آبشار لونک

آبشار لونک؛ گوشه‌ای از بهشت گمشده گیلان

اگر رویای سفر در طبیعت بکر گیلان را در سر می‌پرورانید، حتما از آبشار لونک دیدن کنید که نوای آب و سنگ را بر دامان کوه درفک می‌سراید. این آبشار دوقلو در فصول پرآب یکی می‌شود و جاذبه‌ای شگفت‌انگیز را خلق می‌کند.

آبشار لونک دیلمان یکی از جاهای دیدنی گیلان است که به رونق صنعت گردشگری و ایجاد اشتغال در زمینه هتل‌داری، رستوران‌داری، صنایع‌دستی و همچنین حمل‌و‌نقل کمک می‌کند.

آبشار لونک کجاست؟
آبشار لونک در استان گیلان، کیلومتر ۲۵ جاده سیاهکل – دیلمان قرار دارد.
بهترین زمان بازدید از آبشار لونک چه موقعی است؟
گردشگران نیمه ابتدایی سال را برای بازدید ترجیح می‌دهند؛ اما منظره یخی آبشار، خلوتی و آرامش این منطقه در زمستان نیز تجربه‌ای منحصربه‌فردی را رقم می‌زند.
کدام جاذبه‌های گردشگری به آبشار لونک نزدیک است؟
آبشار باباولی، کاروانسرای تی‌تی، قلعه گرماور، قلعه کوتول‌شاه و شهرستان سیاهکل از جاذبه‌های گردشگری نزدیک آبشار لونک هستند.
آبشار لونک چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟
در نزدیکی آبشار لونک امکاناتی مانند رستوران، سرویس بهداشتی، پارکینگ، آلاچیق، باربیکیو و مسیر پیاده‌روی وجود دارد.
در بازدید از آبشار لونک کجا اقامت کنیم؟
می‌توانید کمپینگ در طبیعت را انتخاب کنید یا که به اقامتگاه‌های مختلف مثل مجتمع اقامتی صبا، هتل آپارتمان اقلیما، اقامتگاه بوم‌گردی گیلدا و… بروید.

مشخصات آبشار لونک

آبشار لونک در جنگل‌های انبوه هیرکانی قرار دارد و از جاذبه‌های طبیعی بکر و دیدنی استان گیلان به شمار می‌رود. بلندای آبشار لونک سیاهکل حدود ۱۰ متر است و در تمام طول سال آب دارد. البته میزان آب آن در فصل‌های کم‌آب به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

آبشار لونک دیلمان

عکس از: سایت Google Map

صدای دلنشین آبشار لونک در سکوت کوهساران یکی از جاذبه‌های اصلی این مکان است که به آرامش روح و روان شما کمک می‌کند. بنابراین اگر دنبال تفریحی آرامش‌بخش در دل طبیعت و به دور از هیاهوی شهر هستید، آبشار لونک انتخابی ایدئال است؛ شنا‌کردن در آبشار لونک به دلیل وجود سنگ‌ها و صخره‌های متعدد توصیه نمی‌شود.

جالب است بدانید واژه «لونک» در گویش گیلکی به معنای محل غارها یا محل سوراخ‌ها است و به ویژگی‌های طبیعی آبشار لونک اشاره دارد.

آبشار لونک کجاست؟

آبشار لونک در استان گیلان، کیلومتر ۲۵ جاده سیاهکل-دیلمان واقع شده است. روستای گرمو و روستای لونک سیاهکل نزدیک این آبشار قرار دارند.

لوکیشن آبشار لونک سیاهکل روی گوگل مپ

آبشار لونک کجاست؟

عکس از: سایت Google Map

بهترین مسیر دسترسی به آبشار لونک

برای رسیدن به این آبشار باید خودتان را به رشت برسانید. سپس به لاهیجان و جاده سیاهکل به دیلمان بروید تا به آبشار لونک برسید.

اگر قصد دارید از سیاهکل به آبشار لونک بروید، باید مسیر جاده جنگلی را طی کنید. شهرستان سیاهکل از آبشار لونک حدود ۲۵ کیلومتر فاصله دارد.

در صورتی هم که از روستای دیلمان عازم آبشار هستید، لازم است پنج کیلومتر پیاده‌روی کنید که حدودا یک ساعت طول می‌کشد.

رفتن به آبشار لونک

عکس از: سایت Google Map

فاصله رشت تا آبشار لونک

 • مسافت: ۶۱/۹ کیلومتر
 • فاصله زمانی: یک ساعت و ۱۷ دقیقه

فاصله تهران تا آبشار لونک

 • مسافت: حدود ۴۹۰ کیلومتر
 • فاصله زمانی: ۷ ساعت

بهترین زمان بازدید از آبشار لونک

انتخاب بهترین زمان برای بازدید از آبشار لونک به ذائقه طبیعت‌گردی شما بستگی دارد. جدول زیر در تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کند:

فصل

آب‌و‌هوا

خلوتی و شلوغی

طبیعت

مزایا

معایب

بهار

معتدل، مطبوع و خنک

شلوغسرسبز و پرگلتماشای طبیعت بکر، صدای پرندگان و جشنواره‌های نوروزیاحتمال بارش باران

تابستان

گرم

شلوغ

سرسبز

 جنگل‌نوردی، کمپینگ و تماشای آسمان پر‌ستاره شب

گرمای هوا

پاییز

خنک

خلوت

رنگارنگ

آرامش، خلوتی و سکوت، مناظر زیبا برای عکاسیاحتمال بارش باران

زمستان

سرد و برفیخلوتسپیدپوشسفری زمستانی، سکوت و برف‌بازی

سرمای هوا و دسترسی محدود

پوشش گیاهی و جانوری آبشار لونک

منطقه آبشار لونک زیستگاه گیاهان و جانوران گوناگون است.

پوشش گیاهی

آب‌وهوای معتدل و مرطوب کوهستانی آبشار لونک سیاهکل باعث رشد ممرز، افرا، انجیلی، توسکا، همیشک، دار‌دوست، خزه، سرخس و قارچ‌های رنگارنگ می‌شود.

درختان ممرز و افرا رایج‌ترین درختان این منطقه هستند که در ارتفاعات بالاتر می‌رویند و سایه‌بانی خنک و مطبوع برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کنند. درختان انجیلی و توسکا نیز در نواحی مرطوب‌تر جنگل‌ها به وفور یافت می‌شوند.

آبشار لونک سیاهکل

عکس از: سایت Google Map

علاوه بر درختان، گیاهان بوته‌ای و گل‌های وحشی همچون زنبق، بنفشه، گل گاوزبان، و آویشن هم در اطراف آبشار لونک می‌رویند. این گیاهان زیستگاه حشرات و پرندگان مختلف هستند.

پوشش جانوری

تنوع زیستی فراوان منطقه آبشار لونک سبب شده است تا زیستگاه مرال، شوکا، خرس، پلنگ، خوک وحشی و گربه جنگلی باشد. البته شکار بی‌رویه و تخریب زیستگاه توسط انسان‌ها باعث کاهش برخی از این حیوانات شده است.

آبشار لونک دیلمان

عکس از: سایت Google Map

گراز وحشی و گربه وحشی رایج‌ترین پستانداران این منطقه هستند که در جنگل‌ها و مراتع دیده می‌شوند. مرال و شوکا غالبا در ارتفاعات بالاتر زیست می‌کنند. پلنگ و خرس از جمله حیوانات نادر در این منطقه هستند که به دلیل ترس از انسان و شکارچیان، به ندرت دیده می‌شوند.

علاوه بر پستانداران، پرندگانی مثل کبک، قرقاول، فاخته، بلبل و شاهین و خزندگانی همچون مار، لاک‌پشت و سوسمار نیز در منطقه آبشار لونک زندگی می‌کنند.

جاهای دیدنی اطراف آبشار لونک

وقتی به منطقه آبشار لونک دیلمان رهسپار می‌شوید، قرار نیست تنها به همین یک مقصد محدود باشید؛ در ادامه با برخی از دیدنی‌ترین جاهای اطراف این آبشار آشنا می‌شوید:

آبشار باباولی: پناهگاهی خنک در گرمای تابستان

فاصله تا آبشار لونک: ۱۵ کیلومتر

آبشار باباولی در دل جنگل‌های سرسبز شمال ایران با آغوش باز منتظر شماست. این آبشار ۲۰ متری که از فراز صخره‌های پوشیده از خزه به پایین سرازیر می‌شود، تابلویی هنرمندانه از زیبایی طبیعت را پدید می‌آورد.

آبشار باباولی

عکس از: سایت Google Map

در مسیر این آبشار، بوی علف‌های تازه، صدای رودخانه و آواز پرندگان، روح و جانتان را صفا می‌دهد. آبشار باباولی، مقصدی مناسب برای پیک‌نیک، طبیعت‌گردی و عکاسی است.

سفر در زمان با کاروانسرای تی‌تی

فاصله تا آبشار لونک: ۱۰ کیلومتر

گچ‌کاری‌ها، کاشی‌کاری‌ها و طاق‌های کاروانسرای تی‌تی، نمایانگر هنر و معماری دوران صفویه است. دیوارهای آجری، حجره‌ها و حیاط کاروانسرا زندگی مردمان آن دوره را تصویر می‌کند. فصل‌های بهار و تابستان زمان مناسبی برای بازدید از این بنای تاریخی به شمار می‌رود.

کاروانسرای تی‌تی

عکس از: سایت Google Map

قلعه گرماور: راوی حکایت‌های شجاعانه

فاصله تا آبشار لونک: ۲۰ کیلومتر

اگر تمایل دارید تا قلعه‌ای واقعی را از نزدیک ببینید، به قلعه گرماور در گیلان سفر کنید. این قلعه بر فراز صخره‌ای بلند بنا شده است و برای رسیدن به آن باید پله‌های زیادی را بپیمایید.

قلعه گرماور

عکس از: سایت Google Map

قلعه باستانی کوتول‌شاه

فاصله تا آبشار لونک: ۳۰ کیلومتر

قدمت این قلعه به دوره تیموریان می‌رسد و بر بلندای کوهی مرتفع بنا شده است. رسیدن به قلعه اندکی دشوار است، اما زیبایی‌های طبیعت و هوای خنک جنگل، سختی راه را جبران می‌کند. برای رسیدن به قلعه کوتول‌شاه از روستای موشا ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در پیش خواهید داشت.

قلعه باستانی کوتول‌شاه

عکس از: سایت Google Map

سیاهکل در میان شالیزارها و کوه‌ها

فاصله تا آبشار لونک: ۲۰ کیلومتر

آرامش خانه‌های روستایی، بوی نان تازه، طعم دلچسب غذاهای محلی و صدای طبیعت  را در سیاهکل تجربه کنید. بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید است و می‌توانید شب را هم در خانه‌های بوم‌گردی این روستا بگذرانید.

روستای سیاهکل

عکس از: سایت Google Map

تفریح در طبیعت آبشار لونک

محبوبیت آبشار لونک تنها به زیبایی طبیعت محدود نمی‌شود؛ تنوع تفریحات در این منطقه، آن را به یک مقصد گردشگری تمام‌عیار تبدیل کرده است.

کمپینگ

می‌توانید شب را در طبیعت بکر آبشار لونک، به دور از هیاهوی شهر بگذرانید و از سکوت شب، نوای جیرجیرک‌ها و خنکای نسیم، آرامشی بی‌حدوحصر را تجربه کنید.

برپایی چادر، روشن‌کردن آتش، پختن غذا روی آتش، خوابیدن در کیسه خواب و بیدار‌شدن با طلوع خورشید برای شما خاطره‌ساز خواهد شد.

یادتان باشد تا جای ممکن آتش را در محلی روشن کنید که قبلا آتش روشن شده باشد. به‌علاوه قبل از بازگشت، مطمئن شوید که آتش خاموش شده باشد.

کمپینگ در آبشار لونک

عکس از: سایت Wikipedia

عکاسی

مناظر چشم‌نواز، حیوانات وحشی، گل‌ها و گیاهان سوژه‌های عکاسی خارق‌العاده‌ای در طبیعت آبشار لونک هستند و می‌توانید خلاقیتتان را در  عکاسی از طبیعت شکوفا کنید.

جنگل‌نوردی

مسیر جنگل‌نوردی اطراف آبشار که حدود دو کیلومتر است، شیب ملایمی دارد و برای افراد با آمادگی بدنی متوسط مناسب است. در مسیرهای جنگلی این حوالی، نظاره‌گر مناظر چشم‌نواز و حیات وحش خواهید بود.

از خطرات جنگل‌نوردی در این منطقه، می‌توان به گم‌شدن، سقوط از صخره‌ها، گزش حشرات و حمله حیوانات وحشی اشاره کرد. بنابراین، بهتر است به صورت گروهی به این ماجراجویی بروید.

آبشار لونک

عکس از: سایت Yjc

امکانات رفاهی آبشار لونک

اگرچه آبشار لونک در دل طبیعت بکر گیلان قرار دارد، از امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران برخوردار است.

 • پارکینگ: یک پارکینگ نسبتا بزرگ در ابتدای مسیر آبشار وجود دارد.
 • سرویس بهداشتی: هم در ابتدای مسیر و هم در نزدیکی آبشار، سرویس بهداشتی احداث شده است.
 • آلاچیق: در محوطه آبشار لونک، چندین آلاچیق برای استراحت و صرف غذا تعبیه شده است. می‌توانید در زیر سایه خنک آلاچیق‌ها بنشینید و از منظره تماشایی آبشار لذت ببرید.
 • سکو: در کنار آبشار، سکوهایی ساخته شده است که می‌توانید بنشینید و از خنکای آب و صدای دل‌انگیز آن لذت ببرید.
 • فروشگاه: چندین فروشگاه مواد غذایی و تنقلات در ابتدای مسیر وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تهیه خوراکی و نوشیدنی استفاده کنید.
 • مسجد: در نزدیکی آبشار لونک، یک مسجد برای انجام فریضه نماز وجود دارد.
آبشار لونک

عکس از: سایت Balad

اقامت در آبشار لونک

گزینه‌های اقامتی مختلفی برای اقامت اطراف آبشار وجود دارد:

کمپینگ و شب‌مانی حوالی آبشار لونک

آبشار لونک، مکانی ایده‌آل برای کمپینگ در طبیعت است. در اطراف این آبشار، مکان‌های مناسبی برای برپایی چادر وجود دارد. البته به آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و آلاچیق دسترسی نخواهید داشت. روشن‌کردن آتش مجاز است. لوازم مورد نیاز شما عبارت است از:

 • چادر، کیسه‌خواب، زیرانداز
 • چراغ قوه، پیک‌نیک، ظروف غذا
 • آب آشامیدنی، مواد غذایی، کیسه زباله
 • کفش مناسب، لباس گرم و جعبه کمک‌های اولیه
آبشار لونک

عکس از: سایت Wikimedia

اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستای لونک

 • مجتمع گردشگری و اقامتی صبا: در شهرستان سیاهکل و جاده سیاهکل – دیلمان واقع شده است‌.
 • هتل آپارتمان اقلیما: در رشت، جاده شاه‌عباسی واقع شده است.
 • اقامتگاه بوم‌گردی گیلدا: در روستای توتکی، در نزدیکی آبشار لونک واقع شده است.
 • اقامتگاه بوم گردی تی‌تی‌بوم: سیاهکل، در کیلومتر ۱۰ جاده سیاهکل به دیلمان قرار دارد.
 • اقامتگاه بوم‌گردی دیلمای: در روستای تازه‌آباد جنگاه، کیلومتر ۱۲ شهرستان سیاهکل قرار دارد.
آبشار لونک

عکس از: سایت Rokna

توصیه‌های علی‌بابا درباره سفری به‌یادماندنی به آبشار لونک

 • در سفر به آبشار لونک، لباس گرم و ضدآب، کفش مناسب، کلاه و عینک آفتابی، کوله‌پشتی، مواد غذایی و آب آشامیدنی، کرم ضدآفتاب، دارو، کیسه زباله، پول نقد، تلفن همراه و شارژر، نقشه، چراغ قوه و جعبه کمک های اولیه همراه خود داشته باشید.
 • می‌توانید کنار آبشار لونک بنشینید و به قصیده دلنشین آب و سنگ گوش بسپارید. مناظر را تماشا کنید و عکس‌های زیبا بگیرید. در مسیرهای پیاده‌روی اطراف آبشار قدم بزنید و از طبیعت لذت ببرید یا در رستوران های محلی، غذاهای گیلانی را امتحان کنید.
 • صبح زود که هوا خنک‌تر و محیط خلوت‌تر است، بهترین زمان بازدید از آبشار لونک است. همچنین عصر که هوا بعد از گرمای روز خنک می‌شود و می‌توانید نظاره‌گر غروب زیبای خورشید باشید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. ن.ر می‌گوید

  من بچه سیاهکلم از سیاهکل تا آبشار لونک با سواری نیم‌ساعت راه هست و تقریبا همان بیست و پنج کیلومتری میشودکه نوشتید .

 2. ایرج می‌گوید

  اطلاعات شما از نظر کیلومتری کاملا غلط هست. از سیاهکل تا دیلمان ۳۵ کیلومتر فاصله است و آبشار لونک در فاصله ۲۰ کیلومتری سیاهکل واقع شده. مسیر سیاهکل تا دیلمان با خودرو و بدون توقف بیش از یکساعت طول می‌کشد.

  1. جیگر می‌گوید

   داداشوما بیست دقه ای از گاراج میریم تا اونجا شایدم زودتر تو بگیرد۲۰ تا