جاهای دیدنی سرعین

جاهای دیدنی سرعین؛ از چشمه‌های آب گرم تا دشت‌های سرسبز

سرعین یکی از پرطرفدارترین شهرهای ایران با آب‌وهوایی بی‌نظیر در استان اردبیل است. همه گردشگران این شهر را با طبیعت بکر، چشمه‌های آب گرم فراوان و روستاهای زیبای آن می‌شناسند. اگر شما هم قصد دارید تا به‌زودی به سرعین بروید، با علی بابا همراه شوید تا باهم به بررسی مهم‌ترین جاهای دیدنی سرعین بپردازیم.

سرعین به زبان ترکی (سریین) به معنی خنک است و می‌توانید این خُنکی را حتی در تابستان‌های این شهر احساس کنید. سرعین آب‌وهوایی خنک در فصل تابستان دارد و حداکثر دمای آن به ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. ازاین‌رو، گردشگران ترجیح می‌دهند تا برای فرار از ماه‌های گرم سال به سرعین سفر کنند. این شهر در ۳۰ کیلومتری اردبیل قرار دارد و مردم بسیاری هرساله به جاهای دیدنی سرعین سر می‌زنند.

جاهای دیدنی سرعین : چشمه های آب گرم

۱. آب گرم سبلان

آب گرم سبلان از جاهای دیدنی سرعین

نام شهر سرعین با چشمه‌های آب گرم آن گره خورده است. این شهر دیدنی یکی از قطب‌های آب‌درمانی در کشور محسوب می‌شود. مجتمع آب‌درمانی سبلان بزرگ‌ترین مرکز آب‌درمانی در خاورمیانه است و شما می‌توانید در آن امکانات متعددی چون استخرهای سرپوشیده آب گرم، حوضچه‌های جکوزی، سونای خشک و بخار، دوش‌های انفرادی، حوضچه‌های آب سرد، خدمات پزشکی و فیزیوتراپی دریافت کنید.

مجتمع آب گرم سبلان در زیربنایی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع، در دو طبقه ساخته شده و به‌طور مجزا به زنان و مردان خدمات ارائه می‌دهد. آب گرم سبلان به‌راستی یکی از جاهانی دیدنی سرعین محسوب می‌شود و از ۸ صبح تا ۱۲ شب به مسافران خدمت‌رسانی می‌کند.

آدرس: استان اردبیل، سرعین، خیابان دانش

۲. آب گرم گاومیش گلی

آب گرم گاومیش گلی از جاهای دیدنی سرعین

آب گرم گاومیش گلی در شهر سرعین و ارتفاع ۱۹۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد. حجم آب خروجی از این چشمه ۱۴۰ لیتر در ثانیه است و استخری روباز به مساحت ۴۰۰ مترمربع با عمق ۱.۳ متر را پر می‌کند. دمای آب گرم گاومیش گلی به ۴۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

در گذشته آب گاومیش گلی به داخل نهری می‌ریخت که یک آسیاب آبی را می‌گرداند. وجود چشمه گاومیش گلی برای این آسیاب بسیار ارزشمند بود، زیرا باعث می‌شد آب رودخانه همیشه گرم بماند و در سرمای سوزان سرعین یخ نزند. درنتیجه آسیاب در تمام طول سال کار می‌کرد.

آب گرم گاومیش گلی ترش و کمی بودار است. اگر برای آب‌درمانی به سرعین سفر می‌کنید، گاومیش گلی با داشتن ترکیبات سدیم کربنات و کلسیم، برای درمان بیماری‌های حرکتی، استخوانی، زنان و همچنین بیماری‌های قلبی مفید است. مجتمع آب گرم گاومیش گلی از ۶ صبح تا ۱ بعدازظهر از زنان و از ۲ بعدازظهر تا ۲ شب از مردان پذیرایی می‌کند.

آدرس: استان اردبیل، سرعین، خیابان ولیعصر، میدان گاومیش گلی

۳. مرکز آب‌درمانی دره لرسویی

مرکز آب‌درمانی دره لرسویی

مجتمع آب‌درمانی دره لَرسویی یکی از مراکز مدرن آب گرم در شهر سرعین است. بسیاری از بیماران با امراض مفصلی، عصبی، دیسک کمر و ناراحتی‌های مرتبط با گردن، راهی این مجتمع آب‌درمانی می‌شوند. اگر قصد داشتید تا در سفر به سرعین به آب گرم دره لرسویی بروید، باید بدانید که سانس حضور مردان و زنان در این مجتمع یکسان نیست.

این مرکز آب‌درمانی از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر از مردان و از ۴ تا ۱ شب از زنان پذیرایی می‌کند. استخر آب‌درمانی، جکوزی گروهی، استخر جوانان، اتاق نمک، سالن ماساژ و حمام ترکی از امکانات این مجتمع آب‌درمانی هستند.

آدرس: استان اردبیل، سرعین، خیابان شریعتی، جنب مرکز آب‌درمانی بش باجیلار

۴. مجتمع آب‌درمانی ایرانیان

مجتمع آب‌درمانی ایرانیان

مجتمع آب‌درمانی ایرانیان یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مراکز آب‌درمانی شهر سرعین است. این مجتمع در زمینی به مساحت ۲۰۲ هکتار بنا شده و با امکانات متعددی نظیر استخر آب گرم معدنی، استخر جوانان، استخر کودکان، سونای خشک و بخار، جکوزی گروهی و سالن‌های ورزشی از مسافران به مقصد سرعین میزبانی می‌کند. مهم‌ترین ویژگی مجتمع آب‌درمانی ایرانیان، جدا بودن بخش آقایان و بانوان است.

آدرس: اردبیل، سرعین، بلوار سبلان

۵. آب گرم بش باجیلار

آب گرم بش باجیلار

آب گرم بِش باجیلار یکی از قدیمی‌ترین آب گرم‌های سرعین محسوب می‌شود که در قدیم به دره لرسویی معروف بوده است. ازآنجایی‌که آب این چشمه از ۵ خروجی می‌جوشد، به پنج خواهران یا بش باجیلار در زبان ترکی شهرت دارد. استخر آب گرم بش باجیلار از چشمه بش باجیلار تأمین می‌شود، اما چشمه آب گرم گاومیش گلی آب موردنیاز دوش‌های این مرکز آب‌درمانی را تأمین می‌کند.

دمای آب گرم بش باجیلار در حدود ۳۵ درجه سانتی‌گراد است و مزه آن به شوری میزند. بش باجیلار از نظر وسعت، دومین آب گرم بزرگ سرعین محسوب می‌شود و وجود ترکیبات معدنی از نوع کلر و بیکربنات سدیم، آن را برای درمان امراض عمومی و تسکین دردهای مفصلی مناسب کرده است. سونای خشک و بخار، جکوزی، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ از امکانات این مرکز آب‌درمانی در سرعین هستند.

آدرس: استان اردبیل، سرعین، میدان گاومیش گلی، خیابان ژنرال

۶. هتل آب‌درمانی رویال پارک

هتل آب‌درمانی رویال پارک از جاهای دیدنی سرعین

هتل آب‌درمانی رویال پارک سرعین در سال ۱۳۹۷ در ۵ طبقه و ۲۰ واحد اقامتی به بهره‌برداری رسید. این مجموعه اولین هتل و مجتمع آب‌درمانی تخصصی در خاورمیانه است که توانسته عضو سازمان اسپاواتر (Spawatter) در اروپا شود.

این هتل بزرگ امکانات و تفریحات فراوانی دارد که از نظر کیفیت عالی هستند. در طبقه همکف هتل کافی‌شاپ و رستوران و واحد پذیرش آب‌درمانی قرار دارد. در ادامه استخر آب معمولی، استخر آب معدنی، سونای خشک، سونای بخار، سونای سرد، تونل مه سرد، جکوزی، غار آرامش، حمام ترکی، حوضچه آب سرد و فواره یخ انتظار شما در طبقه همکف را می‌کشند.

شما می‌توانید با آسانسور به طبقه بالا بروید و از امکانات حمام آفتاب در روف گاردن لذت ببرید. سالن‌های ماساژ، اتاق نمک، باشگاه ورزشی و سالن بازی کودکان در این طبقه قرار دارند. واحدهای اقامتی هتل نیز در طبقات بالاتر از مسافران سرعین میزبانی می‌کنند.

مجموعه آب‌درمانی رویال پارک سرعین آب گرم خود را از چشمه گاومیش گلی تأمین می‌کند. مزیت این هتل آب‌درمانی، هم‌زمان بودن سانس بانوان و آقایان به‌طور مجزا است. شما می‌توانید بلیط ورودی به این مجموعه را با تخفیف‌های مناسب از مکان‌های مختلف سرعین خریداری کنید.

آدرس: اردبیل، سرعین، خیابان دارایی، روبروی هتل لاله

سایر جاهای دیدنی سرعین که نباید از دست بدهید

۷. روستای آلوارس

روستای آلوارس

روستای آلوارس یکی دیگر از جاهای دیدنی سرعین با طبیعتی بکر و سرسبز است. این روستا در ۱۲ کیلومتری سرعین قرار دارد و قدمت آن به ۳ هزار سال پیش بازمی‌گردد. وقتی‌که به آلوارس می‌آیید، زمان برای شما متوقف می‌شود و تنها چیزی که در اطراف خود مشاهده می‌کنید محیطی سرسبز با آب‌وهوایی خنک و چشمه‌سارهایی است که از سبلان سرچشمه می‌گیرند.

شما حتی می‌توانید در چشمه مین بلاغ در نزدیکی این روستا ماهی قزل‌آلا هم بیابید. وزیدن نسیم خنک در روستای آلوارس، شقایق‌ها و لاله‌های وحشی را به رقص درمی‌آورد. روستای آلوارس در سرعین به‌راستی تکه‌ای از بهشت بر روی زمین است.

آدرس: استان اردبیل، سرعین، دهستان آب گرم، دامنه کوه سبلان

۸. پیست اسکی آلوارس

پیست اسکی آلوارس

در ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس، یک پیست اسکی به همین نام قرار دارد. پیست اسکی آلوارس در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و بزرگ‌ترین پیست ایران محسوب می‌شود. اگر به ورزش اسکی علاقه‌مند هستید، پیست آلوارس به سبب دیر ذوب شدن برف‌های این منطقه، در حدود ۶ تا ۸ ماه از سال فعال است و همه‌روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر به شما خدمات‌رسانی می‌کند.

پیست آلوارس از نظر مدت‌زمان فعال بودن نیز در جایگاه نخست پیست‌های کشور قرار دارد. اگر روزی به پیست اسکی آلوارس رفتید، حتماً سوار بر تله‌سیژ مهرگان شده و خود را به ارتفاعات بالا و دشت‌های وسیع منطقه برسانید.

این تله‌سیژ حتی در فصل تابستان نیز فعال است و شما را از پای کوه به دشتی سرسبز و بزرگ در ارتفاعات می‌رساند. در آن بالا آسمانی صاف و آبی انتظارتان را می‌کشد. اگر کمی خوش‌شانس باشید، می‌توانید آب شدن برف‌های زمستانی و به راه افتادن جویبارهای کوچک و بزرگ در ارتفاعات سرسبز را به چشم ببینید.

آدرس: استان اردبیل، سرعین، ۲۴ کیلومتری سرعین، پیست اسکی آلوارس

۹. دهکده صخره‌ای ویند کلخوران

دهکده صخره‌ای ویند کلخوران از جاهای دیدنی سرعین

دهکده باستانی و صخره‌ای ویند کلخوران در ۵ کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین قرار دارد. ویند کلخوران به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی سرعین، با خانه‌هایی قدیمی و با معماری خارق‌العاده، در میان گردشگران بسیار محبوب است.

اگرچه تحقیقات پیرامون این دهکده محدود بوده، اما بررسی‌های اولیه حاکی از آن است که ویند کلخوران به دوران اشکانیان و ساسانیان تعلق دارد. وقتی‌که به ویند کلخوران می‌آیید، متوجه قوس‌های جناقی در کنده‌کاری‌های صخره‌ای می‌شوید که شباهت به معماری دوران ساسانیان دارند.

در ارتفاع ۵۰ متری از سطح رودخانه در این دهکده، یک دخمه سنگی به چشم می‌خورد. در اطراف این دخمه حروفی به شکل نقش برجسته وجود دارد که متأسفانه بخش اعظم آن در طول سالیان دراز بر اثر فرسایش از بین رفته است.

اگرچه قدمت ویند کلخوران به دوران پیش از اسلام در ایران بازمی‌گردد، اما این منطقه همچنان تا زمان حکومت‌های تیموریان، صفویان و سلجوقیان در دوران اسلامی محل سکونت اقوام منطقه بوده است.

آدرس: استان اردبیل، ۵ کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین، ۵ کیلومتر بعد از سه‌راه سرعین، جاده اردبیل-نیر، دهکده ویند کلخوران

۱۰. غارها و روستای کنزق

غارها و روستای کنزق

روستای کنزق با غارهای باستانی آن، از جاهای دیدنی شهر سرعین هستند. در این محوطه یک قبرستان تاریخی به همراه دخمه‌هایی صخره‌ای وجود دارد که قدمت آن‌ها به دوران پیش از اسلام بازمی‌گردد.

وجود خانه‌های خشتی در این منطقه صخره‌ای، حکایت از جریان داشتن زندگی پس از ورود اسلام در ایران دارد. اگرچه غارهای تاریخی کنزق وارد فهرست آثار ملی کشور شده‌اند، اما وقوع زمین‌لرزه سال ۱۳۷۵، موجب تخریب این محوطه و مدفون شدن بسیاری از جاذبه‌های آن در زیر خاک شده است. بااین‌حال، روستای کنزق در دامنه‌های سبلان، همچنان یکی از جاهای دیدنی سرعین با طبیعتی بکر و سرسبز محسوب می‌شود.

دره زرد یا به زبان ترکی «ساری دره» از مناطق دیدنی و زیبای روستای کنزق است. چندین چشمه طبیعی در این دره جریان دارد و شما می‌توانید در فصل تابستان از درختان گلابی در سراسر ساری دره میوه گلابی بچینید.

آدرس: استان اردبیل،‌ سرعین، ۳ کیلومتری سرعین، روستای کنزق

۱۱. تپه باستانی آناهیتا

تپه باستانی آناهیتا از جاهای دیدنی سرعین

تپه باستانی آناهیتا، موسوم به تپه سارقین و تپه زرتشت، در غرب شهر سرعین قرار دارد و به ثبت آثار ملی کشور نیز رسیده است. قدمت کهن‌ترین آثار کشف‌شده از تپه آناهیتا به اواخر هزاره دوم و اول پیش از میلاد بازمی‌گردد.

تپه باستانی آناهیتا در گذشته میزبان معبد آناهیتا برای عبادت و ریاضت موبدان زرتشتی بوده است. پادشاهان ساسانی در دوران پیش از اسلام از این محوطه به‌عنوان اقامتگاه تابستانی خود استفاده می‌کرده‌اند.

اگر امروزه از تپه باستانی آناهیتا دیدن کنید، متوجه بقایای یک قلعه قدیمی در بالای این تپه خواهید شد. این تپه دارای راهی زیرزمینی است که در گذشته از سوی موبدان زرتشتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این راه زیرزمینی به میدان گاومیش گلی در سرعین ختم می‌شود.

آدرس: استان اردبیل، ضلع غربی شهر سرعین، بلوار امام علی (ع)

۱۲. مرکز خرید آدنا

مرکز خرید آدنا

مرکز خرید آدنا از بهترین پاساژهای سرعین محسوب می‌شود که در میدان سیمرغ قرار دارد. فروشگاه‌های این مرکز خرید انواع پوشاک، اسباب‌بازی، لوازم آرایشی، عطر و بدلیجات را با قیمت‌های مناسب عرضه می‌کنند.

این مرکز خرید سه‌طبقه همیشه پر از جمعیت است و دلیل آن سرزمین حیوانات موسوم به «زو فان»، فودکورت، بیلیارد و کلوپ ورزشی در آن است. اگر با بچه‌های خود به سرعین سفر می‌کنید، مجموعه زو فان در مرکز خرید آدنا فرصتی خوبی برای نوازش حیوانات و خزندگان و آشنایی بیشتر کودکان شما با این موجودات دوست‌داشتنی است.

آدرس: اردبیل، سرعین، میدان سیمرغ

۱۳. مرکز خرید لاله

مرکز خرید لاله

مرکز خرید لاله یکی از قدیمی‌ترین پاساژهای سرعین محسوب می‌شود و مسافران معمولاً در فصل تعطیلات از این مرکز خرید دیدن می‌کنند. مرکز خرید لاله زیاد بزرگ نیست، ولی شما می‌توانید در آن فروشگاه‌های عرضه صنایع دستی، زیورآلات، پوشاک، سازهای موسیقی و انواع خوراکی‌ها را بیابید.

بسیاری از اهالی سرعین این پاساژ را به خاطر زیورآلات و نقره فروشی معروف آن می‌شناسند. دیگر گزینه محبوب در این پاساژ، فروشگاهی است که کارهایی از جنس سنگ مرمر به فروش می‌رساند.

آدرس: اردبیل، سرعین، خیابان دانش

۱۴. چشمه‌های بیله دره

چشمه‌های بیله دره از جاهای دیدنی سرعین

چشمه‌های بیله دره به‌عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی سرعین، در ۳ کیلومتری شمال این شهرستان قرار دارد. این چشمه‌ها از نقاط مختلف زمین خارج می‌شوند و از نوع سرد با PH اسیدی و رسوبات خشک اندک هستند.

چشمه‌های بیله دره هرساله از گردشگران بسیاری میزبانی می‌کنند که برای بهره‌مندی از خواص درمانی آن‌ها راهی روستای بیله درق شده‌اند. اگر از امراض کلیوی و بیماری‌های دستگاه گوارش رنج می‌برید، برای درمان خود آب چشمه‌های بیله دره را نیز امتحان کنید.

جاذبه‌های این منطقه تنها به چشمه‌های آب آن محدود نمی‌شود و روستای بیله درق با درختان سرسبز و چمنزارهای پرگل خود، جذابیت خاصی به طبیعت این منطقه داده است.

آدرس: استان اردبیل، سرعین، روستای بیله درق

۱۵. آبشار ورگه سران

آبشار ورگه سران

آبشار ورگه سران در روستایی به همین نام در شهرستان سرعین قرار دارد. این روستا در شمال سرعین و دامنه‌های سبلان واقع شده و طبیعت دل‌انگیز آن شما را مسحور می‌کند. چشمه‌های فراوان این روستا، موسوم به چهل چشمه یا قیرخ بولاخ، آبشاری دیدنی با چشم‌اندازی زیبا را خلق کرده‌اند.

این آبشار ورگه سران نام دارد. روستای ورگه سران تنها ۵ دقیقه با سرعین فاصله دارد و به آبشار آن خلاصه نمی‌شود. در روستای ورگه سران غارهای کوچک و بزرگ در دامنه کوه‌ها و صخره‌ها، چمنزارهایی پر از گل‌های وحشی و طبیعتی بکر و دست‌نخورده انتظار شما را می‌کشد.

آدرس: استان اردبیل، ۱۰ کیلومتری شمال سرعین، روستای ورگه سران

۱۶. روستای آتشگاه و آتشکده آذرفریق از دیدنی های سرعین

روستای آتشگاه و آتشکده آذرفریق

روستای آتشگاه از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی سرعین محسوب می‌شود و به آغ مام نیز شهرت دارد. این روستا در شمال سرعین واقع شده و به دلیل مجاورت آن با طبیعت سرسبز و معابد باستانی، در میان مسافران سرعین بسیار پرطرفدار است.

آتشکده کهن آذرفریق نقطه کانونی روستای آتشگاه است و بر روی تپه‌ای باستانی قرار دارد. اگرچه امروزه تنها خرابه‌هایی از این آتشکده برجای مانده است، اما دیدار از این بنای باستانی همچنان ارزشش را دارد. طبق برخی اسناد و روایات، قدمت آتشکده آذرفریق به دوران حکومت ساسانیان بازمی‌گردد و در آن زمان یکی از مهم‌ترین مراکز ترویج آیین زرتشت بوده است.

آدرس: استان اردبیل، ۵ کیلومتری شمال سرعین، روستای آتشگاه

۱۷. دره گلستان از جاهای دیدنی سرعین

دره گلستان از جاهای دیدنی سرعین

دره گلستان یا قزل گل لر در زبان محلی، یکی از بکرترین دره‌های سرعین در ۱۹ کیلومتری این شهر است. دره گلستان به دره آلوارس نیز معروف است و از دره‌های شرقی سبلان به‌حساب می‌آید. این دره علاوه بر جاذبه‌های طبیعی آن، محل زندگی کبک، قوچ و بزهای کوهی نیز محسوب می‌شود.

وجود چمنزارها و گلزارهای فراوان در این دره، سبب شده تا نام آن را گلستان بگذارند. ازآنجایی‌که دره گلستان میزبان دو آبگیر وسیع است، بسیاری از اهالی منطقه اینجا را به اسم دره آبگیرهای طلایی می‌شناسند. دره گلستان یک چشمه آب گرم طبیعی نیز دارد.

آدرس: استان اردبیل، حوالی سرعین، منطقه گلستان

۱۸. روستای شایق در جاهای دیدنی سرعین

روستای شایق در جاهای دیدنی سرعین

روستای شایق در ۷ کیلومتری غرب سرعین واقع شده و بزرگ‌ترین روستای این شهرستان است. در حدود ۲۵۰ سال پیش طایفه‌ای به نام شایقی در این منطقه سکونت می‌کرد، به همین خاطر از آن زمان تاکنون اینجا به روستای شایق شهرت دارد.

روستای شایق در مسیر پیست اسکی آلوارس قرار دارد و شما با عبور از آن، هوای تمیز طبیعتِ زیبا را وارد ریه‌های خود می‌کنید. اگر قصد داشتید تا در روستای شایق توقف کنید، حتماً به دیدار تپه‌های «زال تپه سی» و «کلک لر تپه سی» بروید.

آدرس: استان اردبیل، ۷ کیلومتری غرب سرعین، روستای شایق

۱۹. دره جنگلی ایردموسی

دره جنگلی ایردموسی در جاهای دیدنی سرعین

دره جنگلی ایردموسی در ۵ کیلومتری سرعین واقع شده است. این دره از نزدیکی‌های سرعین شروع شده و تا روستای نوران امتداد دارد. دره جنگلی ایردموسی با داشتن چشم‌اندازهای زیبا، نهرها و چشمه‌های فراوان، چمنزارهای انبوه و باغ‌های میوه، از جاهای دیدنی سرعین محسوب می‌شود.

اگر در فصل تابستان به سرعین سفر کردید، حتماً سری هم به دره جنگلی ایردموسی با آب‌وهوای خنک آن بزنید. بسیاری از گردشگران برای فرار از گرمای طاقت‌فرسای تابستان در دیگر نقاط کشور، خود را به دره جنگلی ایردموسی می‌رسانند تا هوایی تازه تنفس کنند.

آدرس: استان اردبیل، ۵ کیلومتری سرعین، دره جنگلی ایردموسی

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. Sona می‌گوید

  سلام
  ممنونم از سایتتون
  خیلی هم زیبااا
  🌹

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سونا عزیز 🙂
   ممنون از همراهی شما