سفر به ایروان

راهنمای کامل و جامع سفر به ایروان با عکس و آدرس

راهنمای کامل و جامع سفر

سفر به ایروان قرار است خاطره به‌‎یادماندنی برای شما باشد، اما به شرط این که شهر را بشناسید و در مورد جاهای مختلف آن اطلاعات داشته باشید. البته که در چند روز سفر کوتاه نمی‌توان شهر را شناخت. راه چاره این است که قبل از سفر، این راهنمای سفر به ایروان را در چند دقیقه مطالعه کنید.

قبل از سفر به ایروان، کمی با آن آشنا شویم

شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان و بزرگ‌ترین شهر آن است. یکی از مواردی که نشان‌دهنده اهمیت ایروان نه تنها در ارمنستان بلکه کل جهان است، مساله سکونت در ایروان هست. ایروان در طول تاریخ یکی از قدیمی‌ترین و متمدن‌ترین شهرها بوده و هست.

در این بخش می‌خواهیم قبل از سفر به ایروان، کمی با ویژگی‌ها و جزئیات آن آشنا شویم. شاید این اطلاعات هیچ کمک مستقیمی به سفر شما به ایروان نکند اما ما در مجله علی‌بابا اعتقاد داریم که اگر از تاریخ و سرگذشت یک مکان اطلاعات داشته باشید، می‌توانید لذت بیشتری از دیدن آن ببرید.

جمعیت ایروان چقدر است؟

همانطور که می‌دانید، سرشماری‌ها معمولا هر چند سال یک‌بار انجام می‌شوند. آخرین سرشماری که در ایروان انجام شده به سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد. جمعیت ایروان در این سال کمی بیشتر از یک میلیون نفر بود.

سفر به ایروان

در ایروان به چه زبانی صحبت می‌کنند؟

زبان بخش بسیار بزرگی از جمعیت کل ارمنستان، همان زبان ارمنی است. در شهر ایروان هم زبان رسمی مردم ارمنی است، اما با گویشی نسبتا متفاوت.

کاربران وب‌سایت تریپ‌ادوایزر در مورد موضوع زبان گردشگران در ایروان بحثی داشتند که اطلاعات مفیدی برای سفر به ایروان به ما می‌دهد. موضوع این است که شما اگر در حد پایه، زبان روسی بلد باشید، می‌توانید در اکثر جاهای شهر کارتان را راه بیندازید؛ مخصوصا اگر مخاطب شما از شهروندان مسن ایروان است.

از طرف دیگر، اگر انگلیسی بلد باشید باز هم کمی کارتان راحت است، ولی نباید انتظار داشته باشید که مردم ایروان انگلیسی را به صورت روان صحبت کنند. همچنین برای افراد مسن‌تر، انگلیسی صحبت‌ کردن در اکثر موارد چندان کارساز نیست.

پس حواستان باشد که اگر برنامه سفر به ایروان دارید، یا کمی زبان خودتان را تقویت کنید و یا یک واژه‌نامه به‌دردبخور همراه خودتان داشته باشید.

مساحت ایروان چقدر است؟

با این که ایروان پایتخت ارمنستان است، اما شهر چندان بزرگی هم نیست. خیلی دقیق بخواهیم بگوییم، مساحت ارمنستان ۲۲۳ کیلومتر مربع است. این عدد شاید به تنهایی معنی خاصی نداشته باشد. اگر بگوییم مساحت تهران ۷۳۰ کیلومتر مربع است چه؟ یعنی ایروان تقریبا یک سوم تهران است.

گردشگران چقدر به ایروان و ارمنستان می‌روند؟

می‌توان گفت که بعد از ترکیه و گرجستان، کشور ارمنستان و شهر ایروان محبوب‌ترین گزینه ایرانیان برای سفر است. آماری که از طریق ویکی‌‎پدیا منتشر شده نشان می‌دهد که فقط ما ایرانیان نیستیم که چنین نظری داریم.

با وجود مشکلاتی سیاسی و اقتصادیِ داخلی در ارمنستان، تعداد گردشگران خارجیِ این کشور از سال ۲۰۰۷ تا امروز همچنان روند صعودی داشته که در سال ۲۰۱۸ به تعداد ۱.۶ میلیون گردشگر رسید. این تعداد گردشگر یک رکورد در تاریخ ارمنستان است.

سفر به ایروان

موضوع جالب دیگر این است که بخش بزرگی از این گردشگران که به ارمنستان می‌روند، وارد شهر ایروان می‌شوند.

آب و هوای ایروان چطور است؟

آب و هوای شهر ایروان کمی شبیه به بعضی شهرهای ایران است. یعنی در زمستان، آب و هوا معمولا خیلی سرد و خشک است و دما به منفی ۲۰ درجه هم می‌رسد. از طرف دیگر، آب و هوای ایروان در تابستان هم بسیار گرم است، تا جایی که دما به ۴۰ درجه سانتی‌گردا ممکن است برسد.

اگر دنبال بهترین زمان سفر به ارمنستان (ایروان) هستید، پیشنهاد ما فصل‌های بهار و پاییز است. خیلی دقیق بخواهیم بگوییم، در فصل بهار از اواخر آوریل تا اوایل ژوئن بهترین زمان سفر به ایروان است.

سفر به ایروان

در فصل پاییز هم اگر می‌خواهید آب و هوای خوبی را تجربه کنید، بهتر است سفرتان را از سپتامبر تا اواخر اکتبر برنامه‌ریزی کنید. راستی میزان بارش در شهر ایروان تقریبا کم است و ماه‌های مارس و آوریل پربارش‌ترین ماه‌های سال هستند.

ساختار شهریِ ایروان چطور است؟

معمولا شهرهایی که گردشگران زیادی دارند باید برنامه‌ریزی خاصی برای ساختار شهری در نظر بگیرند چرا که باید دسترسی، امنیت، ترافیک و مسافت جاذبه های گردشگری برای تمامی گردشگران در نظر گرفته شود.

سفر به ایروان

به همین دلیل در بعضی از شهرها، جاذبه های گردشگری را به صورت متمرکز و بعضی را به صورت پراکنده درست می‌کنند. حتی این مساله که این جاذبه‌ها در کدام مناطق شهر باشند و یا خارج از شهر باشند هم مساله مهمی برای گردشگران است.

سفر به ایروان

ساختاری شهریِ ایروان از نوع متمرکزِ مرکزی است. یعنی اکثر جاهای دیدنی ایروان در نزدیکی یک منطقه به صورت متمرکز ساخته شده‌اند و به مرکز شهر نزدیک هستند.

جاهای دیدنی ایروان را بشناسیم

بررسی‌هایی که از رفتار گردشگران در سفر به ایروان انجام شده نشان می‌دهد که گردشگران معمولا شب‌هایشان را بیشتر در ایروان می‌گذرانند تا روزها. یعنی در طول روز از شهرها و مناطق خارج از ایروان دیدن می‌کنند و شب‌ را به ایروان بر می‌گردند. به همین دلیل تفریحات شبانه ایروان گزینه‌های بیشتری دارد.

قدم زدن در خیابان‌ها و کوچه‌های زیبا، نوشیدنی‌های جذاب در کافه‌های روباز و سایر جاهای دیدنی ایروان مواردی هستند که زندگی شبانه در ایروان را زنده نگه داشته‌اند.

موزه سرگئی پاراجانف

اسم این موزه برای شما هم عجیب است؟ این اسم یکی از معروف‌ترین کارگردانان ارمنستانی است (Sergei Parajanov) که به فیلم‌های هنری و زیبایش معروف است و به خاطر این فیلم‌ها، جوایز جهانی زیادی هم گرفته است.

سفر به ایروان

از کارگردان گه بگذریم، خود این موزه را هم خیلی‌ها نمی‌شناسند اما افرادی که از این موزه دیدن کرده‌اند برایشان تجربه خوبی شده است. آثار هنری که قرار است در سفر به ایروان در این موزه ببینید واقعا در یک دسته‌بندی خاصی نمی‌گنجد چراکه پاراجانف توانسته روح پسامدرنیسم را در کارهای خودش به نمایش بگذارد و این کار را از راه‌های مختلفی انجام داده است.

سفر به ایروان

آماری که از آثار موجود در موزه وجود دارد نشان می‌دهد که تعداد آثار آن به سرعت در حال افزایش بودند و امروزه بیش از ۱۵۰۰ قطعه اثر هنری در آن به نمایش گذاشته شده است و شامل برخی از دارایی‌های شخصی پاراجانف، مانند نامه تارکوفسکی به او، هم می‌شود.

سفر به ایروان

مسیر موزه سرگئی پاراجانف را می‌توانید از روی گوگل مپ پیدا کنید:

موزه ماتناداران

در تاریخ کتابت جهان، ارمنی‌ها یکی از پررنگ‌ترین نقش‌ها را در بین سایر ملت‌ها داشتند و با تلاش‌هایی که کردند توانستند سطح کتابت در جهان را یک گام به جلوتر ببرند. این پیشرفت را مدیون دوره طلایی دست‌نوشته‌های مصور هستند که هر کدام پیرو مکتب خاصی از نقاشی در سرتاسر ارمنستان بود.

سفر به ایروان

حالا در سفر به ایروان شما این فرصت را دارید که تعداد زیادی از نسخه‌های اصلی این دست‌نوشته ها را ببینید. موزه ماتناداران ایروان بزرگ‌ترین بایگانی نگه‌داشت این اسناد و دست‌نوشته‌های تاریخی است که در سال ۱۹۵۷ ساخته شده.

سفر به ایروان

نقاشی‌های دست‌کشیده‌ای که در صفحات این دست‌نوشته‌ها و کتاب‌ها به نمایش گذاشته شده‌اند نظر شما را جلب خواهند کرد. تا یادمان نرفته این موضوع را هم بگوییم که موزه ماتناداران را با اسم موزه دست نویس های باستانی هم می‌شناسند.

حالا که کمی از تاریخچه و محتویات این موزه صحبت کردیم، بهتر است کمی هم در مورد محیط آن بگوییم. سفر به ایروان، علاوه بر تجربیات جدید تفریحی و فرهنگی که دارد، طبیعت زیبای ایروان را هم به شما نشان می‌دهد.

سفر به ایروان

مثلا اگر به همین موزه ماتناداران بروید خواهید دید که موقعیت جغرافیایی موزه در شمال غربی ایروان است. همچنین موزه در بالای تپه‌ای ساخته شده که اگر از آن به سمت شهر نگاه کنید، چشم‌انداز زیبایی (مخصوصا در شب) خواهید داشت.

سفر به ایروان

در بیرون موزه، مقابل ساختمان، مجسمه بزرگی از یک پیرمرد نشسته وجود دارد. این پیرمرد مسروپ ماشتوتس (Mesrop Mashtots) است، شخصی که الفبای زبان ارمنی را اختراع کرده است.

سفر به ایروان

آدرس موزه سرگئی ماتناداران را می‌توانید از روی گوگل مپ پیدا کنید:

یادمان نسل کشی ارمنی ها

تاریخ ارمنی‌ها هم مانند تاریخ سایر ملل، پر از فراز و نشیب‌های تلخ و تاثیرگذار است. یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای تلخ این ملت، نسل‌کشی ارمنی‌ها در قرن بیستم بود که جان میلیون‌ها زن و مرد را گرفت و بدتر از آن، تعداد بیشتری  را هم بدون سرپناه و سرپرست گذاشت.

سفر به ایروان

نکته جالب اینجاست که ارمنی‌ها با وجود چنین شرایط سختی، همچنان به استقامت و پافشاری ادامه دادند و از حقشان دفاع کردند. افرادی که سفر به ایروان داشته‌اند هم آوازه این قهرمانانِ ناشناخته را شنیده‌اند و تصمیم گرفته‌اند که با بازدید از یادمان نسل کشی ارمنی ها، ادای احترام کنند.

همانطور که از اسمش پیداست، این یادواره برای زنده نگه‌داشتن یاد و ایده قربانی‌های نسل‌کشی ساخته شده. در مرکز این یادمان، آتشی روشن است که می‌گویند از زمان افتتاح یادمان تا به امروز روشن مانده و مانند خاطره این قربانیان، همیشه زنده است.

یکی از رسومی که در بازدید از این یادمان در سفر به ایروان وجود دارد این است که گردشگران معمولا به خاطر ادای احترام، یک شاخه گل در اطراف این شعله می‌گذارند. اگر از این یادمان خوشتان آمد، پیشنهاد می‌کنیم از موزه نزدیک آن هم دیدن کنید.

سفر به ایروان

آدرس یادمان نسل کشی ارمنی ها را می‌توانید از روی گوگل مپ پیدا کنید:

حمل و نقل عمومی در ایروان

از آنجایی که شهر ایروان چندان بزرگ نیست، گردشگران معمولا ترجیح می‌دهند که راهشان را با قدم زنی طی کنند (البته متمرکز بودن جاهای دیدنی ایروان هم بی‌تاثیر نیست).

همچنین سفر به ایروان چند دلیل دیگر هم برای پیاده‌روی به شما می‌دهد. اولا این که خیابان‌ها و ساختمان‌های ایروان با معماری زیبایی ساخته شده‌اند که لذت پیاده‌روی را بیشتر می‌کند. دوم این که مغازه‌ها، کافه‌ها و رستوران های ایروان در مرکز شهر با فاصله کمی از هم قرار دارند و برای دیدن آن‌ها باید پیاده بروید.

اما اگر نمی‌توانید خیلی پیاده‌روی کنید، می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. مثلا اگر در اطراف مرکز شهر کمی بگردید، مغازه‌های کرایه ماشین را خواهید دید. یکی از ویژگی‌های جالب این مغازه‌ها این است که تقریبا هر نوع ماشینی که دوست دارید (قدیمی، جدید، خانوادگی و یا لاکچری) می‌توانید در آن‌ها پیدا کنید.

آیا می‌دانستید که می‌توانید در سفر به ایروان، به آژانس‌های این شهر رفته و قرارداد راننده یا راهنما ببندید تا شخصی را به همراه خودتان برای پیدا کردن آدرس‌ها داشته باشید. اگر مشکل زبانی هم دارید، می‌توانید از این شخص کمک بگیرید.

مترو ایروان

ایروان مترو دارد اما متاسفانه مترواش فقط یک خط دارد. علاوه بر آن، این یک خط در بسیاری از ایستگاه‌ها به مرکز شهر نزدیک نیست و از آنجایی که اکثر جاهای دیدنی ایروان نزدیک مرکز شهر هستند، احتمال زیاد به متروی آن احتیاج چندانی نخواهید داشت.

اتوبوس های ایروان

محبوب‌ترین وسیله حمل و نقل عمومی در ایروان، مینی‌بوس است. هر کدام از این مینی‌بوس‌ها شماره مشخصی دارند که نشان‌دهنده مسیر تعیین‌شده آن‌هاست. هزینه این مینی‌بوس‌ها هم بسیار به‌صرفه است.

یکی دیگر از ویژگی‌های مینی‌بوس‌های ایروان این است که شما در هر نقطه‌ای از مسیر که بخواهید می‌توانید پیاده شوید (حتی بین دو ایستگاه).

آیا برای سفر به ارمنستان ویزا لازم است؟

خوشبختانه ارمنستان از جمله کشورهایی است که ایرانیان برای سفر به آن‌ها نیازی به ویزا ندارند. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید فهرست کامل کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان را ببینید.

سفر به ایروان را دوست داشتید؟

طبیعی است که تجربه شخصی شما از هر شهر و جاهای دیدنی‌اش با بقیه متفاوت خواهد بود. اما با این راهنمای سفر به ایروان ما سعی کردیم اطلاعاتی در مورد شهر ایروان و راه سفر به ارمنستان به شما بدهیم تا قبل از سفر به ایروان، بدانید که دقیقا چه چیزی در انتظار شماست و همچنین اگر نیاز خاصی دارید، از قبل آماده باشید.

اگر سوالی در مورد سفر به ایروان دارید، فقط کافی‌ست یک کامنت در بخش نظرات بگذارید تا هرچه سریع‌تر به شما جواب بدهیم.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 دیدگاه

 1. مهدی می‌گوید

  سلام. شماره تماس اتوبوس یا ون میخوام برای اینکه از مرز تا ایروان رو بتونیم بریم

 2. مهدی می‌گوید

  سلام برای سفر سه نفره خانوادگی یک هفته ای با اتوبوس یا ماشین شخصی چقدر پول نیاز داریم داخل ارمنستان و البته یه خورده از متوسط بالاتر بعد اینکه ماشین پیکان هم پلاک میکنن پیکان من خوشتیپ و ظاهره و سالمه گفته باشم .دم شما گرم ممنون میشم جواب بدید

 3. Sara.sharlot می‌گوید

  سلام روز به شادی من برای کریسمس عازم ارمنستانم اما دقیقا نمی‌دونم کجا برم تا برنامه های ویژه سال نو رو از دست ندم و کجا میتونم با قیمت خوب غذا و کافه پیدا کنم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سارا عزیز 🙂
   با کمی وب‌گردی، سرچ اینستاگرام، فیلم‌های یوتیوب و… می‌تونید ایده‌های خوبی به دست بیارید، اما مهم‌تر از همه اینه که اگر با یک تور حرفه‌ای و خوب سفر کنید، همه این موارد رو در برنامه‌های تور دارن.