ایستاده بر بام های تهران

معرفی بام های تهران با امکانات و آدرس

گاهی دور شدن از هیاهو، آن هم هیاهوی شهری شلوغ مانند تهران، می‌تواند ما را آرام می‌کند. بنابراین برای پیدا کردن سکوت و آرامش، نیاز داریم به دور از شلوغی و ترافیک باشیم تا ذهنمان را رها کنیم. برای فرار از ازدحام شهر، مقاصد مختلفی وجود دارد. یکی از آنها نظاره کردن شهر از بلندی‌هاست. بام های تهران یکی از بهترین جاها برای تفریح و خلوت هستند. این آرامش را می‌توانید بیشتر کنید، اگر شب‌هنگام و در سکوت پایان روز به دیدن بام های تهران بروید. دیدن شهری نورانی از دور، درست مثل زل زدن به آسمان پرستاره کویر می‌تواند شما را در خلع فکری فرو برده و آرامش را نصیبتان کند.

بیایید با هم بام های تهران را بشناسیم تا وقتی که نیاز به این آرامش داریم، با اطلاعات کامل مقصد خود را انتخاب کنیم.

بام تهران از انتهای خیابان ولنجک تا ایستگاه اول تله‌کابین توچال، گسترده شده است.

رستوران‌، زیپ‌لاین، سورتمه بام تهران، خودروهای برقی، بگ جامپینگ، صخره‌نوردی، ترامپولین جامپیگ، سینمای ۵ بعدی و اتاق فرار، از جمله امکانات تفریحی بام تهران هستند.

بام بوکان در محله گلابدره تهران و در خیابان کوهستان، خیابان اولیا قرار گرفته است.

بام تهران همه روزه از ساعت 5 صبح تا 24 شب، پذیرای علاقه‌مندان است.

1- بام توچال (بام تهران)

می‌توان گفت بین بام‌های تهران یکی از بهترین‌ها، بام توچال است که با اختلاف، بهترین و اولین بام تهران محسوب می‌شود. توچال جایی عالی برای پیاده‌روی و هواخوری است و  می‌تواند حال شما را خوب کند. البته بعضی‌ها چندان علاقه‌ای به پیاده‌روی ندارند یا شاید شرایط جسمانی، به آنها این اجازه را ندهد، اما نگران نباشید. خودروهای برقی و اتوبوس‌ها در بام توچال، آماده خدمت‌رسانی به شهروندان هستند.

بام توچال (بام تهران)امکانات متنوع بام تهران، می‌تواند یک روز سرگرم‌کننده را برای شما رقم بزند. خبر خوب آن که در این بام رستوران و کافه‌ها هم از مشتریان پذایرایی می‌کنند. فروشگاه‌های متنوعی هم برای علاقه‌مندان به خرید، در این مجموعه وجود دارند. اما امکانات ورزشی و تفریحی را نباید فراموش کرد. تیراندازی، پینت‌بال، سورتمه، زیپ‌لاین، تله‌سیژ و بانجی جامپینگ از تفریحات هیجان‌انگیز بام توچال هستند.

پیست اسکی توچال به بام نزدیک است. اگر دلتان هوای سرما کرده، می‌توانید سری هم به آنجا بزنید. تله‌کابین توچال که عنوان بلندترین تله‌کابین تهران را دارد، در این بام واقع شده است. پیشنهاد می‌کنیم از تله‌کابین استفاده کنید تا منظره‌ای دیدنی و متفاوت از تهران را زیر پایتان ببینید.

بام توچال روی گوگل مپ

2- بام نیاوران

به احتمال زیاد شما هم مثل خیلی از پایتخت‌نشینان به منطقه نیاواران و محله جماران رفته و ارتفاعات آن را دیده باشید. این ارتفاعات یکی از بام‌های جذاب و زیبای تهران را در خود جای داده است. این بام دوست‌داشتنی در گذشته دنج‌تر و آرام‌تر بود، اما این روزها با ساخت‌وسازها و رفت‌وآمدهای بسیار، کمی دست‌خوش شلوغی شده است. البته با این شلوغی‌ها چیزی از ارزش‌های بام نیاوران کاسته نمی‌شود.

بام نیاوران از بام های تهرانافراد زیادی به بام نیاوران سر می‌زنند تا تهران را از نمایی متفاوت ببینند. اما در صورتی که زمانی به بازدید از این بام بروید که خلوت و آرام باشد، خاطره‌ای خوب از بام های تهران در ذهنتان باقی خواهد ماند. پیشنهاد می‌کنیم زمان غروب آفتاب، بعد از آن یا نیمه‌شب، به بام نیاوران بروید که چلچراغ تهران را از دور ببینید.

3- بام ولنجک

ممکن است هر کسی بام ولنجک، از دنج‌ترین بام های تهران را نشناسد. در واقع این بام یکی از بام های ناشناخته تهران است. همانطور که از نامش پیداست، این بام در محله ولنجک تهران قرار دارد. حالا چطور به این بام برسید؟ می‌توان از خیابان بوستان سوم این محله، به بام ولنجک رسید.

بام ولنجکاین بام در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر قرار دارد و همین باعث جذابیت آن می‌شود. در این بام آرام، دنج و امن می‌توانید با خیالی آسوده خلوت کنید؛ گرچه این رفت‌وآمدها، برای ساکنین این محله چندان خوشایند نیست.

4- بام آرژانتین

یکی دیگر از بام‌های تهران که دنج و زیباست، بام آرژانتین است. بله، درست خواندید؛ بام آرژانتین. ممکن است خیلی‌ها تا به حال اسم این بام را هم نشنیده باشند و ندانند که آرژانتین هم بام دارد. اما مطمئن باشید اگر سری به آنجا بزنین، مشتری بی‌چون‌وچرای آن خواهید شد.

بام آرژانتین از بام های تهرانبام آرژانتین چشم‌اندازی متفاوت و زیبا از تهران را به شما نشان می‌دهد که در ذهنتان ماندگار می‌شود. این بام در خیابان الوند قرار دارد، اما هر کسی آن را بلد نیست و می‌شود گفت که بامی گمنام است.

اگر شما این بام را می شناسید و به آنجا رفته‌اید، بهتر می‌توانید زیبایی آن را درک کنید. اگر هم تا به حال از آن دیدن نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک بار هم که شده، تهران را از زاویه بام آرژانتین ببینید.

بام آرژانتین روی گوگل مپ

5- بام محک

بام محک که در انتهای بلوار اوشان واقع شده، یکی دیگر از بام های تهران است. این بام بالاتر از بیمارستان محک قرار دارد و به همین دلیل نام آن را بام محک گذاشته‌اند. اینجا جایی پرتردد در شمال شرق تهران است، اما آنقدر تماشای غروب آفتاب در این بام زیباست که اگر مسافت زیادی را هم طی کنید باز هم ارزش دیدن را دارد.

بام محکپیشنهاد می‌کنیم چند ساعت از وقت خود را صرف رفتن به این بام کنید. می‌توانید بر روی صندلی‌هایی که در چند ایستگاه قرار دارند، بنشینید و تهران را در زیر پایتان ببینید.

بام های تهران چون در ارتفاعات قرار گرفته‌اند، هوای به نسبت خنک‌تری دارند که برای فرار از گرما و آلودگی هوا، انتخاب ایده‌آلی هستند.

بام محک روی گوگل مپ

6- بام تونل رسالت

یکی دیگر از بام های تهران که در منطقه توانیر قرار گرفته و منظره‌ای جدید از تهران را نمایش می‌دهد، بام تونل رسالت است. منظره‌ای که بام تونل رسالت از تهران به شما نشان می‌دهد، بافتی صنعتی و مدرن دارد. گرچه ممکن است این بام مثل دیگر بام های تهران آب‌وهوای چندان خوبی نداشته باشد، اما به دلیل چشم‌اندازی که از تونل رسالت می‌توان دید، خاص و متفاوت است.

بام تونل رسالت از بام های تهراناما چطور به این بام برویم؟ برای رفتن به بام تونل رسالت، باید به پارک نظامی گنجوی بروید و از آنجا شاهد تردد و شلوغی تهران باشید. نمایی از زندگی ماشینی را می‌توان با ایستادن روی این بام دید و همین وجه تمایز آن با دیگر بام های تهران است. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که ممکن است منظره‌ تهران از بالای این بام، با سلیقه هر کسی جور در نیاید، اما باز هم ارزش دیدن را خواهد داشت.

بام تونل رسالت روی گوگل مپ

7- بام فراز

یکی دیگر از بام های تهران که نمایی بی‌نظیر دارد و شاید کمتر کسی از آن دیدن کرده باشد، بام فراز سعادت آباد است. برای رفتن به این بام، ابتدا به منطقه سعادت آباد بروید و سپس خود را به پارک پرواز برسانید. بلوار پیام از شمال، میدان بهرود از شرق، شهرک پاسارگاد از جنوب و شهرک کیهان هم از غرب، پارک پرواز را در بر می‌گیرند.

بام فرازاین پارک به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهپایه‌ای، بسیار خوش آب‌وهواست و می‌توانید چند ساعت از وقت خود را در آنجا بگذرانید. حتی می‌توانید با ماشین خود به این بام بروید، ماشین را پارک کرده و در این آب‌وهوای پاک پیاده‌روی کنید. علاوه‌براین، زیبایی‌های تهران را زیر پای خود می‌بینید.

امکاناتی مثل آلاچیق، شهربازی، فلای‌لند و امکانات تفریحی دیگر برای سرگرمی شما در این بام مهیا هستند. همچنین نزدیک بام فراز، پارک ژوراسیک تهران (پارک دایناسورهای متحرک) قرار دارد، که هم برای تفریح و سرگرمی و هم آموزش، جای خوبی برای کودکان شماست.

بام فراز روی گوگل مپ

8- بام بوکان

گرچه خیلی وقت است که ساخت‌وسازهای بسیار، بام بوکان را دستخوش تغییرات کرده، اما باز هم از محبوبیت و زیبایی‌های آن و منظره دیدنی تهران بر فراز بام بوکان، چیزی کم نمی‌شود. آرامش بام های تهران مثال‌زدنی است و می‌تواند حال‌وهوای شما را عوض کند.

بام بوکان از بام های تهرانتهران در شب با چراغ‌های نورانی ساختمان‌ها و برج‌های بلند و همچنین رفت‌وآمد ماشین‌ها، می‌درخشد. این درخشش را می‌توانید از بام بوکان نظاره‌گر باشید و تهران درخشان را از بالا ببینید.

قبل‌ها که ساخت‌وساز در این منطقه زیاد نبود، نسبت به الان دنج تر و آرام‌تر بود، ولی این روزها کمی از قبل شلوغ‌تر است. اگر دوست ندارید در جایی پر از چراغ و نور خلوت کنید، بام بوکان با نور کمی که دارد، بهترین گزینه برای شماست. البته در نظر داشته باشید، این بام برای نشستن و وقت‌گذرانی امکانات اولیه مثل صندلی را هم ندارد. با وجود این بام بوکان هنوز هم ارزش رفتن و دیدن را دارد.

بام بوکان روی گوگل مپ

9- بام بوعلی

بام بوعلی هم یکی دیگر بام های تهران است که چندان شناخته شده نیست. مثل برخی دیگر از بام‌ها، این بام هم با ساخت‌وسازهای بسیار، دستخوش تغییرات شده است.

بام بوعلیبام بوعلی در اتوبان یادگار امام و بلوار شهید ذبیحی قرار دارد و چشم‌اندازی زیبا از تهران را به شما نشان می‌دهد. دیدن شهر و مناظر آن از دور، می‌تواند لذت‌بخش باشد و حال‌وهوای شما را عوض کند. پس پیشنهاد می‌کنیم سری هم به این بام بزنید تا با دیدن تهران از زاویه‌ای دیگر، در آرامش به آزادی فکری برسید.

بام بوعلی روی گوگل مپ

10- بام شهرک قائم

بیایید به شهرک قائم برویم تا یکی دیگر از بام های تهران را با هم ببینیم. بام قائم انتهای شهرک قائم واقع شده، که به دلیل محیط و منظره‌اش، با بقیه بام‌ها متفاوت است. جایی دنج، خلوت و بدون سروصدا که مطمئن هستم از سکوتش لذت خواهید برد.

بام قائم از بام های تهراناگر می‌خواهید تهران را به طور واضح ببینید، در روز به این بام بروید، اما اگر تهرانی درخشان و مزین‌شده به چراغ‌ها را دوست دارید، دیدن بام قائم در شب را از دست ندهید.

بام شهرک قائم روی گوگل مپ

11- بام محلاتی

بام محلاتی کمی متفاوت از دیگر بام های تهران است. هرچند عجیب است، اما گفته می‌شود افراد مجرد اجازه ورود به این بام را ندارند. همچنین رعایت شئونات اسلامی در این بام الزامی است. اگر در اواسط هفته که بام خلوت تر است، به دیدن این بام بروید، می‌توانید تفاوت واقعی بام محلاتی را با بام های دیگر احساس کنید.

بام محلاتیگرچه بیشتر بام های تهران حال‌وهوایی مشابه دارند، ولی آرامش را در بام محلاتی، بیشتر می‌توان حس کرد. شهرک محلاتی و بام آن در کوه‌های دارآباد و سوهانک واقع شده و ارتفاعات تپه‌های منطقه هم ادامه دارد. شمال شهرک محلاتی در ارتفاعات است و از جنوب هم به اتوبان لشکرک ختم می‌شود.

بام محلاتی روی گوگل مپ

12- بام ماشینی

بام ماشینی در سال‌های 90یکی از بام های تهران بود که بخاطر دنج بودن و حال‌وهوای متفاوتش، معروف بود. منظره خوب این بام و خلوتی آن، بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کرد.

بام ماشینیامروزه بام ماشینی کمی شلوغ‌تر از قبل شده، اما با این حال هنوز هم حال‌وهوای خودش را حفظ کرده است. این بام در منطقه ولنجک، بلوار دانشجو، خیابان البرز قرار دارد که می‌توانید با استفاده از لوکیشن زیر، سری به آن بزنید. البته فراموش نکنید که این بام جایی برای نشستن ندارد و بهتر است با ماشین شخصی خود به آنجا بروید.

بام ماشینی روی گوگل مپ

آخرین قله بام های تهران

در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا، چند بام تهران را به شما معرفی کردیم. بام های تهران در واقع ریه‌های تنفسی شهر هستند و گاهی لازم می‌شود در هوای آنها نفس بکشیم. به خصوص در این ترافیک و آلودگی هوا که همه ما هر روز هفته در رفت و آمدیم، شاید بهتر باشد آخر هفته‌ها سری به مناطق خوش آب و هوای تهران و اطراف آن بزنیم.

زندگی ماشینی می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد و برای رفع این خستگی و ایجاد تنوع، بد نیست گاهی به پیاده‌روی بپردازیم. برای پیاده‌روی کجا بهتر از بام های تهران ؟! به دور از شلوغی و ترافیک ماشین‌ها، به دور از آلودگی، کمی از وقت خود را اینگونه بگذرانیم. علاوه بر این دیدن منظره شهر زیر پایتان، نمای دیگری از تهران را به شما نشان می‌دهد و بسیار لذت بخش خواهد بود.

اگر شما مکانی با هوای پاک و مناسب برای قدم زدن سراغ دارید، حتما به ما معرفی کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.