جاهای دیدنی لواسان

نقشه گنج جاهای دیدنی لواسان را بیابید

بهترین انتخاب‌ها برای تفریح حوالی تهران

ناف شهرهای ییلاقی را با گردش و تفریح بریده‌اند و هرکس هم که راهی آنجا شده است به همین دلیل بوده. یکی از این شهرها لواسان نام دارد که مطمئنم اسمش را شنیده‌اید. منطقه‌ای ییلاقی، مرکز شهرستان شمیرانات و بخش لواسان. اسمش را هرچه دوست‌دارید بگذارید، اما این جا جای عشق‌وحال است. جاهای دیدنی لواسان، اماکن تاریخی، باغ و ویلاهای بزرگ اجاره‌ای، مهم‌تر از همه هوای بدون دود و… که هرکدام ستاره روی دوش لواسان را سنگین‌تر می‌کند.

در این مطلب قصد داریم جاهای دیدنی لواسان را با دقت بیشتر دنبال کنیم. همراه مجله گردشگری علی بابا باشید تا ببینیم چه چیزی از خدا می‌رسد.

روستاهای معروف لواسان کدام است؟
روستاهای افجه، امامه، سینک و لالون جزو معروف‌ترین روستاهای منطقه لواسان تهران‌اند.
آبشارهای حوالی لواسان برای طبیعت‌گردی چه نام دارند؟
دو آبشار کندعلیا و برگ جهان اطراف لواسان‌اند که بازدید از آن‌ها را پیشنهاد می‌کنیم.
بهترین جاذبه‌های طبیعی لواسان کدام‌هایند؟
اگر قصد طبیعت‌گردی در لواسان را دارید بهتر است سراغ روستای افجه، منطقه حفاظت‌شده ورجین، تپه حصارک، غار هملون و… بروید.

روستاهای دیدنی لواسان

با اینکه به کل منطقه، لواسان گفته می‌شود، اما اگر بخواهیم با دقت و ریزبینی بیشتری نگاه کنیم می‌فهمیم هر نقطه از این منطقه قصه طولانی برای خود دارند. روستاهای دیدنی اطراف لواسان از هر نظر که فکرش را بکنید مهم‌اند.

زیبایی‌های خاص، آب‌وهوای خاص، دشت و کوه‌های متفاوت و… ازجمله ویژگی‌های آن‌هاست. من همیشه فکر می‌کردم چرا تهرانی‌ها هر هفته راهی لواسان می‌شوند؟ مگر اینجا چقدر مکان دیدنی دارد که تمام نمی‌شود. حالا فهمیدم جاهای دیدنی لواسان اصلا تمامی ندارد، هر هفته که هیچ، هرروز هم برای بازدید و گردش در مناطق آن کم است.

روستای افجه در جاهای دیدنی لواسان

اولین روستایی که معرفی می‌کنیم افجه نام دارد. روستای افجه در ۵ کیلومتری شمال لواسان بنا شده. اهمیت این روستا نه برای جاهای دیدنی، بلکه برای باغ و دشت گیاهش است. این روستا دو منطقه گردشگری بسیار معروف دارد.

جاهای دیدنی لواساندشت هویج افجه، جای دیدنی و البته مهمی است. در این دشت منطقه وسیعی پوشیده از سرسبزی و طراوت آماده میزبانی شماست. محل دیگر آبشار افجه است که ‌سمت شمال شرق روستا قرار داد. بالای کوه بالادستی دشت هویج آبشاری که حصار اطرافش درختان چنارند، وجود دارد. مطمئنم قدم‌زدن میان درختان و پیاده‌روی تا آبشار، طبیعت خونتان را تا هفته‌ها صددرصد نگه می‌دارد.

آب‌وهوای این منطقه سردسیر است و برای سفرهای تابستانی انتخاب می‌شود. بااین‌حال هستند افرادی که زمستان و لباس سفید دشت را به تابستان و سبزپوشی ترجیح می‌دهند. اگر جزو این دسته‌اید بهتر است قبل از شروع سفر از وسایل کوه‌نوردی و سلامت خودروها مطمئن شوید و سپس دل به جاده افجه بزنید.

روستای افجه روی گوگل مپ

روستای سینک

بعد از افجه، سینک رتبه دوم فاصله با تهران را دارد. سینک پایین‌دست رودخانه افجه واقع شده است و این امر فاصله‌اش با تهران را کمتر می‌کند. به‌جرئت می‌توان گفت این قرارگیری کنار رودخانه برای سینک، جز نعمت هیچ‌چیز دیگری نبوده است.

روستای سینکآب‌وهوایی که به لطف همین رودخانه در این روستاست در هیچ روستا این منطقه نیست و احتمالا تا زمان حیات رودخانه نیز نخواهد بود. اگر مسیرتان به‌سمت افجه هست حتما سری هم به سینک بزنید، زیرا اینجا بعد از لواسان دومین روستای مسیر است و اولین روستای خوش آب‌وهوا. خدا را چه دیدی شاید اصلا دلتان نیامد جای دیگری بروید.

قدمت روستای سینک باتوجه‌به حفاری و تحقیق‌هایی که انجام شده است به دوران زرتشت برمی‌گردد. این روستا جزو قدیمی‌ترین مناطق مسکونی و نیز جاهای دیدنی اطراف تهران محسوب می‌شود. شما می‌توانید این مسئله را در نامگذاری، لهجه و گویشی که مردم سینک دارند هم تشخیص دهید.

روستای سینک روی گوگل مپپ

روستای لالون

لالون، لالان، لاله‌گون فرقی نمی‌کند، مهم آن بهشتی است که پشت این اسم مخفی شده است. روستای لالون را نباید از دست داد. سفر یک‌روز و دو روز‌ش فرقی نمی‌کند، زیرا مطمئنم اگر به آنجا بروید هر هفته دلتان پر می‌کشد که دوباره برگردید.

لالون یکی از روستاهای شرقی فشم است. چیزی حدود ۷۰ کیلومتر که از تهران دور شوید و به‌سمت فشم و سپس به‌سمت زایگان بروید به لالون می‌رسید.

روستای لالوناینجا یعنی موزه جاذبه‌های گردشگری طبیعی تهران، پر است از موقعیت‌های بکر و دست‌نخورده‌ای که با یک‌بار تماشا عاشقش خواهید شد. روستای لالون غار دارد، دشت دارد، آبشار دارد، دشت لاله‌ها دارد، چشمه دارد، درخت دارد، دره دارد، کوه دارد، هرچه بخواهید دارد، اما به آن اندازه که باید تماشاچی مرتب و تمیز ندارد.

این منطقه سردسیرِ سردسیر است و شاید خرداد و تیرش هم با کمی سوز شبانه همراه باشد، اما بازدید و اتراق دو سه روزه در طبیعتش اگر با سرماخوردگی هم باشد، می‌ارزد.

روستای لالان روی گوگل مپ

روستای امامه در جاهای دیدنی لواسان

یکی دیگر از روستاهای اطراف تهران امامه است. روستایی نه‌چندان دور از پایتخت با قدمت زیاد و جمعیتی بیشتر از تمام روستاهای منطقه. اینجا همه‌چیز برای پیاده‌روی و ریلکسینگ فراهم است. پیشنهاد می‌کنم سراغ امامه بروید، زیرا کوچه‌پس‌کوچه‌ها، باغ‌ها و درختان میوه‌اش هوش از سرتان خواهد برد.

مطمئنم اگر پایتان به کوچه‌های این روستا برسد دست از تکیه به دیوارها و تنفس هوای پاک، مرطوب و خنک بر نمی‌دارید.

روستای امامه در جاهای دیدنی لواسانامامه جایی برای استراحت و ییلاق شاهان قاجار بوده و همین موضوع باعث شده است که این روستا از قدیم امکانات رفاهی نسبتا کاملی داشته باشد. عاجزانه از شما درخواست می‌کنم اگر به این روستاها سفر کردید اول اینکه ننشینید دوم اینکه از جاهای دیدنی لواسان دیدن کنید و حواستان به طبیعت و کثیف‌کاری انسان‌ها در آن باشد.

روستای امامه روی گوگل مپ

روستای ناران

اگر حالش را ندارید به روستاهای ذکرشده بروید حداقل تابی در نارون لواسان بخورید که دست خالی از اینجا نرفته باشید. ناران یکی از محله‌های قدیمی و اصلی لواسان تهران است. منطقه‌ای دیدنی و جذاب پر از ابنیه تاریخی با قدمتی چندصدساله که مورخان هم به دوران ساسانیان و هم هخامنشایان نسبتش می‌دهند.

این محله چند جاذبه و ابنیه تاریخی دارد که حضور در آن‌ها و تماشایشان خالی از لطف نیست. یکی از این ابنیه مذهبی-تاریخی امام‌زاده فضل‌علی نام دارد. قدمت این امام‌زاده به سده ۷ و ۸ هجری برمی‌گردد و همین مسئله اهمیت تاریخی آن را افزایش داده است. از دیگر ابنیه تاریخی می‌توان به حمام ناران هم اشاره کرد.

روستای ناران روی گوگل مپ

جاذبه های طبیعی لواسان

اگر کمی عمیق‌تر جاهای دیدنی لواسان را جست‌وجو کنیم کم‌کم جاهای دیدنی جای خود را به جاذبه های طبیعی لواسان می‌دهند. مناطقی بکر و دست‌نخورده پر از غار، کوه، دره تا دشت و آبشار و رودخانه. در این سرای سرسبز به‌اندازه‌ای جاذبه طبیعی و دیدنی وجود دارد که روزها و روزها بگردید باز هم  تمام نشود.

گردنه قوچک

یکی از جاهای دیدنی لواسان، گردنه دیدنی و بسیار بلند قوچک است. اگر در جاده منتهی به لواسان رانندگی کرده باشید، متوجه خواهید شد که این گردنه چقدر بلند و البته زیباست. از این جاده مسیرهای مختلفی جدا می‌شود که همه به بهشت می‌رسند. یکی بهشت لواسان، دیگری بهشت زردبند و فشم و…

با اینکه گردنه بیشتر برای رانندگی و ردشدن ایجاد می‌شود، اما این گردنه جایی برای استراحت و لذت از منظره‌های بکر و دیدنی است که در پایین‌دست آن وجود دارد.

گردنه قوچکدر این مسیر رستوران‌های باکیفیت و پارک جنگلی قوچک ساخته شده است که بازدید شما از محل را راحت‌تر و جذاب‌تر می‌کند. در مسیر قوچک کوه‌های بلندی هم وجود دارد که برای صعود بد نیست، البته به‌شرطی‌که آمادگی کامل همراه با تجهیزات داشته باشید.

گردنه قوچک روی گوگل مپ

تپه حصارک در جاهای دیدنی لواسان

تل یا تپه‌های تاریخی، جزئی انکارناپذیر و در واقع بسیار مهم مکان‌های تاریخی‌اند. از اکتشافات و تحقیقاتی که در این تپه‌ها انجام ‌شده است، به حقایقی ‌رسیده‌اند که شاید با سال‌ها بررسی متون هم نصیبشان نمی‌شد. یکی از این تپه‌های تاریخی و البته دیدنی، تپه حصارک لواسان است.

تپه حصارک در جاهای دیدنی لواسانتلی بزرگ از آثار تاریخی، درست وسط یکی از رودخانه‌های قدیمی لواسان ایجاد شده است. بازدید از منطقه حصارک به‌عنوان یکی از پایگاه‌های زندگی در گذشته می‌تواند چیزهای جالبی از تاریخ را نصیبتان کند.

خیلی از کارشناسان تاریخی معتقدند این تپه قدمتی چند هزارساله دارد و همین مسئله باعث شده است تا حفاظت‌های شبانه‌روزی برای محوطه و منطقه حصارک اعمال شود.

تپه حصارک روی گوگل مپ

پارک جنگلی تلو

تهران پاک، همیشه جزو آرزوهای شهردار و حتی رئیس‌جمهورهای ایران بوده است. همین مسئله دلیل خوبی بود تا طرح پارک‌سازی و جنگل‌کاری‌های مطرح‌شده را دنبال کنند. پارک جنگلی تلو نتیجه همین تصمیم‌هاست.

پارکی بزرگ و دیدنی که باب جوجه سیخ‌کردن، نشستن و استراحت است. اگر واقعا تاکنون به این پارک نرفته‌اید، بهتر است همین الآن جای تفریخ آخر هفته خود را رزرو کنید و سری به تلو جنگل تهران بزنید یا یکی از جاهای دیدنی لواسان را دیده باشید.

پارک جنگلی تلواین پارک امکاناتی مثل آلاچیق و وسایل بازی کودکان دارد. منقل برای پخت کباب و جوجه دارد و همین باعث شده است تا بیشتر موقع غذا به اینجا بیایند. خبر بد اینکه امکان حضور شبانه در این پارک نیست و اگر می‌خواهید اینجا را ببینید، باید از ساعت ۶ صبح تا ۷ عصر حضور داشته باشید.

پارک جنگلی تلو کنار اتوبان بابایی قرار گرفته پس به‌سمت بابایی برای خوردن ناهاری لذت‌بخش حرکت کنید.

پارک جنگلی تلو روی گوگل مپ

منطقه حفاظت‌شده ورجین

از قدیم همه ورجین را با قوچ و بزکوهی‌هایش می‌شناختند. منطقه‌ای بسیار دیدنی با پوششی عموما کوهستانی و تپه‌های بلند که تماشایشان الحق حس غرور را در وجودمان افزایش می‌دهد. این منطقه به‌لحاظ تاریخی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. از دوران ناصرالدین‌شاه قاجار تا همین الآن که این منطقه قرق حکومتی است همه دوست داشتند برای شکار راهی ورجین شوند، اما به در بسته خورده‌اند.

منطقه حفاظت شده ورجیناین منطقه پر است از گونه‌های گیاهی و جانوری بسیار مهم که وجودشان غنا زیستی را افزایش می‌دهد. متاسفانه هرجا که نشانه‌ای از زوال ببینید پای انسان‌ها در میان است. از خرابی و نابودی‌های زیست‌محیطی تا کشتار گونه‌های جانوری که معلوم نیست چه زمانی دوباره متولد می‌شوند.

این منطقه نیز از هجوم خراب‌کاران زیست‌محیطی دور نبوده است. با کم توجهی مسئولان شرایط بدی خصوصا کنار رودخانه‌های اطراف آن به وجود آمده است. تعدادی از اراضی آن تغییرکاربری داده خانه‌های بزرگی ساخته شده است.

منطقه ورجین روی گوگل مپ

کوه مهرچال در جاهای دیدنی لواسان

اگر اهل کوه‌نوردی هستید، بهتر است سراغ کوه مهرچال بروید. قله مهرچال جزئی از رشته کوه البرز است. تقریبا می‌توان گفت، بلندترین قله این رشته کوه همین مهرچال است. منطقه اطراف این کوه جز برف، سنگ و کوه چیزهای دیگری هم دارد. رودخانه نشئت‌گرفته از قله همین کوه به‌سمت پایین و روستای امامه حرکت می‌کند.

کوه مهرچال در جاهای دیدنی لواسانقله مهرچال روی گوگل مپ

دشت هویج

بین تمام جاهای دیدنی لواسان یکی از بهترین آن‌ها دشت هویج است. دشتی سراسر سبز و دیدنی پر از گونه‌های گیاهی زیبا. دشت هویج بین جاذبه های گردشگری افجه لیست شده است. دلیل آن نزدیکی دشت به این روستاست پس برای رسیدن به آن فقط کافی است مسیر تهران-افجه را دنبال کنید.

دشت هویجدشت هویج جایی دیدنی برای آن‌هایی است که جز طبیعت علاقه‌به هیچ‌چیز دیگری ندارند. هرچند بعضی‌ها دوست دارند برای این منطقه ویژگی‌های تاریخی بتراشند، اما این طبیعت است که به هر موضوع دیگری می‌چربد. دشت هویج چشمان شما را با جاذبه‌های گردشگری آشنا می‌کند، فکر نکنم با این امکانات جای دیگری گیرتان بیاید.

دشت هویج روی گوگل مپ

پارک ملی لار

نمی‌دانم از منطقه‌ای طبیعی چه انتظاری دارید، اما تمام انتظارات من از جاذبه گردشگری طبیعی در پارک ملی لار یا همان دشت لار برآورده می‌شود. محیطی جذاب و دیدنی که حضور در آن نه برای من که برای هرکسی جذاب است. این منطقه همیشه جزو امنیتی‌ترین مناطق طبیعی و دیدنی لواسانات بوده است.

دلیل آن نیز چیزی جز محیط‌زیستش نیست. اگر دوست دارید بام ایران را در نزدیک‌ترین نقطه تماشا کنید و لذت ببرید، بهتر است سری به پارک ملی لار بزنید. این منطقه بعد از لواسانات، نزدیک پلور و منشأ قرار دارد.

پارک ملی لاردر این منطقه گونه‌های جانوری مثل بز کوهی، مارهای سمی، غزل‌آلای خال قرمز، عقاب طلایی، فلامینگو و… زندگی می‌کنند. حضور در این منطقه نکاتی دارد که بهتر است رعایت کنید. اول اینکه موبایل در این منطقه خط‌دهی ندارد. نکته دوم شرایط رفت‌وآمد به منطقه لار است که تا ۱۵ خرداد در فصل بهار اجازه ورود خودرو به پارک داده نمی‌شود. بهتر است کلاه یا سایه‌بانی همراه خود داشته باشید، زیرا کل محیط پارک ملی هیچ سایه‌ساری ندارد.

پارک ملی لار روی گوگل مپ

آبشارهای لواسان

یکی از بهترین گزینه‌ها برای آن‌های که عاشق طبیعت‌گردی در جاهای دیدنی لواسان‌اند، مشاهده و بازدید از آبشارهاست. خوشبختانه جاهای دیدنی لواسان پر است از آبشارهایی که بازدید از آن‌ها راحت نه، اما لذت‌بخش است و خطر و زحمت به‌جان‌خریدنش شیری است.

بهتر است بدانید که بازدید از آن‌ها بدون زحمت نیست و اگر می‌خواهید سراغ آبشارهای این منطقه بروید، ملزوماتی مثل کفش خوب، لباس اضافه، کوله، تجهیزات ایمنی، طناب و… را باید به‌همراه خود داشته باشید.

آبشار برگ جهان در جاهای دیدنی لواسان

آبشار برگ جهان یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای منطقه لواسان است. محیطی بسیار دیدنی که از سطح دریا چیزی حدود ۲۲۰۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار جای خوبی برای پیاده‌روی و تنفس هوای پاک بین درختان روستای برگ جهان است. این روستا بعد از روستای افجه واقع شده و تقریبا شبیه همان روستا هم است.

آبشار برگ جهان در جاهای دیدنی لواسانمسیرهای دسترسی به این روستا از تهران به‌سمت اتوبان شهید بابایی، جاده لشگرک سپس لواسان و روستای افجه رد می‌شود. بعد از روستای افجه، کافی است سر اتومبیل خود را به‌سمت روستای برگ جهان بچرخانید تا ضمن حرکت به‌سمت آبشار از مسیر بسیار زیبای آنجا هم لذت ببرید.

آبشار برگ جهان روی گوگل مپ

آبشار کندعلیا

آبشار کفترلو یکی از نزدیک‌ترین گزینه‌ها برای آبشارنوردی لذت‌بخش به تهرانی‌هاست. روستای کفترلو جایی است که این آبشار کنارش ساخته شده است. شما می‌توانید با حضور کنار آبشار لذت پیاده‌روی و کوه‌نوردی را هم تجربه کنید.

فضای کلی مسیر به‌دلیل موقیعت مکانی خاکی است. جاده و مسیر پیاده‌روی خاکی که برای رسیدن به آبشار هست کمی بدمسیر و البته خراب است. شما می‌توانید، کل این مسیر حدود ۵۰ دقیقه‌ای را با پای پیاده بروید یا با خودرو تا ۱۵ دقیقه قبل از آبشار را رانندگی کنید.

آبشار کند علیابعد از اینکه به آخر مسیر رسیدید شرایط برای رسیدن به آبشار فراهم و مشخص‌تر است. با عبور بین باغ گیلاس و آلبالوهای سرخ رنگ مسیر رسیدن به آبشار کفترلو تمام می‌شود. اگر دوست دارید بهترین زمان به‌سمت این آبشار بروید، پیشنهاد می‌کنم تابستان و تیرماه را انتخاب کنید، زیرا شرایط جوی این روستا به شکلی است که هوای تابستانش هم سرد است.

آبشار کندعلیا روی گوگل مپ

رودخانه جاجرود در جاهای دیدنی لواسان

همان طور که انتظار می‌رود تمام جاهای دیدنی گفته‌شده تاکنون به‌دلیل وجود رودخانۀ مواج و بزرگ جاجرود و… ایجاد شده‌ است. شما می‌توانید با حضور در رودخانه جاجرود شنا و خنکی آب را تجربه کنید. رودخانه‌ای که تمام جاهای دیدنی لواسان زیبایی‌هایشان را از آن دارند.

رودخانه جاجرود در جاهای دیدنی لواسانرودخانه جاجرود یکی از رودهای اصلی رشته کوه‌های البرز مرکزی است. این رودخانه تا زمانی که به رودخانه دماوند بپیوندد با سه رود دیگر نیز ترکیب می‌شود. تقریبا می‌توان گفت یکی از دلایل تشکیل گروه‌های مختلف زندگی در این مناطق همین رودخانه باشد که تا سد لتیان ادمه دارد.

رودخانه جاجرود در تمام روستاهای منطقه لواسانات می‌گردد و شادابی و طراوت را به آن‌ها هدیه می‌کند. اگر دوست‌دارید کنار این رودخانه باشید از روستای کلون بستک تا دریاچه نمک قم حق انتخاب دارید.

رودخانه جاجرود روی گوگل مپ

سد لتیان در جاهای دیدنی لواسان

لتیان یا فرحناز، سدی قدیمی است که جنوب شهر لواسان ساخته شده است. این سد را قبل از انقلاب و با هدف تامین آب شرب تهران در محل طغیان رودخانه جاجرود احداث کردند. همان روز با خرید زمین‌های مردم و اسکان آن‌ها در لواسان بخش‌های وسیعی از زمین‌های مردمی این سد را خریدند و روستای لتیان به محل سد تبدیل شد.

سد لتیان در جاهای دیدنی لواساندر حال حاضر کنار تامین آب و توربین‌های برق، این مردم‌اند که کنار دریاچه، پشت سد و رودخانه جاجرود تفریح می‌کنند. لتیان البته منظره بسیار زیبایی هم پیشِ روی مردم قرار می‌دهد و برای سفری یک‌روزه حرف ندارد. اینجا امکانات خاصی برای سکونت ندارد و همین مسئله ممکن است اذیتتان کند. بین جاهای دیدنی لواسان سد لتیان اهمیت بسیار زیادی دارد پس از آن غافل نشوید.

سد لتیان روی گوگل مپ

غارهای لواسان

اگر اهل غارنوردی هستید، جاهای دیدنی لواسان لیستی از غارهای ناب و بکر را برای شما فراهم کرده است. جاهایی که مطمئنم تاکنون شکلش را هم ندیده‌اید. غارهای نمکی، برفی و… که حضور و تماشای آن‌ها لذت‌بخش، اما پر مشقت است.

غار موزه وزیری

فرقی نمی‌کند به موزه علاقه‌مند باشید یا غارنوردی شما می‌توانید باحضور در غار موزه وزیری با یک تیر دو نشان بزنید. اینجا جایی برای تماشای هنر ناب و خالص استادی است که برای اعتلا فرهنگ از هیچ هزینه‌ای دریغ نکرده است.

در غار موزه وزیری هزاران تکه از هزار نقطه دنیا جمع شده‌اند و اشیایی را خلق کرده‌اند که فقط یک هنرمند می‌تواند آن‌ها را بسازد. اگر دوست دارید راهی این موزه شوید باید راهی لواسان تهران شوید.

غار موزه وزیریباغ موزه وزیری چند ویژگی دارد. اول اینکه اصل جنس را فقط در این موزه می‌توان یافت. مشاهده هنر به‌صورت آزادانه، نظردادن درباره آن و پرسیدن نظر خود استاد و مشاوره با او برای هر قسمت از فکرتان. دوم اینکه شما می‌توانید از هر قسمت این آثار عکس بگیرید و آزادانه در کل موزه بگردید. ویژگی بعدی محیط و آب‌وهوای لواسان است که شما را از گردش خسته نمی‌کند.

غار موزه وزیری روی گوگل مپ

غار خمیده تهران در جاهای دیدنی لواسان

غار بعدی که تقریبا شرایط راحتی برای رفت‌وآمد دارد، غار خمیده است که در منطقه لواسان روستای برگ جهان واقع شده است. این غار تقریبا ۲ متر در ۲ متر دهانه دارد.

یعنی ورودی آن بزرگ است و یک فرد بلندقد هم به‌راحتی می‌تواند حرکت کند. غار خمیده ازنظر جاذبه‌های دیدنی و… خیلی برجسته نیست، اما تماشای آن نیز چیزی از شما کم نمی‌کند.

غار خمیده تهران در جاهای دیدنی لواسانجاهای دیدنی لواسان کم‌کیفیت و باکیفیت دارد پس انتظار زیادی از آنجا نداشته باشید. درون این غار تقریبا ۳۰ متر عمق دارد. چند راه فرعی هم از آن جدا می‌شود که اهمیت خیلی زیادی ندارند. هرچند این غار ازنظر طبیعی ویژگی‌های خاصی ندارد، اما می‌توان در صنعت گردشگری از آن استفاده کرد.

غار خمیره روی گوگل مپ

غار هملون

داستان دوقلوهای هملون با تمام غارهایی که تاکنون معرفی شده‌ است، فرق دارد. اگر دوست‌دارید غارنوردی واقعی را تجربه کنید، از شیب زیاد کوه بالا بروید و سری به سوراخ‌های داخل غار بکشید، بهتر است راهی روستای میگون شوید. غارهای هملون دو گزینه بسیار مناسب برای علاقه‌مندان به این دنیاست.

غار هملونیکی از غارها کوچک‌تر و دیگری بزرگ‌تر است. غار کوچک‌تر دسترسی راحت‌تری دارد، اما برای رسیدن به غار بزرگ هملون باید از مسیر شیب‌داری بالا بروید. پیشنهاد می‌کنم زمستان به این محل نروید، زیرا واقعا شرایط جوی سختی دارد، اما این دو غار انتخاب بسیار مناسبی برای تابستان‌هایی با شب‌های کوتاه و روزهای بلند است که هرچه راه بروید روز به اتمام نمی‌رسد.

غار هملون روی گوگل مپ

جاذبه های تاریخی لواسان

دنیای جاهای دیدنی لواسان به همین‌جا ختم نمی‌شود. شما می‌توانید سراغ جاهای تاریخی این منطقه بروید تا هم شرایط متفاوتی را تجربه کنید و هم از دانش تاریخی بهتری بهره ببرید.

حمام سبو کوچک

از دوران قاجار جز تخریب فضای طبیعی و پارک‌های حفاظت‌شده با شکار، سودی هم به منطقه لواسان رسیده است. حمام سبو کوچک که در روستای سبو کوچک ساخته شده است، شاید گزینه خوبی باشد که سری به آن بزنید. این حمام که در دوران قاجار ساخته شده است دهه هشتاد به‌عنوان آثار ملی به عنوان آثار ملی ایران ثبت شد.

اطراف این حمام اقامتگاه‌های زیادی ساخته شده است که شرایط را برای سکونت شبانه شما هم فراهم می‌کنند پس اگر در این روستا رفتید چنین قابلیتی هم دارد.

حمام سبو کوچک روی گوگل مپ

حمام راحت‌آباد در جاهای دیدنی لواسان

اگر کمر همت بسته‌اید که سری هم به جاهای دیدنی لواسان که موضوعی تاریخی دارند بزنید، بهتر است انتظار خیلی زیادی از آن‌ها نداشته باشید. حمام راحت‌آباد یکی دیگر از ابنیه تاریخی است که در این منطقه یعنی بخش لواسانات روستای راحت‌آباد ساخته شده است. این حمام ازنظر زیبایی و معماری اهمیت چندانی ندارد، زیرا بدون تعمیر و بازسازی حتی بخش‌هایی از آن هم کاملا تخریب شده است. بااین‌حال شما می‌توانید با مشاهده سیستم حمام، جایگاه خزینه و… هنر معماری را به‌خوبی تجربه کنید.

حمام راحت‌آباد روی گوگل مپ

قلعه باستانی باغ دره

یکی از دلایلی که قدمت و اهمیت منطقه لوسانات را ثابت می‌کند وجود همین قلعه باستانی است. مورخان و کارشناسان تاریخی قدمت قلعه باستانی باغ دره را به دوره‌های هخامنشی یا ساسانیان نسبت می‌دهند. این مسئله باعث شده است هیچ‌کس شکی در اهمیت و بزرگی این منطقه نداشته باشد. با اینکه قدمت و اهمیت این قلعه را می‌دانند، اما هیچ حرکتی برای بازسازی آن انجام نشده است و شرایط قلعه هرروز بدتر از دیروزش است.

این قلعه در مجاورت روستای باغ دره لوسان ساخته شده است. حضور در این محل جز تماشای این مکان تاریخی، حس و حال خوبی هم با آب‌وهوا و محیطی که دارد برایتان رقم می‌زند.

قلعه باغ دره روی گوگل مپ

کاروان‌سرای چشمه دو برار

یکی دیگر از آثار تاریخی این منطقه کاروان‌سرای چشمه دوبرار است. این کاروان‌سرا که قدمتی چندصدساله دارد و ساختش به دوران صفویه برمی‌گردد، محل مناسبی است که اتراق کوچکی داشته باشید و از سایه‌سار مخروبه، اما با صفایش لذت ببرید. اطراف این کاروان‌سرا دشت وسیعی از سبزه وجود دارد که منظره خوشی را رقم زده‌ است.

خود کاروان‌سرا وقت زیادی برای تماشا نمی‌خواهد، اما حضور در محیط چشمه دوبرار لواسان بزرگ و مشاهده آن‌ها تمام وقتتان را پُر می‌کند. به‌نظرم حیف است تا کاروان‌سرا بروید و چندین چشمه فصلی و چشمه دوبرار را نبینید.

کاروان‌سرای چشمه دوبرار روی گوگل مپ

لواسان، نعمتی که باید هوایش را داشت

اگر تا اینجای مطلب فقط به فکر این بودید که سری به جاهای دیدنی لواسان بزنید و پس از بازدید از آن به خانه برگردید پس شما هم با کسی‌که زمین‌های منطقه را می‌گیرد، می‌برد، می‌خورد و راه خود شما را می‌بندد هیچ فرقی ندارید.

این جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های دیدنی خصوصا در شهری مثل لواسان که بیشتر جاهای دیدنی آن طبیعی‌اند باید مراقبت شوند. پیشنهاد می‌کنم از غار موزه وزیری الهام بگیرید در کمپین‌های پاک‌سازی طبیعت شرکت کنید و دِین خودتان به این نعمت خدایی را بپردازید. بیایید جزو آن دسته انسان‌ها نباشیم که با مرگشان طبیعت دوباره احیا می‌شود.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

  1. برنج هندی می‌گوید

    سلام سایت عالی دارید
    برنج هندی دانه بلند طایفه یکی از بهترین و پرفروش ترین برنج های خارجی در بازار است. این نوع برنج باسماتی با کیفیتی متمایز نسبت به سایر برنج های خارجی توانسته است سهم خوبی در سفره هموطنان داشته باشد. برنج هندی طایفه یک برنج خوش طعم و با پخت عالی است.

  2. عبدالهی می‌گوید

    خوش بحال ثروتمندان که لذت این دنیا رو میبرن ، خیر سرمون بچه تهران بودیم اما از بخت بد باید در شهرکی در اصفهان مستاجر باشیم نه امیدی به بازگشت به تهران و نه گشت و گذار در تهران