راهنمای جامع سفر زمینی به ایروان/ارمنستان

زمان سفر، هزینه سفر و اقامت و همه چیز....

کشور ارمنستان یکی از همسایه‌های قدیمی ایران است که با طبیعت بی‌نظیر خودش، فرهنگ و مذهب جذابش و جاذبه‌های گردشگری دیدنی‌اش، هر سال تعداد زیادی گردشگر را به سمت خودش جذب می‌کند. خوشبختانه این کشور تا حدی به ما نزدیک است که هم می‌توانیم سفر هوایی به آن را تجربه کنیم و هم می‌توانیم از مرزهای زمینی به ارمنستان و مخصوصا ایروان سفر کنیم. در این راهنما، صفر تا صد سفر زمینی به ایروان (ارمنستان) را برای شما آماده کرده‌ایم. اگر به سفر ارمنستان علاقه دارید، راهنمای سفر به ایروان ارمنستان هم در مجله علی بابا به دردتان می‌خورد.


جستجو و رزرو تور ارمنستان در علی بابا


برای سفر به ایروان چند راه وجود دارد؟

اگر تصمیم دارید که خودتان (بدون استفاده از تور) به کشور ارمنستان سفر کرده و تجربه سفر زمینی به ایروان را به دست بیاورید، سه گزینه مختلف دارید و بر اساس هزینه، زمان، و سلیقه خودتان می‌توانید هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنید.

 • سفر هوایی به ایروان با هواپیما
 • سفر زمینی به ایروان با اتوبوس
 • سفر زمینی به ایروان با ماشین شخصی

هر کدام از این راه‌های سفر زمینی به ایروان را با جزئیات کامل در ادامه راهنمای جامع سفر زمینی به ایروان برای شما توضیح داده‌ایم. می‌توانید همین الان قیمت تور ارمنستان (ایروان) را مشاهده کنید.

چگونه با هواپیما به ایروان سفر کنیم؟

سریع‌ترین راه سفر به ایروان، سفر با هواپیما است. پروازهایی که از تهران به مقصد ایروان پرواز می‌کنند معمولا به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • پروازهای بدون توقف
 • پروازهایی که یک توقف دارند
 • پروازهایی که بیش از یک توقف دارند

اکثر افرادی که قصد سفر به ایروان را دارند، ترجیح می‌دهند که با پروازهای بدون توقف سفرشان را تجربه کنند. این پرواز ها حدودا یک ساعت و سی دقیقه طول می‌کشند. لازم به ذکر است که مدت زمان سفر پروازهایی که توقف دارند، بر اساس ایستگاه‌های توقف فرق می‌کند؛ یعنی ممکن است یک پرواز با توقف از تهران تا ایروان پنج ساعت و پرواز دیگر هشت ساعت طول بکشد (توقف‌هایی که در مسیر هستند معمولا شهرهایی مانند مسکو و دبی را شامل می‌شوند).

برای رزرو ارزان‌ترین بلیط هواپیما به ایروان می‌توانید همین الان به سایت علی بابا مراجعه کنید.

سفر زمینی به ایروان با اتوبوس

اگر خودتان حوصله و یا امکانات رانندگی را ندارید و فقط می‌خواهید از مسیر سفرتان لذت ببرید، سفر به ایروان به اتوبوس بهترین گزینه برای شماست! دیگر نیازی به انجام هیچ کاری نیست و فقط کنار پنجره می‌نشینید و از مسیر سرسبز و بی‌نظیر در سفر زمینی به ایروان لذت می‌برید! همچین برای شما هم سوال است که آیا ارمنستان ویزا میخواهد؟ حتما فهرست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان را بخوانید.

اتوبوس‌هایی که از تهران به ایروان می‌روند از دو پایانه حرکت می‌کنند:

 • پایانه غرب (آزادی)
 • پایانه بیهقی (آرژانتین)

ولی بهتر است بدانید که تعداد ماشین‌هایی که از پایانه آزادی حرکت می‌کنند در مقایسه با پایانه بیهقی، بیشتر است. در ضمن قیمت بلیط‌ اتوبوس تهران ایروان بین 400 تا 800 هزارتومان برای هر نفر است.

همین الان برای رزرو ارزان‌ترین بلیط اتوبوس تهران ایروان به سایت علی بابا بروید تا قیمت‌های استثنایی را از دست ندهید!

سفر زمینی به ایروان با ماشین شخصی

اگر به دنبال یک ماجراجویی شخصی در سفر زمینی به ایروان هستید، حتما پیشنهاد می‌کنیم که این سفر را با ماشین شخصی خودتان شروع کنید. چرا؟ مسیری که از آذربایجان شرقی تا مرز نوردوز و سپس از مرز نوردوز تا شهر ایروان طی خواهید کرد، مسیری است که طبیعت آن‌ را در کمتر جای ایران پیدا می‌کنید.

جاهای دیدنی ایروان و ارمنستان را می‌شناسید؟

برای اینکه بتوانید با ماشین شخصی خودتان از ایران به ارمنستان (ایروان) بروید، باید از مرز «نوردوز» که در استان آذربایجان شرقی است، رد بشوید. یکی از لازمه‌های سفر لذت بخش این است که شما برنامه و مسیر سفرتان را از پیش بدانید تا بتوانید برای کارهایی مانند غذا خوردن، استراحت، بنزین و گاز و خواب برنامه ریزی کرده و در زمان درستی، سفر خودتان را شروع کنید.

راهنمای سفر زمینی به ایروان - ارمنستان از مرز نوردوز

به همین دلیل، مسیر تهران تا مرز نوردوز و سپس مسیر مرز نوردوز تا شهر ایروان را به همراه فاصله‌ها برای شما فهرست کرده‌ایم تا سفر به ایروان این بار برای شما خاطره‌ای بی‌نظیر شود.

 • تهران تا تبریز: 600 کیلومتر
 • تبریز تا جلفا: 130 کیلومتر
 • جلفا تا سیه رود: 60 کیلومتر
 • سیه رود تا مرز نوردوز: 20 کیلومتر

لوکیشن مرز نوردوز روی گوگل مپ

در کل مسیری که باید از تهران تا خودِ مرز نوردوز طی کنید حدود 810 کیلومتر است.

سفر زمینی به ایروان از نوردوز به همراه مسیرهای پیشنهادی

حالا که به مرز نوردوز رسیدید، اگر زمان اضافه داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که از بازارچه پایانه مرزی نوردوز هم دیدن کنید. این بازراچه به دلیل نزدیکی به مرز، هم اجناس خارجی اصل دارد و همچنین قیمت‌هایی که در این بازار خواهید دید با قیمت‌های موجود در بازار ایران تفاوت زیادی دارند.

از مرز نوردوز تا ایروان

زمانی که از مرز نوردوز رد شده و وارد خاک ارمنستان شدید، برای رسیدن به ایروان دو راه اصلی دارید که در ادامه هر دوی این مسیرها را برای شما آماده کرده‌ایم. مسیرِ پیشنهادی اول حدود 380 کیلومتر و مسیر پیشنهادی دوم حدود 440 کیلومتر راه دارد.

نوردوز تا ایروان: مسیر اول

اگر دوست دارید که بدون هیچ معطلی و هر چه سریع‌تر به شهر مقصد خودتان یعنی ایروان برسید، پیشنهاد می‌کنیم مسیر اول را طی کنید، چون نسبت به مسیر دوم تقریبا یک ساعت زودتر خواهید رسید. شهرهایی که باید از آن‌ها عبور کنید و نیز فاصله تمام شهرها با یکدیگر را برای شما فهرست کرده‌ایم:

 • مرز نوردوز تا شهر مِغری: 10 کیلومتر
 • شهر مِغری تا لِهواز: 5 کیلومتر
 • لهواز تا لرنادزور: 45 کیلومتر
 • لرنادزور تا کاپان: 22 کیلومتر
 • کاپان تا اغوانی: 36 کیلومتر
 • اغوانی تا آرپی: 150 کیلومتر
 • آرپی تا ایروان: 114 کیلومتر

روی هم رفته، اگر بخواهید از این مسیر از مرز نوردوز به ایروان بروید، چیزی حدود 382 کیلومتر باید رانندگی کنید. البته حتما یادتان باشد که این مسیر با اینکه کمتر از 400 کیلومتر است، اما رانندگی آن بین 6 الی 8 ساعت (تقریبا) طول می‌کشد چراکه مسیر سرتاسر کوهستانی و پر پیچ و خم است و نمی‌توان در آن با سرعت بالایی رانندگی کرد.

با یک حساب دیگر، اگر از مسیر پیشنهادی اول بخواهید از تهران به ایروان سفر کنید، باید 1192 کیلومتر رانندگی کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم که به جای عجله کردن، از مسیر زیبا لذت ببرید و با در نظر گرفتن فاصله بین شهرها، مکان و زمان مناسبی هم برای استراحتتان در نظر بگیرید.

پرواز تهران ایروان همیشه می‌تواند جایگزین خوبی برای رانندگی باشد.

نوردوز تا ایروان: مسیر دوم

برای سفر به ایروان از مرز نوردوز، علاوه بر مسیری که در بخش قبلی پیشنهاد کردیم، مسیر دیگری هم وجود دارد که نسبت به مسیر قبلی، کمی طولانی‌تر است اما در عوض از مناظر و چشم‌اندازهایی گذر می‌کنید که واقعا ارزش دیدن را دارند.

یکی از این مناظر، دریاچه سوان است که بزرگترین دریاچه ارمنستان و قفقاز به حساب می‌آید. این دریاچه در 60 کیلومتری شمال شرقی شهر ایروان بوده و پذیرای 36 جویبار است! همچنین در اطراف این دریاچه، یک پارک ملی بسیار بزرگ و زیبا به اسم پارک ملی سوان وجود دارد که بدون اغراق، یکی از زیباترین پارک‌ها برای پیاده روی است.

حالا برگردیم سر مسیرمان! برای سفر به ایروان از مسیر دوم، تقریبا تا اواسطِ راه، همان مسیر اول را طی خواهید کرد و فقط نصفه دوم مسیر تفاوت دارد. شهرهایی که باید از آن‌ها عبور کنید را برای شما به همراه فاصله بین آن‌ها فهرست کرده‌ایم:

 • مرز نوردوز تا شهر مِغری: 10 کیلومتر
 • شهر مِغری تا لِهواز: 5 کیلومتر
 • لهواز تا لرنادزور: 45 کیلومتر
 • لرنادزور تا کاپان: 22 کیلومتر
 • کاپان تا اغوانی: 36 کیلومتر
 • اغوانی تا وایک: 129 کیلومتر
 • وایک تا شاتین: 27 کیلومتر
 • شاتین تا گِغوویت: 42 کیلومتر
 • گغوویت تا لاشِن: 71 کیلومتر (دریاچه سوان در این مسیر قرار دارد)
 • لاشن تا ایروان: 66 کیلومتر

دریاچه سوان در سفر زمینی به ایروان - ارمنستان

در کل اگر از مسیر دوم بخواهید به ایروان سفر کنید، باید حدود 450 کیلومتر رانندگی کنید. همین مسیر را اگر بخواهید از تهران حساب کنید (یعنی تهران تا ایروان با استفاده از مسیر دوم)، تقریبا 1260 کیلومتر راه می‌شود.

اطلاعات جانبی در مورد سفر به ایروان

قبل از اینکه سفر خودتان را شروع کنید، لازم است یک سری نکات دیگر را نیز بدانید تا بتوانید برای سفرتان، هرچه بیشتر، بهتر برنامه ریزی کنید.

 • واحد پول ارمنستان «درام» است و به صورت تقریبی، هر هزار تومان ما، تقریبا 20 درام ارمنی می‌شود.
 • قیمت بنزین در ارمنستان نسبت به ایران گران‌تر است. به صورت تقریبی، هر لیتر بنزین در ارمنستان حدودا 20 هزار تومان است.
 • بعد از اینکه از مرز نوردوز رد شدید، اگر هرگونه مشکلی برای خودتان یا ماشینتان پیش آمد و امکان رانندگی برای شما وجود نداشت، به راحتی می‌توانید ماشین خودتان را در آن طرف مرز پارک کرده و با اتوبوس‌ها و سواری‌های موجود، خودتان را به ایروان برسانید.
 • برای انجام امور کاپوتاژ و پلاک بین المللی، به وبسایت کانون جهانگردی و اتوموبیلرانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و اطلاعات لازم برای سفر زمینی به ایروان را به دست بیاورید.

همین الان سفر زمینی به ایروان را شروع کنید!

الان که دیگر تمام مسیرهای سفر زمینی به ایروان را یاد گرفتید و اطلاعات جانبی هم در مورد آن‌ها دارید، دیگر وقتش رسیده که ساکتان را بسته و سفرتان را شروع کنید.. به نظر شما کدام راه برای سفر به ایروان بهتر است؟ شما کدام راه را برای سفر به ایروان ترجیح می‌دهید؟ هواپیما، اتوبوس، یا ماشین شخصی؟ آیا در مورد هر کدام از این موارد، سوالی دارید؟ اگر هر سوالی در این زمینه ذهنتان را مشغول کرده، ما بی‌صبرانه منتظریم تا آن را ببینیم و جواب بدهیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

38 دیدگاه
 1. افراشته می‌گوید

  سلام برای ارسال کالا به ارمنستان از چه مرز یا بازارچه ای میشه اقدام کرد؟؟؟

 2. میثم می‌گوید

  من دوسال پیش به اذربایجان سفر کردم اونجا گفتن اگر قبلا به ارمنستان رفتی اجازه ورود نداری ایا برای من الان سفر به ارمنستان امکان پذیره یا مثل اذربایجان مشکل دارن

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام میثم عزیز 🙂
   در حال حاضر هرچند اختلافاتی بین کشورهای منطقه وجود داره، اما پرواز به ارمنستان برقرار هست. اما درباره اینکه بین آذربایجان و ارمنستان مشکلی برای پرواز هست، شاید بهتر باشه کمی پرس‌وجو کنید.

 3. جاوید می‌گوید

  سلام، چه زمانی برای ارمنستان مناسبه؟ما قصد گردش داریم سفر زمینی میخوایم بریم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام جاوید عزیز 🙂
   برای چه تاریخی مد نظرتونه؟ واکسن کرونا زدین؟

 4. محمد می‌گوید

  با سلام
  من شنیدم در طول مسیر زمینی چندین بار افراد رو از اتوبوس پیاده و بررسی میکنن
  و افراد اذییت می شن
  آیا درسته؟؟؟
  کلا کجا ها و چند بار پاسپورت ها چک میشن؟؟؟
  متشکرم از پاسخگویی تون

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام محمد عزیز 🙂
   طبیعتا در مرز و چند بار در طول مسیر این گشت‌ها و بررسی‌ها برای موارد امنیتی وجود داره، اما در صورتی که کالاهای غیرقانونی همراهتون نباشه، جای نگرانی نیست.

 5. sahar می‌گوید

  سلام برای سفر به ارمنستان آیا گواهی واکسن لازم است یا آزمایش pcr باید باشد و اینکه برای آزمایش PCR به کدام آزمایشگاه باید مراجعه کرد و دارای چه مشخصاتی باید باشد.
  2- گذرنامه ام حداقل چقدر اعتبار باید داشته باشد.
  3- آیا برای ورد به ایران از ارمنستان (زمان برگشت) باید آزمایش pcr داد؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سحر عزیز 🙂
   با توجه به بخشنامه‌های فعلی، برای سفر به مقاصد خارجی و حتی برای ورود به ایران، علی‌رغم تزریق واکسن و داشتن کارت واکسیناسیون، همچنان داشتن نتیجه منفی تست کرونا با اعتبار کافی از مهم‌ترین شرایط پرواز هست که باید رعایت بشه.

 6. فرشاد می‌گوید

  سلام بعد سفر به آذرباییجان چند وقت بعد میتونیم به ارمنستان بریم؟

 7. محمد نوبری می‌گوید

  سلام الان مراکز لهو ولعب باز هست یا به خاطر کرونا بسته هستن؟

 8. نرگس می‌گوید

  با سلام. کسی برای دریافت واکسن در ارمنستان دچار مشکل خاصی شده؟ ممنون میشم از کسانی که در این مدت به ارمسنتان رفتند و واکسن دریافت کردند نظرشون ر وبه اشتراک بذارند.

  1. نیلوفر می‌گوید

   بله واکسن رایکان نیست وباید حدود 100 دلار هزینه کنید که یک واسطه مار شمارو انجام بده

 9. علیرضا می‌گوید

  سلام،پسرم میگه بریم ارمنستان واکسن بزنیم،ولی هنوز سربازی نرفته و معافیت تحصیلی داره،میشه با خودم ببرمش؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   اگه معافیت تحصیلی دارن، باید با مراجعه به سازمان نظام وظیفه و اداره گذرنامه، وثیقه بذارین و پاسپورت بگیرین تا برین 🙂

  2. امیر می‌گوید

   سلام و وقت بخیر …همین الان ۲۵۰۰۰ نفر ایرانی توی مرز نوردوز بیشتر از ۲۰ ساعت هست که معطل شدن یه جهنم واقعی …از آفتاب زدگی بگیر تا غش و ضعف کلا دو نفر نشستن راه بندازن کار این همه جمعیت رو…اصلا پیشنهاد نمیشه ضمنا برای زدن واکسن حداقل ده روز باید اقامت کنی برای زدن دوز دوم هم باید برگردی یا حداقل سی روز بمونی و ….

   1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام امیر عزیز 🙂
    چقدر خوبه که این اطلاعات رو در اختیار بقیه قرار میدین

   2. هارون می‌گوید

    دوست عزیز واکسنی که میزنن تک دوز هست نیازی به دوز دوم نیست، نمیدونین الکی مردم رو سردرگم نکنین.

 10. هلن می‌گوید

  سلام ممنون از اشتراک گذاری اطلاعات عالی شما . آیا برای واکسن زدن میشه با ماشین خودمون بریم ارمنستان? اگر بله تزدیکترین شهر به مرز هم واکسن میزنند

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام هلن عزیز 🙂
   خیلی خوشحالیم که مقاله براتون مفیده بوده 🙂
   برای واکسن کرونا در ارمنستان حتما این مقاله رو بخونین:
   https://www.alibaba.ir/mag/armenia-covid-vaccine/

  2. فرزان می‌گوید

   تو مقاله به این موضوع اشاره نشده که آیا بعد از عبور از مرز تو اولین شهر واکسن میزنن ؟

   1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

    سلام فرزان عزیز 🙂
    این مقاله رو بخونین
    https://www.alibaba.ir/mag/armenia-covid-vaccine/

   2. ارشیا می‌گوید

    سلام من هر چی منتظر بودم که پاسخ دیدگاههای عزیزان رو در مورد اولین شهری که واکسن تزریق میکنن رو ببینم هیچ پاسخی داده نشد فقط اسم یه شهر هست که ما میخوایم بدونیم که اطلاعاتمون رو در مورد نقاله ای که زحمت کشیدین بدونیم

    1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

     سلام ارشیای عزیز 🙂
     این ایستگاه‌های واکسیناسیون فعلا در ایروان فعال هستند

 11. Ali می‌گوید

  ممنون از مطالبتون ، تاریخ به روز رسانی خورده اول خرداد ۱۴۰۰ ولی قیمت درام و بنزین مال چند سال پیشه…
  لطفا با جزییات بیشتری از کشور و شهرها ذکر کنید ، سپاس فراوان

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام علی عزیز 🙂
   بله درست می‌گین…مرسی از دقت شما
   حتما به زودی آپدیت می‌کنیم

 12. رضا می‌گوید

  با سلام دو سال پیش سفری به کشور آذربایجان داشتم آیا مشکلی در ورود به ارمنستان برایم ایجاد میشود یا خیر؟

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام رضای عزیز 🙂
   این مورد رو بهتره از سفارت ارمنستان پیگیری کنین

 13. شاهین می‌گوید

  با سلام مرز زمینی ارمنستان باز شده؟
  میخوام با ماشین خودم برم

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام…برای داشتن اطلاعات دقیق در این مورده بهتره با سفارت صحبت کنین یا وارد وب‌سایتش بشین 🙂

 14. محمد جهانی می‌گوید

  من زبان انگلیسی یاد ندارم.اگررفتم چکارکنم.من میخوام با موتور هندای خودم برم برای خروج بایدچکاری انجام بدم

  1. بابک خدادوست می‌گوید

   سلام آقای جهانی. اگه میخوایین با موتور از کشور خارج بشین، باید مراحل زیر رو طی کنین:
   اول به اداره گمرک شهر یا استان برین تا احراز هویت بشه (اینجا از شما کارت ملی و شناسنامه، گواهی‌نامه، بیمه و سند موتور میخوان)
   بعد از این که این مدارک تایید شد، یک کد به اسم کد EPL برای موتور شما صادر میشه.
   بعدش باید فرمی رو پر کنین تا یک کد دیگری به اسم کد کوتاژ برای شما صادر بشه.
   بعد از این که کد کوتاژ هم تایید شد، کد سفر برای شما صادر میشه تا موتور رو بیارین داخل محوطه گمرک. اینجا کارشناس میاد تا موتور شما رو بررسی بکنه.
   کارشناس مدارک موتور شما رو با شماره بدنه تطبیق میده و خود موتور رو هم بررسی میکنه.
   بعد از تایید، میتونین برین سالن جهانگری تا گواهی‌نامه بین‌الملل هم برای شما صادر بشه. همین.
   اگر سوال دیگری هم داشتین، حتما به ما خبر بدین 🙂

 15. محسن رحمانی می‌گوید

  سلام ممنون
  قیمت وسایل نقلیه از مرز تا ایروان چقدره؟
  تا مرز با ماشین خودمون بریم بعدش با اونا

  1. بابک خدادوست می‌گوید

   سلام جناب رحمانی
   طبق آخرین اطلاعاتی که ما از قیمت این وسایل نقلیه داریم، شما برای رفتن از مرز نوردوز تا ایروان حدودا بین 450 الی 500 درام ارمنی باید پرداخت کنید. فقط دو نکته:
   این قیمت برای ماشین سواری است (نه اتوبوس یا ون)
   می‌توانید از مرز تا شهر آرارات ماشین گرفته و از آن‌جا دوباره یک ماشین دیگر برای ایروان بگیرید. چرا؟ چون شاید ماشین‌هایی که کنار مرز هستند نسبت به ماشین‌های داخل شهر کرایه بیشتری بگیرند.
   اگر سوال دیگری دارید، ما آماده پاسخگویی هستیم 🙂

   1. اشکان می‌گوید

    آقا هر ماشین ۱۰۰ دلار دربست میگیره ۵۰۰ درام کجا بود؟؟؟ اطلاعات غلط ندین
    وسط شهر ورودی تاکسی هزار درامه اون وقت از مرز ۵۰۰ درام تا ایروان؟؟؟؟ نگید آقا

    1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

     سلام اشکان عزیز 🙂
     اطلاعاتی که در مورد قیمت هست کمی قدیمیه 🙂
     ممنون از توجهی که داشتی؛ حتما به زودی به‌روز‌رسانی می‌کنیم 🙂

   2. hassan می‌گوید

    سلام برادر خسته نباشید اگه الان کرایه از مرز تا خود شهر ایروان رو بهم بگی خیلی ممنون میشم؟

    1. پارسه می‌گوید

     از تهران مستقیم تا ایروان 700 تومن
     از مرز تا ایروان با ارمنی ها 12000 درام