تالش

برای رفتن به سورتمه تالش گیلان می‌توانید از خودروی شخصی یا تاکسی استفاده کنید. برای رسیدن به بام تالش و سورتمه‌سواری هم باید از شهر هشت‌پر به‌سمت روستا و جنگل سیاهداران حرکت کنید. مسیر دسترسی به این تفریح هیجان‌انگیز سبز و جنگلی است و تا چشم کار می‌کند طبیعت پیش روی شماست.

اگر از مرکز شهر به‌سمت جاده اسالم بروید، میدان امام علی را می‌بینید. سپس باید از میدان به‌سمت خیابان جعفر طیار خارج شوید و امتداد خیابان را ادامه دهید تا به پارک جنگلی سیاهداران برسید. در آنجا پارکینگ مجموعه برای اسکان خودروها تعبیه شده است و می‌توانید با کمی پیاده‌روی خودتان را به بام تالش و سکوی سورتمه‌سواری برسانید.

سورتمه تالش

عکس از: سایت Google Maps

اصلا نگران مسافت نباشید؛ چون از شهر هشت‌پر تا سورتمه تالش حدود ۱۰ دقیقه راه است. نزدیکی شهرهای شمالی به تالش هم باعث شده مسیر دسترسی به این سورتمه مدرن و جذاب چندان دشوار نباشد و با چند ساعت رانندگی از هرکجای شمال، خیلی سریع به سورتمه تالش برسید.

فاصله ماسال تا سورتمه تالش

اگر از سمت ماسال به‌طرف سورتمه تالش حرکت کنید، سه مسیر متفاوت از جاده بزرگراه ساحلی رشت آستارا پیش روی شماست؛ باوجوداین در طولانی‌ترین زمان حدودا ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه رانندگی شما را به این مکان دیدنی و متفاوت می‌رساند.

در کمترین حالت هم ۶۲.۸ کیلومتر مسافت پیش روی شماست و با ۱ ساعت و ۱۸ دقیقه رانندگی به مقصد می‌رسید.

فاصله ماسال تا سورتمه تالش

عکس از: سایت Google Maps

فاصله تهران تا سورتمه تالش

گردشگرانی که از مبدأ تهران به‌سمت سورتمه تالش گیلان حرکت می‌کنند، باید از آزادراه قزوین به رشت به‌سمت شمال حرکت کنند. اگر ترافیک نباشد، این مسیر ۴۱۵ کیلومتر است؛ پس خودتان را برای یک رانندگی ۵ ساعت و ۳۰ دقیقه‌ای آماده کنید.

فاصله رشت تا سورتمه تالش

فاصله سورتمه تالش تا شهر زیبای رشت ۱۰۲ کیلومتر است و با حدود ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه رانندگی می‌توانید خودتان را به آنجا برسانید.

فاصله رشت تا سورتمه ریلی تالش

عکس از: سایت Google Maps

امکانات سورتمه تالش

سورتمه تالش به‌عنوان یک مجموعه تفریحی امکانات کاملی را در اختیار مسافران و گردشگران قرار می‌دهد. با رفتن به این مکان بکر و هیجان‌انگیز می‌توانید از رستوران، بوفه خوراکی، سرویس بهداشتی و پارکینگ ماشین‌ها استفاده کنید.

امکانات سورتمه تالش

عکس از: سایت Google Maps

همچنین آلاچیق‌هایی برای اسکان مسافران در نظر گرفته شده است که می‌توانید در آن‌ها زیرانداز پهن کنید و ناهار و عصرانه را در فضای سبز طبیعت زیبای جنگل نوش جان کنید.

ویژگی‌های سورتمه تالش

ایمنی: امنیت مهم‌ترین ویژگی در بازی‌های تفریحی است. سورتمه تالش استاندارد است و برای حفظ سلامت گردشگران نیز تمام نکات ایمنی در مسیر ریلی، واگن‌ها و ترمزهای دستی رعایت شده است.

کنترل سرعت واگن‌ها: سرنشینان واگن‌های سورتمه تالش می‌توانند با ترمز دستی، سرعت حرکتشان را کنترل کنند؛ البته در طول مسیر ریلی نیز اهرم‌هایی قرار داده شده که از سرعت زیاد جلوگیری می‌کند؛ این سورتمه در راستای حفظ امنیت کامل گردشگران بیشتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت حرکت نمی‌کند.

سورتمه تالش خوب است؟

عکس از: سایت Google Maps

نوع مسیر: مسیر حرکتی سورتمه ریلی تالش به دو شکل مستقیم و مارپیچ طراحی شده و در هر طول مسیرها هم چشم‌انداز دریا و جنگل پیش روی گردشگران است.

واگن‌های سورتمه: واگن‌های سورتمه تالش به‌صورت دونفره و تک‌نفره است و تا وزن حداکثر ۱۲۰ کیلوگرم را تحمل می‌کند. کنترل هر واگن نیز به‌دست سرنشینان آن انجام می‌شود.

ثبت خاطره‌ها با دوربین: دوربین‌های متعددی در طول مسیر ریلی سورتمه قرار داده شده تا لحظات هیجان‌انگیز و شیرین شما را به ثبت برساند. اگر دوست داشته باشید، با پرداخت هزینه می‌توانید عکس‌های ثبت‌شده را به‌صورت چاپی یا فایل دریافت کنید.

بهترین زمان برای سورتمه‌سواری تالش

سورتمه‌سواری در تالش استان گیلان در هر زمانی از سال ممکن است. اگر اهل هوای بارانی هستید یا می‌خواهید دانه‌های برف را روی صورتتان لمس کنید، به‌هیچ‌عنوان لذتِ نشستن در سورتمه تالش در فصل پاییز و زمستان را از دست ندهید.

سورتمه تالش

عکس از: سایت Google Maps

اگر هم می‌خواهید هوای خنک بهار را در کنار رنگ سبز طبیعت و امواج دریا تجربه کنید، لذت سورتمه تالش را در فصل بهار و تابستان تجربه کنید تا بهترین خاطره زندگی‌تان به ثبت برسد؛ البته باتوجه‌به تغییرات آب‌وهوایی و احتمال باران‌های شدید، فصل بهار بهترین زمان برای سورتمه‌سواری تالش است.

اقامت در نزدیکی سورتمه تالش

تنوع اقامتگاه‌های نزدیک به سورتمه تالش دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارد؛ پس بدون نگرانی هر زمانی از سال که برای سفر به تالش و لذت‌بردن از سورتمه برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید اقامتگاه مدنظرتان را از قبل رزرو کنید.

سورتمه تالش

عکس از: سایت Google Maps

کلبه‌های جنگلی، هتل‌های لوکس، اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی در شهر تالش و شهرهای اطراف میزبان شماست تا اقامتی راحت و ایمن داشته باشید.

اقامت در نزدیک سورتمه تالش

عکس از: سایت Google Maps

این‌ها هم برخی از هتل‌های معروف در شهر تالش هستند:

  • هتل لیوادر
  • هتل مهستان
  • هتل بام‌های سفالی
  • هتل حاج حسین پرویزی
  • هتل قصر نگین

جاهای دیدنی نزدیک سورتمه تالش

در سفرتان به تالش فقط سورتمه‌سواری را در برنامه‌های تفریحی‌تان قرار ندهید. گیلان پر از جاذبه‌های دیدنی است که می‌توانید همه آن‌ها را در یک سفر چندروزه از نزدیک تماشا کنید.

پارک جنگلی گیسوم

پارک جنگلی گیسوم یکی از زیباترین مناطق جنگلی ایران است که در استان گیلان قرار دارد. این پارک جنگلی مانند یک تونل عظیم در دل طبیعت، شما را به تماشای امواج در نقطه پیوند جنگل و دریا دعوت می‌کند.

پارک جنگلی گیسوم

عکس از: سایت Google Maps

با سفر به تالش می‌توانید اول سورتمه‌سواری کنید و بعد در کمتر از ۳۰ دقیقه خودتان را به جنگل گیسوم برسانید. پارک جنگلی گیسوم در مسیر بزرگراه ساحلی رشت آستارا قرار دارد و فاصله این دو مکان دیدنی از همدیگر حدود ۲۰ کیلومتر است.

ییلاق سوباتان

ییلاق سوباتان از محبوب‌ترین مقصدهای دیدنی شمال در فصل بهار به شمار می‌رود. سرتاسر سوباتان در فصل بهار پر از شقایق و گل‌های وحشی زیبا خواهد شد. در سفرتان به این منطقه بکر طبیعی می‌توانید از چشمه‌های آب گرم هم دیدن کنید و در رودخانه و آبشارهایش تنی به آب بزنید.

ییلاق سوباتان

عکس از: سایت Google Maps

ارتفاعات سوباتان تا سورتمه تالش نزدیک به ۳۸ کیلومتر فاصله دارد و تقریبا به ۱ ساعت و ۳۲ دقیقه رانندگی می‌توانید به این مقصد جذاب برسید و از اسب‌های وحشی و دام‌هایی که در طبیعت رهایند، دیدن کنید.

دریاچه سراگاه

روستای سراگاه در ۱۰ کیلومتری تالش قرار گرفته و به‌خاطر وجود دریاچه طبیعی و بسیار زیبایش به یکی از جاهای دیدنی گیلان تبدیل شده است. این دریاچه درواقع یک آبگیر کوچک است که برای ماهیگیری در اختیار مردم محلی قرار دارد و به آن آبگیر سد خاکی هم می‌گویند. دریاچه سراگاه تا سورتمه تالش حدود ۱۰ کیلومتر فاصله دارد و می‌توانید در ۳۰ دقیقه خودتان را به این مکان برسانید.

دریاچه سراگاه

عکس از: سایت Google Maps

سکوت و آرامش طبیعت، چشم‌انداز زیبا و تلالو نور در زلالی آب دریاچه هرکسی را به‌سمت خود فرامی‌خواند تا چند ساعتی از شلوغی‌ها فرار کند؛ البته اگر می‌خواهید به دریاچه سراگاه بروید، حتما توجه داشته باشید که ماهیگیری برای گردشگران و شنا و آب‌تنی در دریاچه ممنوع است.

قلعه صلصال

قلعه صلصال لیسار یکی از جاهای دیدنی و تاریخی تالش محسوب می‌شود که قدمتی باستانی دارد. زمان ساخت این قلعه به دوره سلجوقیان بازمی‌گردد و نام قلعه صلصال در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

قلعه صلصال

عکس از: سایت Google Maps

این قلعه را با نام‌های قلعه لیسار تالش و قلعه سلسال نیز می‌شناسند. ازآنجایی‌که قلعه صلصال روی یک تخته‌سنگ با ارتفاع ۱۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته، هنگام بازدید از آنجا، منظره‌ای خیره‌کننده از طبیعت جنگلی، آب‌های دریای خزر و دشت‌های اطراف را خواهید دید. سرتاسر این قلعه سنگی نیز با خزه‌های سبزرنگ پوشیده شده و نمایی متفاوت به آن بخشیده است.

اطلاعات بازدید و هزینه سورتمه تالش

برای استفاده از سورتمه تالش باید هزینه ورودی مجموعه و بلیط را جداگانه پرداخت کنید. قیمت بلیط سورتمه تالش نیز بسته به اینکه واگن تک‌‌نفره یا دونفره بگیرید، متفاوت است.

ساعت کاری سورتمه تالش

سورتمه تالش گیلان در تمام فصل‌های سال فعال است. بااین‌حال ممکن است تعطیلات رسمی بر ساعت فعالیت این مجموعه نیز تأثیر بگذارد؛ پس حتما قبل از مراجعه با تماس تلفنی از بازبودن مجموعه مطمئن شوید.

ساعات کاری سورتمه تالش

عکس از: سایت Google Maps

ساعت فعالیت در فصل‌های بهار و تابستان: از ۱۰ صبح تا ۸ شب.

ساعت فعالیت در فصل‌های پاییز و زمستان: از ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر.

شماره تماس سورتمه تالش

۰۱۳-۴۴۲۲۶۷۷۵

توصیه‌هایی برای رفتن به سورتمه تالش

اگر اهل هیجان هستید اصلا پیچ‌وتاب‌خوردن در دل جنگل‌های شمال ایران را از دست ندهید. آن هم وقتی یک سورتمه در اختیارتان قرار می‌گیرد و می‌توانید در طول مسیر، از گوزن‌های بزرگ و تنومند ایرانی دیدن کنید.

هنگام رفتن به سورتمه تالش هم این توصیه‌ها را جدی بگیرید:

  • به‌خاطر اینکه سورتمه تالش در وسط پارک جنگلی قرار دارد، بهتر است قبل از تاریکی هوا از این سورتمه استفاده کنید.
  • برای بازدید از این جاذبه تفریحی نیازی به هیچ وسیله خاصی نیست. فقط کفش و لباس مناسب بپوشید و برای ۳۰ دقیقه سورتمه‌سواری در دل طبیعت آماده شوید.
  • سوارشدن کودکان زیر ۴ سال، افراد مبتلا به بیماری قلبی، کهن‌سالان و کسانی که مشکل اضافه وزنسورتمه رس دارند، در سورتمه تالش ممنوع است.
  • برای جلوگیری از تصادف و آسیب فیزیکی، حتما فاصله خودتان را با واگن جلویی حفظ کنید.
  • کودکان نمی‌توانند تنها سوار سورتمه شوند و حتما باید یک نفر بزرگ‌سال همراه آن‌ها باشد.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.