فرودگاه دبی

فرودگاه دبی را بهتر بشناسید

گشتی در امکانات فرودگاه دبی

دبی، پایتخت امارات نیست! این تصور اشتباهی است که بسیاری از مردم در ذهن دارند. دبی بزرگترین شهر امارت و ابوظبی پایتخت این کشور کوچک است. پس از سرمایه‌گذاری‌های مهم در سال‌های اخیر، دبی پیشرفت‌های عمرانی چشمگیری داشته است. آسمان‌خراش‌های پرتعداد، مراکز خرید لوکس و تفریحات هیجان‌انگیز دبی باعث جذب گردشگر به این کشور از سراسر جهان شده است. ضمن اینکه بسیاری از اروپایی‌ها برای لذت‌بردن از آفتاب گرم منطقه خلیج‌فارس به این کشور سفر می‌کنند. طبیعتا رونق گردشگری و سفر به دبی افزایش تعداد پروازها به‌مقصد این شهر را با خود به‌دنبال داشته است. از این رو دبی نیازمند یک فرودگاه بزرگ و مجهز است. در این متن، قصد داریم فرودگاه بین‌المللی دبی را معرفی کنیم.

درباره فرودگاه بین‌المللی دبی

درباره فرودگاه دبی

فرودگاه بین المللی دبی (که با نام DXB نیز شناخته می‌شود)، در سال ۱۹۶۰ افتتاح شد. متوسط رشد سالانه مسافران این فرودگاه ۱۳ درصد است و به ۸۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده بود. جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۸ تعداد مسافران از مرز ۹۰ میلیون نفر هم عبور کرد و در حال حاضر سومین فرودگاه پررفت‌وآمد جهان محسوب می‌شود.

توان جابه‌جایی بار این فرودگاه نیز در حدود ۳ میلیون تن در سال گزارش می‌شود.

فرودگاه دبی قطب اصلی (که به آن هاب پروازی هم می‌گویند) هاب پروازی فلای دبی و هواپیمایی امارات است، در زمینی به مساحت ۲۹۰۰ هکتار ساخته شده و به بیش از ۲۴۰ مقصد مرتبط است. بر اساس آمار سایت رسمی فرودگاه دبی، بیش از ۱۰۰ ایرلاین (از جمله ایران ایر، ماهان، کی ال ام، لوفتهانزا، تای ایرویز، ایر فرانس، آلیتالیا، بریتیش ایرویز و ترکیش ایرلاینز) در این فرودگاه فعالیت دارند.

قیمت بلیط هواپیمای دبی از ایران

در شرایطی که بخواهید با پرواز لوکسی سفر کنید، قیمت بلیط بیشتر می‌شود، اما شاید گزینه بهتر برای سفر تور دبی باشد. با تور دبی هم هزینه شما کمتر است و هم آرامش بیشتری خواهید داشت.

ترمینال های فرودگاه دبی

ترمینال شماره 1 دبی

فرودگاه دبی ۳ ترمینال دارد. در ادامه ویژگی‌ها و مشخصات هر یک از ترمینال‌ها را توضیح می‌دهیم.

ترمینال شماره ۱ فرودگاه دبی

ترمینال 1 فرودگاه دبی

ترمینال شماره ۱ فرودگاه دبی، سه طبقه است.

 • طبقه اول فرودگاه به پروازهای خروجی اختصاص دارد. بنابراین خدمات مربوط به این پروازها در طبقه اول ارائه می‌شود. ازجمله این خدمات می‌توان به کانتر چک‌ این، تحویل بار و فروش بلیط هواپیما اشاره کرد. همچنین در این طبقه صرافی، رستوارن، کافه و اینترنت وای‌فای نیز در دسترس است.
 • طبقه دوم ترمینال ۱ فرودگاه دبی به پروازهای ورودی اختصاص یافته است. بخش مهاجرت، خدمات بار و چمدان، سالن های تشریفات و استراحت و … از جمله مهم‌ترین بخش‌ها این طبقه است.
 • طبقه سوم ترمینال ۱ فرودگاه دبی مخصوص ارائه خدمات ویژه است.

ترمینال شماره ۲ فرودگاه دبی

ترمینال شماره 2 فرودگاه دبی

ترمینال شماره ۲ فرودگاه دبی از ترمینال ۱ و ۳ کمی فاصله دارد. این ترمینال مخصوص برخی از ایرلاین های بین‌المللی است. فلای دبی که یک هواپیمایی ارزان قیمت است نیز در این ترمینال فعالیت می‌کند. ترمینال شماره ۲، دارای ۴ طبقه است.

 • طبقه اول این فرودگاه نیز به پروازهای ورودی اختصاص یافته است.
 • طبقه دوم مخصوص سوار هواپیما شدن مسافران است. سالن انتظار، سالن تشریفات بیزینس کلاس، فودکورت، چند کافه و رستوران و چند گیت پروازی در این طبقه وجود دارد.
 • طبقه سوم ترمینال شماره ۲ فرودگاه دبی برای پروازهای خروجی در نظر گرفته شده است. کانتر چک این، سالن تشریفات VIP و بخش مهاجرت و.. را در این طبقه می‌یابید.
 • طبقه چهارم این ترمینال نیز برای پروازهای خروجی پیش‌بینی شده است.

ترمینال شماره ۳ فرودگاه دبی

ترمینال 3 فرودگاه دبی

ترمینال شماره ۳ فرودگاه دبی یک ویژگی مهم دارد. این ترمینال، بزرگترین ترمینال فرودگاهی در جهان است.

 • طبقه اول مخصوص پروازهای ورودی است. کانتر چک این، باجه کرایه ماشین و باجه رزرو هتل از دیگر امکانات طبقه اول است.
 • طبقه دوم ترمینال شماره ۳ برای سوار هواپیما شدن در نظر گرفته شده است.
 • طبقه سوم ویژه پروازهای خروجی است. علاوه بر ملزومات پروازهای خارجی می‌توان به امکاناتی نظیر رستوران، فودکورت، تلویزیون، بازی‌های ویدیوئی و… اشاره کرد.
 • طبقه چهارم ترمینال ۳ نیز به پروازهای ورودی اختصاص یافته است.

سایر امکانات ترمینال های فرودگاه دبی

در مجموع ترمینال های سه گانه فرودگاه بین المللی دبی، خدمات وختلفی دارد:

ترمینال شماره 3 فرودگاه دبی

 • مراکز صرافی
 • پارکینگ
 • دستگاه های ATM
 • شرکت های کرایه ماشین
 • اینترنت وای فای
 • نمازخانه
 • مراکز تجاری
 • اتاق سیگار
 • مرکز درمانی
 • رستوران و کافی‌شاپ

موقعیت مکانی فرودگاه دبی

آدرس فرودگاه دبی

فرودگاه دبی در منطقه القرهود ساخته شده و در فاصله ۵ کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است. وسایل حمل و نقل عمومی متعددی برای رفت و آمد به این فرودگاه وجود دارد. در ادامه به این وسایل حمل و نقل اشاره می‌شود.

آدرس فرودگاه دبی در گوگل مپ

 

وسایل حمل و نقل به فرودگاه دبی

تاکسی فرودگاه دبی

با توجه به آنچه تابه‌حال توصیف شده، فرودگاه دبی یکی از بزرگ‌ترین و بهترین فرودگاه‌های جهان است. طبیعی است که امکانات و خدمات این فرودگاه نیز در سطح استانداردهای بین‌المللی یا حتی بالاتر باشد. یکی از موضوعات مهم در فرودگاه ها برای رفاه حال مسافران، وسایل حمل‌ونقل عمومی است. وسایلی که از فرودگاه مسافران را به شهر می‌رسانند. یا برعکس از مرکز شهر و هتل آن‌ها را به فرودگاه برسانند. در ادامه وسایل نقلیه موجود برای فرودگاه دبی معرفی می‌شوند.

 1. تاکسی: اولین و مهم ترین وسیله نقلیه برای جابه‌جایی از فرودگاه دبی، تاکسی است. مسافران می‌توانند با این تاکسی ها به نقاط مختلف دبی برسند. امنیت و آرامش مسافران توسط این تاکسی ها به‌طور کامل تامین می‌شود. ایستگاه تاکسی های فرودگاه دبی در محوطه خارجی ترمینال‌های سه‌گانه قرار دارد. کرایه تاکسی های فرودگاه دبی توسط کیلومترشمار محاسبه می‌شود.
 2. اتوبوس: دیگر وسیله نقلیه فعال در فرودگاه دبی اتوبوس است. برای هر سه ترمینال فرودگاه دبی، اتوبوس‌هایی در نظر گرفته شده است. دو خط اتوبوسرانی ۴۰۱ و ۴۰۲ مسافران را به نقاط مختلف شهر می‌برد. مسافران برای سوار اتوبوس شدن باید کارت الکترونیکی داشته باشند.
 3. مترو: با مترو هم می‌توانید از فرودگاه به نقاط مختلف شهر بروید (و بالعکس). در ترمینال های ۱ و ۳ ایستگاه های مترو دبی را می‌یابید. فقط به‌خاطر داشته باشید مترو دبی بین ساعات ۶ صبح تا ۱۲ شب فعالیت می‌کنند.
 4. ماشین های اجاره ای: انتخاب دیگر شما در فرودگاه دبی ماشین اجاره‌ای است. شما با اجاره این ماشین‌ها، علاوه بر مسیر فرودگاه، برای تردد در شهر نیز از آنها استفاده خواهید کرد. طبیعی است که هزینه اجاره این ماشین ها با توجه به نرخ ارز، آن هم برای چند روز، بسیار گران تمام می‌شود.

حمل و نقل عمومی در دبی قوی است. برای جابه‌جایی در شهر می‌توانید روی این سیستم منسجم حساب کنید.

پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه دبی

پروازهای ورودی و پروازهای خروجی فرودگاه دبی

همان طور که اشاره شد در فرودگاه دبی بیش از ۱۰۰ ایرلاین جهانی فعال هستند. ناگفته پیداست این فرودگاه هر روز میزبان تعداد زیادی پرواز ورودی و پرواز خروجی است. برای آگاهی از زمان پروازهای ورودی و پروازهای خروجی فرودگاه دبی به سایت رسمی فرودگاه دبی بروید و سپس روی «Find your flight» کلیک کنید.

سفر به دبی، مجموعه‌ای از تجربیات متفاوت را برای شما به‌همراه خواهد داشت. از سافاری و شترسواری در بیابان‌های دبی تا قدم‌زدن در لوکس‌ترین مراکز خرید از جمله این تجربیات است. مکان های تفریحی برای کودکان در دبی به‌فراوانی وجود دارد. بنابراین با سفر به این شهر می‌توانید روی یک تفریح جذاب خانوادگی حساب کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. خواب و بیدار می‌گوید

  درود
  از مقالات خوب شما “سرکار خانم علی دوست “در جهت سفر و زندگی سپاسگزارم خواهش میکنم در مورد فرودگاه بین المللی حَمَد شهر دوحه مطالبی را به اشتراک بگذارید

 2. محمد می‌گوید

  سلام
  ممنون از توضیحات کامل
  مفید و کاربردی بود