راهنمای حمل و نقل عمومی در دبی+نقشه مترو

راهنمای حمل و نقل عمومی در دبی به همراه نقشه مترو دبی

بهترین وسایل جابه‌جایی‌ درون شهری در دبی

دبی یکی از زیباترین و مدرن‌ترین شهرهای جهان است و سفر به این شهر حتما خاطرات فراموش‌نشدنی را برای شما رقم خواهد زد. برای اینکه با کلیت دبی آشنا شوید، می‌توانید مقاله راهنمای سفر به دبی را در وبلاگ علی بابا بخوانید.

یکی از مهم‌ترین مسائل سفر به دبی، حمل و نقل درون شهری است. برای جابه‌جایی‌های درون شهری در دبی دو راه دارید، یا مترو سوار شوید یا تاکسی بگیرید. البته اگر گواهی‌نامه‌ بین‌المللی دارید، می‌توانید خودرو کرایه کنید که در یک پست جداگانه درباره‌ آن خواهیم گفت.
ساعت کار مترو دبی از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۱:۳۰ شب است. مترو دبی ۲ خط دارد: خط قرمز و خط سبز. خط قرمز ۵۲کیلومتر طول و ۲۹ ایستگاه دارد که منطقه‌ی راشدیه در شرق دبی را به منطقه‌ جبل‌علی درغرب وصل می‌کند. بیشتر طول این مسیر روگذر است اما در بخش‌هایی هم زیر زمین است. برای دسترسی به مراکز خرید و فرودگاه می‌توانید از این خط استفاده کنید.

 

چند نکته برای استفاده از مترو در دبی

 1. هر نفر باید برای خودش یک کارت مترو داشته باشد و دونفر نمی‌توانند هم زمان از یک کارت استفاده کنند.
 2. برای استفاده از مترو بهتر است از کارت نقره‌ای رنگ استفاده کنید. قیمت خود کارت ۵ درهم است و می‌توانید آن را شارژ کنید. در این روش در هر مسیر با توجه به مسافت طی شده، مبلغی از شارژ کارت شما کم می‌شود. در صورتی که بیشتر از نیازتان شارژ کرده باشید، در پایان سفر مبلغ باقی‌مانده را از کارت‌تان، به‌جز ۵ درهمی که بابت خود کارت پرداخته‌اید، به شما برمی‌گردانند. در سفرهای بعدی می‌توانید از این کارت دوباره استفاده کنید یا می‌توانید آن را به دوستان و آشنایانی که قصد سفر به دبی دارند، بدهید.
 3. اگر تنها یک روز یک روز می‌خواهید با مترو جابه‌جا شوید، از کارت‌های قرمز رنگ یک‌روزه استفاده کنید. قیمت این کارت‌ها ۱۶ درهم و مدت اعتبار آن‌ها یک‌روزه است. بدون توجه به مسافت طی‌شده، به‌طور نامحدود در یک روز می‌توانید با این کارت از مترو استفاده کنید.

مترو دبی

چه کارهایی در مترو دبی ممنوع است و جریمه داد؟

آدامس جویدن و خوردن و آشامیدن در مترو دبی ممنوع است. در صورت رعایت‌نکردن این، مبلغ ۱۰۰ درهم جریمه می‌شوید. همچنین قرار دادن پا روی صندلی‌ها ۵۰۰ درهم و کشیدن بدون دلیل ترمز اضطراری ۱۰۰۰ درهم جریمه دارد که درصورت تخلف همان‌جا داخل واگن از مسافر دریافت می‌کنند. چرت‌زدن و خوابیدن نیز در مترو ممنوع است و ۵۰۰ درهم جریمه دارد.

نقشه مترو دبی

با کلیک روی نقشه مترو دبی می‌توانید آن را در اندازه‌ بزرگ‌تر ببینید:نقشه مترو دبی……………………..

 • ایستگاه ترمینال ۱ و ایستگاه ترمینال ۲ فرودگاه (Airport Terminal1) و (Airport Terminal2): فرودگاه دبی بسیار بزرگ است و فاصله‌ ترمینال‌های آن از هم بسیار زیاد است. آژانس‌های مسافرتی خودشان از فرودگاه و بالعکس ترانسفر دارند ولی مسافرانی که بلیط دبی تهیه کرده اند و خودشان سفر می‌کنند یا بلیط ترانزیت از فرودگاه دبی دارند می‌توانند از متروی دبی استفاده کنند. ایستگاه‌های ترمینال ۱ و ترمینال ۳ فرودگاه دبی در همین خط قرمز قرار دارد که از راشدیه که شروع می‌شود.
 • ایستگاه دیره سیتی‌سنتر (Deira City Senter): مرکز خرید محبوب ایرانی‌ها یعنی سیتی‌سنتردر این ایستگاه قرار دارد و درست از داخل خود ایستگاه به داخل مرکزخرید راه دارد و می‌توانید با کمک تابلوها و خطوط راهنما ورودی آن را پیدا کنید. این ایستگاه زیرزمینی است و اگر پله‌های آن را بالا بروید، توی خیابان درست روبه‌روی ایستگاه شعبه‌ جدید فروشگاه DAY TO DAY را هم می‌بینید.
 • ایستگاه الرقه (Al Rigga): این ایستگاه همان‌ طور که از نامش پیداست در خیابان رقه است. در خیابان رقه هم تا دل‌تان بخواهد فروشگاه‌های اجناس چینی زیاد است. همچنین این خیابان شب‌های شلوغی دارد و برنامه‌های شبانه‌ زیادی در آن اجرا می‌شود.
 • ایستگاه الاتحاد (Union): این ایستگاه به مرکز شهر و میدان جمال یا بنی‌یاس خیلی نزدیک است. از دسترسی به سبخه از میدان جمال آسان است که از محلات قدیمی شهر است. بازار مرشد در سبخه است که خودش چند خیابان و مرکز خرید دارد. همچنین بازار معروف طلا و ادویه‌جات نیز در سبخه قرار دارد.
 • ایستگاه خالدبن ولید (Khalid Bin Waleed): خیابان معروفی است که تمام بانک‌ها در آن شعبه دارند و برای همین به BANK STREET هم معروف است. همچنین در این خیابان دو مرکز معروف فروش لوازم کامپیوتری هم وجود دارد به نام‌های «خلیج سنتر» و «العین سنتر» که در تقاطع خالدبن ولید و خیابان منخول است. در ادامه ی خالدبن ولید خیابانی به نام الفهیدی هست که مرکز فروش لوازم صوتی و تصویری و الکتریکی است. در سمت دیگر خیابان هم راسته‌ پارچه‌فروش‌ها است.
 • ایستگاه کرامه (Al Karama): منطقه‌ کرامه پر است از فروشگاه‌های لباس و کیف وکفش که تنوع کیفیت و قیمت‌شان هم بالاست.
 • ایستگاه الجافلیه (Al Jafiliya): از این ایستگاه که پیاده شوید، بعد از کمی پیاده‌روی به پارک زعبیل می‌رسید که داخلش عمارت زعبیل قرار دارد.
 • ایستگاه مرکز تجارت جهانی (World Trade Center): دور و برا ین ایستگاه پر است از آسمان‌خراش‌ها و برج‌های سر به فلک‌ کشیده. تازگی‌ها کنسرت‌های ایرانی زیادی در سالن‌های این خیابان برگزار می‌شوند.
 • ایستگاه مرکز مالی (Financial Center): این ایستگاه بیشتر به کار بازرگان‌ها می‌آید. هتل‌های رز ریحان و روتانا تاورز و… نزدیک به این ایستگاه است.
 • ایستگاه دبی مال (Dubai Mall):از این ایستگاه می‌توانید به‌راحتی به مرکز تجاری دبی‌ مال و برج خلیفه بروید.
 • ایستگاه الخلیج التجاری (Business Bay): اگر در این ایستگاه پیاده شوید و از پل بالای اتوبان رد شوید، در سمت دیگر اتوبان پارک صفا قرار دارد که پارک زیبایی است. پشت این پارک هم خیابان الوصل است. اگر بخواهید به جمیرا بیچ هم بروید، پارک صفابه جمیرا بیچ نزدیک است. البته باید فاصله‌ بین دو پارک را تاکسی بگیرید اما هزینه‌ آن بسیار کمتر از وقتی است که از مرکز شهر به جمیرابیچ تاکسی بگیرید.
 • ایستگاه امارات مال (Emirate Mall): این ایستگاه متعلق به مرکز خرید امارات مال است که یک مرکز تجاری معروف است با انواع برندهای بزرگ و گران‌قیمت دنیا. همچنین پیست اسکی سرپوشیده‌ دبی به اسم SKY DUBAI داخل این مرکز تجاری قرار دارد. اگر از این ایستگاه به مدینه جمیرا تاکسی بگیرید به‌صرفه‌تر است. برج‌‎العرب، خیابان جمیرا، هتل مینا سلام و هتل جمیرابیچ هم نزدیک مدینه جمیراست.
 • ایستگاه‌های شرف دی جی و اینترنت سیتی (Sharaf DG) و (Dubai Internet City): این ایستگاه‌هادر فضاهای دانشگاهی شهر قرار دارد و به کار گردشگران نمی‌آیند و بیشتر برای دانشجویان دانشگاه‌های مختلف مستقر در دبی مناسب است.
 • ایستگاه نخیل (Nakheel): این ایستگاه نزدیک جزیره‌ مصنوعی و مشهور دبی است که نخل دبی یا دبی پالم (Dubai Palm) نام دارد. دبی پالم ویلاهای اعیانی اعراب و اروپایی‌نشین دبی را در خود جا داده است. هتل معروفِ آاتلانتیس هم در انتهای نخل قرار دارد.
 • ایستگاه مارینا دبی (Dubai Marina): اگر در این ایستگاه پیاده شوید و به آن سمت اتوبان بروید، بعد از طی مسیری به JBR می‌رسید که یک پلاژ عمومی و رایگان است و اطرافش پر است از برج‌های بلند و کافه و رستوران که غروب‌ها هم محل دور دور ماشین‌های مدل‌بالا است. برای رسیدن به این منطقه دو راه دارید؛ یا بعد از خروج از ایستگاه به آن سمت اتوبان بروید و ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنید، یا این‌که با مبلغ ۱۰ درهم تاکسی بگیرید و بگویید شما را به JBR ببرد
 • ایستگاه مترو ابن بطوطه (Ibn Battuta): درست روبه‌روی این ایستگاه بازار سنتی ابن بطوطه قرار دارد. برای رفتن به بازار ابن بطوطه لارم نیست از اتوبان رد شوید، چون از داخل خود سالن ایستگاه می‌توانید به بازار ابن بطوطه وارد شوید.

راهنمای استفاده از تاکسی در دبیراهنمای استفاده از تاکسی در دبی

هنگام سوار شدن به تاکسی در دبی می‌توانید درخواست فیش کنید. کافی است به راننده بگویید: فیش. خودش متوجه می‌شود. این فیش‌ها به این درد می‌خورند که اگر وسیله‌ای را در تاکسی جا گذاشتید، بتوانید از طریق فیش آن را پیدا کنید.

کرایه‌ تاکسی در دبی گران است. فقط هزینه‌ ورود به تاکسی ۳ درهم است و باقی مسیر با تاکسی‌متر محاسبه می‌شود. تاکسی‌های کرم‌رنگ از بقیه‌ تاکسی‌ها ارزان‌ترند.

این مسیرهای دبی را نمی‌توانید با مترو بروید و باید حتما تاکسی بگیرید: مرکاتو، باغ وحش، مدینه الجمیرا، پارک آبی وایلد وادی، ورودی برج العرب، پارک ساحلی جمیرا، نخل دبی یا هتل آتلانتیس.

برای این‌که هزینه‌ تاکسی‌تان کمتر شود، می‌توانید با مترو به ایستگاه‌های نزدیک این مکان‌ها بروید و بقیه‌ مسیر را تاکسی بگیرید.

تاکسی‌های اینترنتی در دبی

درست همانند سرویس‌های اسنپ و تپ‌سی در کشور خودمان، در دبی هم سرویس‌های مشابهی وجود دارد. شما هم به‌صورت انفرادی و هم گروهی می‌توانید از این سرویس‌ها استفاده کنید. که مهم‌ترین آنها موارد زیر است:

۱- اوبر (Uber): اوبر یکی از معروف‌ترین تاکسی‌های اینترنتی در سراسر دنیاست که در بیش از ۶۷ کشور دنیا فعالیت می‌کند. دبی هم یکی از این کشورهاست.

۲- کریم (Careem): با استفاده از اپلیکیشن کریم شما به راحتی می‌توانید در دبی رفت و آمد کنید.

مونوریل در دبی

مونوریل یکی از روش‌های حمل و نقل دبی است که فقط به یک مسیر مشخص اختصاص دارد؛ رفت و آمد به جزیره نخل جمیرا. این اولین مونوریل خاورمیانه است که شاید برایتان جالب باشد بدانید که ۱/۴ میلیارد درهم هزینه ساخت آن شده است. به‌خصوص اگر در هتل آتلانتیس اقامت داشته باشید، این مونوریل خیلی به شما کمک خواهد کرد.

لازم به ذکر است که این مونوریل هر هفت روز هفته از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب کار می‌کند و به‌اندازه ۴۰ هزار مسافر گنجایش دارد.

مونوریل در دبی

حمل و نقل‌های آبی در دبی

اگر بخواهید در میان آب‌های شهر دبی جابه‌جا شوید، چند روش متنوع و البته هیجان‌انگیز دارید:

۱- اتوبوس‌های آبی

این اتوبوس هیجان‌انگیز ظاهری مشابه اتوبس‌های بین شهری را دارد، با این تفاوت که در میان امواج دریا حرکت می‌کند. اما این اتوبوس فقط منحصر به دریا نیست. در حقیقت حرکت اتوبوس آبی دبی از خشکی شروع می‌شود و به دریا ختم می‌شود؛ درست مانند یک قورباقه.

اتوبوس آبی در دبی

۲- تاکسی‌های آبی

ابراس یا تاکسی‌های آبی قایق‌های چوبی و سنتی در دبی است. این قایق‌ها ۲۰ نفر ظرفیت دارد و  در دو مسیر حرکت می‌کنند:

مسیر اول: این مسیر از «ابرا» به‌سمت بازار قدیمی دیره است.

مسیر دوم: این مسیر از بازار قدیمی دیره به‌طرف منطقه السبخه می‌باشد.

و در نهایت

اگر بتوانید از وسایل حمل و نقل عمومی در دبی استفاده کنید، در هزینه‌های خود به‌شدت صرفه‌جویی خواهید کرد. برای اینکه هزینه‌های تماس خود هم صرفه‌جویی کنید، به مطلب ارزان‌ترین تماس تلفنی از دبی مراجعه کنید. با صرفه‌جویی در هزینه‌های این چنینی می‌توانید پول خود را خرج تفریح و خرید کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 دیدگاه

 1. محمود می‌گوید

  سلام
  من میخوام با مادرم به وسیله کشتی یک سفر به دبی داشته باشیم
  ۱_از بندر شارجه تا دبی خط اتوبوس داره؟
  ۲_چه خطی باید سوار شیم؟
  ۳_نزدیک ترین محله به مراکز خرید معروف دبی ، کجا میشه؟
  ۴_سوئیت با قیمت مناسب میشه توی این محله اجاره کرد برای ۱۰ شب؟

 2. رزا صابری می‌گوید

  سلام از فرودگاه آل مکتوم مترو وجود دارد ؟

 3. ایوب شربیانی می‌گوید

  سلام .از توضیحات بسیار خوب و سخاوتمندانه تان سپاسگزارم.

 4. روناک می‌گوید

  سلام
  یعنی عالی بود ممنون از راهنمایی خوبتون

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام روناک عزیز 🙂
   ممنون از اعتماد شما

 5. رادمان می‌گوید

  سلام با مترو میشه به باغ گل ها رفت؟

 6. یاسین می‌گوید

  چقدر خوب بود اطلاعات تشکر
  راستی ورود هلی شات مویک مینی ۲ به دبی مجاز هستش؟ وزن ۲۴۹ گرم
  مجوز از ایران گرفتم با وجود اینکه نیازی به مجوز نداشت در ایران…
  و اینم بگم من با شناور از بندرعباس میخوام برم شارجه بعد دبی… یعنی فرودگاه نمیرم

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام 🙂 خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده. در مورد هلی‌شات، باید قوانین مقصد رو بخونین تا مطمئن بشین.

 7. سوگند می‌گوید

  سلام خسته نباشید ممنون از توضیح خوبتون از فرودگاه تا ساحل جمیرا چجوری میشه رفت با مترو

 8. سجاد می‌گوید

  واقعا عالی بود سپاس

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام سجاد عزیز 🙂
   ممنون از شما

 9. شیما رشیدی می‌گوید

  چه خوب و کامل بود مرسی از علی بابا و تیم محتوا

  1. avatar-image
   تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام شیما عزیز 🙂
   خوشحالیم که همراهت هستیم.

  2. مهدیار می‌گوید

   آیا بقاس مجاز است در دبی