جاهای دیدنی بوداپست

جاهای دیدنی بوداپست؛ شهری برای ساخت فیلم‌های جاسوسی

جاهای دیدنی بوداپست را قبلا دیده‌اید. می‌دانید کجا؟ اگر اهل سینما باشید، احتمالا فیلم‌های جاسوسی بسیاری را تماشا کرده‌اید که در لوکیشن‌های تاریخی و مرموز اروپایی فیلم‌برداری شده‌اند. فیلم‌هایی همچون گنجشک سرخ، جاسوس، ماموریت غیرممکن (پروتکل شبح)، بندزن خیاط سرباز جاسوس و … همگی از فیلم‌های مشهور جاسوسی هستند که در دیدنی‌های تاریخی شهر بوداپست ضبط شده‌اند. همین فیلم‌ها، فضایی مرموز و تاریخی از این شهر را نمایش می‌دهند که برای گردشگران جذاب و هیجان‌انگیز است.

بوداپست که یکی از زیباترین شهرهای اروپایی شناخته می‌شود از مقاصد مقرون‌به‌صرفه گردشگری در کشور مجارستان به شمار می‌رود. کشوری که فراز و فرودهای تاریخی بسیاری از حکومت سلت‌ها تا حکومت عثمانی، انقلاب‌ها و جنگ‌های جهانی را به خود دیده است. همگی این وقایع بر روی شکل‌گیری این کشور، اثرات ماندگاری را برجای گذاشته است. البته اگر دوست داشته باشید، می‌توانید به فهرست کشورهای خارجی برای سفر ارزان را هم نگاهی بیندازید.

به همین دلیل دور از ذهن نخواهد بود، اگر بگوییم بوداپست هم‌اکنون میزبان میراث تاریخی بسیاری از فهرست جهانی یونسکو است و از جاهای دیدنی مجارستان به شمار می‌رود. جاهای دیدنی بوداپست را می‌توان در میان تاریخ این شهر زیبا یافت. پس اگر اهل گشت‌وگذار در یادگاری‌های تاریخی هستید، در ادامه همراه باشید تا در این مقاله به معرفی دیدنی‌ های بوداپست بپردازیم.

پیش از آشنایی با جاهای دیدنی بوداپست، بهتر است تا اول این شهر تاریخی را بیشتر بشناسیم. آشنایی با این شهر می‌تواند شما را به اکتشاف در میان دیدنی‌های مرموز و تاریخی بوداپست وسوسه کند.

بوداپست؛ از زیباترین شهرهای اروپا

بوداپست مرکز سیاسی، فرهنگی، تجاری و گردشگری کشور مجارستان محسوب می‌شود. این شهر زیبا پایتخت کشور مجارستان است و سالانه میزبان چندین میلیون گردشگر از سراسر جهان است. این شهر مرکز اصلی آشوب‌ها و وقایع مهمی در عصر رنسانس، جنگ جهانی دوم و انقلاب ۱۹۵۶ مجارستان بود. این وقایع تاریخی بدون شک بر روی جاهای دیدنی بوداپست اثرات ماندگاری را برجای گذاشته است.

جاهای دیدنی بوداپست

بوداپست که یکی از اصلی‌ترین مراکز عصر رنسانس در اروپا شناخته می‌شود، دارای معماری‌های شگفت‌انگیز بسیاری از آن دوران است. معماری‌ها و بناهایی که امروزه از جاهای دیدنی مجارستان محسوب می‌شود. دیدنی‌هایی که هم میزبان گردشگران و هم میزبان فیلم‌سازان بزرگ جهان هستند.

این شهر زیبا از مقاصد نه چندان گران گردشگری در اروپا به شمار می‌رود چراکه بسیاری از دیدنی‌های آن رایگان است و هیچ هزینه ورودی ندارد. پس اگر بودجه محدودی برای گردش دارید، بازدید از شهر تاریخی و مرموز بوداپست را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در ادامه برخی از جاهای دیدنی‌های بوداپست که برای بازدید هزینه اندکی دارند را معرفی می‌کنیم.

قبل از شروع سفر بهتر است با واحد پول مجارستان آشنا شوید.

ساختمان پارلمان مجارستان

ساختمان پارلمان مجارستان در حقیقت همان خانه ملت این کشور است که جلسات مجلس در آن برگزار می‌شود. این ساختمان با طول ۲۶۸ متر، عرض ۱۲۳ متر و ارتفاع ۹۶ متر، بزرگ‌ترین بنای مجارستان، بلندترین بنای بوداپست و سومین پارلمان بزرگ جهان است. این ساختمان تاریخی نماد کشور مجارستان و بوداپست است.

جاهای دیدنی بوداپست

جالب است بدانید که این دیدنی با معماری چشم‌گیرش در طی هفده سال تنها با مواد موجود در مجارستان و توسط تولیدکنندگان مجارستانی کاملا بومی احداث شده است. سبک این بنا از معماری گوتیک است که در بوداپست به وفور دیده می‌شود. در تزئینات این بنا حدود ۴۰ کیلوگرم طلا استفاده شده است.

راستی اگر شک دارید که برای سفر به مجارستان یا سایر کشورها به ویزا نیاز دارید یا نه، فهرست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان را بررسی کنید.

بازدید از ساختمان پارلمان مجارستان

اگر تنها قصد تماشای نمای بیرونی ساختمان را داشته باشید، بازدید آن رایگان خواهد بود. اما اگر قصد تماشای درون بنا را داشته باشید باید از تور داخلی ساختمان استفاده کنید که هزینه ورودی اندکی دارد.

معمولا به دلیل انبوه جمعیت گردشگران، خرید بلیت در صف‌های طولانی انجام می‌شود. هرچند می‌توانید با استفاده از وبسایت Get Your Guide آنلاین برای این تور بلیت تهیه کنید.

 • زمان گردش در داخل ساختمان (تور داخلی):  ۴۵ دقیقه
 • زبان‌های راهنمای گردشگری (تور داخلی):  انگلیسی،‌آلمانی، ایتالیایی، فرانسه و اسپانیایی
 • ساعت بازدید:  دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸ الی ۱۸ – شنبه و یکشنبه از ساعت ۸ الی ۱۶
 • آدرس ساختمان پارلمان: بوداپست، میدان لایوش کُشوت، ساحل دانوب
 • آدرس ساختمان پارلمان مجارستان روی گوگل مپ

قلعه وایداهونیاد

قلعه وایداهونیاد از جاهای دیدنی بوداپست است که در سال ۱۸۹۶ به عنوان بخشی از جشن هزاره مجارستان احداث شده است. این قلعه به نحوی طراحی شده است که معماری‌های مختلف بوداپست در طول زمان را نمایش می‌دهد. معماری گوتیک، رنسانس، باروک و … در این بنا استفاده شده است. بنای اولیه توسط چوب احداث شده بود اما به دلیل شهرت بالا، مجددا آن را در سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۸ با آجر و سنگ برای ماندگاری بیشتر قلعه بازسازی کردند.

جاهای دیدنی بوداپست

در حال حاضر موزه کشاورزی مجارستان در این قلعه قرار دارد که بزرگ‌ترین موزه کشاورزی اروپا به شمار می‌رود. همچنین مجسمه بلا لوگاسی (بازیگر مجارستانی،‌آمریکایی) نیز در این قلعه حضور دارد که مورد توجه گردشگران علاقمند به دنیای سینما و فیلم است. بلا لوگاسی به خاطر ایفای نقش کنت دراکولا در فیلم دراکولا شهرت دارد.

بازدید از قلعه وایداهونیاد

بازدید از این قلعه رایگان است اما برای بازدید از بالای قلعه باید هزینه اندکی پرداخت کنید.

 • ساعت بازدید: همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۷
 • آدرس قلعه وایداهونیاد: بوداپست، پارک شهر
 • آدرس قلعه روی گوگل مپ

کلیسای ماتیش

کلیسای ماتیش بدون شک یکی از بهترین جاهای دیدنی بوداپست است. قدمت این کلیسا به قرن یازدهم می‌رسد و معماری آن به سبک گوتیک است. ساختمان اولیه در قرن یازدهم ساخته شده و ساختمان فعلی در قرن چهاردم مجددا بازسازی شده است. نمای بیرونی و داخلی این کلیسا زبان‌زد گردشگران است. تزئینات داخلی آن به سبک تاریخ رنسانس انجام شده که همین زیبایی آن را دوچندان کرده است. این کلیسا یک برج و سه زنگ دارد و همچنان فعال است.

جاهای دیدنی بوداپست

وجه تسمیه کلیسای ماتیش

نام این کلیسا از نام پادشاه ماتیش گرفته شده است که در این کلیسا ازدواج کرد.

بازدید از کلیسای ماتیش

برای بازدید از این کلیسا باید هزینه ورودی کمی پرداخت کنید. بازدید برای دانشجویان نیز با تخفیف است.

 • ساعت بازدید: دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹ الی ۱۷ – شنبه‌ها از ساعت ۹ الی ۱۳ – یکشنبه‌ها از ساعت ۱۳ الی ۱۷
 • آدرس کلیسای ماتیش: بوداپست، تپه قلعه، در نزدیکی قلعه ماهیگیر
 • آدرس کلیسای ماتیش روی گوگل مپ

قلعه ماهیگیر

قلعه ماهیگیر که معماری نئوگوتیک و نئوکلاسیک دارد، از مشهورترین جاهای دیدنی بوداپست است که به عنوان یکی از نمادهای این شهر شناخته می‌شود. این قلعه که در قرن نوزدهم احداث شده است، منظره‌ای دیدنی از سطح شهر دارد. به دلیل همین منظره جذاب شهر از پشت‌بام آن، این قلعه در میان عکاسان و گردشگران محبوبیت بالایی دارد.

جاهای دیدنی بوداپست

وجه تسمیه قلعه ماهیگیر

نام این قلعه را ماهیگیر گذاشته‌اند چراکه مسولیت دفاع از شهر بر عهده ماهیگیران بوده است. همچنین در بخشی از این قلعه راه‌پله‌ای قرار دارد که محل عبور ماهیگیران برای رسیدن به بازار ماهی بوده است.

دیدنی های بوداپست

بازدید از قلعه ماهیگیر

بازدید از این قلعه رایگان است.

ساعت بازدید: همه روزه از ساعت ۹ الی ۲۳

از آنجایی در طول روز گردشگران بسیاری به دیدن آن می‌روند، بازدید از این قلعه را در صبح زود پیشنهاد می‌کنیم تا بتوانید به راحتی در ارتفاع از منظره شهر دیدن کنید.

 • آدرس قلعه ماهیگیر: بوداپست، منطقه قلعه بودا
 • آدرس قلعه ماهیگیر روی گوگل مپ

قلعه بودا

قلعه بودا از دیگر قلعه‌ های تاریخی در بوداپست است که محل زندگی پادشاهان کشور مجارستان بوده است. به همین دلیل به این قلعه، قصر سلطنتی نیز می‌گفتند. جالب است بدانید که سایر قلعه‌ها و برخی از دیدنی‌های بوداپست همچون قلعه ماهیگیر، مجسمه برنزی سنت ایشتوان در مجاورت این قلعه قرار دارد. بنای اولیه قلعه در سال ۱۲۶۵ احداث شده است و در سال‌های ۱۷۴۹ تا ۱۷۶۹ بخش‌های جدیدتری به قلعه اضافه شده است.

مکان های دیدنی بوداپست در جاهای دیدنی مجارستان

در حال حاضر موزه تاریخ بوداپست و گالری ملی مجارستان در این قلعه قرار دارد. این قلعه نیز از دیگر جاهای دیدنی مجارستان است که در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسیده است.

بازدید از قلعه بودا

بازدید از فضای خارجی قلعه رایگان است اما بازدید از درون قلعه هزینه دارد و باید بلیت تهیه کنید.

 • ساعت بازدید: همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۸ (زمان بازدید نسبت به جشنواره‌ها و … تغییر می‌کند.)
 • آدرس قلعه بودا: بوداپست، منطقه تپه قلعه
 • آدرس قلعه بودا روی گوگل مپ

پل زنجیر

پل زنجیر از دیدنی‌های بوداپست است که بر روی رودخانه دانوب قرار دارد. رودخانه دانوب و ساحل آن‌ که از جاهای دیدنی بوداپست به شمار می‌روند، میزبان جاذبه‌های گردشگری بسیاری همچون این پل زیبا هستند. این پل که اولین پل دائمی رودخانه دانوب است دو بخش شرقی و غربی شهر را به هم متصل می‌کند. این پل که در سال ۱۸۹۸ احداث شد، نقش بسزایی در توسعه شهر داشته است. در زمان جنگ جهانی دوم پل زنجیر توسط آلمان‌ها منفجر شد اما در سال ۱۹۴۹ مجددا بازسازی و بازگشایی شد.

جاذبه های گردشگری بوداپست

بازدید از پل زنجیر

بازدید از این پل رایگان است و هیچ هزینه‌ای برای عبور ندارد.

 • ساعت بازدید: محدودیت ساعتی ندارد. از آنجایی که در طول روز ماشین‌ها و افراد بسیاری از آن عبور می‌کنند، بازدید از این پل را در هنگام نیمه‌شب به شما پیشنهاد می‌کنیم.
 • آدرس پل زنجیر: بوداپست، رودخانه دانوب
 • آدرس پل زنجیر روی گوگل مپ

میدان قهرمانان

میدان قهرمانان که یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بوداپست است به عنوان یک نماد ملی شناخته می‌شود. این میدان که در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسیده است، محل دفن سربازان گمنام است. همچنین مجسمه هفت قهرمان (هفت رئیس قبلیه مجارها) همراه با مجسمه برخی از رهبران مهم مجارستان در این میدان قرار دارد.

جاهای دیدنی بوداپست

درحقیقت این میدان به یادبود بزرگان مجارستان بنا شده است. خیابان مشهور آندراشی و پارک شهر در اطراف این میدان واقع شده‌ است.

بازدید از میدان قهرمانان

بازدید از این میدان رایگان است.

 • ساعت بازدید: محدودیت ساعتی ندارد.
 • آدرس میدان قهرمانان: بوداپست، در مجاورت خیابان آندراشی و پارک شهر
 • آدرس میدان قهرمانان روی گوگل مپ

کلیسای باسیلیکای سنت استفان

کلیسای باسیلیکای سنت استفان تا ثبل از سال ۱۹۲۰ ششمین کلیسای بزرگ در مجارستان محسوب می‌شد. در حال حاضر سومین کلیسای بزرگ باقی‌مانده در مجارستان است. این کلیسا که از دیدنی‌ های بوداپست به شمار می‌رود، معماری جذاب و خیره‌ کننده‌ای به سبک گوتیک رومی دارد. ساخت این کلیسای کاتالویک در سال ۱۹۰۵ به اتمام رسیده است.

جاهای دیدنی بوداپست

وجه تسمیه کلیسای باسیلیکای سنت استفان

این کلیسا به خاطر احترام به استفان اولین پادشاه مجارستان، سنت استفان نامیده شده است.

بازدید از کلیسای باسیلیکای سنت استفان

بازدید از این کلیسا هزینه ورودی دارد.

 • ساعت بازدید: دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹ الی ۱۷ – شنبه‌ها از ساعت ۹ الی ۱۳ – یکشنبه‌ها از ساعت ۱۳ الی ۱۷
 • آدرس کلیسای باسیلیکای سنت استفان: بوداپست، خیابان سنت استفان
 • آدرس کلیسای سنت استفان روی گوگل مپ

خیابان آندراشی

خیابان آندراشی که از خیابان‌های ثبت‌شده در فهرست آثار یونسکو در مجارستان است. این خیابان که در سفرنامه ناصرالدین شاه قاجار نیز از آن نام برده شده است، یکی از خیابان‌های توریستی بوداپست شناخته می‌شود. طول این خیابان حدود دو کیلومتر است. هم‌اکنون در این خیابان فروشگاه‌ها، بوتیک‌ها، سالن‌های تئاترها، کافه‌ها و رستوران‌های بسیاری قرار دارد.

جاهای دیدنی بوداپست مجارستان

وجه تسمیه خیابان آندراشی

آندراشی نام نخست‌وزیر مجارستان در ۱۸۷۰ حامی طرح‌های نوسازی بوداپست به شیوه‌های نوین از مدل پاریس بود. پس از تکیمل این خیابان، نام او را بر آن گذاشتند. هرچند در طول تاریخ نام خیابان چندین بار به نام‌های استالین، جوانان مجار و … تغییر کرد اما در نهایت به نام آغازین خود، آندراشی نامیده شد.

بازدید از خیابان آندراشی

بازدید از این خیابان هیچ هزینه‌ای ندارد.

 • ساعت بازدید: محدودیت ساعتی ندارد.
 • آدرس خیابان آندراشی: بوداپست، خیابان آندراشی
 • آدرس خیابان آندراشی روی گوگل مپ

جاهای دیدنی بوداپست همچنان ادامه دارد

دور از ذهن نخواهد بود اگر بوداپست را مهد قلعه‌های تاریخی بدانیم. منطقه تپه قلعه (Castle Hill) در این شهر از مهم‌ترین مناطق دیدنی است که بسیاری از جاهای دیدنی بوداپست و قلعه‌های تاریخی آن در این منطقه قرار دارند. همچنین خیابان‌های این شهر همچون خیابان آندراشی برای گشت‌وگذار و عکاسی کردن بی‌نظیر هستند. از هر کوچه و خیابانی که عبور کنید، ‌بدون شک منظره‌ای از رودخانه دانوب و ساحل آن یا ساختمان‌های و قلعه‌های تاریخی را می‌بینید.

بسیاری از این دیدنی‌ها از لوکیشن‌های فیلم‌برداری برخی از فیلم‌های مشهور جهان بوده‌اند. فضای تاریخی، معماری شگفت‌انگیر، اتمسفر مرموز و جذاب این مناطق تاریخی، قلعه‌ها، کلیساها و پل‌ها بدون شک سفری به یادماندنی برای شما رقم خواهد زد.

اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.