مراکز خرید اردبیل

مراکز خرید اردبیل؛ خرید تاریخ و هنر دست از هنرمندان ترک‌زبان

معرفی مراکز خرید معروف اردبیل

به نظر شما اردبیل درست است یا آردویل؟ اگر از من بپرسید هر دو اسم شما را به یک مقصد می‌رسانند و آن‌جا شهر مقدسی در شمال‌غرب ایران است. اردبیل هرچه که باشد، به‌عنوان یکی از شهرهای سردسیر ایران همیشه میزبان باران و برف‌های زمستانی است که هیچگاه در شهرهای مرکزی فلات ایران نمی‌بارند. پس بهتر است برای برف بازی هم که شده، راهی این شهر شوید. البته قبلش این مطلب را که درباره مراکز خرید اردبیل است، بخوانید و حرکت کنید.

معروف است که می‌گویند بین همه شهرهای ایران اگر دنبال اجناس متفاوت و زیبا می‌گردید، باید به مرزهای شمالی کشور نزدیک شوید، زیرا در بازارهایشان اجناس متفاوتی فروخته می‌شود. اردبیل یکی از این شهرها است. همراه مجله گردشگری علی بابا باشید تا سری به تمام غرفه‌های قیصریه و مغازه‌های اُپارک بزنیم و از شیر مرغ تا جان آدمیزادی متفاوت را نسبت‌به دیگر شهرها بیابیم.

معروف‌ترین بازار اردبیل چه نام دارد؟
بازار تاریخی اردبیل یا همان مجموعه بازار بزرگ اردبیل معروفترین مرکز خرید این شهر است.
پاساژهای مدرن اردبیل کدامند؟
پاساژ شوراسنتر، مجتمع پروما، بازار جدید طلا فروشان و مرکز تجاری اولدوز پاسارگاد جزو مدرنترین مجتمع‌های تجاری اردبیل هستند.
آدرس بازار بزرگ اردبیل کجاست؟
بازار بزرگ اردبیل در انتهای خیابان امام خمینی واقع شده است.
مراکز خرید معروف سرعین کدامند؟
مرکز خرید لاله، مرکز خرید مانائوس و پاساژ اُ پارک جزو معروفترین بازارهای سرعین هستند.

۱- بازار بزرگ اردبیل، تماشای هنر صفوی

در کشور ما نمی‌توان شهری با قدمت بیشتر از ۱۰۰ سال را یافت که جمعیت زیادی داشته باشد، ولی بازاری بزرگ و زیبا وسط آن ساخته نشده باشد. اردبیل نیز از این قاعده مستثنا نیست. شهری با اصالت که فقط اسم صفی‌الدین اردبیلی برای شناساندن عظمتش کافی است.

اردبیل بازاری وسط بافت تاریخی خود دارد که از سراها و تیمچه‌های مختلفی تشکیل شده است. شاید اگر دست تحولات تاریخی و شهرسازی‌های کورکورانه از سر تاریخ این ممکلت باز می‌شد، هم‌اکنون می‌توانستیم یکی از کامل‌ترین مجموعه بازارهای تاریخی دنیا را ببینیم، اما متاسفانه ساخت‌و‌سازهای اشتباه و شهرسازی باعث شده قسمت‌های زیادی از این بازار تاریخی از هم جدا شوند.

در هر سرای از بازار اردبیل که قدم بگذارید، هوای تازه‌ای که به دلیل معماری اصولی و سنتی این بازار در گردش است، به مشامتان می‌خورد. طاق و ستون‌های گرد و قدیمی این بازار بیشتر به مساجد شبیه است تا مکانی برای امرار معاش روزانه. هرچند که بیشتر راسته‌ها و سراهای این مجموعه به مسجد جامع شهر نیز ختم می‌شوند.

در این بازار راسته، سرای و تیمچه‌های مختلفی ساخته شده که همه زیبا و شلوغ هستند، اما به دلیل‌های مختلف چند راسته بازار شهرت بسیار زیادی دارند که شامل راسته اصلی بازار، راسته کفاشان، راسته پیر عبدالملک، بازار زرگران، راسته قیصریه، راسته غلامان، سرای گلشن، چاقوسازان ، پنبه ‌فروشان، سراجان، مسگران، سرای حاجی میرزا، آهنگران، سرای وکیل، سرای زنجیرلو، سرای حاج احمد، سرای حاج شکر، سرای مجیدیه، سرای دوگچی و تیمچه زنجیرلی می‌شوند. پیشنهاد می‌کنم در این بازار از خرید لبنیات‌ بی‌نظیر اردبیل غافل نشوید، زیرا دام‌های اردبیل از آب برف می‌نوشند و علف دشت‌های سرسبز را می‌چرند. با این حساب محصولاتی متفاوت از این دام‌ها چندان عجیب نیست.

مراکز خرید اردبیل

بازار بزرگ اردبیل در گوگل مپ

۲- شورا سنتر اردبیل، مجتمعی برای خرید و موقعیتی برای تفریح

کسی چه می‌داند؟ شاید فقط در اردبیل می‌توان چنین مجموعه‌ای با این امکانات و شرایط را یافت! شورا سنتر اردبیل که بدون شک باید سری به آن بزنید، یکی از متفاوت‌ترین مراکز خرید اردبیل است. مجموعه‌ای عجیب با انواع پیش‌بینی‌های رفاهی که شما را سرگرم می‌کنند.

شما می‌توانید در طبقه همکف این پاساژ یک خرید مقرون‌به‌صرفه و خوب را تجربه کنید. قیمت خوب اجناس این مجتمع باعث شده، همه افراد با خرید از این پاساژ، احساس رضایت خاطر داشته باشند. البته شورا سنتر تنها برای خرید ساخته نشده است. شما حتی می‌توانید وارد مجتمع شده و اصلا خریدی نداشته باشید. به‌جایش با حضور در دو طبقه منفی یک یا دو به فعالیت‌های فرهنگی مثل بازدید از نمایشگاه‌های صنایع بومی و آموزشگاه‌های مختلف مشغول شوید.

این شمایید که پس از ورود به شورا سنتر تعیین می‌کنید چه چیزی می‌خواهید و تضمین می‌کنم هرچه بخواهید در این بازار وجود دارد. شهر بازی، ایستگاه دوچرخه برای کودکان، مراکز شکم‌گردس مثل فست‌فودی‌ها، غرفه‌های خوراکی و اسنک با غذاهای سرد و ساده، نمایشگاه‌های فرهنگی، غرفه خرید و ساخت صنایع‌دستی اردبیل و چندین بخش دیگر از جمله قسمت‌های مختلف این بازار هستند.

من مطمئنم بعد خرید از شورا سنتر دعایی هم برای حاج سیف الله کلاهی می‌فرستید که جزو بنیانگذاران و طراحان این بازار بوده و اتفاقا مجسمه‌اش هم در انتهای راهروهای بازار قرار دارد. با رانندگی در خیابان عطایی یا میدان پلیس می‌توانید به شوراسنتر و مجموعه شورابیل برسید، اما پیشنهاد می‌کنم این مسیر را نه با ماشین بلکه با جِت رد کنید تا زودتر به این مرکز برسید.

مرکز خرید پروما

شورا سنتر اردبیل در گوگل مپ

۳- مرکز خرید الماس شهر، خرید و بازی کنار هم

اطراف میدان شریعتی که باشید و بالا را نگاه کنید، چشمتان به الماسِ شهر خیره می‌شود. تعداد مراکز خرید اردبیل زیاد نیست، اما همین مراکز فعلی نیز چنان کیفیتی دارند که هر مسافری پس از خرید از کیفیت اجناس خود و فضای پاساژها رضایت خاطر دارد. مجتمعی با ۱۲ طبقه، مغازه، شهربازی و رستورانی که از صبح تا شب هم منوی آن را انتخاب کنید، باز هم خوردنی‌های زیادی باقی می‌ماند که هنوز امتحان نکرده‌اید. مطمئنا با چنین مجتمع‌هایی برای خرید زمان کم می‌آورید و نمی‌توانید همه مراکز خرید اردبیل را ببینید، اما پیشنهاد می‌دهم حتما این بازار را در لیست گردش خود قرار دهید.

همان‌طور که گفته شد مرکز خرید الماس شهر ۱۲ طبقه دارد. در هر طبقه این پاساژ مغازه‌ها و فروشگاه‌های مختلفی اجناس خود را با کیفیت و قیمت‌های گوناگون عرضه کرده‌اند. در این بازار از لباس‌های زنانه تا مردانه و کودکانه گرفته تا فروشگاه‌های ویژه لباس‌های مناسبتی و مجلسی، کیف، کفش، تنقلات، اسباب بازی، وسایل منزل و… وجود دارد که در طبقه‌ها تقسیم شده‌اند. معماری این مجتمع بسیار خوب بوده و همین مسئله دسترسی مناسبی به خریدار داده است. دو ردیف پله برقی و چهار دستگاه آسانسور تعبیه شده در الماس شهر اردبیل کفاف شلوغ‌ترین جمعیت حاضر در پاساژ را هم می‌دهد، پس نگران تردد بین طبقات مختلف بازار نباشید.

اگر همراه خود کودک دارید یا گرسنه شدید، خیلی سریع به طبقه ۳ این مجموعه بروید. این طبقه نسبت به وضعیت کل پاساژ کلا شرایط متفاوتی دارد. کسی که به این قسمت بازار می‌آید دیگر چشمش دنبال جنس خوب و باکیفیت نیست، بلکه بیشتر به غذا و بازی نگاه می‌کند. بوی خوب رستوران پاساژ، کودکان را مثل بزرگسال‌ها گرسنه می‌کند و بازی‌های مهیج شهربازی پاساژ الماس، بزرگسال‌ها را به دوران کودکیشان می‌برد. درکل پاساژ الماس شرایط خوب و آدابی دارد.

مراکز خرید اردبیل

مرکز خرید الماس شهر در گوگل مپ

۴- بازار جدید طلا فروشان؛ درخواست کار از کاردان

آن ضرب‌المثل معروف از کوزه همان برون تراود که در اوست را شنیده‌اید؟ اگر در خیابان سی متری اردبیل قدم بزنید، یکی از زیباترین مجتمع‌های این شهر را که به بازار جدید طلا فروشان معروف است، خواهید دید. بازاری عجیب و زیبا که از دور شبیه شمش‌های روی هم قرار داده شده است.

این بازار بزرگ ۱۰۲ باب مغازه طلافروشی دارد و به نوعی می‌توان از آن به ‌عنوان یکی از بزرگترین مجتمع‌های اختصاصی طلافروشی در ایران یاد کرد. عجیب نیست که در این بازار رستوران، شهربازی و امکانات تفریحی ساخته نشده، چون کسی که برای خرید طلا به این بازار می‌رود، سراغ شهربازی نمی‌رود.

با این‌حال امکاناتی مثل سرویس بهداشتی، پله برقی و چند دستگاه آسانسور برای رفاه بیشتر قرار گرفته است. همان‌طور که از اسم این بازار نیز مشخص است، ساختمان و حتی مغازه‌های طلافروشی داخل آن همه نوساز و جدید هستند، اما افراد بزرگ در صنعت طلافروشی و تعدادی از کهنسال‌های راسته زرگران در بازار قدیم اردبیل نیز در این مجتمع هستند که مطمئنا بر اعتبار آن اضافه می‌کنند.

بازار آرتا

۵- بازار مرکزی صدف، لمس فناوری از نزدیک

اگر اهل خریدوفروش اجناس الکترونیکی هستید و با فناوری سروکار دارید، پس پاتوق این کار یعنی بازار صدف اردبیل را پیدا کنید. بازار مرکزی یا پاساژ صدف اردبیل یکی از مراکز خرید این شهر محسوب می‌شود که در دو طبقه، البته بدون هیچ امکانات رفاهی در ساختمانی قدیمی احداث شده است.

این مجموعه بیشتر به دلیل تعدد مغازه‌های این صنف از کسب‌وکارها به پاساژ خریدوفروش اجناسی مثل موبایل و کامپیوتر معروف است. برای رسیدن به این بازار فقط کافیست به سمت چهار راه امام رانندگی کنید.

بازار مرکزی صدف در گوگل مپ

۶- بازار آرتا؛ خرید از خیابان های اَردَبیل

به بخشی از مجموعه مغازه‌ها در خیابان طالقانی بازار آرتا می‌گویند. خرازی‌ها، مغازه‌های بچگانه فروشی و لوازم زنانه و آرایشی این بازار طرفداران زیادی دارد. دسترسی به آن‌جا باتوجه به قرارگیری بازار کنار بیمارستانی با همین نام و تردد بسیار زیاد خودروها در خیابات طالقانی بسیار سخت است.

اگر قصد خرید وسایل از آن‌جا را داشتید، پیشنهاد می‌کنم خودروی خود را در یکی از پارکینگ‌ها پارک کنید و پیاده به سمت این بازار بروید. هرچند که فکر کنم تا بازار از صدای بوق و دود خودروها کلافه می‌شوید، اما چاره چیست؟

اگر بخواهید بازار آرتا اردبیل را با پاساژ الماس بسنجید حتما به صحت این متن شک می‌کنید، اما واقعیت همین است و البته هر گُلی بوی خود را دارد. اردبیل شهر تفاوت‌ها است و در شهرهای بزرگ نیز چنینی شرایطی طبیعی است.

بازار جدید طلا فروشان

بازار آرتا در گوگل مپ

۷- مرکز خرید پروما، شعبه‌ای از بهترین‌ها

اگر در مشهد سراغ پاساژهای معروف رفته باشید، حتما نام پروما را شنیده‌اید. مجتمع یا مرکز خرید پروما پنج شعبه در مشهد، تهران، کرج و قزوین دارد و ششمین شعبه از فروشگاه‌های خود را در اردبیل افتتاح کرده است. البته این مجموعه طرفداران زیادی دارد و خیلی از مردم برای خرید از آن سرودست می‌شکنند.

دلیل این مساله را هم می‌توان در خود پروما سنترها جست‌وجو کرد. جایی‌که امکانات بسیار خوب کنار مغازه‌هایی با اجناس باکیفیت و قیمت مناسب قرار گرفته‌، طبیعتا باعث جذب مشتری می‌شود و نباید زیاد تعجب کرد.

پروما سنتر کنار یکی از بهترین مراکز خرید اردبیل یعنی شورا سنتر نیز هست و شما می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. بیشتر امکانات این مجموعه با شوراسنتر یکی شده و هرچیزی که در آن‌جا هست در این‌جا نیز قرار دارد.

مرکز خرید پروما اردبیل

مرکز خرید پروما در گوگل مپ

۸- مجتمع تجاری لاله، خرید از دل آبگرم‌

سرعین شهری که از زمین تا آسمان با همه شهرهای اردبیل فرق می‌کند. شهری که حتی در نام نیز اگر به شکل فارسی نوشته شود (سریین) شهر سرد و اگر (سرعین) نوشته شود چشمه‌های آبگرم معنا می‌شود؛ یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگی اردبیل است. در این شهر کوچک آن‌قدر چشمه آبگرم هست که اگر پایتان در چاله خیابان بیفتد، با آب جوش می‌سوزد.

مجتمع تجاری لاله یکی از بهترین مراکز خرید اردبیل و همچنین شهر سرعین است. ساختمانی زیبا که در سه طبقه ساخته شده و به آبگرم گاومیش گولی نزدیک است. در این مجتمع تجاری – اداری علاوه‌بر انواع مغازه‌های کیف، کفش، لباس و… واحدهای اداری – مسکونی نیز ساخته شده‌اند.

در این مرکز جز مغازه‌های پوشاک، مجموعه‌هایی نیز برای خرید ساز و زیورآلات افتتاح شده است. نقره‌جات، صنایع دستی، وسایل ساخته شده با مرمر و هرچه را که فکرش را بکنید، در این مجتمع پیدا خواهید کرد.

مرکز خرید لاله

مجتمع تجاری لاله در گوگل مپ

۹- بازار مرزی بیله سوار، خریدی ارزان در صفرترین نقطه مرز

همیشه دو یا سه سطر از لیست بهترین بازارهای ایران را بازارهای مرزی پر می‌کنند که اغلب بدون سرپناه، ساختمان، امکانات یا حتی تبلیغ فقط اجناس باکیفیت و البته کم قیمت را می‌فروشند. یکی از این بازارهای دوست‌داشتنی بازار بیله سوار در نقطه صفر مرزی است.

بازاری با حدود ۳۰۰ غرفه که اجناسی مثل لوازم خانگی، لباس و وسایل بهداشتی، ابزار و… را در آن می‌فروشند. شیر مرغ و جان آدمیزاد در این بازار معنی ندارد. هرچیزی که فکرش را بکنید، می‌توانید در این‌جا پیدا کنید؛ فقط کافیست کمی حوصله و البته آشنا داشته باشید.

بیله سوار که جز بازاری معروف یکی از شهرهای زیبای مرزی ایران نیز هست، با باکو چیزی حدود ۲۰۰ و تا اردبیل۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد. خرید از این بازار، مشاهده تنوع و البته اخلاق و مرام مردم این منطقه خالی از لطف نیست. پس سری هم به بیله سوار بزنید.

بازار مرزی بیله سوار در گوگل مپ

۱۰- مجتمع تجاری اولدوز پاسارگاد، آدابی و مجلل مثل قصر

مجتمع تجاری اولدوز را می‌توان یکی از باکیفیت‌ترین مراکز تجاری اردبیل دانست. ساختمانی بلند و آدابی که در طراحی نظیر ندارد. در این مجتمع تجاری – اداری اجناسی مثل لوازم خانگی، لباس، لوازم آرایش و… به‌فروش می‌رسد. اولدوز پاسارگاد که زیر نظر و با سرمایه‌گذاری بانک پاسارگاد ساخته شده چندین واحد ادری البته در طبقه‌های ۳ تا ۷ دارد که آن‌ها نیز با بهترین متریال موجود و طراحی خاص ساخته شده اند. اگر اهل ولخرجی و خرید اجناس گران‌قیمت نیستید، فقط به مشاهده اجناس این بازار بسنده کنید، زیرا میانگین قیمت در این‌جا خیلی بیشتر از دیگر بازارهای اردبیل است.

در این بازار هر امکاناتی که فکرش را بکنید، وجود دارد. از رستوران و کافی‌شاپ گرفته تا سرویس‌بهداشتی و آسانسور. یکی از ویژگی‌های مجتمع تجاری اولدوز پاسارگاد ایجاد محیطی مناسب برای معلولین است تا بتوانند بدون هیچ مشکلی از مغازه‌ها و واحد‌های اداری این مجتمع بازدید کنند.

مراکز خرید اردبیل

مجتمع تجاری اولدوز پاسارگاد در گوگل مپ

مجتمع تجاری شاه اسماعیل خطائی، پاساژ تاریخی به سبک جدید

بالاخره یک گوشه از هر قسمتی در شهرهایی مثل اردبیل به قصه‌های کهن و تاریخ وصل می‌شود. مجتمع تجاری شاه اسماعیل خطایی همان یک گوشه است که بین تمام مراکز خرید اردبیل رگه‌هایی از تاریخ در آن دیده می‌شود.

مهمت‌رین ویژگی این بازار موقعیت مکانی آن است. بازار شاه اسماعیل روبه‌روی مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی قرار دارد. اگر اطلاع ندارید، شیخ صفی بنیان‌گذار سلسله صفویه و یکی از بزرگترین عارفان زمان خود بوده و اردبیلی‌ها به‌وجود این مرد افتخار می‌کنند.

این مقبره البته جز موقعیت مکانی ویژگی‌های دیگری هم دارد. شرایط خوب، دسترسی به مغازه‌ها، امکانات، وسعت زیاد و تنوع در اجناس را می‌توان به‌عنوان ویژگی‌های برتر مجتمع تجاری شیخ صفی برشمرد. پیشنهاد می‌کنم برای مشاهده تندیس شاه اسماعیل صفوی هم که شده، سری به این بازار جدید در اردبیل بزنید، چون جای دیگری تندیس اولین پادشاه اسماعیلی را نمی‌یابید.

مجتمع تجاری شاه اسماعیل خطائی در گوگل مپ

مرکز خرید مانائوس سرعین، اسم برزیلی روی ترکی‌ترین شهر ایران

از اسمش پیداست که نباید انتظار بازاری قدیمی و سنتی را داشته باشید و همین‌طور هم هست. این بازار که در شمایلی جدید و با طراحی بسیار زیبایی ساخته شده، موقعیتی جذاب و مناسب برای انواع گردشگران ایجاد کرده است.

هر گردشگری که نام مانائوس را بشنود، یاد برزیل و شهرهای آن می‌افتد، اما در اردبیل باید انتظار اجناسی باکیفیت و خوب را داشته باشد. شما می‌توانید در شهر سرعین علاوه‌بر آبتنی در آبگرم‌ها، سری هم به مرکز خرید مانائوس بزنید که نزدیک به شهر و در مکانی خوب ساخته شده است.

مرکز خرید اُ پارک سرعین

مرکز خرید اُ پارک هم مثل بسیاری دیگر از مراکز خرید اردبیل موقعیت جدید و مدرنی دارد. برخورداری از امکانات تفریحی و رفاهی، مغازه و واحدهای تجاری بزرگ همراه با تنوع بسیار زیاد، از جمله ویژگی‌های این مرکز خرید است.

مراکز خرید اردبیل را با کمک یکدیگر بشناسیم

همان‌طور که دیدید اردبیل شهری رویایی است با انواع جاذبه‌های گردشگری که مثل آن در کمتر شهری از ایران وجود دارد. شهری که از ۱۲ ماه سال، ۸ ماه سرد دارد، ولی آب‌های سرعین به گرمای قلب و اخلاق مردمش است. شهر تاریخ و محل تولد بنیان‌گذار یکی از بزرگترین سلسله‌های تاریخ ایران.

ممکن است متوجه شده باشید که در این مطلب تعدادی از مراکز خرید اردبیل به‌صورت کامل معرفی نشده بودند. متاسفانه وب فارسی هنوز در بسیاری از موارد مطالب مفیدی برای ارائه و معرفی جاذبه‌های گردشگری کشور ندارد و این مساله چندان وجهه خوشایندی ندارد.

پیشنهاد می‌کنم اگر اطلاعاتی از هرکدام این مراکز دارید، یا با ایمیل برای علی بابا بفرستید یا در قسمت کامنت‌ها بنویسید. با این‌کار هم به صنعت گردشگری کشور و هم به دنیای اطلاعات و غنا آن کمک می‌کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.