برج های دبی

برج های دبی، تماشای شکوه مدرنیته در خاورمیانه

معرفی زیباترین آسمانخراش‌های دبی

اگر جسارت شکلی هندسی داشت، احتمالا از بعضی زوایا شبیه به بلندترین برج های جهان و سازه‌های عجیب‌وغریب می‌شد. این برج‌های خوش‌قدوقامت در بسیاری از شهرهای دنیا جا خوش کرده‌اند و بازدیدکنندگان را مجذوب زیبایی و عظمت خود می‌کند. دبی در امارات متحده عربی سرزمین برج‌های بلندقامت و امکانات مدرن در خاورمیانه است و هر ساله مسافران بسیاری از نقاط مختلف جهان، به این شهر توریستی و خوش‌ساخت سفر می‌کنند. برج های دبی از اصلی‌ترین جاذبه‌های این شهر است و بازدیدکنندگانی بسیار دارد.

در فهرست بلندترین برج های جهان، نام سازه‌های خوش‌قدوقامت دبی بسیار دیده می‌شود. در این مطلب همسفر مجله گردشگری علی‌بابا شوید تا در مرتفع‌ترین برج‌های خاورمیانه ماجراجویی کنیم. به نظرتان اقامت در برج‌هایی هم ارتفاع با ابرها یا بالاتر از آن‌ها چه حسی خواهد داشت؟

بلندترین برج جهان چه نام دارد؟
برج خلیفه دبی با ۸۲۸ متر ارتفاع
امکانات و خدمات برج خلیفه چیست؟
واحدهای آپارتمان‌، استخر، رستوران، لابی آسمان، پارکینگ و…
پنج برج اول دبی چند متر ارتفاع دارند؟
 ۸۲۸، ۵۱۰، ۴۲۵، ۴۱۴ و ۳۹۳
از جالب‌ترین امکانات برج‌های معروف دبی چیست؟
امکان اقامت در هفت طبقه زیر آب به سبک آکواریوم در برج العرب

معروف‌ترین برج های دبی چه امکاناتی دارند؟

برج های دبی در امارات متحده عربی، با طراحی خلاقانه، هوش مهندسی و سرمایه‌گذاری‌های کلان، به سازه‌هایی مدرن با کامل‌ترین امکانات رفاهی تبدیل شده‌ است. در میان برج‌های بلندقامت دبی، مرتفع‌ترین سازه‌های دنیا واقع شده‌ است و هر کدام امکانات منحصربه‌فردی دارد که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- برج خلیفه؛ بلندترین برج جهان با ۸۲۸ متر

معرفی برج های دبی را با برج خلیفه آغاز می‌کنیم که با ۸۲۸ متر ارتفاع، بلندترین سازه در جهان محسوب می‌شود. آخرین طبقات این آسمان‌خراش در امارات متحده عربی، با ابرها همسایه است و در بسیاری از مواقع ابرها کمی پایین‌تر از بلندترین نقطه برج قرار دارد. مدت‌زمان شروع تا پایان ساخت این سازه خوش‌قدوقامت، ۶ سال طول کشید و ژانویه ۲۰۱۰ افتتاح شد. در ابتدا با نام «برج دبی» شناخته می‌شد، اما سیاستمداران کشور نام آن را به برج خلیفه تغییر دادند تا نمادی از «خلیفه بن زاید آل نهیان» رئیس امارات متحده عربی و حاکم ابوظبی باشد.

طراحی برج خلیفه بر‌عهده یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معماری آمریکا به‌ نام «اسکیدمور اوینگز مریل» و همچنین یکی از مشهورترین معماران این کشور به‌ نام «آدرین اسمیت» بوده است. نمای این برج، شیشه‌ای است و بیش از ۲۴ هزار قطعه شیشه در آن استفاده شده است. برج خلیفه شامل ۱۶۳ طبقه است و این طبقات شامل واحدهای آپارتمان‌، استخر، رستوران، لابی آسمان، پارکینگ، تاسیسات، سوئیت‌ها، واحدهای اداری، کتابخانه و هتل آرمانی است. جالب است بدانید که طراح این هتل که در طبقه اول برج واقع شده است، طراح مد معروف ایتالیایی، به‌ نام «جورجیو آرمانی» است.

زیبایی بلندترین برج آسیا فقط به داخل آن محدود نمی‌شود؛ بیرون برج پارکی با نام خلیفه با سیستم آبیاری مدرن وجود دارد که مساحت آن به ۱۱ هکتار می‌رسد. فواره‌هایی با قدرت پرتاب آب تا ارتفاع ۱۵۰ متری، از دیگر جذابیت‌های طراحی محوطه برج خلیفه است.

برج خلیفه؛ بلندترین برج جهان با 828 متربرج خلیفه روی گوگل مپ

۲- برج العالم، سازه‌ای بلندقامت با ارتفاع ۵۱۰ متر

برج العالم یکی دیگر از برج های دبی است و ارتفاع آن به ۵۱۰ متر می‌رسد. کار ساخت این آسمان‌خراش هنوز تمام نشده است، اما بدون شک بعد از اتمام پروژه یکی از شاهکارهای معماری در دبی و امارات متحده عربی محسوب می‌شود. این برج در ۱۰۸ طبقه طراحی شده است و شمایلی شبیه به گل دارد.

در این طراحی، ۷۴ طبقه اداری، واحدهای آپارتمانی، هتل، حمام ترکی، بام آسمان و… گنجانده شده است. نوامبر ۲۰۰۶ ساخت این سازه خوش‌قدوقامت آغاز شد، اما به دلیل بحران‌های مالی سرمایه‌گذاران، روند آن با تاخیر روبه‌رو شد و ساخت آن در سال ۲۰۰۹ به‌طور ‌رسمی متوقف شد. در سال ۲۰۱۵ برج العالم در فهرست پروژه‌های لغوشده قرار گرفت تا سازوکار آن بررسی شود.

برج العالم، سازه‌ای بلندقامت با ارتفاع 510 متربرج العالم روی گوگل مپ

۳- برج مارینا ۱۰۱ در منطقه لوکس مارینا با ۴۲۵ متر

برج مارینا یکی دیگر برج های دبی است که می‌توان آن را از بلندترین برج های جهان دانست. دبی مارینا از محله‌های لوکس در دبی و امارات متحده عربی است که با سازوکار منحصربه‌فردی، با یک کانال آب مصنوعی، قسمتی از آب خلیج فارس به داخل منطقه‌ خشکی هدایت می‌شود. مسیری که آب طی می‌کند در حدود ۳کیلومتر است و اطراف این بستر آبی مصنوعی، برج‌های مسکونی با امکاناتی مدرن ساخته شده‌ است. مرکز تجاری «دبی مارنینا مال» از امکانات رفاهی این پروژه است.

پروژه دبی مارینا در حال توسعه است و طبق طراحی انجام‌شده، این محله لوکس گنجایش ۱۲۰ هزار  نفر را خواهد داشت. شرکت معماری «اچ او کی» طراح این پروژه بوده است و این شرکت از بزرگ‌ترین مجموعه‌های معماری و طراحی در آمریکا است. طراحی ساخت محله دبی مارینا، ایده‌ای از منطقه «فالکس کریک» در ونکوور کانادا بوده است.

برج مارینا ۱۰۱ یکی از سازه‌های بلندقامت این محله است و ۴۲۵ متر ارتفاع دارد. این سازه سی‌امین برج بلند جهان محسوب می‌شود و در حال حاضر دومین برج بلند دبی و در صوت اتمام پروژه برج العالم، سومین برج این شهر در امارات متحده عربی محسوب می‌شود. هتل پنج ستاره، واحدهای آپارتمانی مسکونی، پنت‌هاوس دوبلکس، رستوران و… از امکانات این برج ۱۰۱ طبقه است.

برج های دبیبرج مارینا ۱۰۱ روی گوگل مپ

۴– برج پرنسس یا برج الأمیره با ارتفاع ۴۱۴ متر

برج پرنسس یا برج الأمیره یکی دیگر برج های دبی است و طراحی بسیار جذابی دارد. همچنین این برج با ارتفاع تقریبی ۴۱۴ متر در فهرست بلندترین برج های جهان قرار می‌گیرد. برج پرنسس از شاهکارهای معماری منطقه مارینا دبی است و یکی از ساختمان‌های مسکونی بلند در جهان محسوب می‌شود. این برج بیست و پنجمین برج جهان از نظر ارتفاع محسوب می‌شود.

این ساختمان بلندقامت با ۱۰۱ طبقه شامل ۷۶۳ واحد، پارکینگ زیرزمینی با گنجایش ۹۵۷ اتومبیل، ۸ فروشگاه، استخر سرپوشیده، سالن بدن‌سازی، سونا، اتاق بخار، زمین بازی کودکان، سالن ضیافت و… است. این ساحتمان در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد و در فاصله ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۵ عنوان بلندترین ساختمان مسکونی جهان محسوب می‌شد. اما زمانی که آسمان‌خراش ۴۳۲ خیابان پارک در نیویورک افتتاح شد، این عنوان به این برج ۴۲۵ متری تعلق گرفت.

برج های دبیبرج پرنسس روی گوگل مپ

۵- برج ۲۳ مارینا آسمان‌خراشی مسکونی با ارتفاع ۳۹۳ متر

در فهرست برج های دبی، ساختمان‌های مسکونی نیز واقع شده‌ است و سکونتی رویایی را برای شهروندان فراهم می‌کنند. برج ۲۳ مارینا یکی از سازه‌های خوش‌قدوقامت دبی در امارات متحده عربی است که ۳۹۳ متر ارتفاع دارد و در ۸۸ طبقه طراحی شده است. این سازه یکی از ساختمان‌های مسکونی و لوکس دبی است و چشم‌اندازی فوق‌العاده از منطقه دبی مارینا را پیش روی ساکنان قرار می‌دهد. ۲۸۹ آپارتمان مسکونی به‌صورت دو تا چهار خوابه و همچنین دوبلکس در این برج واقع شده است.

آسانسورهای اختصاصی برای هر واحد دوبلکس، ۵۷ استخر، پارکینگ با ظرفیت ۵۸۶ اتومبیل و… از امکانات رفاهی این سازه مسکونی لوکس است. برج ۲۳ مارینا به باشگاه گلف امارات و همچنین مرکز تجاری دبی مارینا مال دسترسی سریع و مطلوبی دارد.

۶۲ آسانسور پرسرعت با حداکثر سرعت ۸ متر بر ثانیه در این برج تعبیه شده است. در واحدهای دوبلکس استخرهای شیرجه‌ای در قسمت بالکن طراحی شده است. با چنین امکانات چشمگیری، برج ۲۳ مارینا بدون شک یک سکونتگاه لوکس در خاورمیانه محسوب می‌شود و لحظه‌هایی رویایی برای ساکنان خلق می‌کند.

برج 23 مارینا آسمان‌خراشی مسکونی با ارتفاع 393 متربرج ۲۳ مارینا روی گوگل مپ

۶- برج الیت رزیدنس با ۳۸۰ متر در محله دبی مارینا

احتمالا مجمع الجزایر مصنوعی و معروف دبی با نام «نخل جمیرا» را می‌شناسید. جزیره‌ای ساخت دست بشر با سازوکاری بی‌نظیر است که از بالا شمایلی شبیه به درخت نخل دارد. در این شهر سه جزیره نخلی‌شکل وجود دارد و جمیرا یکی از این سه جزیره معروف است.

برج الیت رزیدنس خوش‌قدوقامت با ارتفاع تقریبی ۳۸۰ متر، یکی دیگر از برج های دبی است که چشم‌اندازی دل‌چسب به جزیره مصنوعی نخل جمیرا دارد و در حاشیه محله دبی مارینا واقع شده است. این سازه در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد و شامل ۸۶ طبقه روی زمین و ۴ طبقه زیرزمین است. ۷۰۳ واحد مسکونی مجلل در این سازه واقع شده است و مجموعه‌ای از واحدهای یک تا چهار خوابه و پنت‎‌هاوس سه تا چهار خوابه است.

برج الیت زریدنس در کنار برج مسکونی پرنسس واقع شده است و از شاهکارهای معماری محسوب می‌شود. استخر لوکس، سالن بدن‌سازی با امکانات متنوع، پارکینگ با ظرفیت ۷۸۸ اتومبیل، ۱۲ آسانسور پرسرعت و… از امکانات رفاهی این برج است. فاصله این سازه با فرودگاه بین‌المللی دبی در حدود  ۲۸ دقیقه است.

برج الیت رزیدنس با 380 متر در محله دبی مارینابرج الیت رزیدنس روی گوگل مپ

۷- برج آدرس بولوارد دبی، هتلی با ارتفاع ۳۶۸ متر

سازه بلندقامت آدرس بلوارد یکی دیگر از برج های دبی است در مرکز شهر واقع شده است. این سازه در واقع هتلی پنج ستاره با ۱۹۶ اتاق است. ارتفاع این برج ۳۶۸ متر است و شامل ۷۳ طبقه است. این هتل در مارس ۲۰۱۷ افتتاح شده است و یکی از هتل‌های مدرن و لوکس دبی در امارات متحده عربی است.

از جذابیت‌های این هتل، چشم‌انداز فوق‌العاده آن به برج خلیفه و مرکز شهر است. همه اتاق‌ها و سوئیت‌ها با رنگ‌های خنثی رنگ‌آمیزی شده‌ است و معماری زیبا و مدرن آن‌ها از مزیت‌های هتل پنج ستاره آدرس بولوارد دبی است. چشم‌انداز شگفت‌انگیز به شهر، دسترسی مناسب به مراکز تجاری و تفریحی، ۳ استخر مدرن، رستوران، سالن ورزشی و… از امکانالت رفاهی و از مزایای اقامت در این هتل پنج ستاره دبی است.

اقامت در این هتل پنج ستاره بدون شک تجربه‌ای جذاب و رویایی برای مسافران امارات خواهد بود و لحظه‌های پر از آرامشی را به خاطرات خود در طول این سفر اضافه خواهند کرد.

برج های دبیبرج آدرس بولوارد دبی روی گوگل مپ

۸- برج مشعل مارینا، آسمان‌خراش مسکونی با ۳۶۶ متر ارتفاع

در فهرست برج های دبی به برج مشعل مارینا می‌رسیم و این برج در مجموعه دبی مارینا با ۳۶۶ متر ارتفاع واقع شده است. برج مشعل مارینا دبی یکی از بلندترین برج های جهان محسوب می‌شود و شامل ۷۹ طبقه روی زمین است. روند ساخت این پروژه با ۱۸ ماه تاخیر انجام شد و در نهایت ساخت این پروژه در سال ۲۰۱۱ تمام شد. برج مشعل مارینا در ۲۱ فوریه ۲۰۱۵ و ۴ آگوست ۲۰۱۷ دچار آتش‌سوزی و ۵ ژانویه سال ۲۰۱۹، درست زمانی که روند ترمیم سانحه‌های قبلی در حال انجام بود، مجدد آتش گرفت.

محله دبی مارینا، منطقه‌ای مسکونی محسوب می‌شود و بیشتر برج‌های این منطقه، کاربرد مسکونی دارند. برج مشعل دبی نیز با ۶۸۲ واحد مسکونی، در حال حاضر از برج‌های مدرن و لوکس دبی در این محله لاکچری امارات متحده عربی محسوب می‌شود. موقعیت مکانی مناسب در دبی مارینا، دسترسی آسان به محدوده پیاده‌روی دبی مارینا، چشم‌انداز به منظره با شکوه ساحلی، مرکز تناسب اندام، مرکز اسپا و… از امتیازات برج مشعل دبی است.

برج مشعل مارینا، آسمان خراش مسکونیبرج مشعل مارینا روی گوگل مپ

۹- برج الماس، از دیگر آسمان‌خراش‌های دبی با ارتفاع ۳۶۰ متری

برج الماس از دیگر برج های دبی است و ساخت آن از سال ۲۰۰۵ آغاز شد تا سال ۲۰۰۹ طول کشید. این برج قسمتی از پروژه خارق‌العاده «برج‌های دریاچه جمیرا» است. این پروژه منطقه‌ای رویایی است و سکونت در آن تجربه‌ای بی‌نظیر و سراسر آرامش و رفاه خواهد بود. کافه‌ها و رستوران‌ها با منظره‌ی رو به آب، مسیرهای مجهز به سایبان، امکان پیاده‌روی در حاشیه دریاچه، فروشگاه، سالن‌های ورزشی، استخر و سونا، مراکز کنفرانس و… از امتیازات سکونت در برج‌های دریاچه جمیراست.

برج الماس یکی از زیباترین برج‌های دبی است و با امکانات رفاهی مطلوبی در منطقه جمیرا واقع شده است. این برج شامل ۶۸ طبقه است و بلندای آن به ۳۶۰ متر ارتفاع می‌رسد. لابی زیبا، سالن کنفرانس، آسانسورهای پرسرعت و… از امکانات رفاهی برج الماس است.

برج های دبیبرج الماس روی گوگل مپ

۱۰- برج گیووا هتلی با ارتفاع ۳۵۶ متر

در فهرست برج های دبی، یکی از مدرن‌ترین هتل‌های خاورمیانه با نام هتل گیووا واقع شده است که با ۳۵۶ متر ارتفاع یکی از بلندترین برج های جهان محسوب می‌شود. این هتل چهار ستاره در جاده شیخ زاید واقع شده است و بر اساس رکوردهای گینس، برج گیووا بلندترین هتل در دنیا محسوب می‌شود. پیش از ساخت این برج، «جی‌دبلیو ماریوت مارکوییس» از دیگر هتل‌های بلندقامت دبی، رکوردار بلندترین هتل جهان بود.

اکنون اطلاع‌رسانی رکورد گینس به‌صورت یک پلاک در لابی هتل گیووا نصب شده است. این لابی با طراحی بسیار لوکسی با کمک سنگ مرمر طلایی تزیین شده است. ساخت این هتل ۱۲ سال طول کشید و سرانجام در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد. این هتل شامل ساختمان اصلی و ساختمان پارکینگ است.

۷۵ طبقه این هتل شامل ۵۲۸ اتاق، رستوران، کافه، استخر، لابی، اسپا، مرکز تناسب اندام، پارکینگ و… است. موقعیت جغرافیایی هتل بسیار مناسب است و دسترسی خوبی به مراکز تجاری، ایستگاه مترو، مرکز خرید دبی مال، برج خلیفه و… دارد.

برج گیووابرج گیووا روی گوگل مپ

۱۱- برج جی‌دبلیو ماریوت مارکوییس دبی با ارتفاع ۳۵۵ متر

هتل جی‌دبلیو ماریوت مارکوییس یکی از بلندترین برج‌های جهان است که در دبی به‌عنوان هتل شناخته شده است. این برج دومین هتل بلند در دنیا محسوب می‌شود و شامل دو سازه قرینه و بلندقامت ۳۵۵ متری است. سال ۲۰۱۲ ساخت این برج‌های دوقلو بعد از شش سال تمام شد و طراحی مدرن آن به زیبایی‌های لوکس دبی افزود.

طراحی این دو سازه از نخل خرما الهام گرفته شده است و منظره فوق‌العاده‌ای به برج خلیفه و خلیج فارس دارد. برج‌های این هتل شامل ۷۲ است و ۱۳۶۴ اتاق، ۲۴۰ سوئیت، سالن ضیافت، سالن اجتماعات، استخر شنا، سالن بدن‌سازی، فروشگاه، رستوران، آبگرم و… است.

برج جی‌دبلیو ماریوت مارکوییس دبیبرج‌های جی‌دبلیو ماریوت مارکوییس روی گوگل مپ

۱۲- برج اداری امارات، سازه‌ای در جاده شیخ زاید با ۳۵۴ متر ارتفاع

آسمان‌خراشی ۵۶ طبقه معروف به برج اداری امارات از دیگر برج های دبی است. این مجموعه شامل دو سازه بلندقامت با ارتفاع تقریبی ۳۵۴ متر است و از بلندترین برج های جهان محسوب می‌شود. ساخت این دو سازه زیبا در نوامبر سال ۱۹۹۹ تمام شد. از ویژگی‌های این سازه، طراحی مدرن آن است و شبیه به دو مثلث با جلوه‌ای لوکس و مدرن روی خاک امارات خودنمایی می‌کند.

فروشگاه، رستوران‌های متعدد، کافه، بوتیک، داروخانه، بانک، سالن بدن‌سازی، پارکینگ و… از امکانات این برج است. محوطه اطراف برج از دیگر امتیازات این سازه است و دبی در زمینه طراحی محوطه‌های مصنوعی زیبا شهرت دارد. برج اداری امارات دسترسی خوبی به نقاط اصلی شهر دارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو تنها به اندازه ۳ دقیقه پیاده‌روی از این سازه‌ها فاصله دارد. دسترسی آسان به فرودگاه و دیگر جاذبه‌های اصلی دبی مانند برج‌های دریاچه جمیرا، دبی مال و برج خلیفه از دیگر امتیازات موقعیت جغرافیایی برج اداری امارات است.

برج های دبیبرج‌های اداری امارات روی گوگل مپ

۱۳- برج العرب؛ هتل خوش‌طرح دبی با ارتفاع ۳۲۱ متر

برج العرب یکی از نام‌دارترین هتل‌های هفت ستاره در جهان است که در فهرست برج های دبی واقع شده است. این سازه زیبا با ۳۲۱ متر یکی از بلندترین برج های جهان محسوب می‌شود و در جزیره‌ای مصنوعی واقع شده است. برج العرب یکی از هتل‌های لوکس و گران جهان است و اتاق‌های آن همگی بزرگ هستند. کوچک‌ترین اتاق این هتل ۱۶۹مترمربع مساحت دارد و بزرگ‌ترین آن‌ها به ۷۸۰ متر مربع می‌رسد!

از دیگر جذابیت‌های شگفت‌انگیز برج العرب، امکان اقامت در زیر دریا است. هفت طبقه از این هتل داخل آب به‌صورت آکواریوم ساخته شده است. برج العرب طبق استایل حرف V طراحی شده است و یک بازوی آن خمیدگی دارد. از امکانات این سازه می‌توان به باند فرود هلی‌‌کوپتر اشاره کرد که در بالای برج تعبیه شده است. برج العرب در گذشته برای مدتی طولانی نمادی از شهر زیبای دبی بود و معماری خاص این سازه، معرفی از خلاقیت شهرسازی در دبی محسوب می‌شد.

برج العرب، هتل خوش‌طرح دبیبرج العرب روی گوگل مپ

۱۴- برج هتل جمیرا با ارتفاع ۳۰۹ متر

هتل برج جمیرا امارات، از خوش‌قدوقامت‌ترین برج های دبی و از بلندترین برج های جهان محسوب می‎‌شود. این هتل لوکس شامل ۴۰۰ اتاق و سوئیت مجلل، رستوران‌های خوشمزه با غذاهای بین‌المللی، استخر، سالن بدن‌سازی و… است و امکاناتی منحصربه‌فرد دارد. ارتفاع این سازه بلندقامت به ۳۰۹متر می‌رسد و ساخت آن در آوریل سال ۲۰۰۰ تمام شده است. این هتل با برج اداری امارات ترکیب شده است.

برج هتل جمیرابرج هتل جمیرا روی گوگل مپ

۱۵- برج کیان دبی با ارتفاع ۳۰۶ متر

برج کیان آسمان‌خراشی ۳۰۶ متری در میان برج های دبی است و با ۷۵ طبقه در فهرست بلندترین برج های جهان قرار می‌گیرد. این برج با پیچ‌وتاب زیبایی که در ظاهر خود دارد به دست یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معماری آمریکا به‌ نام «اسکیدمور اوینگز مریل» طراحی شده است و این شرکت طراحی برج خلیفه را نیز در کارنامه خود دارد.

برج کیان در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد. قسمت بالای این برج نسبت به پایین آن ۹۰ درجه چرخش دارد و به شاهکاری در معماری سازه‌های مدرن دبی تبدیل شده است. طراحی برج پیچ‌درپیچ چالشی بزرگ برای مهندسان این پروژه بود، اما آن‌ها با کمک دانش و خلاقیت موفق شدند، خطرات ناشی از این جسارت را در طراحی مهار کنند و در نهایت اثری شگفت‌انگیز در دبی بنا کنند.

برج کیان دبیبرج کایان روی گوگل مپ

سفر به لوکس‌ترین نقاط مرتفع خاورمیانه

دبی شهری لوکس و رویایی در خاورمیانه است و زیبایی این شهر تنها به سبک معماری مدرن آن وابسته است. این شهر بیابانی ثابت کرده است که هنر دست بشر و هوش و خلاقیت آن می‌تواند کمبودهای اقلیمی و جغرافیایی را جبران کند و هر ساله سیل عظیمی از توریست‌های جهان را برای سفر به بیابانی‌ترین نقطه جهان به قصد گردش و تفریح وسوسه کند. برای آشنایی با دیگر امکانات کشورهای مدرن عربی مجله گردشگری علی‌بابا را دنبال کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه

 1. ابوالفضل بیات می‌گوید

  درود بر شما
  خیلی عالی بود…من یک رزمی کار هستم لطفا جهت یک موضوع مهم ب ایمیل من پیام بدین. چون من از شما هیچ شماره ای ندارم.منتظرم. ممنونم از محبت شما.

 2. جواد می‌گوید

  مرسی از اطلاعات خوبت🌹🌹

 3. شاهرخ می‌گوید

  خب که چی؟؟ اینارو میگی که چی بشه؟ که حسرت بخوریم ؟ یا این فکر خوره وار که ما گرفتار ترین مردم جهان هستیم و در جو خفقان آور این کشور نفرین شده لعنتی داریم میپوسیم دوباره بیاد سراغمون؟

  1. امیرمهدی می‌گوید

   عزیز من کل مساحت دبی ۳۵کیلومتر مربع مساحت تهران ۰بالای ۷۰۰کیلومتر مربع یا اصفهان و مشهد بالای۵۰۰کیلومتر مربع بعدشم یکی از دلایل برج سازی اماراتی کمبود زمین برای ساخت واحد های مسکونی بعدشم ما در ایران فقدان ساخت ساز نداریم مثل برج میلاد و برج بین الملل یا پل طبیعت یا برج چناران یا برج های بالا ی دویست متر منطقه ی هروی یا محله ها ی لوکس مثل ولنجک زعفرانیه یا اقدسیه

   1. وحید می‌گوید

    دوست عزیز خودت رو به ندانستن نزن ما هیچ برج مسکوتی و یا آسمانخراش واقعی بالای ۱۷۰متر در تهران نداریم .
    برح میلاد هم میدانیم که فقط یک انتن مخابراتیه و هرگز آسمانخراش محسوب نمیشه ای کاش الان ایران ما مدرنترین برجهای دنیا رو داشت حتی برج سه بال بین المللی تهران فقط صدوشصت متر ارتفاع داره یعنی یک اسباب بازی