خونگرم و آرام مثل کویر مرنجاب اصفهان

معرفی کویر مرنجاب با همه دیدنی‌ها

تا چشم کار می‌کند زمین خالی است و سرابی که هیچ وقت به آن نمی‌رسیم. این تصویر بیشتر ما از کویر است. ولی بین خودمان باشد، این توصیف بیشتر شبیه زندگی در وسط هیاهو و مشکلات شهر است تا تعریف درستی از کویر. اگر کویر را اینطور شناخته‌اید پس راه دور و درازی برای آشتی با آن دارید. کویر مرنجاب از آن سرزمین‌هایی است که خواب و خیال شما را درباره کویر و کویرگردی زیرورو می‌کند.

اگر از من بپرسید، برای آشتی و ارتباط با طبیعت، نه از جنگل و کوه و نه از دریا و صحرا، بلکه از دل کویر ایران یعنی مرنجاب شروع کنید. آرامش و هیبت کویر دست‌کمی از کوه ندارد و وسعتش روی دریا و دریاچه‌ها را کم می‌کند. در آسمان پرستاره شبش هم که خیلی زودتر از جنگل‌های بی‌انتها خودتان را گم می‌کنید. سرتان را درد نیاورم، کویر مرنجاب، بخشنده و پرحرارت از شما استقبال می‌کند. آشتی‌تان را همین الان با مجله گردشگری علی بابا شروع کنید.

استان اصفهان، شهر تاریخی کاشان، شمال شهرستان آران و بیدگل قرار

برای این که از گرمای تابستان در امان باشید، از روزهای اول آبان تا اوایل بهار را به شما پیشنهاد می‌کنم.

دریاچه نمک، چاه هندوانه، چاه کنجه، کاروانسرای شاه عباسی

مرنجاب، قلب خاکی ایران

شاید در نگاه اول کویرهای بزرگ و زمین‌های خشک شنزارها خیلی جذاب نباشند. یا شاید شما هم مثل من با هر بار تماشای عکس‌هایی از ریگزار و دشت و کویر، احساسی به‌جز تشنگی و گرمازدگی نداشته باشید. ولی برای تغییر یک باور اشتباه هیچ وقت دیر نیست. کویر از آن رفقای بامرامی است که ظاهرش آدم را به اشتباه می‌اندازد. اگر حتی یک بار هم به کویرگردی نرفته‌اید، مرنجاب شروع خوبی برای آشتی و آشنایی شما با یکدیگر می‌شود.

آب و هوای کویر مرنجاب
عکس اژ: سایت Hogotravel

کویر مرنجاب هم مسیر بهتری نسبت به بقیه کویرهای ایران دارد و هم برای مسافرانش بخشنده‌تر است. تجهیزات کافی و نزدیکی به شهر، رفت‌وآمد را برای شما راحت‌تر می‌کند. خلاصه که مرنجاب نه از این همه گردشگر و رفت‌وآمدهایشان می‌رنجد و نه می‌رنجاند.

احتمالا چند دلیل مهم در محبوبیت کویر مرنجاب نقش پررنگی دارند. برای مثال این که امکانات مناسب برای اسکان توریست‌ها را دارد و آسایش و راحتی مسافران را تامین می‌کند. یا این که خاک وسیع و بکری برای تفریح و کویرنوردی دارد که آدم را به کندن کفش‌ها و لمس رمل‌های طلایی‌اش تشویق می‌کند.

جاهای دیدنی کویر
عکس از: سایت Surfiran

همه این‌ها به کنار، جاذبه های کویر مرنجاب کمی بیشتر از تپه‌های شنی و زمین بی‌آب و علفی است که فقط انتهایش به خط افق وصل شده باشد. ردپای انسان‌های گذشته در این کویر جامانده و یادگاری‌های مختلفی را برای ما گذاشته است.

خلاصه که نه حوصله‌تان سر می‌رود و نه درراه مانده و تشنه، می‌مانید. البته هرچه باشد کویر است و برای خودش ابهت و عظمتی دارد. پس تا حد امکان تنهایی و بدون امکانات کافی، خودتان را به مهمان‌خانه کویری مرنجاب دعوت نکنید.

کویر زیبای اصفهان
عکس از: سایت Iranroute

اسمش، نشان رسمش

همین اول کار می‌خواهم قسمت قشنگ ماجرا را توضیح بدهم. این که چرا مرنجاب، “مرنجاب” شد. به نظرم داستان پشت هر اسم، هرچند کوتاه و مختصر باشد باز هم جذاب و شنیدنی است.

نام کویر مرنجاب
عکس از: سایت Nosytouristcom

اسم «مرنجاب» هم به سختی و جان کندن مردم در جست‌وجوی آب در این منطقه برمی‌گردد. یعنی حکایت مردی است که با رنج زیاد دنبال آب است. “مرد”، “رنج” و “آب”، مرنجاب را می‌توانیم با همین سه کلمه تعریف کنیم. زمین‌های شنی که کندن چاه و رسیدن به آب شیرین در آن‌ها غیرممکن به‌نظر می‌رسید. اما ادامه قصه درام نیست. جاهای دیدنی کویر مرنجاب تشنگی اسمش را از ذهن‌تان پاک می‌کند.

پالتوی پشم یا تی‌شرت نخی؟

برای این که بدانید در سفر به کویر مرنجاب باید شال‌وکلاه کرد یا لباس گلدار با حل‌وهوای هاوایی پوشید، باید کمی با آب‌وهوایش آشنا باشید. هرچه نباشد کویر است و خشکی هوا در ذاتش دیده می‌شود. ولی با تغییر فصل، دمای هوا در کویر مرنجاب هم تغییر می‌کند. مثلا میانگین دمای روزها در زمستان با چله تابستان تقریبا ۲۰ درجه فرق دارد.

تفاوت آب و هوای کویر
عکس از: سایت Nosytourist

جدا از این که در چه زمانی از سال به کویر مرنجاب می‌روید، در هر فصلی که باشید قاعده کلی کویر این است؛ کم‌ترین دما برای نیمه‌های شب و بیشترین دما برای نیمه‌های روز. پس خودتان را برای تغییر نسبتا شدید درجه حرارت و ترک خوردگی آماده کنید.

بالاخره کی برویم؟

اگر از من می‌پرسید، می‌گویم درمورد زمان‌بندی سفر به کویر مرنجاب، به علاقه خودتان نگاه کنید. ولی عموما نیمه دوم سال پیشنهاد بهتری است. به‌خصوص پاییز که تغییرات دما ملایم‌تر است. یعنی روزها را با دمای حدودا ۲۰ درجه و شب‌ها را با ۵ درجه می‌گذرانید. علاوه‌براینکه آسمان گاهی ابر دارد و مژده باران می‌دهد. ولی درمورد زمستان خیلی مطمئن نیستم. یعنی به طاقت خودتان در برابر شب‌های استخوان‌سوز بستگی دارد.

جاذبه های گردشگری کویر
عکس از: سایت Nosytourist

اگر هم گرمایی هستید، نیمه اول سال را فراموش کنید. حتی تصور دمای ۴۰ درجه درحالی که سعی دارید شن‌ها را از داخل کفش‌تان درآورده، آخرین قطره آب را خورده و خودتان را به کمپ یا استراحت‌گاه برسانید، آدم را ازپادرمی‌آورد. البته اوایل بهار هنوز به این حد از تراژدی نرسیده‌ایم و برای سفر، زمان خوبی خواهد بود. ولی سفر به کویر مرنجاب در تابستان را فقط به مدعیانش سفارش می‌کنم.

فقط ماییم و کویر و شب تار؟

برای سفر به کویر مرنجاب تصور یک زمین زرد و ترک‌خورده بی‌آب‌وعلف که انگار تا آخر دنیا ادامه دارد را دور بریزید. البته که مرنجاب هم کویر است و وسعتش انگار تا آخر دنیا ادامه دارد ولی اصلا تنها و خالی از سکنه نیست. یعنی حتی به چندتا گیاه سخت‌جان و دو سه‌تا مار و عقرب خلاصه نمی‌شود.

 

آب‌وهوای کویر مرنجاب کمی با حال‌وهوای بقیه بیابان‌ها و ریگزارهای ایران متفاوت است. برای همین هم جای خوبی شده تا انواع و اقسام گیاهان و حیوانات در آن زندگی کنند. حتی همین چند سال پیش محلی‌ها دو قلاده یوزپلنگ ایرانی هم در مرنجاب دیده‌اند که خدا می‌داند چقدر دوستداران محیط زیست ایران را خوشحال کرده است.

پوشش گیاهی و جانوری
عکس از: سایت Picfilm.ir

در کویر مرنجاب به‌خاطر بافت شوره‌زاری که دارد، بیشتر، گیاهانی از طایفه آب‌شورپسندها زندگی می‌کنند. برای مثال پایین تپه‌های شنی می‌توانید حصاری از درخت‌های تاغ را ببینید. گز، قیچ، دم‌گاوی، ارته و گیاهانی شبیه این‌ها در این بیابان رشد می‌کنند.

تنوع جانور هم در مرنجاب دست‌کمی از پوشش گیاهی آن ندارد. از گرگ و شغال و بزمجه گرفته تا پرندگان شکاری مانند شاهین و عقاب، همگی ساکن کویر مرنجاب هستند. اگر دنبال روباه و گربه شنی، عقرب‌های طلایی، مارمولک و… هستید، حتما مقصدتان را درست انتخاب کرده‌اید.

تا چشم کار می‌کند فقط کویر؟

اگر حوصله‌تان از سکوت و یکدستی زمین‌های بیابانی سرمی‌رود. اگر بعد از ۲۰ دقیقه پیاده‌روی در کویر، یک “حالا که چی؟” بزرگ در ذهن‌تان پیدا می‌شود. اگر قرار است با جمله “دریا چه مشکلی داشت که آمدیم بیابان؟” مغز همراهان‌تان را به‌کار بگیرید. کویر مرنجاب دقیقا برای شما ساخته شده‌است. کمی صبور باشید تا از جاذبه های کویر مرنجاب برای‌تان تعریف کنم.

جاذبه های کویر مرنجاب
عکس از: سایت Hogotravel

دریاچه نمک، شاهکار شور طبیعت

دریاچه نمک مسیله یا همان دریاچه نمک آران و بیدگل را می‌توانید در شمال کویر مرنجاب پیدا کنید. دریاچه نمک از آن اتفاقات طبیعی است که زیبایی و جذابیت خاص خودش را دارد. تماشای زمین سفیدپوش درحالی که کریستال‌های نمک زیر نور خورشید می‌سوزد، شبیه تماشای هیچ‌چیز دیگری نیست. باید بروید و از نزدیک حس کنید.

دریاچه نمک آران و بیدگل
عکس از: سایت Jazebeha

دریاچه نمک مسیله تقریبا ۲۴۰۰ کیلومترمربع مساحت دارد. برای تصور بزرگی‌اش هیچ کمکی ازدستم برنمی‌آید. اما واقعا بزرگ است! در بیشتر روزها که بارانی روی کویر مرنجاب نمی‌بارد، دریاچه یکپارچه نمک است وبس. ولی فقط سفیدی محض نیست که دریاچه نمک را زیبا می‌کند. شکل‌های چندضلعی که بوجود آمده‌اند، مثل شبیه جزیره‌های چندقدمی از نمک، زمین دریاچه را جالب‌تر کرده است.

عمق دریاچه نمک وقتی که آب ندارد، از ۵ سانتی‌متر شروع می‌شود و تا حدود ۵۰ سانتی‌متر می‌رسد. همین دریاچه را اگر در فصل بارندگی نگاه کنید، چند سانتی‌متر هم آب رویش را گرفته و آب‌نمک غلیظی درست کرده است. برای قدم زدن داخل دریاچه حتما حواستان به مسیرهای باتلاقی اطرافش باشد. چندنفری و با تجهیزات لازم به دریاچه نزدیک شوید تا باتلاق شما را به دردسر نیاندازد.

دریاچه نمک آران و بیدگل
عکس از: سایت IKtv

سرگردان میان دشتی از نمک

اگر شانس سفر به کویر مرنجاب در روزهای بارانی‌اش را داشتید، پس شانس تماشای جزیره سرگردان را هم پیدا کرده‌اید. این جزیره حیران هم اسم و رسم جالبی دارد. کافی است اطراف دریاچه نمک مسیله بایستید، بگذارید بعد از بارندگی، آفتاب روی نمک‌ها بتابد. حالا جزیره‌ای را وسط دریاچه می‌بینید که درحال حرکت است.

جزیره سرگردان
عکس از: سایت Nosytouristcom

افراد بومی هم روی حساب همین حرکت، نامش را جزیره سرگردان گذاشته‌اند. البته این روزها علم پیشرفت و همه خیال‌پردازی‌های ما را کم‌کم به واقعیت‌های زمخت فیزیکی تبدیل می‌کند. یعنی حالا می‌دانیم که جزیره سرگردان اصلا سرگردان نبوده و اتفاقا سرجایش محکم و ثابت ایستاده است. ولی شکست نور در گرمای زیاد، باعث خطای دید ما می‌شود.

چاه هندوانه، شیرین و خوشمزه

نامش چاله سنبک یا همان چاه هندوانه است. بعضی‌ها هم به آن گود هندوانه می‌گویند. ولی فکر نکنید شبیه خانه شکلاتی، این جا هم چاهی از جنس هندوانه می‌بینید. دراصل چاه هندوانه کویر مرنجاب زمینی برای کشت هندوانه است که با روشی باستانی آبیاری می‌شود

چاه هندوانه
عکس از: سایت GRT24

روشی که در آن، چاله‌هایی با فاصله یک متر از هم می‌کنند تا در عمق مشخصی به قسمت مرطوب خاک برسند. حالا تخم هندوانه را در چاله می‌کارند. برای مناطقی مثل کویر مرنجاب که در آن مردم دسترسی کمتری به آب دارند، روش چاه هندوانه راهی هوشمندانه برای آبرسانی به زمین است. خلاصه که اگر بعد از گشت‌وگذار در زمین‌های زراعی، چیزی از هندوانه‌ها نصیب‌تان شد حتما جای من را هم خالی کنید.

چاه کنجه، برویم یا نه؟

چاه کنجه در کویر مرنجاب تا چندصد متر اطراف خودش، همه درخت‌ها و درختچه‌ها را سیراب می‌کند. انگار این آبی که از دل شوره‌زار می‌آید، نماد امید در دل ناامیدی باشد. دیدن چاه کنجه خالی از لطف نیست ولی به شرطی که حشرات مزاحم اعصاب‌تان را تحریک نکنند. یعنی اگر با گردش پشه‌ها اطراف سروصورت‌تان مشکلی ندارید، نزدیک شدن به چاه کنجه آنقدرها هم سخت نخواهدبود. این گوی و این میدان.

کویر مرنجاب کجاست؟
عکس از: سایت Nosytourist

کوه کلنگ، کوهنوردی میان کویر

کوه کلنگ در یک کلام قشنگ است و چشم‌انداز زیبایی برای عکاسی دارد. اصلا همین هم از جاذبه های کویر مرنجاب است که کویرنوردی و کوهنوردی را با یکدیگر همراه می‌کند. برای رسیدن به کوه کلنگ باید تپه‌های شنی را پشت‌سر بگذارید. لذتی که در لمس شن‌های روان این تپه‌های نرم و طلایی وجود دارد به هیچ تجربه حسی دیگری شبیه نیست.

کویر مرنجاب
عکس از: سایت IranDoostan

چاه دست‌کن، مبارک و مقدس

چاه دست‌کن در شرق کویر مرنجاب است. این چاه آب شیرین هم میان مردم منطقه حکایتی دارد. محلی‌ها می‌گویند زمانی که امام رضا(ع) در راه طوس بودند از مرنجاب هم عبور کرده‌اند. در آن زمان ایشان با دستان خودشان این چاه را کنده‌اند. اصلا به همین دلیل به آن دست‌کن می‌گویند. مردم مرنجاب اعتقاد دارند که آب شیرین چاه دست‌کن معجزه امام رضا(ع) است. درنتیجه برای‌شان مقدس و قابل احترام است.

کاروانسرای مرنجاب، ردپای تاریخ در قلب کویر

گفته بودم مرنجاب را دست‌کم نگیرید. کویر مرنجاب فقط رمل و شن و ماسه نیست و اثر حضور انسان را در جاهای مختلف آن می‌توان دید. هرچند که از انصاف نگذریم همان خاک و شن طلایی و تپه‌های ماسه‌ای هم چیزی از زیبایی کم ندارند. ولی حالا که تا اینجای سفر رسیدیم، باید حق مهم‌ترین قسمت از جاذبه های کویر مرنجاب را ادا کنیم. بقیه گردشگران را نمی‌دانم ولی به نظر من کاروانسرای مرنجاب پررنگ‌ترین دیدنی این کویر است.

کاروانسرای کویر
عکس از: سایت Nosytourist

مرنجاب نه فقط الان بلکه همیشه کویر و شوره‌زار بوده و خیلی با رفت‌وآمد انسانی سروکار نداشته است. حالا این که چرا کاروانسرایی به این زیبایی وسط بیابان سبز می‌شود هم برای خودش قصه‌ای دارد. شروع ماجرای کاروانسرای مرنجاب به دوران شاه عباس صفوی می‌رسد. البته درست است که شاه عباس در همه‌جای ایران کاروانسرا می‌ساخت و کلا آدم کاروانسرادوستی بود. ولی بنا کردن کاروانسرا وسط کویر مرنجاب دلیل دیگری داشت.

قصه کاروانسرای شاه عباسی

اصفهان در آن زمان پایتخت بود و درنتیجه نبض اقتصاد و تجارت و همه چیزهای مهم مملکت در آن می‌زد. اگر روزی جنگ می‌شد قطعا اصفهان جزو حیاتی‌ترین نقاط کشور بود. شاه عباس هم این را خوب می‌دانست. ما که نبودیم ولی حتما چهارچشمی از اصفهان مراقبت می‌کرد. تا این که جنگ ازبک‌ها و افغان‌ها با خاندان صفوی شروع شد.

کاروانسرای دیدنی
عکس از: سایت Travelhubiranc

شاه عباس خیالش ازبابت مسیر دریاچه نمک مسیله به سمت اصفهان راحت بود. هیچ موجود دوپایی توان عبور از ریگزار و دریاچه نمک را نداشت. ولی خب از آدمیزاد دوپا هرکاری برمی‌آید. این شد که ازبک و افغان دست‌دردست هم، از این مسیر عبور کردند و تا کاشان و اصفهان جلو آمدند.

دیگر زمانی برای فکر کردن نبود. مسیر مسافران مشهد به اصفهان، راه ابریشم که اروپا را به چین وصل می‌کرد، همه به این کویر مربوط می‌شدند. شاه عباس دستور داد تا کاروانسرایی نزدیک دریاچه نمک بسازند که هم استراحت‌گاه کاروان‌ها باشد و هم نگهبان مسیر. این شد که کاروانسرای مرنجاب را در سال ۱۰۱۲ هجری قمری یعنی حدود ۴۰۰ سال پیش در زمینی با مساحت ۳۵۰۰ مترمربع ساختند درحالی که ۵۰۰ نگهبان به‌طور دائم، درحال محافظت از قلعه بودند.

دریاچه نمک آران و بیدگل
عکس از: سایت IKtv

گردشی میان کاروانسرا

کاروانسرای مرنجاب را پایین پای دریاچه نمک پیدا می‌کنید. ساختمان بنا میان کویر، نمای واقعا زیبایی دارد که عکاس‌های خوش‌ذوق را به سمت خودش جلب می‌کند. داخل کاروانسرا به سبک بقیه اتراقگاه‌ها، ساخته شده‌است. یعنی فضایی چهارگوش و بزرگ که دورتادورش را اتاق‌های کوچکی محاصره کرده‌اند.

کاروانسرای دیدنی کویر
عکس از: سایت Flickr

کاروانسرای مرنجاب را حدودا ۱۰ سال پیش از صاحبش خریداری کردند و حالا یک اقامت‌گاه زیبا برای کویرگردان است. ۲۹ اتاق در این کاروانسرا وجود دارد که یکی از آن‌ها را برای دادن غذا و چای به گردشگران، به سفره‌خانه تبدیل کرده‌اند. پشت‌بام این عمارت هم با وسایل رصد ستارگان تجهیز شده‌است. شب‌های پرستاره کویر مرنجاب را می‌توانید از روی بام کروانسرا تماشا کنید.

بیرون کاروانسرا هم حوضچه‌ای دیده می‌شود. آب این حوض را دو چشمه با آب‌های شور و شیرین تامین می‌کنند. البته این که از دل زمین شور و نمکی مرنجاب، چشمه شیرین بجوشد کمی جای تعجب دارد. اطراف حوض را هم درختان تاغ و کوره‌گز گرفته‌اند. اگر طرفدار کمپ زدن در کویر هستید، می‌توانید در این محوطه چادرهای‌تان را برپا کنید. از حصار کاروانسرا تا ۳ کیلومتر آن‌طرف‌تر هم گوشی تلفن همراه‌تان آنتن می‌دهد. در کل می‌توان گفت کاروانسرا مرنجاب نقطه امن گردشگران برای اقامت و استراحت است.

کاروانسرای دیدنی کویر
عکس از: سایت Flickr

حوصله‌تان سر نمی‌رود!

شاید به‌نظرنیاید ولی واقعا کویر پتانسیل زیادی برای سرگرم کردن گردشگران دارد. یعنی حتی اگر یک کویر معمولی بدون قلعه و چاه و دریاچه هم بود همین را می‌گفتم. این که دیگر مرنجاب است و در قدم‌به‌قدمش جاذبه‌های دیدنی خوابیده. من چندتا از این تفریحات درجه یک را برای‌تان می‌گویم اما بین خودمان باشد، لذت بردن از این سرگرمی‌ها بیشتر از این که به کویر مرتبط باشد به همراهی دوستان خوب ربط دارد.

دورهمی کویری
عکس از: سایت Surfiran

۱. اولین ایده، بهترین ایده است

همین که چشم‌تان به خاک طلایی کویر مرنجاب بیافتد، اولین وسوسه در ذهن‌تان شکل می‌گیرد. اگر وسط ظهر نیست و آفتاب ملایم می‌تابد، حتی یک لحظه را هم در عملی کردن این ایده تلف نکنید. هیچ تجربه دیگری را در زندگی مثل راه رفتن با پای برهنه روی شن‌های گرم کویر پیدا نمی‌کنید. همان لحظه‌ای را که احساس فرورفتن میان رمل‌ها وجودتان را پر می‌کند، دقیقا همان دقیقه‌ها را برای همیشه در قلب‌تان حک کنید.

پیاده‌روی در کویر
عکس از: سایت Nosytourist

خلاصه کلام این که، لذت تماشای رد پاهای برهنه که با وزش باد ازبین می‌روند، تا آخر عمر از ذهن‌تان پاک نمی‌شود. تا می‌توانید میان تپه‌های شنی بدوید و همه احساسات بد و ناراحت‌کننده زندگی را وسط همان شن‌ها دفن کنید. به‌خصوص عصر و صبح زود که خبری از تابش مستقیم خورشید نیست و رمل‌ها پاهای‌تان را نمی‌سوزانند.

۲. همه چیز را ثبت کنید

از قدیم گفته‌اند «شنیدن کی بود مانند دیدن؟» شما هم که احتمالا برای سفر بعدی خودتان به مرنجاب می‌خواهید دوستان دیگرتان را هم راضی کنید. پس به‌جای تعریف و تمجید از تجربه‌های کویرگردی، عکس‌های زیبای کویر را برای‌شان روکنید. لذت یک سفر، با خیال و رویای سفر در شب قبل از حرکت، شروع و با تماشای عکس‌های آن برای همیشه ماندگار می‌شود.

عکاسی در کویر
عکس از: سایت Picsunir

ایده برای عکاسی در کویر کم نیست اما همه چیز به ذوق هنری شما بستگی دارد. کاروانسرای مرنجاب، کوه کلنگ و تپه‌های شنی اطرافش و جزیره سرگردانی، از قسمت‌های محبوب جاهای دیدنی مرنجاب برای عکاسی هستند. آسمان پرستاره کویر و طلوع و غروب خورشید هم سوژه‌های جذابی هستند که برای ثبت‌شان به کمی مهارت عکاسی نیاز دارید. البته در این بین از عکس‌های دسته‌جمعی هم غافل نشوید.

عکاسی در کویر
عکس از: سایت Picsunir

۳. رانندگی بدون مرز را تجربه کنید

کویر مرنجاب یکی از پاتوق‌های اصلی آفرودسوارها است. البته بعد از مدتی نگرانی‌هایی درباره طبیعت کویر به‌وجود آمد که باعث ایجاد بعضی از محدودیت‌ها شد. ولی هنو هم مرنجاب است و آفرودسواری بدون مرزش. اگر عاشق ماشین‌های آفرود هستید و سرعت گرفتن روی شن‌های داغ و گردوخاک لاستیک‌ها شما را هیجان‌زده می‌کند، طبیعت مرنجاب منتظرتان است.

آفرود
عکس از: سایت Iranroute

اگر خودتان ماشین آفرود دارید حتما قبل از سفر درباره محدودیت‌های مرنجاب برای ورود این خودروها پرس‌وجو کنید. طبق آخرین دانسته‌های من، ماشین‌های آفرود دو دیفرانسیل اجازه ورود به منطقه را ندارند. راه ساده‌تر به‌خصوص برای کسانی که با تور کویر، به مرنجاب می‌رود، اجاره ماشین از داخل منطقه است. اگر ماشین آفرود با راننده کرایه کنید که دیگر غمی نیست. نه نیازی به آموزش دارید و نه ترسی از تصادف، با خیال راحت از آفرودسواری لذت ببرید.

۴. چهارچرخ سواری چطور است؟

اگر خواستید کمی بیشتر هیجان سفر به کویر مرنجاب را بالا ببرید، موتورهای چهارچرخ را امتحان کنید. با چهارچرخ سواری می‌توانید سرزمین کویری مرنجاب را در زمانی کوتاه زیرپای‌تان جا بگذارید. البته قطعا برای استفاده از موتورهای چهارچرخ به آموزش اولیه نیاز دارید. ولی حتی اگر مثل من هنوز فرصت تعلیم رانندگی را پیدا نکرده‌باشید احتمالا باز هم ازپس راندن این موتورها برمی‌آیید.

چهارچرخ موتوری در کویر
عکس از: سایت Picfilm.ir

۵. چشم‌به‌راه آسمان شب باشید

همه را گفتیم و اصل کار را جا گذاشتیم. این همه راه را قدم‌زنان با من تا دل کویر آمدید اما زیباترین دلیل این سفر را هنوز ندیده‌ایم. کافی است تا شب منتظر باشید. آن وقت است که چشمان‌تان روبه آسمان، باعظمت‌ترین نقاشی تاریخ را تماشا می‌کنید. شب‌ها آسمان مرنجاب آنقدر به زمین نزدیک می‌شود که برای یک لحظه دوست دارید جای‌تان را عوض کنید. یعنی در آسمان‌ها باشید و از آن جا زمین را نگاه کنید.

تماشای آسمان شب
عکس از: سایت Goingiran

آسمان کویر مرنجاب، هم با تجهیزات رصدخانه‌ای و هم با چشمان تیزبین غیرمسلح‌تان، زیبا و شاهکار است. برای رصد ستارگان حتما قبل از سفر از وضعیت آب‌وهوایی کویر مرنجاب و ابری یا صاف بودن آسمان در شب مطمئن شوید تا سختی راه را با غرق شدن در دنیای ستارگان به‌درکنید.

عکاسی در کویر
عکس از: سایت Ion

۶. شترسواری، آفرود طبیعی با سرعت مطمئن است

حالا می‌خواهم نقطه مقابل سرعت و هیجان را که با آفرود و موتور چهارچرخ تجربه کردید، به شما معرفی کنم. همراه همیشگی کویر، با بیشتر از چند قرن سابقه در رانندگی خارج جاده، سرعت مطمئن و ایمنی بالا، همگی را فقط با شترهای بی‌نظیر مرنجاب امتحان کنید. همانقد که تعریف کردن از این وضعیت خنده‌دار به‌نظرمی‌رسد، همانقدر هم سوار بر مرکب شتر، پستی وبلندی‌های مرنجاب را گذراندن جذاب و فراموش‌نشدنی است.

شترسواری در کویر
عکس از: سایت Flickr

کی برویم که کمتر بسوزیم؟

از کویر انتظار آب‌وهوای سرد، معتدل روبه‌سرد و حتی خنک متمایل به سرد را نداشته باشید. لااقل روزهای کویر اینطور نیست. گرما مهمان همیشگی روز است و سرما صاحب‌خانه شب‌های کویر. ولی با این وجود باز هم روزهایی از سال، هوا متعادل‌تر و برای اسکان مسافران بهتر است. برای این که از گرمای تابستان در امان باشید، از روزهای اول آبان تا اوایل بهار را به شما پیشنهاد می‌کنم. درکل در هر فصلی که بار سفر به کویر مرنجاب را می‌بندید حتما برای گذران شب‌های کویر، لباس گرم کافی همراه خودتان بردارید.

جاهای دیدنی اصفهان
عکس از: سایت Travelhubiranc

البته فراموش نکنید که برای تماشای جزیره سرگردان، بهتر است زمان‌های بارندگی را برای سفر انتخاب کنید. این درحالی است که برای سیروسلوک در آسمان شب، باید در شب‌های صاف و بدون ابر مرنجاب، چادر بزنید. خلاصه این که اگر تنظیم برنامه سفر برای همه این‌ها سخت است، خودتان را به یک تور کویرنوردی سپرده و خیال‌تان را راحت کنید.

کویرهای ایران
عکس از: سایت Irandeserts

تابستان را برای سفر به کویر مرنجاب به هیچ کس توصیه نمی‌کنم. اما باز هم به طاقت و عادت خودتان بستگی دارد. اگر در گرمای ۴۰ درجه ظهر تابستان، زنده می‌مانید، راه باز است و جاده دراز. البته کلا کویر مرنجاب در مقایسه با کویرهای دیگر ایران، آب‌وهوای معتدل‌تری دارد و در بیشتر ایام سال، قابلیت مسافرپذیری خودش را ازدست نمی‌دهد.

از چه راهی به کویر مرنجاب برسیم؟

برای رسیدن به جاذبه های کویر مرنجاب شاهراه سفر، شهرستان آران و بیدگل است. یعنی اول خودتان را به آران و بیدگل برسانید و بعد از آن جا به سمت یکی از مسیرهای منتهی به کویر مرنجاب حرکت کنید. دو راه برای تردد بین این شهرستان و کویر مرنجاب وجود دارد. از هر مسیری که می‌روید حتما تجهیزات لازم را همراه خودتان ببرید.

کویر مرنجاب زیبا و گرم
عکس از: سایت Wikipedia

اگر اولین بار است که پا در راه بیابان می‌گذارید، جاده ابوزیدآباد را انتخاب نکنید. درعوض جاده خاکی مرنجاب که از بلوار ارتش در شمال آران و بیدگل شروع می‌شود، مسیر بهتری برای تازه‌کارها به حساب می‌آید. در این جاده تقریبا ۵۰ کیلومتر طی می‌کنید تا به کویر مرنجاب برسید.

در مسیرتان هم تا نزدیکی کاروانسرای مرنجاب احتمالا خیلی با آدم‌ها و متعلقاتشان روبه‌رو نمی‌شوید. مخلص کلام این که راه خاکی است و مسیر کم تردد. اگر بتوانید یکی از محلی‌ها را با خودتان همراه کنید، با خیالی راحت به مقصد می‌رسید.

قلب کویرهای ایران کجاست؟

این همه حکایت و ماجرا از شاه پریان گفتیم ولی هنوز نگفتیم کجای ایران زندگی می‌کند. کویر مرنجاب در استان اصفهان، شهر تاریخی کاشان، شمال شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. برای درک جزئیات محل، به آدرس آن در گوگل‌مپ توجه کنید.

بهترین زمان سفر به کویر
عکس از: سایت Travelhubiranc

کویر مرنجاب روی گوگل‌ مپ

آخرین توصیه‌ها

برای سفر به کویر و رویارویی با اتفاقات مختلف، به‌خصوص اگر بخواهیم کمپ بزنیم، باید تجهیزات کامل داشته باشیم. در ادامه تا جای ممکن به موارد مهمی که باید همراه‌تان ببرید اشاره می‌کنم.

 • کفش ساق‌دار برای جلوگیری از ورود مار و عقرب به بدن‌تان
 • لباس آستین‌بلند، کلاه لبه‌دار، عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی
 • آب معدنی و خوراکی‌هایی که قند بدن‌تان را تامین کند.
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • کیت مارگزیدگی
 • پاوربانک
 • وسایل لازم برای درست کردن آتش مثل کبریت، نفت یا گازوئیل
 • وسایل لازم برای برپایی چادر
 • اسپری ضد حشره برای مصرف قبل از خواب
 • کیسه خواب و زیرانداز
 • لباس‌های گرم کافی برای گذراندن شب‌های سرد کویر
 • قطب‌نما
 • کارت شناسائی و پول نقد
 • در آخر حتما به نزدیکان‌تان درباره برنامه سفر و زمان‌بندی آن اطلاعات دقیق بدهید و تحت هیچ شرایطی تنهایی یا با یک ماشین، سفر به کویر را شروع نکنید.
کویر زیبا
عکس از: سایت Wikipedia

هم‌نفس با نفس‌های گرم کویر

کویر از آن همراهانی است که تا پای حرف‌شان ننشینی و با نفسشان نفس نکشی، درک درستی از آن‌ها پیدا نمی‌کنی. یعنی ظاهرشان شاید علاقه‌مندان خاصی دارد. ولی درون ماجرا هر انسانی را به خودش جذب می‌کند. شاید در نگاه اول می‌گفتم کویر برای آدم‌های صبور و بی‌هیجان خوب است. ولی الان ماجرای من و مرنجاب خیلی فرق می‌کند. کویر برای همه ما خوب است. بخشنده، گرم و اتفاقا پر از هیجان‌های جدید است. بی هیچ حرف اضافه‌ای فقط می‌توانم بگویم: اندازه فاصله زمین تا آسمان به امتحانش می‌ارزد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه
 1. داریوش می‌گوید

  سلام. تا چند سال پیش مدیریت مجتمع کاروانسرا به نحو دیگه ای بود و میشد از فضای اطراف کاروانسرا استفاده کرد و داخل محوطه جلوی کاروانسرا چادر زد و وارد قسمت فنس شد و کمی امنیت داشت. الان مدیریت جدید علاوه بر خود کاروانسرا محوطه جلوی اون رو فنس کشی کرده و فقط با رزرو اتاق می تونید وارد محوطه بشید . از این حیث با خانواده و اواسط هفته که خلوته یکم امنیت پایینی داره. سرویس بهداشتی شهرداری پشت کاروانسرا چند سالی میشه که رسیدگی نمیشه و این واقعا یک مشکل بزرگه چون نمیدونم چند ساعت میشه بدون سرویس بهداشتی سر کرد. اینها نظرات من در مورد کاروانسرا بود. در مسیر کمپ های دیگه ای هم هستن که من نرفتم و نمی دونم چطور هستن.
  خود کویر بکر و زیباست و سکوت مثال زدنی داره. مخصوصا شب زیبایی داره

  1. تحریریه علی‌بابا می‌گوید

   سلام داریوش عزیز 🙂
   اینکه تجربه خودتون رو با سایر مخاطبان علی‌بابا در میون می‌ذارید، خیلی ارزشمنده. امیدواریم به کیفیت خدمات این منطقه رسیدگی بشه.

 2. حسین عبدالهی نصرآبادی ازتهران می‌گوید

  دوستان گردشگر
  سلام

  از شهر دارالفضل سفیدشهر (همان نصرآبادکویر)
  نزدیک کاشان وآران وبیدگل
  باآثار باستانی جذاب ودیدنی

  ازطریق اتوبان قم به کاشان
  ورودی شهر مشکات کیلومتر۳۰

  شامل
  شهر زیرزمینی طسمیجان سفیدشهر
  مهرکده تاریخی کلیسای سفیدشهر
  امامزادگان سکینه خاتون س و شاهزاده ابراهیم ع سفیدشهر
  وخانه های تاریخی
  قلعه های تاریخی

  ودهها آثار دیگر بازدید فرمایید.

  ارادتمندعبدالهی نصرآبادی ازتهران