جاهای دیدنی دورود

جاهای دیدنی دورود؛ سرزمین آبشارهای خروشان

شهر مسحورکننده دورود که در بخش شرقی استان لرستان است، با آب‌وهوای معتدل و کوه‌های باشکوه خود، عنوان پایتخت طبیعت ایران را به خود اختصاص داده است. دورود حالا به پناهگاه گردشگرانی تبدیل شده که قصد دارند به مهد شگفتی‌های طبیعت قدم بگذارند و جذاب‌ترین جاهای دیدنی دورود را ببینند.

اهمیت دورود از نظر گردشگری چیزی فراتر از مختصات جغرافیایی آن است. این شهر از جاهای دیدنی لرستان در جایگاه قلب تپنده استان لرستان به مامنی برای علاقه‌مندان به طبیعت و گردشگران فرهنگی تبدیل شده است.‌

اهمیت دورود از نظر گردشگری به‌دلیل جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فوق‌العاده آن است.

آبشارهای خروشان و متعدد که جزو معروف‌ترین دیدنی‌های دورود است و باعث شده تا این شهر لقب «سرزمین آبشارهای خروشان» را از آن خود کند.‌ در این مطلب از مجله گردشگری علی‌بابا، جذاب‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی دورود را معرفی می‌کنیم.

دورود کجاست؟
شهرستان دورود در بخش شرقی استان لرستان قرار دارد.
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در دورود کدام است؟
آبشار گرمه، آبشار بیشه و دریاچه گهر از جذاب‌ترین بخش‌های طبیعت‌گردی دورود است.
جاهای زیارتی و مذهبی دورود کجاست؟
امامزاده زیدبن‌علی، امامزاده عبدالله و امامزاده پیروالی از جاهای زیارتی دورود است.
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی دورود کدام است؟
پارک جنگلی دورود محبوب‌ترین و معروف‌ترین منطقه تفریحی دورود است.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی دورود کدام است؟
پل چالان چولان یکی از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین بخش‌های تاریخی شهرستان دورود است.

جاذبه‌های طبیعی دورود

دورود به طبیعت ناب خود شهرت دارد. هریک از آبشارهای کوچک و بزرگ این منطقه زیبایی‌های خودشان را دارند و می‌توانند فضای آرامی برای طبیعت‌گردی باشند.

– آبشار گرمه

آبشار آبگرمه یا آبشار چم چیت از جاهای دیدنی دورود در ۲۳کیلومتری شهرستان دورود و در ادامه جاده راه‌آهن قرار دارد. سرچشمه اصلی این آبشار پلکانی ارتفاعات کوه «بشر سرچشمه» است. طول آبشار گرمه ۵۰۰ متر است و در نهایت به رود سزار می‌رسد. بعضی از بومی‌های دورود آبشار آب گرم را به‌دلیل نزدیک‌بودن با منطقه چم‌چید، آبشار چم‌چید می‌نامند.

لوکیشن آبشار گرمه روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– آبشار بیشه

آبشار بیشه یا آبشار پوران با طول ۴۸ متری خود در فاصله ۳۰کیلومتری شهر دورود و در دل کوه‌های زاگرس واقع شده است. سرچشمه این آبشار از چند چشمه مختلف در ارتفاعات زاگرس است. جالب است بدانید آبشار بیشه در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده و محبوبیت زیادی در بین گردشگران از تمام نقاط جهان دارد.

در این آبشار از جاهای دیدنی دورود تفرجگاهی مخصوص گردشگران ساخته شده که امکاناتی مثل سرویس بهداشتی، اتاقک‌ها چوبی و حمام دارد.

لوکیشن آبشار بیشه روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– آبشار ازنادر

این آبشار از جاهای دیدنی دورود که به اسم دره اسپر هم معروف است، در هفت‌کیلومتری دورود و در دره اسپر واقع شده است. اولین چیزی که با ورود به این آبشار به چشمتان می‌خورد، نه فوران آب‌های خروشان، بلکه کوهستان عظیمی است که دورتادور آبشار را احاطه کرده و با شکوه خود زیبایی دوچندان به آن منطقه بخشیده است.

لوکیشن آبشار ازنادر روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– دریاچه گهر

شفافیت آب دریاچه گهر به حدی است که با نگاه‌کردن به سطح آب می‌توانید، ماهی‌های کف دریاچه به عمق چهارمتری را به وضوح ببینید. سرچشمه آب این دریاچه رود تاپله است که در ۳۵کیلومتری دورود واقع شده است. به دریاچه گهر، نگین اشتران‌کوه هم می‌گویند و برای رفتن به آن و دیدن زیبایی‌های بی‌نظیرش نیاز به یک پیاده‌روی طولانی دارید. در این دریاچه از جاهای دیدنی دورود می‌توانید تفریحاتی مثل اسکی روی آب، کوه‌نوردی، قایق‌سواری و ماهیگیری را تجربه کنید.

لوکیشن دریاچه گهر روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– چشمه وقت و ساعت دورود

آبشار وقت و ساعت در فاصله حدود ۱۴ کیلومتری دورود واقع شده که در غار وقت و ساعت از جاهای دیدنی دورود است که با ارتفاع پانزده‌متری روی کف غار می‌ریزد.‌ با واردشدن به این غار متوجه می‌شوید که بعد از حدود پنچاه دقیقه جریان آن متوقف می‌شود و بعد از دو ساعت دوباره شروع به ریزش می‌کند.

لوکیشن چشمه وقت و ساعت روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Wikimedia

– تالاب ازگن‌

تالاب ازگن از جاهای دیدنی دورود دقیقا در چند قدمی آبشار آبگرم است. این تالاب فصلی است و آب آن از طریق بارش‌های منطقه تامین می‌شود. بهترین وقت بازدید از تالاب ازگن فصل بهار است؛ چون به اندازه کافی باران باریده و تالاب را پر آب کرده است.

لوکیشن تالاب ازگن روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– رودخانه سزار‌

ازجمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین جاهای دیدنی دورود رود سزار است که از منطقه‌های مهمی مثل ازنا، الیگودرز و اشترینان رد می‌شود. مسیر این رود تا قسمت جنوبی ایران ادامه پیدا می‌کند و چشم‌انداز باشکوهی به کوه‌های زاگرس هدیه می‌کند.

لوکیشن رودخانه سزار روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– غار منو‌

برای رفتن به این غار زیبا و هیجان‌انگیز از جاهای دیدنی دورود باید حدود ۲۵ کیلومتر از قسمت جنوبی دورود رانندگی کنید. غار منو در روستای گورکش قرار دارد و دهانه آن به سمت آسمان است.

با وارد شدن به این غار متوجه سه تالار می‌شوید که برای رفتن به هر کدام از آن‌ها باید تجهیزات کافی برای کوه‌نوری همراه خود داشته باشید.

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Shahdaridoroud

– غار وقت و ساعت

غار وقت و ساعت از جاهای دیدنی دورود که در دامنه کوه پریز است، درواقع زیر چشمه وقت و ساعت قرار دارد که قبل‌تر به آن اشاره کردم. نکته مهمی که درباره این غار باید بدانید این است که برای رسیدن به آن نیاز به پیاده‌روی نسبتا طولانی و سختی است؛ پس سعی کنید قبل از رفتن به غار وقت و ساعت از بابت کفش راحت و وسایلی که همراه خود می‌برید مطمئن شوید.

لوکیشن غار وقت و ساعت روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Tasnimnews

– غار مردگان‌

غار مردگان از جاهای دیدنی دورود در داخل کوهی و در روستای دریژان است و از روستا تا غار حدود نیم ساعت پیاده‌روی لازم است. درباره غار مردگان شایعات و داستان‌های زیادی وجود دارد؛ بسیاری از محلی‌ها اعتقاد دارند مردم روستا در زمان حمله مغول در داخل غار پناه می‌بردند و حالا بقایای آن‌ها در این غار وجود دارد.

لوکیشن غار مردگان در گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Hamshahrionline

– کوه پریز

یکی از زیباترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی دورود، کووه پریز است که با ارتفاع ۳۰۷۰متری خود توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است. جالب‌ترین بخش این کوه که در قسمت جنوبی دورود قرار دارد، تنگه نیگاست که آبشار زیبای وقت و ساعت از آن می‌گذرد.

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Bayanbox

یکی دیگر از شگفتی‌های این کوه، چاه ساز دهل از جاهای دیدنی دورود است. چاهی که صدای دهل از آن در می‌آید و هنوز کسی دلیل قطعی این موضوع را کشف نکرده است. بعضی از محلی‌ها اعتقاد دارند علت وجود این صدا خروج هوا با فشار زیاد در انتهای چاه است.

لوکیشن کوه پریز روی گوگل‌مپ

– کوه قارون‌

کوه قارون که حدود پانزده کیلومتر با شهر دورود فاصله دارد، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری لرستان و دیدنی‌های دورود به شمار می‌آید. این کوهستان با چشمه‌های زیبا و جنگل‌های بلوطی که دارد، توجه تمام گردشگران را به خود جلب می‌کند.‌

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Balad

پیشنهاد می‌کنیم برای لذت بیشتر در فصل بهار به دیدن این کوه بروید و از دیدن زیبایی‌های طبیعی آن حیرت‌زده شوید.

لوکیشن کوه قارون روی گوگل‌مپ

– تنگه لی لی

گاهی بسیاری از اتفاقاتی که در طبیعت رخ می‌دهد، خود باعث ایجاد طبیعتی شگفت‌انگیز می‌شود. تنگه لی‌لی از جاهای دیدنی دورود که در صخره‌های زاگرس قرار دارد، در اثر فرسایش آبی و بادی ایجاد شد و حالا با اشکال حیرت‌انگیزی که ساخته به زیبایی در میان این صخره‌ها خودنمایی می‌کند.

لوکیشن تنگه لی لی روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– تنگه عزیزآباد‌

اگر از سمت جاده دورود به‌سمت بروجرد حدود پانزده کیلومتر رانندگی کنید، به جایی می‌رسید که شاید تصور کنید، یک تکه از بهشت است. این جای زیبا تنگه عزیزآباد از جاهای دیدنی دورود است که جزو جذاب‌ترین دیدنی‌های دورود است و آبشارهای مختلف آن هرکدام ارتفاع خاص خود را دارد که توجه شما را به زیبایی خود جلب می‌کند.

لوکیشن تنگه عزیزآباد روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– دشت لاله‌های واژگون رزسو‌

اگر تابه‌حال لاله واژگون دیده باشید، حتما می‌دانید که دیدن این گل زیبا در اندازه وسیع چقدر هیجان‌انگیز و حیرت‌آور است. دشت لاله‌های واژگون در شهرستان دورود هم دقیقا به همین زیبایی است. این دشت در ۱۰کیلومتری دورود است و نزدیک‌ترین روستا به آن، روستای دره اسپر از جاهای دیدنی دورود نام دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن این دره فصل بهار را انتخاب کنید؛ چون گل‌ها در تازه‌ترین و بهترین حالت خود هستند.

لوکیشن دشت لاله‌های واژگون رزسو روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Asriran

– دره نی‌گاه

دره زیبای نی‌گاه فقط شش کیلومتر با دریاچه گهر فاصله دارد که به اسم دره نگار هم شناخته ‌می‌شود. این دره یکی از بکرترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی دورود و مقصد بسیاری از ‌کوه‌نوردان و طبیعت‌گردهای حرفه‌ای است.‌

لوکیشن دره نی‌گاه روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– دره چکان‌

دره چکان از جاهای دیدنی دورود در قسمت جنوبی شهرستان دورود و جزو مناطق ییلاقی شول‌آباد است. اگر به مناطق تاریخی علاقه دارید، به‌هیچ‌وجه سکونت‌گاه‌های قدیمی و قلعه‌های تاریخی این منطقه را از دست ندهید.

لوکیشن دره چکان روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

جاذبه‌های تاریخی دورود

هرچند آبشارهای معروف زیادی از جاهای دیدنی دورود هستند، اما این شهر جاذبه‌های تاریخی هم دارد. شما می‌توانید با سفر به دورود از جاهای تاریخی آن هم بازدید کنید.

– حمام افراونده

حمام افراونده که قدمت آن به دوره زندیه برمی‌گردد، در سال ۱۳۸۵ به ثبت آثار ملی ایران رسید. این اثر تاریخی در چهل‌کلیومتری شهرستان دورود قرار دارد و مواد سازنده آن تنها خشت خام، ملات آهن، ساروج و سنگ است.

لوکیشن حمام افراونده روی گوگل‌مپ

– پل تاریخی چالانچولان

قدمت پل چالان چولان از جاهای دیدنی دورود به دوره ساسانی یعنی حدود ۴۰۰ سال قبل برمی‌گردد که در تاریخ ۱۳۷۶ به ثبت آثار ملی ایران رسید. این اثر تاریخی را تداعی‌کننده یک رویداد تاریخی هم می‌دانند؛ یعنی اشغال ایران توسط ارتش متفقین در جنگ دوم جهانی در آن زمان نیروهای آمریکایی از طریق پل چالان چولان به ارتش شوروی کمک می‌کرد.

لوکیشن پل چالان چولان روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Aria

آرامگاه‌ها و جاذبه‌های مذهبی دورود

اهالی دورود در دل جاذبه‌های مذهبی این شهر دلشان را آرام می‌کنند. شما هم می‌توانید در سفر به جاهای دیدنی دورود از حس خوب آرامگاه‌ها و جاذبه‌های مذهبی آن استفاده کنید.

– امامزاده زیدبن علی(ع)

امامزاده زیدبن‌علی در بازار قدیمی خرم‌آباد است که اولین بار به دستور بدربن‌حسنویه ساخته شد. این بنای تاریخی به‌جز ارزش معنوی، ارزش تاریخی فراوانی دارد.‌

اگر به کتیبه‌های روی دیوارها و گلدسته‌های آجری دو طرف آن نگاهی بیندازید، متوجه شکوه معماری گذشته و ارزش زیاد آن می‌شوید.

لوکیشن امامزاده زید بن علی روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– امامزاده پیر عبدالله‌

مقبره امامزاده پیر عبدالله از جاهای دیدنی دورود با شهر دورود ۲۵ کیلومتر فاصله دارد و به‌دلیل قرارگرفتن در رشته کوه‌های زاگرس به یکی از جاذبه‌های تفریحی شهرستان دورود تبدیل شده است.‌

جالب است بدانید بزرگ‌ترین مزرعه پرورش ماهی در کل استان لرستان در این مقبره ساخته شده است.

لوکیشن امامزاده پیر عبدالله روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Bahambegardim

جاذبه‌های تفریحی دورود

هرچند طبیعت‌گردی خودش نوعی تفریح و آرامش است، اما جاذبه‌های تفریحی دورود یک حال‌وهوای دیگر دارند. در سفر به جاهای دیدنی دورود تجربه حضور در این تفریح‌گاه‌ها را از دست ندهید.

– تفرجگاه باباهور یا بام دورود

این منطقه تفریحی در دامنه کوه باباهور واقع شده است که با مساحت ۵۰۰ هکتار جزو بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری دورود شناخته می‌شود.

نقشه‌های زیادی برای این منطقه کشیده شده و به‌زودی قرار است هتل، شهر بازی، استخر، پارک صخره‌ای و چند بخش تفریحی دیگر به آن اضافه شود.

لوکیشن تفرجگاه باباهور یا بام دورود روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– پارک‌ جنگلی دورود

این پارک جنگلی از جاهای دیدنی دورود با قدمت پنچاه‌ساله، حدود پانزده دقیقه با مرکز شهر دورود فاصله دارد. جاده ورودی این پارک جنگلی خود با مسیر پرپیچ‌وخمی که دارد، یکی از زیباترین منظره‌ها را رقم زده است.

بسیاری از طبیعت‌گردها و گردشگران تنها برای دیدن این جاده به شهرستان دورود سفر می‌کنند.

لوکیشن پارک‌ جنگلی دورود روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– پارک دانشجو

این پارک از جاهای دیدنی دورود با چراغ‌های رنگی و مجسمه‌های باشکوهی که در قسمت‌های مختلف خود دارد، توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

بسیاری از ساکنان شهر دورود برای گذراندن آخر هفته به‌همراه خانواده، به این پارک می‌آیند؛ برای همین با ورود به آن می‌توانید صدای خنده کودکان و بازی آن‌ها را در جای جای پارک بشنوید.

لوکیشن پارک دانشجوی دورود روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– پارک آزادگان

پارک آزادگان از جاهای دیدنی دورود در مرکزی‌ترین نقطه شهر دورود واقع شده و برای همین دسترسی به آن از تمام نقاط شهر ممکن است. قدمت این پارک به بیش از ۱۰ سال پیش برمی‌گردد؛ به همین دلیل ارزش تاریخی زیادی در بین مردم آن دارد. طبیعت زیبای پارک آزادگان اولین چیزی است که در بدو ورود توجه شما را به خود جلب می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم بعد از یک روز گشت‌وگذار در اطراف شهر، ساعاتی را در این پارک استراحت کنید و به تنوع پوشش گیاهی آن توجه کنید.

لوکیشن پارک آزادگان روی گوگل‌مپ

مراکز خرید دورود

اگر اهل بازارگردی هستید، از گشت‌وگذار در دل مراکز خرید و پاساژها این شهر که خودشان از جاهای دیدنی دورود به حساب می‌آیند، دست خالی بیرون نمی‌روید.

– مجتمع تجاری پاسارگاد

مرکز خرید پاسارگاد در میدان امام رضا یکی از جاهایی است که می‌توانید برای خرید یادگاری یا سوغاتی از شهرستان دورود به آنجا بروید.‌

لوکیشن مجتمع تجاری پاسارگاد روی گوگل‌مپ

جاهای دیدنی دورود

عکس از: سایت Google Maps

– پاساژ زیتون

پاساژ زیتون هم تقریبا در بخش مرکزی شهر و در خیابان راه‌آهن قرار دارد. این مجتمع به بزرگی پاساژ پاسارگاد نیست؛ اما می‌توانید تمام چیزهایی که نیاز دارید را در این مرکز خرید هم پیدا کنید.

لوکیشن پاساژ زیتون روی گوگل‌مپ

توصیه‌های علی‌بابا برای تجربه سفری خاطره‌انگیز به دورود

برای تجربه یک سفر به‌یادماندنی به جاهای دیدنی دورود پیشنهاد می‌کنیم تا می‌توانید وسایل برای پیاده‌روی راحت با خود ببرید؛ چون همان‌طور که گفتیم، بعضی از نقاط دورود نیاز به پیاده‌روی‌های طولانی و راه‌رفتن در مسیر کوهستانی دارد.‌

همچنین همراه‌داشتن یک دوربین برای ثبت لحظات زیبا و طبیعت حیرت‌انگیز دورود هم به‌شدت توصیه ‌می‌شود. برای تجربه بهتر و به‌یادماندنی‌تر سعی کنید انواع غذاهای سنتی و محلی دورود را بچشید و با مردم محلی آنجا صحبت کنید.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 دیدگاه

 1. محمد می‌گوید

  ممنون ازشما که طبیعت دوست هستید .شهر دورود روبه خوبی معرفی کردید اینجا واقعا پایتخت طبیعت ایرانه بهار به اینجا تشریف بیار هموطنان عزیز

 2. محمد می‌گوید

  ممنون که شهرستان دورود روبه خوبی معرفی کردید.از هموطنان عزیز دعوت میکنم بهار به دورود بیایید وزیباییهای خلقت راببینید

 3. رضا می‌گوید

  از دوره ساسانی۴۰۰ سال میگذره ؟
  آبشار وقت و ساعت در فاصله ۲۸۷ کیلومتری دورود ؟ یکم دور نیست ؟

 4. علی مردان پاپی می‌گوید

  اب،و هوای دریاچه گهر بسیار مطلوب است تا جایی که کسانی دیابت دارن،رفت و برگشت به این دریاچه از حال خوشی برخور دار می شون،تا جایی که اگر تمرین بهتر امجام شود برا اون افراد در حال شروع بیماری این بیماری رفع می شود،به شرطی که اهسته روی،و‌پیاده روی را از چشمه مهروف کربلایی محمود شروع و بعد ۷ساعت در دریاچه فرود بیان.برگشت هم همین

 5. شروین حبیبی shervin می‌گوید

  سلام. با تشکر از زحمات بی دریغ شما جهت شناساندن دورود لرستان پایتخت طبیعت ایران.
  ممنون میشم اصلاح بفرمایید.
  امام زاده زید بن علی در خرم آباد. مربوط به خرم آباد مرگز استان لرستان است،
  فاصله آبشار وقت و ساعت ۲۸۷ کیلومتر اشتباه است
  دورود خود نیز امامزاده زید بن علی دارد
  امازاده شاهزاده علی و شاه پیروالی و سایر امازادگانی دارد که اماکن مذهبی و گردشگری دورود میباشد.
  با تشکر از شما
  شروین حبیبی

 6. علی پوریان می‌گوید

  ممنونم که زادگاه منو معرفی کردیدد🥰😍

 7. علی می‌گوید

  دریاچه گهر در پلاک طیان از روستاهای بخش مرکزی شهرستان ازنا می باشد و تنها مسیر آسانتری از دورود به سمت این دریاچه وجود دارد.

 8. مسعود می‌گوید

  باسلام و تشکر خیلی کامل وجامع به مناطق دیدنی دورود اشاره کردید. واقعا این شهر کوچک بیشترین مناطق دیدنی طبیعی وگردشگری رک در خودش جا داده . واقعا از نطر طبیعت در ایران جز اولین شهرهاست.