1 4

دره مجسمه ها قشم؛ پیکرتراشی اساطیر به سبک طبیعت

دره مجسمه ها با دیدنی‌های چشم‌نواز

دنیای گردشگری جاذبه‌های بسیاری را به من نشان داده است. از میان هشت هنر جهان، هنرهای تجسمی بیشترین میزان تأثیر را در جاذبه‌های گردشگری تمام شهرها داشته‌اند. اما آیا تا امروز جاذبه‌ای را دیده‌اید که هنرهای تجسمی در آن به‌شکل طبیعی به کار رفته باشد؟ دره مجسمه ها یکی از عجایب ایران است که در آن طبیعت دست به ساخت مجسمه‌هایی زده و تندیس‌هایی ساخته که تاکنون هیچ تندیسگری مشابه‌ آن‌ها را نساخته است.

امروز مقصد مجله گردشگری علی بابا جنوب ایران است؛ جایی که مرا به یاد موسیقی شاد محلی این خطه و نی‌انبان و تیمپو می‌اندازد. جزیره هرمز محلی است که در آن دره مجسمه ها قرار دارد و البته در کنار آن عجایب دیگری مانند کوه‌های رنگین‌کمانی هم در آن وجود دارد. در این مقاله سفری مجازی به دره تندیس‌ها داریم، تجربه‌ای که به شما نشان می‌دهد بازدید واقعی از این مکان چقدر می‌تواند لذت‌بخش باشد.

دره مجسمه کجاست؟
استان هرمزگان، سواحل جنوبی جزیره هرمز
بهترین زمان بازدید از این دره چه وقت است؟
فصل‌های پاییز و زمستان و ابتدای بهار
چه جاذبه‌هایی در دره مجسمه وجود دارد؟
صخره‌هایی که به شکل مجسمه‌های مختلف هستند، ساحل و دریا.

آنچه با سفر به جزیره هرمز و بازدید از دره مجسمه ها می‌بینید

در ابتدای ورود به دره تندیس‌ها، تصور می‌کنید وارد یک ساحل معمولی شده‌اید و مثل همه سواحل دیگر صدای آرامش‌بخش امواج به گوش می‌رسد. اگر پابرهنه شوید هم خنکای ماسه‌های ساحلی را کف پای خود حس می‌کنید و می‌توانید لذت قدم‌زدن در کنار دریا را تجربه کنید، آن هم زمانی که تمام فضا را سکوت در بر گرفته و صدایی جز امواج شنیده نمی‌شود. هیجان بازی در آب دریا هم تجربه‌ای است که نیازی به توضیح ندارد و حتما خودتان می‌دانید تا چه اندازه می‌تواند احساس خوبی داشته باشد.

دره مجسمه هادر ادامه مسیر که کمی هم صعب‌العبور است، کم‌کم صخره‌های منحصربه‌فرد دره مجسمه ها نمایان می‌شوند. صخره‌هایی که شبیه به هیچ‌یک از صخره‌های معمولی نیستند و طرح‌های منحصربه‌فردی دارند که مشابه آن‌ها در هیچ‌جای دیگری دیده نمی‌شود. نگاه کردن به این صخره‌ها کودک درون مرا بیدار کرد و باعث شد مثل زمانی که به ابرهای آسمان نگاه می‌کنم و برای هرکدام شکلی در نظر می‌گیرم، به‌دنبال پیداکردن شکل مجسمه‌های طبیعی دره باشم. جذابیت این صخره‌ها هم به‌اندازه ابرهای پنبه‌ای آسمان آبی است و می‌توان مدت‌ها به آن‌ها خیره شد و شکل‌های منحصربه‌فردی برای آن‌ها در نظر گرفت. شما با تصاویر مقاله به چه شکل‌هایی فکر می‌کنید؟

دره تندیس‌ها توجه افرادی را جلب می‌کند که به جاذبه‌های طبیعی بکر علاقه بیشتری دارند. در این منطقه ردپایی از تغییراتی که به‌دست بشر ایجاد شده باشد، وجود ندارد و به نظر من این مهم‌ترین حسن دره است. دره مجسمه ها هم مانند سایر قسمت‌های جزیره هرمز ناشناخته است و بسیاری از گردشگران بدون بازدید از جزیره هرمز بازمی‌گردند. اما افرادی که با این دره آشنا هستند، می‌دانند که یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری جنوب ایران است.

داستان دره مجسمه ها از چه زمانی آغاز شد؟

داستان دره تندیس‌ها می‌تواند از زمانی که خیالات شما اجازه می‌دهد، شروع شود. مثلا زمانی که شاید اژدهایان واقعی بودند، اما در این دره به سنگ تبدیل شده‌اند و در همان حال مشغول تماشای دریا باقی مانده‌اند. قدمت دره مجسمه ها بسیار زیاد است. صخره‌ها به‌مرورزمان و با انباشته‌شدن مواد معدنی دریا ایجاد شده‌اند و کم‌کم سر از آب بیرون آورده‌اند. قدمت چندهزارساله این دره از مسجمه‌های اساطیری که به‌دست طبیعت ساخته شده‌اند، کاملا مشخص است.

داستان دره مجسمه ها از چه زمانی آغاز شد؟به‌طورکلی جزیره هرمز یک اثر طبیعی است که قدمت بسیار زیادی دارد و هرکدام از جاذبه‌های آن ممکن است هزاران سال قدمت داشته باشند. طبیعت مادر صبوری است که با حوصله و صرف زمان زیاد، هنر هشتم را در جاهای مختلف جهان پیاده کرده است. اگر فیلم‌های تخیلی مانند دراگون هارت یا هابیت را دیده باشید، شاید تصور کنید قدمت این دره به زمان وجود اژدها و دایناسورها باز می‌گردد!

چرا این دره را با نام دره تندیس می‌شناسند؟

احتمالا تاکنون متوجه شده‌اید که چرا به دره موجود در جزیره هرمز، دره مجسمه ها یا تندیس‌ها گفته می‌شود. مجسمه‌هایی که با لمس آن‌ها سنگ‌های زمخت را احساس می‌کنید و متوجه می‌شوید که برای ساختن آن‌ها هیچ ابزاری به‌جز جریان آب دریا و صبر زیاد به کار نرفته است!

چرا این دره را با نام دره تندیس می‌شناسند؟شکل منحصر به فرد صخره‌ها علت اصلی نامگذاری این دره است. شکل‌هایی که هرکسی با دیدگاهی که دارد، می‌تواند برداشت متفاوتی از داستانی که روایت می‌کنند داشته باشد. احتمالا شما تاکنون متوجه برداشت اساطیری من درباره اژدهایان دره تندیس شده‌اید؛ اما دوستی داشتم که اکثر صخره‌ها را شبیه به حیوانات اهلی دوست‌داشتنی مانند گنجشک، خروس، گربه و… می‌دید. این دره به شما نشان می‌دهد چقدر تصورتان قدرتمند است و چه چیزهایی می‌توانید تجسم کنید.

به نظر شما صخره‌های دره تندیس‌ها چه شکلی دارند؟

آیا تاکنون تصاویری را دیده‌اید که در آن می‌توان چند شکل مختلف را مشاهده کرد؟ بعضی از آن‌ها تست روان‌شناسی هم هستند و می‌گویند اگر فلان تصویر را دیدید، این ویژگی‌های شخصیتی را دارید و اگر تصویر دیگری را دیدید، شخصیت شما این‌گونه است. به نظر من تندیس‌های دره مجسمه ها نیز چنین ویژگی دارند و هرکس باتوجه‌به دیدگاهی که دارد، برداشت متفاوتی نسبت به آن‌ها خواهد داشت. مثلا هنگامی که به این جزیره سفر کرده بودیم، من یک صخره را شبیه به یک افعی بزرگ می‌دیدم که دهانش را برای شکار باز کرده بود، اما دوستم آن صخره را شبیه به یک عقاب می‌دید که به یک طعمه خیره شده است.

به نظر شما صخره‌های دره تندیس‌ها چه شکلی دارند؟صخره‌های دره تندیس‌ها می‌توانند شبیه به هرچیزی باشند که شما تصور می‌کنید. البته ممکن است بین تصور همه افراد، ویژگی‌های مشترکی وجود داشته باشد. معمولا گردشگران صخره‌ها را به شکل‌هایی چون اژدها، پرندگان شکاری، دایناسور، افعی و… می‌بینند. اگر تجربه سفر به این منطقه را دارید، برایمان بنویسید که شما صخره‌ها را به چه شکلی می‌بینید.

مسافرت به دره تندیس‌ها در این فصل‌ها لذت دوچندان دارد

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دره تندیس‌ها بکربودن آن است. به همین دلیل معمولا در این منطقه خبری از شلوغی و هیاهوی سایر نقاط گردشگری نیست و آرامش و سکوت چیزی است که در هر لحظه آن را تجربه می‌کنید. اما یک نکته مهم فرارکردن از گرمای طاقت‌فرسای جنوب است. اگر در اواخر بهار یا ابتدای تابستان به این دره بروید، گرما به‌اندازه‌ای است که نه اجازه می‌دهد از صدای امواج لذت ببرید و نه درباره شکل صخره‌ها خیال‌پردازی کنید!

6 4مثل سایر نقاط، بهترین زمان برای سفر به دره مجسمه ها نیز در پاییز، زمستان و اوایل بهار است. در این فصل‌ها هوا دقیقا چیزی است که به آن نیاز دارید. دمای مطلوب و هوایی که رو به خنکی می‌رود، نسیم ملایمی که از سوی دریا می‌وزد و آفتابی که به‌جای گرمای طاقت فرسا، نور مطلوبی برای تکمیل ضیافت می‌تاباند! این ترکیب زمانی لذت بیشتری دارد که از سرمای شهرهای دیگر ایران، به جنوب خوش آب و هوا پناه برده باشید و لباس‌های گرم را برای چند روز کنار بگذارید.

دره مجسمه ها کجاست؟

پیش از اینکه درباره آدرس دره مجسمه ها هرمز صحبت کنیم، باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید. اینکه سفر به این دره بدون راهنما می‌تواند خطرناک باشد. به همین دلیل بهترین راه برای بازدید از دره تندیس‌ها و سایر جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز این است که با تورهای گردشگری این منطقه همراه شوید. یک تورلیدر حرفه‌ای هم امنیت شما را تضمین می‌کند و هم تمام دیدنی‌ها را به شما نشان می‌دهد.

دره مجسمه ها کجاست؟دره مجسمه ها هرمز در جنوب جزیره قرار گرفته و حدود ۱۰ کیلومتر با منطقه مسکونی فاصله دارد. برخی از دیگر جاذبه‌های جزیره هرمز مانند دره رنگین‌کمان و ساحل سرخ به این دره نزدیک‌اند، اما برخی از جاذبه‌های جزیره مانند قلعه پرتغالی‌ها، دره سکوت یا موزه دکتر نادعلیان دورترند و حدود ۱۰ کیلومتر با دره مجسمه ها هرمز فاصله دارند.

لوکیشن دره تندیس ها روی نقشه را در قسمت پایین می‌بینید:

چطور به دره مجسمه ها دسترسی پیدا کنیم؟

برای سفر به جزیره هرمز هم می‌توانید از قشم بروید و هم بندرعباس. البته مسافرت از قشم محدودیت‌های بیشتری دارد و سرویس‌های این جزیره به‌سمت هرمز تنها دو بار در روز رفت‌وآمد می‌کنند؛ یک بار صبح و یک بار بعد از ظهر. برای مسافرت از قشم باید به اسکله شهید ذاکری واقع در میدان آزادی بروید و سوار لنج شوید. لنج‌هایی که به هرمز می‌روند، امکان حمل ماشین را ندارند و باید وسیله نقلیه خود را در پارکینگ پارک کنید.

چطور به دره مجسمه ها دسترسی پیدا کنیم؟دسترسی به جزیره هرمز از بندرعباس ساده‌تر است؛ زیرا از اسکله حقانی بندرعباس هر دو ساعت یک بار لنج به‌سمت هرمز حرکت می‌کند. این اسکله در بلوار آیت‌الله طالقانی بندرعباس قرار دارد. لنج‌های این اسکله نیز امکان حمل ماشین را ندارند و باید اتومبیل خود را در پارکینگ پارک کنید.

از دیگر مزیت‌های بازدید از دره مجسمه ها به همراه تور این است که دیگر نیازی به‌وسیله نقلیه ندارید و از بابت روش رفتن به این دره، دغدغه‌ای نخواهید داشت. اگر بخواهید به‌صورت شخصی به دره سفر کنید، باید بعد از رسیدن به جزیره، ماشین کرایه کنید.

برای بازدید از دره چه تجهیزاتی همراه داشته باشید؟

بازدید از دره مجسمه ها یک مسافرت کوتاه است و باید پیش از غروب خورشید به محل اقامت خود در جزیره هرمز، قشم یا بندرعباس بازگردید. اما این بدان معنا نیست که به تجهیزات نیاز ندارید. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که یک لباس راحت بپوشید و کفشی داشته باشید که برای پیاده‌روی در منطقه سنگلاخی مناسب باشد. اگر در فصل‌های سرد سال به این منطقه سفر می‌کنید، یک لباس گرم هم با خود ببرید؛ به‌خصوص اگر جزو افرادی هستید که خیلی سریع احساس سرما می‌کنند.

برای بازدید از دره چه تجهیزاتی همراه داشته باشید؟سایر تجهیزات لازم برای یک کمپینگ کوتاه مدت شامل غذا (ترجیحا غذاهای کنسروشده و بهداشتی)، تنقلات، بطری آب، زیرانداز سبک، چادر (در صورت نیاز) و هر چیز دیگری است که فکر می‌کنید به آن نیاز دارید. تجهیزات دیگری که نباید فراموش کنید، تلفن همراه و وسایل عکاسی است. در این منطقه می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای بگیرید و خاطرات آن را برای همیشه ثبت کنید. احتمالا بعد از بازگشت، دوست دارید یک یا چند تا از عکس‌هایی که در این منطقه گرفته‌اید را قاب کنید و به دیوار بزنید یا روی میز کارتان بگذارید!

کلام آخر؛ جزیره هرمز مقصدی برای گردشگری یک‌روزه

دره تندیس‌ها جایی است که حال تمام حواس پنجگانه خوب می‌شود! چشم‌ها دریا و تندیس‌های جذاب دره را می‌بینند، گوش‌ها از سکوت و صدای دریا لذت می‌برند، پاها با لمس ماسه‌های ساحلی و خیس‌شدن در آب دریا بهترین حس‌های ممکن را تجربه می‌کنند و نسیم نیز صورت را نوازش می‌دهد، ریه‌ها سرشار از اکسیژن می‌شود و بینی بوی ناب طبیعت را استشمام می‌کند. اگر یک غذای خوش‌طعم هم با خود داشته باشید، ضیافت تکمیل می‌شود و حس چشایی هم از این گردش کوتاه نهایت لذت را خواهد برد!

طبیعت‌گردی جزو آن دسته از تفریحاتی است که می‌تواند خستگی یک سال کار سنگین را از تن من بیرون کند! احتمالا به همین دلیل است که جاذبه‌های طبیعی را به جاذبه‌های ساخت دست بشر ترجیح می‌دهم. اگر شما هم مثل من فکر می‌کنید، برنامه سفر به جزیره هرمز و دره مجسمه ها را در برنامه خود قرار دهید و از این ترکیب کامل طبیعت لذت ببرید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 دیدگاه

  1. مهدی مهاجر می‌گوید

    جالب بود ولی نیاز به ویراستاری داره.