فرودگاه اردبیل

از فرودگاه اردبیل چه انتظاری دارید؟

معرفی فرودگاه اردبیل با همه امکانات و خدمات

اردبیل همیشه با طبیعی‌ترین داشته‌هایش شناخته شده است. از جاذبه‌های گردشگری طبیعی گرفته تا محصولات طبیعی که بهترین آن‌ها عسل است. فرودگاه اردبیل اولین نقطه‌ای است که در یک سفر هوایی به این شهر آن را خواهید دید. حالا که این فرودگاه دروازه ورود به شهر زیبا و دیدنی اردبیل است، پس با مجله گردشگری علی بابا همراه باشید تا با گردشی چند دقیقه‌ای پیچ به‌پیچ فرودگاه اردبیل را بشناسید.

آدرس فرودگاه اردبیل کجاست؟
اردبیل، خیابان شهید دادمان، خروجی فرودگاه اردبیل
چه امکانات رفاهی و خدماتی در فرودگاه اردبیل وجود دارد؟
در این فرودگاه خدماتی مثل غرفه‌های فروش محصول، دستگاه‌های ATM، کافه و رستوران و مرکز درمانی و تاکسیرانی وجود دارد.
از فرودگاه اردبیل به کدام مقاصد داخلی و خارجی می‌توان سفر کرد؟
از اردبیل به شهرهای مشهد و تهران با پروازهای داخلی و نجف و جده عربستان با پروازهای خارجی می‌توان پرواز کرد.
ترمینال‌های اردبیل چه نام دارند؟
دو ترمینال پروازهای خارجی و داخلی در این فرودگاه وجود دارد.

پیچ به‌پیچ فرودگاه اردبیل

اردبیل شهر نه، استانی دیدنی و مرزی در غرب کشور است که شاید بخواهید به آن سفر کنید. به‌نظرم باوجود فرودگاهی بین‌المللی جفاست که از جاده‌های این شهر استفاده کنید. پس بهتر است همین الآن سراغ خرید بلیط هوایی رفته و برای دیدن دیدنی‌های اردبیل آماده شوید.

شاید یکی از دلایل ساخت فرودگاهی بین‌المللی در این نقطه، بزرگی شهر و البته استعداد گردشگری آن باشد. داستان شروع ساخت فرودگاه اردبیل به سال‌های ۵۷ و ۵۸ برمی‌گردد. زمانی‌که تقریبا یک سال دیگر کار مداوم نیاز بود تا کشور از اولین فرودگاه بعد از انقلاب خود رونمایی کند، جنگ پروژه ساخت فرودگاه را تعطیل کرد.

این شاید اولین ضربه صدام به مردم اردبیل بود، چرا که توسعه شهر و استان آن‌ها را حدود ۱۰ سال عقب انداخت. داستان تعلیق ساخت ادامه داشت تا سال ۶۸ که پروژه ساخت با پایان جنگ دوباره کلید خورد و بالاخره سال ۷۰ فرودگاه اردبیل با ترمینال موقت ۹۰۰ متری افتتاح شد. برای شروع فرودگاه بدی نبود، چون ناوگان حمل‌و‌نقل، امنیتی و امکاناتی که برای پرواز نیاز بود به فرودگاه اضافه شد و تقریبا پروازهای آن به‌خوبی انجام می‌شد.

فرودگاه اردبیلاین داستان ادامه داشت تا سال ۷۳ که فرودگاه با تکمیل ساخت ترمینال ها و مراکز رفاهی و خدماتی به‌عنوان مقصدی مستقل از فرودگاه‌های دیگر شروع به فعالیت کرد و درواقع روی پای خودش ایستاد. از همین سال کم‌کم ناوگان‌های مسافربری جدید امکانات و تکنولوژی‌های جدید هم به فرودگاه اضافه شدند تا فرودگاه در اوج بلوغ خود به یکی از قطب‌های مسافربری شمال غربی کشور با حدود ۲ میلیون مسافر در سال تبدیل شود.

اطلاعات فرودگاه اردبیل

 • نام فرودگاه: Ardabil Airport
 • نوع فرودگاه: عمومی
 • ارتفاه از سطح دریا: ۱۳۱۵ متر
 • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: ۱۷ کیلومتر
 • کد یاتا: ADU
 • کد ایکائو: OITL
 • ترمینال: ۲ ترمینال مجزا از یکدیگر
 • اطلاعات پرواز:
 • تماس با اطلاعات پرواز فرودگاه: داخل استان : ۱۹۹ – خارج استان : ۳۱۴۵۸۸۹۹-۰۴۵
 • آدرس فرودگاه: میدان فاطمیون اردبیل، بلوار شهید دادمان به سمت نوچه ده و سلطان آباد
 • نشانی اینترنتی فرودگاه: https://ardabil.airport.ir/

امکانات و خدمات رفاهیمقصد پروازهای فرودگاه

تقریبا می‌توان گفت فرودگاه اردبیل شهرهای زیادی را برای سفر هوایی ساپورت نمی‌کند. حتی شهر‌های پر جمعیت ایران هم به این فرودگاه پروازی ندارند و شاید دلیل آن جمعیت کم مسافران باشد.

پروازهای داخلی:

مقصد پروازهای داخلی فرودگاه کوچک شهر اردبیل به دو شهر مشهد و تهران ختم می‌شود. ۴ شرکت هواپیمایی ایران ایر، ماهان، آسمان و ایرتور این پروازها را پشتیبانی می‌کنند.

پروازهای خارجی:

آن‌چیزی که اهمیت فرودگاه اردبیل را افزایش داده است، پروازهای بین‌المللی آن به دو شهر نجف و جده است. این دو خط پروازی که بیشتر زمان سفرهای زیارتی استفاده می‌شود، توسط دو شرکت ایران ایر و قشم ایر ساپورت می‌شوند.

سالن و ترمینال های فرودگاهمعرفی ترمینال‌های فرودگاه اردبیل

هما‌ن‌طور که گفته شد فرودگاه اردبیل از سال ۷۳ بازسازی و توسعه یافته‌تر از قبل شد. این فرودگاه کم‌کم توانست با ساخت ۲ ترمینال جداگانه پروازهای خارجی و داخلی، خدمات خود را گسترش و دسترسی به آن‌ها را راحت‌تر کند.

در هر ترمینال خدمات گردشگری رفاهی و امنیتی خوبی مستقر است تا مسافران هیچوقت احساس کمبود یا ناراحتی نداشته باشند. این امکانات و خدمات شامل غرفه‌های تجاری، بوفه، رستوران و کافه می‌شود که به نظرم برای فرودگاهی در حدواندازه فرودگاه اردبیل کافی باشد.

فرودگاه اردبیلامکانات رفاهی و خدماتی فرودگاه

اگر از سفر به فرودگاه اردبیل به‌دلیل وجود امکانات رفاهی آن در شک هستید، بهتر است شک را از خودتان دور کنید. در این فرودگاه خدمات کافی و مناسبی برای هر حرکت مسافر در نظر گرفته شده است. از تجربه خودم زمانی که در فرودگاه هستم و قصد خروج از آن‌جا را دارم استفاده کردم و مطمئنم درصورتی‌که در این فرودگاه حاضر شوید، چالشی پیش روی شما نیست.

به‌راحتی می‌توانید پس از خروج از هواپیما وسایل خود را تحویل بگیرید و پس از خروج از ترمینال که فاصله زیادی با محل دریافت وسایل ندارد، از تاکسی فرودگاه برای رسیدن به مقصد خود استفاده کنید.

سالن انتظار و چرخ هاهستند مسافرهایی که قصد خرید وسایل سوغات و… حتی در فرودگاه را دارند. آن‌هایی که فراموش کرده‌اند محصولات خود را در شهر بخرند، به‌راحتی می‌توانند این کار را در غرفه‌های خریدوفروش این فرودگاه انجام دهند.

در فرودگاه اردبیل خدمات به تاکسیرانی و غرفه‌ محصولات ختم نمی‌شود. کافه و رستوران خوبی هم در این فرودگاه هست که مسافران درصورت تمایل می‌توانند از خدمات آن‌ها استفاده کنند. یکی از ویژگی‌های مهم فرودگاه و خدماتی که ارائه می‌دهد، اتصال به ناوگان حمل‌ونقل پزشکی است. یعنی فرد بیمار، اجزاء بدن و هرچیزی که نیاز به جابه‌جایی داشته باشد، با هواپیماهای مخصوص یا هر هواپیمایی به شهر مقصد می‌رسند.

شرکت‌های هواپیمایی مستقر در فرودگاه

همان‌طور که در تیترهای قبل توضیح داده شد شرکت‌های هواپیمایی زیادی در فرودگاه اردبیل فعال نیستند، اما آن‌هایی که هستند به‌صورت مداوم و همیشگی پروازهای خود را به سمت شهرهای مقصد می‌پرانند. لیست این پروازها به شهرهای مشهد، تهران، نجف و جده محدود می‌شود. شرکت‌های ایران ایر، تور ایر، آتا، ماهان، قشم و… به‌صورت فعال در این فرودگاه خدمات دارند.

بهتر است بدانید که باجه‌های مخصوص این شرکت‌ها در ترمینال‌های فرودگاه موجود است که بلیط پرواز آن‌ها درصورت موجودی، پای همان باجه هواپیمایی فروخته می‌شود.

فرودگاه اردبیلآدرس و راه‌های دسترسی

فرودگاه اردبیل در شمال شرق اردبیل ساخته شده است. برای رسیدن به این فرودگاه از شهر اردبیل باید به سمت میدان فاطمیون بروید. پس از آن وارد خیابان شهید دادمان شوید و به سمت شهر سلطان آباد و نوجه ده حرکت کنید. البته قبل از این‌که به نوجه ده برسید، خروجی فرودگاه مشخص است و شما را به آن‌جا می‌رساند.

آدرس فرودگاه اردبیل در گوگل مپ

در مجموع فرودگاه اردبیل یکی از بهترین مراکز هوایی کشور است که برای سفرهای هوایی به اردبیل مسیر مطمئنی خواهد بود. اگر شما هم پروازی از این فرودگاه داشته‌اید یا اخیرا به اردبیل پرواز کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با مخاطبان مجله علی بابا درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه

 1. محمد رحماتی می‌گوید

  به عنوان کسی که کثیرالسفر به این فرودگاهم
  مسیر تهران به فرودگاه اردبیل و بالعکس یکی از بهترین و زیباترین مسیرهای هوایی کشوره اما از نظر مکانیابی در بدترین شرایط قرار داره . در فصول پاییز و زمستان اکثر پروازها کنسل میشه در شرایطی که شهرهای اطراف ( نمین و اردبیل) شرایط اب و هوایی مناسبی دارند .
  هیچ رستورانی نداره و در حد یک بوفه چای و قهوه فوری . فروشگاه خاصی هم نداره و مثل یک دکه ، ادامس و شکلات میفروشن و البته قیمتهای عجیب و غریب . ولی از حق نگذریم که پرسنل فوق العاده خوبی داره ، از سپاه و نیروی انتظامی و اداری فرودگاه ، همه و همه در کمال ادب و شخصیت و همکاری

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد عزیز 🙂
   ممنون که تجربه خودت رو با ما و مخاطبان مجله به اشتراگ گذاشتی.

  2. افسون می‌گوید

   چون لزومی نداره تو اون فرودگاه رستوران یا فروشگاه مجهزی تأسیس بشه.این چیزایی که شما گفتی برای فرودگاه های خیلی شلوغ و پر رفت و آمد هست.پرواز اردبیل تا تهران یک ساعت طول میکشه .