تالاب سوستان

تالاب سوستان گیلان، سفر به رؤیایی‌ترین مقصد شمال کشور

تالاب سوستان لاهیجان و دریایی از نیلوفرهای آبی

رویایی‌ترین لوکیشن‌ها، همیشه ناشناخته‌ترین آن‌هاست. در میان سرسبزترین خطه ایران، استان گیلان، طبیعت شهر لاهیجان را می‌توان عروس این ناحیه به شمار آورد.

در میان صدها نمونه از جاهای دیدنی لاهیجان، تالابی قرار گرفته که نیلوفرهای آبی شناور آن، چشم هر بیننده‌ای را خیره خواهد کرد. از شما دعوت می‌کنیم برای قدم‌گذاشتن در میان زیبایی‌های بی‌نظیر تالاب سوستان لاهیجان با مجله علی‌بابا همراه باشید.

تالاب سوستان کجاست؟
تالاب سوستان در روستای سوستان، واقع در ۵کیلومتری جنوب شرقی لاهیجان قرار دارد.
بهترین زمان بازدید از تالاب سوستان چه موقعی است؟
بهترین زمان بازدید از تالاب سوستان لاهیجان از آغاز فصل بهار تا پایان تابستان است. کدام
جاذبه‌های گردشگری به تالاب سوستان نزدیک است؟
مزرعه قوها، کتشال پایین، شیطان‌کوه، سادات محله، پارک جنگلی نارنج لنگه، تالاب فرزانه و جنگل تاریک برخی از جاذبه‌های گردشگری نزدیک به تالاب سوستان است.
تالاب سوستان چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟
تالاب سوستان جای مناسب برای نشستن و پارکینگ و فضای مناسب برای ماهیگیری دارد. .
در بازدید از تالاب سوستان کجا اقامت کنیم؟
پس از بازدید از تالاب سوستان می‌توانید در هتل‌ها و بوم‌گردی‌های اطراف تالاب مانند هتل‌مزرعه قوهای لاهیجان، هتل دیمه، اقامتگاه پیله، هتل جهانگردی لاهیجان و بوم‌گردی چیلاس اقامت کنید.

مشخصات تالاب سوستان

تالاب سوستان لاهیجان یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های نیلوفر آبی و لاله تالابی است. این تالاب آب شیرین با کوهستان‌های بلند و پوشش گیاهی‌ بی‌نظیر لاهیجان محصور شده است.

جالب است بدانید که این تالاب ماهیت طبیعی ندارد و کمتر از صد سال قبل، محلی‌های منطقه آن را برای تأمین آب زمین‌های کشاورزی خود، به وجود آورده‌‌اند.

تالاب سوستان لاهیجان

عکس از: سایت Google Maps

پرندگان مهاجری مانند چنگر و خوتکا نیز در مسیر گذر خود، نگاهی به این طبیعت بی‌نظیر داشته‌اند و ساعاتی از سفر خود را به استراحت در طبیعت سرسبز تالاب سوستان اختصاص می‌دهند.

تالاب سوستان کجاست؟

تالاب سوستان لاهیجان در نزدیکی روستای سوستان واقع شده است. این تالاب دیدنی در ۵کیلومتری جنوب شرقی لاهیجان و حدود ۵۰کیلومتری جنوب شرقی رشت قرار دارد.

سوستان از شمال به روستای کوه بیجار و از سمت جنوب و غرب به لاهیجان ختم می‌شود؛ همچنین در شرق تالاب سوستان روستای کتشال و تپه‌ماهورها قرار دارد.

لوکیشن تالاب سوستان روی گوگلمپ

تالاب سوستان کجاست؟

عکس از: سایت Google Maps

بهترین مسیر دسترسی به تالاب سوستان

برای رسیدن و بازدید از تالاب سوستان راه‌های مختلفی دارید. برای اینکه بهترین مسیر را انتخاب کنید، ابتدا باید مبدأ و نحوه رسیدن به لاهیجان را تعیین کنید. ما برای شما بهترین مسیرهای دسترسی به تالاب سوستان را آورده‌ایم تا تصمیم‌گیری آسان‌تری داشته باشید.

مسیر رفتن به تالاب سوستان

عکس از: سایت ایکس

فاصله رشت تا تالاب سوستان

اگر قصد حرکت از رشت به تالاب سوستان لاهیجان را دارید، بهترین روش استفاده از وسیله‌نقلیه شخصی است.

فاصله رشت تا تالاب سوستان ۴۹ کیلومتر یا حدود ۵۸ دقیقه است.

فاصله لاهیجان تا تالاب سوستان

فاصله لاهیجان تا تالاب سوستان بسیار کم (حدود ۵ کیلومتر یا ۱۵ دقیقه) است. برای طی‌کردن مسیر لاهیجان تا تالاب سوستان باید از میدان تربیت به‌سمت تالاب سوستان حرکت کنید.

فاصله لاهیجان تا تالاب سوستان

عکس از: سایت Google Maps

فاصله تهران تا تالاب سوستان

اگر قصد سفر از تهران به تالاب سوستان را دارید، ابتدا باید ۳۸۵ کیلومتر تا لاهیجان طی کنید. سپس خودتان را به روستای سوستان برسانید و از آنجا به‌سمت تالاب حرکت کنید.

فاصله شیطان‌کوه تا تالاب سوستان

یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان، شیطان‌کوه است. منطقه خوش‌آب‌وهوای شیطان‌‌کوه و آبشارهای بلندی که به استخر لاهیجان می‌ریزد، مهم‌ترین ویژگی‌های این منطقه زیباست.

پیشنهاد می‌کنیم در سفر بعدی خود به لاهیجان، علاوه‌بر تالاب سوستان، شیطان‌کوه را هم ببینید؛ چراکه فاصله شیطان‌کوه تا تالاب سوستان کمتر ۱۵ دقیقه است.

فاصله شیطان کوه تا تالاب سوستان

عکس از: سایت ایکس

بهترین زمان بازدید از تالاب سوستان

به طور کلی، پیشنهاد می‌کنیم صبح‌ها را برای بازدید از تالاب سوستان انتخاب کنید؛ چراکه نیلوفرهای شناور در آب در ساعات روشنایی روز بازند و تجربه بی‌نظیری از حضور در این منطقه سرسبز را به شما هدیه می‌دهند.

همچنین زمان لازم برای بازدید کامل از تالاب و استفاده از امکانات تفریحاتی منطقه حدود ۳ تا ۴ ساعت است؛ بنابراین هرچه زودتر در تالاب حاضر شوید، با کوله‌بار پرتری از خاطرات خود به خانه برمی‌گردید.

بهترین زمان رفتن به تالاب سوستان

عکس از: سایت ایکس

تالاب سوستان در بهار و تابستان

بهترین زمان بازدید از تالاب سوستان بدون شک بهار و تابستان است. گل‌های نیلوفر باز و زیبا، طبیعت سرسبز و گل‌های وحشی، منظره اطراف تالاب را به بهترین شکل خود خلق می‌کنند.

تالاب سوستان در بهار

عکس از: سایت ایکس

البته در نظر داشته باشید که تالاب سوستان به‌دلیل غیرطبیعی‌بودن خود در ماه‌های گرم سال آب بسیاری کمی دارد.

تالاب سوستان در زمستان

اگرچه با فرارسیدن فصل سرما، گل‌های مردابی تالاب پژمرده می‌شود؛ اما حضور پرندگان مهاجر شروعی دوباره را به ما یادآوری می‌کند. تفاوتی ندارد در فصل‌های سرد سال به تالاب سوستان سفر کنید یا روزهای گرم را انتخاب بهتری بدانید. گونه‌های جانوری نادر سوستان همیشه در منطقه حاضرند تا تجربه‌ای دلپذیر را برای شما رقم بزنند.

تالاب سوستان در زمستان

عکس از: سایت ایکس

پوشش گیاهی و جانوری تالاب سوستان

همان‌طور که گفتیم، مهم‌ترین جاذبه گیاهی تالاب سوستان نیلوفرهای مردابی آن است. با وجود این بد نیست برخی دیگر از گیاهان و جانوران هیجان‌انگیز منطقه را هم بشناسید.

پوشش گیاهی

پوشش جانوری

پسته دریایی

چنگر

درخت بید

خوتکا

درخت توسکا

انواع ماهی و آبزیان

درخت ماز

قورباغه و لاک‌پشت

در نظر داشته باشید که در صورت بازدید از این منطقه، حافظ زیبایی‌های آن باشید. کندن گل‌های نیلوفر آبی یا خرید پسته دریایی از سودجویان سبب می‌شود که نقش پررنگی در انقراض طبیعت زیبای منطقه داشته باشید.

دلیل نام‌گذاری تالاب سوستان

کلمه «سوستان» از دو بخش سو و ستان تشکیل شده است که به زبان گیلکی به معنای کوه سنگ است و از نام روستایی در نزدیکی تالاب گرفته شده است.

تالاب سوستان لاهیجان

عکس از: سایت ایکس

امکانات تفریحی تالاب سوستان

اگر قصد سفر به تالاب سوستان و بازدید از جاهای دیدنی لاهیجان را دارید، بد نیست همراه ما با امکانات تفریحی تالاب سوستان آشنا شوید.

– پرنده‌نگری

آیا به‌دنبال یک تفریح رایگان در دل طبیعت سوستان هستید؟ پیشنهاد می‌کنیم لحظاتی را با آرامش در کنار تالاب استراحت کنید و از مشاهده پرندگان در حال کوچ لذت ببرید.

تفریحات تالاب سوستان

عکس از: سایت Google Maps

– عکاسی

دومین پیشنهاد ما برای تفریح در تالاب سوستان عکاسی است. اگر به‌دنبال یک لوکیشن عکاسی بکر و متفاوت برای تصاویر بعدی خود هستید، بدون شک تالاب سوستان گیلان انتخابی بی‌نظیر برای شماست.

هم غروب زیبای تالاب سوستان و هم تابش بی‌نظیر خورشید در ساعات اولیه ظهر، زیبایی بی‌نهایتی را به عکس‌های شما هدیه خواهد داد.

تالاب سوستان

عکس از: سایت ایکس

اگر قصد دارید نیلوفرهای مردابی را هم به قاب تصاویر خود دعوت کنید، فصل بهار برای عکاسی در تالاب سوستان زمان بهتری خواهد بود.

– طبیعت‌گردی

سومین پیشنهاد برای لذت‌بردن از تالاب زیبای سوستان، گشت‌وگذار در طبیعت آن است. در میان علفزارهای اطراف تالاب قدم بزنید، گوش‌هایتان را با صدای وزش باد روی تالاب نوازش دهید و از یکی‌شدن با طبیعت سرسبز لاهیجان لذت ببرید.

– ماهیگیری در تالاب سوستان

اگر طرفدار تفریحات آبی هستید، ماهیگیری هم یکی دیگر از پیشنهادهای عالی در سفر به تالاب سوستان است. هر زمان که به تالاب سوستان مراجعه کنید، احتمالا چند نفر را مشغول ماهیگیری در این تالاب زیبا خواهید دید.

تالاب سوستان گیلان

عکس از: سایت ایکس

با وجود این در نظر داشته باشید که بهترین زمان ماهیگیری در تالاب سوستان، فصل‌های پاییز و زمستان است؛ چراکه در سال‌های گرم سال آب تالاب به شدت پایین می‌آید و تراکم آبزیان منطقه کم می‌شود.

امکانات رفاهی تالاب سوستان

تالاب سوستان لاهیجان یکی از جاهای بکر منطقه است؛ بنابراین انتظار امکانات رفاهی زیادی را از این تالاب نداشته باشید. متأسفانه آلاچیق، سرویس بهداشتی یا حتی سطل‌آشغال در این منطقه وجود ندارد و احتمالا تنها چیزی که در آنجا خواهید دید، چند عدد صندلی و نیمکت برای نشستن و یک محل پارک خودرو است.

اقامت در تالاب سوستان

عکس از: سایت ایکس

اقامت در تالاب سوستان

حالا که تا این بخش از مطلب همراه ما بودید، زمان آن رسیده که به سراغ سؤالات شما درباره نحوه اقامت در تالاب سوستان لاهیجان برویم.

کمپینگ و شب‌مانی حوالی تالاب سوستان

به‌دلیل پوشش گیاهی سوستان، کمپینگ یا شب‌مانی در تالاب سوستان و اطراف آن امکان‌پذیر نیست. پیشنهاد می‌کنیم بخشی از روز را به بازدید از این تالاب اختصاص دهید و برای استراحت شبانه به سراغ اقامتگاه‌ها یا هتل‌های اطراف بروید.

کمپینگ در اطراف تالاب سوستان

عکس از: سایت google map

اقامتگاه‌های بوم‌گردی و هتل

اقامتگاه‌های بوم‌گردی و هتل‌های اطراف تالاب سوستان، بهترین انتخاب برای اقامت شبانه در منطقه است. لیست زیر برخی از بهترین هتل‌های اطراف تالاب سوستان است.

نام اقامتگاه

فاصله تا تالاب سوستان

هتل مزرعه قوهای لاهیجان

۴۰۲ متر

هتل جهانگردی لاهیجان

۳ کیلومتر

خانه روستایی حاج علی

۱۳.۴ کیلومتر

اقامتگاه بوم‌گردی شهریار گیل

۱۶ کیلومتر

اقامتگاه بوم‌گردی کلبه چوبی تالاب سوستان

۲.۴ کیلومتر

بوم‌گردی چیلاس

۲.۴ کیلومتر

کافه و بوتیک هتل دیمه

۵ کیلومتر

اقامتگاه اکولوژ پیله

۵.۷ کیلومتر

ویلا اقامتی توسکا-بنگبر

۳.۴ کیلومتر

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی در تالاب سوستان

تالاب سوستان در نزدیکی دو تا از زیباترین شهرهای شمالی یعنی لاهیجان و رشت قرار گرفته است. آب‌وهوای این منطقه در فصل تابستان و بهار گرم و مرطوب است؛ بنابراین ممکن است در برخی از روزهای سال هوایی شرجی در انتظار شما باشد.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم سوستان را برای کمپینگ و شب‌مانی انتخاب نکنید. هتل‌های استثنایی و کلبه‌های چوبی بسیار زیبای اطراف سوستان انتخابی بهتر و دلپذیرتر خواهند بود.

همچنین به‌عنوان نکته پایانی لطفا در نگهداری از طبیعت بکر سوستان کوشا باشید و با نریختن آشغال در طبیعت و نچیدن گل‌ها، آرامش طبیعت را برهم نزنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 دیدگاه

 1. مغصومه می‌گوید

  درود بر دوستان عزیز .بنده مردم عزیز خواهش میکنم اگر به سمت تالاب سوستان و یا هر سمتی از طبیعت ایران تشریف می آورید لطفا لطفا با خودتان کیسه زباله بیاورید تا رباله های خودتان را داخل کیسه بریزید .خواهش میکنم طبیعت رو دوست داشته باشید و به زمین احترام قائل بشید .اگر از تالاب سوستان زیبا و دلنشین مراقبت نکنید. دیگر هیچ زیبایی نخواهد داشت .پس همگی دست به دست هم دهیم و از زیبایی های کشورمون محافظت و مراقبت کنیم .از همه دوستان عزیزی که این دیدگاه بنده را خواندند کمال تشکر را دارم .

 2. Mahdi می‌گوید

  من در شهرستان لنگرود زندگی میکنم و فاصله تالاب تا خونه ی ما حدودا یک ربع است برای همین به این تالاب زیاد رفتم. برای کسانی که می‌خواهند به عنوان یک مکان برای تفریح و طبیعت گردی به این تالاب بیان پیشنهاد میکنم این کار رو نکنید. به چند دلیل که الان خدمتتون اعلام میکنم:
  ۱_جاده خاکی و عرض بسیار کم جاده
  ۲_بیش از حد شلوغه
  ۳_ این مکان خیلی بوی ماهی میده در حدی که حالتون بهم میخوره.
  ( پس اگه میخواهید به این مکان سفر کنید با آگاهی کامل این کار رو بکنید تا تو ذوقتون نخوره.چون با عکس هاش هم خیلی فرق می‌کنه)

 3. محمد می‌گوید

  باسلام
  وضعیت محیط زیست گیلان بسیار وخیمه؛ سیل مهاجرت و مسافرت در حال نابودی همه چیز است، اگر به دنبال خودنمایی نیستید و برای طبیعت و انسانیت ارزش قائلید، عاجزانه خواهش میکنم تا مهیا شدن زیرساخت‌ها نه به گیلان بیایید و نه برایش تبلیغ کنید

 4. سامان می‌گوید

  پیشنهاد میکنم فقط به تصاویر بسنده کنید

 5. محمود می‌گوید

  سلام . تالاب سوستان
  یک بار به این تالاب رفتم .. ایام تعطیل بسیار شلوغ . بدون هیچگونه امکانات رفاهی .
  جاده خاکی و کم عرض .. تبلیغ برای این تالاب باعث نابودی این مکان میشه .. جز اینکه توسط گردشگران تبدیل به زباله دانی بشه چیز دیگری نیست .. دریغ از یک سطل زبانه

 6. حسام می‌گوید

  بابا تو رو خدا آدرس از جاهای دیدنی گیلان نزارید ما گیلانی ها خودمون همه اینجاها رو بلدیم و در حفظ و نگهداری کوشا هستیم الان آدرس میزاری ۲ روز دیگه از شهرهای دیگه عزیزان توریست نما تشریف میارند گند میزنن توش یا پلاستیک یا پوشک بچه و▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎میریزن.نکنید تو رو خدا آشغال نریزید بابا…

 7. وحید می‌گوید

  خواهشن عکسی از لاهیجان نزارید
  پدر کوه و جنگل در آوردن