آبشار آب سفید

آبشار آب سفید لرستان؛ عروس آبشارهای ایران

در این مقاله برایتان از آبشار آب سفید الیگودرز می‌گوییم. آبشاری که با لقب «عروس آبشارهای ایران» شناخته می‌شود و لذت بازدید از لرستان را چند برابر می‌کند. چمدان ببندید و برای دیدن یکی از بهترین جاهای دیدنی الیگودرز آماده شوید.

آبشار آب سفید ۷۰ متر طول دارد و یکی از بلندترین آبشارهای ایران به شمار می‌رود و چند سالی هم هست که در فهرست میراث ملی طبیعی ایران ثبت شده است.

تماشای این آبشار، آرامش را مهمان جسم و روحتان می‌کند. هوای پاک، صدای برخورد آب، نسیم خنکی که می‌وزد، منظره فوق‌العاده اطراف آبشار دست‌به‌دست هم می‌دهد تا خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برایتان بسازد.

آبشار آب سفید کجاست؟
آبشار آب سفید در لرستان، شهر الیگودرز، ۵۰ کیلومتری الیگودرز، جاده امامزاده مومد حسن قرار دارد.
بهترین زمان بازدید از آبشار آب سفید چه موقعی است؟
فصل‌های بهار و تابستان بهترین زمان سفر به آبشار آب سفید است.
کدام جاذبه‌های گردشگری به آبشار آب سفید نزدیک است؟
سد خان‌آباد، زیارتگاه مومد حسن و آبشار چکان، نزدیک‌ترین جاذبه‌ها به آبشار آب سفید است.
آبشار آب سفید چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟
کمپینگ، عکاسی، کوه‌نوردی، طبیعت‌گردی و اسب‌سواری ازجمله امکانات تفریحی آبشار آب سفید هستند. برای امکانات رفاهی هم به سکوهای استراحت، غرفه‌های غذایی، نمازخانه و چندین جای دیگر اشاره می‌کنیم.
در بازدید از آبشار آب سفید کجا اقامت کنیم؟
برای اقامت می‌توانید کمپینگ اطراف آبشار، اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی الیگودرز، یا اجاره خانه‌های محلی را امتحان کنید.

مشخصات آبشار آب سفید

آبشار آب سفید، در جنوب شرقی لرستان، در دامنه‌ کوه‌های زاگرس و در کنار کوه «قالی‌کوه» در ذلقی قرار دارد و برای رسیدن به آن، باید اول به الیگودرز بروید.

آبِ آبشار آب سفید، از تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید و از کوه سرازیر می‌شود. بعد هم به رود رودبار لرستان می‌رسد و بعد به دز می‌ریزد. یکی از سالم‌ترین آب‌های معدنی لرستان، آبی است که در آبشار آب سفید جریان دارد.

شاید کنجکاو باشید که چرا به این آبشار، عروس می‎گویند. خب کافی است یک نگاه به عکس‌های این آبشار حیرت‌انگیز بیندازید. آبی که از بالا به پایین می‌ریزد، با برخورد به سنگ‌ها و صخره‌ها، منظره‌ای را می‌سازد که فکر می‌کنید آبشار، تور سفیدی بر سر کوه است.

آبشار آب سفید کجاست؟

عکس از: سایت Google Maps

ارتفاع آبشار ۷۰ متر و عرض تاج آن در فصول پرآب، به حدود ۸ متر می‌رسد. آب آبشار هنگام پایین‌ریختن، با هوا مخلوط می‌شود و با برخورد به صخره‌ها حباب‌های سفیدی تشکیل می‌دهد. این حباب‌های سفید دلیل اصلی سفید دیده‌شدن آبشار هستند. به همین دلیل است که به آبشار «آب سفید»، «او اسبید»، «آبشار سفید» و «آبشار سفید آب» می‌گویند.

آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

منطقه اطراف آبشار با اسم «تاریک‌دره» شناخته می‌شود. این منطقه تغییرات زمین‌شناختی زیادی داشته و به‌دلیل رودخانه‌های جاری در دره‌های کوهپایه‌ای، دچار فرسایش زیادی شده است.

آبشار آب سفید در دره‌های تاریک و به‌دلیل فعالیت‌های زمین‌شناختی و فرسایش آبی، در چندین هزار سال به وجود آمده است.

آبشار آب سفید کجاست؟

آبشار آب سفید در منطقه پیشکوه ذلقی، در محدوده ۵۰ کیلومتری شهر الیگودرز قرار دارد. این آبشار در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد که بخشی از دامنه‌های رشته‌کوه اشتران‌کوه در زاگرس به شمار می‌رود.

آبشار آب سفید کجاست؟

عکس از: سایت Google Maps

آدرس: لرستان، شهر الیگودرز، ۵۰ کیلومتری الیگودرز، جاده امامزاده مومد حسن

لوکیشن آبشار آب سفید روی گوگل‌مپ

بهترین مسیر دسترسی به آبشار آب سفید

برای رسیدن به آبشار آب سفید، باید اول به الیگودرز بروید و با استفاده از جاده امامزاده  مومد حسن، به‌سمت آبشار برانید. این جاده ۷۵ کیلومتری، شما را به یک دوراهی می‌رساند:

اولین راه، یک جاده کوهستانی است که راهی ۲ساعته تا آبشار دارد. راه دوم یک پیاده‌روی ۱۵دقیقه‌ای در مسیر سنگ‌فرش‌شده را می‌طلبد که شما را سریع و راحت به آبشار می‌رساند.

آدرس آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

اگر مبدا شما تهران باشد، بهترین مسیر برای شما به این صورت است: آزادراه تهران به ساوه، آزادراه ساوه به سلفچگان، بزرگ‌راه قم به اراک، جاده اراک به خمین، خیابان امام خمینی، بلوار دانشجو و درنهایت جاده به الیگودرز.

فاصله الیگودرز تا آبشار آب سفید

فاصله الیگودرز تا آبشار آب سفید ۷۵ کیلومتر است و بعد از آن هم ۱۵ دقیقه‌ پیاده‌روی دارد.

فاصله الیگودرز تا آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

فاصله تهران تا آبشار آب سفید

از تهران تا آبشار آب سفید حدود ۴۶۰ کیلومتر است. اگر میانگین سرعت شما ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت باشد، پنج ساعت و نیم طول می‌کشد که از تهران به آبشار آب سفید الیگودرز برسید.

فاصله تهران تا آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان بازدید از آبشار آب سفید

همیشه برای سفر باید شرایط آب‌وهوایی و شلوغی مقصد مدنظرمان را در نظر داشت. گرچه گاهی با وجود شلوغی و شرایط آب‌وهوایی نامناسب، باز هم راهی مقصد می‌شویم؛ چون عاشق بازدید از آن هستیم.

بهترین زمان رفتن به آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

خوشبختانه برای بازدید از آبشار آب سفید لرستان، نیازی نیست نگران هیچ‌کدام از این‌ها باشید. بهترین زمان سفر به لرستان و بازدید از آبشار آب سفید، فصل‌های بهار و تابستان است. این دو فصل آب‌وهوای خنک و دل‌نشینی دارد که لذت بازدید را برایتان دوچندان می‌کند. از طرفی در این دو فصل، آبشار آب سفید اوج زیبایی خودش را به گردشگران نشان می‌دهد.

اگر دوست داشته باشید در پاییز و زمستان سفر کنید، باید حتما لباس گرم داشته باشید.

آبشار آب سفید لرستان

عکس از: سایت Google Maps

پوشش گیاهی و جانوری آبشار آب سفید

وقتی از آبشار آب سفید الیگودرز بازدید کنید، نه‌تنها خود آبشار، بلکه منظره اطراف و پوشش گیاهی منطقه هم هوش از سرتان می‌پراند. ترکیب این پوشش گیاهی و آبشار آب سفید، خاطره‌ای به‌یادماندنی را در ذهنتان حک می‌کند.

آبشار آب سفید الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

همان‌طور که قبلا هم گفتم، آبشار آب سفید در منطقه‌ای ییلاقی قرار دارد و کوه‌ها و درختان زیادی در اطرافش دیده می‌شود. درختان بلوط و گردو از مهم‌ترین درختان این منطقه هستند.

البته فکر نکنید پوشش گیاهی این منطقه فقط به اینجا ختم نمی‌شود، سرو کوهی، ارس، زالزالک، انجیر وحشی، نسترن وحشی، لاله‌های واژگون و تمشک هم جزء پوشش گیاهی این منطقه هستند.

آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

پلنگ، خرس، کفتار، گرگ، شاهین، کبوتر چاهی، سهره، قمری، چکاوک، شاه‌بوف و کبک هم از جانوران اطراف آبشار آب سفیدند.

جاهای دیدنی اطراف آبشار آب سفید

به‌ نظر خودتان، حیف نیست تا لرستان بروید و بقیه جاهای دیدنی الیگودرز یا جاهای دیدنی لرستان را از دست بدهید؟ در این قسمت جاهای دیدنی اطراف آبشار آب سفید را به شما معرفی می‌کنیم تا سری هم به آن‌ها بزنید و گردشتان را کامل‌ کنید.

امامزاده مومد حسن

یادتان هست از جاده‌ای گفتیم که به آبشار آب سفید می‌رسد؟ زیارتگاه و مقبره محمد‌بن‌حسن در همان جاده قرار دارد. این امامزاده بین مردم محلی بسیار معروف است و برایشان اهمیت فراوانی دارد.

پدر محمد‌بن‌حسن(ع)، ملقب به حسن مثنی در ۵۶سالگی در شهر مدینه به شهادت رسیدند. این امامزاده در سال دوم هجری وارد ایران شدند و درنهایت به‌دست سربازانی که تعقیبشان می‌کردند، به شهادت رسیدند.

امامزاده مومد حسن لرستان

عکس از: سایت Wikimedia

سد خان

در ۲۵ کیلومتری الیگودرز، می‌توانید سد خان‌آباد را پیدا کنید. در همان جاده الیگودرز به‌سمت آبشار، نرسیده به روستای برم، در سمت چپ جاده، یک مسیر برای رسیدن به روستای شاپورآباد قرار دارد. با استفاده از این جاده خودتان را به روستای شاپورآباد برسانید و از دریاچه و سد خان‌آباد بازدید کنید.

وقت‌گذراندن کنار این سد همراه خانواده و دوستانتان، حسابی حال و هوایتان را عوض می‌کند.

سد خان لرستان

عکس از: سایت Google Maps

آبشار چکان

آبشار آب سفید، تنها آبشار این منطقه نیست. در مسیر الیگودرز به آب سفید، می‌توانید آبشار چکان را هم پیدا کنید. ورودی این آبشار در ۸ کیلومتری جاده الیگودرز به شول‌آباد، نزدیکی روستاهای حسین‌آباد و دهقادی قرار گرفته است.

با بازدید از این آبشار، می‌توانید چشم‌اندازی به کوه‌های زاگرس و دره چکان هم داشته باشید. نگاه‌کردن به منظره فوق‌العاده روبه‌رو، همراه با صدای آب و فضای شگفت‌انگیز آبشار حیرت‌انگیز است.

آبشار چکان لرستان

امکانات تفریحی آبشار آب سفید

امکانات رفاهی و تفریحی در اطراف هر جاذبه گردشگری بسیار مهم است. در این بخش می‌خواهیم امکانات تفریحی آبشار آب سفید لرستان را به شما معرفی کنیم. کمی جلوتر که برویم، امکانات رفاهی این آبشار را هم برایتان توضیح می‌دهیم.

رفتن به آبشار آب سفید الیگودرز

عکس از: سایت Google Maps

هنگام بازدید از آبشار آب سفید الیگودرز، می‌توانید امکانات تفریحی زیادی را تجربه کنید. به‌جز مواردی که این زیر توضیح می‌دهیم، موارد دیگری مثل اسکی، دوچرخه‌سواری، ماهیگیری، تیراندازی و تله‌کابین‌سواری هم به‌زودی در این منطقه راه می‌افتد. شاید تا زمان سفر شما این تفریحات هم به تفریحات آبشار آب سفید اضافه شده باشد!

آبشار آب سفید در زمستان

عکس از: سایت Google Maps

– کمپینگ

امکانات رفاهی اطراف آبشار آب سفید، باعث می‌شود دلتان بخواهد در این منطقه کمپینگ را هم امتحان کنید. خبر خوب این است که این امکان برای شما هم وجود دارد. با کمپینگ در اطراف آبشار، شبی شگفت‌انگیز را سپری کنید.

صدای آب و نسیم خنکی که شب‌ها می‌وزد، لذت خوابیدن در طبیعت را چند برابر می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم برای یک‌ بار هم که شده کمپینگ کنار آبشار آب سفید را تجربه کنید.

آبشار آب سفید لرستان

عکس از: سایت Google Maps

– عکاسی

عکاسی تفریحی است که تقریبا در تمام جاهای دیدنی ایران وجود دارد؛ اما چه چیزی آن را در آبشار آب سفید خاص می‌کند. منظره منحصربه‌فردی که آبشار می‌سازد و طبیعت اطراف آبشار، سوژه خاص و زیبایی برای عکاسی است.

راهنمای رفتن به آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

– کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی

امکان ندارد به آبشار آب سفید سر بزنید؛ اما کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی نکنید. اگر بخواهید، می‌توانید از منظره‌های مختلف طبیعت عکس بگیرید تا علاوه بر خاطراتتان، این زیبایی‌ها در حافظه‌ای دیجیتالی هم ثبت شود.

آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

– اسب‌سواری

اسب‌سواری یکی از تفریحات محبوب نزدیک آبشار آب سفید است. با کمک مربی‌ها و با وجود اسب‌ها، خاطره‌ای خوش در دل جنگل می‌سازید.

امکانات رفاهی آبشار آب سفید

این بخش را با دقت بخوانید؛ چون که قرار است از این‌همه تنوع امکانات تعجب کنید. آبشار آب سفید یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی لرستان است. به همین دلیل طبیعی است که امکانات زیادی هم داشته باشد.

بازدید از آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

۲ نمازخانه، ۱۵۰ سکوی استراحت، غرفه‌های مواد غذایی و سیاه‌چادر و نمایشگاهی که در این اطراف قرار دارد، گوشه‌ای از امکانات رفاهی آبشار آب سفید است. نمایشگاه برای آشنایی با محصولات و فرهنگ مردم بختیاری و عشایر منطقه ایجاد شده است. شما به‌راحتی می‌توانید این نمایشگاه را در محوطه آبشار پیدا کنید.

امکانات دیگری هم در این منطقه وجود دارد که بعضی از آن‌ها هنوز در دستور کار است.

آبشار سفید آب لرستان

عکس از: سایت Google Maps

دریاچه مصنوعی یک‌هکتاری، آلاچیق، سکوی ماهیگیری، درمانگاه، پاسگاه پلیس، تله‌کابین، پیست اسکی، سوئیت‌های اقامتی، سالن همایش، پیست دوچرخه‌سواری، امکانات تیراندازی، پیست اسب‌سواری، باغ‌وحش، پارک بازی کودکان، کافی‌شاپ و رستوران سنتی، امکانات دیگر این منطقه هستند.

اقامت در آبشار آب سفید

برای اقامت انتخاب‌های زیادی وجود دارد. شهر الیگودرز هتل‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی مختلفی دارد، کمپینگ و اجاره خانه‌های محلی هم از گزینه‌های شماست.

آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

کمپینگ و شب‌مانی حوالی آبشار آب سفید

خوشبختانه امکانات کافی و مناسب برای کمپینگ در اطراف آبشار آب سفید وجود دارد؛ البته یک سری وسایل اولیه را خودتان باید همراه خود بردارید.

این نوع اقامت فرصتِ ماندن در دل طبیعت و لذت‌بردن از این‌همه زیبایی را به شما می‌دهد. خوابیدن در طبیعت، کنار درختان و آبشار، فراموش‌نشدنی‌ترین خاطره شما از آبشار آب سفید خواهد بود.

آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستای آب سفید

اگر کمپینگ را دوست ندارید، راهی شهر الیگودرز شوید. الیگودرز بهترین شهر برای گردشگرانی است که می‌خواهند نزدیک آبشار آب سفید لرستان بمانند. می‌توانید در این هتل‌ها و اقامتگاه‌ها بمانید:

 • هتل جهان‌گردی الیگودرز
 • مجتمع اقامتی آسمان
 • اقامتگاه بوم‌گردی ریتون سام
 • اقامتگاه بوم‌گردی الورزبوم در کیلومتر ۸۵ جاده شول‌آباد

اگر دلتان بخواهد، می‌توانید سری به روستاهای اطراف آبشار آب سفید بزنید و خانه‌های محلی را اجاره کنید.

اقامتگاه بومگردی نزدیک آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی در آبشار آب سفید

برای بازدید از آبشار آب سفید الیگودرز، لازم نیست شرایط خیلی خاصی داشته باشید. فقط چند نکته است که خوب می‌شود آن‌ها را رعایت کنید.

 • لباس اضافی و گرم، کفش مناسب، زیرانداز مناسب، مواد غذایی و آب، مواردی است که باید همراه خودتان داشته باشید.
 • در این منطقه غرفه‌های غذایی متنوعی وجود دارد؛ اما خوب است محض احتیاط خودتان هم کمی غذا و آب همراهتان داشته باشید.
 • حتما قبل از بازدید، شرایط آب‌وهوایی را بررسی کنید. اگر در بهار سفر کنید ممکن است باران را هم ببینید. با وجود باران بهتر است بازدیدتان از آبشار آب سفید را به تعویق بیندازید.

در آخر، حتما از سفرتان عکس بگیرید تا خاطراتتان را همه‌جا با خودتان داشته باشید. اگر سری به این آبشار فوق‌العاده زدید، خوش‌حال می‌شویم زیر این مقاله کامنت بگذارید و از سفرتان بنویسید تا ما علی‌بابایی‌ها هم از تجربیات ارزشمندتان استفاده کنیم. سفرتان به سلامت.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. رامین می‌گوید

  ما واسه ۱۵ و ۱۶ فروردین اونجا بودیم چقد خوب بود کلی لذت بردیم

 2. فرهاد می‌گوید

  واقعا از این همه زحمتی که کشیدید سپاسگذرارم‌.
  کامل وجامع و بی نقص.آفرین به شما
  باخوندن این مطلب برای دقایقی خودم رو توی این فضای زیبا حس کردم