راهنمای جامع سفر زمینی به ایروان/ارمنستان

زمان سفر، هزینه سفر و اقامت و همه چیز....

کشور ارمنستان یکی از همسایه‌های قدیمی ایران است که با طبیعت بی‌نظیر خودش، فرهنگ و مذهب جذابش و جاذبه‌های گردشگری دیدنی‌اش، هر سال تعداد زیادی گردشگر را به سمت خودش جذب می‌کند. خوشبختانه این کشور تا حدی به ما نزدیک است که هم می‌توانیم سفر هوایی به آن را تجربه کنیم و هم می‌توانیم از مرزهای زمینی به ارمنستان و مخصوصا ایروان سفر کنیم. در این راهنما، صفر تا صد سفر زمینی به ایروان (ارمنستان) را برای شما آماده کرده‌ایم. اگر به سفر ارمنستان علاقه دارید، راهنمای سفر به ایروان ارمنستان هم در مجله علی بابا به دردتان می‌خورد.


جستجو و رزرو تور ارمنستان در علی بابا


برای سفر به ایروان چند راه وجود دارد؟

اگر تصمیم دارید که خودتان (بدون استفاده از تور) به کشور ارمنستان سفر کرده و تجربه سفر زمینی به ایروان را به دست بیاورید، سه گزینه مختلف دارید و بر اساس هزینه، زمان، و سلیقه خودتان می‌توانید هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنید.

 • سفر هوایی به ایروان با هواپیما
 • سفر زمینی به ایروان با اتوبوس
 • سفر زمینی به ایروان با ماشین شخصی

هر کدام از این راه‌های سفر زمینی به ایروان را با جزئیات کامل در ادامه راهنمای جامع سفر زمینی به ایروان برای شما توضیح داده‌ایم. می‌توانید همین الان قیمت تور ارمنستان (ایروان) را مشاهده کنید.

چگونه با هواپیما به ایروان سفر کنیم؟

سریع‌ترین راه سفر به ایروان، سفر با هواپیما است. پروازهایی که از تهران به مقصد ایروان پرواز می‌کنند معمولا به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • پروازهای بدون توقف
 • پروازهایی که یک توقف دارند
 • پروازهایی که بیش از یک توقف دارند

اکثر افرادی که قصد سفر به ایروان را دارند، ترجیح می‌دهند که با پروازهای بدون توقف سفرشان را تجربه کنند. این پرواز ها حدودا یک ساعت و سی دقیقه طول می‌کشند. لازم به ذکر است که مدت زمان سفر پروازهایی که توقف دارند، بر اساس ایستگاه‌های توقف فرق می‌کند؛ یعنی ممکن است یک پرواز با توقف از تهران تا ایروان پنج ساعت و پرواز دیگر هشت ساعت طول بکشد (توقف‌هایی که در مسیر هستند معمولا شهرهایی مانند مسکو و دبی را شامل می‌شوند).

برای رزرو ارزان‌ترین بلیط هواپیما به ایروان می‌توانید همین الان به سایت علی بابا مراجعه کنید.

سفر زمینی به ایروان با اتوبوس

اگر خودتان حوصله و یا امکانات رانندگی را ندارید و فقط می‌خواهید از مسیر سفرتان لذت ببرید، سفر به ایروان به اتوبوس بهترین گزینه برای شماست! دیگر نیازی به انجام هیچ کاری نیست و فقط کنار پنجره می‌نشینید و از مسیر سرسبز و بی‌نظیر در سفر زمینی به ایروان لذت می‌برید! همچین برای شما هم سوال است که آیا ارمنستان ویزا میخواهد؟ حتما فهرست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان را بخوانید.

اتوبوس‌هایی که از تهران به ایروان می‌روند از دو پایانه حرکت می‌کنند:

 • پایانه غرب (آزادی)
 • پایانه بیهقی (آرژانتین)

ولی بهتر است بدانید که تعداد ماشین‌هایی که از پایانه آزادی حرکت می‌کنند در مقایسه با پایانه بیهقی، بیشتر است. در ضمن قیمت بلیط‌ اتوبوس تهران ایروان بین 400 تا 800 هزارتومان برای هر نفر است.

همین الان برای رزرو ارزان‌ترین بلیط اتوبوس تهران ایروان به سایت علی بابا بروید تا قیمت‌های استثنایی را از دست ندهید!

سفر زمینی به ایروان با ماشین شخصی

اگر به دنبال یک ماجراجویی شخصی در سفر زمینی به ایروان هستید، حتما پیشنهاد می‌کنیم که این سفر را با ماشین شخصی خودتان شروع کنید. چرا؟ مسیری که از آذربایجان شرقی تا مرز نوردوز و سپس از مرز نوردوز تا شهر ایروان طی خواهید کرد، مسیری است که طبیعت آن‌ را در کمتر جای ایران پیدا می‌کنید.

جاهای دیدنی ایروان و ارمنستان را می‌شناسید؟

برای اینکه بتوانید با ماشین شخصی خودتان از ایران به ارمنستان (ایروان) بروید، باید از مرز «نوردوز» که در استان آذربایجان شرقی است، رد بشوید. یکی از لازمه‌های سفر لذت بخش این است که شما برنامه و مسیر سفرتان را از پیش بدانید تا بتوانید برای کارهایی مانند غذا خوردن، استراحت، بنزین و گاز و خواب برنامه ریزی کرده و در زمان درستی، سفر خودتان را شروع کنید.

راهنمای سفر زمینی به ایروان - ارمنستان از مرز نوردوز

به همین دلیل، مسیر تهران تا مرز نوردوز و سپس مسیر مرز نوردوز تا شهر ایروان را به همراه فاصله‌ها برای شما فهرست کرده‌ایم تا سفر به ایروان این بار برای شما خاطره‌ای بی‌نظیر شود.

 • تهران تا تبریز: 600 کیلومتر
 • تبریز تا جلفا: 130 کیلومتر
 • جلفا تا سیه رود: 60 کیلومتر
 • سیه رود تا مرز نوردوز: 20 کیلومتر

لوکیشن مرز نوردوز روی گوگل مپ

در کل مسیری که باید از تهران تا خودِ مرز نوردوز طی کنید حدود 810 کیلومتر است.

سفر زمینی به ایروان از نوردوز به همراه مسیرهای پیشنهادی

حالا که به مرز نوردوز رسیدید، اگر زمان اضافه داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که از بازارچه پایانه مرزی نوردوز هم دیدن کنید. این بازراچه به دلیل نزدیکی به مرز، هم اجناس خارجی اصل دارد و همچنین قیمت‌هایی که در این بازار خواهید دید با قیمت‌های موجود در بازار ایران تفاوت زیادی دارند.

از مرز نوردوز تا ایروان

زمانی که از مرز نوردوز رد شده و وارد خاک ارمنستان شدید، برای رسیدن به ایروان دو راه اصلی دارید که در ادامه هر دوی این مسیرها را برای شما آماده کرده‌ایم. مسیرِ پیشنهادی اول حدود 380 کیلومتر و مسیر پیشنهادی دوم حدود 440 کیلومتر راه دارد.

نوردوز تا ایروان: مسیر اول

اگر دوست دارید که بدون هیچ معطلی و هر چه سریع‌تر به شهر مقصد خودتان یعنی ایروان برسید، پیشنهاد می‌کنیم مسیر اول را طی کنید، چون نسبت به مسیر دوم تقریبا یک ساعت زودتر خواهید رسید. شهرهایی که باید از آن‌ها عبور کنید و نیز فاصله تمام شهرها با یکدیگر را برای شما فهرست کرده‌ایم:

 • مرز نوردوز تا شهر مِغری: 10 کیلومتر
 • شهر مِغری تا لِهواز: 5 کیلومتر
 • لهواز تا لرنادزور: 45 کیلومتر
 • لرنادزور تا کاپان: 22 کیلومتر
 • کاپان تا اغوانی: 36 کیلومتر
 • اغوانی تا آرپی: 150 کیلومتر
 • آرپی تا ایروان: 114 کیلومتر

روی هم رفته، اگر بخواهید از این مسیر از مرز نوردوز به ایروان بروید، چیزی حدود 382 کیلومتر باید رانندگی کنید. البته حتما یادتان باشد که این مسیر با اینکه کمتر از 400 کیلومتر است، اما رانندگی آن بین 6 الی 8 ساعت (تقریبا) طول می‌کشد چراکه مسیر سرتاسر کوهستانی و پر پیچ و خم است و نمی‌توان در آن با سرعت بالایی رانندگی کرد.

با یک حساب دیگر، اگر از مسیر پیشنهادی اول بخواهید از تهران به ایروان سفر کنید، باید 1192 کیلومتر رانندگی کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم که به جای عجله کردن، از مسیر زیبا لذت ببرید و با در نظر گرفتن فاصله بین شهرها، مکان و زمان مناسبی هم برای استراحتتان در نظر بگیرید.

پرواز تهران ایروان همیشه می‌تواند جایگزین خوبی برای رانندگی باشد.

نوردوز تا ایروان: مسیر دوم

برای سفر به ایروان از مرز نوردوز، علاوه بر مسیری که در بخش قبلی پیشنهاد کردیم، مسیر دیگری هم وجود دارد که نسبت به مسیر قبلی، کمی طولانی‌تر است اما در عوض از مناظر و چشم‌اندازهایی گذر می‌کنید که واقعا ارزش دیدن را دارند.

یکی از این مناظر، دریاچه سوان است که بزرگترین دریاچه ارمنستان و قفقاز به حساب می‌آید. این دریاچه در 60 کیلومتری شمال شرقی شهر ایروان بوده و پذیرای 36 جویبار است! همچنین در اطراف این دریاچه، یک پارک ملی بسیار بزرگ و زیبا به اسم پارک ملی سوان وجود دارد که بدون اغراق، یکی از زیباترین پارک‌ها برای پیاده روی است.

حالا برگردیم سر مسیرمان! برای سفر به ایروان از مسیر دوم، تقریبا تا اواسطِ راه، همان مسیر اول را طی خواهید کرد و فقط نصفه دوم مسیر تفاوت دارد. شهرهایی که باید از آن‌ها عبور کنید را برای شما به همراه فاصله بین آن‌ها فهرست کرده‌ایم:

 • مرز نوردوز تا شهر مِغری: 10 کیلومتر
 • شهر مِغری تا لِهواز: 5 کیلومتر
 • لهواز تا لرنادزور: 45 کیلومتر
 • لرنادزور تا کاپان: 22 کیلومتر
 • کاپان تا اغوانی: 36 کیلومتر
 • اغوانی تا وایک: 129 کیلومتر
 • وایک تا شاتین: 27 کیلومتر
 • شاتین تا گِغوویت: 42 کیلومتر
 • گغوویت تا لاشِن: 71 کیلومتر (دریاچه سوان در این مسیر قرار دارد)
 • لاشن تا ایروان: 66 کیلومتر

دریاچه سوان در سفر زمینی به ایروان - ارمنستان

در کل اگر از مسیر دوم بخواهید به ایروان سفر کنید، باید حدود 450 کیلومتر رانندگی کنید. همین مسیر را اگر بخواهید از تهران حساب کنید (یعنی تهران تا ایروان با استفاده از مسیر دوم)، تقریبا 1260 کیلومتر راه می‌شود.

اطلاعات جانبی در مورد سفر به ایروان

قبل از اینکه سفر خودتان را شروع کنید، لازم است یک سری نکات دیگر را نیز بدانید تا بتوانید برای سفرتان، هرچه بیشتر، بهتر برنامه ریزی کنید.

 • واحد پول ارمنستان «درام» است و به صورت تقریبی، هر هزار تومان ما، تقریبا 20 درام ارمنی می‌شود.
 • قیمت بنزین در ارمنستان نسبت به ایران گران‌تر است. به صورت تقریبی، هر لیتر بنزین در ارمنستان حدودا 20 هزار تومان است.
 • بعد از اینکه از مرز نوردوز رد شدید، اگر هرگونه مشکلی برای خودتان یا ماشینتان پیش آمد و امکان رانندگی برای شما وجود نداشت، به راحتی می‌توانید ماشین خودتان را در آن طرف مرز پارک کرده و با اتوبوس‌ها و سواری‌های موجود، خودتان را به ایروان برسانید.
 • برای انجام امور کاپوتاژ و پلاک بین المللی، به وبسایت کانون جهانگردی و اتوموبیلرانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و اطلاعات لازم برای سفر زمینی به ایروان را به دست بیاورید.

همین الان سفر زمینی به ایروان را شروع کنید!

الان که دیگر تمام مسیرهای سفر زمینی به ایروان را یاد گرفتید و اطلاعات جانبی هم در مورد آن‌ها دارید، دیگر وقتش رسیده که ساکتان را بسته و سفرتان را شروع کنید.. به نظر شما کدام راه برای سفر به ایروان بهتر است؟ شما کدام راه را برای سفر به ایروان ترجیح می‌دهید؟ هواپیما، اتوبوس، یا ماشین شخصی؟ آیا در مورد هر کدام از این موارد، سوالی دارید؟ اگر هر سوالی در این زمینه ذهنتان را مشغول کرده، ما بی‌صبرانه منتظریم تا آن را ببینیم و جواب بدهیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

79 دیدگاه
 1. بهنام می‌گوید

  سلام. من برای انگشت نگاری میخوام برم ارمنستان. برای برگشت از کجا باید سوار اتوبوس شد و ایا هر روز اتوبوس هست و چه ساعتی حرکت می کنه؟

 2. کامران سلگی می‌گوید

  هر سوالی در مورد ارمنستان دارید بپرسید من بارها با خودروی خودم به آنجا مسافرت کرده ام
  بلاخره در خدمتیم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام کامران عزیز 🙂
   خیلی ممنونیم که تجربتون رو با بقیه به اشتراک می‌ذارین.

  2. نامدار می‌گوید

   سلام و درود
   وقتتون بخیر
   الان ماشین ون هفت نفره از مرز تا ایروان میبره؟
   قیمتش چند در میاد؟
   یا ماشین بنز چنده؟
   و اینکه میشه زمینی بریم تا گرجستان؟
   شنیدم گرجی ها خیلی اذیت ایرانی ها میکنن

  3. سهیل می‌گوید

   سلام نوردوز تا یروان سواری نفری چقد میگیره؟؟؟

 3. کامران سلگی می‌گوید

  سلام من حدودا بیست بار با سواری خودم رفتم البته قبل از جنگ آخر آذربایجان و ارمنستان و از داستان کلیدور آذربایجان و گرفتن دویست دلار برای رد شدن اطلاع دقیقی ندارم

 4. امیرعلی می‌گوید

  سلام
  پلیس های مرزی ارمنستان مثل گرجستان سختگیرن یا مثل ترکیه راحت میگیرن؟؟

  1. کامران سلگی می‌گوید

   اتفاقا مرز گرجستان اصلا سخت نمی گیرند من حدود ده بار با سواری شخصی هم از ترکیه در مرز شارپ وارد گرجستان شدم و هم از ارمنستان در مرز صاداخلو وارد گرجستان شدم که اولی به باتومی و ساحل دریای سیاه می رسی و دومی به تفلیس

 5. سعید می‌گوید

  با سلام من شنیدم جاده مناسبی ندارد ارمنستان..از مرز ایران به سمت ایروان ..جاده پرپیچ وخم و آسفالت داغون و….و ماشین شخصی خراب میشه با این مسیر …آیا کسی رفته بنده رو راهنمایی کنه

  1. میلاد می‌گوید

   بنظرم آسفالت ایران دست کمی از ارمنستان نداره. مشکل اصلی جاده ارمنستان بنظر من این گردنه های خطرناک بدون گارد ریل و هیچی هست که تقریبا کل مسیر مخصوصا اوایل از مرز تا چند ساعت بعدش همراهت هست.

  2. محمد می‌گوید

   سلام. دوست عزیز من خرداد 98 با خودرو رانا رفتم. آسفالتهایش وصله پینه هست و در مسیر کوهستنانی این موضوع بیشتر مشهود هست. ولی به آن داغونی که شما فکر میکنید نیست. در کل خیلی لذت بخش هست. به خرابی مسیر فکر نکن آرام رانندگی کنید و از مسیر لذت ببرید. به نظرم بهترین زمان همین اردیبهشت و خرداد هست.

 6. مهشید می‌گوید

  آیا سفر زمینی ارمنستان کارت واکسن نیاز دارد؟

 7. بنده خدا می‌گوید

  باسلام ،میشه ماشین را در نوردوز بذاریم و از آن به بعد را با وسایل نقلیه عمومی بریم
  هزینه اش در این صورت چند تومان می شود

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 بله میشه. البته اگه سفرتون طولانی هست شاید بهتر باشه ماشین رو توی مرز نذارین بمونه.

   1. سعید می‌گوید

    اینکه میگن جاده خیلی بدی داره مخصوصا از لحاظ آسفالت و گودال و چاله و چوله آیا صحت داره؟کسی که برای من تعریف کرده حدود ۸ سال پیش رفته میخواستم بدونم هنوز اونجا جاده ها به همین شکل هست

    1. میلاد می‌گوید

     سلام، من 4 سال پیش رفتم همچنان جادش اونطور بود دیگه بعدش رو نمیدونم

    2. اکبر می‌گوید

     سلام لطفا شماره تماستون روبدیدچندسوال درموردسفرزمینی به ارمنستان داشتم ۰۹۱۷۲۱۰۴۱۸۱

  2. کامران سلگی می‌گوید

   سلام من حدودا بیست بار با سواری خودم رفتم البته قبل از جنگ آخر آذربایجان و ارمنستان و از داستان کلیدور آذربایجان و گرفتن دویست دلار برای رد شدن اطلاع دقیقی ندارم سلام بله یک دستگاه خودروی سواری بنز تا ایروان 100دلار می گیره و نفرات مهم نیست

 8. مهدی می‌گوید

  سلام من سال اوله میخوام با ماشین شخصی برم میشه لطفا راهنمایی کنید کاپوتاژ ماشین از شهر خودم اصفهان امکان پذیره؟از کدوم راه بهتره برم؟کلا اطلاعات مختصر بهم بدید تشکر

  1. محمد می‌گوید

   به نظرم تمام کارهای کاپوتاژ و گواهی نامه بین المللی را در شهر خودتان انجام دهید.که وقتی مرز رسیدید درگیر این کارها نشوید. مسیر 1 اگر به محدودیت های جدید آذربایجان نخورده باشد بهتر هست بعد که ایروان رسیدید می توانید یک روز را به گردش دریاچه سوان اختصاص دهید